PL240276B1 - Fotel, zwłaszcza pasażera komunikacji zbiorowej, szczególnie autobusu do przewozu dzieci - Google Patents

Fotel, zwłaszcza pasażera komunikacji zbiorowej, szczególnie autobusu do przewozu dzieci Download PDF

Info

Publication number
PL240276B1
PL240276B1 PL429553A PL42955319A PL240276B1 PL 240276 B1 PL240276 B1 PL 240276B1 PL 429553 A PL429553 A PL 429553A PL 42955319 A PL42955319 A PL 42955319A PL 240276 B1 PL240276 B1 PL 240276B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
seat
backrest
belt
clasp
wall
Prior art date
Application number
PL429553A
Other languages
English (en)
Other versions
PL429553A1 (pl
Inventor
Maciej SZYMAŃSKI
Maciej Szymański
Original Assignee
Osrodek Badawczo Rozwojowy Ster
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Osrodek Badawczo Rozwojowy Ster filed Critical Osrodek Badawczo Rozwojowy Ster
Priority to PL429553A priority Critical patent/PL240276B1/pl
Publication of PL429553A1 publication Critical patent/PL429553A1/pl
Publication of PL240276B1 publication Critical patent/PL240276B1/pl

Links

Landscapes

  • Automotive Seat Belt Assembly (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest fotel, zwłaszcza pasażera komunikacji zbiorowej, szczególnie autobusu do przewozu dzieci, mający zastosowanie do przewozu osób o różnym wzroście, szczególnie dzieci.
Wymagane przepisami bezpieczeństwa pasażera konstrukcje foteli w pojazdach komunikacji zbiorowej muszą być wyposażone w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. Kotwienie dolnego krańca pasa, jak również kotwienie zaczepu zamka, odbywa się zwykle w ramie siedziska fotela. Najbardziej istotnym problemem staje się osadzenie zwijacza pasa, który sytuowany jest na ścianie bocznej pojazdu, bezpośrednio w strefie zagłówka fotela, lub na dolnej ramie fotela i prowadzenie pasa przez ucho, zamocowane w strefie zagłówkowej.
W polskim zgłoszeniu patentowym P 318409, przedmiotem wynalazku jest trójpunktowy układ pasów bezpieczeństwa dla pojazdów ze zwijaczem pasa, który jest umieszczony na fotelu pod jego siedziskiem, pasem bezpieczeństwa, którego jeden koniec jest przytwierdzony do nadwozia pojazdu lub oparcia fotela, a drugi koniec jest nawinięty na zwijacz pasa oraz umieszczonym przesuwnie na pasie bezpieczeństwa.
W opisie patentowym US 2012001466 przedstawiono fotel, mający zwijacz pasa usytuowany na ścianie bocznej pojazdu, zaś w strefie zagłówka ucho prowadnicy pasa.
Rozwiązanie według US 2011193395 ma zawijacz pasa osadzony na ścianie bocznej pojazdu i prowadzony jest w kanale do ucha prowadnicy usytuowanego na ścianie pojazdu na wysokości zagłówka.
Wyżej opisane rozwiązania dotyczą foteli pojedynczych. W przypadku stosowania w pojazdach foteli zespolonych, stosowano te same rozwiązania co dla foteli pojedynczych, odpowiednio dublując konstrukcję przy każdym z foteli.
Dla foteli podwójnych, osadzonych na wspólnej ramie, ważnym zagadnieniem jest zachowanie sztywności konstrukcji - eliminacji odkształceń, podczas obciążenia pasów siłami bezwładności pasażerów, spowodowanych gwałtownym hamowaniem.
Problem ten rozwiązuje się poprzez stosowanie zintegrowanych oparć, wsporników prowadzących pasy bezpieczeństwa.
Rozwiązanie, przedstawione w WO 2012007689 dotyczy kanapy dla pojazdu samochodowego, która to kanapa ma pasy bezpieczeństwa, osadzone na dolnej ramie i przeprowadzone przez wspierającą je belkę, która usytuowana jest między poszczególnymi siedziskami kanapy, a której górna krawędź stanowi oparcie dla pasów.
Zespół siedzenia dla pojazdu, przedstawiony w opisie US 2011148158, obejmuje konstrukcję siedziska i oparcia. Zespół pasów bezpieczeństwa obejmuje zwijacze, usytuowane na ramie oparcia każdego z foteli, w ich tylnej, dolnej strefie. W skrajnych, zewnętrznych polach oparcia mają prowadnicę do przesuwania zaczepu pasa, regulującego jego wysokość osadzenia.
W tych rozwiązaniach utrudniona jest możliwości dostosowania górnego punktu osadzenia pasa w zależności od wzrostu pasażera, w szczególności dostosowania górnego punktu zagięcia taśmy pasa do wzrostu dziecka. Zbyt wysokie osadzenie punktu przegięcia pasa powoduje, że pas może urażań dziecko w szyję, co znacznie obniża komfort podróżowania dziecka w autobusie, a w szczególnych przypadkach, podczas gwałtownego hamowania, istnieje możliwość wysunięcia dziecka z pasów.
Zmiany miejsc pasów dla osób nieletnich realizuje się poprzez montaż dodatkowych fotelików dziecięcych. Ze względów oczywistych sposób taki nie jest możliwy do zamontowania w autobusie, gdyż konstrukcja dotychczasowych siedzeń nie pozwala na zamontowanie dodatkowych siedzeń, a podziałka rozmieszczenia siedzeń w autobusie nie pozostawia właściwego miejsca na nogi nawet pasażera małoletniego.
Ponadto w obecnych rozwiązaniach regulacja wysokości pasa bezpieczeństwa nie daje możliwości właściwej ochrony przed przemieszczeniem poprzecznym pasażera, oraz przed wysunięciem się górnej części ciała z pasa barkowego.
Niewłaściwie umieszczony górny punkt pasa bezpieczeństwa nie zapewnia właściwej ochrony pasażera, zwłaszcza nieletniego w pojazdach komunikacji publicznej.
Dotychczasowe rozwiązania nie stanowią właściwego stopnia zabezpieczenia pasażera, zwłaszcza nieletniego, przed negatywnymi skutkami zdarzeń komunikacyjnych.
PL 240 276 B1
Rozwiązanie prezentowane w tym zgłoszeniu skutecznie rozwiązuje dotychczasowe negatywne oddziaływania i w sposób właściwy zabezpiecza pasażera, zwłaszcza małoletniego przed skutkami zdarzeń komunikacyjnych.
Istota wynalazku, którym jest fotel, zwłaszcza pasażera komunikacji zbiorowej, szczególnie autobusu do przewozu dzieci, mający siedzisko i oparcie oraz układ do mocowania pasa bezpieczeństwa polega na tym, że w oparciu fotela od strony mocowania ucha przelotowego pasa usytuowane są co najmniej jedno gniazdo, w którym osadzona jest trwale zapinka, w postaci przestrzennego elementu, o zewnętrznych gabarytach jak gniazdo, mającego na ścianie tylnej sprężynę, zaś na ścianie przedniej otwór o średnicy jak łeb trzpienia zapinki oraz usytuowany w zasadzie pionowo wypust o szerokości ścian jak średnica trzpienia zapinki, przy czym trzpień zapinki usytuowany jest na powierzchni wewnętrznej ścianki zamykającej, osadzonej wahliwie na jednym z krawędzi ściany zapinki. Górna krawędź górnego gniazda usytuowana jest poniżej 0,22 wysokości oparcia, dolna krawędź dolnego gniazda usytuowana jest w odległości od dolnej krawędzi oparcia powyżej 0,41 wysokości oparcia, natomiast krawędzie wewnętrzne gniazd usytuowane są w odległości co najmniej 0,07 szerokości oparcia od osi pionowej oparcia, a krawędzie zewnętrzne w odległości od osi oparcia nie większej niż 0,40 szerokości oparcia.
Dzięki zastosowaniu rozwiązania według wynalazku, uzyskano następujące efekty techniczno użytkowe:
- możliwość dostosowania miejsca przegięcia taśmy pasa do wzrostu pasażera,
- wyeliminowanie ewentualnych urazów szyi pasażera, zbyt wysokim usytuowaniem przegięcia pasa bezpieczeństwa,
- zabezpieczenie osób niskiego wzrostu, szczególnie dzieci, przed wysunięciem się z pasa bezpieczeństwa,
- łatwość przemieszczenia zapięcia pasa w zależności od wzrostu pasażera,
- samoblokowanie się zapięcia pasa i zabezpieczenie przed przypadkowym rozpięciem,
- usytuowanie wszystkich ścianek zamykających w powierzchni zewnętrznej siedziska, nie wpływających negatywnie na komfort podróżowania,
- możliwość dostosowania rozwiązania do wszystkich konstrukcji kotwienia pasów bezpieczeństwa,
- utrzymaniem właściwej pozycji pasażera zwłaszcza nieletniego podczas kolizji lub zdarzenia drogowego, poprzez;
- ograniczenie możliwości przemieszczania się pasażera zwłaszcza nieletniego w kierunku poprzecznym do kierunku jazdy podczas uderzenia bocznego w pojazd, oraz podczas przewrócenia się pojazdu na bok,
- ograniczenie możliwości przemieszczania się pasażera zwłaszcza nieletniego podczas przewrotu pojazdu na dach,
- przytrzymanie pasażera zwłaszcza nieletniego podczas wypadku pojazdu w zderzeniu czołowym i zapobieżenie zagrożenia wysunięcia się korpusu ciała z pasa bezpieczeństwa, co skutkuje skuteczną ochroną organów wewnętrznych pasażera zwłaszcza nieletniego przed zmiażdżeniem poprzez wywieranie sił przez pas bezpieczeństwa na tkanki miękkie organizmu ludzkiego,
- niskie koszty wytwarzania,
- wysoka trwałość zapinki pasa bezpieczeństwa,
- możliwość szybkiej zmiany wysokości usytuowania linii przegięcia pasa bezpieczeństwa, - szybkiego wypięcia pasa bezpieczeństwa i dostosowania go dla osoby o innym wzroście, - możliwość zastosowania foteli dla osób dorosłych i dla osób małoletnich bez zmian konstrukcyjnych pojazdu, oraz daje możliwość zachowania stałej, dotychczasowej ilości miejsc w pojeździe, zwłaszcza w autobusie.
Przedmiot wynalazku, którym jest fotel IV generacji, w przykładowym, lecz nie wyczerpującym wykonaniu, uwidoczniono na rysunku, na którym na fig. 1 pokazano fotel z usytuowanymi w oparciu gniazdami, na fig. 2 pokazano przednią ścianką zapinki, na fig. 3 - trzpień zapinki, na fig. 4 - usytuowanie elementów w pierwszej fazie zapinania, na fig. 5 - usytuowanie elementów w kolejnej gazie zapinania, a na fig. 6 pokazano element po zablokowaniu.
Fotel, zwłaszcza pasażera komunikacji zbiorowej, szczególnie autobusu turystycznego, ma siedzisko 1 i oparcie 2 oraz układ 3 do mocowania pasa bezpieczeństwa 5. W oparciu 2 fotela od strony mocowania przelotowego ucha 4 pasa bezpieczeństwa 5 usytuowane są co najmniej dwa gniazda 6,
PL 240 276 B1 w zasadzie na jednej osi pionowej. W gniazdach 6 osadzona jest trwale zapinka 7, będąca przestrzennym elementem, o zewnętrznych gabarytach jak gniazdo 6. Zapinka 6 na ścianie tylnej 8 ma sprężynę 9, zaś na ścianie przedniej 10 otwór 14 o średnicy jak łeb 11 trzpienia 12 zapinki 7 oraz usytuowany w zasadzie pionowo wpust 13 o szerokości ścian jak średnica trzpienia 12 zapinki 7. Trzpień 12 zapinki 7 usytuowany jest na powierzchni wewnętrznej ścianki zamykającej 15, osadzonej wahliwie na jednym z krawędzi ściany zapinki 7. Gniazda 6, aby spełniały właściwie swe funkcje, muszą mieć określone miejsce usytuowania w siedzisku. 2 Graniczne wymiary osadzenia gniazd zawarte są: górna krawędź górnego gniazda usytuowana jest poniżej poziomej osi osadzania ucha pasa bezpieczeństwa 3 w odległości „a” co najmniej 25 mm, zaś dolna krawędź dolnego gniazda usytuowana jest w odległości „b” 240 mm powyżej od osi osadzenia ucha pasa bezpieczeństwa 5, natomiast krawędzie wewnętrzne gniazd usytuowane są w odległości „c” co najmniej 30 mm od osi pionowej oparcia, a krawędzie zewnętrzne w odległości „d” nie większej niż 180 mm od osi pionowej oparcia.
W celu osadzenia pasa bezpieczeństwa 5 w gnieździe, odpowiednio do wzrostu pasażera, należy otworzyć ściankę zamykającą 14, i usytuować pod nią pas bezpieczeństwa 5. Następnie łeb 11 trzpienia 12 zapinki 7 wsunąć do otworu 14, przedniej ścianki 10 i pokonać opor sprężyny 9. Następnie przesunąć ściankę zamykającą 14 ku górze tak, aby trzpień 12 przesunął się w wpuście 13. Sprężyna 9 zapobiega przesunięciu się trzpienia 12 ku dołowi i rozłączenia trzpienia z ścianką przednią. 10. Dodatkowo, napięcie pasa bezpieczeństwa 5 powoduje unoszenie ścianki zamykającej 15 i dodatkowe zabezpieczenie przed rozłączeniem się pasa.
W przypadku konieczności zmiany wysokości usytuowania linii przegięcia pasa bezpieczeństwa
5, przesuwa się trzpień 12 zapinki w dół do wysunięcia się łba 11 przez otwór 14. Uzyskuje się możliwość przemieszczenia pasa bezpieczeństwa 5 innego gniazda. 6.

Claims (1)

1. Fotel, zwłaszcza pasażera komunikacji zbiorowej, szczególnie autobusu do przewozu dzieci, mający siedzisko i oparcie oraz układ do mocowania pasa bezpieczeństwa znamienny tym, że w oparciu (2) fotela, od strony mocowania przelotowego ucha (4) pasa (5) usytuowane co najmniej jedno gniazdo (6) w których osadzona jest trwale zapinka (7), w postaci przestrzennego elementu, o zewnętrznych gabarytach jak gniazdo (6), mającego na ścianie tylnej (8) sprężynę (9), zaś na ścianie przedniej (10) otwór (14) i) średnicy jak łeb (11) trzpienia (12) zapinki (7) oraz usytuowany w zasadzie pionowo wypust (13) o szerokości ścian jak średnica trzpienia (12) zapinki (7), przy czym trzpień (12) zapinki (7) usytuowany jest na powierzchni wewnętrznej ścianki zamykającej (15), osadzonej wahliwie na jednej z krawędzi ściany zapinki (7), natomiast górna krawędź górnego gniazda (6) usytuowana jest w odległości „a” poniżej 0,22 wysokości oparcia (2), dolna krawędź dolnego gniazda usytuowana jest w odległości „b” od dolnej krawędzi oparcia (2) powyżej 0,41 wysokości oparcia (2), natomiast krawędzie wewnętrzne gniazd (6) usytuowane są w odległości „c” co najmniej 0,07 szerokości oparcia (2) od osi pionowej oparcia (2), a krawędzie zewnętrzne w odległości ,„d” od osi oparcia (2) nie większej niż 0,40 szerokości oparcia (2).
PL429553A 2019-04-08 2019-04-08 Fotel, zwłaszcza pasażera komunikacji zbiorowej, szczególnie autobusu do przewozu dzieci PL240276B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL429553A PL240276B1 (pl) 2019-04-08 2019-04-08 Fotel, zwłaszcza pasażera komunikacji zbiorowej, szczególnie autobusu do przewozu dzieci

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL429553A PL240276B1 (pl) 2019-04-08 2019-04-08 Fotel, zwłaszcza pasażera komunikacji zbiorowej, szczególnie autobusu do przewozu dzieci

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL429553A1 PL429553A1 (pl) 2020-10-19
PL240276B1 true PL240276B1 (pl) 2022-03-07

Family

ID=72826560

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL429553A PL240276B1 (pl) 2019-04-08 2019-04-08 Fotel, zwłaszcza pasażera komunikacji zbiorowej, szczególnie autobusu do przewozu dzieci

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL240276B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL429553A1 (pl) 2020-10-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8905478B2 (en) Child safety seat with structural support
EP2368753B1 (en) Child safety seat with energy absorbing apparatus
ES2385367T3 (es) Sistema de cinturón de seguridad para adultos y niños
CN101318498B (zh) 四点式座椅安全带系统
EP1927520B1 (en) Child Safety Restraint
US7520532B2 (en) Seat belt arrangement for child occupants of a vehicle
EP1918163B1 (en) Child safety restraint
KR20100029718A (ko) 아동용 카시트
EP2925573B1 (en) Safety belt
WO2005102112A2 (en) Adjustable height vehicle seat bottom
US9981629B2 (en) Child restraint system for use in vehicles
CN110015216A (zh) 带有防翻转装置的儿童安全座椅
US8317224B2 (en) Vehicle occupant head protection
PL240276B1 (pl) Fotel, zwłaszcza pasażera komunikacji zbiorowej, szczególnie autobusu do przewozu dzieci
US10065597B2 (en) Self-adjusting safety belt system for occupants of varying sizes
DE102008027829A1 (de) Kopffixierungssystem mittels schwenkbarer Rückenlehne mit automatisch schließender Kopfstütze für sich schnell bewegende Fahrzeuge II
KR100618087B1 (ko) 시트벨트 장치
AU2013202977B2 (en) Child safety seat with improved recline base and adjustable headrest
WO2022248088A1 (en) Pet restraint in vehicle
KR101438309B1 (ko) 자동차용 시트벨트 웨빙 조절장치