PL239294B1 - Urządzenie do rehabilitacji ręki - Google Patents

Urządzenie do rehabilitacji ręki Download PDF

Info

Publication number
PL239294B1
PL239294B1 PL429122A PL42912219A PL239294B1 PL 239294 B1 PL239294 B1 PL 239294B1 PL 429122 A PL429122 A PL 429122A PL 42912219 A PL42912219 A PL 42912219A PL 239294 B1 PL239294 B1 PL 239294B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
module
active
shaft
passive
hand
Prior art date
Application number
PL429122A
Other languages
English (en)
Other versions
PL429122A1 (pl
Inventor
Jacek Stanisław Tutak
Jacek Mucha
Emil Spišák
Kaščák L'uboš
Kaščák L’Uboš
Original Assignee
Politechnika Rzeszowska Im Ignacego Lukasiewicza
Technicka Univerzita V Kosiciach
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Rzeszowska Im Ignacego Lukasiewicza, Technicka Univerzita V Kosiciach filed Critical Politechnika Rzeszowska Im Ignacego Lukasiewicza
Priority to PL429122A priority Critical patent/PL239294B1/pl
Publication of PL429122A1 publication Critical patent/PL429122A1/pl
Publication of PL239294B1 publication Critical patent/PL239294B1/pl

Links

Landscapes

  • Rehabilitation Tools (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest urządzenie do rehabilitacji ręki połączone z komputerem za pomocą dwukierunkowej magistrali zawiera podstawę (1), na której osadzony jest moduł główny (2), który połączony jest ruchomo z co najmniej jednym modułem aktywnym (3a albo 3b) dla chorej ręki oraz naprzeciwległym do tego modułu aktywnego (3a albo 3b) co najmniej jednym modułem pasywnym (4a albo 4b) dla zdrowej ręki. Moduł aktywny (3a albo 3b) zawiera co najmniej jeden moduł napędowy, który umieszczony jest wewnątrz modułu głównego (2) i połączony jest z wałkiem napędowym, a drugi koniec tego wałka napędowego jest wyprowadzony na zewnątrz modułu głównego (2) i jest połączony współosiowo z wałkiem aktywnym. Moduł pasywny (4a albo 4b) zawiera wewnątrz modułu głównego (2) co najmniej jeden moduł pomiarowy, który połączony jest z wałkiem pomiarowym, a drugi koniec tego wałka pomiarowego jest wyprowadzony na zewnątrz modułu głównego (2) i jest połączony współosiowo z wałkiem pasywnym.

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do rehabilitacji ręki, zwłaszcza dla osób z porażeniem połowicznym w stopniu lekkim, które mają możliwość poruszania kończynami górnymi, zwłaszcza uszkodzoną ręką, a w szczególności palcami, ale ten ruch jest realizowany w niepełnym zakresie i z nieodpowiednią precyzją.
Z opisu patentowego US 4455019 A znane jest urządzenie do rehabilitacji kończyny górnej, w szczególności palców, nadgarstka oraz przedramienia, składające się z obudowy w kształcie walca, na którego górnej podstawie osadzono miejsce dla rehabilitowanej ręki wraz z sześcioma ruchomymi prowadnicami zakończonymi mocowaniami dla palców ręki. Prowadnice połączone są poprzez linki z układem ciężarków znajdujących się wewnątrz obudowy, który umożliwia prowadzenie ćwiczeń z oporem.
Z opisu zgłoszeniowego wynalazku US 20130072829 A1 znane jest urządzenie do rehabilitacji palców, którego podstawę umieszcza się na przedramieniu rehabilitowanej ręki. Urządzenie zawiera pręty, które mocowane są na zewnętrznej stronie dłoni, które umożliwiają wykonywanie ćwiczeń biernych lub wspomaganych czynnych polegających na selektywnym zginaniu i prostowaniu wszystkich lub wybranych palców, a także wykonywaniu zadanych kombinacji ruchów.
Ze stosowania znane jest, pod nazwą Amadeo, urządzenie mechatroniczne do rehabilitacji ruchowej osób z dysfunkcjami dłoni. Producentem tego znanego urządzenia jest przedsiębiorstwo Tyromotion. Umożliwia ono wykonywanie ćwiczeń biernych, ćwiczeń czynnych oraz ćwiczeń czynnych z wykorzystaniem przestrzeni wirtualnej lub biofeedbacku EMG. Zawiera ono ramę, na której opiera się przedramię rehabilitowanej ręki wraz z jej dłonią oraz prowadnice z osadzonymi na nich ruchomymi uchwytami, do których mocowane są, za pomocą magnesów, palce. Każdy palec wsparty jest na oddzielnym uchwycie i wykonuje ruchy wzdłuż szyn, a kombinacja zadanych ruchów może być dowolnie konfigurowana za pomocą jednostki sterującej.
Znane jest również urządzenie Bi-Manu-Track, którego producentem jest przedsiębiorstwo ReJest. To znane urządzenie przeznaczone jest do rehabilitacji kończyny górnej ze szczególnym uwzględnieniem ćwiczeń realizowanych w układzie odbicia lustrzanego. Zawiera ono podstawę, dwie rączki, układ napędowy, układ pomiarowy oraz układ sterowania. Urządzenie umożliwia pacjentowi wykonywanie ćwiczeń pronacji oraz supinacji przedramienia oraz zgięcia lub wyprostu nadgarstka z uwzględnieniem przy tym trzech programów ćwiczeń: bierny - bierny, w którym urządzenie narzuca ruch dla dwóch kończyn, czynny - bierny, w którym zdrową kończyną prowadzi się ruch kończyny uszkodzonej oraz czynny - czynny, w którym ruch realizuje się wspólnie obiema kończynami.
Ze stosowania znane jest również urządzenie mechatroniczne Rapael, które przeznaczone jest do rehabilitacji ruchowej palców ręki. To znane urządzenie składa się z nakładanej na zewnętrzną stronę ręki konstrukcji doposażonej w czujniki tensometryczne, po jednym dla każdego palca, które monitorują zgięcie każdego palca osobno. Urządzenie ma dwie wersje - dla prawej i dla lewej ręki. Zawiera ono zestaw ćwiczeń z biofeedbackiem odwzorowującym czynności dnia codziennego i przeznaczone jest w szczególności do prowadzenia rehabilitacji w warunkach domowych.
Ze stosowania znane jest także urządzenie pod nazwą RehaDigit, które przeznaczone jest do rehabilitacji ręki w celu poprawy funkcji motorycznych jej czterech palców, z wyłączeniem kciuka. Urządzenie składa się z obudowy, wewnątrz której osadzono ruchomy trzpień, na którym niewspółosiowo osadzono rolki. Przy pomocy napędu generowany jest ruch trzpienia i umieszczonych na nim rolek, na których osadzono palce podlegające rehabilitacji. Ruch rolek powoduje naprzemienne zginanie i prostowanie palców, wraz z możliwością dodatkowej ich stymulacji. Zastosowanie silnika wibracyjnego wspomaga dodatkowo rozluźnianie mięśni palców. Przy pomocy urządzenia, możliwe jest ćwiczenie palców prawej albo lewej ręki z możliwością ustawienia parametrów ćwiczeń.
Te znane urządzenia nie umożliwiają jednak prowadzenia ćwiczeń z jednoczesnym wykorzystaniem zdrowej kończyny oraz kończyny rehabilitowanej oraz prowadzenia na nich kilku rodzajów ćwiczeń ręki.
W celu eliminacji wad dotychczasowych rozwiązań i umożliwienia prowadzenia różnych rodzajów ćwiczeń z wykorzystaniem jednego urządzenia opracowano nowe urządzenie do rehabilitacji ręki.
Urządzenie do rehabilitacji ręki połączone z komputerem za pomocą dwukierunkowej magistrali, zawierające podstawę, według wynalazku charakteryzuje się tym, że na podstawie osadzony jest moduł główny, który ma kształt sześcianu z zaokrąglonymi rogami, przy czym moduł główny połączony jest ruchomo z pierwszym modułem aktywnym oraz drugim modułem aktywnym dla chorej ręki oraz naprzeciwległymi do tych modułów aktywnych pierwszym modułem pasywnym oraz drugim modułem pasywnym dla zdrowej ręki, przy czym moduły aktywne zawierają trzy moduły napędowe, które umieszczone
PL 239 294 B1 są wewnątrz modułu głównego i połączone są one z wałkami napędowymi, zaś drugie końce tych wałków napędowych są wyprowadzone na zewnątrz modułu głównego, zaś moduły pasywne zawierają dwa moduły pomiarowe, które umieszczone są wewnątrz modułu głównego i które połączone są z dwoma wałkami pomiarowymi, których drugie końce są wyprowadzone na zewnątrz tego modułu głównego, przy czym moduł pomiarowy posiada enkoder, a ponadto pierwszy moduł aktywny zawiera pierwszy wałek aktywny, który połączony jest współosiowo z wyprowadzonym na zewnątrz modułu głównego końcem wałka napędowego, a ponadto na pierwszym wałku aktywnym osadzonych jest, połączeniem wpustowym, przesuwnie wzdłuż osi tego pierwszego wałka aktywnego pięć krążków, zaś drugi moduł aktywny zawiera dwa drugie wałki aktywne, które połączone są współosiowo z wyprowadzonymi na zewnątrz modułu głównego końcami dwóch wałków napędowych, przy czym na każdym drugim wałku aktywnym osadzony jest pierwszy moduł rozwierny albo drugi moduł rozwierny mający formę płaskiego profilu, przy czym pierwszy moduł rozwierny zawiera rzep mocujący do mocowania kciuka chorej ręki, a drugi moduł rozwierny zawiera rzep mocujący do mocowania palców chorej ręki od palca wskazującego do palca małego, zaś po przeciwnej do pierwszego modułu aktywnego stronie modułu głównego jest pierwszy moduł pasywny, który zawiera pierwszy wałek pasywny, który połączony jest współosiowo z wyprowadzonym na zewnątrz modułu głównego końcem pierwszego wałka pomiarowego, a ponadto na pierwszym wałku pasywnym osadzony jest, połączeniem wpustowym, przesuwnie wzdłuż osi tego pierwszego wałka pasywnego krążek, zaś drugi moduł pasywny zawiera drugi wałek pasywny, który połączony jest współosiowo z wyprowadzonym na zewnątrz modułu głównego końcem drugiego wałka pomiarowego, a ponadto na drugim wałku pasywnym osadzony jest trzeci moduł rozwierny mający formę płaskiego profilu, przy czym trzeci moduł rozwierny ma rzep mocujący do mocowania palców zdrowej ręki, a ponadto krążki na pierwszym wałku aktywnym oraz krążek na pierwszym wałku pasywnym są zablokowane przed obrotem, a ponadto każdy krążek posiada prowadnicę, na której osadzone jest mocowanie dla palca ręki, zaś moduł główny posiada podstawę górną, na której obrotowo osadzony jest monitor.
Korzystnie krążki mają zróżnicowaną średnicę, przy czym krążek posiada co najmniej jeden otwór mocujący, korzystnie otworów mocujących jest pięć, a ponadto mocowanie palca jest przestawne po prowadnicy na obwodzie krążka.
Dalsze korzyści uzyskiwane są, jeżeli na krążku jest blokada mocowania palca, przy czym na mocowaniu palca jest osadzony rzep mocujący, a ponadto na mocowaniu palca jest nakładka na opuszek palca, korzystnie nakładka na opuszek palca ma postać naparstka.
Następne korzyści uzyskuje się, jeśli pomiędzy dwoma sąsiednimi krążkami na pierwszym wałku aktywnym zamocowana jest tulejka dystansowa, której średnica jest większa od średnicy tego pierwszego wałka aktywnego, przy czym tulejki dystansowe mają zróżnicowane szerokości, a ponadto na końcu wałka aktywnego i na końcu wałka pasywnego jest element blokujący.
Kolejne korzyści uzyskuje się, jeżeli rzep mocujący trzeciego modułu rozwiernego jest do mocowania palców zdrowej ręki od palca wskazującego do palca małego, zaś moduł główny osadzony jest obrotowo z zatrzaskami co 90°, przy czym monitor jest dotykowy, korzystnie monitor ma regulowany kąt nachylenia w stronę modułu głównego.
Zaletą stosowania urządzenia do rehabilitacji ręki jest możliwość prowadzenia usprawni enia rehabilitowanej kończyny górnej opierającej się na realizacji zadań obrazowanych na monitorze, na którym wyświetlane są autorskie zestawy ćwiczeń przygotowane dla tego urządzenia. Możliwe jest również wyświetlanie raportów z uzyskiwanych wyników w kolejnych tygodniach rehabilitacji. Urządzenie umożliwia prowadzenie ćwiczeń zakresu ruchu pełnego otwarcia ręki lub naprzemiennego ruchu wszystkich palców ręki, ale w ograniczonym zakresie ruchu. Urządzenie umożliwia także prowadzenie ćwiczeń chorej ręki zamocowanej do modułu aktywnego za pomocą zdrowej ręki zamocowanej do modułu pasywnego. Z wykorzystaniem urządzenia możliwe jest prowadzenie ćwiczeń zarówno w przypadku prawej, jak i lewej ręki.
Przedmiot wynalazku jest bliżej wyjaśniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie do rehabilitacji ręki w widoku izometrycznym z przodu, góry i lewego boku, fig. 2 - to samo urządzenie w widoku izometrycznym z tyłu, góry i prawego boku, fig. 3 - to samo urządzenie w widoku z góry, natomiast fig. 4 - to samo urządzenie ze zdjętą obudową modułu głównego w widoku z góry.
Urządzenie do rehabilitacji ręki, w przykładzie wykonania zawiera podstawę 1, na której osadzony jest moduł główny 2, który połączony jest w sposób ruchomy z pierwszym modułem aktywnym 3a oraz drugim modułem aktywnym 3b i dwoma odpowiadającymi im, naprzeciwległymi do nich i leżącymi na jednej z nimi osi modułami: pierwszym modułem pasywnym 4a i drugim modułem pasywnym 4b. Moduł
PL 239 294 B1 główny 2 ma kształt sześcianu z zaokrąglonymi rogami i osadzony jest obrotowo z zatrzaskami co 90°. Pierwszy moduł aktywny 3a i drugi moduł aktywny 3b przeznaczone są dla rehabilitowanej chorej ręki, natomiast pierwszy moduł pasywny 4a i drugi moduł pasywny 4b przeznaczone są dla zdrowej ręki pacjenta. Pierwszy moduł aktywny 3a zawiera moduł napędowy 5, który umieszczony jest wewnątrz modułu głównego 2 i połączony jest z wałkiem napędowym 6, którego drugi koniec jest wyprowadzony poza moduł główny 2 i połączony jest współosiowo z pierwszym wałkiem aktywnym 7a. Na tym wałku aktywnym poprzez połączenia wpustowe osadzonych jest przesuwnie wzdłuż osi tego pierwszego wałka aktywnego 7a pięć krążków 8 o różnych średnicach. Każdy krążek 8 posiada pięć otworów mocujących 9, przy czym ten krążek 8 jest mocowany do wybranego wpustu na pierwszym wałku aktywnym 7a poprzez wybrany otwór mocujący 9. Krążek 8 o największej średnicy przeznaczony jest dla palca środkowego, a krążek 8 o średnicy najmniejszej dla palca małego. Krążek 8 posiada na obwodzie prowadnicę 10 z osadzonym na niej przestawnym mocowaniem 11 palca chorej ręki zawierającym rzep mocujący 12 dla zamocowania opuszki palca. Do rzepa mocującego 12 przymocowana jest nakładka 13 na opuszek palca mająca kształt naparstka. Na krążku 8 umieszczona jest blokada uniemożliwiająca przestawienie mocowania 11 palca. Pomiędzy dwoma sąsiadującymi krążkami 8 umieszczony jest tulejka dystansowa 14, której średnica jest większa od średnicy wałka aktywnego 7, zaś szerokość tej tulejki dystansowej 14 jest dobierana indywidualnie zależnie od rozmiaru rehabilitowanej ręki, w szczególności grubości ręki i jej palców. Tulejka dystansowa 14 zawiera otwór do zamocowania na pierwszym wałku aktywnym 7a. Na końcu tego pierwszego walka aktywnego 7a, przeciwległym do modułu głównego 2, jest element blokujący 15 do prawidłowego ustawienia na pierwszym wałku aktywnym 7a zarówno krążków 8, jak i tulejek dystansowych 14. Po przeciwnej do pierwszego modułu aktywnego 3a stronie modułu głównego 2 jest umieszczony pierwszy moduł pasywny 4a, który zawiera moduł pomiarowy 16 umieszczony wewnątrz modułu głównego 2. Moduł pomiarowy 16 połączony jest z wałkiem pomiarowym 17, którego przeciwny koniec jest wyprowadzony na zewnątrz modułu głównego 2 i połączony jest współosiowo z pierwszym wałkiem pasywnym 18a, na którym poprzez połączenie wpustowe osadzony jest przesuwnie wzdłuż osi tego pierwszego wałka pasywnego 18a krążek 8 z prowadnicą 10, na której przestawnie osadzone jest mocowanie 11 dla palca zdrowej ręki. Moduł pomiarowy 16 zawiera enkoder do pomiarów kąta obrotu pierwszego wałka pasywnego 18a. Na krążku 8 jest blokada dla mocowania 11 palca zdrowej ręki, na którym umieszczony jest rzep mocujący 12. Na końcu pierwszego wałka pasywnego 18a jest element blokujący 15.
Drugi moduł aktywny 3b zawiera dwa moduły napędowe 5, które umieszczone są wewnątrz modułu głównego 2 i połączone są z wałkami napędowymi 6, których drugie końce są wyprowadzone poza moduł główny 2 i które połączone są współosiowo z drugimi wałkami aktywnymi 7b, na końcach których są odpowiednio pierwszy moduł rozwierny 19a i drugi moduł rozwierny 19b mające kształt płaskich profili. Na powierzchni pierwszego modułu rozwiernego 19a jest rzep mocujący 12 kciuk chorej ręki, a na powierzchni drugiego modułu rozwiernego 19b jest rzep mocujący 12 pozostałych palców chorej ręki: od palca wskazującego do palca małego. Po przeciwnej do drugiego modułu aktywnego 3b stronie modułu głównego 2 jest umieszczony drugi moduł pasywny 4b, który zawiera osadzony współosiowo na wałku pasywnym 18 trzeci moduł rozwierny 19c mający formę płaskiego profilu. Trzeci moduł rozwierny 19c zawiera rzep mocujący 12 zdrową ręką od palca wskazującego do palca małego. Na podstawie górnej 20 modułu głównego 2 jest osadzony obrotowo dotykowy monitor 21, który ma regulowany kąt nachylenia w stronę modułu głównego 2.
Przed przystąpieniem do ćwiczeń rehabilitant lub pacjent wybiera rodzaj ćwiczeń oraz pierwszy moduł aktywny 3a albo drugi moduł aktywny 3b i pierwszy moduł pasywny 4a albo drugi moduł pasywny 4b, przy pomocy których można realizować te ćwiczenia. Wybór dokonywany jest poprzez obrót modułu głównego 2 dokonywany tak, aby rehabilitowana ręka została umiejscowiona na wybranym pierwszym module aktywnym 3a albo drugim module aktywnym 3b.
Gdy rehabilitacja prowadzona jest z wykorzystaniem pierwszego modułu aktywnego 3a w pierwszym etapie reguluje się pierwszy moduł aktywny 3a poprzez rozlokowanie krążków 8, poprzez otwory mocujące na pierwszym wałku aktywnym 7a oraz poprzez tulejki dystansowe 14 o szerokości zależnej od wielkości rehabilitowanej ręki, zwłaszcza szerokości palców. Tulejki dystansowe 14 umieszcza się na pierwszym wałku aktywnym 7a pomiędzy krążkami 8. W drugim etapie na opuszkach palców rehabilitowanej ręki umieszcza się nakładki 13 mocowane za pomocą rzepów do rzepów mocujących 12 mocowań 11 palców umieszczonych na prowadnicach 10 krążków 8. W zależności od prowadzonych ćwiczeń i rodzaju występujących schorzeń palców, w szczególności tym, czy występuje porażenie bierne czy spastyczne oraz jak duża jest ta spastyka, istnieje możliwość zablokowania mocowania 11
PL 239 294 B1 palców za pomocą elementu blokującego 15 w odpowiedniej dla prowadzonych ćwiczeń pozycji. W trzecim etapie prowadzi się ćwiczenia, podczas których osoba rehabilitowana, według poleceń rehabilitanta, wykonuje ruchy palców osadzonych na mocowaniach 11 palców krążków 8.
Urządzenie umożliwia również prowadzenie ćwiczeń chorej ręki za pomocą ruchu zdrową ręką. W celu przeprowadzenia tego rodzaju ćwiczeń palce chorej ręki umieszcza się w nakładkach 13 krążków 8 pierwszego modułu aktywnego 3a, a palce zdrowej ręki umieszcza się w nakładkach 13 krążków 8 pierwszego modułu pasywnego 4a. Pierwszy moduł pasywny 4a posiada enkoder, którym mierzony jest kąt obrotu wałka pomiarowego 17. Poprzez zastosowane, w komputerze połączonym z urządzeniem za pomocą dwukierunkowej magistrali, oprogramowanie wykrywany jest ruch pierwszego modułu pasywnego 4a i automatycznie w tę samą stronę, poprzez wałek napędowy 6, poruszany jest pierwszy moduł aktywny 3a. Oprogramowanie komputera zlicza kąt, o jaki obraca się wałek pomiarowy 17 i zatrzymuje się, a taki sam ruch wykonywany jest przez wałek napędowy 6 pierwszego modułu aktywnego 3a. Kąt obrotu wałka napędowego 6 jest taki sam jak kąt obrotu wałka pomiarowego 17, a tym samym palce osadzone na krążkach 8 pierwszego modułu aktywnego 3a wykonują taki sam ruch jak palce osadzone na krążkach 8 pierwszego modułu pasywnego 4a.
Gdy rehabilitacja prowadzona jest z wykorzystaniem drugiego modułu aktywnego 3b, ustawia się go poprzez obrót modułu głównego 2 po stronie rehabilitowanej ręki. Moduły rozwierne 19a i 19b ustawia się w pozycji poziomej. Kciuk chorej ręki układa się na pierwszym module rozwiernym 19a i przymocowuje się go do tego modułu za pomocą rzepa mocującego 12. Pozostałe palce chorej ręki układa się natomiast na drugim module rozwiernym 19b oraz przymocowuje się je do tego modułu za pomocą rzepa mocującego 12. Następnie pacjent wykonuje ćwiczenia, polegające na zwieraniu i rozwieraniu chorej ręki, zgodnie z poleceniami wyświetlanymi na monitorze 21.
Urządzenie umożliwia również prowadzenie ćwiczeń chorej ręki za pomocą ruchu zdrową ręką. W celu przeprowadzenia tego rodzaju ćwiczeń cztery palce chorej ręki umieszcza się na pierwszym module rozwiernym 19a, a kciuk tej chorej ręki umieszcza się na drugim module rozwiernym 19b drugiego modułu aktywnego 3b, natomiast cztery palce zdrowej ręki umieszcza się na trzecim module rozwiernym 19c drugiego modułu pasywnego 4b. Drugi moduł pasywny 4b posiada enkoder, którym mierzony jest kąt obrotu wałka pomiarowego 17. Poprzez zastosowane w komputerze, połączonym z urządzeniem za pomocą dwukierunkowej magistrali, oprogramowanie wykrywany jest ruch wałka pomiarowego 17 drugiego modułu pasywnego 4b i automatycznie w tę samą stronę, poprzez wałek napędowy 6, poruszany jest drugi moduł aktywny 3b. Oprogramowanie zlicza kąt, o jaki obraca się wałek pomiarowy 17 i zatrzymuje się. Taki sam ruch wykonywany jest przez wałek napędowy 6 drugiego modułu aktywnego 3b. Kąt obrotu walka napędowego 6 jest taki sam jak kąt obrotu wałka pomiarowego 17. Poprzez rozwarcie trzeciego modułu rozwiernego 19c wykonywany jest ruch drugiego wałka pasywnego 18b i ruch wałka pomiarowego 17, co powoduje obrót wałka napędowego 6 i ruch drugiego wałka aktywnego 7b, a tym samym rozwarcie pierwszego modułu rozwiernego 19a i drugiego modułu rozwiernego 19b.
Podczas wykonywania zadań osoba rehabilitowana ćwiczy zarówno koordynację ruchową, jak i zakres ruchu kończyn górnych. Realizuje ona zadania poprzez odpowiednią koordynację, zwłaszc za ćwiczenia przy pomocy zdrowej i chorej ręki lub realizując ćwiczenia jedynie przy pomocy ręki chorej. Ćwiczenia do wykonywania przez osobę rehabilitowaną zadawane są przez rehabilitanta lub są wyświetlana na monitorze 21.
Wykaz oznaczeń rysunkowych
- podstawa
- moduł główny
3a - pierwszy moduł aktywny
3b - drugi moduł aktywny
4a - pierwszy moduł pasywny b - drugi moduł pasywny
- moduł napędowy
- wałek napędowy a - pierwszy wałek aktywny b - drugi wałek aktywny
- krążek
- otwór mocujący
- prowadnica
PL 239 294 B1
18a
18b
19a
19b
19c
- mocowanie
- rzep mocujący
- nakładka
- tulejka dystansowa
- element blokujący
- moduł pomiarowy
- wałek pomiarowy
- pierwszy wałek pasywny
- drugi wałek pasywny
- pierwszy moduł rozwierny
- drugi moduł rozwierny
- trzeci moduł rozwierny
- podstawa górna
- monitor

Claims (16)

1. Urządzenie do rehabilitacji ręki połączone z komputerem za pomocą dwukierunkowej magistrali, zawierające podstawę, znamienne tym, że na podstawie (1) osadzony jest moduł główny (2), który ma kształt sześcianu z zaokrąglonymi rogami, przy czym moduł główny (2) połączony jest ruchomo z pierwszym modułem aktywnym (3a) oraz drugim modułem aktywnym (3b) dla chorej ręki oraz naprzeciwległymi do tych modułów aktywnych (3a, 3b) pierwszym modułem pasywnym (4a) oraz drugim modułem pasywnym (4b) dla zdrowej ręki, przy czym moduły aktywne (3a, 3b) zawierają trzy moduły napędowe (5), które umieszczone są wewnątrz modułu głównego (2) i połączone są one z wałkami napędowymi (6), zaś drugie końce tych wałków napędowych (6) są wyprowadzone na zewnątrz modułu głównego (2), zaś moduły pasywne (4a, 4b) zawierają dwa moduły pomiarowe (16), które umieszczone są wewnątrz modułu głównego (2) i które połączone są z dwoma wałkami pomiarowymi (17), których drugie końce są wyprowadzone na zewnątrz tego modułu głównego (2), przy czym moduł pomiarowy (16) posiada enkoder, a ponadto pierwszy moduł aktywny (3a) zawiera pierwszy wałek aktywny (7a), który połączony jest współosiowo z wyprowadzonym na zewnątrz modułu głównego (2) końcem wałka napędowego (6), a ponadto na pierwszym wałku aktywnym (7a) osadzonych jest, połączeniem wpustowym, przesuwnie wzdłuż osi tego pierwszego wałka aktywnego (7a) pięć krążków (8), zaś drugi moduł aktywny (3b) zawiera dwa drugie wałki aktywne (7b), które połączone są współosiowo z wyprowadzonymi na zewnątrz modułu głównego (2) końcami dwóch wałków napędowych (6), przy czym na każdym drugim wałku aktywnym (7b) osadzony jest pierwszy moduł rozwierny (19a) albo drugi moduł rozwierny (19b) mający formę płaskiego profilu, przy czym pierwszy moduł rozwierny (19a) zawiera rzep mocujący (12) do mocowania kciuka chorej ręki, a drugi moduł rozwierny (19b) zawiera rzep mocujący (12) do mocowania palców chorej ręki od palca wskazującego do palca małego, zaś po przeciwnej do pierwszego modułu aktywnego (3a) stronie modułu głównego (2) jest pierwszy moduł pasywny (4a), który zawiera pierwszy wałek pasywny (18a), który połączony jest współosiowo z wyprowadzonym na zewnątrz modułu głównego (2) końcem pierwszego wałka pomiarowego (17), a ponadto na pierwszym wałku pasywnym (18a) osadzony jest, połączeniem wpustowym, przesuwnie wzdłuż osi tego pierwszego wałka pasywnego (18a) krążek (8), zaś drugi moduł pasywny (4b) zawiera drugi wałek pasywny (18b), który połączony jest współosiowo z wyprowadzonym na zewnątrz modułu głównego końcem drugiego wałka pomiarowego (17), a ponadto na drugim wałku pasywnym (18b) osadzony jest trzeci moduł rozwierny (19c) mający formę płaskiego profilu, przy czym trzeci moduł rozwierny (19c) ma rzep mocujący (12) do mocowania palców zdrowej ręki, a ponadto krążki (8) na pierwszym wałku aktywnym (7a) oraz krążek (8) na pierwszym wałku pasywnym (18a) są zablokowane przed obrotem, a ponadto każdy krążek (8) posiada prowadnicę (10), na której osadzone jest mocowanie (11) dla palca ręki, zaś moduł główny (2) posiada podstawę górną (20), na której obrotowo osadzony jest monitor (21).
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że krążki (8) mają zróżnicowaną średnicę.
PL 239 294 B1
3. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że krążek (8) posiada co najmniej jeden otwór mocujący (9).
4. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że otworów mocujących (9) jest pięć.
5. Urządzenie według dowolnego z zastrzeżeń od 1 do 4, znamienne tym, że mocowanie (11) palca jest przestawne po prowadnicy (10) na obwodzie krążka (8).
6. Urządzenie według dowolnego z zastrzeżeń od 1 do 5, znamienne tym, że na krążku (8) jest blokada mocowania (11) palca.
7. Urządzenie według dowolnego z zastrzeżeń od 1 do 6, znamienne tym, że na mocowaniu (11) palca jest osadzony rzep mocujący (12).
8. Urządzenie według dowolnego z zastrzeżeń od 1 do 7, znamienne tym, że na mocowaniu (11) palca jest nakładka (13) na opuszek palca.
9. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że nakładka (13) na opuszek palca ma postać naparstka.
10. Urządzenie według dowolnego z zastrzeżeń od 1 do 9, znamienne tym, że pomiędzy dwoma sąsiednimi krążkami (8) na pierwszym wałku aktywnym (7a) zamocowana jest tulejka dystansowa (14), której średnica jest większa od średnicy tego pierwszego wałka aktywnego (7a).
11. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że tulejki dystansowe (14) mają zróżnicowane szerokości.
12. Urządzenie według dowolnego z zastrzeżeń od 1 do 11, znamienne tym, że na końcu wałka aktywnego (7a, 7b) i na końcu wałka pasywnego (18a, 18b) jest element blokujący (15).
13. Urządzenie według dowolnego z zastrzeżeń od 1 do 12, znamienne tym, że rzep mocujący (12) trzeciego modułu rozwiernego (19c) jest do mocowania palców zdrowej ręki od palca wskazującego do palca małego.
14. Urządzenie według dowolnego z zastrzeżeń od 1 do 13, znamienne tym, że moduł główny (2) osadzony jest obrotowo z zatrzaskami co 90°.
15. Urządzenie według dowolnego z zastrzeżeń od 1 do 14, znamienne tym, że monitor (21) jest dotykowy.
16. Urządzenie według dowolnego z zastrzeżeń od 1 do 15, znamienne tym, że monitor (21) ma regulowany kąt nachylenia w stronę modułu głównego (2).
PL429122A 2019-03-04 2019-03-04 Urządzenie do rehabilitacji ręki PL239294B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL429122A PL239294B1 (pl) 2019-03-04 2019-03-04 Urządzenie do rehabilitacji ręki

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL429122A PL239294B1 (pl) 2019-03-04 2019-03-04 Urządzenie do rehabilitacji ręki

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL429122A1 PL429122A1 (pl) 2020-09-07
PL239294B1 true PL239294B1 (pl) 2021-11-22

Family

ID=72291502

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL429122A PL239294B1 (pl) 2019-03-04 2019-03-04 Urządzenie do rehabilitacji ręki

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL239294B1 (pl)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL442481A1 (pl) * 2022-10-10 2024-04-15 Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza Urządzenie do rehabilitacji ręki
PL442570A1 (pl) * 2022-10-19 2024-04-22 Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza Urządzenie do rehabilitacji dłoni

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL442481A1 (pl) * 2022-10-10 2024-04-15 Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza Urządzenie do rehabilitacji ręki
PL442570A1 (pl) * 2022-10-19 2024-04-22 Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza Urządzenie do rehabilitacji dłoni

Also Published As

Publication number Publication date
PL429122A1 (pl) 2020-09-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2668364C (en) Method and apparatus for assessing proprioceptive function
Keller et al. Robot-assisted arm assessments in spinal cord injured patients: A consideration of concept study
Reinkensmeyer et al. Guidance-based quantification of arm impairment following brain injury: a pilot study
Sarakoglou et al. Occupational and physical therapy using a hand exoskeleton based exerciser
US20090281465A1 (en) Rehabilitation and training apparatus and method of controlling the same
CA2399023C (en) Bilateral arm trainer and method of use
US10292889B1 (en) Compliant bimanual rehabilitation device and method of use thereof
Zheng et al. Development and evaluation of a sensor glove for hand function assessment and preliminary attempts at assessing hand coordination
Lambercy et al. Robots for measurement/clinical assessment
Lambercy et al. Robotic and wearable sensor technologies for measurements/clinical assessments
WO2019016720A1 (en) APPARATUS FOR EXERCISING ARMS
PL239294B1 (pl) Urządzenie do rehabilitacji ręki
Cusmano et al. Evaluation of upper limb sense of position in healthy individuals and patients after stroke
KR20120139473A (ko) 손가락 재활 장치
Amici et al. Preliminary validation of a device for the upper and lower limb robotic rehabilitation
Lioulemes et al. MAGNI dynamics: A vision-based kinematic and dynamic upper-limb model for intelligent robotic rehabilitation
Okada et al. TEM: a therapeutic exercise machine for the lower extremities of spastic patients
Chen et al. Design of the workstation for hand rehabilitation based on data glove
Baur et al. Performance-based viscous force field adaptation in upper limb strength training for stroke patients
CN215461832U (zh) 一种便携式康复科临床锻炼器
TW201705909A (zh) 肢體運動功能評估方法及其實施系統
Zbytniewska et al. Design and preliminary evaluation of a perturbation-based robot-assisted assessment of hand sensorimotor impairments
Goltapeh et al. Design and construction of a planar robotic exoskeleton for assessment of upper limb movements
Bleakley The effect of the Myomo robotic orthosis on reach performance after stroke
Peng et al. Robot assisted upper limb rehabilitation training and clinical evaluation: Results of a pilot study