PL241284B1 - Orteza kończyny górnej z funkcją rehabilitacji nadgarstka - Google Patents

Orteza kończyny górnej z funkcją rehabilitacji nadgarstka Download PDF

Info

Publication number
PL241284B1
PL241284B1 PL427346A PL42734618A PL241284B1 PL 241284 B1 PL241284 B1 PL 241284B1 PL 427346 A PL427346 A PL 427346A PL 42734618 A PL42734618 A PL 42734618A PL 241284 B1 PL241284 B1 PL 241284B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
wrist
module
orthosis
side walls
upper limb
Prior art date
Application number
PL427346A
Other languages
English (en)
Other versions
PL427346A1 (pl
Inventor
Piotr Borkowski
Urszula Kuczyńska
Original Assignee
Politechnika Bialostocka
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Bialostocka filed Critical Politechnika Bialostocka
Priority to PL427346A priority Critical patent/PL241284B1/pl
Publication of PL427346A1 publication Critical patent/PL427346A1/pl
Publication of PL241284B1 publication Critical patent/PL241284B1/pl

Links

Landscapes

  • Rehabilitation Tools (AREA)
  • Orthopedics, Nursing, And Contraception (AREA)

Abstract

Orteza kończyny górnej z funkcją rehabilitacji nadgarstka składa się z wymiennych modułów części nadgarstkowej (2). Moduł części łokciowej (1) łączy z modułem części nadgarstkowej (2) poprzez mechanizm zatrzaskowy (4).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest orteza kończyny górnej z funkcją rehabilitacji nadgarstka.
Według klasycznej definicji ortezy to techniczne urządzenia do użytku zewnętrznego, które obejmują anatomiczne odcinki ciała i korygują nieprawidłowości struktury. Głównym zadaniem ortez jest kontrola ruchów w stawach, co ma na celu stabilizację, korekcję lub poprawę upośledzonej funkcji ruchowej. Innym zadaniem zaopatrzenia ortotycznego jest podparcie ciała oraz odciążenie jego poszczególnych segmentów.
W stanie techniki występują zróżnicowane rozwiązania rehabilitacyjne i ortotyczne wynikające z budowy i funkcji kończyny górnej. W zależności od tego co jest celem procesu leczenia zaopatrzenie przybiera odmienne formy konstrukcyjne, dostosowane do pełnionych funkcji lub miejsca stosowania, niejednokrotnie dopasowywane jest ono indywidualnie do potrzeb pacjenta i jego preferencji. Dostępne są ortezy: stabilizujące, unieruchamiające, dynamiczne, odciążające, korekcyjne i redresyjne.
W przypadku ortez zaopatrujących staw łokciowy wyróżniamy:
• Ortezy zamknięte (tutory, aparaty tulejkowe)
Składają się one z konstrukcji skorupowej wykonanej głównie z tworzywa sztucznego. Wskazania do ich stosowania są bardzo ograniczone ze względu na małą praktyczność w użytkowaniu i niewielką ruchomość. Tutory są rodzajem ortez unieruchamiających wyposażonych w podłużne sznurowania, natomiast aparaty tulejkowe posiadają zapięcia na paski. Takie rozwiązania pozwalają na zakładanie i zdejmowanie zaopatrzenia. Same ortezy łuskowe charakteryzują się tym, że są wykonane zazwyczaj tylko z jednego materiału, np. tworzywa termoplastycznego. Użycie ich jest najlepszym sposobem na unieruchomienie kończyny. Odbywa się to najczęściej poprzez stabilizację stawu w zgięciu pod kątem 90°, lub innym zależnym od celu terapii. Gdy łuski obejmują część zgięciową kończyny mamy do czynienia z ortezami przednimi, a gdy zajmują ją od strony wyprostnej - z tylnymi.
• Ortezy szynowo-opaskowe
Takie ortezy pozwalają na łatwe zginanie lub blokowanie położenia stawu w najdogodniejszej aktualnie pozycji. Mają zastosowanie w terapii po urazach, zabiegach rekonstrukcji i niektórych schorzeniach, wykluczając jednak spastyczność. Służą do stabilizacji kończyny, a większość z nich posiada regulację kąta.
• Ortezy elastyczne
Ich konstrukcja może być zamknięta lub zapinana w sposób okrężny. Jest to najlepszy sposób na terapię schorzenia tzw. łokcia tenisisty, czyli zapalenia nadkłykcia stawu łokciowego. Często, aby wzmocnić efekt działania stosuje się peloty uciskowe.
Ortezy na nadgarstek zazwyczaj są połączone z częścią przedramienia i dzielą się na:
• Ortezy łuskowe (zamknięte)
Są to przede wszystkim konstrukcje skorupowe wykonane z termoplastycznego tworzywa obejmujące kończynę od strony dłoniowej. Mogą posiadać odpowiednio krótkie ujęcie dłoni umożliwiające chwyt lub mogą przyjmować formy obejmujące całkowicie palce.
• Ortezy szynowo-opaskowe
Celem ich stosowania może być stabilizacja struktur kończyny, korekcja w ustawieniu nadgarstka lub też usprawnianie trikowe palców poprzez działanie nadgarstka. Konstrukcja takich ortez składa się głównie z 1 lub 2 szyn oraz elementu wzdłużnego umiejscowionego po stronie dłoniowej lub grzbietowej w zależności od warunków terapii. Wszystko umocowane jest za pomocą opasek i pasków mocujących.
• Ortezy dynamiczne (druciane)
Wykonywane są one z drutu sprężynowego, pokrywanego warstwą igelitową. Druty obejmują tu palce oraz kciuk a niejednokrotnie także okolice kłębu. Ortezy tego rodzaju pozwalają na stabilizację kończyny bez wykluczenia czynnych ruchów. W celach rehabilitacyjnych całych dłoni można użyć sprzętów ortotycznych przyjmujących formę modułów zgięciowych.
• Ortezy mieszane
Tak jak w każdym rodzaju sprzętów, dostępne są konstrukcje mieszane składające się z połączenia kilku rozwiązań konstrukcyjnych w jeden aparat. Przykładem takiego przedmiotu są np. ortezy Engena składające się z form zamkniętych i szynowych.
PL 241 284 B1
Ze wzoru użytkowego CN203662956U „Component-based adjustable upper limb fixi ng orthotics” znana jest orteza modułowa, która gwarantuje właściwe unieruchomienie jednej lub kilku części kończyny górnej, w tym nadgarstka. W stanie techniki nie ma jednak dostępnych ortez, które zaopatrują jednocześnie ramię, przedramię i dłoń oraz pozwalają zarówno na ich czynną i bierną rehabilitację.
Orteza kończyny górnej z funkcją rehabilitacji nadgarstka według wynalazku składa się z modułu części łokciowej i wymiennego modułu części nadgarstkowej. Moduł części łokciowej połączony jest z wymiennym modułem części nadgarstkowej poprzez mechanizm zatrzaskowy. Po stronie grzbietowej wymiennego modułu części nadgarstkowej znajduje się taśma, która przymocowana jest do ścian bocznych wymiennego modułu części nadgarstkowej za pomocą nitu. Pomiędzy ścianami bocznymi wymiennego modułu części nadgarstkowej za pomocą śruby z łbem kulistym przykręcony jest uchwyt. Moduł części nadgarstkowej jest wymienialny, co pozwala dostosować ortezę do odmiennych funkcji rehabilitacyjnych. W pierwszym wariancie w ścianach bocznych wymiennego modułu części nadgarstkowej zamontowany jest mechanizm zawiasowy z regulacją kąta, dzięki czemu konstrukcja ortezy wspiera usprawnienie ruchów zginania/prostowania. W drugim wariancie, w ścianach bocznych modułu części nadgarstkowej zamontowany jest mechanizm zawiasowy, dzięki czemu możliwe staje się usprawnienie mchów odwodzenia i przywodzenia.
Przedmiot wynalazku pokazano na rysunku, na których fig. 1 przedstawia ortezę w ustawieniu najdalszym z końcówką zginania/prostowania, fig. 2 ortezę w ustawieniu najbliższym z końcówką odwodzenia/przywodzenia, fig. 3 przedstawia moduł do wykonywania ruchów zginania/prostowania nadgarstka, zaś fig. 4 pokazuje konstrukcję końcówki odpowiadającej za odwodzenie/przywodzenie stawu nadgarstkowego.
Orteza kończyny górnej z funkcją rehabilitacji nadgarstka składa się z modułu części łokciowej i modułu części nadgarstkowej. Moduł części łokciowej (1) połączony jest z modułem części nadgarstkowej (2) poprzez mechanizm zatrzaskowy (4), który umożliwia dostosowanie ortezy do anatomii pacjenta. Moduł łokciowy (1) stabilizuje całą kończynę i wspiera rehabilitację samego nadgarstka. Po stronie grzbietowej modułu części nadgarstkowej (2) znajduje się taśma (6), która przymocowana jest do ścian bocznych modułu części nadgarstkowej (2) za pomocą nitu (7). Taśma (6) pozwala na podtrzymanie i ustabilizowanie dłoni. Pomiędzy ścianami bocznymi modułu części nadgarstkowej (2) za pomocą śruby z łbem kulistym (9) przykręcony jest uchwyt (8), który pozwala na stabilne wykonywanie ćwiczeń. Podczas wykonywania ruchów lub unieruchomienia kończyny uchwyt jest chwytany przez pacjenta, co wpływa na większą kontrolę nad ręką. Dzięki zastosowaniu takiego uchwytu cały moduł staje się bardziej uniwersalny, gdyż może być stosowany zamiennie w przy rehabilitacji kończyny prawej, jak i lewej. Orteza w ścianach bocznych modułu części nadgarstkowej (2) posiada zamontowany mechanizm zawiasowy z regulacją kąta (5), który odpowiada za ruchy zginania i prostowania w stawie nadgarstkowym oraz ogranicza jego zakres.
Drugi wariant ortezy pozwala na usprawnianie ruchów odwodzenia i przywodzenia stawu nadgarstkowego. Orteza składa się z modułu części łokciowej i modułu części nadgarstkowej. Moduł części łokciowej (1) połączony jest z modułem części nadgarstkowej (3) poprzez mechanizm zatrzaskowy (4), który umożliwia dostosowanie ortezy do anatomii pacjenta. Moduł łokciowy (1) stabilizuje całą kończynę i wspiera rehabilitację samego nadgarstka. Po stronie grzbietowej modułu części nadgarstkowej (3) znajduje się taśma (6), która przymocowana jest do ścian bocznych modułu części nadgarstkowej (3) za pomocą nitu (7). Taśma (6) pozwala na podtrzymanie i ustabilizowanie dłoni. Pomiędzy ścianami bocznymi modułu części nadgarstkowej (3) za pomocą śruby z łbem kulistym (9) przykręcony jest uchwyt (8), który pozwala na stabilne wykonywanie ćwiczeń. Podczas wykonywania ruchów lub unieruchomienia kończyny uchwyt jest chwytany przez pacjenta co wpływa na większą kontrolę nad ręką. Dzięki zastosowaniu takiego uchwytu cały moduł staje się bardziej uniwersalny, gdyż może być stosowany zamiennie w przy rehabilitacji kończyny prawej, jak i lewej. Orteza w obu ścianach bocznych modułu części nadgarstkowej (3) posiada zamontowany mechanizm zawiasowy (10), który odpowiada za ruchy odwodzenia i przywodzenia.

Claims (3)

1. Orteza kończyny górnej z funkcją rehabilitacji nadgarstka składająca się z modułu części łokciowej oraz modułu części nadgarstkowej, znamienna tym, że moduł części łokciowej (1) połączony jest z wymiennym modułem części nadgarstkowej (2) lub (3) poprzez mechanizm
PL 241 284 Β1 zatrzaskowy (4), po stronie grzbietowej modułu części nadgarstkowej (2) lub (3) znajduje się taśma (6), która przymocowana jest do ścian bocznych modułu części nadgarstkowej (2) lub (3) za pomocą nitu (7), zaś pomiędzy ścianami bocznymi modułu części nadgarstkowej (2) lub (3) przykręcony jest za pomocą śruby z łbem kulistym (9) uchwyt (8).
2. Orteza według zastrz. 1, znamienna tym, że w ścianach bocznych modułu części nadgarstkowej (2) zamontowany jest mechanizm zawiasowy z regulacją kąta (5).
3. Orteza według zastrz. 1, znamienna tym, że w ścianach bocznych modułu części nadgarstkowej (3) zamontowany jest mechanizm zawiasowy (10).
PL427346A 2018-10-08 2018-10-08 Orteza kończyny górnej z funkcją rehabilitacji nadgarstka PL241284B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL427346A PL241284B1 (pl) 2018-10-08 2018-10-08 Orteza kończyny górnej z funkcją rehabilitacji nadgarstka

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL427346A PL241284B1 (pl) 2018-10-08 2018-10-08 Orteza kończyny górnej z funkcją rehabilitacji nadgarstka

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL427346A1 PL427346A1 (pl) 2020-04-20
PL241284B1 true PL241284B1 (pl) 2022-08-29

Family

ID=70281460

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL427346A PL241284B1 (pl) 2018-10-08 2018-10-08 Orteza kończyny górnej z funkcją rehabilitacji nadgarstka

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL241284B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL427346A1 (pl) 2020-04-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7708709B2 (en) Orthotic protective device
US5772620A (en) Hand and wrist joint orthosis
US3788307A (en) Orthopedic splint
US5921945A (en) Splint/therapeutic device
US4862877A (en) Hand splint for wrist support with optional support of MP joints and thumb and IP finger assists
US4719906A (en) Universal articulated splint
US7785281B2 (en) Shoulder stabilizer system
US6293918B1 (en) Adjustable splint
US6723061B2 (en) Dynamic splint for carpal tunnel syndrome treatment
AU2013254634B2 (en) Thumb orthosis
US6913582B2 (en) Universal hand splint
US8998833B1 (en) Orthopedic device and method for correcting skeletal abnormalities in a new-born baby
US20060264792A1 (en) Hand orthosis
US6383157B1 (en) Wrist-band for the prevention and the treatment of the carpal tunnel syndrome and its positioning operating mode
CN108013960A (zh) 手指牵引复位固定一体化夹板
EP3108859B1 (en) Improvements in or relating to upper extremity braces
US9066787B1 (en) Laterally applied orthosis
US6475174B1 (en) Dorsal compartment brace
WO2015044725A1 (en) Hand and wrist joint orthosis
CN202288552U (zh) 足外展矫形器
RU2550049C2 (ru) Способ системной реабилитации пациентов с плегией в области предплечья и кисти
US6988998B1 (en) Dynamic dorsal-blocking adjustable splint
US20040143205A1 (en) Wrist brace with metacarpal phalangeal block
PL241284B1 (pl) Orteza kończyny górnej z funkcją rehabilitacji nadgarstka
US20190254851A1 (en) Elbow Orthosis