PL238524B1 - Sposób otrzymywania kompozytu nanokrystalicznego żelaza i jego zastosowanie do adsorpcji zanieczyszczeń z fazy ciekłej - Google Patents

Sposób otrzymywania kompozytu nanokrystalicznego żelaza i jego zastosowanie do adsorpcji zanieczyszczeń z fazy ciekłej Download PDF

Info

Publication number
PL238524B1
PL238524B1 PL422401A PL42240117A PL238524B1 PL 238524 B1 PL238524 B1 PL 238524B1 PL 422401 A PL422401 A PL 422401A PL 42240117 A PL42240117 A PL 42240117A PL 238524 B1 PL238524 B1 PL 238524B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
iron
sample
room temperature
moles
carried out
Prior art date
Application number
PL422401A
Other languages
English (en)
Other versions
PL422401A1 (pl
Inventor
Wojciech Konicki
Walerian Arabczyk
Original Assignee
Akademia Morska W Szczecinie
Univ West Pomeranian Szczecin Tech
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akademia Morska W Szczecinie, Univ West Pomeranian Szczecin Tech filed Critical Akademia Morska W Szczecinie
Priority to PL422401A priority Critical patent/PL238524B1/pl
Publication of PL422401A1 publication Critical patent/PL422401A1/pl
Publication of PL238524B1 publication Critical patent/PL238524B1/pl

Links

Landscapes

  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
  • Hard Magnetic Materials (AREA)

Abstract

Sposób otrzymywania kompozytu nanokrystalicznego żelaza, polegający na tym, że spiek nanokrystalicznego żelaza z dodatkiem tlenku glinu i/lub tlenku wapnia, przy czym sumaryczna zawartość tlenków glinu i wapnia wynosi od 3 do 7% wagowych poddaje się procesowi redukcji, a następnie nawęglania do uzyskania stosunku liczby moli węgla do liczby moli żelaza nie mniejszej niż 10 i nie większej niż 50, po czym próbkę chłodzi się do temperatury pokojowej w atmosferze gazu inertnego.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania kompozytu nanokrystalicznego żelaza i jego zastosowanie do adsorpcji zanieczyszczeń z fazy ciekłej.
Znany jest z publikacji US5472749A sposób otrzymywania nanokrystalicznych cząstek metali i stopów takich jak nikiel, żelazo, kobalt lub stop kobalt-chrom pokrytych powłoką grafitową. Materiał otrzymywany jest za pomocą metody łuku wolframowego, w której do pokrycia nanomateriału wykorzystuje się aparat złożony z katody w formie pręta wolframowego oddzielonego od tygla grafitowego oraz anody zbudowanej z materiału, który ma być kapsułkowany. Komora łukowa jest wypełniona gazem obojętnym lub gazem redukującym.
Sposób otrzymywania kompozytu nanokrystalicznego żelaza, według wynalazku, charakteryzuje się tym, że spiek nanokrystalicznego żelaza o średnicy ziarna od 0.5 do 1,2 mm z dodatkiem tlenku glinu i/lub tlenku wapnia, w takiej ilości, że ich zawartość wynosi od 3 do 7% wagowych, poddaje się procesowi redukcji. Proces redukcji prowadzi się wodorem, pod ciśnieniem atmosferycznym, od temperatury pokojowej do 650°C, do ustabilizowania się masy próbki. Następnie poddaje się nawęglaniu w zakresie temperatur od 300 do 800°C, w obecności węglowodoru bądź mieszaniny węglowodorów lub węglowodoru bądź mieszaniny węglowodorów z gazem obojętnym, do uzyskania stosunku liczby moli węgla do liczby moli żelaza nie mniejszej niż 15 i nie większej niż 50, po czym próbkę chłodzi się do temperatury pokojowej w atmosferze gazu obojętnego. Zastosowanie mieszaniny kompozytu określonej w zastrz. 1 do adsorpcji zanieczyszczeń z fazy ciekłej.
Sposób według wynalazku pozwala na otrzymanie kompozytu złożonego z cząstek nanokrystalicznego żelaza pokrytych wielowarstwową otoczką grafitową. Biorąc pod uwagę właściwości magnetyczne żelaza tak otrzymany adsorbent (kompozyt) może być łatwo oddzielany po procesie adsorpcji z fazy ciekłej za pomocą zewnętrznego pola magnetycznego.
Przedmiot wynalazku został przedstawiony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widmo XRD próbki po procesie nawęglania, fig. 2 - obraz HRTEM nanokrystalitów żelaza otoczonych warstwami grafitowymi, po procesie nawęglania, fig. 3 - widmo XRD próbki po procesie nawęglania, fig. 4 - obraz HRTEM nanokrystalitów żelaza otoczonych warstwami grafitowymi po procesie nawęglania, fig. 5 - wykres przedstawiający zdolność adsorpcyjną kompozytu otrzymanego z przykładu 1 dla adsorpcji jonów Ni2+ w 20°C przy pH=7, fig. 6 - wykres przedstawiający zdolność adsorpcyjną kompozytu otrzymanego z przykładu 2 dla adsorpcji barwnika Acid Red 88 w 30°C przy pH=7.
P r z y k ł a d 1
W piecu elektrycznym przeprowadzono proces topienia tlenków żelaza z dodatkiem tlenku glinu (3,3% wagowych AI2O3) w temperaturze 1600°C otrzymując roztwór ciekły tych tlenków, który po ochłodzeniu do temperatury pokojowej stanowił stop. Stop ten rozdrabniano i przesiewano przez sita otrzymując frakcję ziaren o średnicy od 0,5 do 1,0 mm. Próbkę frakcji o masie 1 g i umieszczono w koszyczku platynowym w termowadze i redukowano wodorem pod ciśnieniem atmosferycznym od temperatury pokojowej do 650°C. Proces redukcji prowadzono do ustabilizowania się masy próbki, która wystąpiła po czasie około 50 godzin. Po procesie redukcji prowadzono proces nawęglania próbki w temperaturze 650°C metanem pod ciśnieniem atmosferycznym. Proces prowadzono do stopnia nawęglenia nC/nFe=40, gdzie nC/nFe jest stosunkiem liczby moli węgla do liczby moli żelaza w układzie węgiel-żelazo. Po procesie nawęglania próbka w formie proszku chłodzona była w atmosferze azotu do temperatury pokojowej. Analiza wykonana metodą proszkowej dyfrakcji rentgenowskiej (XRD) próbki po procesie nawęglania wykazała obecność żelaza oraz grafitu (fig. 1). Analiza wykonana za pomocą wysokorozdzielczej transmisyjnej mikroskopii elektronowej (HRTEM) wykazała obecność wielowarstwowej otoczki grafitowej wynoszącej ok. 20 nm (fig. 2).
Badania zdolności adsorpcyjnej otrzymanego kompozytu prowadzono w kolbie Erlenmeyera w której umieszczono roztwór (150 ml) o początkowym stężeniu jonów Ni2+ równym 20 mg L-1 i pH=7. Proces prowadzono w temperaturze 20°C. Kolbę z roztworem zamknięto i umieszczono w łaźni wodnej z wytrząsaniem oraz kontrolowaną temperaturą i mieszano z prędkością 160 rpm. Po ustabilizowaniu się temperatury roztworu do 20°C, do roztworu dodano 40 mg kompozytu otrzymanego z przykładu 1. Następnie w określonych, niejednolitych odstępach czasu pobierano próbkę w ilości 1 mL i separowano adsorbent (kompozyt) za pomocą zewnętrznego pola magnetycznego w postaci magnesu neodymowego. Stężenie jonów Ni2+ oznaczano metodą spektrofotometryczną UV-VIS z dimetyloglioksymem
PL 238 524 B1 przy Xmax = 530 nm. Figura 5 przedstawia wpływ czasu adsorpcji jonów Ni2+ na zdolność adsorpcyjną kompozytu w temperaturze 20°C przy pH=7.
P r z y k ł a d 2
W piecu elektrycznym przeprowadzono proces topienia tlenków żelaza z dodatkiem tlenku glinu i tlenku wapnia (3,3% wagowych AI2O3, 2.8% wagowych CaO) w temperaturze 1600°C otrzymując roztwór ciekły tych tlenków, który po ochłodzeniu do temperatury pokojowej stanowił stop. Stop ten rozdrabniano i przesiewano przez sita otrzymując frakcję ziaren o średnicy od 0,7 do 1,2 mm. Próbkę frakcji o masie 1 g umieszczono w koszyczku platynowym w termowadze i redukowano wodorem pod ciśnieniem atmosferycznym od temperatury pokojowej do 650°C. Proces redukcji prowadzono do ustabilizowania się masy próbki, która wystąpiła po czasie około 42 godzin. Po procesie redukcji prowadzono proces nawęglania próbki w temperaturze 500°C acetylenem pod ciśnieniem atmosferycznym. Proces prowadzono do stopnia nawęglenia dyfrakcji rentgenowskiej (XRD) =50, gdzie dyfrakcji rentgenowskiej (XRD) jest stosunkiem liczby moli węgla do liczby moli żelaza w układzie węgiel-żelazo. Po procesie nawęglania próbka w formie proszku chłodzona była w atmosferze argonu do temperatury pokojowej. Analiza wykonana metodą proszkowej dyfrakcji rentgenowskiej (XRD) próbki po procesie nawęglania wykazała obecność żelaza, węglika żelaza Fe3C oraz grafitu (fig. 3). Analiza wykonana za pomocą wysokorozdzielczej transmisyjnej mikroskopii elektronowej (HRTEM) wykazała obecność wielowarstwowej otoczki grafitowej wynoszącej ok. 30 nm (fig. 4).
Badania zdolności adsorpcyjnej otrzymanego kompozytu prowadzono w kolbie Erlenmeyera w której umieszczano roztwór (150 ml) o początkowym stężeniu barwnika Acid Red 88 równym 40 mg L-1 i pH=7. Proces prowadzono w temperaturze 30°C. Kolbę z roztworem zamknięto i umieszczono w łaźni wodnej z wytrząsaniem oraz kontrolowaną temperaturą i mieszano z prędkością 160 rpm. Po ustabilizowaniu się temperatury roztworu do 30°C, do roztworu dodano 30 mg kompozytu o trzymanego z przykładu 2. Następnie w określonych, niejednolitych odstępach czasu pobierano próbkę w ilości 1 mL i separowano adsorbent (kompozyt) za pomocą zewnętrznego pola magnetycznego w postaci magnesu neodymowego. Stężenie barwnika Acid Red 88 oznaczano metodą spektrofotometryczną UV-VIS przy Xmax = 505 nm. Figura 6 przedstawia wpływ czasu adsorpcji barwnika na zdolność adsorpcyjną kompozytu w temperaturze 30°C przy pH=7.
P r z y k ł a d 3
W piecu elektrycznym przeprowadzono proces topienia tlenków żelaza z dodatkiem tlenku glinu i tlenku wapnia (3,3% wagowych AI2O3, 2,8% wagowych CaO) w temperaturze 1600°C otrzymując roztwór ciekły tych tlenków, który po ochłodzeniu do temperatury pokojowej stanowił stop. Stop ten rozdrabniano i przesiewano przez sita otrzymując frakcję ziaren o średnicy od 0,7 do 1,2 mm. Próbkę frakcji o masie 1 g umieszczono w koszyczku platynowym w termowadze i redukowano wodorem pod ciśnieniem atmosferycznym od temperatury pokojowej do 650°C. Proces redukcji prowadzono do ustabil izowania się masy próbki, która wystąpiła po czasie około 42 godzin. Po procesie redukcji prowadzono proces nawęglania próbki w temperaturze 760°C mieszaniną metanu z azotem w stosunku CH4:N2=10:4 pod ciśnieniem atmosferycznym. Proces prowadzono do stopnia nawęglenia nc/nFe =15, gdzie nc/nFe jest stosunkiem liczby moli węgla do liczby moli żelaza w układzie węgiel-żelazo. Po procesie nawęglania próbka w formie proszku chłodzona była w atmosferze argonu do temperatury pokojowej. Po procesie nawęglania próbka w formie proszku chłodzona była w atmosferze argonu do temperatury pokojowej.
P r z y k ł a d 4
W piecu elektrycznym przeprowadzono proces topienia tlenków żelaza z dodatkiem tlenku glinu (3,3% wagowych AI2O3) w temperaturze 1600°C otrzymując roztwór ciekły tych tlenków, który po ochłodzeniu do temperatury pokojowej stanowił stop. Stop rozdrabniano i przesiewano przez sita otrzymując frakcję ziaren o średnicy od 5 do 1,0 mm. Próbkę frakcji o masie 1 g umieszczono w koszyczku platynowym w termowadze i redukowano wodorem pod ciśnieniem atmosferycznym od temperatury pokojowej do 650°C. Proces redukcji -prowadzono do ustabilizowania się masy próbki, która wystąpiła po czasie około 50 godzin. Po procesie redukcji prowadzono proces nawęglania próbki w temperaturze 300°C mieszaniną metanu z etanem w stosunku CH4:C2H6=1:1 pod ciśnieniem atmosferycznym. Proces prowadzono do stopnia nawęglenia nc/nFe=30, gdzie nc/nFe jest stosunkiem liczby moli węgla do liczby moli żelaza w układzie węgiel-żelazo. Po procesie nawęglania próbka w formie proszku chłodzona była w atmosferze azotu do temperatury pokojowej.
PL 238 524 B1
P r z y k ł a d 5
W piecu elektrycznym przeprowadzono proces topienia tlenków żelaza z dodatkiem tlenku glinu (3,3% wagowych AI2O3) w temperaturze 1600°C otrzymując roztwór ciekły tych tlenków, który po ochłodzeniu do temperatury pokojowej stanowił stop. Stop rozdrabniano i przesiewano przez sita otrzymując frakcję ziaren o średnicy od 0,5 do 1,0 mm. Próbkę frakcji o masie 1 g umieszczono w koszyczku platynowym w termowadze i redukowano wodorem pod ciśnieniem atmosferycznym od temperatury pokojowej do 650°C. Proces redukcji prowadzono do ustabilizowania się masy próbki, która wystąpiła po czasie około 50 godzin.
Po procesie redukcji prowadzono proces nawęglania próbki w temperaturze 600°C mieszaniną metanu z etanem i azotem w stosunku CH4:C2H6:N2=1:1:0.5 pod ciśnieniem atmosferycznym. Proces prowadzono do stopnia nawęglenia nC/nFe=25, gdzie nC/nFe jest stosunkiem liczby moli węgla do liczby moli żelaza w układzie węgiel-żelazo. Po procesie nawęglania próbka w formie proszku chłodzona była w atmosferze azotu do temperatury pokojowej.
P r z y k ł a d 6
W piecu elektrycznym przeprowadzono proces topienia tlenków żelaza z dodatkiem tlenku glinu i tlenku wapnia (3,3% wagowych AI2O3, 2,8% wagowych CaO) w temperaturze 1600°C otrzymując roztwór ciekły tych tlenków, który po ochłodzeniu do temperatury pokojowej stanowił stop. Stop ten rozdrabniano i przesiewano przez sita otrzymując frakcję ziaren o średnicy od 0,7 do 1,2 mm. Próbkę frakcji o masie 1 g umieszczono w koszyczku platynowym w termowadze i redukowano wodorem pod ciśnieniem atmosferycznym od temperatury pokojowej do 650°C. Proces redukcji prowadzono do ustabilizowania się masy próbki, która wystąpiła po czasie około 42 godzin. Po procesie redukcji prowadzono proces nawęglania próbki w temperaturze 430°C mieszaniną etanu z azotem i wodorem w stosunku C2H6:N2:H2=5:1:0.2 pod ciśnieniem atmosferycznym. Proces prowadzono do stopnia nawęglenia nc/nfe =45, gdzie nc/nfe jest stosunkiem liczby moli węgla do liczby moli żelaza w układzie węgiel-żelazo. Po procesie nawęglania próbka w formie proszku chłodzona była w atmosferze argonu do temperatury pokojowej. Po procesie nawęglania próbka w formie proszku chłodzona była w atmosferze argonu do temperatury pokojowej.

Claims (2)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób otrzymywania kompozytu nanokrystalicznego żelaza, znamienny tym, że spiek nanokrystalicznego żelaza o średnicy ziarna od 0,5 do 1,2 mm z dodatkiem tlenku glinu i/lub tlenku wapnia, w takiej ilości, że ich zawartość wynosi od 3 do 7% wagowych, poddaje się procesowi redukcji wodorem, pod ciśnieniem atmosferycznym, od temperatury pokojowej do 650°C, do ustabilizowania się masy próbki, następnie poddaje się nawęglaniu w zakresie temperatur od 300 do 800°C, w obecności węglowodoru bądź mieszaniny węglowodorów lub węglowodoru bądź mieszaniny węglowodorów z gazem obojętnym, do uzyskania stosunku liczby moli węgla do liczby moli żelaza nie mniejszej niż 15 i nie większej niż 50, po czym próbkę chłodzi się do temperatury pokojowej w atmosferze gazu obojętnego.
  2. 2. Zastosowanie mieszaniny kompozytu określonej w zastrz. 1 do adsorpcji zanieczyszczeń z fazy ciekłej.
PL422401A 2017-07-31 2017-07-31 Sposób otrzymywania kompozytu nanokrystalicznego żelaza i jego zastosowanie do adsorpcji zanieczyszczeń z fazy ciekłej PL238524B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422401A PL238524B1 (pl) 2017-07-31 2017-07-31 Sposób otrzymywania kompozytu nanokrystalicznego żelaza i jego zastosowanie do adsorpcji zanieczyszczeń z fazy ciekłej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422401A PL238524B1 (pl) 2017-07-31 2017-07-31 Sposób otrzymywania kompozytu nanokrystalicznego żelaza i jego zastosowanie do adsorpcji zanieczyszczeń z fazy ciekłej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL422401A1 PL422401A1 (pl) 2019-02-11
PL238524B1 true PL238524B1 (pl) 2021-08-30

Family

ID=65270262

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL422401A PL238524B1 (pl) 2017-07-31 2017-07-31 Sposób otrzymywania kompozytu nanokrystalicznego żelaza i jego zastosowanie do adsorpcji zanieczyszczeń z fazy ciekłej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL238524B1 (pl)

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA1045027A (en) * 1975-09-26 1978-12-26 Walter A. Hedden Hydraulic fracturing method using sintered bauxite propping agent
JP6439047B2 (ja) * 2014-12-01 2018-12-19 サンーゴバン アブレイシブズ,インコーポレイティド 炭化ケイ素を有する凝集体と無機結合材とを含む研磨物品

Also Published As

Publication number Publication date
PL422401A1 (pl) 2019-02-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Helle et al. Structure and high-temperature oxidation behaviour of Cu–Ni–Fe alloys prepared by high-energy ball milling for application as inert anodes in aluminium electrolysis
Jiménez et al. Decomposition of TiH2 studied in situ by synchrotron X-ray and neutron diffraction
KR20190032472A (ko) 텅스텐 모노카바이드(wc) 구형 분말의 제조
Malkki et al. Manufacture of fully dense uranium nitride pellets using hydride derived powders with spark plasma sintering
JP2009506974A5 (pl)
Ağaoğulları et al. Synthesis of bulk nanocrystalline samarium hexaboride
Wang et al. Size-controlled synthesis of high-purity tungsten carbide powders via a carbothermic reduction–carburization process
Cheraghi et al. Chemical, microstructural, and phase changes of manganese ores in calcination and pre-reduction by natural gas
Vilémová et al. Thermal and oxidation behavior of CoCrFeMnNi alloy with and without yttrium oxide particle dispersion
Pan et al. Synthesis of WC-Co composite powders with two-step carbonization and sintering performance study
Zhong et al. A study on the synthesis of nanostructured WC–10 wt% Co particles from WO 3, Co 3 O 4, and graphite
Xiong et al. Ultrafine hardmetals prepared by WC–10 wt.% Co composite powder
KR20010075702A (ko) 기상 침탄에 의한 탄화텅스텐의 제조 방법
de Albuquerque Brocchi et al. Reduction reactions applied for synthesizing different nano-structured materials
PL238524B1 (pl) Sposób otrzymywania kompozytu nanokrystalicznego żelaza i jego zastosowanie do adsorpcji zanieczyszczeń z fazy ciekłej
Vishnu et al. Direct electrochemical preparation of nanostructured silicon carbide and its nitridation behavior
Jinshan et al. Synthesis and thermal properties of ultrafine powders of iron group metals
RU2597093C1 (ru) СПОСОБ СИНТЕЗА ПОРОШКА СУПЕРПАРАМАГНИТНЫХ НАНОЧАСТИЦ Fe2O3
Wen et al. Preparation of diamond nanocrystals from catalysed carbon black in a high magnetic field
Kai et al. The oxidation behavior of a Ti50Cu28Ni15Sn7 bulk metallic glass at 400–500° C
JP2011051814A (ja) 窒化鉄微粒子及びそれを含有するコロイド溶液
US20200131616A1 (en) Oxidation resistant coating and methods of manufacturing thereof
JP2011050829A (ja) 微粒子の製造方法及びその製造装置
Butovsky et al. Synthesis of metal–carbon core–shell nanoparticles by RAPET (Reaction under Autogenic Pressure at Elevated Temperatures)
Wang et al. The stability, characteristics and magnetic properties of iron carbide from an oolitic hematite