PL239679B1 - Sposób wytwarzania laminatu z dzianin i pianki polietylenowej, o podwyższonej wytrzymałości na rozrywanie - Google Patents

Sposób wytwarzania laminatu z dzianin i pianki polietylenowej, o podwyższonej wytrzymałości na rozrywanie Download PDF

Info

Publication number
PL239679B1
PL239679B1 PL423331A PL42333117A PL239679B1 PL 239679 B1 PL239679 B1 PL 239679B1 PL 423331 A PL423331 A PL 423331A PL 42333117 A PL42333117 A PL 42333117A PL 239679 B1 PL239679 B1 PL 239679B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
knitted
laminate
polyethylene foam
knitted fabrics
layer
Prior art date
Application number
PL423331A
Other languages
English (en)
Other versions
PL423331A1 (pl
Inventor
Aleksander Bednarek
Bogdan Mazurek
Original Assignee
Bednarek Aleksander Albed Przed Produkcyjno Handlowo Uslugowe
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bednarek Aleksander Albed Przed Produkcyjno Handlowo Uslugowe filed Critical Bednarek Aleksander Albed Przed Produkcyjno Handlowo Uslugowe
Priority to PL423331A priority Critical patent/PL239679B1/pl
Publication of PL423331A1 publication Critical patent/PL423331A1/pl
Publication of PL239679B1 publication Critical patent/PL239679B1/pl

Links

Landscapes

  • Laminated Bodies (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)
  • Manufacturing Of Multi-Layer Textile Fabrics (AREA)

Description

Opis wynalazku
Niniejszy wynalazek dotyczy sposobu wytwarzania laminatu z dzianin i pianki polietylenowej, o podwyższonej wytrzymałości na rozrywanie.
Nowoczesne wyroby odzieżowe wymagają stosowania innowacyjnych materiałów o złożonych właściwościach, takich jak przykładowo złożonych właściwościach dzianiny i pianki. Wytwarzanie takich laminatów w obecnie dostępnych technologiach napotyka jednak na trudności wynikające z tego, że trudno jest skutecznie połączyć dzianinę z pianką tak, aby nie dochodziło do ich rozwarstwiania.
Ogólnie rzecz biorąc, laminaty wytwarza się poprzez połączenie co najmniej dwóch warstw materiałów o różnych właściwościach mechanicznych, fizycznych czy technologicznych. Laminaty ze względu na konstrukcję warstwową charakteryzują się anizotropowością, co przejawia się dobrą wytrzymałością mechaniczną laminatu w kierunku równoległym do warstw i znacznie gorszą wytrzymałością mechaniczną laminatu w kierunku prostopadłym do warstw.
Znane są techniki wytwarzania laminatów w których poszczególne warstwy laminatu łączy się za pomocą warstwy kleju który nanosi się na odpowiednio oczyszczoną powierzchnię wybranej warstwy, którą następnie łączy się z warstwą innego materiału.
Dokładne oczyszczenie powierzchni przed klejeniem jest jednym z istotnych etapów procesu wytwarzania laminatów mających wpływ na siłę uzyskanego złącza klejonego, a tym samym jakość wytwarzanego laminatu określającą wytrzymałość złącza klejowego laminatu do rozwarstwiania się na etapie jego użytkowania. W związku z tym, etapy obróbki powierzchni podłoża przed naniesieniem kleju typowo obejmują mechaniczne usunięcie cienkiej warstwy materiału i/lub oczyszczenie podłoża za pomocą rozpuszczalników - których skład dobiera się w zależności od budowy chemicznej oczyszczanej warstwy materiału bądź wymagań dotyczących usuwanych zanieczyszczeń.
Metody mechanicznego czy termicznego (metodą płomieniową) oczyszczania podłoża pomimo, iż umożliwiają odpowiednie przygotowanie klejonej powierzchni, mogą być stosowane jedynie dla niektórych materiałów - o określonym stopniu twardości lub zdolności do wytwarzania na powierzchni nadtapianej płomieniem spalanej mieszanki gazowo-powietrznej, warstwy ciekłego i lepkiego poliuretanu; nadtopiona warstwa w tej metodzie styka się z warstwą materiału wierzchniego stanowiąc zarówno warstwę laminatu jak i spoiwo.
Metody laminacji płomieniowej nie można stosować dla laminatów wytwarzanych z pianek polipropylenowych, ze względu na brak możliwości wytworzenia na jej powierzchni warstwy klejącej podczas oddziaływania na nią utleniającym płomieniem spalanej mieszanki gazowo-powietrznej. Metoda laminacji płomieniowej jest szkodliwa dla środowiska; w trakcie tego procesu wydzielane są substancje zawierające substancje szkodliwe dla środowiska i organizmu człowieka, takie jak: amoniak, cyjanowodór, formaldehyd, izocyjaniany, tlenek węgla, tlenek siarki, tlenek azotu. Laminaty wytwarzane z dzianin wytwarzane są zazwyczaj metodą hot-melt łączącą w ramach jednej techniki technologię klejenia łączonych tekstyliów z jednoczesną obróbką termiczną klejonych warstw. Laminaty zbudowane z polimerów włóknotwórczych, w szczególności z dzianin, charakteryzują się niską wytrzymałością połączeń klejowych na oddzieranie. Główną ich przyczyną jest włochatość powierzchni dzianin, nierównomierna i niejednolita powierzchnia. Klej nanoszony na tak ukształtowaną strukturę osiada w pierwszej kolejności na włochatej warstwie dzianiny, co jest przede wszystkim przyczyną niskiej wytrzymałości połączeń warstwowych dzianin czy dzianin z piankami. Drugą jest nierównomierność powierzchni, która obniżą efektywne pole połączeń łączonych warstw laminatu.
Celowym byłoby opracowanie sposobu wytwarzania laminatów z dzianin, który umożliwiłby wytworzenie laminatu zawierającego zewnętrzne warstwy dzianiny przedzielone warstwą pośrednią z pianki polietylenowej, który umożliwiłby wytworzenie laminatu o dobrej charakterystyce wytrzymałościowej, a w szczególności niskiej tendencji takiego laminatu do rozwarstwiania się.
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania laminatu z dzianin wiskozowych lub poliestrowych stanowiących warstwy zewnętrzne laminatu i pianki polietylenowej stanowiącej warstwę wewnętrzną laminatu, w którym na stronę dzianin przeznaczoną jako stronę wewnętrzną laminatu nanosi się klej i łączy się warstwy zewnętrzne z dzianiny z warstwą wewnętrzną z pianki polietylenowej za pomocą walców dociskowych. Sposób charakteryzuje się tym, że klej nanosi się na dzianiny poddane od strony, na którą nanosi się klej, uprzedniej obróbce plazmą atmosferyczną, przy czym dla dzianiny wiskozowej utrzymuje się moc wyładowań w zakresie od 1200 do 2600 W/m2min a dla dzianiny polie
PL 239 679 B1 strowej utrzymuje się moc wyładowań w zakresie od 400 do 1300 W/m2min, a ponadto warstwę wewnętrzną z pianki polietylenowej poddaje się przed sklejeniem dwustronnej obróbce plazmą atmosferyczną utrzymując moc wyładowań w zakresie od 600 do 1000 W/m2min.
Sposób według wynalazku umożliwia wytwarzanie laminatów z dzianin poliestrowych lub wiskozowych stanowiących warstwę zewnętrzną przedzieloną warstwą wewnętrzną z pianki polietylenowej, które charakteryzują się wysoką odpornością na rozerwanie.
Przedmiot wynalazku został przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym Fig. 1 przedstawia schemat blokowy sposobu wytwarzania laminatów z dzianin według wynalazku, a Fig. 2 przedstawia schematycznie kolejność laminowania poszczególnych warstw ze sobą.
Proces według wynalazku obejmuje zasadniczo trzy główne tory przygotowania poszczególnych warstw laminatu, w których każdą warstwę poddaje się obróbce plazmą atmosferyczną, celem odpowiedniego przygotowania jej powierzchni do procesu klejenia.
W pierwszym torze przygotowuje się pierwszą zewnętrzną warstwę dzianiny 10, poprzez jej początkowe pranie i barwienie w etapie 11, zgodnie ze znanymi technologiami. Stosować można przykładowo dzianiny poliestrowe lub wiskozowe.
Następnie podaje się jedną stronę dzianiny, przeznaczoną do połączenia z pianką 20, modyfikacji plazmą atmosferyczną w etapie 12.
W kolejnym etapie 13 dzianinę stabilizuje się na stabilizatorze, zgodnie ze znanymi technologiami.
Następnie w etapie 14 na zmodyfikowaną plazmą atmosferyczną stronę dzianiny, techniką hotmelt nanosi się punktowo klej odpowiedni do łączenia materiału dzianiny 10 z pianką stanowiącą warstwę środkową 20.
W drugim torze przygotowuje się warstwę środkową 20 z pianki polietylenowej. Piankę 20 poddaje się obustronnej obróbce plazmą atmosferyczną w etapie 21.
W trzecim torze przygotowuje się drugą zewnętrzną warstwę dzianiny 30, poprzez jej początkowe pranie i bielenie w etapie 31, zgodnie ze znanymi technologiami. Stosować można przykładowo dzianiny poliestrowe lub wiskozowe. Druga zewnętrzna warstwa dzianiny 30 może mieć takie same lub inne parametry co pierwsza zewnętrzna warstwa dzianiny 10.
Następnie podaje się jedną stronę dzianiny, przeznaczoną do połączenia z pianką 20, modyfikacji plazmą atmosferyczną w etapie 32.
W kolejnym etapie 33 dzianinę stabilizuje się na stabilizatorze, zgodnie ze znanymi technologiami.
Następnie w etapie 34 na zmodyfikowaną plazmą atmosferyczną stronę dzianiny, techniką hotmelt nanosi się punktowo klej odpowiedni do łączenia materiału dzianiny 30 z pianką stanowiącą warstwę środkową 20.
W etapie 22 łączy się pierwszą stronę pierwszej warstwy dzianiny 10 z pierwszą stroną pianki 20, a następnie do tak uzyskanego dwuwarstwowego laminatu w etapie 23 dołącza się pierwszą stronę drugiej dzianiny 30. W efekcie uzyskuje się 3-warstwowy laminat 50. Łączenie można przeprowadzać za pomocą walców dociskowych, pomiędzy które podaje się warstwy do złączenia zapewniając, w wyniku docisku walców, połączenie tych warstw za pomocą uprzednio naniesionego na warstwy dzianin 10, 30 kleju.
Następnie w etapie 24 wytworzony laminat nawija się na bele oraz odstawia się na czas niezbędny do całkowitego utwardzenia kleju oraz uzyskania pełnych właściwości wytrzymałościowych wytworzonego laminatu.
W rozwiązaniu według wynalazku dobrano odpowiednio parametry obróbki plazmą atmosferyczną dzianiny w etapach 12, 32 oraz pianki w etapie 21. Stanowisko obróbki plazmą atmosferyczną wyposażone jest w komorę, w której zamontowany jest walec transportowy do transportu pasa materiału (dzianiny lub pianki) w sposób ciągły przez komorę, oraz głowicę lasera do generowania plazmy niskotemperaturowej w kierunku strony spodniej dzianiny. Głowica układu do generowania wyładowań plazmowych wraz z walcem transportowym stanowią łącznie elektrody umożliwiające generację wyładowań plazmowych w przestrzeni międzyelektrodowej. Możliwy jest również układ, w którym stosuje się elektrodę ceramiczną pod głowicą, bez walca transportowego. Zatem w prowadzonym procesie obrabiany plazmą atmosferyczną pas dzianiny lub pianki znajduje się w bezpośrednim kontakcie z elektrodą stanowiącą wał transportowy i jest skierowany obrabianą powierzchnią w kierunku głowicy do generowania plazmy niskotemperaturowej.
PL 239 679 B1
Proces obróbki plazmą atmosferyczną dzianiny w etapach 12, 32 prowadzi się utrzymując moc wyładowań:
- dla dzianiny wiskozowej: od 1200 do 2600 W/m2min, korzystnie 2400 W/m2min (jednostka określa moc wyładowań w stosunku do powierzchni i czasu oddziaływania);
- dla dzianiny poliestrowej: od 400 do 1300 W/m2min, korzystnie 1200 W/m2min (jednostka określa moc wyładowań w stosunku do powierzchni i czasu oddziaływania).
Proces obróbki plazmą atmosferyczną pianki w etapie 21 prowadzi się utrzymując moc wyładowań od 600 do 1000 W/m2min, korzystnie 800 W/m2min (jednostka określa moc wyładowań w stosunku do powierzchni i czasu oddziaływania).
Obróbka plazmą atmosferyczną pianki polietylenowej umożliwia wzbudzenie cząstek znajdujących się w przestrzeni między elektrodowej z wytworzeniem wolnych rodników, które w wyniku kontaktu z obrabianym materiałem zapewniają aktywację jego powierzchni, polegającej na zwiększeniu swobodnej energii powierzchni wywołanej wzrostem koncentracji rodnikowych centrów aktywnych oraz grup funkcyjnych zawierających w strukturze atom tlenu.
Obróbkę plazmą atmosferyczną prowadzi się w kroku 21 w atmosferze sterylnej mieszaniny gazowej zawierającej azot - jako gaz obojętny oraz tlen - jako gaz aktywny w stosunku objętościowym N2: O2 od 7,5 : 2,5 do 8,5 : 1,5, korzystnie 8 : 2, uzyskanej ze zmieszania ze sobą gazów technicznych. Zastosowanie w procesie modyfikacji powierzchniowej dzianin i pianki plazmą atmosferyczną korzystnej mocy wyładowań aplikowanej na powierzchnię obrabianego materiału oraz odpowiedniego czasu oddziaływania wyładowań, jak podano powyżej, w istotnym stopniu zwiększało poziom zwilżalności dzianiny i pianki, a wynikowo adhezję powierzchniową obrabianego materiału (ponad dwukrotny wzrost wytrzymałości złącza klejowego na oddzieranie, potwierdzony wynikami badań laboratoryjnych).
P r z y k ł a d 1
Wytworzono laminat z dwóch warstw zewnętrznych z dzianiny wiskozowej i warstwy wewnętrznej z pianki polietylenowej. Dzianiny zewnętrzne poddano jednostronnej obróbce plazmą atmosferyczną utrzymując moc wyładowań równą 2400 W/m2min, a piankę polietylenową poddano obustronnej obróbce plazmą atmosferyczną utrzymując moc wyładowań równą 800 W/m2min.
P r z y k ł a d 2
Wytworzono laminat z dwóch warstw zewnętrznych z dzianiny poliestrowej i warstwy wewnętrznej z pianki polietylenowej. Dzianiny zewnętrzne poddano jednostronnej obróbce plazmą atmosferyczną utrzymując moc wyładowań równą 1200 W/m2min, a piankę polietylenową poddano obustronnej obróbce plazmą atmosferyczną utrzymując moc wyładowań równą 800 W/m2min.
P r z y k ł a d 3
Wytworzono laminat z jednej warstwy zewnętrznej z dzianiny wiskozowej, drugiej warstwy zewnętrznej z dzianiny poliestrowej i warstwy wewnętrznej z pianki polietylenowej. Dzianinę wiskozową poddano o jednostronnej obróbce plazmą atmosferyczną utrzymując moc wyładowań równą 2400 W/m2min, dzianinę poliestrową poddano jednostronnej obróbce plazmą atmosferyczną utrzymując moc wyładowań równą 1200 W/m2min, a piankę polietylenową poddano obustronnej obróbce plazmą atmosferyczną utrzymując moc wyładowań równą 800 W/m2min.
We wszystkich przypadkach zaobserwowano lepszą przyczepność warstwy środkowej do warstw zewnętrznych po naniesieniu na dzianiny kleju i złączeniu poszczególnych warstw przez docisk, w porównaniu z dzianinami wytworzonymi w analogicznym procesie, z pominięciem obróbki plazmą atmosferyczną.

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    1. Sposób wytwarzania laminatu z dzianin wiskozowych lub poliestrowych, stanowiących warstwy zewnętrzne laminatu i pianki polietylenowej stanowiącej warstwę wewnętrzną laminatu, w którym na stronę dzianin przeznaczoną jako stronę wewnętrzną laminatu nanosi się klej i łączy się warstwy zewnętrzne z dzianiny z warstwą wewnętrzną z pianki polietylenowej za pomocą walców dociskowych, znamienny tym, że klej nanosi się na dzianiny poddane od
    PL 239 679 Β1 strony, na którą nanosi się klej, uprzedniej obróbce plazmą atmosferyczną, przy czym dla dzianiny wiskozowej utrzymuje się moc wyładowań w zakresie od 1200 do 2600 W/m2min a dla dzianiny poliestrowej utrzymuje się moc wyładowań w zakresie od 400 do 1300W/m2min, a ponadto warstwę wewnętrzną z pianki polietylenowej poddaje się przed sklejeniem dwustronnej obróbce plazmą atmosferyczną utrzymując moc wyładowań w zakresie od 600 do 1000 W/m2min.
PL423331A 2017-11-02 2017-11-02 Sposób wytwarzania laminatu z dzianin i pianki polietylenowej, o podwyższonej wytrzymałości na rozrywanie PL239679B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423331A PL239679B1 (pl) 2017-11-02 2017-11-02 Sposób wytwarzania laminatu z dzianin i pianki polietylenowej, o podwyższonej wytrzymałości na rozrywanie

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423331A PL239679B1 (pl) 2017-11-02 2017-11-02 Sposób wytwarzania laminatu z dzianin i pianki polietylenowej, o podwyższonej wytrzymałości na rozrywanie

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL423331A1 PL423331A1 (pl) 2019-05-06
PL239679B1 true PL239679B1 (pl) 2021-12-27

Family

ID=66341863

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL423331A PL239679B1 (pl) 2017-11-02 2017-11-02 Sposób wytwarzania laminatu z dzianin i pianki polietylenowej, o podwyższonej wytrzymałości na rozrywanie

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL239679B1 (pl)

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10011275A1 (de) * 2000-03-08 2001-09-13 Wolff Walsrode Ag Verfahren zur Oberflächenaktivierung bahnförmiger Werkstoffe
PL217037B1 (pl) * 2009-05-18 2014-06-30 Inst Włókiennictwa Wielowarstwowy termoizolacyjny wyrób włókienniczy przeznaczony zwłaszcza na antyelektrostatyczną odzież ochronną
JP5455539B2 (ja) * 2009-10-13 2014-03-26 藤森工業株式会社 積層体の製造方法及び積層体、それを用いた包装容器
PL223351B1 (pl) * 2013-06-24 2016-10-31 Inst Biopolimerów I Włókien Chemicznych Sposób nadawania folii i włókninom z polilaktydu właściwości hydrofilowych oraz sorpcyjnych przy użyciu techniki plazmowej
PL407831A1 (pl) * 2014-04-07 2015-10-12 Niklas Sylwia Collby & Company Sposób wytwarzania zdobionego elastycznego wielowarstwowego laminatu
PL409356A3 (pl) * 2014-09-03 2016-03-14 Niklas Sylwia Collby & Company Sposób wytwarzania i zdobienia wielowarstwowego kompozytowego laminatu elastycznego oraz wielowarstwowy kompozytowy laminat elastyczny

Also Published As

Publication number Publication date
PL423331A1 (pl) 2019-05-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR20140001846A (ko) 탄성 라미네이트 시트
KR101680457B1 (ko) 웹 필름을 접합한 합성수지계 탄성체를 적용한 스펀지와 가죽의 간접 가열식 접합 방법
JP2002535178A (ja) エラストマー系積層品の高強度貫通結合法
ATE523067T1 (de) Verfahren zur herstellung einer mehrschichtigen stapelstruktur mit verbesserter wvtr- grenzeigenschaft
US20010039998A1 (en) Process for the production of laminated pockets and laminated pocket
PL239679B1 (pl) Sposób wytwarzania laminatu z dzianin i pianki polietylenowej, o podwyższonej wytrzymałości na rozrywanie
KR101276931B1 (ko) 가죽과 스펀지의 라미네이팅 제조 방법
WO2002064368A1 (fr) Film stratifie polyimide
KR101107345B1 (ko) 천연가죽과 스펀지의 라미네이팅 제조 방법
DE602004031209D1 (de) Verfahren zur herstellung von verpackungslaminat
KR920001021B1 (ko) 미세하게 엠보싱된 표면을 가진, 웨브형태로 코팅된 결합재료 및 그 제조방법
AU611396B2 (en) Fabric lamination to concave substrate using supermeated steam
PL235407B1 (pl) Sposób wytwarzania laminatu z dzianiny i folii ze strukturami elektroprzewodzącymi
JP4551084B2 (ja) 支持体及びそれを用いた貼付剤
KR100736221B1 (ko) 핫멜트 접착제의 직접도포에 의한 장식용 유리적층체의연속 및 자동 제조장치와 그의 제조방법
KR100207910B1 (ko) 열 접착 강도를 향상시킨 부직포와 다이아퍼필름의 합지체 및 합지방법
PL238738B1 (pl) Sposób wytwarzania laminatu piankowego oraz laminat piankowy wytworzony tym sposobem
WO1998030646A1 (en) Process for obtaining an improved adhesion between the surfaces of two polymer compositions
JPH08323930A (ja) 積層シート及びその製造方法
KR102655190B1 (ko) 성형체의 제조방법 및 샌드위치 패널의 제조방법
JP3964001B2 (ja) 樹脂積層体の製造方法
JPH06311998A (ja) 使い捨て製品の吸収体およびその製造方法
JP2017100370A (ja) 積層体及びその製造方法
EP4219143A1 (en) Functional fabric obtained by recycling separator for secondary battery, and method for manufacturing same
JP2011245743A (ja) 積層体およびその製造方法