PL243482B1 - Laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne - Google Patents

Laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne Download PDF

Info

Publication number
PL243482B1
PL243482B1 PL432760A PL43276020A PL243482B1 PL 243482 B1 PL243482 B1 PL 243482B1 PL 432760 A PL432760 A PL 432760A PL 43276020 A PL43276020 A PL 43276020A PL 243482 B1 PL243482 B1 PL 243482B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
conductive
hollow tubular
laparoscopic
active electrode
electrosurgical device
Prior art date
Application number
PL432760A
Other languages
English (en)
Other versions
PL432760A1 (pl
Inventor
Ioan Cosmescu
Original Assignee
Ic Medical Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ic Medical Inc filed Critical Ic Medical Inc
Priority to PL432760A priority Critical patent/PL243482B1/pl
Publication of PL432760A1 publication Critical patent/PL432760A1/pl
Publication of PL243482B1 publication Critical patent/PL243482B1/pl

Links

Abstract

Wynalazek dotyczy laparoskopowego ultrapolarnego urządzenia elektrochirurgicznego (10) wyposażonego zarówno w elektrodę czynną (32) jak i powrotną (22), które zmniejsza potencjalne obrażenia pacjentów podczas operacji laparoskopowej poprzez wyeliminowanie sprzężenia pojemnościowego podczas stosowania elektrochirurgicznego urządzenia uchwytowego (12) do cięcia i/lub koagulacji tkanki.

Description

Przedmiotem wynalazku jest laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne. Wynalazek zasadniczo dotyczy laparoskopowego ultrapolarnego urządzenia elektrochirurgicznego do elektrochirurgicznego nacinania i koagulacji w trakcie laparoskopii.
Znane jest laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne zawierające element uchwytowy, elektrodę powrotną mającą przewodzący, pusty wewnątrz element rurkowy z pierwszym i drugim końcem oraz element przewodzący rozciągający się poza pierwszy koniec przewodzący, elektrodę czynną usytuowaną w elemencie uchwytowym i zawieszoną we wnętrzu przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego elektrody powrotnej tak, że część elektrody czynnej rozciąga się poza pierwszy koniec przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego elektrody powrotnej w celu utworzenia otwartej przestrzeni pomiędzy elementem przewodzącym elektrody powrotnej a częścią elektrody czynnej rozciągającą się poza pierwszy koniec przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego elektrody powrotnej, oraz element uruchamiający usytuowany wewnątrz elementu uchwytowego, połączony z elektrodą czynną, przeznaczony do przemieszczania elektrody czynnej w kierunku elementu przewodzącego elektrody powrotnej, gdy urządzenie jest uruchomione do cięcia i/lub koagulacji.
Chirurgia laparoskopowa jest chirurgią minimalnie inwazyjną, w której zabiegi chirurgiczne są przeprowadzane przez małe nacięcia z pomocą kamery wideo. W tych małych nacięciach są umieszczane trokary lub kaniule, a następnie do trokarów lub kaniul jest wprowadzana kamera i inne instrumenty w celu uzyskania dostępu do wnętrza pacjenta. Laparoskopia jest stosowana w wielu rodzajach operacji chirurgicznych, takich jak chirurgia przewodu pokarmowego, chirurgia ginekologiczna i urologia. Operacje laparoskopowe minimalizują ból pooperacyjny, przyspieszają czas powrotu do zdrowia (a tym samym skracają pobyt w szpitalu) i skutkują mniejszymi bliznami.
W wielu zabiegach laparoskopowych są stosowane techniki elektrochirurgiczne do rozcinania bądź wycinania i koagulacji tkanek. W elektrochirurgii jest stosowany generator elektrochirurgiczny RF (znany również jako zespół elektrochirurgiczny do chirurgii częstotliwości radiowych lub ESU) i uchwyt z elektrodą do zapewniania wejścia prądu przemiennego o wysokiej częstotliwości i częstotliwości radiowej (RF) przy różnych napięciach do cięcia lub koagulacji tkanki biologicznej. Uchwyt może być narzędziem jednobiegunowym z jedną elektrodą lub narzędziem dwubiegunowym z dwiema elektrodami. W trakcie stosowania instrumentu jednobiegunowego, do pacjenta jest przymocowana podkładka elektrody powrotnej, a prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości płynie z generatora do instrumentu jednobiegunowego, przez pacjenta do podkładki elektrody powrotnej pacjenta i z powrotem do generatora. Elektrochirurgia jednobiegunowa jest powszechnie stosowana ze względu na jej wszechstronność i skuteczność. Jednakże nadmierne ciepło wytwarzane podczas elektrochirurgii jednobiegunowej może powodować nadmierne uszkodzenie tkanki i martwicę tkanki, ponieważ elektroda powrotna umieszczona na plecach pacjenta powoduje przepływ przez niego wysokiego napięcia i wysokiej energii RF.
Laparoskopowa elektrochirurgia jednobiegunowa czyli monopolarna może powodować pośrednie obrażenia termiczne, gdy prąd elektryczny jest przewodzony wzdłuż niezamierzonych ścieżek i powoduje oparzenie bądź spala lub odparowuje tkankę, która nie była docelowa. Te pośrednie obrażenia termiczne mogą wystąpić w wyniku sprzężenia bezpośredniego lub sprzężenia pojemnościowego. Sprzężenie bezpośrednie może nastąpić, jeśli końcówka elektrody czynnej wejdzie w bezpośredni kontakt z innym metalowym instrumentem w polu chirurgicznym. Na przykład, jeśli elektroda czynna przypadkowo dotknie laparoskopu lub nastąpi wyładowanie łukowe do laparoskopu, a laparoskop został umieszczony w nieprzewodzącej kaniuli, cały laparoskop zostaje naelektryzowany, a prąd na laparoskopie może zostać przeniesiony do jelita pacjenta lub innej tkanki wewnętrznej dotykającej laparoskop, powodując tym samym obrażenia termiczne. Sprzężenie pojemnościowe występuje, gdy energia jest przekazywana przez nienaruszoną izolację do materiałów przewodzących. Na przykład, prąd może przenikać przez izolację otaczającą elektrodę czynną do innego przewodnika, takiego jak metalowy trokar, co może skutkować poparzeniem w alternatywnym miejscu z dala od miejsca operowanego. Nawet doświadczonemu chirurgowi łatwo jest przeoczyć obrażenia termiczne wynikające ze sprzężenia pojemnościowego ze względu na ograniczony widok pola operacyjnego podczas zabiegów laparoskopowych.
W związku z tym celem wynalazku jest zapewnienie laparoskopowego ultrapolarnego urządzenia elektrochirurgicznego, które eliminuje możliwość uszkodzenia tkanki i martwicę tkanek poprzez eliminację konieczności umieszczania elektrody powrotnej na plecach pacjenta tak, żeby podczas operacji żaden prąd nie przepływał przez ciało pacjenta. Celem wynalazku jest równie zapewnienie laparoskopowego ultrapolarnego urządzenia elektrochirurgicznego, które zmniejsza ryzyko obrażeń termicznych pacjenta poprzez wyeliminowanie sprzężenia pojemnościowego i które wymaga mniejszej mocy do uzyskania cięcia i koagulacji niż laparoskopowe jednobiegunowe urządzenia elektrochirurgiczne. Powyższe cele według wynalazku zostały osiągnięte za pomocą laparoskopowego ultrapolarnego urządzenia elektrochirurgicznego według niniejszego wynalazku, które zawiera zarówno elektrodę czynną, jak i elektrodę powrotną w tym samym urządzeniu.
Laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne zawierające element uchwytowy, według wynalazku charakteryzuje się tym, że element uchwytowy ma pierwszy koniec, drugi koniec i co najmniej jeden element uruchamiający do cięcia i/lub element uruchamiający do koagulacji; urządzenie ponadto zawiera elektrodę powrotną zawierającą przewodzący, pusty wewnątrz element rurkowy mający pierwszy koniec, drugi koniec zawarty wewnątrz pierwszego końca elementu uchwytowego oraz dodatkowy element przewodzący rozciągający się od pierwszego końca przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego, elektrodę czynną zawartą wewnątrz elementu uchwytowego i przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego, przy czym co najmniej część elektrody czynnej rozciąga się poza pierwszy koniec przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego oraz element uruchamiający zawarty w elemencie uchwytowym i połączony z elektrodą czynną w celu przemieszczania elektrody czynnej w kierunku dodatkowego elementu przewodzącego elektrody powrotnej, gdy jest uruchamiany co najmniej jeden proces spośród cięcia i koagulacji.
Korzystnie, element uchwytowy zawiera ponadto zawarty w nim obszar pusty tak, że wnętrze przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego i co najmniej część obszaru pustego, zawartego wewnątrz elementu uchwytowego, tworzą razem kanał do odprowadzania dymu.
Korzystnie, laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne zawiera ponadto element łączący do łączenia elementu uruchamiającego z urządzeniem do odprowadzania dymu w celu jednoczesnego uruchamiania odprowadzania dymu w trakcie uruchamiania cięcia i koagulacji.
Korzystnie, laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne zawiera ponadto nieprzewodzący element prowadzący zawarty wewnątrz co najmniej części przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego tak, że co najmniej część elektrody czynnej może się przemieszczać przez nieprzewodzący element prowadzący.
Korzystnie, nieprzewodzący element prowadzący rozciąga się na średnicy wewnętrznej przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego w pobliżu pierwszego końca przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego z utworzeniem dwóch kanałów wzdłuż przeciwległych boków nieprzewodzącego elementu prowadzącego, które sąsiadują z wnętrzem przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego, które otacza elektrodę czynną zawartą w przewodzącym, pustym wewnątrz elemencie rurkowym.
Korzystnie, elektroda czynna zawiera element przewodzący o kształcie zakrzywionym połączony z przewodzącym elementem prętowym.
Korzystnie, element przewodzący o kształcie zakrzywionym zawiera element przewodzący w kształcie litery U bądź element przewodzący w kształcie litery V.
Korzystnie, laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne zawiera ponadto nieprzewodzący element prowadzący zawarty wewnątrz co najmniej części przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego tak, że co najmniej część przewodzącego elementu prętowego jest zdolna do przemieszczania się przez nieprzewodzący element prowadzący.
Korzystnie, laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne zawiera ponadto materiał izolacyjny zawarty pomiędzy elementem przewodzącym elektrody powrotnej a częścią elektrody czynnej rozciągającą się poza pierwszy koniec przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego.
Korzystnie, dodatkowy element przewodzący elektrody powrotnej zawiera pętlę przewodzącą mającą przelotowy otwór oraz część elektrody czynnej rozciągająca się poza pierwszy koniec przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego zawiera płaski element przewodzący mający ostrą krawędź.
Korzystnie, element uruchamiający zawiera elektromagnes.
Korzystnie, laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne zawiera ponadto okno wydechowe połączone z przewodzącym, pustym wewnątrz elementem rurkowym tak, że pozwala działać przewodzącemu, pustemu wewnątrz elementowi rurkowemu również jako kanał odprowadzający dym.
Laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne według wynalazku charakteryzuje się tym, że zawiera element uchwytowy mający pierwszy koniec i drugi koniec; elektrodę powrotną zawierającą przewodzący, pusty wewnątrz element rurkowy mający pierwszy koniec, drugi koniec zawarty wewnątrz pierwszego końca elementu uchwytowego oraz dodatkowy element przewodzący rozciągający się od pierwszego końca przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego; elektrodę czynną zawartą w elemencie uchwytowym i zawieszoną we wnętrzu przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego tak, że co najmniej część elektrody czynnej rozciąga się poza pierwszy koniec przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego z utworzeniem otwartej przestrzeni zawartej pomiędzy dodatkowym elementem przewodzącym elektrody powrotnej i częścią elektrody czynnej rozciągają się poza ten pierwszy koniec przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego oraz element uruchamiający zawarty w elemencie uchwytowym i połączony z elektrodą czynną dla przemieszczania elektrody czynnej w kierunku dodatkowego elementu przewodzącego elektrody powrotnej, podczas uruchamiania urządzenia do co najmniej jednego spośród cięcia i koagulacji.
Korzystnie, laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne zawiera ponadto przełącznik podłogowy połączony z urządzeniem w celu uruchamiania urządzenia do wykonywania co najmniej jednego procesu spośród cięcia i koagulacji.
Korzystnie, laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne zawiera ponadto element łączący do łączenia elementu uruchamiającego z urządzeniem do odprowadzania dymu w celu jednoczesnego uruchamiania odprowadzania dymu w trakcie uruchamiania cięcia i koagulacji.
Korzystnie, element uchwytowy posiada ponadto zawarty w nim obszar pusty tak, że wnętrze przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego i co najmniej część obszaru pustego zawartego wewnątrz elementu uchwytowego tworzą razem kanał odprowadzający dym.
Korzystnie, laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne zawiera ponadto nieprzewodzący element prowadzący zawarty wewnątrz co najmniej części przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego tak, że co najmniej część elektrody czynnej jest zdolna do przemieszczania się przez nieprzewodzący element prowadzący.
Korzystnie, nieprzewodzący element prowadzący rozciąga się na średnicy wewnętrznej przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego w pobliżu pierwszego końca przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego z utworzeniem dwóch kanałów wzdłuż przeciwległych boków tego nieprzewodzącego elementu prowadzącego, które sąsiadują z wnętrzem przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego, które otacza elektrodę czynną zawartą w przewodzącym, pustym wewnątrz elemencie rurkowym.
Niniejszy wynalazek dotyczy laparoskopowego ultrapolarnego urządzenia elektrochirurgicznego wyposażonego zarówno w elektrodę czynną, jak i powrotną, które zmniejszają potencjalne obrażenia pacjentów podczas operacji laparoskopowej poprzez wyeliminowanie sprzężenia pojemnościowego podczas stosowania elektrochirurgicznego urządzenia uchwytowego do cięcia i/lub koagulacji tkanki.
W jednym przykładzie wykonaniu laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne według niniejszego wynalazku zawiera element uchwytowy mający pierwszy koniec, drugi koniec i co najmniej jeden element uruchamiający do cięcia i/lub koagulacji, elektrodę powrotną mającą przewodzący, pusty wewnątrz element rurkowy z pierwszym końcem, drugim końcem zawartym w obrębie bądź wewnątrz pierwszego końca elementu uchwytowego oraz dodatkowy element przewodzący rozciągający się od pierwszego końca przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego, elektrodę czynną zawartą w elemencie uchwytowym oraz przewodzący, pusty wewnątrz element rurkowy z co najmniej częścią elektrody czynnej rozciągającą się poza pierwszy koniec przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego oraz element uruchamiający zawarty w obrębie lub wewnątrz elementu uchwytowego i połączony z elektrodą czynną w celu przemieszczania elektrody czynnej w kierunku dodatkowego bądź pomocniczego elementu przewodzącego elektrody powrotnej podczas uruchamiania cięcia i/lub koagulacji. Element uchwytowy może ponadto posiadać zawarty w nim obszar pusty tak, że wnętrze przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego i co najmniej część obszaru pustego zawartego w elemencie uchwytowym tworzą razem kanał do odprowadzania dymu.
Laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne według niniejszego wynalazku może ponadto zawierać nieprzewodzący element prowadzący zawarty wewnątrz co najmniej części przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego elektrody powrotnej tak, że co najmniej część elektrody czynnej może się przemieszczać lub przesuwać przez nieprzewodzący element prowadzący. Nieprzewodzący element prowadzący może rozciągać się na średnicy wewnętrznej przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego w pobliżu pierwszego końca przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego w celu utworzenia dwóch kanałów wzdłuż przeciwległych boków nieprzewodzącego elementu prowadzącego, które sąsiadują z wnętrzem przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego, który otacza elektrodę czynną zawartą w przewodzącym, pustym wewnątrz elemencie rurkowym.
W jednym przykładzie wykonania elektroda czynna w laparoskopowym ultrapolarnym urządzeniu elektrochirurgicznym według niniejszego wynalazku może zawierać element przewodzący o kształcie zakrzywionym połączony z przewodzącym elementem prętowym. Element przewodzący o kształcie zakrzywionym może mieć kształt litery „U” lub „V” i element przewodzący o kształcie zakrzywionym może być połączony w układzie prostopadłym względem przewodzącego elementu prętowego z wnętrzem w kształcie litery „U” lub „V” odwróconym w kierunku przeciwnym od przewodzącego elementu prętowego. W innym przykładzie wykonania laparoskopowego ultrapolarnego urządzenia elektrochirurgicznego według niniejszego wynalazku, pomiędzy dodatkowym elementem przewodzącym elektrody powrotnej a częścią elektrody czynnej, która rozciąga się poza przewodzący, pusty wewnątrz element rurkowy elektrody powrotnej, może być umieszczony materiał izolujący. W jeszcze innym przykładzie wykonania laparoskopowego ultrapolarnego urządzenia elektrochirurgicznego według niniejszego wynalazku dodatkowy element przewodzący elektrody powrotnej może zawierać pętlę przewodzącą z przelotowym otworem oraz część elektrody czynnej, która rozciąga się poza przewodzący, pusty wewnątrz element rurkowy elektrody powrotnej, może zawierać płaski element przewodzący z ostrą krawędzią.
Laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne według niniejszego wynalazku może ponadto zawierać otwór lub okno wylotowe połączone z przewodzącym, pustym wewnątrz elementem rurkowym elektrody powrotnej tak, że przewodzący, pusty wewnątrz element rurkowy elektrody powrotnej może również działać jako kanał odprowadzający dym. Laparoskopowe ultrapolarne urządzenie eIektrochirurgiczne może również zawierać element łączący do łączenia elementu uruchamiającego z urządzeniem do odprowadzania dymu w celu jednoczesnego uruchamiania odprowadzania dymu w trakcie uruchamiania cięcia i/lub koagulacji.
W innym przykładzie wykonania laparoskopowego ultrapolarnego urządzenia elektrochirurgicznego według niniejszego wynalazku, urządzenie to zawiera element uchwytowy mający pierwszy koniec i drugi koniec, elektrodę powrotną mającą przewodzący, pusty wewnątrz element rurkowy z pierwszym końcem, drugim końcem zawartym wewnątrz pierwszego końca elementu uchwytowego, oraz pomocniczy element przewodzący rozciągający się od pierwszego końca przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego, elektrodę czynną usytuowaną w elemencie uchwytowym i zawieszoną wewnątrz przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego tak, że co najmniej część elektrody czynnej rozciąga się poza pierwszy koniec przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego w celu utworzenia otwartej przestrzeni zawartej pomiędzy pomocniczym elementem przewodzącym elektrody powrotnej a częścią elektrody czynnej rozciągającą się poza pierwszy koniec przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego, oraz element uruchamiający zawarty wewnątrz elementu uchwytowego i połączony z elektrodą czynną w celu przemieszczania elektrody czynnej w kierunku pomocniczego elementu przewodzącego elektrody powrotnej, gdy urządzenie jest uruchomione do cięcia i/lub koagulacji. Laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne może ponadto zawierać przełącznik podłogowy połączony z urządzeniem w celu uruchamiania urządzenia do wykonywania cięcia i/lub koagulacji.
Element uchwytowy laparoskopowego ultrapolarnego urządzenia elektrochirurgicznego może ponadto zawierać obszar pusty tak, że wnętrze przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego i co najmniej część obszaru pustego zawartego w elemencie uchwytowym tworzą razem kanał do odprowadzania dymu. Laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne może ponadto zawierać element łączący do łączenia elementu uruchamiającego z urządzeniem do odprowadzania dymu w celu jednoczesnego uruchamiania odprowadzania dymu w trakcie uruchamiania cięcia i/lub koagulacji. Ponadto, laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne może zawierać nieprzewodzący element prowadzący zawarty wewnątrz co najmniej części przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego tak, że co najmniej część elektrody czynnej może się przemieszczać przez nieprzewodzący element prowadzący.
Przedmiot wynalazku w przykładach wykonania został przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok perspektywiczny z boku przykładu wykonania laparoskopowego ultrapolarnego urządzenia elektrochirurgicznego według niniejszego wynalazku, pokazujący wewnętrzne części składowe urządzenia, fig. 2 - częściowy powiększony widok końca tnącego i koagulującego według przykładu wykonania laparoskopowego ultrapolarnego urządzenia elektrochirurgicznego pokazanego na fig. 1, fig. 3 - widok z góry częściowo powiększonego końca tnącego i koagulującego według przykładu wykonania laparoskopowego ultrapolarnego urządzenia elektrochirurgicznego pokazanego na fig. 2, fig. 4 - widok perspektywiczny z boku innego przykładu wykonania laparoskopowego ultrapolarnego urządzenia elektrochirurgicznego według niniejszego wynalazku, pokazujący wewnętrzne części składowe urządzenia, fig. 5 - widok perspektywiczny, częściowo z boku, końca tnącego i koagulującego jeszcze innego przykładu wykonania laparoskopowego ultrapolarnego urządzenia elektrochirurgicznego według niniejszego wynalazku, pokazujący wewnętrzne części składowe urządzenia, fig. 6 - widok perspektywiczny, częściowo z boku, końca tnącego i koagulującego jeszcze innego przykładu wykonania laparoskopowego ultrapolarnego urządzenia elektrochirurgicznego według niniejszego wynalazku, pokazujący wewnętrzne części składowe urządzenia, fig. 7 - widok z góry częściowego widoku końca tnącego i koagulującego w przykładzie wykonania laparoskopowego ultrapolarnego urządzenia elektrochirurgicznego pokazanego na fig. 6 oraz fig. 8 - widok perspektywiczny z boku kolejnego innego przykładu wykonania laparoskopowego ultrapolarnego urządzenia elektrochirurgicznego według niniejszego wynalazku, pokazujący wewnętrzne części składowe urządzenia.
Laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne według wynalazku zawiera element uchwytowy, elektrodę powrotną mającą przewodzący, pusty wewnątrz element rurkowy z jednym końcem połączonym z elementem uchwytowym i drugim końcem mającym rozciągający się od niego pomocniczy lub dodatkowy element przewodzący oraz elektrodę czynną zawartą w elemencie uchwytowym i zawieszoną wewnątrz przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego elektrody powrotnej tak, że co najmniej część elektrody czynnej rozciąga się poza koniec pustego wewnątrz elementu rurkowego elektrody powrotnej posiadającej pomocniczy element przewodzący. Laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne według niniejszego wynalazku jest przeznaczone do wyeliminowania konieczności umieszczania elektrody powrotnej na innej części ciała pacjenta i dodatkowo zmniejsza ryzyko obrażeń termicznych poprzez wyeliminowanie sprzężenia pojemnościowego.
W jednym przykładzie wykonania, jak pokazano na figurach 1-3, laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne 10 według niniejszego wynalazku jest urządzeniem ręcznym zawierającym element uchwytowy 12 z pierwszym końcem 14, drugim końcem 16 i co najmniej jednym elementem uruchamiającym 18, 20 do cięcia i/lub koagulacji, elektrodę powrotną 22, która zawiera przewodzący, pusty wewnątrz element rurkowy 24 mający pierwszy koniec 26, drugi koniec 28 zawarty wewnątrz pierwszego końca 14 elementu uchwytowego 12 lub połączony z nim oraz pomocniczy element przewodzący 30 rozciągający się od pierwszego końca 26 przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego 24, elektrodę czynną 32 zawartą w obrębie bądź wewnątrz elementu uchwytowego 12 oraz przewodzący, pusty wewnątrz element rurkowy 24 elektrody powrotnej 22, w którym co najmniej część 34 elektrody czynnej 32 rozciąga się poza pierwszy koniec 26 przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego 24 elektrody powrotnej 22 oraz element uruchamiający 36 zawarty w lub wewnątrz elementu uchwytowego 12 i połączony z elektrodą czynną 32 w celu przemieszczania elektrody czynnej 32 w kierunku pomocniczego elementu przewodzącego 30 elektrody powrotnej 22 podczas uruchamiania cięcia i/lub koagulacji. Elektroda czynna 32 umieszczona w elemencie uchwytowym 12 i przewodzący, pusty wewnątrz element rurkowy 24 elektrody powrotnej 22 może mieć postać litego, przewodzącego elementu cylindrycznego 33, natomiast część 34 elektrody czynnej 32, która rozciąga się poza pierwszy koniec 26 przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego 24 elektrody powrotnej 22, może mieć postać elementu przewodzącego 35 w kształcie litery „U” lub „V”, który to element przewodzący jest połączony z końcem litego, przewodzącego elementu cylindrycznego 33 w układzie prostopadłym względem litego, przewodzącego elementu cylindrycznego 33.
Element uchwytowy 12 może ponadto zawierać w sobie obszar pusty 38 tak, że wnętrze 40 przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego 24 elektrody powrotnej 22 wraz z co najmniej częścią obszaru pustego 38 wewnątrz elementu uchwytowego 12 tworzą kanał do odprowadzania dymu. Laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne 10 może ponadto zawierać element łączący 44 do łączenia elementu uruchamiającego 36 z urządzeniem do odprowadzania dymu (niepokazanym) w celu jednoczesnego uruchamiania odprowadzania dymu w trakcie uruchamiania cięcia i/lub koagulacji. Element uchwytowy 12 może ponadto zawierać wylot wydmuchowy 42 połączony z kanałem odprowadzającym dym wewnątrz elementu uchwytowego 12. Następnie rurka próżniowa 43 może być połączona z wylotem wydechowym 42, podczas gdy drugi koniec rurki próżniowej 43 jest połączony z urządzeniem odprowadzającym dym (niepokazanym). Zarówno element łączący 44 (który jest połączony z elementem uruchamiającym 36 wewnątrz elementu uchwytowego 12), jak i rurka próżniowa 43, są połączone z tym samym urządzeniem odprowadzającym dym (niepokazanym).
Laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne 10 zawiera ponadto płytkę drukowaną 48, pierwsze przewodzące środki komunikacyjne 50 (takie jak przewód lub inne jakiekolwiek złącze przewodzące) do łączenia elektrody powrotnej 22 z płytką drukowaną 48, drugie przewodzące środki komunikacyjne 52 (takie jak przewód lub jakiekolwiek inne złącze przewodzące) do łączenia elektrody czynnej 32 z płytką drukowaną 48, oraz drugi element łączący 46 (taki jak przewód przyłączowy zawierający jeden lub więcej izolowanych przewodów) do łączenia laparoskopowego ultrapolarnego urządzenia elektrochirurgicznego 10 z generatorem elektrochirurgicznym w celu umożliwienia cięcia i/lub koagulacji za pomocą laparoskopowego ultrapolarnego urządzenia elektrochirurgicznego 10. Elementy uruchamiające do cięcia i/lub koagulacji (takie jak przyciski) 18, 20 są umieszczone nad płytką drukowaną 48 tak, że naciskanie przycisków powoduje sprzęganie płytki drukowanej w celu zapewnienia cięcia i/lub koagulacji podczas stosowania urządzenia 10.
Laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne 10 może ponadto zawierać nieprzewodzący element prowadzący 60 umieszczony bądź zawarty wewnątrz przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego 24 elektrody powrotnej 22 tak, że co najmniej część elektrody czynnej 32 może się przemieszczać lub przesuwać przelotowo przez nieprzewodzący element prowadzący 60. Nieprzewodzący element prowadzący 60 może rozciągać się wzdłuż średnicy wewnętrznej przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego 24 elektrody powrotnej 22 w pobliżu pierwszego końca 26 przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego 24 w celu utworzenia dwóch kanałów wzdłuż przeciwległych boków nieprzewodzącego elementu prowadzącego 60, które przylegają do bądź sąsiadują z wnętrzem przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego 24, który otacza elektrodę czynną 32 zawartą wewnątrz przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego 24. Jak opisano poprzednio powyżej, elektroda czynna 32 może zawierać element przewodzący 35 o kształcie zakrzywionym połączony z prętowym elementem przewodzącym 33 (prętem przewodzącym), a element przewodzący 35 o kształcie zakrzywionym może mieć kształt litery U lub V. Nieprzewodzący element prowadzący 60 zapewnia, że część 34 elektrody czynnej 32, rozciągająca się poza pierwszy koniec 26 przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego 24 elektrody powrotnej 22 (taki jak element przewodzący 35 o kształcie zakrzywionym), może być stabilnie i bezpiecznie przemieszczana w kierunku pomocniczego elementu przewodzącego 30 elektrody powrotnej 22, gdy element uruchamiający 36 jest uruchomiony i popycha przewodzący, cylindryczny element prętowy 33 elektrody czynnej 32 w kierunku pomocniczego elementu przewodzącego 30 elektrody powrotnej 22.
Podczas uruchamiania urządzenia elektrotechnicznego 10 w celu wykonania cięcia i/lub koagulacji, uruchamiany jest również element uruchamiający 36 (który może zawierać cewkę bądź elektromagnes). Element uruchamiający 36 działa w ten sposób, że popycha przewodzący, cylindryczny element prętowy 33 elektrody czynnej 32 do przodu, który z kolei przemieszcza część 34 elektrody czynnej 32 rozciągającą się poza przewodzący, pusty wewnątrz element rurkowy 24 elektrody powrotnej 22 (np. element przewodzący 35 o kształcie zakrzywionym) w kierunku pomocniczego elementu przewodzącego 30 elektrody powrotnej 22. Wówczas utworzony zostaje obwód zamknięty przechodzący przez część 34 elektrody czynnej 32 rozciągającą się poza przewodzący, pusty wewnątrz element rurkowy 24 elektrody powrotnej 22 (np. element przewodzący 35 o kształcie zakrzywionym), tkankę pacjenta, która musi być poddana cięciu i elektrodę powrotną 22. To połączenie (a zatem cały obwód) jest realizowane poprzez tkankę. Prąd nie przepływa przez ciało pacjenta, a do przeprowadzenia cięcia i/lub koagulacji za pomocą takiego urządzenia 10 elektrochirurgicznego potrzeba znacznie mniej energii. Ponadto, ponieważ elektroda czynna 32 laparoskopowego urządzenia elektrochirurgicznego 10 jest zawarta w obrębie lub wewnątrz elektrody powrotnej 22 tego laparoskopowego urządzenia 10, pomiędzy pacjentem a laparoskopowym urządzeniem elektrochirurgicznym 10 nie może nastąpić sprzężenie pojemnościowe.
W innym przykładzie wykonania, jak pokazano na fig. 4, laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne 100 według niniejszego wynalazku jest urządzeniem sterowanym za pomocą przełącznika nożnego posiadającym element uchwytowy 102 z pierwszym końcem 104 i drugim końcem 106, elektrodę powrotną 122, która zawiera przewodzący, pusty wewnątrz element rurkowy 124 mający pierwszy koniec 126, drugi koniec 128 umieszczony wewnątrz pierwszego końca 104 elementu uchwytowego 102 lub połączony z nim oraz dodatkowy lub pomocniczy element przewodzący 130 rozciąga jący się od pierwszego końca 126 przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego 124, elektrodę czynną 132 zawartą wewnątrz elementu uchwytowego 102 i zawieszoną we wnętrzu 140 przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego 124 tak, że co najmniej część 134 elektrody czynnej 132 rozciąga się poza pierwszy koniec 126 przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego 124 w celu utworzenia otwartej przestrzeni zawartej pomiędzy pomocniczym elementem przewodzącym 130 elektrody powrotnej 122 a częścią 134 elektrody czynnej 132 rozciągającą się poza pierwszy koniec 126 przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego 124, oraz element uruchamiający 136 umieszczony wewnątrz elementu uchwytowego 102 i połączony z elektrodą czynną 132 w celu przemieszczania elektrody czynnej 132 w kierunku dodatkowego elementu przewodzącego 130 elektrody powrotnej 122, gdy urządzenie 100 jest uruchomione do cięcia i/lub koagulacji. Urządzenie elektrochirurgiczne 100 może ponadto zawierać przełącznik podłogowy 107 połączony z urządzeniem 100 w celu uruchamiania urządzenia elektrochirurgicznego 100 do wykonywania cięcia i/lub koagulacji. Przełącznik podłogowy 107 może być połączony z zespołem generatora elektrochirurgicznego (ESU) (niepokazanym) poprzez łączenie elementu łączącego 109 z urządzeniem zasilającym cięcie/koagulację.
Podobnie jak w przykładzie wykonania pokazanym na figurach 1-3, element uchwytowy 102 może ponadto zawierać w sobie obszar pusty 138 tak, że wnętrze przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego wraz z co najmniej częścią obszaru pustego wewnątrz elementu uchwytowego tworzą razem kanał odprowadzający dym. Laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne 100 może ponadto zawierać element łączący 144 do łączenia elementu uruchamiającego 136 z urządzeniem odprowadzającym dym (niepokazanym) w celu jednoczesnego uruchamiania odprowadzania dymu w trakcie uruchamiania operacji cięcia i/lub koagulacji. Element uchwytowy 102 może ponadto zawierać wylot wydmuchowy 142 połączony z kanałem odprowadzającym dym wewnątrz elementu uchwytowego 102. Następnie rurka próżniowa 143 może być łączona z wylotem wydechowym 142, podczas gdy drugi koniec rurki próżniowej 143 jest połączony z urządzeniem odprowadzającym dym (niepokazanym). Zarówno element łączący 144 (który jest połączony z elementem uruchamiającym 136, wewnątrz elementu uchwytowego 102), jak i rurka próżniowa 143 są połączone z tym samym urządzeniem odprowadzającym dym (niepokazanym). Laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne 100 może również zawierać drugi element łączący 146 (taki jak przewód przyłączowy zawierający jeden lub więcej izolowanych przewodów) do łączenia laparoskopowego ultrapolarnego urządzenia elektrochirurgicznego 100 z generatorem elektrochirurgicznym (ESU) w celu umożliwienia cięcia i/lub koagulacji za pomocą laparoskopowego ultrapolarnego urządzenia elektrochirurgicznego 100. Zarówno element łączący 146 (który jest połączony z elementem uruchamiającym 136 wewnątrz elementu uchwytowego 102), jak i przełącznik nożny 107, są połączone z tym samym generatorem zespołu elektrochirurgicznego (ESU) (niepokazanym).
Laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne 100 może ponadto zawierać nieprzewodzący element prowadzący 160 umieszczony lub zawarty wewnątrz przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego 124 w taki sposób, że co najmniej część elektrody czynnej 132 może się przemieszczać/przesuwać przelotowe przez nieprzewodzący element prowadzący 160. Nieprzewodzący element prowadzący 160 pełni tę samą funkcję i działa tak samo, jak nieprzewodzący element prowadzący 60 opisany powyżej w odniesieniu do fig. 1-3.
Fig. 5 przedstawia widok perspektywiczny, częściowo z boku, końca tnącego i koagulującego jeszcze innego przykładu wykonania laparoskopowego ultrapolarnego urządzenia elektrochirurgicznego 200 według niniejszego wynalazku. Jak pokazano na fig. 5, pomiędzy dodatkowym elementem przewodzącym 230 elektrody powrotnej 222 a częścią 234 elektrody czynnej 232 rozciągającą się poza pierwszy koniec 226 przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego 224 elektrody powrotnej 222 znajduje się materiał izolacyjny 235, taki jak ceramika. W obrębie przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego 224 elektrody powrotnej 222 znajduje się nieprzewodzący element prowadzący 260 do podtrzymywania części 234 elektrody czynnej 232, która rozciąga się poza pierwszy koniec 226 przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego 224 elektrody powrotnej 222. Części elektrody powrotnej 230 i elektrody czynnej 234, które rozciągają się poza przewodzący, pusty wewnątrz element rurkowy 224 elektrody powrotnej 222, włącznie z materiałem izolacyjnym 235 zawartym pomiędzy nimi, mogą być stacjonarne i nieruchome. Alternatywnie, część 230 elektrody powrotnej 222, która rozciąga się poza pusty wewnątrz przewodzący element rurkowy 224 elektrody powrotnej 222, może mieć umieszczoną na sobie warstwę materiału izolacyjnego 235 tak, że jest ona odizolowana od ruchomej części 235 elektrody czynnej 232, która rozciąga się poza przewodzący, pusty wewnątrz element rurkowy 224 elektrody powrotnej 222.
Na fig. 6 i 7 przedstawiony jest koniec tnący i koagulujący jeszcze innego przykładu wykonania laparoskopowego ultrapolarnego urządzenia elektrochirurgicznego 300 według niniejszego wynalazku. Jak pokazano na fig. 6 i 7, dodatkowy bądź pomocniczy element przewodzący 330 elektrody powrotnej 322 jest pętlą przewodzącą 331 mającą otwór przelotowy 333 oraz część 334 elektrody czynnej 332 wystająca poza pierwszy koniec 326 przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego 324 jest płaskim elementem przewodzącym 335 mającym ostrą krawędź 336. Laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne 300 może ponadto zawierać nieprzewodzący element prowadzący 360 zawarty wewnątrz przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego 324 tak, że co najmniej część elektrody czynnej 332 może się przemieszczać/przesuwać, tj. jest umieszczona z możliwością przemieszczania/przesuwu przez nieprzewodzący element prowadzący 360. Nieprzewodzący element prowadzący 360 pełni tę samą funkcję i działa tak samo, jak nieprzewodzący element prowadzący 60 opisany powyżej w odniesieniu do fig. 1-3.
W jeszcze innym przykładzie wykonania, jak pokazano na fig. 8, laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne 400 według niniejszego wynalazku jest urządzeniem ręcznym zawierającym element uchwytowy 412 z pierwszym końcem 414, drugim końcem 416 i co najmniej jednym elementem uruchamiającym 418, 420 do cięcia i/lub koagulacji, elektrodę powrotną 422, która zawiera przewodzący, pusty wewnątrz element rurkowy 424 mający pierwszy koniec 426, drugi koniec 428 umieszczony wewnątrz pierwszego końca 414 elementu uchwytowego 412 lub połączony z nim oraz dodatkowy bądź pomocniczy element przewodzący 430 rozciągający się od pierwszego końca 426 pustego wewnątrz przewodzącego elementu rurkowego 424, elektrodę czynną 432 umieszczoną wewnątrz elementu uchwytowego 412 oraz przewodzący, pusty wewnątrz element rurkowy 424, w którym co najmniej część 434 elektrody czynnej 432 rozciąga się poza pierwszy koniec 426 pustego wewnątrz przewodzącego elementu rurkowego 424 elektrody powrotnej 422 oraz element uruchamiający 436 zawarty wewnątrz elementu uchwytowego 412 i połączony z elektrodą czynną 432 w celu przemieszczania elektrody czynnej 432 w kierunku dodatkowego elementu przewodzącego 430 elektrody powrotnej 422 podczas uruchamiania procesu cięcia i/lub koagulacji. Element uruchamiający 436 może mieć element popychający 437, a część elektrody czynnej 432 usytuowana w pobliżu elementu uruchamiającego 436 może być umieszczona lub zawarta wewnątrz elementu sprężynowego 439, który pomaga w przywracaniu elektrody czynnej 432 z powrotem do jej stanu przed uruchomieniem, po wycofaniu elementu popychającego 437 elementu uruchamiającego 436 lub odłączeniu go od końca elektrody czynnej 432 umieszczonej lub zawartej w elemencie uchwytowym 412.
Wylot wydechowy 442 może być połączony z przewodzącym, pustym wewnątrz elementem rurkowym 424 tak, że jest on połączony komunikacyjnie z wnętrzem 440 przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego 424. Wnętrze 440 przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowatego 424 może wówczas działać jako kanał odprowadzający dym, z którego można usuwać dym i zanieczyszczenia z miejsca operacji, gdy do wylotu wydechowego 442 przyłącza się próżnię. Laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne 400 może ponadto zawierać element łączący 444 do łączenia elementu uruchamiającego 436 z urządzeniem do usuwania dymu (niepokazanym) w celu jednoczesnego uruchamiania odprowadzania dymu, kiedy uruchamiany jest proces cięcia i/lub koagulacji.
Laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne 400 może ponadto zawierać jeden lub więcej nieprzewodzących elementów prowadzących 460 zawartych wewnątrz przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego 424 tak, że co najmniej część elektrody czynnej 432 jest zdolna bądź może się poruszać i przemieszczać przez nieprzewodzący (-e) element (-y) prowadzący f-e) 460. Nieprzewodzący (-e) element (-y) prowadzący (-e) 460 może (mogą) rozciągać się poprzecznie względem średnicy wewnętrznej przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego 424 w celu utworzenia dwóch kanałów wzdłuż przeciwległych boków nieprzewodzącego elementu prowadzącego 460 lub nieprzewodzących elementów prowadzących 460 sąsiadującego (-ych) z wnętrzem 440 przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego 424, które otacza elektrodę czynną 432 umieszczoną lub zawartą wewnątrz przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego 424. Elektroda czynna 432 zawiera element 435 typu ostrza połączony z przewodzącym elementem prętowym 433.
Podczas uruchamiania urządzenia elektrochirurgicznego w celu wykonania cięcia i/lub koagulacji, uruchamiany jest również element uruchamiający 436, który może być wyposażony w element popychający 437 oraz może zawierać cewkę bądź elektromagnes. Element popychający 437 elementu uruchamiającego 436 działa w ten sposób, że popycha element prętowy 433 elektrody czynnej 432 do przodu, co z kolei przemieszcza część 434 elektrody czynnej 432 rozciągającą się poza przewodzący, pusty wewnątrz element rurkowy 424 elektrody powrotnej 422 w kierunku pomocniczego elementu przewodzącego 430 elektrody powrotnej 422. Wówczas tworzy się obwód zamknięty przechodzący przez część 434 elektrody czynnej 432 rozciągającą się poza przewodzący, pusty wewnątrz element rurkowy 424 elektrody powrotnej 422, tkankę pacjenta, która musi być poddana cięciu i elektrodę powrotną 422. Ten styk bądź połączenie, a zatem cały obwód jest realizowany poprzez tkankę. Prąd nie przepływa przez ciało pacjenta, a do cięcia i/lub koagulacji za pomocą urządzenia elektrochirurgicznego 400 potrzeba znacznie mniej energii. Ponadto, ponieważ elektroda czynna 432 laparoskopowego urządzenia elektrochirurgicznego 400 jest umieszczona lub zawarta wewnątrz elektrody powrotnej 422 laparoskopowego urządzenia elektrochirurgicznego 400, pomiędzy pacjentem a laparoskopowym urządzeniem elektrochirurgicznym 400 nie może nastąpić sprzężenie pojemnościowe. Element sprężynowy 439 wspomaga przywracanie i powrót elektrody czynnej 432 z powrotem do jej stanu przed uruchomieniem po wycofaniu elementu popychającego 437 elementu uruchamiającego 436 lub odłączeniu go od końca elektrody czynnej 432 umieszczonej lub zawartej w elemencie uchwytowym 412.
Elementy i cechy rozwiązania według wynalazku są oznaczone za pomocą odsyłających oznaczeń liczbowych w postaci numerów pokazanych na figurach rysunku oraz wymienionych w wykazie oznaczeń odsyłających.
Powyższy opis przykładów wykonania wynalazku pokazuje różne przykłady wykonania wynalazku. Te przykłady wykonania i tryby są opisane i pokazane wystarczająco szczegółowo dla umożliwienia specjalistom w tej dziedzinie wdrożenia wynalazku i nie mają na celu ograniczania w jakikolwiek sposób zakresu, zastosowania lub konfiguracji wynalazku. Ujawnienie to ma raczej na celu wskazanie zarówno realizacji przykładów wykonania i trybów jak i dowolnych równoważnych trybów lub postaci oraz przykładów wykonania, które są znane lub oczywiste dla osób o odpowiednich umiejętnościach w tej dziedzinie. Dodatkowo, wszystkie zawarte przykłady są nieograniczającymi ilustracjami przykładów wykonania i trybów, które są podobnie korzystne dla dowolnych równoważnych trybów lub postaci wykonania, które są znane lub oczywiste dla osób o odpowiednich umiejętnościach w tej dziedzinie.
Inne kombinacje i/lub modyfikacje struktur, układów, zastosowań, proporcji, elementów, materiałów lub części składowych i komponentów stosowanych w praktycznych realizacjach niniejszego wynalazku, dodatkowo do tych, które nie zostały szczegółowo wymienione, mogą być zmieniane lub w inny sposób konkretnie dostosowywane do określonych środowisk, specyfikacji produkcyjnych, parametrów konstrukcyjnych lub innych wymagań eksploatacyjnych i operacyjnych bez wychodzenia poza zakres niniejszego wynalazku i mają być włączone do niniejszego ujawnienia.
O ile nie zaznaczono inaczej, rozumie się, że słowom i zwrotom w opisie i zastrzeżeniach nadaje się powszechnie przyjęte znaczenia ogólne lub zwykłe i zwyczajowe znaczenie stosowane przez osoby o przeciętnych umiejętnościach w odpowiednich dziedzinach. W przypadku, gdy te znaczenia się różnią, słowa i wyrażenia w opisie i zastrzeżeniach powinny mieć możliwie najszersze znaczenie ogólne. Jeżeli jakiemuś słowu lub wyrażeniu przypisano jakieś inne specjalne znaczenie, w niniejszym opisie wyraźnie określono i zdefiniowano to specjalne znaczenie.
Wykaz oznaczeń odsyłających laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne element uchwytowy pierwszy koniec elementu uchwytowego drugi koniec elementu uchwytowego element uruchamiający do cięcia element uruchamiający do koagulacji elektroda powrotna przewodzący, pusty wewnątrz element rurkowy pierwszy koniec przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego drugi koniec przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego pomocniczy bądź dodatkowy element przewodzący elektroda czynna przewodzący cylindryczny element prętowy część elektrody czynnej rozciągająca się poza pierwszy koniec pustego wewnątrz prze- wodzącego elementu rurkowego element przewodzący o kształcie zakrzywionym element uruchamiający (np. elektromagnes) obszar pusty wewnątrz elementu uchwytowego wnętrze przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego wylot wydechowy elementu uchwytowego rurka próżniowa element łączący do/dla urządzenia do odprowadzania dymu drugi element łączący do generatora ESU dla urządzenia do cięcia/koagulacji płytka drukowana pierwsze przewodzące środki komunikacyjne (do łączenia elektrody powrotnej z płytką drukowaną) drugie przewodzące środki komunikacyjne (do łączenia elektrody czynnej z płytką drukowaną) nieprzewodzący element prowadzący laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne ze sterowaniem za pomocą przełącznika nożnego element uchwytowy pierwszy koniec elementu uchwytowego drugi koniec elementu uchwytowego przełącznik nożny element łączący do generatora ESU dla urządzenia do cięcia/koagulacji elektroda powrotna przewodzący, pusty wewnątrz element rurkowy pierwszy koniec przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego drugi koniec przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego pomocniczy bądź dodatkowy element przewodzący elektroda czynna część elektrody czynnej rozciągająca się poza pierwszy koniec pustego wewnątrz, przewodzącego elementu rurkowego element uruchamiający (np. elektromagnes) obszar pusty wewnątrz elementu uchwytowego wnętrze przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego wylot wydechowy elementu uchwytowego rurka próżniowa element łączący do/dla urządzenia do odprowadzania dymu element łączący do generatora ESU dla urządzenia do cięcia/koagulacji nieprzewodzący element prowadzący laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne elektroda powrotna przewodzący, pusty wewnątrz element rurkowy pierwszy koniec przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego pomocniczy bądź dodatkowy element przewodzący elektroda czynna część elektrody czynnej rozciągająca się poza pierwszy koniec pustego wewnątrz, przewodzącego elementu rurkowego materiał izolacyjny (np. ceramiczny) nieprzewodzący element prowadzący laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne elektroda powrotna przewodzący, pusty wewnątrz element rurkowy pierwszy koniec przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego pomocniczy bądź dodatkowy element przewodzący pętla przewodząca elektroda czynna otwór część elektrody czynnej rozciągająca się poza pierwszy koniec pustego wewnątrz, przewodzącego elementu rurkowego płaski element przewodzący
336 ostra krawędź
360 nieprzewodzący element prowadzący
400 laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne
412 element uchwytowy
414 pierwszy koniec elementu uchwytowego
416 drugi koniec elementu uchwytowego
418 element uruchamiający do cięcia
420 element uruchamiający do koagulacji
422 elektroda powrotna
424 przewodzący, pusty wewnątrz element rurkowy
426 pierwszy koniec przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego
428 drugi koniec przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego
430 pomocniczy bądź dodatkowy element przewodzący
432 elektroda czynna
433 przewodzący element prętowy
434 część elektrody czynnej rozciągająca się poza pierwszy koniec pustego, wewnątrz, przewodzącego elementu rurkowego
435 element typu ostrza
436 element uruchamiający (np. elektromagnes)
437 element pchający elementu uruchamiającego
439 element sprężynowy
440 wnętrze przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego
442 wylot wydechowy, przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego do odprowadzania dymu i zanieczyszczeń
444 element łączący do/dla urządzenia do odprowadzania dymu
446 element łączący do generatora ESU dla urządzenia do, cięcia/koagulacji
448 płytka drukowana
450 przewodzące środki komunikacyjne do łączenia elektrody powrotnej z generatorem ESU
452 przewodzące środki komunikacyjne do łączenia elektrody czynnej z płytką drukowaną
460 nieprzewodzący element prowadzący.

Claims (18)

1. Laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne zawierające element uchwytowy, znamienne tym, że element uchwytowy (12, 102, 412) ma pierwszy koniec, drugi koniec i co najmniej jeden element uruchamiający (18, 418) do cięcia i/lub element uruchamiający (20, 420) do koagulacji; urządzenie ponadto zawiera elektrodę powrotną (22, 122, 222, 322, 422) zawierającą przewodzący, pusty wewnątrz element rurkowy (24, 124, 224, 324, 424) mający pierwszy ‘koniec (26, 126, 226, 326, 426), drugi koniec (28, 128, 228, 328, 428) zawarty wewnątrz pierwszego końca (14, 114, 214, 314, 414) elementu uchwytowego (12, 102, 412) oraz dodatkowy element przewodzący (30, 130, 230, 330, 430) rozciągający się od pierwszego końca przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego (24, 124, 224, 324, 424), elektrodę czynną (32, 132, 232, 332, 432) zawartą wewnątrz elementu uchwytowego (12, 102, 412) i przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego (24, 124, 224, 324, 424), przy czym co najmniej część elektrody czynnej (32, 132, 232, 332, 432) rozciąga się poza pierwszy koniec (26, 126, 226, 326, 426) przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego (24, 124, 224, 324, 424) oraz element uruchamiający (36, 136, 436) zawarty w elemencie uchwytowym (12, 102, 412) i połączony z elektrodą czynną (32, 132, 432), w celu przemieszczania elektrody czynnej w kierunku dodatkowego elementu przewodzącego (30, 130, 230, 330, 430) elektrody powrotnej (22, 122, 222, 322, 422), gdy jest uruchamiany co najmniej jeden proces spośród cięcia i koagulacji.
2. Laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne według zastrz. 1, znamienne tym, że element uchwytowy (12, 102, 412) zawiera ponadto zawarty w nim obszar pusty (38, 138) tak, że wnętrze przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego (24, 124, 224,
324, 424) i co najmniej część obszaru pustego (38, 138), zawartego wewnątrz elementu uchwytowego, tworzą razem kanał do odprowadzania dymu.
3. Laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne według zastrz. 2, znamienne tym, że zawiera ponadto element łączący (44, 144, 444) do łączenia elementu uruchamiającego (36, 136, 436) z urządzeniem do odprowadzania dymu w celu jednoczesnego uruchamiania odprowadzania dymu w trakcie uruchamiania cięcia i koagulacji.
4. Laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne według zastrz. 1, znamienne tym, że zawiera ponadto nieprzewodzący element prowadzący (60, 160, 260, 360, 460) zawarty wewnątrz co najmniej części przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego (24, 124, 224, 324,424) tak, że co najmniej część elektrody czynnej (32, 132, 232, 332, 432) jest przemieszczana przez nieprzewodzący element prowadzący (60, 160, 260, 360, 460).
5. Laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne według zastrz. 4, znamienne tym, że nieprzewodzący element prowadzący (60, 160, 260, 360, 460) rozciąga się na średnicy wewnętrznej przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego (24, 124, 224, 324, 424) w pobliżu pierwszego końca (26, 126, 226, 326, 426) przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego z utworzeniem dwóch kanałów wzdłuż przeciwległych boków nieprzewodzącego elementu prowadzącego (60, 160, 260, 360, 460), które sąsiadują z wnętrzem przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego (24, 124, 224, 324, 424), które otacza elektrodę czynną (32, 132, 232, 332, 432) zawartą w przewodzącym, pustym wewnątrz elemencie rurkowym.
6. Laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne według zastrz. 1, znamienne tym, że elektroda czynna (32, 132, 232, 332, 432) zawiera element przewodzący (35) o kształcie zakrzywionym połączony z przewodzącym elementem prętowym (33, 433).
7. Laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne według zastrz. 6, znamienne tym, że element przewodzący (35) o kształcie zakrzywionym zawiera element przewodzący w kształcie litery U bądź element przewodzący w kształcie litery V,
8. Laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne według zastrz. 1 albo 6, znamienne tym, że zawiera ponadto nieprzewodzący element prowadzący (60, 160, 260, 360, 460) zawarty wewnątrz co najmniej części przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego (24, 124, 224, 324, 424) tak, że co najmniej część przewodzącego elementu prętowego (33, 133) jest zdolna do przemieszczania się przez nieprzewodzący element prowadzący.
9. Laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne według zastrz. 1, znamienne tym, że zawiera ponadto materiał izolacyjny (235) zawarty pomiędzy elementem przewodzącym elektrody powrotnej (22, 122, 222, 232, 242) a częścią (34, 134, 234, 334, 434) elektrody czynnej rozciągającą się poza pierwszy koniec (26, 126, 226, 326, 426) przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego.
10. Laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne według zastrz. 1, znamienne tym, że dodatkowy element przewodzący (30, 130, 230, 330, 430) elektrody powrotnej (322) zawiera pętlę przewodzącą (331) mającą przelotowy otwór (333) oraz część (334) elektrody czynnej rozciągająca się poza pierwszy koniec przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego zawiera płaski element przewodzący (335) mający ostrą krawędź (336).
11. Laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne według zastrz. 1, znamienne tym, że element uruchamiający (36, 136, 436) zawiera elektromagnes.
12. Laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne według zastrz. 1, znamienne tym, że zawiera ponadto okno wydechowe połączone z przewodzącym, pustym wewnątrz elementem rurkowym (24, 124, 224, 324, 424) tak, że pozwala działać przewodzącemu, pustemu wewnątrz elementowi rurkowemu również jako kanał odprowadzający dym.
13. Laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne znamienne tym, że zawiera element uchwytowy (12, 102, 412) mający pierwszy koniec (14, 114, 214, 314, 414) i drugi koniec (16, 116, 216, 316, 416); elektrodę powrotną (22, 122, 222, 322, 422) zawierającą przewodzący, pusty wewnątrz element rurkowy (24, 124, 224, 324, 424) mający pierwszy koniec (26, 126, 226, 326, 426), drugi koniec (28, 128, 228, 328, 428) zawarty wewnątrz pierwszego końca (14, 114, 214, 314, 414) elementu uchwytowego oraz dodatkowy element przewodzący (30, 130, 230, 330, 430) rozciągający się od pierwszego końca przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego (24, 124, 224, 324, 424); elektrodę czynną (32, 132, 232, 332,
432) zawartą w elemencie uchwytowym (12, 102, 412) i zawieszoną we wnętrzu przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego (24, 124, 224, 324, 424) tak, że co najmniej część elektrody czynnej rozciąga się poza pierwszy koniec (26, 126, 226, 326, 426) przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego z utworzeniem otwartej przestrzeni zawartej pomiędzy dodatkowym elementem przewodzącym (30, 130, 230, 330, 430) elektrody powrotnej i częścią (34, 134, 234, 334, 434) elektrody czynnej rozciągają się poza ten pierwszy koniec przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego oraz element uruchamiający (36, 136, 436) zawarty w elemencie uchwytowym (12, 102, 412) i połączony z elektrodą czynną (32, 132, 232, 332, 432) dla przemieszczania elektrody czynnej w kierunku dodatkowego elementu przewodzącego (30, 130, 230, 330, 430) elektrody powrotnej, podczas uruchamiania urządzenia (10, 100, 200, 300, 400) do co najmniej jednego spośród cięcia i koagulacji.
14. Laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne według zastrz. 13, znamienne tym, że zawiera ponadto przełącznik podłogowy (107) połączony z urządzeniem (100) do uruchamiania urządzenia do wykonywania co najmniej jednego procesu spośród cięcia i koagulacji.
15. Laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne według zastrz. 14, znamienne tym, że zawiera ponadto element łączący (144) do łączenia elementu uruchamiającego (136) z urządzeniem do odprowadzania dymu w celu jednoczesnego uruchamiania odprowadzania dymu w trakcie uruchamiania cięcia i koagulacji.
16. Laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne według zastrz. 13, znamienne tym, że element uchwytowy (12, 102, 412) posiada ponadto zawarty w nim obszar pusty (38, 138) tak, że wnętrze (40, 140, 440) przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego i co najmniej część obszaru pustego zawartego wewnątrz elementu uchwytowego (12, 102, 412) tworzą razem kanał odprowadzający dym.
17. Laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne według zastrz. 13, znamienne tym, że zawiera ponadto nieprzewodzący element prowadzący (60, 160, 260, 360, 460) zawarty wewnątrz co najmniej części przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego (24, 124, 224, 324, 424) tak, że ‘co najmniej część elektrody czynnej (32, 132, 232, 332, 432) jest zdolna do przemieszczania się przez nieprzewodzący element prowadzący.
18. Laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne według zastrz. 17, znamienne tym, że nieprzewodzący element prowadzący (60, 160, 260, 360, 460) rozciąga się na średnicy wewnętrznej przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego (24, 124, 224, 324, 424) w pobliżu pierwszego końca (26, 126, 226, 326, 426) przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego z utworzeniem dwóch kanałów wzdłuż przeciwległych boków tego nieprzewodzącego elementu prowadzącego, które sąsiadują z wnętrzem przewodzącego, pustego wewnątrz elementu rurkowego, które otacza elektrodę czynną (32, 132, 232, 332, 432) zawartą w przewodzącym, pustym wewnątrz elemencie rurkowym (24, 124, 224, 324, 424).
PL432760A 2020-01-30 2020-01-30 Laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne PL243482B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL432760A PL243482B1 (pl) 2020-01-30 2020-01-30 Laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL432760A PL243482B1 (pl) 2020-01-30 2020-01-30 Laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL432760A1 PL432760A1 (pl) 2021-08-02
PL243482B1 true PL243482B1 (pl) 2023-09-04

Family

ID=77063457

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL432760A PL243482B1 (pl) 2020-01-30 2020-01-30 Laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL243482B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL432760A1 (pl) 2021-08-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9788882B2 (en) Plasma bipolar forceps
EP1559377B1 (en) Bipolar electrosurgical snare
AU2007269696B2 (en) Resecting device
EP1728462B1 (en) Instrument for endoscope and instrument system for endoscope
JP4804871B2 (ja) モノポーラ伸長部を有するバイポーラ鉗子
US6371956B1 (en) Monopolar electrosurgical end effectors
US6808525B2 (en) Bipolar electrosurgical hook probe for cutting and coagulating tissue
US7507232B1 (en) Flexible electrosurgical electrode with manipulator
CN102933168B (zh) 手术器械
JPH11137563A (ja) 複合型の双極性鋏および把握器
US8152806B2 (en) Monopolar electrosurgical instrument
US11241272B2 (en) Bipolar electrosurgical instrument with movable electrode and related systems and methods
JP2009539448A (ja) 組織の切開と凝固のための装置
WO1994022376A1 (en) Handle for laparoscopic instrument
EP0957795A1 (en) Electro-surgical tissue removal
US10722297B2 (en) Minimally invasive surgical needle and cauterizing assembly and methods
EP3250141B1 (en) Cold plasma electrosurgical apparatus with bent tip applicator
US20190175254A1 (en) Electrosurgically removing tissue with localized return
CN108778175B (zh) 电外科切割工具
WO2016029201A1 (en) Attachment for electrosurgical system
PL243482B1 (pl) Laparoskopowe ultrapolarne urządzenie elektrochirurgiczne
US20230293227A1 (en) Laparoscopic ultrapolar electrosurgery device
US20230093858A1 (en) Electrosurgical apparatus with flexible shaft
CN112914714A (zh) 腹腔镜超极性电外科装置
CA3061933A1 (en) Laparoscopic ultrapolar electrosurgery device