PL241205B1 - Zestaw do korekcji nieprawidłowej postawy ciała, układ do korekcji nieprawidłowej postawy ciała i sposób korygowania nieprawidłowej postawy człowieka - Google Patents
Zestaw do korekcji nieprawidłowej postawy ciała, układ do korekcji nieprawidłowej postawy ciała i sposób korygowania nieprawidłowej postawy człowieka Download PDFInfo
- Publication number
- PL241205B1 PL241205B1 PL435360A PL43536020A PL241205B1 PL 241205 B1 PL241205 B1 PL 241205B1 PL 435360 A PL435360 A PL 435360A PL 43536020 A PL43536020 A PL 43536020A PL 241205 B1 PL241205 B1 PL 241205B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- module
- posture
- sensors
- sub
- base device
- Prior art date
Links
Landscapes
- Orthopedics, Nursing, And Contraception (AREA)
- Measuring And Recording Apparatus For Diagnosis (AREA)
- Measurement Of The Respiration, Hearing Ability, Form, And Blood Characteristics Of Living Organisms (AREA)
Abstract
Przedmiotem wynalazku jest zestaw do korekcji nieprawidłowej postawy ciała, układ do korekcji nieprawidłowej postawy ciała i sposób korygowania nieprawidłowej postawy człowieka. Zestaw do korekcji nieprawidłowej postawy ciała stanowi koszulka z materiału elastycznego, oraz obejma albo półpierścień z zausznikami, gdzie na koszulce na jej powierzchni tylnej osadzone są trwale termicznie podkładki z rozciągliwej folii, na których z kolei zamocowane są gniazda z kształtowym wgłębieniem do osadzania czujników (1) układu (12), przy czym czujnik (1) stanowi obudowa w postaci ramki do osadzania układu elektronicznego i pokrywy, ponadto co najmniej jeden z czujników (1) jest wyposażony w element sygnalizacyjny. Układ do korekcji nieprawidłowej postawy ciała mający czujniki osadzone na odzieży - koszulce i połączone z elementami wykonawczymi, charakteryzuje się tym, że czujniki (1) połączone są między sobą przewodami (3) oraz przewodem (4) z urządzeniem bazowym (2) do utworzenia układu (12). Sposób korygowania wad postawy człowieka, polega na tym, że przewody (3 i 4) tworzą magistralę, przez którą urządzenie bazowe (2) zasila i komunikuje się z czujnikami (1), przy czym komunikacja z czujnikami (1) jest sekwencyjna w ustalonych, stałych odstępach czasu w granicach 0,01 - 1,0 s, w których urządzenie bazowe (2) pobiera dane z czujników (1), a po odczycie dane są przetwarzane w urządzeniu bazowym (2) poprzez pod-moduł przetwarzania wstępnego, który wyznacza pochylenie ciała w płaszczyznach fizjologicznych w miejscu lokalizacji każdego czujnika (1), po czym dane są przetwarzane w pod-module klasyfikacji, którym jest określenie stopnia prawidłowości postawy minimum w trzech segmentach ciała: lędźwiowym, piersiowym i szyjnym ciała, dalej poprzez pod-moduł komunikacji, który komunikuje urządzenie bazowe (2) z urządzeniem mobilnym (5) poprzez przewód (6), natomiast pod-moduł kalibracji dostosowuje system pomiaru do użytkownika poprzez wyznaczenie parametrów konfiguracyjnych pod-modułu przetwarzania wstępnego i pod-modułu klasyfikacji, przy czym pod-moduł kalibracji uruchamiany jest co najmniej przy pierwszym założeniu koszulki (1) i obejmy albo półpierścienia z zausznikami, przy czym urządzenie bazowe (2) włącza element sygnalizacyjny - wibrację, gdy wyjście z pod-modułu klasyfikacji przekroczy ustaloną wartość progową określającą dla wskaźnika nieprawidłowości postawy.
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest zestaw do korekcji nieprawidłowej postawy ciała, układ do korekcji nieprawidłowej postawy ciała i sposób korygowania nieprawidłowej postawy człowieka.
Znane są rozwiązania, które mają postać kamizelek, szelek, rurek czy też w przypadku australijskiego urządzenia - system pojemniczków z modułami do pomiaru emg (napięcie mięśni) oraz baterii i dysku twardego przyklejanych specjalną taśmą typu tape do okolicy kręgosłupa.
Znane są pajączki na plecy wspomagające utrzymywanie prawidłowej postawy, które przeznaczone są dla dzieci i dorosłych. Jest dość popularnym korektorem sylwetki. Pajączki wzmacniają mięśnie pleców, oraz wyrabiają nawyk prawidłowej postawy. Stosuje się go profilaktycznie, aby uniknąć trwałych zmian spowodowanych niewłaściwą postawą. Przeznaczony jest dla dzieci od 6 roku życia.
Prostotrzymacz wykonany jest z ażurowej, elastycznej tkaniny zapewniającej dobre dopasowanie do ciała. Stabilizator składa się z dwóch niezależnych części tj.: pasa oraz prostotrzymacza. Produkt w części grzbietowej wzmocniony jest stalkami ortopedycznymi odpowiednio wyprofilowanymi.
Znane są ortezy tułowia - jest to szereg produktów w skład których wchodzi m.in. gorset ortopedyczny, stabilizator kręgosłupa oraz prostotrzymacz. Zadaniem każdego modelu jest odpowiednia stabilizacja danej partii ciała i ochrona przed jej ponownym uszkodzeniem. W głównej mierze ich działanie polega na właściwym podparciu wybranego odcinka kręgosłupa. Gorsety ortopedyczne znajdują zastosowanie jako stabilizatory części lędźwiowo - krzyżowej oraz piersiowej w zmianach zwyrodnieniowych, zespołach bólowych lub po urazach. Kołnierz ortopedyczny unieruchamia i stabilizuje bez ucisku obojczyków kręgosłup szyjny przy zaburzeniach jego osi. Wykorzystywany jest często po wypadkach, w wyniku których mogło dojść do uszkodzenia kręgów szyjnych. Pajączek na plecy zwany również prostotrzymaczem służy do wyrabiania nawyku prawidłowej postawy. Wykonany z taśmy bawełnianej zapewnia odpowiedni komfort podczas użytkowania. Wskazaniami do jego stosowania są zmiany osteoporotyczne klatki lejkowatej czy choroba Scheuermanna. Pas ortopedyczny polecany jest przy przeciążeniach odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Wzmocniony stalkami zapewnia dobre podparcie i zapobiega bólowi podczas schylania lub podnoszenia cięższych przedmiotów, dlatego bardzo często stosują go pracownicy fizyczni. Dzięki szerokiemu wyborowi produktów, każdy znajdzie ortezę tułowia, która pozwala zniwelować nieprzyjemne dolegliwości oraz pomaga normalnie funkcjonować.
Znany jest Upright Go, który bazuje na plastrach. Każdy plaster jest dwustronny. Jedną część przykleja się do samego urządzenia (jest na to specjalne miejsce), a drugą pomiędzy kark i barki. Umiejscowienie na karku jest bardzo istotne, bo urządzenie musi być w stanie wychwytywać moment, kiedy się garbimy. Urządzenie posiada aplikację, która krok po kroku przeprowadza proces korekcji postawy.
Znane są korektory postawy skonstruowane z gum podtrzymujących ciało we właściwej pozycji omówione. Korektory te jednak nie pomagają w odbudowie tkanki mięśniowej podtrzymującej kręgosłup we właściwej pozycji, a wręcz przeciwnie prowadzą do jeszcze większego zniekształcenia sylwetki, zanikania mięśni około kręgosłupowych, a nawet do powstania garbu. Znany jest korektor postawy z opisu wzoru użytkowego PL 50572 B1 w postaci szelek połączonych z membranowym sygnalizatorem uruchamianym poprzez wciśnięcie przycisku membrany. Urządzenie to nie ma prawidłowej styczności z plecami co przejawia się włączaniem sygnału w przypadkowych momentach. Czułość tego urządzenia jest zbyt mała, ponieważ wymaga ono działania zbyt dużej siły do uruchomienia. Korektor postawy według wzoru użytkowego PL 55234 Y1 posiada wewnątrz korpusu suwliwą, ruchomą część połączoną z korpusem równoległymi sprężynami. Także w korpusie znajduje się głośnik oraz bateria stanowiące tzw. brzęczyk. Boczna zewnętrzna powierzchnia korpusu, połączona jest z boczną zewnętrzną powierzchnią ruchomej części, elementem w postaci tekstylnego pasa. Najpoważniejszą wadą tego urządzenia jest jego zawodność i zbyt mała trwałość. Kilka dni użytkowania powoduje wyczerpanie baterii i zmusza do jej wymiany. Natomiast połączenie suwliwej, ruchomej części z korpusem przy pomocy sprężyn jest zbyt zawodne. W momencie pojawienia się większej siły rozciągającej tekstylny pas (przykład: w momencie zawiązywania sznurowadeł w butach) część ruchoma wyskakuje z korpusu, a sprężyny zostają wyrwane wraz z zamocowaniem. Elektroniczny korektor postawy według wzoru użytkowego PL 64183 Y1 został skonstruowany w taki sposób, aby wszystkie wady wcześniej omówionych korektorów zostały wyeliminowane. Dzięki temu powstał niezawodny i funkcjonalny korektor w postaci miniaturowego plecaka wykonanego z tworzywa sztucznego z szelkami z rozciągliwej gumy ubraniowej. W korpusie korektora postawy znajduje się część ruchoma włączająca sygnał akustyczny oraz wibrację korpusu. Część ruchoma posiada zaczepy blokujące jej ruch w maksymalnym położeniu i uniemożliwiające wyrwanie jej z korpusu. Także płytka preszpanowa, na której zmontowany jest układ elektroniczny
PL 241 205 B1
- moduł akustyczny, ma tak dobrane wymiary aby zablokować zaczepy części ruchomej uniemożliwiające zniszczenie urządzenia. Sygnał akustyczny oraz wibracja są wytwarzane przez moduł akustyczny, zbudowany z dopasowanej do wielkości korpusu płytki preszpanowej, elektronicznego układu scalonego, głośnika, baterii i wyłącznika. Założenie korektora postawy na plecy umożliwiają szelki, wykonane z elastycznej gumy ubraniowej, połączone z korpusem i częścią ruchomą elementami skórzanymi. Działanie korektora postawy polega na tym, że w momencie zgarbienia się użytkownika następuje wysunięcie części ruchomej do położenia ograniczonego zaczepami i włączenie sygnału akustycznego. Po skorygowaniu postawy część ruchoma wraca do pozycji pierwotnej, a sygnał akustyczny zostaje wyłączony. W przypadku pojawienia się nadmiernej siły rozciągającej gumowe szelki (przykład: w momencie zawiązywania sznurowadeł w butach) następuje wysunięcie części ruchomej do położenia ograniczonego zaczepami, włącza się sygnał akustyczny, rozciągają się dalej gumowe szelki, a po wyprostowaniu sylwetki wszystko wraca do pozycji wyjściowej.
Z opisu wzoru użytkowego nr 50572 znany jest korektor postawy złożony z dwu skrzyżowanych na plecach pasków o regulowanych długościach, łączących się na barkach. W miejscu skrzyżowania pasków przymocowany jest od strony wewnętrznej elastyczny pojemnik z elektronicznym sygnalizatorem zasilanym z baterii zlokalizowanej w pojemniku poniżej sygnalizatora. Długość pasków jest zależna od wzrostu i szerokości ramion dziecka, a dobierana jest tak aby skrzyżowanie wypadło poniżej barków i w takim naciągu by zwolnienie napięcia mięśni grzbietowych i pochylenie ramion do przodu wyzwalało sygnał dźwiękowy stanowiący impuls poprawy. Znane są również korektory wad postawy złożone ze skrzyżowanych na plecach pasków o regulowanych długościach i kamizelki, do której taśmy te są mocowane.
Przedmiotem patentu PL 190460 jest przyrząd do korekty wad postawy, mający zastosowanie przy rehabilitacji osób z wadami postawy, zwłaszcza dzieci ze skoliozą. Przyrząd do korekty wad postawy złożony z kamizelki z taśmami o regulowanej długości i układu sygnalizacyjnego, według wynalazku charakteryzuje się tym, że do kamizelki umocowana jest puszka z zamkniętym w niej układem sygnalizacyjnym. Układ sygnalizacyjny składa się z zamocowanego trwale do jednej ze ścian puszki czujnika położenia, który połączony jest z zasilanym na baterie układem elektronicznym wyposażonym w wyłącznik elektryczny i diodę sygnalizującą stan wyłączenia. Układ elektroniczny łączy się przewodem elektrycznym z zamocowanym do ściany puszki, elementem akustycznym. Czujnik położenia stanowi elektryczny zespół dwustykowy złożony z pierścienia i ułożyskowanego w nim pionowego wahadła, którego ramię przechodzi przez otwór w pierścieniu. Otwór w pierścieniu stanowi ogranicznik kąta a załączenia układu sygnalizacyjnego. W otworze umieszczone są przesuwnie izolacyjne wkładki, a wielkość kąta a załączenia układu sygnalizacyjnego odpowiada wielkości kąta skrzywienia kręgosłupa. Puszka z zamkniętym w niej układem sygnalizacyjnym, mocowana jest rozłącznie w położeniu odpowiadającym pionowej pozycji wahadła, do sztywnej płytki stanowiącej przylegającą do kręgosłupa część pleców kamizelki. Rozwiązanie według wynalazku przedstawione jest w przykładzie wykonania.
Patent US 7.931.572 B1 opisuje przyrząd do ćwiczeń oporowych zawierający rozciągliwą pętlę oporową. Para uchwytów ma otwory do wkładania rozciągliwej pętli oporowej. Część podtrzymująca ma parę otworów wzdłuż przeciwległych krawędzi, do wkładania rozciągliwej pętli oporowej, tak że część podtrzymująca znajduje się pomiędzy uchwytami. Wynalazek US 4.852.874 A opisuje przyrząd do ćwiczeń zawierający elastyczną pętlę z uchwytami umieszczonymi diametralnie przeciwlegle względem siebie w pętli. Elastyczna osłona ustalająca otacza części 25 pośrednie pętli, pomiędzy uchwytami.
Wynalazek CN103903403A dotyczy systemu korygującego wadliwą postawę siedzącą, który obejmuje indukcyjną taśmę, moduł aplikacji telefonu komórkowego, platformę internetową. Pas indukcyjny składa się z czujnika złożonego, modułu interakcji człowiek-komputer, głównego modułu sterującego, modułu komunikacyjnego Bluetooth, modułu zarządzania energią, czujnika złożonego, modułu interakcji człowiek-komputer, modułu komunikacyjnego Bluetooth, modułu zarządzania energią połączonego odpowiednio z głównym modułem sterującym. Moduł komunikacji bluetooth jest komunikowany z modułem aplikacji na telefon komórkowy. Inteligentny system korygujący wadliwą postawę siedzącą według niniejszego wynalazku przyjmuje urządzenie do testowania z czujnikiem typu pas, jest łatwy do noszenia i nie przeszkadza w codziennych czynnościach użytkownika, nie wpływa też na normalne życie.
Wynalazek CN104000678A, ujawnia metodę i urządzenie inteligentnej korekcji ciała, które charakteryzuje się tym, że: czujnik zewnętrzny pozyskuje informacje o postawie ciała i inne dane oraz posiada kontroler, a kontroler przetwarza i analizuje zebrane dane informacyjne w celu uzyskania informacji o stanie postawy ciała użytkownika, po czym dokonuje się oceny i analizy danych, które mają na
PL 241 205 B1 celu ustawienie wartości progowej dla zebranych danych lub przetworzonych danych różnych części ciała. Po przekroczeniu pozycji ciała sygnały są wysyłane do czujnika, który sygnalizuje o przekroczeniu wartości i wydaje sygnał do poprawy położenia ciała, szczególnie w pobliżu stawów i części kręgosłupa.
Wynalazek US2005237209 przedstawia urządzenie, które ma być nałożone na osobę w celu wykrywania i przechowywania pewnych pozycji, takich jak nadmierne zginanie i wyprostowanie tułowia.
Dzięki temu osoba może poprawić swoją świadomość postawy i tym samym zapobiec jednej z głównych przyczyn bólu pleców: przesadnym ruchom tułowia do przodu i do tyłu w pozycji stojącej. Urządzenie wskazuje nieprawidłową postawę użytkownika, przy czym próg wykrywania jest precyzyjnie określony przez terapeutę. Ponadto instalacja i użytkowanie urządzenia w żaden sposób nie przeszkadza w codziennych ruchach zwykłego użytkownika. Wynalazek dotyczy urządzenia, które ma być przyłożone do osoby w celu wykrycia jej nieprawidłowej postawy, tj. pozycji obarczonych ryzykiem patologicznym, charakteryzującego się tym, że jest umieszczane na odcinku ciała i obejmuje: inklinometr dostarczający sygnał reprezentujący kąt nachylenia tego segmentu względem linii pionowej, kalkulator odbierający wspomniany sygnał i zaprogramowany do cyklicznego wykonywania operacji: uzyskanie pomiaru kąta nachylenia, porównanie tego pomiaru z dwoma zapisanymi wartościami progowymi wspomnianego kąta, odpowiadającymi odpowiednio pozycjom pochylonym w pierwszym i przeciwnym kierunku, które stanowią pozycje zagrożone, oraz generowanie wskazania naruszenia wartości progowych, oraz środki wskazujące, odpowiadające na wspomniane wskazanie, w celu poinformowania osoby i/lub terapeuty. Ponadto urządzenie zawiera interfejs do zapamiętywania za pomocą przycisków dwóch wartości progowych kąta nachylenia w przeliczniku.
Znane są rozwiązania pomagające chorym w korygowaniu nieprawidłowej postawy.
Na przykład patent WO nr 96/17548 odnosi się do przypadku zastosowanego do kręgów kręgosłupa użytkownika. Kiedy użytkownik się pochyla, nacisk wywierany przez kręgi na strefy podparcia urządzenia powoduje naciśnięcie pewnego rodzaju przełącznika i tym samym wywołanie alarmu. W ten sposób odnośne strefy są w oczywisty sposób ograniczone, a ruchy zwykłego życia szybko zmieniają sprawę, co nie jest już wtedy skuteczne.
Patent WO nr 90/07360 ujawnia aparat, którego jedna powierzchnia jest przeznaczona do nakładania na ciało. Jedna część tej powierzchni jest wycinana, aby utworzyć płytkę kontrolną. Wciśnięcie płyty powyżej ustalonego progu powoduje uruchomienie generatora drgań tworzącego dotykowe urządzenie ostrzegawcze. Regulacja progu wyzwalania jest jednak trudna i nie odpowiada dokładnie określonym pozycjom.
Patent WO nr 91/06082 wspomina o pasku, który jest zginany i dociskany do krzywizny lędźwiowej użytkownika i powraca do pozycji spoczynkowej, gdy przyjmowana jest niewłaściwa postawa. Następnie pełni rolę wyłącznika i uruchamia wibro-dotykowe urządzenie ostrzegawcze. Metoda ta ma jednak zasadniczą wadę: ogranicza ruchomość odcinka lędźwiowego, niezbędną do życia krążków międzykręgowych.
Niniejszy wynalazek proponuje niedrogie urządzenie, zdolne do wskazywania nieprawidłowej postawy użytkownika, przy czym próg wykrywania może być precyzyjnie określony przez terapeutę. Ponadto instalacja i użytkowanie urządzenia w żaden sposób nie przeszkadza w codziennych ruchach zwykłego użytkownika.
Dokładniej, wynalazek dotyczy urządzenia, które ma być przyłożone do osoby w celu wykrycia jej nieprawidłowej postawy, tj. Pozycji obarczonych ryzykiem patologicznym, charakteryzującego się tym, że jest umieszczane na odcinku ciała i obejmuje: inklinometr dostarczający sygnał reprezentujący kąt nachylenia tego segmentu względem linii pionowej, kalkulator odbierający wspomniany sygnał i zaprogramowany do cyklicznego wykonywania operacji: uzyskanie pomiaru kąta nachylenia, porównanie tego pomiaru z dwoma zapisanymi wartościami progowymi wspomnianego kąta, odpowiadającymi odpowiednio pozycjom pochylonym w pierwszym i przeciwnym kierunku, które stanowią pozycje zagrożone, oraz generowanie wskazania naruszenia wartości progowych, oraz środki wskazujące, odpowiadające na wspomniane wskazanie, w celu poinformowania osoby i/lub terapeuty.
Korzystnie, zastosowanym inklinometrem jest akcelerometr.
Ponadto urządzenie zawiera interfejs do zapamiętywania za pomocą przycisków dwóch wartości progowych kąta nachylenia w przeliczniku.
W patencie EP 2 812 084 B1 przedstawiono przyrząd do dynamicznego rozciągania, wzmacniania i stabilizacji, który zawiera środkowy element uprzęży oraz parę rurek lub linek oporowych o zamkniętej pętli. Środkowy element uprzęży zawiera środkowy panel i dwie boczne tuleje. Każda rurka oporowa jest przesuwnie umieszczona w bocznej tulei, środkowego elementu uprzęży. Elastyczny
PL 241 205 B1 uchwyt jest umieszczony na każdej pętli, i jest przesuwny wzdłuż pętli. Użytkownik może chwycić uchwyty i pociągnąć w przeciwnych kierunkach, aby aktywnie aktywować rurki oporowe w trybie rozciągania/wzmacniania. Użytkownik może także ustawić każdą pętlę nad jednym z ramion użytkownika tak, że środkowy element uprzęży jest umieszczony płasko na plecach użytkownika, a uchwyty są ustawione tak, aby amortyzować, gdy pętla styka się z obszarem piersiowym lub pod pachami użytkownika, w trybie stabilizacji. Pętle są tak zwymiarowane, aby ściśle dopasować się do użytkownika i zapewniać bierny opór przed wygięciem barku do przodu w trybie stabilizacji. Przyrząd może ponadto zawierać sztywny element przeciwskrętny umieszczony wewnątrz środkowego panelu środkowego elementu uprzęży. Środkowy element uprzęży jest korzystnie wykonany z trwałej tkaniny. W niektórych przykładach wykonania środkowy element uprzęży może mieć powierzchnię odporną na poślizg. Środkowy element uprzęży ma taki rozmiar i jest usytuowany pomiędzy łopatkami użytkownika w taki sposób, że się nie przesuwa. Pętle są rozmieszczone w środkowym elemencie uprzęży tak, że nie dotykają się ani nie kolidują ze sobą.
Znane jest wg patentu PL/EP 2381817 urządzenie ortopedyczne do poprawy postawy podczas siedzenia, przy czym urządzenie ortopedyczne obejmuje: element podstawy obejmujący: część przednią skonfigurowaną do przyjęcia górnych części nóg użytkownika; część niecki skonfigurowaną do przyjęcia dolnego obszaru miednicy użytkownika, przy czym część niecki obejmuje część centralną i odchyloną ku górze część boczną, przy czym część boczna i część przednia wspólnie otaczają część centralną, przy czym część centralna zawiera wiele obszarów o różnej elastyczności i część boczna zawiera wiele obszarów o różnej elastyczności, przy czym część boczna zawiera segmenty tylny i boczny zawierające obszary naprężeń o mniejszej elastyczności od innych obszarów części niecki o większej elastyczności, przy czym część niecki jest skonfigurowana do wywierania w sposób ciągły i dynamiczny skierowanej do góry i do wewnątrz siły ściskającej dla aktywnego wsparcia stabilizacyjnego, gdy dolny obszar miednicy użytkownika jest umieszczony w części niecki; oraz wklęsłą cofniętą część rozciągającą się od segmentu część bocznej poprzez część centralną do części przedniej, przy czym część niecki jest skonfigurowana do rotacji na powierzchni wspierającej między pierwszą pozycją, gdy dolny obszar miednicy użytkownika nie znajduje się w części niecki i drugą pozycją, rotacyjnie w przód od pozycji pierwszej, gdy dolny obszar miednicy użytkownika znajduje się w części niecki, aby w ten sposób spowodować rotacyjne pochylenie w przód dolnego obszaru miednicy użytkownika do przedniej pozycji lordotycznej, po umieszczeniu dolnego obszaru miednicy użytkownika w części niecki.
Znane są korektory postawy skonstruowane z gum podtrzymujących ciało we właściwej pozycji. Korektory te jednak nie pomagają w odbudowie tkanki mięśniowej podtrzymującej kręgosłup we właściwej pozycji, a wręcz przeciwnie prowadzą do jeszcze większego zniekształcenia sylwetki, zanikania mięśni około kręgosłupowych, a nawet do powstania garbu. Znany jest korektor postawy z opisu wzoru użytkowego PL 50572 B1 w postaci szelek połączonych z membranowym sygnalizatorem uruchamianym poprzez wciśnięcie przycisku membrany. Urządzenie to nie ma prawidłowej styczności z plecami co przejawia się włączaniem sygnału w przypadkowych momentach. Czułość tego urządzenia jest zbyt mała, ponieważ wymaga ono działania zbyt dużej siły do uruchomienia. Korektor postawy według wzoru użytkowego PL U1 55234 Y1 posiada wewnątrz korpusu suwliwą, ruchomą część połączoną z korpusem równoległymi sprężynami. Także w korpusie znajduje się głośnik oraz bateria stanowiące tzw. brzęczyk. Boczna zewnętrzna powierzchnia korpusu, połączona jest z boczną zewnętrzną powierzchnią ruchomej części, elementem w postaci tekstylnego pasa. Najpoważniejszą wadą tego urządzenia jest jego zawodność i zbyt mała trwałość. Kilka dni użytkowania powoduje wyczerpanie baterii i zmusza do jej wymiany. Natomiast połączenie suwliwej, ruchomej części z korpusem przy pomocy sprężyn jest zbyt zawodne. W momencie pojawienia się większej siły rozciągającej tekstylny pas (przykład: w momencie zawiązywania sznurowadeł w butach) część ruchoma wyskakuje z korpusu, a sprężyny zostają wyrwane wraz z zamocowaniem. Elektroniczny korektor postawy według wzoru użytkowego PL 64183 Y1 został skonstruowany w taki sposób, aby wszystkie wady wcześniej omówionych korektorów zostały wyeliminowane. Dzięki temu powstał niezawodny i funkcjonalny korektor w postaci miniaturowego plecaka wykonanego z tworzywa sztucznego z szelkami z rozciągliwej gumy ubraniowej. W korpusie korektora postawy znajduje się część ruchoma włączająca sygnał akustyczny oraz wibrację korpusu. Część ruchoma posiada zaczepy blokujące jej ruch w maksymalnym położeniu i uniemożliwiające wyrwanie jej z korpusu. Także płytka preszpanowa, na której zmontowany jest układ elektroniczny - moduł akustyczny, ma tak dobrane wymiary aby zablokować zaczepy części ruchomej uniemożliwiające zniszczenie urządzenia. Sygnał akustyczny oraz wibracja są wytwarzane przez moduł akustyczny, zbudo
PL 241 205 B1 wany z dopasowanej do wielkości korpusu płytki preszpanowej, elektronicznego układu scalonego, głośnika, baterii i wyłącznika. Założenie korektora postawy na plecy umożliwiają szelki, wykonane z elastycznej gumy ubraniowej, połączone z korpusem i częścią ruchomą elementami skórzanymi. Działanie korektora postawy polega na tym, że w momencie zgarbienia się użytkownika następuje wysunięcie części ruchomej do położenia ograniczonego zaczepami i włączenie sygnału akustycznego. Po skorygowaniu postawy część ruchoma wraca do pozycji pierwotnej, a sygnał akustyczny zostaje wyłączony. W przypadku pojawienia się nadmiernej siły rozciągającej gumowe szelki (przykład: w momencie zawiązywania sznurowadeł w butach) następuje wysunięcie części ruchomej do położenia ograniczonego zaczepami, włącza się sygnał akustyczny, rozciągają się dalej gumowe szelki, a po wyprostowaniu sylwetki wszystko wraca do pozycji wyjściowej.
Podejmowano różne próby zapewnienia szelek na wady postawy (korektorów wad postawy) dla użytkownika do noszenia, w celu biernego korygowania wad postawy. Takie systemy korygowania wad postawy nie są optymalne, ponieważ nie można ich łatwo założyć lub zdjąć i mogą być niewygodne w noszeniu (nadmiernie wiążące lub „krępujące”, gorące lub wywołujące pocenie się). Ponadto, takie przyrządy mogą być nadmiernie rzucające się w oczy i brzydkie, co zmniejsza komfort użytkownika do ich noszenia (lub do ich częstego noszenia). Takie przyrządy są również jednowymiarowe (w tym znaczeniu, że nie służą żadnemu innemu celowi poza biernym przeciwdziałaniem przyjmowania przez użytkownika wadliwej postawy). Użytkownik nie współdziała aktywnie z przyrządem, a zatem odczuwa jedynie niewielką bierną ulgę lub usztywnienie w ramach korygowania złej postawy i zazwyczaj nie osiąga trwałego rozciągania lub wzmacniania mięśni potrzebnych do samodzielnego utrzymania prawidłowej postawy. Ponadto, takie przyrządy, gdy nie są zintegrowane z oddzielnym programem ćwiczeń w celu wyćwiczenia mięśni, związanych z wadliwą postawą, dają jedynie minimalne wyniki. Takie przyrządy znane ze stanu techniki wymagają lub wymuszają długie czasy noszenia dla wzmocnienia prawidłowej postawy. Dlatego też można zauważyć, że istnieje zapotrzebowanie na przyrząd, który może być wykorzystywany zarówno aktywnie, jak i pasywnie do korygowania i wyćwiczenia, w przypadku wad postawy.
Istotą wynalazku jest zestaw do korekcji nieprawidłowej postawy ciała, którego stanowi go koszulka z materiału elastycznego, oraz obejma, gdzie na koszulce na jej powierzchni tylnej osadzone są trwale termicznie podkładki z rozciągliwej folii winylowej albo poliuretanowej, na których z kolei zamocowane są gniazda kształtowym wgłębieniem do osadzania czujników układu, przy czym czujnik stanowi obudowa w postaci ramki do osadzania układu elektronicznego i pokrywy, ponadto co najmniej jeden z czujników jest wyposażony w element sygnalizacyjny.
Korzystnym jest, gdy na obejmie albo na półpierścieniu z zausznikami osadzony jest jeden czujnik, a w odcinku piersiowym co najmniej jeden czujnik.
Korzystnym jest także, gdy kształt gniazda ma kształt obudowy czujnika oraz gdy wgłębienia w gniazdach mają kształt kołowy, prostokąta, wielościenny albo kształt piórowy.
Ponadto korzystnym jest, gdy obejmę stanowi elastyczny pierścień o obwodzie równym obwodowi głowy albo gdy obejmę stanowi półpierścień z zausznikami.
Układ do korekcji nieprawidłowej postawy ciała mający czujniki osadzone na odzieży i połączone z elementami wykonawczymi, charakteryzuje się tym, że czujniki połączone są między sobą przewodami oraz przewodem z urządzeniem bazowym do utworzenia układu.
Korzystnym jest, gdy układ dodatkowo połączony jest z urządzeniem mobilnym.
Sposób korygowania wad postawy człowieka, polega na tym, że przewody tworzą magistralę, przez którą moduł bazowy zasila i komunikuje się z czujnikami, przy czym komunikacja z czujnikami jest sekwencyjna w ustalonych, stałych odstępach czasu w granicach 0,01-1,0 s, w których moduł bazowy pobiera dane z czujników. Po odczycie dane są przetwarzane w module bazowym poprzez p odmoduł przetwarzania wstępnego, który wyznacza pochylenie ciała w płaszczyznach fizjologicznych w miejscu lokalizacji każdego czujnika, dalej dane są przetwarzane w pod-module klasyfikacji, którym jest określenie stopnia prawidłowości postawy minimum w trzech segmentach ciała: lędźwiowym, piersiowym i szyjnym ciała, dalej poprzez pod-moduł komunikacji, który komunikuje moduł bazowy z aplikacją mobilną poprzez interfejs bezprzewodowy, natomiast pod-moduł kalibracji dostosowuje system pomiaru do użytkownika poprzez wyznaczenie parametrów konfiguracyjnych pod-modułu przetwarzania wstępnego i pod-modułu klasyfikacji. Pod-moduł kalibracji uruchamiany jest co najmniej przy pierwszym założeniu koszulki i obejmy, przy czym moduł bazowy włącza element sygnalizacyjny - wibrację, gdy wyjście z pod-modułu klasyfikacji przekroczy ustaloną wartość progową określoną dla wskaźnika nieprawidłowości postawy.
PL 241 205 B1
Dzięki zastosowaniu rozwiązania według wynalazku uzyskano następujące efekty technicznoużytkowe:
- możliwość bezinwazyjnego leczenia wad postawy ciała,
- możliwość poprawy stanu zdrowia,
- kompleksowo prezentuje cały zakres kręgosłupa,
- uzyskanie poprawności sprawności całego aparatu kostnomięśniowego,
- koszulka z elastycznym systemem jest wygodna, dostarcza komfort w noszeniu,
- możliwość uzyskania wskazania dokładnego miejsca/obszar wystąpienia dysfunkcji, - możliwość monitorowania postawy w czasie rzeczywistym, - uzyskanie nawyku trzymania prawidłowej postawy.
Wynalazek w przykładowym wykonaniu został zilustrowany na rysunkach, gdzie fig. 1 przedstawia koszulkę z gniazdami, fig. 2 przedstawia koszulkę z układem, fig. 3 przedstawia obejmę, fig. 4 przedstawia półpierścień z zausznikami, a fig. 5 czujnik w rozłożeniu, a fig. 6 czujnik w widoku.
Zestaw do korekcji nieprawidłowej postawy ciała stanowi koszulka 9 z materiału elastycznego, oraz obejma 10 albo półpierścień z zausznikami 11, gdzie na koszulce 9 na jej powierzchni tylnej osadzone są trwale termicznie podkładki z rozciągliwej folii, na których z kolei zamocowane są gniazda 7 z kształtowym wgłębieniem do osadzania czujników 1 układu 12. Czujnik 1 stanowi obudowa w postaci ramki 13 do osadzania układu elektronicznego 14 i pokrywy 15. Ponadto, co najmniej jeden z czujników 1 jest wyposażony w element sygnalizacyjny. Na obejmie 10 albo na półpierścieniu z zausznikami 11 osadzony jest jeden czujnik 1, a w odcinku piersiowym co najmniej jeden czujnik 1. Kształt gniazda 7 ma kształt obudowy czujnika 1. Wgłębienia w gniazdach 7 mają kształt kołowy, prostokąta, wielościenny albo kształt piórowy. Obejmę 10 stanowi elastyczny pierścień o obwodzie równym obwodowi głowy.
Układ do korekcji nieprawidłowej postawy ciała ma czujniki osadzone na odzieży - koszulce, które połączone są z elementami wykonawczymi. Czujniki 1 połączone są między sobą przewodami 3 oraz przewodem 4 z urządzeniem bazowym 2 do utworzenia układu 12. Układ 12 może być dodatkowo połączony z urządzeniem mobilnym 5.
Sposób korygowania wad postawy człowieka polega na tym, że przewody 3 i 4 tworzą magistralę przez którą urządzenie bazowe 2 zasila i komunikuje się z czujnikami 1. Komunikacja z czujnikami 1 jest sekwencyjna w ustalonych, stałych odstępach czasu w granicach 0,01-1,0 s, w których urządzenie bazowe 2 pobiera dane z czujników 1, a po odczycie dane są przetwarzane w urządzeniu bazowym 2 poprzez pod-moduł przetwarzania wstępnego, który wyznacza pochylenie ciała w płaszczyznach fizjologicznych w miejscu lokalizacji każdego czujnika 1, po czym dane są przetwarzane w pod-module klasyfikacji, którym jest określenie stopnia prawidłowości postawy minimum w trzech segmentach ciała: lędźwiowym, piersiowym i szyjnym ciała. Dalej poprzez pod-moduł komunikacji, który komunikuje urządzenie bazowe 2 z urządzeniem mobilnym 5 poprzez przewód 6. Natomiast pod-moduł kalibracji dostosowuje system pomiaru do użytkownika poprzez wyznaczenie parametrów konfiguracyjnych pod-modułu przetwarzania wstępnego i pod-modułu klasyfikacji, a pod-moduł kalibracji uruchamiany jest co najmniej przy pierwszym założeniu koszulki 1 i obejmy 10 albo półpierścienia z zausznikami 11. Urządzenie bazowe 2 włącza element sygnalizacyjny - wibrację, gdy wyjście z pod-modułu klasyfikacji przekroczy ustaloną wartość progową określającą dla wskaźnika nieprawidłowości postawy.
Przy pierwszym użyciu zestawu przez danego użytkownika lub w sytuacji gdy wskazania zestawu są niedokładne wykonuje się procedurę kalibracji, która polega na tym, że z poziomu aplikacji mobilnej wywołuje się jest tryb kalibracji, podczas którego użytkownik wykonuje zadaną sekwencję ruchu, a system rejestruje wskazania czujników rozmieszczonych na koszulce. Jeśli ruch nie został wykonany poprawnie, użytkownik musi go powtórzyć lub wyjść z procedury. Po prawidłowym wykonaniu ruchu aplikacja mobilna instruuje użytkownika wskazując kolejną pozę, którą ma przyjąć. Kolejność przyjmowania pozycji kalibracyjnych oraz czas ich utrzymania nie jest ściśle określony i zależy od ustawień aplikacji. Pozycjami kalibracyjnymi są:
• pozycja prawidłowa, utrzymywana przez zdefiniowany w systemie okres czasu korzystnie powyżej 2 s, • skłon w przód, gdzie wskazanie aplikacji, lub instrukcja użytkownika określa zakres ruchu. Przykładowo zakres skłonu może być zdefiniowany jako skłon do poziomu w którym czubki palców dłoni dotykają rzepek, • skłon w bok, gdzie wskazanie aplikacji, lub instrukcja użytkownika określa zakres ruchu. Przykładowo zakres skłonu może być zdefiniowany jako skłon do poziomu w którym
PL 241 205 B1 czubki palców dłoni dotykają bocznej części kolana. Skłon w bok może być realizowany tylko w jednym kierunku (w lewo lub w prawo) lub w obu kierunkach (w lewo i prawo).
Po wykonaniu sekwencji ruchów urządzenie przetwarza dane pomiarowe z czujników 1 zarejestrowane podczas sekwencji ruchów kalibracyjnych. W wyniku wyznaczane są parametry kalibracyjne urządzenia. Tryb korekcji nieprawidłowej postawy jest podstawowym trybem pracy urządzenia, wejście w ten tryb jest po wykonaniu kalibracji urządzenia dla danego użytkownika. W trybie tym urządzenie działa zgodnie z następującym schematem:
- czujniki 1 zlokalizowane na koszulce 9 rejestrują zmiany orientacji ciała względem pozycji prawidłowej,
- moduł przetwarzania danych na podstawie parametrów kalibracyjnych wyznacza dla każdego z czujników 1 kąty opisujące odchylenia od pozycji neutralnej w poszczególnych płaszczyznach fizjologicznych,
- dane wyznaczone przez wszystkie czujniki 1 są przekazywane jako wejście do modelu nieprawidłowej postawy, który oblicza stopień nieprawidłowości postawy w poszczególnych segmentach kręgosłupa oraz w obrębie barków. Model jest stworzony jako system regułowy, klasyfikator wykorzystujący metody inteligencji maszynowej lub logikę rozmytą. Stopień nieprawidłowości wyrażony jest wartością liczbową, np. z zakresu 0-100 gdzie 0 oznacza pozycję prawidłową a 100 pozycję nieprawidłową. Stopień nieprawidłowości określony dla danego segmentu kręgosłupa porównywany jest z wartością progową aktywacji, którą ustawia się indywidualnie dla każdego segmentu z poziomu aplikacji mobilnej lub stosuje się wartość predefiniowaną z oprogramowaniu urządzenia.
Gdy czas utrzymywania nieprawidłowej postawy (stopień nieprawidłowości jest większy niż wartość progowa aktywacji) jest dłuższy niż wartość parametru określającego minimalny czas reakcji (parametr może być konfigurowany z poziomu aplikacji mobilnej, lub może być zaszyty w oprogramowaniu urządzenia) następuje uruchomienie wibracji czujników 1. Elementy wibracyjne są zintegrowane z czujnikami 1, a wibracja jest wyczuwalna przez użytkownika w obrębie odcinka kręgosłupa, dla którego stopień nieprawidłowości przekroczył wartość progową. W pozycji prawidłowej wibracje nie są generowane.
Oznaczenia
- czujnik
- urządzenie bazowe
- przewód
- przewód
- urządzenie mobilne
- przewód
- gniazdo
- podkładka
- koszulka
- obejma
- półpierścień z zausznikami
- układ
- ramka
- układ elektryczny
- pokrywa
Claims (8)
- Zastrzeżenia patentowe1. Zespół do korekcji nieprawidłowej postawy ciała, znamienny tym, że stanowi go koszulka 9 z materiału elastycznego, oraz obejma 10 albo półpierścień z zausznikami 11, gdzie na koszulce 9 na jej powierzchni tylnej osadzone są trwale termicznie podkładki z rozciągliwej folii, na których z kolei zamocowane są gniazda 7 z kształtowym wgłębieniem do osadzania czujników 1 układu 12, przy czym czujnik 1 stanowi obudowa w postaci ramki 13 do osadzania układu elektronicznego 14 i pokrywy 15, ponadto co najmniej jeden z czujników 1 jest wyposażony w element sygnalizacyjny.PL 241 205 B1
- 2. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że na obejmie 10 albo na półpierścieniu z zausznikami 11 osadzony jest jeden czujnik 1, a w odcinku piersiowym co najmniej jeden czujnik 1.
- 3. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że kształt gniazda 7 ma kształt obudowy czujnika 1.
- 4. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że wgłębienia w gniazdach 7 mają kształt kołowy, prostokąta, wielościenny albo kształt piórowy.
- 5. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że obejmę 10 stanowi elastyczny pierścień o obwodzie równym obwodowi głowy.
- 6. Układ do korekcji nieprawidłowej postawy ciała mający czujniki osadzone na odzieży i połączone z elementami wykonawczymi, znamienny tym, że czujniki 1 połączone są między sobą przewodami 3 oraz przewodem 4 z urządzeniem bazowym 2 do utworzenia układu 12.
- 7. Układ według zastrz. 7, znamienny tym, że układ 12 dodatkowo połączony jest z urządzeniem mobilnym 5.
- 8. Sposób korygowania wad postawy człowieka, znamienny tym, że przewody 3 i 4 tworzą magistralę, przez którą urządzenie bazowe 2 zasila i komunikuje się z czujnikami 1, przy czym komunikacja z czujnikami 1 jest sekwencyjna w ustalonych, stałych odstępach czasu w granicach 0,01-1,0 s, w których urządzenie bazowe 2 pobiera dane z czujników 1, a po odczycie dane są przetwarzane w urządzeniu bazowym 2 poprzez pod-moduł przetwarzania wstępnego, który wyznacza pochylenie ciała w płaszczyznach fizjologicznych w miejscu lokalizacji każdego czujnika 1, po czym dane są przetwarzane w pod-module klasyfikacji, którym jest określenie stopnia prawidłowości postawy minimum w trzech segmentach ciała: lędźwiowym, piersiowym i szyjnym ciała, dalej poprzez pod-moduł komunikacji, który komunikuje urządzenie bazowe 2 z urządzeniem mobilnym 5 poprzez przewód 6, natomiast pod-moduł kalibracji dostosowuje system pomiaru do użytkownika poprzez wyznaczenie parametrów konfiguracyjnych pod-modułu przetwarzania wstępnego i pod-modułu klasyfikacji, przy czym pod-moduł kalibracji uruchamiany jest co najmniej przy pierwszym założeniu koszulki 1 i obejmy 10 albo półpierścienia z zausznikami 11, przy czym urządzenie bazowe 2 włącza element sygnalizacyjny - wibrację, gdy wyjście z pod-modułu klasyfikacji przekroczy ustaloną wartość progową określającą dla wskaźnika nieprawidłowości postawy.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL435360A PL241205B1 (pl) | 2020-09-18 | 2020-09-18 | Zestaw do korekcji nieprawidłowej postawy ciała, układ do korekcji nieprawidłowej postawy ciała i sposób korygowania nieprawidłowej postawy człowieka |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL435360A PL241205B1 (pl) | 2020-09-18 | 2020-09-18 | Zestaw do korekcji nieprawidłowej postawy ciała, układ do korekcji nieprawidłowej postawy ciała i sposób korygowania nieprawidłowej postawy człowieka |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL435360A1 PL435360A1 (pl) | 2022-03-21 |
PL241205B1 true PL241205B1 (pl) | 2022-08-22 |
Family
ID=80739294
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL435360A PL241205B1 (pl) | 2020-09-18 | 2020-09-18 | Zestaw do korekcji nieprawidłowej postawy ciała, układ do korekcji nieprawidłowej postawy ciała i sposób korygowania nieprawidłowej postawy człowieka |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL241205B1 (pl) |
-
2020
- 2020-09-18 PL PL435360A patent/PL241205B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL435360A1 (pl) | 2022-03-21 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US20210244992A1 (en) | Systems and methods for assistive exosuit system | |
US12070406B2 (en) | Patch systems for use with assistive exosuit | |
US9101323B2 (en) | Wearable device having feedback characteristics | |
US20200268318A1 (en) | Instrumented physiotherapeutic, ambulatory, and mobility vest to monitor and provide feedback to patients and caregivers | |
US11406285B2 (en) | Exosuit systems and methods for posture session segmentation and biomechanical feedback | |
US9799187B2 (en) | Method and apparatus for limiting range of motion of body | |
JP4679061B2 (ja) | 整形パッドを備えるリフティング用のスリング | |
CN109147285A (zh) | 可穿戴的智能坐姿监测系统 | |
WO2014165462A1 (en) | A method and apparatus for mediating proprioceptive skin and body sensors, vision, vestibular and somato-sensation acting in combination with brain function or neurosensory-motor system function | |
EP3760170A1 (en) | Device for real-time monitoring and active postural autocorrection | |
CN110290898B (zh) | 用于与辅助机械护甲一起使用的贴片系统 | |
EP0496756A1 (en) | METHOD AND APPARATUS FOR TREATING AND PREVENTING POSTURAL DISORDERS OF THE SPINE. | |
US20130331755A1 (en) | Orthotic lumbar support belt | |
CN208314976U (zh) | 可穿戴的智能坐姿监测系统 | |
AU2013302326B2 (en) | Thoracic stabilizer | |
KR101858400B1 (ko) | 어깨보조기 | |
Sposito et al. | Evaluation of xosoft beta-1 lower limb exoskeleton on a post stroke patient | |
PL241205B1 (pl) | Zestaw do korekcji nieprawidłowej postawy ciała, układ do korekcji nieprawidłowej postawy ciała i sposób korygowania nieprawidłowej postawy człowieka | |
WO2017075660A1 (en) | An apparel arrangement | |
RU2329778C1 (ru) | Тренажер-корректор осанки | |
CN209916310U (zh) | 一种智能矫姿理疗装置 | |
WO2013060388A1 (en) | Lower back pain training device | |
RU124147U1 (ru) | Интерактивный корсет для грудного отдела позвоночника | |
WO2016205235A1 (en) | Instrumented physiotherapeutic, ambulatory, and mobility vest to monitor and provide feedback to patients and caregivers | |
US20190380649A1 (en) | Back and neck orthotic device |