PL242078B1 - Układ stabilizacji trajektorii pocisku - Google Patents

Układ stabilizacji trajektorii pocisku Download PDF

Info

Publication number
PL242078B1
PL242078B1 PL434095A PL43409520A PL242078B1 PL 242078 B1 PL242078 B1 PL 242078B1 PL 434095 A PL434095 A PL 434095A PL 43409520 A PL43409520 A PL 43409520A PL 242078 B1 PL242078 B1 PL 242078B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
longitudinal guide
projectile
transverse
guide
horizontal
Prior art date
Application number
PL434095A
Other languages
English (en)
Other versions
PL434095A1 (pl
Inventor
Piotr Lichota
Original Assignee
Politechnika Warszawska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Warszawska filed Critical Politechnika Warszawska
Priority to PL434095A priority Critical patent/PL242078B1/pl
Publication of PL434095A1 publication Critical patent/PL434095A1/pl
Publication of PL242078B1 publication Critical patent/PL242078B1/pl

Links

Landscapes

  • Control Of Position, Course, Altitude, Or Attitude Of Moving Bodies (AREA)
  • Portable Nailing Machines And Staplers (AREA)

Abstract

Układ stabilizacji trajektorii pocisku zawiera umieszczony wewnątrz korpusu (10) pocisku układ prowadzący z co najmniej jedną prowadnicą wzdłużną, na której osadzony jest przesuwnie wodzik. Prowadnica wzdłużna wyposażona jest w siłownik elektryczny zasilany przez układ sterowania. Układ prowadzący posiada poziomą prowadnicę wzdłużną oraz poprzeczną prowadnicę wzdłużną, przy czym pozioma prowadnica wzdłużna i poprzeczna prowadnica wzdłużna są ze sobą sprzężone przesuwnie.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest układ stabilizacji trajektorii pocisku, w szczególności silnie wirującego pocisku rakietowego.
Jednym z podstawowych zagadnień techniki rakietowej jest precyzyjne trafienie pociskiem w zadany cel. W przypadku pocisków rakietowych - wirujących wokół osi podłużnej z prędkością co najmniej kilkunastu obr/s - ich strefa rozrzutu, tj. odchylenie rzeczywistego punktu upadku rakiety od punktu przewidywanego, jest dodatkowo zwiększona ze względu na obecność siły bezwładności Coriolisa.
W stanie techniki znane są różne rozwiązania służące stabilizacji i kontroli odchylenia lotu od zadanej trajektorii poruszającego się pocisku. Jedną z takich metod jest działanie bazujące na mechanizmie poruszającej się masy, której przemieszczenie realizowane jest za pomocą siłownika elektrycznego. Rozwiązania takie szczegółowo omówione zostały w wielu publikacjach naukowych, przykładowo: „A variable stability projectile using an internal moving mass.” (J. Rogers, M. Costello; 2009). Proceedings of the Institution of Mechanical Engineers, Part G: Journal of Aerospace, 223(7), strony 927-938. https://doi.org/10.1243/09544100JAERO509; „Moving mass trim control for aerospace vehicles” (B.A. Rainwater, S.A. Kerr; 1994), Journal of Guidance Control and Dynamics 1(5):7-9. https://doi:10.2514/3.21746 czy też „Moving mass trim control for aerospace vehicles” (R.D.III Robinett R. D. III, B. R. Sturgis, S.A. Kerr; 1996), Journal of Guidance, Control and Dynamics, 19 (5), strony 1064-1070. https://doi.org/10.2514/3.21746.
Ponadto w dokumencie US5788180 A ujawniony jest układ umieszczonej wewnątrz pocisku ruchomej masy sprzężonej z elektromagnesem, za pomocą którego przemieszczana jest ona wzdłuż osi podłużnej pocisku lub osi do niej prostopadłej. Podobnie w dokumencie US4577812 A zespół masy kontrolującej przechylenie pocisku umieszczony na jego rufowym końcu, w osłonie cieplnej. Wspomniany zespół masy zawiera środki do przechylania głównej osi bezwładności wspomnianego pocisku w płaszczyźnie prostopadłej do przesunięcia środka ciężkości pocisku.
Zgodnie z opisanymi powyżej rozwiązaniami przemieszczenie masy odbywa się wzdłuż wyłącznie jednej osi: tj. równoległej lub prostopadłej do osi podłużnej pocisku. Działanie takie pozwala na zmianę położenia środka masy ciężkości pocisku jak również skutkuje zwiększeniem jego manewrowości jednakże nie umożliwia niwelacji momentu odchylającego, który to powstaje w wyniku oddziaływania siły Coriolisa.
W uzupełnieniu opisanej powyżej techniki zmiany toru lotu pocisku w oparciu o przemieszczającą się wzdłuż jednego kierunku masę stosowane są układy sprzężenia dynamicznego. W tego typu rozwiązaniach masa ma możliwość ruchu wzdłuż osi poprzecznej (tj. prostopadłej do osi podłużnej rakiety) oraz dodatkowo wykonuje ruch drgający, realizowany przy użyciu siłownika elektrycznego. Sprzężenie dynamiczne pomiędzy ruchem drgającej masy oraz ruchem obrotowym rakiety powoduje powstanie momentu siły, który pozwala na zwiększenie możliwości sterowania rakietą. Jednak stosowanie periodycznego ruchu drgającego ruchomej masy powoduje opóźnienia korekty sterowania trajektorii pocisku, przez co wymagane jest wcześniejsze odpowiednie zmniejszenie lub zwiększenie okresu oscylacji i/lub ich drgań, co skutkować może znacznym odchyleniem od zadanej trajektorii lotu.
Rozwiązaniem, które także umożliwia zapewnienie równowagi wirującego pocisku jest konstrukcja bazująca na zasadzie działania giroskopu. W rozwiązaniu tym wewnątrz rakiety znajduje się dysk obracający się względem korpusu rakiety. Oś obrotu dysku nie przechodzi przez jego środek masy lub jego płaszczyzna nie jest prostopadła do osi podłużnej rakiety, w związku z czym podczas jego obrotu następuje zmiana momentu pędu dysku, powodująca wytworzenie momentu siły.
Stosowanie obracającego się dysku wymusza jednak konieczność zmian w orientacji przestrzennej dysku co zwiększa złożoność konstrukcyjną pocisku. Z tego względu rozwiązanie takie jest niemożliwe do zastosowania w pociskach wystrzeliwanych z luf, gdzie występujące w trakcie wystrzału wysokie przyspieszenia wymuszają jak największą prostotę w jego budowie. Co istotne również - uzyskiwana w tym przypadku manewrowość pocisku jest przeważnie nieporównywalna względem parametrów osiąganych w układach ruchomej masy. Ponadto, wymagane jest w tym przypadku przeprowadzanie bardzo precyzyjnych pomiarów prędkości kątowych i orientacji przestrzennej dysku co komplikuje sterowanie ruchu pocisku. W związku z tym prowadzone prace miały charakter teoretyczny.
Celem wynalazku jest zaproponowanie nowego i ulepszonego rozwiązania układu stabilizacji pocisku bazującego na ruchomej masie, w którym niwelowane są skutki oddziaływania siły bezwład ności Coriolisa. Dodatkowo, celem wynalazku jest zapewnienie prostej konstrukcji pocisku, pozbawionej dodatkowego i skomplikowanego oprzyrządowania do sterowania jego trajektorii.
Układ stabilizacji trajektorii pocisku według wynalazku zawiera umieszczony wewnątrz korpusu pocisku układ prowadzący z co najmniej jedną prowadnicą wzdłużną, na której osadzony jest przesuwnie wodzik, przy czym prowadnica wzdłużna wyposażona jest w siłownik elektryczny zasilany przez układ sterowania. Układ stabilizacji trajektorii pocisku charakteryzuje się tym, że układ prowadzący posiada poziomą prowadnicę wzdłużną oraz poprzeczną prowadnicę wzdłużną, przy czym pozioma prowadnica wzdłużna jest równoległa względem osi podłużnej pocisku a poprzeczna prowadnica wzdłużna jest do niej prostopadła. Dodatkowo, pozioma prowadnica wzdłużna i poprzeczna prowadnica wzdłużna są ze sobą sprzężone przesuwnie. Zastosowanie przesuwnego układu dwóch wzajemnie prostopadłych prowadnic umożliwia zmianę położenia wodzika w płaszczyźnie dwuwymiarowej co pozwala na skuteczne i proste niwelowanie odchylenia w trajektorii pocisku powstałego na skutek oddziaływania siły Coriolisa.
Korzystnie, gdy wodzik osadzony jest na poziomej prowadnicy wzdłużnej, która przesuwna jest względem poprzecznej prowadnicy wzdłużnej.
Korzystnie także, gdy wodzik osadzony jest na poprzecznej prowadnicy wzdłużnej, która przesuwna jest względem poziomej prowadnicy wzdłużnej.
Korzystnie jest, gdy siłowniki elektryczne poziomej prowadnicy wzdłużnej i poprzecznej prowadnicy wzdłużnej zasilane są przez baterie termiczne, które sprzężone są z układem sterowania.
Również korzystnie, gdy układ sterowania obejmuje co najmniej jeden czujnik prędkości liniowej oraz co najmniej jeden czujnik prędkości kątowej, które sprzężone są z komputerem pokładowym.
Korzystnie, gdy układ sterowania zawiera trzy czujniki prędkości liniowej oraz trzy czujniki prędkości kątowej.
Przedmiot wynalazku uwidoczniony został w przykładach wykonania oraz na rysunku, na którym fig. 1a przedstawia pocisk z układem stabilizacji trajektorii pocisku według pierwszego przykładu wykonania wynalazku, fig. 1b przedstawia powiększony widok szczegółu A z fig. 1a, fig. 2a przedstawia pocisk z układem stabilizacji trajektorii pocisku według drugiego przykładu wykonania wynalazku oraz fig. 2b przedstawia powiększony widok szczegółu A z fig. 2a.
Jak przedstawiono na rysunku wewnątrz korpusu 10 pocisku umieszczony jest układ stabilizacji trajektorii pocisku bazujący na zasadzie ruchomej masy. Układ stabilizacji trajektorii pocisku obejmuje układ prowadzący, który sprzężony jest z układem sterowania.
Układ prowadzący wyposażony jest w podłużną prowadnicę wzdłużną 2 oraz prostopadle usytuowaną do niej poprzeczną prowadnicę wzdłużną 3. Obie prowadnice sprzężone są ze sobą przesuwnie przez co zapewniona jest zmiana ich wzajemnego położenia.
Zgodnie z przykładem wykonania prezentowanym na fig. 1a i 1b na podłużnej prowadnicy wzdłużnej 2 osadzony jest przesuwny względem niej wodzik 1. Ponadto, podłużna prowadnica wzdłużna 2 jest przesuwna względem poprzecznej prowadnicy wzdłużnej 3. W zależności od zadanej zmiany pionowego położenia podłużnej prowadnicy wzdłużnej 2 - pozostaje ona stale w położeniu równoległym względem osi podłużnej pocisku, podczas gdy poprzeczna prowadnica wzdłużna 3 jest usytuowana prostopadle do wspomnianej osi.
Ruch wodzika 1 względem poziomej prowadnicy wzdłużnej 2 oraz ruch poziomej prowadnicy wzdłużnej 2 względem poprzecznej prowadnicy wzdłużnej 3 wywoływany jest odpowiednio za pomocą dwóch siłowników elektrycznych 4’ i 4”. Zgodnie z przykładem wykonania siłownik elektryczny 4’ służy do zapewnienia zadanego położenia wodzika 1 wzdłuż poziomej prowadnicy wzdłużnej 2, natomiast siłownik elektryczny 4” - realizuje zmianę zadanego położenia poziomej prowadnicy wzdłużnej 2 względem poprzecznej prowadnicy wzdłużnej 3. Oba siłowniki elektryczne 4’ i 4” zasilane są przez baterie termiczne 5.
Oprócz omówionego powyżej przykładu wykonania oczywista według wynalazku jest również konfiguracja, w której wodzik 1 porusza się wzdłuż poprzecznej prowadnicy wzdłużnej 3, przesuwnej względem poziomej prowadnicy wzdłużnej 2 w kierunku do niej prostopadłym. Kluczowym dla wynalazku jest bowiem, aby wodzik 1 miał możliwość ruchu względem jednej z prowadnic wzdłużnych oraz aby ta prowadnica miała możliwość ruchu wzdłuż prostopadłej do niej drugiej prowadnicy. Omówiony drugi przykład wykonania wynalazku przedstawiony jest na fig. 2a i 2b.
Baterie termiczne 5 dodatkowo stanowią źródło zasilania dla układu sterowania pocisku obejmującego czujniki prędkości liniowej 6 i czujniki prędkości kątowej 7 jak również komputer pokładowy 8. Zgodnie z wynalazkiem korzystny jest układ posiadający trzy czujniki prędkości liniowej 6 oraz
- analogicznie - trzy czujniki prędkości kątowej 7 - które ze względu na czytelność rysunku nie zostały szczegółowo pokazane w prezentowanym na nim przykładzie wykonania. Oczywiste jednak dla znawcy dziedziny wynalazku będzie, iż zastosowanie trzech czujników zarówno dla wskazań prędkości liniowej jak i prędkości kątowej pozwala na wyznaczenie podstawowych informacji nawigacyjnych takich jak: orientacja przestrzenna czy składowe prędkości liniowej względem ziemi. Na podstawie tych informacji komputer pokładowy 8 wyznacza wartość siły bezwładności Coriolisa oraz wynikający z niej moment siły, a następnie oblicza położenie wodzika 1 do zniwelowania efektu Coriolisa. Za pośrednictwem wbudowanego w komputerze pokładowym 8 kontrolera (nie pokazano na rysunku) informacja ta przetwarzana jest na napięcia wejściowe siłowników elektrycznych 4’ i 4”, które to poprzez ruch ich tłoczysk (nie pokazano) o zadane odległości, zapewniają pożądaną zmianę poziomego i pionowego położenia wodzika 1.
Osie pomiarowe trzech czujników prędkości liniowej 6 ustawione powinny być wzajemnie do siebie prostopadle (nie pokazano na rysunku), przy czym jedna z osi przebiegać musi równolegle względem osi podłużnej pocisku. Zasadniczo również, czujniki prędkości liniowej 6 i czujniki prędkości kątowej 7 znajdować się mogą w dowolnym miejscu w korpusie 10 pocisku, jednak odległość pomiędzy odpowiednimi czujnikami prędkości liniowej 6 a czujnikami prędkości kątowej 7 nie powinna być większa niż kilkadziesiąt milimetrów. Przyspieszenie zmierzone w punkcie zamocowania pojedynczego czujnika prędkości liniowej 6 przeliczone jest na wartość w środku masy pocisku.
Zamiast układu nawigacji bezwładnościowej do pomiaru prędkości lotu oraz pozycji pocisku możliwe jest zastosowanie sygnału z układu GPS. Orientacja przestrzenna może zostać estymowana poprzez pomiar składowych pola magnetycznego z wykorzystaniem trzech magnetometrów o osiach ustawionych prostopadle do siebie. Wyznaczenie kąta przechylenia może być dokonane z użyciem czujnika światła poprzez pomiar różnicy natężenia oświetlenia w miarę wykonywania obrotu.
Przedmiotowy wynalazek nie ogranicza się tylko do przedstawionych powyżej przykładów wykonania. Możliwe są różne jego modyfikacje i rozwinięcia w ramach załączonych zastrzeżeń patentowych, bez odejścia od istoty wynalazku.

Claims (6)

Zastrzeżenia patentowe
1. Układ stabilizacji trajektorii pocisku zawierający umieszczony wewnątrz korpusu 10 pocisku układ prowadzący z co najmniej jedną prowadnicą wzdłużną, na której osadzony jest przesuwnie wodzik 1, przy czym prowadnica wzdłużna wyposażona jest w siłownik elektryczny zasilany przez układ sterowania, znamienny tym, że układ prowadzący posiada poziomą prowadnicę wzdłużną (2) oraz poprzeczną prowadnicę wzdłużną (3), przy czym pozioma prowadnica wzdłużna (2) jest równoległa względem osi podłużnej pocisku a poprzeczna prowadnica wzdłużna (3) jest do niej prostopadła, oraz tym, że pozioma prowadnica wzdłużna (2) i poprzeczna prowadnica wzdłużna (3) są ze sobą sprzężone przesuwnie.
2. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że wodzik (1) osadzony jest na poziomej prowadnicy wzdłużnej (2), która przesuwna jest względem poprzecznej prowadnicy wzdłużnej (3).
3. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że wodzik (1) osadzony jest na poprzecznej prowadnicy wzdłużnej (3), która przesuwna jest względem poziomej prowadnicy wzdłużnej (2).
4. Układ według zastrz. 1 albo 2 albo 3, znamienny tym, że siłowniki elektryczne (4’, 4”) poziomej prowadnicy wzdłużnej (2) i poprzecznej prowadnicy wzdłużnej (3) zasilane są przez baterie termiczne (5), które sprzężone są z układem sterowania.
5. Układ według zastrz. 1 albo 4, znamienny tym, że układ sterowania obejmuje co najmniej jeden czujnik prędkości liniowej (6) oraz co najmniej jeden czujnik prędkości kątowej (7), które sprzężone są z komputerem pokładowym (8).
6. Układ według zastrz. 5, znamienny tym, że układ sterowania zawiera trzy czujniki prędkości liniowej (6) oraz trzy czujniki prędkości kątowej (7).
PL434095A 2020-05-27 2020-05-27 Układ stabilizacji trajektorii pocisku PL242078B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL434095A PL242078B1 (pl) 2020-05-27 2020-05-27 Układ stabilizacji trajektorii pocisku

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL434095A PL242078B1 (pl) 2020-05-27 2020-05-27 Układ stabilizacji trajektorii pocisku

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL434095A1 PL434095A1 (pl) 2021-11-29
PL242078B1 true PL242078B1 (pl) 2023-01-16

Family

ID=80002027

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL434095A PL242078B1 (pl) 2020-05-27 2020-05-27 Układ stabilizacji trajektorii pocisku

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL242078B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL434095A1 (pl) 2021-11-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8146401B2 (en) Method and apparatus for in-flight calibration of gyroscope using magnetometer reference
Kim et al. Guidance and control for missiles with a strapdown seeker
US4632012A (en) Fire control system for moving weapon carriers
Ilg Guidance, navigation, and control for munitions a thesis submitted to the faculty of
RU2423658C2 (ru) Способ управления и стабилизации подвижного носителя, интегрированная система, устройство приведения зеркала антенны в поворотное движение в двух взаимно перпендикулярных плоскостях и устройство приведения в действие дифференциальных аэродинамических рулей для его осуществления
CN107084645B (zh) 狙击步枪用激光制导子弹
PL242078B1 (pl) Układ stabilizacji trajektorii pocisku
US20140326824A1 (en) Determination of angle of incidence
Dziopa et al. An analysis of the dynamics of a launcher-missile system on a moveable base
CN206944840U (zh) 狙击步枪用激光制导子弹
Liu et al. Line-of-sight estimation for missile with roll-pitch seeker
Mishley et al. Optimal Guidance with an Intercept Angle Constraint for Varying Speed Adversaries
Chaudhary et al. Fast steering mirror for optical fine pointing applications: A review paper applications: A review paper
CN105674987B (zh) 一种mems等效单轴旋转惯导的构造方法
JP2673293B2 (ja) セミストラップダウンシーカ
Borrello A multi stage pointing acquisition and tracking (PAT) control system approach for air to air laser communications
JP3137438B2 (ja) 移動体の慣性検出手段の初期座標値設定方法
Pandit et al. Design of three-dimensional guidance law for tactical missiles
KR20100101915A (ko) 마찰 보상 제어장치 및 이를 구비하는 무장 시스템
CN110006446A (zh) 一种基于棱镜的惯组输出标校方法
CN112304310A (zh) 一种基于陀螺仪信息的惯性导航方法
Mueller A history of inertial guidance
RU193284U1 (ru) Система стабилизации линии визирования модуля оптоэлектронного
RU212794U1 (ru) Система стабилизации линии визирования
Veljović History and present of gyroscope models and vector rotators