PL240132B1 - Sposób pomiaru drgań oraz urządzenie do pomiaru drgań - Google Patents

Sposób pomiaru drgań oraz urządzenie do pomiaru drgań Download PDF

Info

Publication number
PL240132B1
PL240132B1 PL421475A PL42147517A PL240132B1 PL 240132 B1 PL240132 B1 PL 240132B1 PL 421475 A PL421475 A PL 421475A PL 42147517 A PL42147517 A PL 42147517A PL 240132 B1 PL240132 B1 PL 240132B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
arm
measuring
vibrations
interferometer
inertial mass
Prior art date
Application number
PL421475A
Other languages
English (en)
Other versions
PL421475A1 (pl
Inventor
Tomasz STAŃCZYK
Tomasz Stańczyk
Marek NAPIERAŁA
Marek Napierała
Tadeusz Tenderenda
Tomasz NASIŁOWSKI
Tomasz Nasiłowski
Adam Paździor
Original Assignee
Inphotech Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inphotech Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Inphotech Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL421475A priority Critical patent/PL240132B1/pl
Priority to PCT/PL2018/050017 priority patent/WO2018199786A1/en
Publication of PL421475A1 publication Critical patent/PL421475A1/pl
Publication of PL240132B1 publication Critical patent/PL240132B1/pl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01HMEASUREMENT OF MECHANICAL VIBRATIONS OR ULTRASONIC, SONIC OR INFRASONIC WAVES
    • G01H9/00Measuring mechanical vibrations or ultrasonic, sonic or infrasonic waves by using radiation-sensitive means, e.g. optical means
    • G01H9/004Measuring mechanical vibrations or ultrasonic, sonic or infrasonic waves by using radiation-sensitive means, e.g. optical means using fibre optic sensors
    • G01H9/006Measuring mechanical vibrations or ultrasonic, sonic or infrasonic waves by using radiation-sensitive means, e.g. optical means using fibre optic sensors the vibrations causing a variation in the relative position of the end of a fibre and another element
    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01VGEOPHYSICS; GRAVITATIONAL MEASUREMENTS; DETECTING MASSES OR OBJECTS; TAGS
    • G01V1/00Seismology; Seismic or acoustic prospecting or detecting
    • G01V1/16Receiving elements for seismic signals; Arrangements or adaptations of receiving elements
    • G01V1/162Details
    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01VGEOPHYSICS; GRAVITATIONAL MEASUREMENTS; DETECTING MASSES OR OBJECTS; TAGS
    • G01V8/00Prospecting or detecting by optical means
    • G01V8/10Detecting, e.g. by using light barriers
    • G01V8/12Detecting, e.g. by using light barriers using one transmitter and one receiver
    • G01V8/16Detecting, e.g. by using light barriers using one transmitter and one receiver using optical fibres

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geophysics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Acoustics & Sound (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Remote Sensing (AREA)
  • Measurement Of Mechanical Vibrations Or Ultrasonic Waves (AREA)
  • Geophysics And Detection Of Objects (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób pomiaru drgań, zwłaszcza sejsmicznych oraz urządzenie do pomiaru drgań, zwłaszcza sejsmicznych, pozwalające na powtarzalną, tanią i bezpieczną ocenę w szczególności amplitudy drgań przy zachowaniu, a nawet zwiększeniu czułości wykrywania trzęsień ziemi w stosunku do znanych rozwiązań.
Pomiar drgań jest jedną z podstawowych metod określenia ryzyka lub zaistnienia stanów zagrożenia konstrukcji, zwłaszcza w przypadku drgań o charakterze sejsmicznym. Pomiar taki pomaga określić uciążliwość sąsiedztwa np. ruchliwych węzłów komunikacyjnych i wpływ takiego sąsiedztwa na przykład na konstrukcje budynków lub budowli, albo ocenę zagrożeń dla samych ciągów komunikacyjnych, mostów wynikających z drgań pochodzenia komunikacyjnego oraz naturalnych drgań skorupy ziemskiej. Ocena amplitudy drgań i jej zmienności w czasie pozwala także na określenie prawdopodobieństwa wystąpienia zdarzeń niebezpiecznych takich jak trzęsienia ziemi, osunięcia ziemi itp.
W celu pomiaru i oceny drgań stosuje się czujniki, najczęściej mechaniczne, jakie rejestrują lub przesyłają dane o przemieszczeniach, a także niekiedy o prędkości lub przyspieszeniu w polu pomiarowym. Przemieszczenia w obszarze prowadzenia pomiaru stanowią informację o zaistniałej magnitudzie drgań skorupy ziemskiej. W szczególności z wykorzystaniem wynalazku możliwe jest obserwowanie drgań budynków, maszyn, jak i innych obiektów.
Jednymi z najpopularniejszych czujników drgań, szczególnie o genezie tektonicznej, są sejsmografy wahadłowe, w jakich bezwładna masa tworząca wahadło pionowe lub poziome, drgając, w zależności od konstrukcji sejsmografu, powoduje powstanie zapisu odpowiadającego „sile trzęsienia ziemi”. Zapis odbywa się na nośnikach zarówno fizycznych, jak też cyfrowych. Zasadniczą cechą grupującą te rozwiązania jest to, czy wahadło w nich zastosowane jest ruchome, czy nie. W tych drugich pomiar dotyczy nie siły z jaką drga podłoże na którym ustawiono sejsmograf, ale siły koniecznej do utrzymania wahadła w równowadze.
Najstarsze znane czujniki drgań rejestrowały dane w piasku, w którym końcówka wahadła „rzeźbiła” rowek będący następstwem przemieszczeń. W późniejszym okresie wahadło zostało wyposażone w rysik, a warstwę piasku zastąpiono walcem lub zespołem walców z papierową taśmą, na której rysik kreślił sejsmogram. Nowsze konstrukcje przetwarzają dane elektryczne jakie się wzmacnia oraz rejestruje, zazwyczaj galwanometrem na taśmie światłoczułej, ewentualnie w nowszych rozwiązaniach w pamięci komputera Zasadniczym warunkiem działania sejsmografu jest to, aby okres drgań wahadła był duży lub bardzo duży w stosunku do okresu drgań obserwowanej powierzchni, na przykład skorupy ziemskiej.
Z opisu EP2906916 znany jest czujnik drgań, który posiada podstawę, bezwładną masę, źródło światła oraz detektor, a gdzie sygnał optyczny wykorzystany jest do pomiaru zmiany położenia względnego bezwładnej masy oraz podstawy. W szczególności do pomiaru zastosowano zjawisko interferencji między dwoma wiązkami światła. W opisanym wynalazku do konstrukcji czujnika zastosowano interferometr w postaci objętościowej.
Z opisu EP2385357 znany jest światłowodowy czujnik drgań, jaki wykorzystuje włókno światłowodowe w funkcji wahadła poziomego. Wolny i niezamocowany koniec światłowodu stanowi bezwładne wahadło i jest umieszczony w tulei zakończonej lustrem lub płytką szklaną. Tym samym drgania światłowodu powodują, że wychodząca z niego wiązka światła oscyluje, a owe oscylacje są miarą drgań. Swobodny ruch światłowodu stanowiącego bezwładne wahadło może wprowadzić drgania harmoniczne, które będą zakłócać odczyt mierzonych drgań.
Z kolei opis US5381492 ujawnia czujnik drgań, w którym zastosowano dwa pojedyncze włókna światłowodowe, jakie sprzęgnięte są sprzęgaczami tak, że sygnał wprowadzany do nich dzielony jest korzystnie symetrycznie. Jedno z ramion zamocowane jest nieruchomo do podłoża lub obudowy urządzenia i stanowi ramię odniesienia, a drugie „rozpięte jest” swobodnie pomiędzy źródłem światła a sprzęgaczem wyjściowym. Drugi światłowód jest ramieniem pomiarowym, jaki zmienia swoje położenie w skutek drgań podłoża lub otoczenia czujnika.
Podobną zasadę działania ma czujnik według CN205785495, w jakim ramiona mają postać pętli, z jakich jedna jest nieruchoma, a druga odpowiada na drgania otoczenia, przy czym światłowody na których wykonano obie pętle połączone są tak, że sygnał z jednej pętli przechodzi do drugiej. Układ ten wymaga stosunkowo skomplikowanego układu przetwarzania danych, w którym muszą zostać wyeliminowane nakładające się na siebie sygnały z obu włókien.
PL 240 132 B1
Znany jest także układ do pomiaru drgań, według US4893930, jaki zawiera cylinder z umieszczonymi w nim promieniowo wokół centralnego rdzenia trzpienie z gumy silikonowej. Wokół każdego z rdzeni nawinięte jest włókno światłowodowe, jakie podczas przemieszczania się urządzenia i drgania trzpieni zmienia swoje położenie, zmieniając także propagację światła. Tym samym wykorzystane włókna przejawiają działanie analogiczne jak w interferometrze Michelsona, pozwalając na ocenę amplitudy drgań w oparciu o pomiar zmian w propagacji sygnału optycznego.
Znane urządzenia, nawet bardzo czułe obarczone są stosunkowo dużym błędem pomiarowym, jaki wynika przede wszystkim z ograniczeń elementów kinematycznych występujących w znanych miernikach drgań, na przykład sejsmografach. Urządzenia o czysto mechanicznej konstrukcji wymagają, aby siła wprawiająca w drgania ośrodek pomiarowy była stosunkowo duża, aby uruchomić elektryczne elementy przetwarzania sygnału, tym samym informacja o na przykład nadchodzącym trzęsieniu ziemi lub wstrząsach wtórnych nadchodzi z dużym opóźnieniem. Urządzenia mechaniczne wymagają dodatkowo zasilania elektrycznego, co czyni je podatnymi na awarie i nie pozwala na ich łatwe zastosowanie poza obszarami zelektryfikowanymi. Dodatkowo urządzenia zasilane elektrycznie podatne są na uszkodzenia wynikające z kradzieży kabli lub elementów zasilających, a także wymagają częstej i dokładnej kalibracji wynikającej ze zmian sygnału elektrycznego w zależności od długości przewodów, nawet zasilających. Ponadto, sygnał transmitowany elektronicznie na długich dystansach kablami miedzianymi ulega degradacji co skutkuje znaczącym ograniczeniem maksymalnego zasięgu transmisji.
Z kolei w urządzeniach w jakich wykorzystywane są włókna światłowodowe, w których nie propaguje się sygnał elektryczny, jako element, zaobserwować można niedokładność wynikającą z ograniczeń mechanicznych samego włókna, jakiego elastyczność i bezwładność jest często niewystarczająca do wykrycia początku drgań, zwłaszcza sejsmicznych.
Dlatego celowym było opracowanie urządzenia i sposobu do pomiaru drgań, zwłaszcza sejsmicznych, jakie łączyłoby zalety prostej konstrukcji urządzeń mechanicznych i dokładności pomiaru światłowodowego, jednocześnie wykorzystującego dostępną i rozwijającą się infrastrukturę światłowodową. Ze względu na wykorzystanie światłowodów w układzie pomiarowym, nie ma konieczności zasilania miejsca pomiaru energią elektryczną, czego unika się w szczególności w miejscach zagrożonych wybuchami. Dodatkowo, z wykorzystaniem wynalazku możliwe jest uzyskanie dużej czułości niezależnie od zakresu w jakim mierzone są drgania, w szczególności drgania sejsmiczne (trzęsienia ziemi). W czujnikach znanych ze stanu techniki stosunkowo duże drgania, w szczególności trzęsienia ziemi, mierzone są z małą dokładnością natomiast przy aparaturze dedykowanej stosunkowo małym drganiom, w szczególności trzęsieniom ziemi, przy dużych drganiach czujnik nasyca się.
Urządzenie do pomiaru drgań sejsmicznych zawierające interferometr światłowodowy oraz sposób pomiaru drgań na podstawie obserwacji interferometru ujawniono w dokumencie CN2594809.
Sposób pomiaru drgań w układzie podstawy i ruchomej bezwładnej masy, za pomocą interferometru światłowodowego zawierającego ramię referencyjne i ramię pomiarowe, w którym ramię referencyjne sprzęga się mechanicznie z układem podstawy, zaś ramię pomiarowe sprzęga się mechanicznie z ruchomą, bezwładną masą, natomiast do interferometru dołącza się źródło światła oraz detektor i obserwuje się zmiany fazy sygnału interferencyjnego na detektorze dla określenia amplitudy drgań, zgodnie z wynalazkiem cechuje się tym, że przeprowadza się kalibrację wprawiając masę w kontrolowane drgania wymuszone za pomocą cewki i wykonując za pomocą interferometru pomiar kontrolny.
Urządzenie do pomiaru drgań mechanicznych według wynalazku zawiera układ podstawy oraz ruchomą, bezwładną masę oraz układ optyczny z interferometrem wyposażonym w ramię referencyjne i ramię pomiarowe. Ramię referencyjne jest mechanicznie sprzężone z podstawą, zaś ramię pomiarowe jest mechanicznie sprzężone z masą. Urządzenie zawiera ponadto układ cewki przystosowany do wymuszania kontrolowanych drgań masy.
Korzystnie sprzężenie mechaniczne stanowi połączenie lutowane przynajmniej na części długości ramienia.
Alternatywnie sprzężenie mechaniczne ramienia stanowi połączenie klejone przynajmniej na części długości ramienia.
Alternatywnie sprzężenie mechaniczne ramienia stanowi połączenie przez elektrolizę przynajmniej na części długości ramienia.
Alternatywnie sprzężenie mechaniczne ramienia stanowi połączenie zgrzewane przynajmniej na części długości ramienia.
Korzystnie interferometr optyczny stanowi interferometr w konfiguracji transmisyjnej Macha-Zehndera.
PL 240 132 B1
Alternatywnie interferometr stanowi interferometr w konfiguracji odbiciowej Michaelsona.
Korzystnie przynajmniej jedno z ramion referencyjnego i pomiarowego jest zakończone zwierciadłem.
Korzystnie przynajmniej jedno z ramion referencyjnego i pomiarowego zawiera siatkę Bragga.
Urządzenie do pomiaru drgań według wynalazku przedstawiono na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat urządzenia do pomiaru drgań, fig. 2 przedstawia inny wariant schematu urządzenia do pomiaru drgań.
Urządzenie do pomiaru drgań, zwłaszcza sejsmicznych według wynalazku zawiera znany układ podstawy 1 oraz zawieszonej nad podstawą bezwładnej masy 2, jakie współpracują z ramionami 3 i 4 interferometru światłowodowego, którego ramię 3 referencyjne zamocowane jest trwale i nierozłącznie do podstawy 1, a ramię pomiarowe 4 zamocowane jest do bezwładnej masy 2 tak, że jest unieruchomione na powierzchni bezwładnej masy 2. Ramię pomiarowe jest przyklejone przynajmniej w jednym punkcie do powierzchni bezwładnej masy.
Ramiona: pomiarowe 4 i referencyjne 3 połączone są z elementami sprzęgającymi w postaci sprzęgaczy 5 i 6. Źródło światła 7 przyłączone jest do ramienia wejściowego pierwszego elementu sprzęgającego 5 a detektor 8 przyłączony jest do ramienia wyjściowego drugiego elementu sprzęgającego 6. Źródłem światła jest laser 7.
Sposób pomiaru drgań, zwłaszcza sejsmicznych według wynalazku polega na tym, że zestawione ze sobą podstawę oraz bezwładną masę, do jakich zamocowane są ramiona interferometru światłowodowego, którego ramię referencyjne 3 zamocowane jest trwale i nierozłącznie do podstawy 1, a ramię pomiarowe 4 zamocowane jest częściowo do podstawy 1 i częściowo do bezwładnej masy 2 i posiada wiotkie, ruchome odcinki, umieszcza się w miejscu, gdzie obserwowane są drgania, w szczególności drgania sejsmiczne, a następnie wprowadza się poprzez wejściowy element sprzęgający wiązkę światła, którą rozdziela się w elemencie sprzęgającym w stosunku 50:50 i prowadzi się ją ramionami referencyjnym 3 i pomiarowym 4 aż do drugiego elementu sprzęgającego, a na podstawie sygnału odebranego przez detektor przyłączony do drugiego elementu sprzęgającego prowadzi się pomiar wynikającej z drgań podstawy 1 względem bezwładnej masy zmian fazy sygnału interferencyjnego odebranego przez detektor, po czym dokonuje się interpretacji wyniku pomiaru i określa się zmiany amplitudy drgań w czasie, w szczególności jako amplitudę drgań skorupy ziemskiej.
P r z y k ł a d II
Urządzenie do pomiaru drgań, zwłaszcza sejsmicznych według wynalazku zawiera znany układ podstawy 1 oraz zawieszoną nad podstawą bezwładną masę 2, jakie współpracują z ramionami 3 i 4 interferometru światłowodowego, którego ramię 3 referencyjne zamocowane jest trwale i nierozłącznie do podstawy 1, a ramię pomiarowe 4 zamocowane jest częściowo do podstawy i częściowo do bezwładnej masy i posiada wiotki, ruchomy odcinek znajdujący się pomiędzy podstawą 1 oraz bezwładną masą 2. Ramię pomiarowe jest przyklejone przynajmniej w jednym punkcie do powierzchni bezwładnej masy.
Ramiona: pomiarowe 4 i referencyjne 3 połączone są z elementem sprzęgającym w postaci sprzęgacza 5. Źródło światła 7 przyłączone jest do ramienia wejściowego elementu sprzęgającego, tj. sprzęgacza 5 a detektor 8 przyłączony jest do drugiego ramienia wejściowego elementu sprzęgającego, tj. sprzęgacza 5. Na końcu ramion 3 i 4 znajdują się elementy zwiększające odbicie promieniowania w postaci zwierciadeł naniesionych na powierzchnie czołowe światłowodów. Źródło światła jest diodą SLED. Sposób pomiaru drgań, zwłaszcza sejsmicznych według wynalazku polega na tym, że zestawione ze sobą podstawę oraz bezwładną masę, do jakich zamocowane są interferometru światłowodowego, którego ramię referencyjne 3 zamocowane jest trwale i nierozłącznie do podstawy, a ramię pomiarowe 4 zamocowane jest częściowo do podstawy i częściowo do bezwładnej masy i posiada wiotki, ruchomy odcinek, umieszcza się w miejscu, gdzie obserwowane są drgania, w szczególności drgania sejsmiczne, a następnie wprowadza się poprzez wejściowy element sprzęgający wiązkę światła, którą rozdziela się w wejściowym elemencie sprzęgającym w stosunku 50:50 i prowadzi się ją ramionami referencyjnym 3 i pomiarowym 4 aż do zwierciadeł 13 naniesionych na czoła światłowodów tworzących oba ramiona, a na podstawie sygnału odebranego przez detektor 8 przyłączony do drugiego z ramion wejściowych pierwszego elementu sprzęgającego prowadzi się pomiar wynikającej z drgań podstawy względem bezwładnej masy zmiany fazy sygnału interferencyjnego odbieranego przez detektor 8, po czym dokonuje się interpretacji wyniku pomiaru i określa się zmiany amplitudy drgań w czasie, w szczególności jako amplitudę drgań skorupy ziemskiej.

Claims (10)

1. Sposób pomiaru drgań w układzie podstawy (1) i ruchomej bezwładnej masy (2), za pomocą interferometru światłowodowego zawierającego ramię referencyjne (3) i ramię pomiarowe (4), w którym ramię referencyjne sprzęga się mechanicznie z układem podstawy (1), zaś ramię pomiarowe sprzęga się mechanicznie z ruchomą, bezwładną masą (2), natomiast do interferometru dołącza się źródło światła (7) oraz detektor (8) i obserwuje się zmiany fazy sygnału interferencyjnego na detektorze (8) dla określenia amplitudy drgań, znamienny tym, że przeprowadza się kalibrację wprawiając masę (2) w kontrolowane drgania wymuszone za pomocą cewki i wykonując za pomocą interferometru optycznego pomiar kontrolny.
2. Urządzenie do pomiaru drgań mechanicznych zawierające układ podstawy (1) oraz ruchomą, bezwładną masę (2) oraz układ optyczny z interferometrem światłowodowym wyposażonym w ramię referencyjne (3) i ramię pomiarowe (4), przy czym ramię referencyjne (3) jest mechanicznie sprzężone z podstawą (1), zaś ramię pomiarowe (4) jest mechanicznie sprzężone z masą (2), znamienne tym, że zawiera ponadto układ cewki przystosowany do wymuszania kontrolowanych drgań masy (2).
3. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że sprzężenie mechaniczne stanowi połączenie lutowane przynajmniej na części długości ramienia.
4. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że sprzężenie mechaniczne ramienia stanowi połączenie klejone przynajmniej na części długości ramienia.
5. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że sprzężenie mechaniczne ramienia stanowi połączenie przez elektrolizę przynajmniej na części długości ramienia.
6. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że sprzężenie mechaniczne ramienia stanowi połączenie zgrzewane przynajmniej na części długości ramienia.
7. Urządzenie według dowolnego z zastrz. od 1 do 6, znamienne tym, że interferometr optyczny stanowi interferometr w konfiguracji transmisyjnej Macha-Zehndera.
8. Urządzenie według dowolnego z zastrz. od 1 do 6, znamienne tym, że interferometr stanowi interferometr w konfiguracji odbiciowej Michaelsona.
9. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że przynajmniej jedno z ramion referencyjnego (3) i pomiarowego (4) jest zakończone zwierciadłem.
10. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że przynajmniej jedno z ramion referencyjnego (3) i pomiarowego (4) zawiera siatkę Bragga.
PL421475A 2017-04-28 2017-04-28 Sposób pomiaru drgań oraz urządzenie do pomiaru drgań PL240132B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL421475A PL240132B1 (pl) 2017-04-28 2017-04-28 Sposób pomiaru drgań oraz urządzenie do pomiaru drgań
PCT/PL2018/050017 WO2018199786A1 (en) 2017-04-28 2018-04-27 Measurement method of vibrations, especially of seismic type, and a device for the measurement of vibrations, especially of seismic type

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL421475A PL240132B1 (pl) 2017-04-28 2017-04-28 Sposób pomiaru drgań oraz urządzenie do pomiaru drgań

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL421475A1 PL421475A1 (pl) 2018-11-05
PL240132B1 true PL240132B1 (pl) 2022-02-21

Family

ID=63080450

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL421475A PL240132B1 (pl) 2017-04-28 2017-04-28 Sposób pomiaru drgań oraz urządzenie do pomiaru drgań

Country Status (2)

Country Link
PL (1) PL240132B1 (pl)
WO (1) WO2018199786A1 (pl)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN111812706B (zh) * 2020-07-23 2023-07-07 应急管理部国家自然灾害防治研究院 用于测量地震应变波的分量式钻孔应变仪及其测量方法
CN112504433B (zh) * 2020-12-18 2022-02-11 西北大学 温度自参考灵敏度可调谐光纤分布式振动检波装置及方法

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4893930A (en) 1988-01-25 1990-01-16 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Navy Multiple axis, fiber optic interferometric seismic sensor
US5381492A (en) 1994-02-15 1995-01-10 Martin Marietta Energy Systems, Inc. Fiber optic vibration sensor
JPH09304169A (ja) * 1996-05-10 1997-11-28 Oki Electric Ind Co Ltd 光ファイバ加速度センサ
RU2219567C1 (ru) * 2002-06-06 2003-12-20 Государственное предприятие "Всероссийский научно-исследовательский институт физико-технических и радиотехнических измерений" Волоконно-оптический сейсмоприёмник
CN2594809Y (zh) * 2003-01-14 2003-12-24 天津大学 全光纤加速度地震检波器
US7222534B2 (en) * 2005-03-31 2007-05-29 Pgs Americas, Inc. Optical accelerometer, optical inclinometer and seismic sensor system using such accelerometer and inclinometer
DE102010019813A1 (de) 2010-05-06 2011-11-10 Siemens Aktiengesellschaft Faseroptischer Vibrationssensor
RU2015112966A (ru) 2012-10-11 2016-12-10 СИЛИКОН АУДИО САЙЗМИК, ЭлЭлСи Методы управления по замкнутому контуру для датчиков перемещения с оптическим считыванием
CN103134431B (zh) * 2013-01-18 2015-07-01 电子科技大学 一种基于迈克尔逊光纤干涉仪垂直振动位移传感器
CN205785495U (zh) 2016-06-02 2016-12-07 合肥脉锐光电技术有限公司 一种高保真高带宽光纤振动传感系统

Also Published As

Publication number Publication date
WO2018199786A1 (en) 2018-11-01
PL421475A1 (pl) 2018-11-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7222534B2 (en) Optical accelerometer, optical inclinometer and seismic sensor system using such accelerometer and inclinometer
JP4774184B2 (ja) ボアホールに関する土壌構造の地震探査方法および地震探査装置
US9207339B2 (en) Optical seismic sensor systems and methods
US9250118B2 (en) Leaf-spring optical seismometer using fringe signals for seismic measurements
Laudati et al. A fiber-optic Bragg grating seismic sensor
EP2339381B1 (en) Direct velocity seismic sensing
Zhou et al. Three-dimensional vector accelerometer using a multicore fiber inscribed with three FBGs
CN104390694B (zh) 包层光纤光栅振动传感仪
CN102636250A (zh) 光纤矢量振动传感仪
Velikoseltsev et al. On the application of fiber optic gyroscopes for detection of seismic rotations
US11204434B2 (en) Large area seismic monitoring using fiber optic sensing
PL240132B1 (pl) Sposób pomiaru drgań oraz urządzenie do pomiaru drgań
Nawrot et al. Mechanical strain-amplifying transducer for fiber Bragg grating sensors with applications in structural health monitoring
KR101427810B1 (ko) 지진계용 3축 광학 가속도 센서
CN102927900B (zh) 单频偏振激光干涉仪及光程倍增激光应变仪
RU101848U1 (ru) Сейсмограф
CN101799548B (zh) 全光纤测速系统、相位测速方法
Littler et al. Optical-fiber accelerometer array: Nano-g infrasonic operation in a passive 100 km loop
Stolarik et al. Fiber-optic interferometric sensor for dynamic impact measurement of transport trucks
Shcherbyna et al. Сomplex approach to certification and metrological estimation the state of digital seismometric registrators
Kurzych et al. Perspective instrumentation for rotational motion investigation in seismology
Esmaeili et al. A New Optical Method for Detecting Seismic Vibrations
Esmaeili et al. An Optical Approach for Sensing Seismic Vibrations
Casalicchio Innovative plastic optical fiber sensors
BR102017015674A2 (pt) Vibrômetro à fibra óptica