PL241360B1 - Kompozycja do higienizacji jamy ustnej i zastosowanie bakteriobójczego olejku eterycznego i dodatku ściernego do wytwarzania kompozycji - Google Patents
Kompozycja do higienizacji jamy ustnej i zastosowanie bakteriobójczego olejku eterycznego i dodatku ściernego do wytwarzania kompozycji Download PDFInfo
- Publication number
- PL241360B1 PL241360B1 PL427389A PL42738918A PL241360B1 PL 241360 B1 PL241360 B1 PL 241360B1 PL 427389 A PL427389 A PL 427389A PL 42738918 A PL42738918 A PL 42738918A PL 241360 B1 PL241360 B1 PL 241360B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- oil
- seeds
- composition
- sugar
- composition according
- Prior art date
Links
Landscapes
- Cosmetics (AREA)
Abstract
Przedmiotem zgłoszenia jest kompozycja do higienizacji jamy ustnej i zastosowanie bakteriobójczego olejku eterycznego i dodatku ściernego do wytwarzania kompozycji do higienizacji jamy ustnej. Bardziej szczegółowo rozwiązanie dotyczy opracowania produktu działającego w dwóch kierunkach: higienizującym, do czyszczenia języka oraz prozdrowotnym. Uzyskano kompozycję na bazie substancji słodzących, nie wspierających powstawania próchnicy, która zapewnia pożądany efekt czyszczenia języka poprzez utwardzenie w masie karmelowej odtłuszczonych, zmielonych nasion lnu, konopi i/lub gryki, który jednocześnie eliminuje nieprzyjemny oddech poprzez dodanie olejków eterycznych o właściwościach bakteriobójczych oraz składników dających dodatkowo efekt prozdrowotny.
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest kompozycja do higienizacji jamy ustnej i zastosowanie bakteriobójczego olejku eterycznego i dodatku ściernego do wytwarzania kompozycji do higienizacji jamy ustnej. Bardziej szczegółowo rozwiązanie dotyczy opracowania produktu działającego w dwóch kierunkach: higienizującym, do czyszczenia języka oraz prozdrowotnym. Uzyskano kompozycję na bazie substancji słodzących, nie wspierających powstawania próchnicy, która zapewnia pożądany efekt czyszczenia języka poprzez utwardzenie w masie karmelowej odtłuszczonych, zmielonych nasion lnu, konopi i/lub gryki, który jednocześnie eliminuje nieprzyjemny oddech poprzez dodanie olejków eterycznych o właściwościach bakteriobójczych oraz składników dających dodatkowo efekt prozdrowotny.
Nieprzyjemny zapach z ust (halitoza, ozostomia, bad breath) stanowi przykrą dolegliwość, w przypadku której 80-90% stanowią nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej, w tym zła higiena, nalot grzbietu języka, nieszczelne wypełnienia, zakażenia mikrobiologiczne. Jednocześnie istotny jest fakt, że halitoza nie jest chorobą, lecz jedynie objawem, obserwowanym u pacjentów w różnym wieku [M. Gońda-Domin i wsp., Problem holitozy w chorobie refluksowej przełyku u dzieci - doniesienie wstępne, Czas. Stomatol., 2010, 63, 5, 293-300, https://jstoma.com/api/files/view/26696.pdf].
Jedną z podstawowych przyczyn nieprzyjemnego oddechu z jamy ustnej, głównie w obszarze języka, są gromadzące się na grzbiecie języka lotne związki siarki (ang. volatile sulphur compounds VSC), takie jak siarkowodór, siarczek dimetylu, merkaptan metylu, powstające z substratów wchodzących w skład śliny.
Brodawkowata powierzchnia języka chroni obecne na języku bakterie przed obmywającymi, bakteriostatycznymi i bakteriobójczymi własnościami śliny. W organizmie ludzkim pełni ona nie tylko mechaniczną funkcję usuwania drobnoustrojów, ale zwalcza je aktywnie za pomocą czynników obronnych, co pozwala na utrzymanie pH właściwego dla niepatogennej mikroflory jamy ustnej. Lokalne obniżenie pH środowiska jest czynnikiem sprzyjającym kwaśnej precypitacji białek śliny, a tym samym - wytworzeniu zrębu organicznego dla płytki bakteryjnej [A. Kręgielczak, Nieprzyjemny oddech z jamy ustnej etiologia, patogeneza, leczenie, Poznańska Stomatologia; 2001:135139].
Lotne związki siarki powstają w wyniku metabolizmu beztlenowej G (-) flory bakteryjnej, dlatego bakterie uznawane są za pierwotną przyczynę powstawania przykrego zapachu z ust [Goldberg S, Cardash H, Browning H, Sahly H, Rosenberg M: Isolation of Enterobacteriacea from the mouth and potential association with malodor. J Dent Res 1997, 76, 11: 1770-1775; Goldberg S, Kozlovsky A, Gordon D, Gelertner I, Stinov A, Rosenberg M: Cadaverine as a putative component of oral malodor. J Dent Res 1994, 73, 6: 1168-1172; Senejko B: Czynniki wywołujące przykry zapach z ust. Mag Stomat 2008, 18, 5: 22-2].
Ponadto, przyczyną halitozy mogą być inne lotne związki, nie zawierające atomów siarki, w tym m.in. lotne kwasy tłuszczowe (propionowy, masłowy, izopropionowy, walerianowy), poliaminy, monoaminy i związki aromatyczne [M. Gońda-Domin i wsp., Problem holitozy w chorobie refluksowej przełyku u dzieci - doniesienie wstępne, Czas. Stomatol., 2010, 63, 5, 293-300, https://istoma.com/api/files/view/26696.pdf].
Tak jak przy każdym schorzeniu, tak i przy halitozie szczególne znaczenie ma określenie przyczyn takiego stanu. Jednocześnie poza przywróceniem prawidłowego stanu jamy ustnej oraz potencjalną konsultacją z lekarzem ogólnym, należy prawidłowo dbać o codzienną higienę i stosować produkty usuwające objawy powodujące nieprzyjemny zapach z ust. Produkty, które wspomagają usuwanie nieprzyjemnych zapachów, obejmują m.in. pasty do zębów i płyny do płukania ust, które poza ochroną przed próchnicą, dezaktywują bakterie w jamie ustnej i blokują wytwarzanie nielotnych związków siarki; odświeżacze do ust; kapsułki, w tym te zawierające wyciąg z pietruszki; tabletki do ssania zawierające cynk, który działa w jamie ustnej i wchodzi w reakcje z lotnymi związkami siarki, eliminując je i tym samym usuwając nieprzyjemny zapach z ust.
W zgłoszeniu patentowym CN104706563A (opubl. 2015-06-17) ujawniono płyn do czyszczenia jamy ustnej zawierający naturalne składniki z roślin i sole mineralne oraz sposób jego wytwarzania. Płyn do czyszczenia jamy ustnej zawiera wyciągi z roślin naturalnych, wyciąg z liści mięty, dodatki i oczyszczoną wodę, gdzie całkowita masa frakcji ekstraktów z roślin naturalnych, ekstraktu z liści mięty i dodatków wynosi 26; masa frakcji oczyszczonej wody wynosi 74; rośliny naturalne obejmują żen-szeń, aloes, lukrecję, korę wiązu i liście zielonej herbaty; dodatki obejmują propolis, sól mineralną, fluorek sodowy, allantoinę, ksylitol, kwas cytrynowy, sól sodową kwasu cytrynowego, kwas jabłkowy, mentol
PL 241 360 B1 i glicerol. Według wynalazku, żen-szeń oraz inne ekstrakty z roślin naturalnych są głównymi składnikami, przez co efekty uboczne mogą być ograniczone do minimum.
W zgłoszeniu patentowym EP2127535A1 (opubl. 2009-12-02) opisano produkt z nasion lnu do czyszczenia języka, sposób jego wytwarzania oraz zastosowanie nasion lnu do wytwarzania tego produktu. Dokładniej, rozwiązanie obejmuje produkty spożywcze lub farmaceutyczne takie jak cukierki lub tabletki do ssania z dodatkiem nasion lnu, sposób ich wytwarzania i zastosowanie nasion lnu do wytwarzania odświeżającego produktu do czyszczenia języka z osadu bakteryjnego, zapewniając w tym samym czasie mechaniczne czyszczenie języka i zapobiegając tworzeniu się osadu bakteryjnego i będąc suplementem diety lub produktem farmaceutycznym poprzez działania fizjologiczne i żywieniowe.
W zgłoszeniu patentowym CN101766560A (opubl. 2010-07-07) ujawniono kompozycję proszku do zębów zawierającą mąkę pszenną i sól bambusową oraz sposób jej wytwarzania. Kompozycja proszku do zębów według wynalazku ma silne właściwości antybiotykowe, a tym samym zapobiega tworzeniu się płytki nazębnej (kamienia nazębnego), zapobiega pokrywania się języka nalotem, jak i powstawania nieprzyjemnego oddechu. Efekt czyszczący i przeciwzapalne działanie kompozycji przeciwdziała stanom zapalnym w jamie ustnej. Kompozycja według wynalazku zapobiega też przebarwieniom zębów i sprawia, że zęby wyglądają na czyste, białe i błyszczące. Kompozycja według wynalazku wykorzystuje tradycyjne składniki stosowane w medycynie chińskiej i występuje w pięciu smakach.
W zgłoszeniu patentowym JP2011520852A (opubl. 2011-07-21) opisano wyroby cukiernicze zawierające algi do zapobiegania infekcjom jamy ustnej. W szczególności wynalazek dotyczy wyrobów cukierniczych mających korzystny wpływ na zęby. Produkt ma promować prawidłową higienę jamy ustnej. Produkty cukiernicze zawierające mikroalgi i/lub wyciągi z mikroalg charakteryzują się tym, że zawierają więcej Chlorelli i/lub ekstraktu z Chlorelli. Ponadto, rozwiązanie dotyczy zastosowania produktów bez cukru.
W zgłoszeniu patentowym WO00/59314 (opubl. 2000-10-12) ujawniono sposoby i kompozycje poprawiające trwałość smaku-zapachu w gumach do żucia. W korzystnym wykonaniu wynalazek dostarcza kompozycję matrycy zawierającą hydroksypropylocelulozę utwardzaną wielofunkcjonalnym karboksylanem dla utworzenia matrycy o mniejszej rozpuszczalności w wodzie niż oryginalny materiał celulozowy. Ta matryca może być zmielona, może mieć wprowadzony do niej środek smakowo-zapachowy i może być używana w kompozycjach gum, w których ułatwia przedłużone uwalnianie smaku-zapachu.
W opisie patentowym PL210966 (opubl. 2007-05-14) opisano produkt spożywczy na bazie lnu, który zawiera nasiona lnu zwyczajnego, korzystnie rozdrobnione lub gniecione i korzystnie pozbawione części lub całości tłuszczu oraz nasiona i/lub łupiny nasienne babki jajowatej i/lub babki płesznik, korzystnie rozdrobnione, przy czym zawartość nasion i/lub łupin nasiennych babki jajowatej i/lub babki płesznik stanowi od 1% do 50% wagowych, korzystnie od 5% do 20% wagowych zawartości nasion lnu. Mieszanka może ponadto zawierać substancje konserwujące i/lub substancje słodzące, barwniki, aromaty spożywcze lub inne składniki polepszające smak i zapach oraz dodatek bakterii probiotycznych i/lub składników prebiotycznych, korzystnie inuliny.
W zgłoszeniu patentowym P-363792 (opubl. 2005-05-30) ujawniono len mielony o smaku owocowym, zawierający w swym składzie odtłuszczone mielone nasiona lnu, znamienny tym, że zawiera dodatkowo składnik słodzący i aromat owocowy, natomiast odtłuszczone mielone nasiona lnu stanowią uzupełnienie do 100% masy.
W zgłoszeniu patentowym CN101732452 (opubl. 2010-06-16) opisano tabletkę czyszczącą jamę ustną i sposób jej wytwarzania. Tabletka ta zawiera związek inkluzyjny olejku goździkowego, gardenię, octan chlorheksydyny, miętę pieprzową i dodatkowe składniki zawierające w swym składzie mikrokrystaliczną celulozę, poliwinylopolipirolidon, karboksymetyloskrobię sodową, dwutlenek krzemu, laurylosiarczan sodu, kwas cytrynowy i dwuwęglan sodu. Rozwiązanie odznacza się całkowitym wykorzystaniem naturalnej rośliny goździka, która ma właściwości leczące ból zęba i wrzodziejące zapalenie jamy ustnej, usuwania halitozy i tym podobne; gardenię stosuje się do zmniejszania stanu zapalnego, ma ona funkcję regulacji naturalnego koloru, łączy się z czynnikiem bakteriostatycznym o wysokiej skuteczności, octanem chlorheksydyny i działa ochronnie, jak i poprawia funkcjonowanie środowiska jamy ustnej. Głównymi celami wynalazku jest usuwanie przebarwień w jamie ustnej, rozjaśnianie i wybielanie zębów oraz częściowe zastąpienie pasty do zębów. Ponadto, opisana tabletka hamuje rozwój bakterii, chroni zęby, odświeża oddech i zastępuje gumę do żucia.
W zgłoszeniu patentowym CN103479536 (2014-01-01) ujawniono roztwór do płukania ust na bazie olejku goździkowego, który zawiera wagowo 0,6-1,0% olejku goździkowego, 0,1-0,3% taumatyny,
PL 241 360 B1
12-16% glikolu propylenowego, 0,1-0,3% siarczanu cynku, 8-12% etanolu, 0,2-0,4% tlenku kokamidopropyloaminy i równowagi wody. Goździkowy roztwór do płukania ust ma właściwości czyszczące usta, hamujące rozwój mikroorganizmów odpowiedzialnych za powstawanie nieprzyjemnego zapachu i aktywność fermentacyjną oraz eliminuje halitozę.
W zgłoszeniu patentowym DK200000413 (opubl. 2000-03-14) opisano kompozycję do pielęgnacji jamy ustnej, zawierającą enzym o aktywności przeciw halitozie, usuwający płytkę nazębną, jak i hamujący powstawanie płytki nazębnej. Kompozycja zawiera też: (a) cukier, syrop kukurydziany, częściowo uwodorniony olej z nasion bawełny, sztuczne i naturalne dodatki smakowe, stearynian magnezu, glukonian miedzi i Red 40; (b) cukier, kwas cytrynowy, sól i sztuczne i naturalne dodatki smakowe; (c) cukier, lukrecję, chlorek amonu, stearynian magnezu, dwutlenek krzemu i dodatki smakowe; (d) sorbitol, syrop maltitolowy, ksylitom, gumę arabską, lukrecję, chlorek amonu, oleje roślinne i sztuczne i naturalne dodatki smakowe; (e) cukier, glukozę, mentol, olejek z mięty pieprzowej, propolis, olejek anyżowy, olejek z igieł sosny, olejek eukaliptusowy, olejek imbirowy, cynamon, olejek goździkowy i kwas jabłkowy.
W zgłoszeniu patentowym CN103893039 (opubl. 2014-07-02) ujawnia płyn do płukania ust, który wytwarza się, mieszając następujące składniki wagowo: 1-2 części olejku cytrynowego, 1-2 części olejku eterycznego z zielonej herbaty, 1-2 części olejku goździkowego, 10-30 części glikolu etylenowego, 1-2 części bezwodnego wodorofosforanu wapnia, 1-2 części oleju kokosowego, 1-2 części ksylitolu i 80-90 części wody gazowanej. Płyn do płukania ust ma nie tylko silne właściwości usuwające nieprzyjemny oddech, ale również może wzmacniać zęby.
W zgłoszeniu patentowym CN103126955 (opubl. 2013-06-05) opisano płyn do płukania ust przeciw próchnicy, który wytwarza się, mieszając następujące składniki w częściach wagowych: 1-2 części cytrynianu, 1-2 części olejku goździkowego, 1-2 części olejku z mięty pieprzowej, 10-20 części glikolu etylenowego, 1-2 części bezwodnej soli wodorofosforanu wapnia, 1-2 części sorbitolu, 1-2 części cyklaminianu sodu i 80-100 części wody destylowanej. Płyn do płukania ust przeciw próchnicy ujawniony w rozwiązaniu ma silne właściwości usuwające nieprzyjemny oddech i może również wzmacniać zęby i zapobiegać próchnicy.
W zgłoszeniu patentowym WO2005107476 (opubl. 2005-11-17) ujawniono odżywkę zawierającą składniki wybrane spośród oleju z nasion żurawiny, mąki z żurawiny i liofilizowanych całych owoców żurawiny. Inna postać wykonania rozwiązania obejmuje odżywkę zawierającą olej z nasion żurawiny, kapsułkę zawierającą mąkę z żurawiny, kapsułkę zawierającą kwas elagowy, odżywkę zawierającą mąkę z czerwonej maliny czy preparat do aplikacji miejscowej zawierający olej z czerwonej maliny lub mąkę, lub obie. Inna postać wykonania rozwiązania obejmuje odżywkę zawierającą olej z czerwonej maliny. Inne postacie rozwiązania obejmują przeciwutleniacz zawierający mąkę z żurawiny i sposób ochrony skóry przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UN obejmujący podanie preparatu zawierającego kwas elagowy. W innej postaci wykonania rozwiązanie obejmuje odżywkę zawierającą suszone cząstki żurawiny, olej z nasion żurawiny i kwasy tłuszczowe omega-3.
W zgłoszeniu patentowym WO2004071483 (opubl. 2004-08-26) opisano rozwiązanie dotyczące sposobu wytwarzania substancji ściernej obejmującego mielenie ziaren, skórek, skorupek i/lub nasion w taki sposób, że wytwarzana jest mąka o określonym rozmiarze ziaren. Mąka jest traktowana w wodnym roztworze zawierającym 1,0-10,0% wagowych czynnika wybielającego w odniesieniu do całkowitej ilości. Czynnik wybielający jest dodawany w dwóch etapach. W pierwszym etapie czynnik wybielający jest dodawany w ilości 20-40% wagowych w odniesieniu do całkowitej ilości, tym samym umożliwiając otrzymanie pH w zakresie od 3 do 5.
Pomimo istniejących do tej pory rozwiązań opisanych w stanie techniki istnieje ciągła potrzeba dostarczenia rozwiązań ułatwiających higienę jamy ustnej i umożliwiających usuwanie objawów powodujących nieprzyjemny zapach z ust, a zwłaszcza usuwających lotne związki siarki z grzbietu języka.
Celem niniejszego wynalazku było otrzymanie produktu działającego w dwóch kierunkach: higienizującym do czyszczenia języka, bez udziału środków chemicznych, jak i prozdrowotnym poprzez dodanie składników o udowodnionych właściwościach. Bardziej szczegółowo uzyskano kompozycję na bazie substancji słodzących, nie wspierających powstawania próchnicy i zastępujących w całości cukier biały, przy czym kompozycja zapewnia pożądany efekt czyszczenia języka poprzez utwardzenie w masie karmelowej odtłuszczonych, zmielonych nasion lnu i/lub konopi, i/lub gryki o odpowiedniej granulacji/ mikronizacji, który jednocześnie eliminuje nieprzyjemny oddech poprzez dodanie do masy karmelowej bezcukrowej olejków eterycznych o właściwościach bakteriobójczych oraz składników dających dodatkowo efekt prozdrowotny. Ponadto skład produktu dopełniono jedynie naturalnymi składnikami, w tym między innymi żywnością barwiącą. Dodatkowo produkt nie stanowi pożywki dla bakterii.
PL 241 360 B1
Nieoczekiwanie okazało się, że zastosowanie odpowiednio olejku goździkowego, jak i olejków o właściwościach zbliżonych do olejku goździkowego, wraz ze zmikronizowanymi cząstkami nasion, w tym zwłaszcza nasion lnu, konopi czy gryki, umożliwiło uzyskanie produktu rozwiązującego problem eliminacji nieświeżego oddechu, higienizacji jamy ustnej wraz z dostarczeniem składników prozdrowotnych dla organizmu.
Przedmiotem wynalazku jest kompozycja do higienizacji jamy ustnej, charakteryzująca się tym, że zawiera bakteriobójczy olejek eteryczny wybrany z grupy obejmującej olejek goździkowy, olejek szałwiowy, olejek trawy cytrynowej, olejek konopny, olejek eukaliptusowy, olejek limonkowy i dodatek ścierny w formie rozdrobnionych nasion wybranych spośród jadalnych nasion zbóż i nasion roślin oleistych, utwardzonych masą bezcukrową.
Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że bakteriobójczy olejek eteryczny jest w ilości 0,04 do 0,15% wag. i stosowany jest pojedynczo lub w połączeniu z innym bakteriobójczym olejkiem eterycznym.
Korzystnie, gdy rozdrobnione nasiona w formie przetworzonej i/lub nieprzetworzonej są w ilości 0,01 do 4% wag.
Korzystnie, gdy nasiona są wybrane spośród nasion lnu i/lub konopi, i/lub gryki, o zawartości 0-15% tłuszczy.
Korzystnie, gdy przetworzone i/lub nieprzetworzone rozdrobione nasiona zbóż i/lub nasiona olejowe są o granulacji i/lub mikronizacji po przesiewie przez sito o siatce 0,3-2 mm.
Korzystnie, gdy nasiona są przetworzone, korzystnie odtłuszczone, częściowo odtłuszczone, parowane, ekstrudowane, łuszczone, mielone i/lub prażone.
Korzystnie, gdy kompozycja zawiera masę bezcukrową na bazie mas niezawierających cukru, korzystnie z udziałem substancji słodzących pozyskiwanych z roślin.
Korzystnie, gdy kompozycja zawiera masę bezcukrową na bazie izomaltu i/lub syropu maltitolowego, i/lub ksylitolu, i/lub glikozydów stewiolowych.
Korzystnie, gdy kompozycja zawiera naturalne dodatki smakowe i/lub żywność barwiącą, i/lub naturalne barwniki.
Korzystnie, gdy naturalne dodatki smakowe wybrane są spośród olejku miętowego i/lub szałwiowego, i/lub eukaliptusowego, i/lub goździkowego, i/lub limonkowego, i/lub mentolu, i/lub aromatu pomarańczowego naturalnego, i/lub cytrynowego, i/lub czarnej porzeczki (WONF).
Korzystnie, gdy żywność barwiącą wybrano spośród koncentratu marchwi i/lub czarnej porzeczki i/lub koncentratu spiruliny i/lub jabłka, i/lub koncentratu rzodkwi i/lub jabłka, i/lub czarnej porzeczki.
Korzystnie, gdy naturalne barwniki wybrane są spośród kurkuminy i/lub węgla roślinnego. Naturalny dodatek ścierny, poza aktywnością fizjologiczną, wzbogaca kompozycję w składniki odżywcze.
Korzystnie, gdy kompozycja zawiera dodatek cynku w ilości 15 do 150% RWS, który wzbogaca kompozycję w prozdrowotne składniki.
Korzystnie, gdy kompozycja jest w formie pastylek do ssania, drażetek, cukierków, żelków i lizaków.
Kompozycja oczyszcza język z nalotu bakteryjnego i hamuje jego powstawanie, stymuluje wytwarzanie śliny, odświeża oddech, dostarcza peelingu i masażu języka.
Kolejnym przedmiotem wynalazku jest zastosowanie bakteriobójczego olejku eterycznego i dodatku ściernego w formie rozdrobnionych nasion wybranych spośród jadalnych nasion zbóż i nasion roślin oleistych do wytwarzania kompozycji do higienizacji jamy ustnej. Korzystnie, gdy bakteriobójczy olejek eteryczny wybrany jest z grupy obejmującej olejek goździkowy, olejek szałwiowy, olejek trawy cytrynowej, olejek konopny, olejek eukaliptusowy i/lub olejek limonkowy.
Korzystnie, gdy bakteriobójczy olejek eteryczny jest w ilości 0,04 do 0,15% wag. i stosowany jest pojedynczo lub w połączeniu z innym bakteriobójczym olejkiem eterycznym.
Korzystnie, gdy rozdrobnione nasiona w formie przetworzonej i/lub nieprzetworzonej są w ilości 0,01 do 4% wag.
Korzystnie, gdy nasiona są wybrane spośród nasion lnu i/lub konopi, i/lub gryki, o zawartości 0-15% tłuszczy.
Korzystnie, gdy przetworzone i/lub nieprzetworzone rozdrobione nasiona zbóż i/lub nasiona olejowe są o granulacji i/lub mikronizacji po przesiewie przez sito o siatce 0,3-2 mm.
Korzystnie, gdy nasiona są przetworzone, korzystnie odtłuszczone, częściowo odtłuszczone, parowane, ekstrudowane, mielone, łuszczone i/lub prażone.
PL 241 360 B1
Korzystnie, gdy bakteriobójczy olejek eteryczny i dodatek ścierny w formie rozdrobnionych nasion dodaje się do masy bezcukrowej na bazie mas niezawierających cukru, korzystnie z udziałem substancji słodzących pozyskiwanych z roślin.
Korzystnie, gdy masa bezcukrowa jest na bazie izomaltu i/lub syropu maltitolowego, i/lub ksylitolu, i/lub glikozydów stewiolowych.
Naturalny dodatek ścierny, poza aktywnością fizjologiczną, wzbogaca kompozycję w składniki odżywcze.
Korzystnie, gdy kompozycja zawiera dodatek cynku w ilości 15 do 150% RWS.
W celu lepszego zrozumienia niniejszego wynalazku poniżej przedstawiono przykładowe rozwiązania.
PRZYKŁADY
Przykład 1
Przygotowano znanym sposobem masę karmelową bez cukru z izomaltu (E 953) 75%, wody oraz syropu maltitolowego (E 965 (ii)) 19% oraz cynku (17,5% RWS). Do gotowanej masy pastylkowej dodano bakteriobójczy olejek eteryczny - olejek goździkowy, który doprawiono naturalnym aromatem pomarańczowy w stosunku 1 : 2,3 - 0,32 g/100 g oraz zabarwiono żywnością barwiącą 0,23% stanowiącą koncentrat marchwi i czarnej porzeczki. Bezpośrednio po ugotowaniu do schładzanej masy pastylkowej dodano mieszaninę kwasu cytrynowego, ksylitolu (E 967) oraz glikozydów stewiolowych (E 960) w stosunku 35 : 11 : 1 - 1,7 g/100 g, po czym utwardzono w masie karmelowej w ilości 2,4% zmielone, odtłuszczone do zawartości tłuszczu 10% i przesiane przez sito o średnicy oczek 1 mm nasiona lnu, znanym sposobem. Po schłodzeniu znanym sposobem masa pastylkowa była formowana w pastylki o masie 2,5 g. Pastylki zapakowano w blistry znanymi sposobami.
Przykład 2
Przygotowano znanym sposobem masę karmelową bez cukru z izomaltu (E 953) 75%, wody oraz syropu maltitolowego (E 965 (ii)) 19% oraz cynku (17,5% RWS). Do gotowanej masy pastylkowej dodano bakteriobójczy olejek eteryczny - olejek goździkowy, który doprawiono naturalnym aromatem pomarańczowy w stosunku 1 : 1,3 - 0,13 g/100 g oraz zabarwiono naturalnym barwnikiem 0,14% - węglem roślinnym (E 153). Bezpośrednio po ugotowaniu do schładzanej masy pastylkowej dodano mieszaninę kwasu cytrynowego, ksylitolu (E 967), glikozydów stewiolowych(E 960) w stosunku 20 : 11 : 1 - 1,2 g/100 g, po czym utwardzono w masie karmelowej w ilości 2,4% prażone, zmielone i przesiane przez sito o średnicy oczek 0,355 mm łuski gryki, znanym sposobem. Po schłodzeniu znanym sposobem masa pastylkowa była formowana w pastylki o masie 2,5 g. Pastylki zapakowano w blistry znanymi sposobami.
Przykład 3
Przygotowano znanym sposobem masę karmelową bez cukru z izomaltu (E 953) 76%, wody oraz syropu maltitolowego (E 965 (ii)) 19% oraz cynku (17,5% RWS). Do gotowanej masy pastylkowej dodano bakteriobójczy olejek eteryczny - olejek goździkowy 0,08%, który doprawiono mieszaniną naturalnych substancji aromatyzujących (olejek limonkowy, naturalny aromat cytrynowy (WONF) i mentol w stosunku 1,3 : 3,3 : 1 - 0,24 g/100 g) oraz zabarwiono żywnością barwiącą stanowiącą koncentrat spiruliny i jabłka oraz naturalnym barwnikiem - kurkuminą (E 100) w stosunku 1 : 1 - 0,15 g/100 g. Bezpośrednio po ugotowaniu do schładzanej masy pastylkowej dodano mieszaninę kwasu cytrynowego, ksylitolu (E 967), glikozydów stewiolowych (E 960) w stosunku 16 : 11 : 1 - 1,1 g/100 g, po czym utwardzono w masie karmelowej w ilości 1,2% zmielone, odtłuszczone do zawartości tłuszczu 11% i przesiane przez sito o średnicy oczek 1 mm nasiona konopi, znanym sposobem. Po schłodzeniu znanym sposobem masa pastylkowa była formowana w pastylki o masie 2,5 g. Pastylki zapakowano w blistry znanymi sposobami.
Przykład 4
Przygotowano znanym sposobem masę karmelową bez cukru z izomaltu (E 953) 76%, wody oraz syropu maltitolowego (E 965 (ii)) 19% oraz cynku (17,5% RWS). Do gotowanej masy pastylkowej dodano bakteriobójcze olejki eteryczne - olejek goździkowy i olejek szałwiowy w stosunku 1 : 2 - 0,17 g/100 g, które doprawiono naturalnym aromatem czarnej porzeczki (WONF) 0,2% oraz zabarwiono żywnością barwiącą stanowiącą koncentrat marchwi i czarnej porzeczki oraz naturalnym barwnikiem - węglem roślinnym (E 153) w stosunku 3 : 1 - 0,38 g/100 g. Bezpośrednio po ugotowaniu do schładzanej masy pastylkowej dodano mieszaninę kwasu cytrynowego, ksylitolu (E 967), glikozydów stewiolowych (E 960) w stosunku 35 : 11 : 1 - 1,1 g/100 g, po czym utwardzono w masie karmelowej w ilości 1,2% prażone,
PL 241 360 B1 zmielone i przesiane przez sito o średnicy oczek 0,355 mm łuski gryki, znanym sposobem. Po schłodzeniu znanym sposobem masa pastylkowa była formowana w pastylki o masie 2,5 g. Pastylki zapakowano w blistry znanymi sposobami.
Przykład 5
Przygotowano znanym sposobem masę karmelową bez cukru z izomaltu (E 953) 75%, wody oraz syropu maltitolowego (E 965 (ii)) 19% oraz cynku (17,5% RWS). Do gotowanej masy pastylkowej dodano bakteriobójcze olejki eteryczne - olejek goździkowy, olejek szałwiowy, olejek trawy cytrynowej w stosunku 1 : 1,2 : 1,3 - 0,20 g/100 g. Masę pastylkową zabarwiono żywnością barwiącą stanowiącą koncentrat marchwi i czarnej porzeczki oraz koncentrat spiruliny i jabłka w stosunku 1 : 1,5 - 0,47 g/100 g. Bezpośrednio po ugotowaniu do schładzanej masy pastylkowej dodano mieszaninę kwasu cytrynowego, ksylitolu (E 967), glikozydów stewiolowych (E 960) w stosunku 27 : 11 : 1 - 1,5 g/100 g, po czym utwardzono w masie karmelowej w ilości 2,4% zmielone, odtłuszczone do zawartości tłuszczu 11% i przesiane przez sito o średnicy oczek 1 mm nasiona konopi, znanym sposobem. Po schłodzeniu znanym sposobem masa pastylkowa była formowana w pastylki o masie 2,5 g. Pastylki zapakowano w blistry znanymi sposobami.
Przykład 6
Przygotowano znanym sposobem masę karmelową bez cukru z izomaltu (E 953) 76%, wody oraz syropu maltitolowego (E 965 (ii)) 19% oraz cynku (17,5% RWS). Do gotowanej masy pastylkowej dodano bakteriobójcze olejki eteryczne - olejek goździkowy i olejek konopny w stosunku 1,3 : 1 - 0,17 g/100 g, które doprawiono naturalnym aromatem pomarańczowym 0,2% oraz zabarwiono żywnością barwiącą stanowiącą koncentrat rzodkwi, jabłka i czarnej porzeczki oraz naturalnym barwnikiem - kurkuminą (E 100) w stosunku 2 : 1 - 0,17 g/100 g. Bezpośrednio po ugotowaniu do schładzanej masy pastylkowej dodano mieszaninę kwasu cytrynowego, ksylitolu (E 967), glikozydów stewiolowych (E 960) w stosunku 20 : 11 : 1 - 1,2 g/100 g, po czym utwardzono w masie karmelowej w ilości 1,2% zmielone, odtłuszczone do zawartości tłuszczu 10% i przesiane przez sito o średnicy oczek 1 mm nasiona lnu, znanym sposobem. Po schłodzeniu znanym sposobem masa pastylkowa była formowana w pastylki o masie 2,5 g. Pastylki zapakowano w blistry znanymi sposobami.
Przyk ład 7
Przygotowano znanym sposobem masę karmelową bez cukru z izomaltu (E 953) 76%, wody oraz syropu maltitolowego (E 965 (ii)) 19% oraz cynku (17,5% RWS). Olejek goździkowy zastąpiono ze względu na podobne właściwości bakteriobójcze innymi olejkami eterycznymi - olejkiem konopnym i olejkiem szałwiowym. Do gotowanej masy pastylkowej dodano je w stosunku 2,5 : 1 - 0,20 g/100 g, które doprawiono naturalnym aromatem czarnej porzeczki (WONF) 0,2% oraz zabarwiono żywnością barwiącą stanowiącą koncentrat marchwi i czarnej porzeczki oraz naturalnym barwnikiem - węglem roślinnym (E 153) w stosunku 3 : 1 - 0,38 g/100 g. Bezpośrednio po ugotowaniu do schładzanej masy pastylkowej dodano mieszaninę kwasu cytrynowego, ksylitolu (E 967), glikozydów stewiolowych (E 960) w stosunku 27 : 11 : 1 - 1,5 g/100 g, po czym utwardzono w masie karmelowej w ilości 0,6% prażone, zmielone i przesiane przez sito o średnicy oczek 0,355 mm łuski gryki, znanym sposobem. Po schłodzeniu znanym sposobem masa pastylkowa była formowana w pastylki o masie 2,5 g. Pastylki zapakowano w blistry znanymi sposobami.
Przykład 8
Przygotowano znanym sposobem masę karmelową bez cukru z izomaltu (E 953) 75%, wody oraz syropu maltitolowego (E 965 (ii)) 19% oraz cynku (17,5% RWS). Olejek goździkowy zastąpiono ze względu na podobne właściwości innym bakteriobójczym olejkiem eterycznym - olejkiem szałwiowym. Do gotowanej masy pastylkowej dodano bakteriobójczy olejek eteryczny - olejek szałwiowy 0,2%, który doprawiono mieszaniną naturalnych substancji aromatyzujących (mentol i olejek miętowy) w stosunku 1 : 2,5 - 0,2 g/100 g. Masę pastylkową zabarwiono żywnością barwiącą stanowiącą koncentrat marchwi i czarnej porzeczki oraz koncentrat spiruliny i jabłka w stosunku 1 : 1,5 - 0,47 g/100 g. Bezpośrednio po ugotowaniu do schładzanej masy pastylkowej dodano mieszaninę kwasu cytrynowego, ksylitolu (E 967) oraz glikozydów stewiolowych (E 960) w stosunku 2,5 : 11 : 1 - 0,5 g/100 g, po czym utwardzono w masie karmelowej w ilości 1,2% zmielone, odtłuszczone do zawartości tłuszczu 10% i przesiane przez sito o średnicy oczek 1 mm nasiona lnu, znanym sposobem. Po schłodzeniu znanym sposobem masa pastylkowa była formowana w pastylki o masie 2,5 g. Pastylki zapakowano w blistry znanymi sposobami.
PL 241 360 B1
Przykład 9
Przygotowano znanym sposobem masę karmelową bez cukru z izomaltu (E 953) 77%, wody oraz syropu maltitolowego (E 965 (ii)) 19% oraz cynku (17,5% RWS). Olejek goździkowy zastąpiono ze względu na podobne właściwości bakteriobójcze innym olejkiem eterycznym - olejkiem eukaliptusowym. Do gotowanej masy pastylkowej dodano bakteriobójczy olejek eteryczny - olejek eukaliptusowy 0,2%, który doprawiono naturalnym aromatem - mentolem 0,1% oraz zabarwiono żywnością barwiącą 0,2% stanowiącą koncentrat spiruliny i jabłka. Bezpośrednio po ugotowaniu do schładzanej masy pastylkowej dodano mieszaninę ksylitolu (E 967) oraz glikozydów stewiolowych (E 960) w stosunku 11 : 1 0,5 g/100 g, po czym utwardzono w masie karmelowej w ilości 0,6% zmielone, odtłuszczone do zawartości tłuszczu 10% i przesiane przez sito o średnicy oczek 1 mm nasiona lnu, znanym sposobem. Po schłodzeniu znanym sposobem masa pastylkowa była formowana w pastylki o masie 2,5 g. Pastylki zapakowano w blistry znanymi sposobami.
Przykład 10
Przygotowano znanym sposobem masę karmelową bez cukru z izomaltu (E 953) 76%, wody oraz syropu maltitolowego (E 965 (ii)) 19% oraz cynku (17,5% RWS). Olejek goździkowy zastąpiono ze względu na podobne właściwości bakteriobójcze eterycznym olejkiem trawy cytrynowej. Do gotowanej masy pastylkowej dodano bakteriobójczy olejek eteryczny - olejek trawy cytrynowej 0,07%, który doprawiono mieszaniną naturalnych substancji aromatyzujących (naturalny aromat cytrynowy (WONF) i mentol) w stosunku 10 : 1 - 0,10 g/100 g) oraz zabarwiono naturalnym barwnikiem - kurkuminą (E 100) oraz żywnością barwiącą stanowiącą koncentrat spiruliny i jabłka w stosunku 1 : 1 - 0,15 g/100 g. Bezpośrednio po ugotowaniu do schładzanej masy pastylkowej dodano mieszaninę kwasu cytrynowego, ksylitolu (E 967), glikozydów stewiolowych (E 960) w stosunku 27 : 11 : 1 - 1,5 g/100 g, po czym utwardzono w masie karmelowej w ilości 0,6% zmielone, odtłuszczone do zawartości tłuszczu 11% i przesiane przez sito o średnicy oczek 1 mm nasiona konopi, znanym sposobem. Po schłodzeniu znanym sposobem masa pastylkowa była formowana w pastylki o masie 2,5 g. Pastylki zapakowano w blistry znanymi sposobami.
Przykład 11
Przygotowano znanym sposobem masę karmelową bez cukru z izomaltu (E 953) 75%, wody oraz syropu maltitolowego (E 965 (ii)) 19% oraz cynku (17,5% RWS). Olejek goździkowy zastąpiono ze względu na podobne właściwości bakteriobójcze eterycznym olejkiem limonkowym. Do gotowanej masy pastylkowej dodano bakteriobójczy olejek eteryczny - olejek limonkowy 0,06%, który doprawiono mieszaniną naturalnych substancji aromatyzujących (naturalny aromat cytrynowy (WONF), olejek miętowy i mentol w stosunku 15 : 5 : 1 - 0,20 g/100 g) oraz zabarwiono naturalnym barwnikiem - kurkuminą (E 100) oraz żywnością barwiącą stanowiącą koncentrat spiruliny i jabłka w stosunku 1 : 1 - 0,15 g/100 g. Bezpośrednio po ugotowaniu do schładzanej masy pastylkowej dodano mieszaninę kwasu cytrynowego, ksylitolu (E 967), glikozydów stewiolowych (E 960) w stosunku 16 : 11 : 1 - 1,0 g/100 g, po czym utwardzono w masie karmelowej w ilości 2,4% zmielone, odtłuszczone do zawartości tłuszczu 10% i przesiane przez sito o średnicy oczek 1 mm nasiona lnu, znanym sposobem. Po schłodzeniu znanym sposobem masa pastylkowa była formowana w pastylki o masie 2,5 g. Pastylki zapakowano w blistry znanymi sposobami.
Przykład 12
Przygotowano znanym sposobem masę karmelową bez cukru z izomaltu (E 953) 76%, wody oraz syropu maltitolowego (E 965 (ii)) 19% oraz cynku (17,5% RWS). Do gotowanej masy pastylkowej dodano bakteriobójczy olejek eteryczny - olejek goździkowy, który doprawiono naturalnym aromatem pomarańczowy w stosunku 1 : 2,3 - 0,32 g/100 g oraz zabarwiono naturalnym barwnikiem 0,14% - węglem roślinnym (E 153). Bezpośrednio po ugotowaniu do schładzanej masy pastylkowej dodano mieszaninę kwasu cytrynowego, ksylitolu (E 967) oraz glikozydów stewiolowych (E 960) w stosunku 35 : 11 : 1 1,7 g/100 g, po czym utwardzono w masie karmelowej w ilości 1,2% zmielone, odtłuszczone do zawartości tłuszczu 10% i przesiane przez sito o średnicy oczek 1 mm nasiona lnu, znanym sposobem. Po schłodzeniu znanym sposobem masa pastylkowa była formowana w pastylki o masie 2,5 g. Pastylki zapakowano w blistry znanymi sposobami.
Przykład 13
Przygotowano znanym sposobem masę karmelową bez cukru z izomaltu (E 953) 75%, wody oraz syropu maltitolowego (E 965 (ii)) 19% oraz cynku (25% RWS). Do gotowanej masy pastylkowej dodano
PL 241 360 Β1 bakteriobójczy olejek eteryczny - olejek goździkowy, który doprawiono naturalnym aromatem pomarańczowy w stosunku 1 :2,4 - 0,32 g/100 g oraz zabarwiono żywnością barwiącą 0,24% stanowiącą koncentrat marchwi i czarnej porzeczki. Bezpośrednio po ugotowaniu do schładzanej masy pastylkowej dodano mieszaninę kwasu cytrynowego, ksylitolu (E 967) oraz glikozydów stewiolowych (E 960) w stosunku 35 :11 :1 - 1,7 g/100 g, po czym utwardzono w masie karmelowej w ilości 1,5% zmielone, odtłuszczone do zawartości tłuszczu 10% i przesiane przez sito o średnicy oczek 1 mm nasiona lnu, znanym sposobem. Po schłodzeniu znanym sposobem masa pastylkowa była formowana w cukierki o masie 4 g. Cukierki zawinięto jednostkowo w folię znanymi sposobami.
Przykład 14
Na grupie 6 ochotników przeprowadzono badania prowadzące do potwierdzenia funkcji czyszczenia języka, stosując różne pastylki wymienione w przykładach od 1-13. Podczas dwóch tygodni ochotnicy spożywali 3 pastylki dziennie po trzech głównych posiłkach. Wymazy od każdego ochotnika pobierano przed zastosowaniem (kontrola) oraz po 30 min od rozpoczęcia ssania pastylek (badanie początkowe). Wyniki badań kontrolnych oraz badań początkowych zebrano w tabeli 1.
Tabela 1
Zanieczyszczenie języka drobnoustrojami na etapie badań początkowych
Ochotnicy | Próba kontrolna (jtk) | Próba badana (jtk) |
1 | 27.600 | 13.200 |
2 | 24.600 | 13.300 |
3 | 20.400 | 12.000 |
4 | 21.600 | 11.400 |
5 | 22.800 | 13.800 |
6 | 24.800 | 13.200 |
Średnia | 23.600 | 12.800 |
Procent | 100 | 45,8 |
Analogiczne badania przeprowadzone po 2, 7 i 14 dniach wykazały, że po ssaniu badanych pastylek liczba drobnoustrojów na powierzchni języka utrzymuje się na poziomie zbliżonym do wartości początkowych, tj. w granicach 10 800-14 400 jtk (średnio 13 200 jtk).
Wyniki badań jednoznacznie wykazały statystycznie znamienne zmniejszenie liczby drobnoustrojów już po pierwszym użyciu, a efekt ten utrzymywał się podczas ciągłego stosowania.
Wartości średnie ocen (skala przyjemności (1-8 | ||||||
Przykład 1 | Przykład 8 | Przykład 9 | Przykład 11 | Przykład 12 | Przykład 13 | |
Efekt czyszczenia języka | 6,22 | 5,75 | 6,02 | 6,18 | 5,77 | 5,88 |
Efekt odświeżenia oddechu | 6,03 | 5,65 | 6,07 | 6,15 | 5,6 | 6,00 |
Ze względu na kompozycję cukierka i skuteczność w usuwaniu nieprzyjemnego zapachu oraz higienizacji jamy ustnej, jako jedną z grup docelowych wskazuje się palaczy papierosów oraz osoby nadużywające picia czarnej herbaty oraz kawy. Należy tu podkreślić, że do tej pory grupy te nie korzystają z dedykowanych im produktów, które posiadałyby właściwości usuwania nalotu z języka oraz higienizowania jamy ustnej, lecz używają produktów chwilowo maskujących skutki przyjmowania używek.
Claims (17)
- Zastrzeżenia patentowe1. Kompozycja do higienizacji jamy ustnej, znamienna tym, że zawiera bakteriobójczy olejek eteryczny pojedynczo lub w połączeniu z innym bakteriobójczym olejkiem eterycznym, w ilości 0,04 do 0,15% wag., przy czym olejek wybrany jest z grupy obejmującej olejek goździkowy, olejek szałwiowy, olejek trawy cytrynowej, olejek konopny, olejek eukaliptusowy, olejek limonkowy, i dodatek ścierny w formie rozdrobnionych nasion wybranych spośród jadalnych nasion zbóż i nasion roślin oleistych o zawartości 0-15% tłuszczy, obejmujących nasiona lnu i/lub konopi, i/lub gryki, przy czym rozdrobnione nasiona w formie przetworzonej i/lub nieprzetworzonej są w ilości 0,01 do 4% wag., utwardzonych masą bezcukrową.
- 2. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że przetworzone i/lub nieprzetworzone rozdrobione nasiona zbóż i/lub nasiona olejowe są o granulacji i/lub mikronizacji po przesiewie przez sito o siatce 0,3-2 mm.
- 3. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że nasiona są przetworzone, korzystnie odtłuszczone, częściowo odtłuszczone, parowane, ekstrudowane, łuszczone, mielone i/lub prażone.
- 4. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że zawiera masę bezcukrową na bazie mas niezawierających cukru, korzystnie z udziałem substancji słodzących pozyskiwanych z roślin.
- 5. Kompozycja według zastrz. 4, znamienna tym, że zawiera masę bezcukrową na bazie izomaltu i/lub syropu maltitolowego, i/lub ksylitolu, i/lub glikozydów stewiolowych.
- 6. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że zawiera naturalne dodatki smakowe i/lub żywność barwiącą, i/lub naturalne barwniki.
- 7. Kompozycja według zastrz. 6, znamienna tym, że naturalne dodatki smakowe wybrane są spośród olejku miętowego i/lub szałwiowego, i/lub eukaliptusowego, i/lub goździkowego, i/lub limonkowego, i/lub mentolu, i/lub aromatu pomarańczowego naturalnego, i/lub cytrynowego, i/lub czarnej porzeczki (WONF).
- 8. Kompozycja według zastrz. 6, znamienna tym, że żywność barwiącą wybrano spośród koncentratu marchwi i/lub czarnej porzeczki i/lub koncentratu spiruliny i/lub jabłka i/lub koncentratu rzodkwi i/lub jabłka i/lub czarnej porzeczki.
- 9. Kompozycja według zastrz. 6, znamienna tym, że naturalne barwniki wybrane są spośród kurkuminy i/lub węgla roślinnego.
- 10. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że zawiera dodatek cynku w ilości 15 do 150% RWS.
- 11. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że jest w formie pastylek do ssania, drażetek, cukierków, żelków i lizaków.
- 12. Zastosowanie bakteriobójczego olejku eterycznego i dodatku ściernego w formie rozdrobnionych nasion wybranych spośród jadalnych nasion zbóż i nasion roślin oleistych do wytwarzania kompozycji do higienizacji jamy ustnej, w którym bakteriobójczy olejek eteryczny jest w ilości 0,04 do 0,15% wag. i stosowany jest pojedynczo lub w połączeniu z innym bakteriobójczym olejkiem eterycznym i gdzie bakteriobójczy olejek eteryczny wybrany jest z grupy obejmującej olejek goździkowy, olejek szałwiowy, olejek trawy cytrynowej, olejek konopny, olejek eukaliptusowy i/lub olejek limonkowy, i gdzie nasiona są o zawartości 0-15% tłuszczy i są wybrane spośród nasion lnu i/lub konopi, i/lub gryki, przy czym rozdrobnione nasiona w formie przetworzonej i/lub nieprzetworzonej są w ilości 0,01 do 4% wag.
- 13. Zastosowanie według zastrz. 12, w którym przetworzone i/lub nieprzetworzone rozdrobione nasiona zbóż i/lub nasiona olejowe są o granulacji i/lub mikronizacji po przesiewie przez sito o siatce 0,3-2 mm.
- 14. Zastosowanie według zastrz. 12, w którym nasiona są przetworzone, korzystnie odtłuszczone, częściowo odtłuszczone, parowane, ekstrudowane, mielone, łuszczone i/lub prażone.
- 15. Zastosowanie według zastrz. 12, w którym bakteriobójczy olejek eteryczny i dodatek ścierny w formie rozdrobnionych nasion dodaje się do masy bezcukrowej na bazie mas niezawierających cukru, korzystnie z udziałem substancji słodzących pozyskiwanych z roślin.
- 16. Zastosowanie według zastrz. 12, w którym masa bezcukrowa jest na bazie izomaltu i/lub syropu maltitolowego, i/lub ksylitolu, i/lub glikozydów stewiolowych.
- 17. Zastosowanie według zastrz. 12, w którym kompozycja zawiera dodatek cynku w ilości 15 do 150% RWS.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL427389A PL241360B1 (pl) | 2018-10-12 | 2018-10-12 | Kompozycja do higienizacji jamy ustnej i zastosowanie bakteriobójczego olejku eterycznego i dodatku ściernego do wytwarzania kompozycji |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL427389A PL241360B1 (pl) | 2018-10-12 | 2018-10-12 | Kompozycja do higienizacji jamy ustnej i zastosowanie bakteriobójczego olejku eterycznego i dodatku ściernego do wytwarzania kompozycji |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL427389A1 PL427389A1 (pl) | 2020-04-20 |
PL241360B1 true PL241360B1 (pl) | 2022-09-19 |
Family
ID=70281527
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL427389A PL241360B1 (pl) | 2018-10-12 | 2018-10-12 | Kompozycja do higienizacji jamy ustnej i zastosowanie bakteriobójczego olejku eterycznego i dodatku ściernego do wytwarzania kompozycji |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL241360B1 (pl) |
-
2018
- 2018-10-12 PL PL427389A patent/PL241360B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL427389A1 (pl) | 2020-04-20 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
KR101665728B1 (ko) | 구강-치아 감염의 예방을 위하여 조류를 포함하는 제과 제품 | |
CA2470464C (en) | Use of heliopsis longipes extract in oral compositions | |
US20090269288A1 (en) | Black pearl toothpaste | |
MX2007007628A (es) | Composicion para el mal olor y el cuidado oral. | |
CN108135876A (zh) | 木兰树皮提取物和L-精氨酸Nα-月桂酰基乙酯对菌斑生物膜的协同抗菌作用 | |
CN103717225A (zh) | 用于减少口腔挥发性硫化合物(vsc)的含有锌盐和异硫氰酸酯的组合物 | |
JPS6119230B2 (pl) | ||
EP1390050A1 (fr) | Composition pour l'hygiene buccale ou corporelle ou pour la sante comprenant des graines ou un broyat ou un extrait proteinique de grains d'une plante du genre moringa | |
JP2009263332A (ja) | オリーブ葉抽出物を含有する歯周組織健康維持剤 | |
KR101916377B1 (ko) | 치아 미백용 조성물 및 이의 제조 방법 | |
WO2022075481A1 (ja) | サツマイモ由来のイモ蜜又はイモ蜜の上清を含有する口腔ケア組成物 | |
PL241360B1 (pl) | Kompozycja do higienizacji jamy ustnej i zastosowanie bakteriobójczego olejku eterycznego i dodatku ściernego do wytwarzania kompozycji | |
CN107737083A (zh) | 一种儿童牙膏及其制备方法 | |
CN104983610B (zh) | 一种用于防龋齿除口腔异味的产品配方 | |
KR102230888B1 (ko) | 치약 조성물 | |
KR20180047704A (ko) | 황금 추출물을 포함하는 구강질환 예방 또는 치료용 조성물 | |
KR102177066B1 (ko) | 삼지구엽초 추출물을 포함하는 구강질환 예방 또는 치료용 조성물 | |
KR20180054533A (ko) | 산딸기잎 발효, 비강, 구강, 인후, 피부, 세정(가글) 음료, 제조 방법의 그 조성물. | |
RU2432939C1 (ru) | Съедобная жевательная резинка с ранозаживляющим эффектом и способ ее производства | |
KR102612967B1 (ko) | 비피두스엑스를 포함하는 구강용 액상 조성물 | |
KR20180046247A (ko) | 베어바스코사이드를 포함하는 구강질환 예방 또는 치료용 조성물 | |
KR20180046250A (ko) | 아스틸빈(Astilbin)을 포함하는 구강질환 예방 또는 치료용 조성물 | |
KR20180047705A (ko) | 연교 추출물을 포함하는 구강질환 예방 또는 치료용 조성물 | |
BE1018569A3 (nl) | Werkwijze voor de bereiding van een plantenextract van een rheum sp. en gebruik hiervan voor mondverzorging. | |
CH718673B1 (fr) | Compositions de soins bucco-dentaires. |