PL242825B1 - Wodnodyspersyjna płuczka wiertnicza - Google Patents

Wodnodyspersyjna płuczka wiertnicza Download PDF

Info

Publication number
PL242825B1
PL242825B1 PL434346A PL43434620A PL242825B1 PL 242825 B1 PL242825 B1 PL 242825B1 PL 434346 A PL434346 A PL 434346A PL 43434620 A PL43434620 A PL 43434620A PL 242825 B1 PL242825 B1 PL 242825B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
water
drilling
mud
vol
biopolymer
Prior art date
Application number
PL434346A
Other languages
English (en)
Other versions
PL434346A1 (pl
Inventor
Sławomir Błaż
Grzegorz Zima
Bartłomiej Jasiński
Grzegorz Szubra
Anna Szajna
Original Assignee
Inst Nafty I Gazu Panstwowy Inst Badawczy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Nafty I Gazu Panstwowy Inst Badawczy filed Critical Inst Nafty I Gazu Panstwowy Inst Badawczy
Priority to PL434346A priority Critical patent/PL242825B1/pl
Publication of PL434346A1 publication Critical patent/PL434346A1/pl
Publication of PL242825B1 publication Critical patent/PL242825B1/pl

Links

Landscapes

  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Excavating Of Shafts Or Tunnels (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest wodnodyspersyjna płuczka wiertnicza na bazie wody, biopolimeru oraz środka powierzchniowo czynnego, która charakteryzuje się tym, że na 1 dm3 wody zawiera dodatek: od 1 do 3 cm3 biocydu, od 3 do 10 g inhibitora twardości wody Na2CO3, od 3 do 12 g biopolimeru ksantan, od 1 do 5 cm3 środka spieniającego będącego mieszaniną składającą się z 50% obj. kokamidopropylobetainy i obj. N-tlenku kokosowego-N,N-dimetylopropyloamidu, od 0,5 do 5 g alkoholu poliwinylowego, od 1 do 10 cm3 stabilizatora piany będącego mieszaniną składającą się z 70% obj. laurylosiarczanu sodu i 30% obj. glikolu polietylenowego PEG 200 od 10 do 40 g środka skrobiowego, od 5 do 20 g karboksymetylocelulozy LV, od 30 do 70 g KCl oraz materiał obciążający w postaci węglanu wapnia.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest wodnodyspersyjna płuczka wiertnicza zawierająca mikrosfery powietrza, przeznaczona do przewiercania warstw przepuszczalnych o niskim ciśnieniu złożowym.
Podczas wiercenia otworów w formacjach o niskim ciśnieniu złożowym oraz w warstwach przepuszczalnych i mikroporowatych za pomocą konwencjonalnych płuczek wiertniczych bardzo często występują problemy z utrzymaniem różnicy ciśnień, które mogą prowadzić do zaników płuczki wiertniczej, niekiedy utraty obiegu i zwiększenia czasu przestoju. Zaniki częściowe lub całkowite płuczki występują, gdy ekwiwalentna gęstość cyrkulacyjna płuczki ECD jest znacznie większa niż ciśnienie przewiercanej formacji, prowadzić one mogą do niestabilności otworu, przyklejenia rur płuczkowych, oraz przechwycenia przewodu. W niektórych przypadkach utrata obiegu płuczki wymaga przerwania wiercenia i kosztownej wymiany całej objętości płuczki.
Jednym ze sposobów ograniczania zaników płuczki podczas wiercenia otworu jest zmniejszanie jej filtracji przez dodatek polimerów rozpuszczalnych w wodzie i kontrolowanie lepkości filtratu. Zapobieganie filtracji płuczki poprzez tworzenie osadu filtracyjnego nie jest ochroną kompletną, ponieważ filtrat z płuczki w dalszym ciągu migruje do strefy przyodwiertowej, powodując narastanie osadu filtracyjnego, który może być przyczyną przyklejania i przechwycenia przewodu wiertniczego.
Kolejnym z praktykowanych sposobów zapobiegania utracie cyrkulacji płuczki podczas przewiercania formacji o obniżonym gradiencie ciśnienia jest stosowanie materiałów zapobiegających zanikom płuczki (LCM). Zazwyczaj są to materiały o różnych kształtach i uziarnieniu, które dodawane są do płuczki, w taki sposób, aby mogły utworzyć szczelne uszczelnienie w strefie zaniku. Podejście takie jest wystarczające tylko do prowadzonych wierceń, gdzie nie występują komplikacje wiertnicze. Natomiast wiercenie w warstwach o niskim ciśnieniu złożowym, warstwach porowatych i silnie przepuszczalnych wymaga stosowania innych technik wiercenia jak np. wiercenia underbalance. W takim przypadku do przewiercania formacji najczęściej stosowane są płuczki gazowe, pianowe lub aeryzowane. Stosowanie tej technologii w przemyśle jest dość kosztowne i wymaga stosowania specjalistycznego sprzętu i zachowania odpowiednich środków bezpieczeństwa.
W opisie patentowym US7101829B2 ujawniono skład cieczy ograniczający zaniki płuczek w przepuszczalne formacje o niskim ciśnieniu złożowym. Ujawniony skład płuczki zawiera od 50 do 90% fazy wodnej, dodatek środka do regulacji pH, środków do zwiększania lepkości, inhibitor hydratacji skał ilastych, emulgatory, środek obciążający oraz dodatek od 0,1 do 20% rozpuszczalnego w oleju polimeru.
Znane jest również rozwiązanie z opisu patentowego numer US7947627B2, w którym ujawniono sposób kontroli utraty płuczki wiertniczej w przewiercane formacje poprzez wpompowanie do strefy zaniku roztworu zawierającego polimer mający grupę funkcyjną, którą można zhydrolizować zasadą lub nukleofilem i ponowne jego przekształcenie w postać rozpuszczalną przez hydrolizę grupy funkcyjnej zasadą.
Z kolei w opisie patentowym nr US8575072B2 ujawniono skład cieczy wiertniczej zawierającej produkt reakcji oligomeryzowanego kwasu tłuszczowego i funkcjonalnego polimeru. W przykładzie wykonania funkcjonalny polimer jest kopolimerem jednego lub więcej monomerów alfa-olefinowych i bezwodnika kwasowego, alternatywnie funkcjonalnym polimerem jest kopolimer jednego lub więcej monomerów winylowych i bezwodnika kwasowego.
W innych rozwiązaniach ujawnionych w opisach patentowych zgłoszeń: US2818230 i US4155410, opisano sposób zapobiegania utracie krążenia płuczki, poprzez napowietrzanie płuczek wiertniczych.
Według innego rozwiązania, ujawnionego w zgłoszeniu patentowym numer US20010027880A1 przedstawiono sposób zastosowania do przewiercania warstw sczerpanych o obniżonym gradiencie ciśnienia złożowego płuczki zawierającej pęcherzyki powietrza nazywane jako afrony. Płuczka według ujawnionego patentu zawiera uwodniony polimer rozpuszczalny w wodzie i środek powierzchniowo czynny. Polimerami według niniejszego wynalazku mogą być polimery, które tworzą roztwory o „wskaźniku tiksotropowym” wynoszącym co najmniej 10, przy czym wskaźnik tiksotropowy jest stosunkiem lepkości Brookfielda przy 0,5 rpm do lepkości Brookfielda przy 100 rpm. Przykładowymi biopolimerami są polisacharydy wytwarzane przez działanie bakterii: Xanthomonas compestris znane jako gumy ksantanowe. Płyny według tego wynalazku powinny mieć pH w zakresie od około 7,0 do około 11. PH można regulować poprzez dodanie zasad, takich jak np. wodorotlenek potasu, węglan potasu, wodorotlenek sodu, węglan sodu, tlenek magnezu, wodorotlenek wapnia, tlenek cynku, i ich mieszaniny. W celu wytworzenia mikropęcherzyków powietrza do płuczki dodawane są niejonowe lub anionowe środki powierzchniowo czynne.
Znane jest również rozwiązanie przedstawione w zgłoszeniu patentowym nr CN102453471A, w którym przedstawiono skład płuczki wiertniczej zawierającej mikropęcherzyki powietrza, zalecanej do dowiercania złóż metanu zlokalizowanego w pokładach węgla kamiennego o obniżonym gradiencie ciśnienia złożowego. Płuczka zawierająca mikropęcherzyki powietrza na osnowie wodnej zawiera dodatek węglanu sodu, wodorotlenku sodu, zasadowego węglanu cynku, środków do regulacji parametrów reologicznych, środka spieniającego i środka stabilizującego. Zastosowanym środkiem do regulacji parametrów reologicznych jest polimer polisacharydowy XG 550 sieciowany tetraboranem sodu lub kwasem borowym. Środkiem spieniającym jest kationowy środek powierzchniowo czynny - tlenek dodecyloaminy. Natomiast środkiem stabilizującym jest nasycony alkohol tłuszczowy.
Do zmniejszania gęstości płuczek wiertniczych znane jest również rozwiązanie ujawnione w patencie US7767629B2. Niniejszy wynalazek zakłada stosowanie do płuczek na osnowie wody lub oleju dodatku mikrosfer: szklanych, ceramicznych lub tworzywa sztucznego, które można dodać do cieczy wiertniczej w celu zmniejszenia jej gęstości. Zasadniczo mikrosfery dodawane są do cieczy wiertniczej w ilości od 5% do 30% obj. w innych przypadkach może to stanowić nawet 50% obj. Kompozytowy składnik mikrosfery może mieć dowolny rozmiar i kształt. Mikrosfery mogą mieć wielkość od 200 do 4000 μm, i gęstość w zakresie od 0,4 do 1,0 g/cm3.
Przedstawione powyżej metody i sposoby zapobiegania zanikom płuczek podczas przewiercania warstw o obniżonym gradiencie ciśnienia złożowego poprzez wprowadzanie do nich materiałów LCM, na ogół nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Twarde, sztywne cząstki działają jak środki podsadzkowe, prowadząc w ten sposób do zwiększonych strat płuczek. Ponadto, materiały te migrują głęboko w obrębie złamań i spękań, znacząco zmniejszając przepuszczalność przewiercanych formacji. Także zapobieganie zanikom płuczek poprzez tworzenie osadu filtracyjnego nie jest ochroną kompletną, ponieważ filtrat z płuczki w dalszym ciągu migruje do strefy przyodwiertowej, powodując narastanie osadu filtracyjnego, który może być przyczyną przyklejania i przechwycenia przewodu wiertniczego. Podejście takie jest wystarczające tylko do prowadzonych wierceń, gdzie nie występują komplikacje wiertnicze. Natomiast wiercenie w warstwach o niskim ciśnieniu złożowym, warstwach porowatych i silnie przepuszczalnych, wymaga stosowania innych technik wiercenia jak np. wiercenia underbalance, która niestety jest technologią dość kosztowną i wymaga stosowania specjalistycznego sprzętu i zachowania odpowiednich środków bezpieczeństwa. Natomiast wadą ujawnionych w patentach składów płuczek wiertniczych zawierających mikrosfery powietrza jest ich krótka stabilność w czasie, wpływająca na wzrost gęstości płuczki i zmianę jej parametrów reologicznych.
Celem wynalazku jest opracowanie składu płuczki wiertniczej o obniżonej gęstości do przewiercania warstw przepuszczalnych o obniżonym gradiencie ciśnienia złożowego ze szczególnym uwzględnieniem polimerów charakteryzujących się odpowiednim profilem reologicznym oraz rodzajem i koncentracją związków powierzchniowo czynnych zdolnych do wytworzenia i stabilizacji mikrosfer powietrza w strukturze płuczki wiertniczej.
Cel ten osiągnięto w rozwiązaniu według wynalazku, w którym wodnodyspersyjna płuczka wiertnicza na bazie wody, biopolimeru oraz środka powierzchniowo czynnego charakteryzuje się tym, że na 1 dm3 wody zawiera dodatek: od 1 do 3 cm3 biocydu, od 3 do 10 g inhibitora twardości wody Na2CO3, od 3 do 12 g biopolimeru ksantan, od 1 do 5 cm3 środka spieniającego będącego mieszaniną składającą się z 50% obj. kokamidopropylobetainy i 50% obj. N-tlenku, N,N-dimetylopropylokokamidu, od 0,5 do 5 g alkoholu poliwinylowego, od 1 do 10 cm3 stabilizatora piany będącego mieszaniną składającą się z 70% obj. laurylosiarczanu sodu i 30% obj. glikolu polietylenowego PEG 200, od 10 do 40 g środka skrobiowego, od 5 do 20 g karboksymetylocelulozy LV, od 30 do 70 g KCl oraz materiał obciążający w postaci węglanu wapnia.
Zaletą takiego rozwiązania jest opracowanie składu płuczki wiertniczej do przewiercania formacji o niskim gradiencie ciśnienia złożowego, zawierającej w swoim składzie mikrosfery powietrza stabilizowane za pomocą filmu polimerowego z odpowiednio dobranymi surfaktantami. System ten charakteryzuje się wysokimi wartościami lepkości przy niskich szybkościach ścinania (LSRV) oraz obniżoną gęstością, ponadto nie tworzy mocnych żeli, co pozwala na szybkie wprowadzenie płuczki do strefy zaniku. Mikrosfery powietrza w płuczce wiertniczej spełniają rolę materiału uszczelniającego, mogą one zostać włączone do płuczki za pomocą konwencjonalnego sprzętu do mieszania, co zmniejsza koszty i pro blemy związane ze stosowaniem sprzętu do generowania piany (separatorów, węży wysokociśnieniowych oraz zachowania odpowiednich środków bezpieczeństwa). Dzięki zastosowaniu powyższego składu otrzymano płuczkę wiertniczą o gęstości poniżej 1 g/cm3, zawierającą w swoim składzie mikrosfery powietrza, dzięki czemu opracowany system płuczkowy jest w stanie uszczelniać strefy zaników płuczki i skutecznie minimalizować utratę obiegu płuczki, utrzymywać różnicę gęstości i uniknąć uszkodzenia formacji. Charakterystyczny profil reologiczny płuczki i zawarte w niej mikrosfery powietrza wpływają na zmniejszenie inwazji w przepuszczalne i spękane formacje skalne i minimalizują uszkodzenie strefy przyodwiertowej.
Technologię sporządzania płuczki wiertniczej wg wynalazku w warunkach laboratoryjnych w przykładzie wykonania opisano poniżej.
Sporządzenie płuczki o obniżonej gęstości, zawierającej mikrosfery powietrza w warunkach laboratoryjnych odbywa się w ten sposób, że do 1 dm3 wody wodociągowej podczas ciągłego mieszania w następującej kolejności dodano: 1 cm3 biocydu, 6 g inhibitora twardości wody Na2CO3 i 7 g biopolimeru ksantan. Po zdyspergowaniu biopolimeru do płuczki dodano 3 cm3 środka spieniającego RCH50, składającego się z 50% obj. kokamidopropylobetainy (Nr CAS 9004-74-4) i 50% obj. N-tlenku, N,N-dimetylopropylokokamidu (Nr CAS 68155-09-9), poddając ją intensywnemu mieszaniu za pomocą mieszadła mechanicznego z prędkością 2000 obr/min. przez okres 15 min. Po wytworzeniu mikrosfer powietrza do płuczki dodano 2 g alkoholu poliwinylowego, oraz 6 cm3 stabilizatora piany składającego się z 70% obj. laurylosiarczanu sodu (Nr CAS 85586-07-8) i 30% obj. glikolu polietylenowego PEG 200 (Nr CAS 25322-68-3). Następnie do płuczki dodano środek skrobiowy w ilości 20 g, 5 g karboksymetylocelulozy LV i 30 g KCl oraz materiał obciążający w postaci węglanu wapnia w ilości 30 g. Uzyskana płuczka charakteryzuje się zawartością mikrosfer powietrza 22,1%, gęstością 810 kg/m3, lepkością plastyczną 34 mPas, lepkością pozorną 68 mPas, granicą płynięcia 32,5 Pa, lepkością LSRV przy 0,06 s-1 78000 mPas i filtracją 4,8 cm3/30 min.
Przeprowadzone badania filtracji, celem określenia właściwości uszczelniających opracowanej płuczki przez złoże piasku o granulacji od 0,25 do 1,0 mm, wykazały możliwość blokowania porów i szczelin skał przez mikropęcherzyki powietrza zawarte w płuczce. Inwazja płuczki w złoże wynosiła ok. 2 cm3, a filtracja została ograniczona do zera.
Płuczka wiertnicza według wynalazku może być stosowana do przewiercania formacji skał porowatych o obniżonym gradiencie ciśnienia złożowego, a także do wiercenia w sczerpanych złożach ropy naftowej i gazu ziemnego. Płuczka ta również może znaleźć zastosowanie do przewiercania słabo zwięzłych pokładów skał węglowych, charakteryzujących się dużą ilością spękań i szczelin oraz warstw chłonnych, przy których przewiercaniu mogą występować częste zaniki płuczek.

Claims (1)

1. Wodnodyspersyjna płuczka wiertnicza na bazie wody, biopolimeru oraz środka powierzchniowo czynnego znamienna tym, że na 1 dm3 wody zawiera dodatek: od 1 do 3 cm3 biocydu, od 3 do 10 g inhibitora twardości wody Na2CO3, od 3 do 12 g biopolimeru ksantan, od 1 do 5 cm3 środka spieniającego będącego mieszaniną składającą się z 50% obj. kokamidopropylobetainy i 50% obj. N-tlenku N,N-dimetylopropylokokamidu, od 0,5 do 5 g alkoholu poliwinylowego, od 1 do 10 cm3 stabilizatora piany będącego mieszaniną składającą się z 70% obj. laurylosiarczanu sodu i 30% obj. glikolu polietylenowego PEG 200, od 10 do 40 g środka skrobiowego, od 5 do 20 g karboksymetylocelulozy LV, od 30 do 70 g KCl oraz materiał obciążający w postaci węglanu wapnia.
PL434346A 2020-06-17 2020-06-17 Wodnodyspersyjna płuczka wiertnicza PL242825B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL434346A PL242825B1 (pl) 2020-06-17 2020-06-17 Wodnodyspersyjna płuczka wiertnicza

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL434346A PL242825B1 (pl) 2020-06-17 2020-06-17 Wodnodyspersyjna płuczka wiertnicza

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL434346A1 PL434346A1 (pl) 2021-12-20
PL242825B1 true PL242825B1 (pl) 2023-05-02

Family

ID=80001773

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL434346A PL242825B1 (pl) 2020-06-17 2020-06-17 Wodnodyspersyjna płuczka wiertnicza

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL242825B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL434346A1 (pl) 2021-12-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN107801398B (zh) 作为用于钻井液的降滤失剂的海枣籽粉末
EP1991633B1 (en) Wellbore fluid comprising a base fluid and a particulate bridging agent
CA2466549C (en) Colloidal and colloidal-like systems in aqueous, clay-based fluids
US4321968A (en) Methods of using aqueous gels
EA022202B1 (ru) Способы и скважинные флюиды на водной основе для уменьшения поглощения скважинного флюида и поглощения фильтрата
US8669213B2 (en) Method of servicing a wellbore with an aqueous gel containing a friction reducer
EP2132279B1 (en) Drilling fluid and method for drilling in coal-containing formations
CA2515058C (en) Stabilized colloidal and colloidal-like systems
WO2009047480A1 (en) Wellbore fluid
WO2017112849A1 (en) Emulsifiers for wellbore strengthening
US20200317984A1 (en) Calcium Carbonate Lost Circulation Material Morphologies For Use In Subterranean Formation Operations
US20080210428A1 (en) Method of removing filter cake
US11535794B1 (en) Viscoelastic surfactant-based treatment fluids for use with lost circulation materials
EP0729497B1 (en) Wellbore fluids
US4451389A (en) Aqueous gels
PL242825B1 (pl) Wodnodyspersyjna płuczka wiertnicza
CA3027510A1 (en) Invert emulsion containing vegetable oil
CN109694698A (zh) 一种水平井煤层的钻井液及其制备方法
WO2005097937A1 (en) Stabilized colloidal and colloidal-like systems
US11959013B2 (en) Viscoelastic surfactant-based treatment fluids for use with metal oxide-based cements
US11230911B2 (en) Wellbore servicing fluid and methods of making and using same
RU2563856C2 (ru) Способ бурения скважин, осложненных поглощающими горизонтами
EP2075301A1 (en) Technology useful in wellbore fluids
Noah Controls losses in Depleted Reservoirs and high-permeability formations using Nanomaterial as a new mud product.
PL240998B1 (pl) Płuczka wiertnicza do przewiercania pokładów węgla