PL240355B1 - Złącze kołnierzowe do rur - Google Patents

Złącze kołnierzowe do rur Download PDF

Info

Publication number
PL240355B1
PL240355B1 PL428210A PL42821018A PL240355B1 PL 240355 B1 PL240355 B1 PL 240355B1 PL 428210 A PL428210 A PL 428210A PL 42821018 A PL42821018 A PL 42821018A PL 240355 B1 PL240355 B1 PL 240355B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
pipe
flange
teeth
thickness
compression sleeve
Prior art date
Application number
PL428210A
Other languages
English (en)
Other versions
PL428210A1 (pl
Inventor
Bogdan Tymkiewicz
Original Assignee
Radiatym Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Radiatym Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Radiatym Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL428210A priority Critical patent/PL240355B1/pl
Publication of PL428210A1 publication Critical patent/PL428210A1/pl
Publication of PL240355B1 publication Critical patent/PL240355B1/pl

Links

Landscapes

  • Joints With Sleeves (AREA)
  • Branch Pipes, Bends, And The Like (AREA)

Description

PL 240 355 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest złącze kołnierzowe do rur w szczególności złącze kołnierzowe szyjkowe do rurociągów elastycznych.
Znane są łącza kołnierzowe stosowane do łączenia rurociągów. Łącza kołnierzowe są jednymi z najszerzej stosowanych w przemyśle, przede wszystkim do łączenia odcinków rurociągów, zaworów oraz armatury, ale także do połączeń z wężami elastycznymi. Przyłącza kołnierzowe najczęściej są przyspawane do rur rurociągu.
Z opisu wzoru użytkowego W.101524 znane jest złącze kołnierzowe elastycznych przewodów rurowych. Przedmiotem wzoru użytkowego jest końcówka złączna wielkośrednicowych elastycznych przewodów gumowo-tkaninowych do transportu górniczej podsadzki hydraulicznej, eliminująca wielosegmentowość złącza, utrudniającego kopalniane prace montażowe oraz zapewniające wysoką wytrzymałość i szczelność złącza, pozwalające na stosowanie podwyższonych ciśnień medium. Złącze stanowi metalowa tuleja z czołowym pierścieniem osadzona w strukturze przewodu pomiędzy tkaninowym oplotem a zewnętrzną warstwą przez wulkanizację. Koniec przewodu od strony zewnętrznej jest wywinięty na pierścień, a jego koniec osadzony jest w obwodowym czołowym gnieździe i ukształtowany w płaski uszczelniający pierścień w tym samym procesie wulkanizacji. Złącze ma osadzony na pierścieniu znany pierścieniowy złączny kołnierz do łączenia poszczególnych odcinków przewodu.
Z opisu wynalazku PAT.189569 znane jest złącze kołnierzowe rurociągów i armatury wyposażone, w zaopatrzone w płaskie przylgi kołnierze, przyspawane do rurociągu, znamienne tym, że linia przekroju poprzecznego przylgi kołnierza jest pochylona w stosunku do jego osi tworząc z krawędzią otworu kołnierza szczelinę, przy czym pochylenie linii przekroju poprzecznego przylgi zawiera się w przedziale 1 : 25 do 1 : 100.
Z opisu wzoru użytkowego W.096465 znane jest złącze kołnierzowe, zwłaszcza komina stalowego, które rozwiązuje problem zwiększenia trwałości płaszcza komina stalowego w obrębie złącz kołnierzowych poszczególnych segmentów. Złącze charakteryzuje się tym, że kołnierze i żebra objęte są obudową. Przestrzeń obudowy wypełniona jest pianką poliuretanową. Obudowa jest dzielona w płaszczyźnie kołnierzy i skręcona na kołnierzach śrubami.
Z opisu zgłoszenia wzoru użytkowego W.126304 znane jest złącze kołnierzowe do rur o znacznej średnicy charakteryzujące się tym, że płaski kołnierz zawierający otwory do mocowania łączenia kołnierzy posiada umieszczony centralnie otwór o dwóch rozmiarach średnicy, przy czym otwór od strony przylgi posiada większą średnicę, gdzie w otworze umieszczona jest tuleja zaciskowa o wysokości większej niż grubość płaskiego kołnierza i której zewnętrzna średnica dopasowana jest do otworu, przy czym na zewnętrznej powierzchni tulei zaciskowej na wysokości zasadniczo odpowiadającej połowie wysokości kołnierza znajduje się uszczelnienie w formie O-ringu i dalej na zewnętrznej powierzchni tulei zaciskowej na wysokości odpowiadającej górnej krawędzi płaskiego kołnierza znajduje się nacięcie, w którym umieszczony jest pierścień blokujący, natomiast wewnętrzna powierzchnia tulei zaciskowej jest rozwinięta w formie zębów, i w tuleję zaciskową wsunięta jest rura, wewnątrz której wsunięta jest tuleja rozciskowa o rozwiniętej powierzchni zewnętrznej, przy czym tuleja rozciskowa ma wysokość większą niż płaski kołnierz i zasadniczo zbliżoną do wysokości tulei zaciskowej.
W przypadku stosowania złącza kołnierzowego dla rur elastycznych w szczególności rur z PE dla łączenia rury z kołnierzem stosuje się rozwiązanie polegające na dospawaniu do płaskiej przylgi tulei, na którą nasuwa się przewód elastyczny.
W przypadku rur o znacznej średnicy problemem technicznym są naprężenia wynikające z pracy rury prostopadle do powierzchni kołnierza. Rozwiązanie według wynalazku rozwiązuje ten problem poprzez wsunięcie rury bezpośrednio w element płaskiego kołnierza i jej rozcisk oraz zastosowanie tulei usztywniającej samo połączenie rury z kołnierzem bez stosowania spawów.
Złącze kołnierzowe do rur według wynalazku zawierające kołnierz zawierający otwory do mocowania łączenia kołnierzy posiada umieszczony centralnie otwór o średnicy zasadniczo odpowiadającej zewnętrznej średnicy wsuwanej w kołnierz rury, przy czym otwór na grubości kołnierza rozszerza się w stronę przylgi i posiada rozwiniętą powierzchnię na wewnętrznej płaszczyźnie, a wewnątrz otworu umieszczone jest zakończenie rury, przy czym wewnątrz rury wsunięta jest tuleja rozciskowa o powierzchni zewnętrznej rozwiniętej w formie zębów, charakteryzuje się tym, że wysokości zęba początkowego na tulei rozciskowej ustala się jako wynik 0,15 4- 0.25 * grubości ścianki rury, a wysokości zęba końcowego ustala się jako wynik 0,05 4- 0,10 * grubości ścianki rury, przy czym suma wysokości wszystkich zębów na tulei wynosi minimum 50% grubości ścianki rury, a odległość rury z tworzywa w obszarze
PL 240 355 B1 rozciskanym pomiędzy dnami zębów kołnierza oraz szczytem zębów tulei rozciskowej wynosi co najmniej 80% grubości ścianki rury, przy czym długość odcinka prowadzącego tulei rozciskowej wynosi minimum 30% grubości ścianki rury (3).
Alternatywnie tuleja rozciskowa jest u podstawy rozkielichowana w taki sposób, że opiera się o krawędź podstawy kołnierza i nie wystaje poza podstawę kołnierza.
Alternatywnie kołnierz ma uformowaną szyję o średnicy zasadniczo odpowiadającej zewnętrznej średnicy wsuwanej w kołnierz rury.
Korzystnie, gdy wysokości zęba początkowego (Zp) ustala się jako wynik 0,15 4- 0,25 * grubości ścianki rury, a wysokości zęba końcowego kołnierza (Zk) ustala się jako wynik 0,05 4- 0,10 * grubości ścianki rury, przy czym suma wysokości wszystkich zębów na kołnierzu wynosi minimum 50% grubości ścianki rury, przy czym kąt stożka rozciskowego kołnierza szyjkowego jest równy kątowi stożka rozciskowego tulei rozciskowej, a odległość rury z tworzywa w obszarze rozciskanym pomiędzy dnami zębów kołnierza oraz szczytem zębów tulei rozciskowej wynosi co najmniej 80% grubości ścianki rury, przy czym długość odcinka prowadzącego tulei rozciskowej wynosi minimum 30% grubości ścianki rury.
Korzystnie, gdy wysokości zębów tulei rozciskowej dobierane są na odcinku długość kołnierza szyjkowego według tej samej zasady jak w przypadku zębów kołnierza szyjkowego. Przedmiot wynalazku uwidoczniony jest na rysunku, na którym:
Fig. 1 - przedstawia przekrój złącza,
Fig. 2 - przedstawia przekrój złącza z kołnierzem płaskim i z rozkielichowana tuleją rozciskową,
Fig. 3a i 3b - przedstawiają zbliżenie na powierzchnie łącza z wymiarami dla konkretnego przykładu wykonania przy kołnierzu z szyjką.
Zastosowane oznaczenia mają następujące znaczenie:
- kołnierz
- otwór w tulei
- rura z tworzywa (w tym przypadku PE100 lub PE100 RC)
- otwór wewnątrz rury
- tuleja rozciskowa
- kielichowe rozszerzenie tulei
Lk - długość kołnierza szyjkowego (główny obszar rozciskany)
Lr - odcinek prowadzący tulei rozciskowej g - grubość ścianki rury z tworzywa g’ - odległość w obszarze rozciskanym pomiędzy dnem zębów kołnierza oraz szczytem zębów tulei rozciskowej
Zp - wysokość zęba początkowego
Zk - wysokość zęba końcowego
Zn, Zn+1, Zn+ ... - wysokości zębów pośrednich α - kąt stożka rozciskowego kołnierza β - kąt stożka rozciskowego tulei rozciskowej
Ustalenie wielkości zębów i wysokości połączenia następuje według następujących założeń wysokości zęba początkowego i końcowego kołnierza.
Zp = 0,15 + 0,25 * g
Zk = 0,05 + 0,10 * g
Suma wysokości wszystkich zębów wynosi minimum 50% grubości ścianki rury z tworzywa.
ΣZ = Zp + Zk + Zn + Zn + ... = min. 0,5 * g
Kąt stożka rozciskowego kołnierza jest równy kątowi stożka rozciskowego tulei rozciskowej.
α = β
Odległość rury z tworzywa w obszarze rozciskanym pomiędzy dnami zębów kołnierza oraz szczytem zębów tulei rozciskowej wynosi minimum 80% grubości rury.
g’ = min. 0,8 * g
Długość odcinka prowadzącego tulei rozciskowej wynos min. 30% grubości ścianki rury g.

Claims (5)

  1. PL 240 355 B1
    Lr = min. 0,3 * g
    Wysokości zębów tulei rozciskowej dobierane są na odcinku Lk wg takiej samej zasady jak w przypadku zębów kołnierza szyjkowego.
    Figura 2 przedstawia przykład realizacji, gdzie tuleja rozciskowa 5 zakończona jest kielichowym 6 rozszerzeniem blokującym dodatkowo rurę 3 w kołnierzu 1.
    Figura 3 przedstawia przykład realizacji dla połączenia PE-Stal 200-200 przy rurze z tworzywa PE100 RC DN200 o g = 18,2 mm.
    Dla takiego połączenia ustalono następujące parametry złącza:
    Lk = 62 mm
    Lr = 58 mm
    Zp = 3,3 mm = 18,1 % (g)
    Zk = 0,8 mm = 4,4 % (g)
    ΣΖ = 3,3 + 2,9 + 2,5 + 2,1 +1,7 + 1,3 + 0,9 + 0,8 + 0,8 = 16,3 mm α = 3° β = 3° g’ = 17,4 mm = 95,6% (g)
    Lr = 58 mm
    Podany przykład realizacji nie wyczerpuje możliwości zastosowana wynalazku.
    Zastrzeżenia patentowe
    1. Złącze kołnierzowe do rur zawierające kołnierz (1) zawierający otwory do mocowania łączenia kołnierzy posiada umieszczony centralnie otwór (2) o średnicy zasadniczo odpowiadającej zewnętrznej średnicy wsuwanej w kołnierz rury (3), przy czym otwór na grubości kołnierza rozszerza się w stronę przylgi i posiada rozwiniętą powierzchnię na wewnętrznej płaszczyźnie, a wewnątrz otworu (4) umieszczone jest zakończenie rury, przy czym wewnątrz rury wsunięta jest tuleja rozciskowa (5) o powierzchni zewnętrznej rozwiniętej w formie zębów, znamienne tym, że wysokości zęba początkowego na tulei rozciskowej ustala się jako wynik 0,15 4- 0,25 * grubości ścianki rury (3), a wysokości zęba końcowego ustala się jako wynik 0,05 4- 0,10 * grubości ścianki rury (3), przy czym suma wysokości wszystkich zębów na tulei wynosi minimum 50% grubości ścianki rury (3), a odległość rury z tworzywa w obszarze rozciskanym pomiędzy dnami zębów kołnierza oraz szczytem zębów tulei rozciskowej wynosi co najmniej 80% grubości ścianki rury (3), przy czym długość odcinka prowadzącego tulei rozciskowej wynosi minimum 30% grubości ścianki rury (3).
  2. 2. Złącze według zastrz 1 znamienne tym, że tuleja rozciskowa (5) jest o podstawy rozkielichowana w taki sposób, że opiera się o krawędź podstawy kołnierza (1) i nie wystaje poza podstawę kołnierza.
  3. 3. Złącze według zastrz. 1 lub 2 znamienne tym, że kołnierz (1) ma uformowaną szyję o średnicy zasadniczo odpowiadającej zewnętrznej średnicy wsuwanej w kołnierz rury.
  4. 4. Złącze kołnierzowe według zastrz. od 1 do 3 znamienne tym, że wysokości zęba początkowego (Zp) ustala się jako wynik 0,15 4- 0,25 * grubości ścianki rury (3), a wysokości zęba końcowego kołnierza (Zk) ustala się jako wynik 0,05 4- 0,10 * grubości ścianki rury (3), przy czym suma wysokości wszystkich zębów na kołnierzu wynosi minimum 50% grubości ścianki rury (3), przy czym kąt stożka rozciskowego kołnierza szyjkowego (1) jest równy kątowi stożka rozciskowego tulei rozciskowej (5), a odległość rury z tworzywa w obszarze rozciskanym pomiędzy dnami zębów kołnierza oraz szczytem zębów tulei rozciskowej wynosi co najmniej 80% grubości ścianki rury (3), przy czym długość odcinka prowadzącego tulei rozciskowej wynosi minimum 30% grubości ścianki rury (3).
  5. 5. Złącze według zastrz. 3 lub 4 znamienne tym, że wysokości zębów tulei rozciskowej dobierane są na odcinku długość kołnierza szyjkowego według tej samej zasady jak w przypadku zębów kołnierza szyjkowego.
PL428210A 2018-12-17 2018-12-17 Złącze kołnierzowe do rur PL240355B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL428210A PL240355B1 (pl) 2018-12-17 2018-12-17 Złącze kołnierzowe do rur

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL428210A PL240355B1 (pl) 2018-12-17 2018-12-17 Złącze kołnierzowe do rur

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL428210A1 PL428210A1 (pl) 2020-06-29
PL240355B1 true PL240355B1 (pl) 2022-03-21

Family

ID=71124817

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL428210A PL240355B1 (pl) 2018-12-17 2018-12-17 Złącze kołnierzowe do rur

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL240355B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL428210A1 (pl) 2020-06-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6758500B2 (en) Flared ends conduit coupling
CN100526698C (zh) 大口径管道柔性内胀式密封圈及连接结构和方法
US20120175872A1 (en) Pipe joining device
US11585442B2 (en) Hose coupling seal
US797152A (en) Combined union, reducer, and expansion-joint.
LT3292B (en) Device for essembling of pipework and using the same
PL240355B1 (pl) Złącze kołnierzowe do rur
CN109519622A (zh) 一种承插式钢顶管接头
US3499666A (en) Seal arrangement for lined tubular members
CN216643433U (zh) 一种无o型环的管道接头
KR200493485Y1 (ko) 배관용 고무링
CN209524205U (zh) 一种承插式钢顶管接头
RU134278U1 (ru) Устройство для защиты внутреннего сварного шва трубопроводов
US582575A (en) Flexible pipe-joint
KR20100134425A (ko) 배관 분기용 연결장치 및 이를 이용한 분기 배관 연결방법
PL70601Y1 (pl) Złącze kołnierzowe do rur o znacznej średnicy
CN220060993U (zh) 一种pvc-o管用快速连接接头
RU151352U1 (ru) Устройство защиты сварного шва трубопровода, соединенного из труб разной толщины стенок
PL70600Y1 (pl) Złącze kołnierzowe do rur
KR102226048B1 (ko) 배관용 관이음구 어셈블리
RU2769328C1 (ru) Способ соединения секций футерованного трубопровода
JP6862481B2 (ja) 可撓性継手管
KR200316182Y1 (ko) 플레어형 파이프 이음구조
KR200228328Y1 (ko) 스프링 강대가 내장된 관 연결용 고무패킹
KR102214718B1 (ko) 클램프 결합 방식의 대형 파이프 이음 구조체 및 그 제조 방법