PL243108B1 - Element mocujący i płyta ochronna oraz sposób ich mocowania we wnęce okiennej, zwłaszcza karoserii samochodowej - Google Patents

Element mocujący i płyta ochronna oraz sposób ich mocowania we wnęce okiennej, zwłaszcza karoserii samochodowej Download PDF

Info

Publication number
PL243108B1
PL243108B1 PL430206A PL43020619A PL243108B1 PL 243108 B1 PL243108 B1 PL 243108B1 PL 430206 A PL430206 A PL 430206A PL 43020619 A PL43020619 A PL 43020619A PL 243108 B1 PL243108 B1 PL 243108B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
recess
protective plate
hole
fastener according
screw
Prior art date
Application number
PL430206A
Other languages
English (en)
Other versions
PL430206A1 (pl
Inventor
Krzysztof Skiba
Original Assignee
Skiba Krzysztof Firma Traf
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Skiba Krzysztof Firma Traf filed Critical Skiba Krzysztof Firma Traf
Priority to PL430206A priority Critical patent/PL243108B1/pl
Priority to PCT/PL2020/000055 priority patent/WO2020251377A1/en
Publication of PL430206A1 publication Critical patent/PL430206A1/pl
Publication of PL243108B1 publication Critical patent/PL243108B1/pl

Links

Landscapes

  • Connection Of Plates (AREA)

Abstract

Element mocujący (1) do mocowania płyty ochronnej we wnęce okiennej, zwłaszcza karoserii samochodowej, zawiera śrubę (2) i dwie rozłączne względem siebie części (3, 4). Część ustalająca (3) zawiera kołnierz stabilizujący (5) z wybraniem (6) z pierwszym otworem przelotowym (8) na śrubę (2) oraz zaczep (7) osadzony na kołnierzu stabilizującym (5). Część dociskowa (4) posiada wypustki pozycjonujące, pomiędzy którymi jest drugi otwór przelotowy (12) na śrubę (2). Płyta ochronna z elementem mocującym (1) jest w rozmiarze i kształcie dopasowanym do wnęki okiennej. Zawiera co najmniej dwa otwory owalne, które są na jej bokach w odstępie od jej krawędzi. W każdym otworze owalnym zamocowany jest element mocujący (1). Sposób mocowania płyty ochronnej, polega na tym, że w pierwszym etapie w otworze owalnym płyty ochronnej umieszcza się część ustalającą (3), zaś po przeciwnej stronie umieszcza się część dociskową (4). Kołnierz stabilizujący (5) umieszcza się w otworze owalnym, a wypustki pozycjonujące umieszcza się w wybraniu (6) kołnierza stabilizującego (5). W drugim otworze przelotowym (12) i kolejno w pierwszym otworze przelotowym (8) umieszcza się śrubę (2), którą mocuje się nakrętką. W drugim etapie płytę ochronną przykłada się do wnęki okiennej, zaś w trzecim etapie przekręca się element mocujący (1) a blachę wnęki okiennej umieszcza się pomiędzy częściami (3, 4), zaś zaczep (7) umieszcza się pod blachą wnęki okiennej. W czwartym etapie dokręca się śrubę (2).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest element mocujący, płyta ochronna oraz sposób ich mocowania we wnęce okiennej, zwłaszcza karoserii samochodowej.
Samochody. użytkowe i dostawcze służące do przewożenia towarów narażone są na bezpośredni kontakt przewożonych przedmiotów z poszyciem samochodu od wewnątrz, także w miejscach wnęk okiennych. Miejsca tych wnęk najczęściej nie są zabezpieczane fabrycznie, a przewożone przedmioty nie zawsze są należycie zabezpieczane przed przesunięciem. W konsekwencji, pojedyncza blacha poszycia samochodu narażona jest na uszkodzenia w postaci zadrapań, wypchnięć, wgnieceń, a nawet przebić. Uszkodzenia takie są widoczne również od zewnątrz pojazdu.
Znane ze stosowania są sposoby mocowania płyt ochronnych, które wymagają wykonania otworów w karoserii samochodu, co wiąże się z jej uszkodzeniem i nie jest korzystne, zwłaszcza w przypadku samochodów nowych.
Z opisu patentowego PL 198719 B1 znany jest element mocujący do rozłącznego łączenia płytek blachy, umieszczonych prostopadle względem siebie, który składa się z części ustalającej z otworem gwintowanym do wkręcania śruby, który jest wciskany z boku w prostokątne wybranie poniżej krawędzi płytki z blachy. Część ustalająca składa się z prostokątnej płytki z otworem gwintowanym, wykonanej z metalu, z elastycznie ściskanymi ramionami sprężystymi, osadzonymi na dwóch naprzeciwległych powierzchniach, prostopadle do szerokości wybrania, które to ramiona są połączone ze sobą poprzez żebro poprzeczne, tworząc postać litery U i, wraz-z nimi są uformowane w przybliżeniu prostopadle do tylnej, patrząc w kierunku wprowadzania, powierzchni płytki z otworem gwintowanym. Każde ramię posiada dwie łopatki sprężyste, wygięte ukośnie na zewnątrz, symetrycznie do osi otworu gwintowanego, których zwrócone do siebie krawędzie są umieszczone w odstępie od siebie. Odstęp jest, co najmniej równy grubości płytki z blachy. Płytka z otworem gwintowanym tworzy z żebrem poprzecznym kąt α, który jest nieco większy niż 90°.
Z opisu zgłoszeniowego wynalazku CN 102803759 A znany jest kołek przytrzymujący do mocowania środków mocujących do elementu, w szczególności do części karoserii samochodu, który jest włożony do otworu tego elementu, jest w nim zablokowany i zawiera zbiornik dla środków mocujących. Zawiera on główny korpus, który jest wykonany z twardego materiału i wystaje do otworu, i może mocować kołek przytrzymujący w otworze, i uszczelnia element, który jest wykonany z tworzywa sztucznego i zawiera obwodową krawędź uszczelniającą.
W opisie zgłoszeniowym wynalazku US 2003143054 A1 zostało ujawnione rozwiązanie przelotki śrubowej, która zawiera kołnierz i trzon wystający z kołnierza. Trzon jest wyposażony w elastyczne nogi rozciągające się od końca trzonka w kierunku kołnierza i na zewnątrz od członu. Trzon ma otwór, w który wkręca się wkręt samogwintujący, aby zapobiec wygięciu nóg promieniowo do wewnątrz w kierunku trzpienia, tak że przelotka śrubowa jest przymocowana do przedmiotu obrabianego za pomocą nóżek i kołnierza. Wewnętrzna część nóżek jest zaopatrzona w gwintowaną sekcję obróconą przez wkręcenie śruby gwintowanej. Kołnierz jest zintegrowany z rurową częścią podtrzymującą obrotowy moment mocowania, rozciągającą się w kierunku przeciwnym do trzonu. Sekcja łożyska z momentem mocującym jest utworzona z otworem do wkręcania o średnicy mniejszej niż średnica zewnętrzna śruby samogwintującej tak, aby przejąć śrubę gwintowaną.
Z opisu zgłoszeniowego wynalazku WO 2016200963 A1 znany jest system mocujący do obudów. Zawiera on klatkę montażową z kołnierzem i posiadającą, w części, funkcję blokowania. Gwintowany łącznik rozciąga się przez kołnierz w celu sprzęgnięcia z nakrętką, a element blokujący blokuje przesunięcie nakrętki wzdłuż części klatkowej w kierunku kołnierza. W konfiguracji mocującej nakrętka może być obracana w celu oczyszczenia elementu blokującego, a gwintowany łącznik może być obracany, aby przemieszczać nakrętkę wzdłuż części klatki.
Z opisu patentowego US 4531870 A znane jest urządzenie do mocowania przedmiotów na podporach, takich jak „ślepe” blachy, czyli arkusze dostępne tylko z jednej strony i perforowane odpowiednimi otworami, przez które te znane urządzenia przechodzą. Urządzenia są często wymagane do stosowania w nadwoziach pojazdów drogowych, szynowych, lotniczych, jak również w dziedzinie mebli metalowych. To znane urządzenie wymaga wykonania kwadratowego otworu w blasze obiektu, do którego jest mocowane .
Celem wynalazku było opracowanie nowego elementu mocującego, płyty ochronnej oraz sposobu ich mocowania we wnęce okiennej, zwłaszcza karoserii samochodowej, które nie wymagają wykonywania otworów w powierzchniach, do których są mocowane.
Element mocujący do mocowania płyty ochronnej we wnęce okiennej, zwłaszcza karoserii i samochodowej, według wynalazku charakteryzuje się tym, że zawiera śrubę i dwie rozłączne względem siebie części, z których część ustalająca zawiera kołnierz stabilizujący z wybraniem, które posiada pierwszy otwór przelotowy na śrubę oraz zaczep osadzony na kołnierzu stabilizującym w kształcie prostokąta z co najmniej jednym rogiem zaokrąglonym, zaś część dociskowa posiada co najmniej dwie wypustki pozycjonujące, pomiędzy którymi jest drugi otwór przelotowy na śrubę.
Korzystnie kołnierz stabilizujący ma kształt krótkiego walca, zaś wybranie w kołnierzu stabilizującym jest prostokątne w widoku z góry albo ma kształt trapezowy w widoku z góry, a ponadto wybranie w kołnierzu stabilizującym jest przelotowe przez całą średnicę tego kołnierza stabilizującego.
Dalsze korzyści są uzyskiwane, jeżeli na przeciwnym do kołnierza stabilizującego boku części ustalającej jest gniazdo na nakrętkę, zaś część ustalająca ma kształt prostokąta, który ma zaokrąglone trzy rogi, przy czym zaczep w części z zaokrąglonym rogiem ma mniejszą szerokość, a ponadto kołnierz stabilizujący jest pośrodku części ustalającej.
Następne korzyści uzyskuje się, jeśli część dociskowa ma kształt prostokąta z zaokrąglonymi rogami, zaś na przeciwnym do wypustek pozycjonujących boku części dociskowej jest znacznik, przyczym znacznik ma kształt prostokąta albo koła, a po złożeniu ze sobą części znacznik części dociskowej jest na wysokości zaczepu części ustalającej.
Kolejne korzyści uzyskiwane są, jeżeli wypustki pozycjonujące są pośrodku szerszego boku części dociskowej, zaś co najmniej jedna wypustka pozycjonująca ma kształt trapezowy w widoku z góry albo ma kształt prostokątny w widoku z góry, zaś na przeciwnym do wypustki pozycjonującej boku części dociskowej jest wgłębienie stożkowe na główkę śruby.
Dalsze korzyści uzyskuje się, jeżeli element mocujący jest wykonany z tworzywa sztucznego, korzystnie z poliamidu albo z poli(akrylonitryl-co-butadien-co-styrenu), albo jest wykonany z metalu.
Płyta ochronna z elementem mocującym do mocowania we wnęce okiennej, zwłaszcza karoserii samochodowej, przy czym element mocujący zawiera śrubę i dwie rozłączne względem siebie części, z których część ustalająca zawiera kołnierz stabilizujący z wybraniem, które posiada pierwszy otwór przelotowy na śrubę oraz zaczep osadzony na kołnierzu stabilizującym w kształcie prostokąta z co najmniej jednym rogiem zaokrąglonym, zaś część dociskowa posiada co najmniej dwie wypustki pozycjonujące, pomiędzy którymi jest drugi otwór przelotowy na śrubę, według wynalazku charakteryzuje się tym, że płyta ochronna jest w rozmiarze i kształcie dopasowanym do wnęki, okiennej oraz zawiera co najmniej dwa otwory owalne, które są na jej bokach w odstępie od jej krawędzi, zaś w każdym otworze owalnym zamocowany jest element mocujący.
Korzystnie przy każdej krawędzi jej boku jest co najmniej jeden otwór owalny z elementem mocującym, przy czym ta płyta ma kształt prostokąta o zaokrąglonych rogach, a ponadto jest ze sklejki albo z tworzywa sztucznego, albo z płyty MDF.
Sposób mocowania płyty ochronnej z elementem mocującym we wnęce okiennej, zwłaszcza karoserii samochodowej, przy czym element mocujący zawiera śrubę i dwie rozłączne względem siebie części, z których część ustalająca zawiera kołnierz stabilizujący z wybraniem, które posiada pierwszy otwór przelotowy na śrubę oraz zaczep osadzony na kołnierzu stabilizującym w kształcie prostokąta z co najmniej jednym rogiem zaokrąglonym, zaś część dociskowa posiada co najmniej dwie wypustki pozycjonujące, pomiędzy którymi jest drugi otwór przelotowy na śrubę, zaś płyta ochronna jest w rozmiarze i kształcie dopasowanym do wnęki okiennej oraz zawiera co najmniej dwa otwory owalne, które są na jej bokach w odstępie od jej krawędzi, zaś w każdym otworze owalnym zamocowany jest element mocujący, według wynalazku charakteryzuję się tym, że w pierwszym etapie w otworze owalnym płyty ochronnej umieszcza się część ustalającą, zaś po przeciwnej stronie tej płyty ochronnej, w tym samym otworze owalnym, umieszcza się część dociskową, przy czym kołnierz stabilizujący części ustalającej umieszcza się w otworze owalnym, a wypustki pozycjonujące części dociskowej umieszcza się w wybraniu kołnierza stabilizującego części ustalającej, następnie w drugim otworze przelotowym i kolejno w pierwszym otworze przelotowym umieszcza się śrubę, którą mocuje się nakrętką umieszczoną na przeciwnym do kołnierza stabilizującego boku części ustalającej, w drugim etapie płytę ochronną przykłada się do wnęki okiennej, kolejno w trzecim etapie przekręca się element mocujący tak, że zaczep umieszcza się pod blachą wnęki okiennej, a tę blachę wnęki okiennej umieszcza się pomiędzy częścią ustalającą a częścią dociskową, zaś w czwartym etapie dokręca się śrubę przechodzącą przez część ustalającą i część dociskową.
Element mocujący według wynalazku łączy i stabilizuje płytę ochronną z karoserią pojazdu bez konieczności ingerencji w strukturę karoserii, zwłaszcza bez konieczności wykonywania w niej otworów. Zaczepy części ustalającej zaczepiają się o blachę wnęki okiennej i mocują płytę ochronną do karoserii samochodowej, zaś część ustalająca pozycjonuje i podtrzymuje tę płytę ochronną. Zastosowanie płyty ochronnej według wynalazku poprawia estetykę części bagażowej i stanowi zabezpieczenie karoserii samochodu przed uszkodzeniami. Kształt płyt ochronnych dopasowany jest do poszczególnych wnęk okiennych samochodu, a każda płyta ochronna, stosownie do rozmiaru, zawiera na obwodzie określoną ilość odpowiednio ukształtowanych otworów owalnych, które służą do instalacji elementów mocujących, a tym samym są to miejsca mocowania płyty ochronnej z karoserią samochodu. Kształt otworów owalnych umożliwia przemieszczanie elementu mocującego w celu ułatwienia precyzyjnego montażu osłony do wnęki okiennej karoserii samochodu. Zastosowanie na elemencie mocującym znacznika oraz różnego ukształtowania rogów części ustalającej ułatwia prawidłowe ustawienie elementu mocującego i prawidłowy montaż płyty ochronnej.
Element mocujący oraz płyta ochronna według wynalazku w przykładzie wykonania zostały pokazane na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia płytę ochronną, zwłaszcza do mocowania we wnęce okiennej w widoku z przodu, fig. 2 - element mocujący w widoku rozstrzelonym, fig. 3 - ten sam element mocujący od strony części ustalającej w widoku rozstrzelonym, zaś fig. 4 - ten sam element mocujący od strony części dociskowej w widoku rozstrzelonym.
Element mocujący 1 do mocowania we wnęce okiennej, zwłaszcza karoserii samochodowej, według wynalazku w pierwszym przykładzie wykonania wytworzony jest z p oliamidu i zawiera śrubę 2 oraz dwie rozłączne względem siebie części 3, 4: część ustalającą 3 i część dociskową 4. Część ustalająca 3 ma kształt prostokąta, którego trzy rogi są zaokrąglone i posiada pośrodku swojego większego boku kołnierz stabilizujący 5 mający kształt krótkiego walca. Kołnierz stabilizujący 5 w swojej środkowej części ma wybranie 6, które jest trapezowe w widoku z góry i jest przelotowe przez całą średnicę tego kołnierza stabilizującego 5. Na kołnierzu stabilizującym 5, w miejscu większej podstawy trapezowego wybrania 6, jest osadzony zaczep 7, który ma kształt prostokąta z jednym rogiem zaokrąglonym. W środkowej części wybrania 6 jest pierwszy otwór przelotowy 8 na śrubę 2. Zaczep 7 w części z zaokrąglonym rogiem prostopadłej do pierwszeg o otworu przelotowego 8 ma mniejszą szerokość. Na środku boku części ustalającej 3, przeciwnego do kołnierza stabilizującego 5, jest gniazdo 9 na nakrętkę 10. Część dociskowa 4 ma kształt prostokąta o zaokrąglonych rogach i posiada pośrodku dwie trapezowe wypustki pozycjonujące 11 o szerokości odpowiadającej szerokości wybrania 6 w kołnierzu stabilizującym 5, pomiędzy którymi jest drugi otwór przelotowy 12 na śrubę 2. Na przeciwnym do wypustki pozycjonującej 11 boku części dociskowej 4 jest wgłębienie 13 stożkowe na główkę śruby 2. Na wysokości większej podstawy wypustki pozycjonującej 11 jest znacznik 14, który ma kształt koła.
Element mocujący 1 do mocowania we wnęce okiennej, zwłaszcza karoserii samochodowej według wynalazku w drugim przykładzie wykonania taki jak w przykładzie pierwszym z tym, że jest wykonany z metalu, zaś wybranie 6 w kołnierzu stabilizującym 5 jest prostokątne w widoku z góry i jest przelotowe przez w części średnicy tego kołnierza stabilizującego 5, a wypustki pozycjonujące 11 są prostokątne, zaś po złożeniu ze sobą części 3, 4 znacznik 14 części dociskowej 4 jest na wysokości zaczepu 7 części ustalającej 3.
Element mocujący 1 do mocowania we wnęce okiennej, zwłaszcza karoserii samochodowej, według wynalazku w trzecim przykładzie wykonania taki jak w przykładzie pierwszym, z tym że jest wykonany z poli(akrylonitryl-co-butadien-co-styrenu), czyli z ABS, zaś znacznik 14 jest powyżej większej podstawy wypustki pozycjonującej 11 oraz ma kształt prostokąta.
Element mocujący 1 do mocowania we wnęce okiennej, zwłaszcza karoserii samochodowej, według wynalazku w czwartym przykładzie wykonania taki jak w przykładzie pierwszym, z tym że jest wykonany z metalu.
Płyta ochronna 15 z elementem mocującym 1 do mocowania we wnęce okiennej, zwłaszcza karoserii samochodowej według wynalazku w pierwszym przykładzie wykonania jest w rozmiarze i kształcie dopasowanym do wnęki okiennej, w której ma być zamocowana i zawiera na szerszych bokach, w pobliżu krawędzi, dwa otwory owalne 16, w których zamocowane są elementy mocujące 1.
Płyta ochronna 15 do mocowania we wnęce okiennej, zwłaszcza karoserii samochodowej, według wynalazku w drugim przykładzie wykonania, taka jak w przykładzie pierwszym, z tym że jest wykonana ze sklejki i ma kształt prostokąta o zaokrąglonych rogach, zaś przy każdej jej krawędzi są po dwa otwory owalne 16.
Płyta ochronna 15 do mocowania we wnęce okiennej, zwłaszcza karoserii samochodowej, według wynalazku w trzecim przykładzie wykonania, taka jak w przykładzie pierwszym, z tym że jest wykonana z płyty MDF, zaś przy każdej krawędzi jest po jednym otworze owalnym 16.
Płyta ochronna 15 do mocowania we wnęce okiennej, zwłaszcza karoserii samochodowej, według wynalazku w czwartym przykładzie wykonania, taka jak w przykładzie pierwszym, z tym że jest wykonana z tworzywa sztucznego.
Sposób mocowania płyty ochronnej 15 z elementami mocującymi 1 we wnęce okiennej, zwłaszcza karoserii samochodowej według wynalazku w przykładzie wykonania prowadzi się tak, że przy krawędzi szerszego boku prostokątnej płyty ochronnej 15 o zaokrąglonych rogach i wymiarach odpowiadających wymiarom wnęki okiennej, formuje się otwory owalne 16. W pierwszym etapie w otworze owalnym 16 płyty ochronnej 15, po jej stronie, stanowiącej po założeniu część wewnętrzną w stosunku do wnęki okiennej, umieszcza się część ustalającą 3 elementu mocującego 1, zaś po stronie przeciwnej tej płyty ochronnej 15 umieszcza się jego część dociskową 4. Kołnierz stabilizujący 5 części ustalającej 3 umieszcza się w otworze owalnym 16 płyty ochronnej 15, a wypustki pozycjonujące 11 części dociskowej 4 umieszcza się w wybraniu 6 kołnierza stabilizującego 5. Następnie w drugim otworze przelotowym 12 i kolejno w pierwszym otworze przelotowym 8 umieszcza się śrubę 2, którą mocuje się nakrętką 10 umieszczoną na przeciwnym do kołnierza stabilizującego 5 boku części ustalającej 3, mocując przez to wstępnie część ustalającą 3 do części dociskowej 4. Relacje pomiędzy częścią ustalającą 3 a częścią dociskową 4 ustala śruba 2, wybranie 6 na kołnierzu ustalającym 5 oraz wypustki pozycjonujące 11. Następnie etap pierwszy powtarza się dla wszystkich otworów owalnych 16 płyty ochronnej 15. Elementy mocujące 1 ustawia się równolegle do najbliższej dla danego elementu mocującego 1 krawędzi płyty ochronnej 15, tak aby znacznik 14 znajdował się po lewej jej stronie. W drugim etapie płytę ochronną 15 przykłada się do wnęki okiennej. W trzecim etapie przekręca się element mocujący 1 tak, że znacznik 14 ustawia się prostopadle do najbliższego dla tego elementu mocującego 1 boku płyty ochronnej 15, zaś blachę wnęki okiennej umieszcza się pomiędzy częścią ustalającą 3 a częścią dociskową 4. Podczas przekręcania elementów mocujących 1 zahacza się je o blachę wnęki okiennej, poprzez umieszczenie zaczepu 7 pod blachą wnęki okiennej. Kolejno w czwartym etapie reguluje się położenie płyty ochronnej 15 i dokręca się śruby 2 przechodzące przez część ustalającą 3 i część dociskową 4 elementów mocujących 1, powodując blokowanie elementów mocujących 1. Położenie płyty ochronnej 15 we wnęce okiennej utrzymywane jest poprzez zaczep 7 oraz kołnierz stabilizujący 5.

Claims (29)

1. Element mocujący do mocowania płyty ochronnej we wnęce okiennej, zwłaszcza karoserii samochodowej, znamienny tym, że zawiera śrubę (2) i dwie rozłączne względem siebie części (3, 4), z których część ustalająca (3) zawiera kołnierz stabilizujący (5) z wybraniem (6), które posiada pierwszy otwór przelotowy (8) na śrubę (2) oraz zaczep (7) osadzony na kołnierzu stabilizującym (5) w kształcie prostokąta z co najmniej jednym rogiem zaokrąglonym, zaś część dociskowa (4) posiada co najmniej dwie wypustki pozycjonujące (11), pomiędzy którymi jest drugi otwór przelotowy (12) na śrubę (2).
2. Element mocujący według zastrz. 1, znamienny tym, że kołnierz stabilizujący (5) ma kształt krótkiego walca.
3. Element mocujący według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że wybranie (6) w kołnierzu stabilizującym (5) jest prostokątne w widoku z góry.
4. Element mocujący według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że wybranie (6) w kołnierzu stabilizującym (5) ma kształt trapezowy w widoku z góry.
5. Element mocujący według zastrz. 1, znamienny tym, że wybranie (6) w kołnierzu stabilizującym (5) jest przelotowe przez całą średnicę tego kołnierza stabilizującego (5).
6. Element mocujący według zastrz. 1, znamienny tym, że na przeciwnym do kołnierza stabilizującego (5) boku części ustalającej (3) jest gniazdo (9) na nakrętkę (10).
7. Element mocujący według zastrz. 1, znamienny tym, że część ustalająca (3) ma kształt prostokąta, który ma zaokrąglone trzy rogi.
8. Element mocujący według zastrz. 1, znamienny tym, że zaczep (7) w części z zaokrąglonym rogiem ma mniejszą szerokość.
9. Element mocujący według zastrz. 1, znamienny tym, że kołnierz stabilizujący. (5) jest pośrodku części ustalającej (3).
10. Element mocujący według zastrz. 1, znamienny tym, że część dociskowa (4) ma kształt prostokąta z zaokrąglonymi rogami.
11. Element mocujący według zastrz. 1, znamienny tym, że na przeciwnym do wypustek pozycjonujących (11) boku części dociskowej (3) jest znacznik (14).
12. Element mocujący według zastrz. 11, znamienny tym, że znacznik (14) ma kształt prostokąta.
13. Element mocujący według zastrz. 11, znamienny tym, że znacznik (14) ma kształt koła.
14. Element mocujący według zastrz. 11, znamienny tym, że po złożeniu ze sobą części (3, 4) znacznik (14) części dociskowej (4) jest na wysokości zaczepu (7) części ustalającej (3).
15. Element mocujący według zastrz. 1, znamienny tym, że wypustki pozycjonujące (11) są pośrodku szerszego boku części dociskowej (4).
16. Element mocujący według zastrz. 1, znamienny tym, że co najmniej jedna wypustka pozycjonująca (11) ma kształt trapezowy w widoku z góry.
17. Element mocujący według zastrz. 1, znamienny tym, że co najmniej jedna wypustka pozycjonująca (11) ma kształt prostokątny w widoku z góry.
18. Element mocujący według zastrz. 1, znamienny tym, że na przeciwnym do wypustki pozycjonującej (11) boku części dociskowej (4) jest wgłębienie (13) stożkowe na główkę śruby (2).
19. Element mocujący według zastrz. 1, znamienny tym, że jest on wykonany z tworzywa sztucznego.
20. Element mocujący według zastrz. 19, znamienny tym, że jest on wykonany z poliamidu.
21. Element mocujący według zastrz. 19, znamienny tym, że jest on wykonany z poli(akrylonitryl-co-butadien-co-styrenu).
22. Element mocujący według zastrz. 1, znamienny tym, że jest on wykonany z metalu.
23. Płyta ochronna z elementem mocującym do mocowania we wnęce okiennej, zwłaszcza karoserii samochodowej, przy czym element mocujący zawiera śrubę i dwie rozłączne względem siebie części, z których część ustalająca zawiera kołnierz stabilizujący z wybraniem, które posiada pierwszy otwór przelotowy na śrubę oraz zaczep osadzony na kołnierzu stabilizującym w kształcie prostokąta z co najmniej jednym rogiem zaokrąglonym, zaś część dociskowa posiada co najmniej dwie wypustki pozycjonujące, pomiędzy którymi jest drugi otwór przelotowy na śrubę, znamienna tym, że płyta ochronna (15) jest w rozmiarze i kształcie dopasowanym do wnęki okiennej oraz zawiera co najmniej dwa otwory owalne (16), które są na j ej bokach w odstępie od jej krawędzi, zaś w każdym otworze owalnym (16) zamocowany jest element mocujący (1).
24. Płyta ochronna, według zastrz. 23, znamienna tym, że przy każdej krawędzi boku płyty ochronnej (15) jest co najmniej jeden otwór owalny (16) z elementem mocującym (1).
25. Płyta ochronna według zastrz. 23 albo 24, znamienna tym, że ma ona kształt prostokąta o zaokrąglonych rogach.
26. Płyta ochronna według jednego z zastrz. od 23 do 25, znamienna tym, że jest ona ze sklejki.
27. Płyta ochronna według jednego z zastrz. od 23 do 25, znamienna tym, że jest ona z tworzywa sztucznego.
28. Płyta ochronna według jednego z zastrz. od 23 do 26, znamienna tym, że jest ona z płyty MDF.
29. Sposób mocowania płyty ochronnej z elementem mocującym we wnęce okiennej, zwłaszcza karoserii samochodowej, przy czym element mocujący zawiera śrubę i dwie rozłączne względem siebie części, z których część ustalająca zawiera kołnierz stabilizujący z wybraniem, które posiada pierwszy otwór przelotowy na śrubę oraz zaczep osadzony na kołnierzu stabilizującym w kształcie prostokąta z co najmniej jednym rogiem zaokrąglonym, zaś część dociskowa posiada co najmniej dwie wypustki pozycjonujące, pomiędzy którymi jest drugi otwór przelotowy na śrubę, zaś płyta ochronna jest w rozmiarze i kształcie dopasowanym do wnęki okiennej oraz zawiera co najmniej dwa otwory owalne, które są na jej bokach w odstępie od jej krawędzi, zaś w każdym otworze owalnym zamocowany jest element mocujący, znamienny tym, że w pierwszym etapie w otworze owalnym (16) płyty ochronnej (15) umieszcza się część ustalającą (3), zaś po przeciwnej stronie tej płyty ochronnej (15), w tym samym otworze owalnym (16), umieszcza się część dociskową (4), przy czym kołnierz stabilizujący (5) części ustalającej (3) umieszcza się w otworze owalnym (16), a wypustki pozycjonujące (11) części dociskowej (4) umieszcza się w wybraniu (6) kołnierza stabilizującego (5) części ustalającej (3),
PL 243108 Β1 następnie w drugim otworze przelotowym (12) i kolejno w pierwszym otworze przelotowym (8) umieszcza się śrubę (2), którą mocuje się nakrętką (10) umieszczoną na przeciwnym do kołnierza stabilizującego (5) boku części ustalającej (3), w drugim etapie płytę ochronną (15) przykłada się do wnęki okiennej, kolejno w trzecim etapie przekręca się element mocujący (1) tak, że zaczep (7) umieszcza się pod blachą wnęki okiennej, a tę blachę wnęki okiennej umieszcza się pomiędzy częścią ustalającą (3) a częścią dociskową (4), zaś w czwartym etapie dokręca się śrubę (2) przechodzącą przez część ustalającą (3) i część dociskową (4).
PL430206A 2019-06-11 2019-06-11 Element mocujący i płyta ochronna oraz sposób ich mocowania we wnęce okiennej, zwłaszcza karoserii samochodowej PL243108B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL430206A PL243108B1 (pl) 2019-06-11 2019-06-11 Element mocujący i płyta ochronna oraz sposób ich mocowania we wnęce okiennej, zwłaszcza karoserii samochodowej
PCT/PL2020/000055 WO2020251377A1 (en) 2019-06-11 2020-06-09 Fastening hardware for fixing a protective plate in a window recess, especially of a car body

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL430206A PL243108B1 (pl) 2019-06-11 2019-06-11 Element mocujący i płyta ochronna oraz sposób ich mocowania we wnęce okiennej, zwłaszcza karoserii samochodowej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL430206A1 PL430206A1 (pl) 2020-12-14
PL243108B1 true PL243108B1 (pl) 2023-06-26

Family

ID=73727715

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL430206A PL243108B1 (pl) 2019-06-11 2019-06-11 Element mocujący i płyta ochronna oraz sposób ich mocowania we wnęce okiennej, zwłaszcza karoserii samochodowej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL243108B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL430206A1 (pl) 2020-12-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8875357B2 (en) Clip
US8083450B1 (en) Removable anchor and fastener
US7798563B2 (en) Locator assembly
US20150267734A1 (en) Spring clip apparatus
EP1883754A2 (en) Sheet metal fastening clip
BR102014016958A2 (pt) sistema de alinhamento calculado em média elástica , e, veículo
US4550230A (en) Speaker grille with snap-in fastener system
BR102014023739A2 (pt) arranjo elástico de autorretenção apto para uso para componentes conjugados, e, método para reter componentes conjugados de um conjunto de painel de guarnição de instrumento
KR20170131235A (ko) 자동차 조립을 위한 록킹 리테이너 시스템
US20210155138A1 (en) Vehicle mounting platform using vehicle applique
US8745951B2 (en) Interlocking flange and fastening system and method for securing together two panels
US20100172715A1 (en) Floating Tapping Plate and Pocket
US10465735B1 (en) Sheet member fastener
GB2602747A (en) Brackets
JPS58191651A (ja) 自動車用バンパ−バ−
US5547306A (en) Fastener assembly
PL243108B1 (pl) Element mocujący i płyta ochronna oraz sposób ich mocowania we wnęce okiennej, zwłaszcza karoserii samochodowej
CN110045564B (zh) 紧固装置、紧固装置套件及紧固装置套件的用途
US7871102B2 (en) Air bag fastener assembly
US9062697B2 (en) Hidden fastener
US9651193B1 (en) Security mounting arrangement
JP2007527489A (ja) ファスナ用のレセプタクル
JP2007527489A6 (ja) ファスナ用のレセプタクル
US11111944B2 (en) Clip having two interlocking parts improving retention force
US20100050416A1 (en) Locating device for preassembling fasteners to components and method of assembling components