PL238438B1 - Mechanizm dla protezy kolana - Google Patents

Mechanizm dla protezy kolana Download PDF

Info

Publication number
PL238438B1
PL238438B1 PL426870A PL42687018A PL238438B1 PL 238438 B1 PL238438 B1 PL 238438B1 PL 426870 A PL426870 A PL 426870A PL 42687018 A PL42687018 A PL 42687018A PL 238438 B1 PL238438 B1 PL 238438B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
joint
cam element
cam
knee
thigh
Prior art date
Application number
PL426870A
Other languages
English (en)
Other versions
PL426870A1 (pl
Inventor
Sławomir Kiwała
Antoni Gronowicz
Marco Ceccarelli
Michał Olinski
Original Assignee
Marco Ceccarelli
Politechnika Wroclawska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Marco Ceccarelli, Politechnika Wroclawska filed Critical Marco Ceccarelli
Priority to PL426870A priority Critical patent/PL238438B1/pl
Publication of PL426870A1 publication Critical patent/PL426870A1/pl
Publication of PL238438B1 publication Critical patent/PL238438B1/pl

Links

Landscapes

  • Prostheses (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest mechanizm dla protezy kolana.
Z opisu zgłoszeniowego PL 401609 B1 znana jest aktywna proteza podudzia, stosowana u ludzi po amputacji kończyn dolnych. Proteza charakteryzuje się tym, że staw kolanowy posiada hamulec hydrauliczny wyzwalany pompą hydrauliczną i połączony z czujnikiem ciśnienia. Czujnik ciśnienia podłączony jest do układu sterującego pracą protezy, który połączony jest z czujnikiem położenia kątowego oraz z silnikiem elektrycznym napędu kolana. Ponadto proteza ma element mocujący połączony co najmniej jednym elementem kumulującym energię z łącznikiem kolana i stopy, a na łączniku kolana i stopy osadzona jest przesuwnie obejma połączona z elementem suwliwym amortyzacji pracy stopy.
Z opisu zgłoszeniowego PL 219837 B1 znana jest aktywna proteza podudzia, przeznaczona dla ludzi po amputacji kończyn dolnych, ułatwiająca funkcjonowanie osób niepełnosprawnych w społeczeństwie. Proteza charakteryzuje się tym, że ma dwie napędzane osie, z których oś stawu kolanowego, napędzana jest silnikiem elektrycznym napędu kolana, a oś stawu skokowego napędzana jest silnikiem elektrycznym napędu stopy, przy czym obroty silników redukowane są przekładniami. Staw kolanowy, który posiada sprzęgło z mechanizmem załączającym, przenoszące moment obrotowy przekazywany z silnika elektrycznego napędu kolana na dolną część protezy, połączony jest ze stawem skokowym łącznikiem .
Z opisu patentowego PL 212152 B1 znany jest przegub stawu kolanowego będący endoprotezą mocowaną do kości udowej i goleniowej walcowymi, wielowpustowymi końcówkami, połączonymi z głowicami główki i panewki, zespolonymi przegubem z trzpieniem napiętym sprężyną. Przegub stawu kolanowego posiada mechaniczne połączenie części udowej z podkolanową, przenoszone poprzez trzpień i przegub bez udziału ścięgien i mięśni, których rola ogranicza się do zginania przegubu. W przypadku gwałtownego niekontrolowanego zgięcia kolana o kąt większy niż dziewięćdziesiąt stopni sprężyna, napinająca trzpień, poddaje się, a następnie dokonuje powrotu do pozycji normalnego ugięcia.
Z opisu patentowego PL 219 055 B1 znany jest mechanizm przegubowy działający następująco. W wyniku wysuwania się tłoczyska z siłownika następuje obrót w prawo członu, przy czym jednocześnie pierwsze kółko i drugie kółko toczą się w prawo, tak że środek obrotu drugiego członu zmienia swoje położenie. W tym czasie pierwszy łącznik i drugi łącznik obracają się synchronicznie, zaś pierwszy wahacz obraca się w kierunku przeciwnym niż drugi wahacz. Łączniki jak i wahacze zapewniają stabilną pracę mechanizmu oraz jego zwartą konstrukcję.
Istotą mechanizmu dla protezy kolana jest to, że posiada element krzywkowy górny osadzony na stałe w udzie współpracujący z elementem krzywkowym dolnym osadzonym na stałe w podudziu, cięgna umieszczone są w prowadnicach i osadzone jednymi końcami w elemencie krzywkowym górnym, a drugimi końcami w elemencie krzywkowym dolnym, sprężynę zdwojoną zamocowaną przegubem udowym zdwojonym do elementu krzywkowego górnego, a przegubem piszczelowym zdwojonym do elementu krzywkowego dolnego, napęd liniowy osadzony przegubem górnym w udzie, a przegubem dolnym osadzony w podudziu.
Korzystnie wymienne części, którymi są element krzywkowy górny i element krzywkowy dolny, dołączone są do uda i podudzia, z profilami krzywkowymi.
Korzystnie połączenie uda i podudzia otrzymuje się za pomocą elementów krzywkowych, których kształty mogą zostać uformowane na podstawie trajektorii chwilowego środka obrotu stawu kolanowego jako stałej i ruchomej centroidy.
Korzystnie cięgna umieszczone w prowadnicach zapewniają tylko toczenie bez poślizgu elementów krzywkowych.
Korzystnie sprężyna zdwojona zapewnia nieprzerwany kontakt między elementem krzywkowym górnym i elementem krzywkowym dolnym.
Wynalazek został bliżej przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 - przedstawia widok z boku z elementami mechanizmu i jego napędem liniowym na tle obrysu kolana ludzkiego, fig. 2 - przekrój mechanizmu z widocznymi cięgnami i prowadnicami
P r z y k ł a d 1
Mechanizm dla protezy kolana odwzorowuje złożony ruch stawu kolanowego jako względny ruch między kością udową i kością piszczelową. W ludzkim stawie kolanowym oprócz toczenia występuje również poślizg. Z tego powodu chwilowa oś obrotu stawu zmienia swoje położenie wraz ze stopniem zgięcia w kolanie, a trajektoria ruchu kości udowej względem kości piszczelowej jest złożona. Mechanizm oparty o krzywki może być repliką ludzkiego kolana.
PL 238 438 B1
Mechanizm odtwarzający złożoną trajektorię kolana odwzorowuje względny ruch między udem 2 i podudziem 4. Ruch całego mechanizmu i zgięcie kolana 10 zapewnia napęd liniowy 11, który osadzono przegubem górnym 12 w udzie 2, a przegubem dolnym 13 osadzono w podudziu 4. Głównymi częściami protezy są element krzywkowy górny 1 osadzony na stałe w udzie 2 oraz współpracujący element krzywkowy dolny 3 osadzony na stałe w podudziu 4. Cięgna 5 umieszczone w prowadnicach 6 osadzone jednymi końcami w elemencie krzywkowym górnym 1, a drugimi końcami w elemencie krzywkowym dolnym 3 zapewniają czyste toczenie bez poślizgu elementów krzywkowych 1 i 3. Prowadnice są wykonane w kształcie rowków w elemencie krzywkowym górnym 1 oraz w elemencie krzywkowym dolnym 3. Zdwojona sprężyna 7 zamocowana po bokach mechanizmu kolana przegubem udowym zdwojonym 8 do elementu krzywkowego górnego 1, a przegubem piszczelowym zdwojonym 9 do elementu krzywkowego dolnego 3 zapewnia nieprzerwany kontakt między elementem krzywkowym górnym 1 i elementem krzywkowym dolnym 3. W celu określenia prawidłowego kształtu krzywek 1 i 3, mogą być wykorzystane wcześniej zarejestrowane dane o ruchu pacjenta lub kształty współpracujących powierzchni stawowych kości udowej i piszczelowej. Ponadto, ruch drugiego zdrowego stawu kolanowego może być traktowany jako odniesienie dla wymiarowania wszystkich elementów mechanizmu. Możliwe zastosowania mechanizmu obejmują nie tylko protezę kolana, ale również między innymi ortezę, endoprotezę, egzoszkielet lub symulator ruchu ludzkiego kolana.
Kształty powierzchni krzywek górnej i dolnej odwzorowują odpowiednio kształty centroid ruchomej i stałej chwilowego środka obrotu stawu kolanowego dla ludzkich ruchów. Ponadto istnieje możliwość wymiany krzywkowych elementów mechanizmu na elementy z innymi kształtami powierzchni współpracujących zapewniając żądaną trajektorię ruchu dla indywidualnych potrzeb. Sam mechanizm może odwzorować bardzo dokładnie złożony ruch ludzkiego stawu kolanowego. Natomiast cięgna zapewniają tylko toczenie względem siebie elementów krzywkowych bez poślizgu. Dodatkowo cięgna, które są umieszczone w prowadnicach są tylko rozciągane i nie wpływają na kontakt między elementami krzywkowymi. Sama sprężyna zdwojona zapewnia stały kontakt elementów krzywkowych

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Mechanizm dla protezy kolana znamienny tym, że posiada element krzywkowy górny (1) osadzony na stałe w udzie (2) współpracujący z elementem krzywkowym dolnym (3) osadzonym na stałe w podudziu (4), cięgna (5) umieszczone w prowadnicach (6) osadzone jednymi końcami w elemencie krzywkowym górnym (1), a drugimi końcami w elemencie krzywkowym dolnym (3) oraz sprężynę zdwojoną (7) zamocowaną przegubem udowym zdwojonym (8) do elementu krzywkowego górnego (1), a przegubem piszczelowym zdwojonym (9) do elementu krzywkowego dolnego (3), przy czym napęd liniowy (11) osadzony jest przegubem górnym (12) w udzie (2), a przegubem dolnym (13) osadzony w podudziu (4).
  2. 2. Mechanizm według zastrz. 1 znamienny tym, że wymienne części, którymi są element krzywkowy górny (1) i element krzywkowy dolny (3), dołączone są do uda (2) i podudzia (4), z profilami krzywkowymi które mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb.
  3. 3. Mechanizm według zastrz. 1 znamienny tym, że - połączenie uda (2) i podudzia (4) otrzymuje się za pomocą elementów krzywkowych (1) i (3), których kształty mogą zostać uformowane na podstawie trajektorii chwilowego środka obrotu stawu kolanowego jako stałej i ruchomej centroidy.
  4. 4. Mechanizm według zastrz. 1 znamienny tym, że - cięgna (5), umieszczone w prowadnicach (6), zapewniają tylko toczenie bez poślizgu elementów krzywkowych (1) i (3).
  5. 5. Mechanizm według zastrz. 1 znamienny tym, że sprężyna zdwojona (7) zapewnia nieprzerwany kontakt między elementem krzywkowym górnym (1) i elementem krzywkowym dolnym (3).
PL426870A 2018-09-04 2018-09-04 Mechanizm dla protezy kolana PL238438B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL426870A PL238438B1 (pl) 2018-09-04 2018-09-04 Mechanizm dla protezy kolana

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL426870A PL238438B1 (pl) 2018-09-04 2018-09-04 Mechanizm dla protezy kolana

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL426870A1 PL426870A1 (pl) 2020-03-09
PL238438B1 true PL238438B1 (pl) 2021-08-23

Family

ID=69709530

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL426870A PL238438B1 (pl) 2018-09-04 2018-09-04 Mechanizm dla protezy kolana

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL238438B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL426870A1 (pl) 2020-03-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5611774A (en) Knee support or replacement apparatus
US3824630A (en) Prosthetic joint for total knee replacement
RU2652893C2 (ru) Ортопедическое устройство
Langlois et al. Design and development of customized physical interfaces to reduce relative motion between the user and a powered ankle foot exoskeleton
US20130245524A1 (en) Knee ankle foot orthosis
KR100982369B1 (ko) 무릎 인공 보철물
Paul Loading on normal hip and knee joints and on joint replacements
Herr et al. Cyborg technology--biomimetic orthotic and prosthetic technology
KR101243140B1 (ko) 착용로봇
US8075625B2 (en) Orthopaedic device and procedure to realize such a device
Kim et al. Conceptualization of an exoskeleton Continuous Passive Motion (CPM) device using a link structure
US6517504B1 (en) Knee-assisting or knee-substitute apparatus
US10702402B1 (en) Position/weight-activated knee locking mechanism
PL238438B1 (pl) Mechanizm dla protezy kolana
Anderson et al. Reduction of frontal plane knee load caused by lateral trunk lean depends on step width
Etoundi et al. A bio-inspired condylar knee joint for knee prosthetics
CN103222905B (zh) 一种运动瞬心可调式假肢多轴关节
Etoundi et al. A bio-inspired condylar knee joint for leg amputees and for knee implants
PL241977B1 (pl) Mechatroniczny mechanizm mimośrodowy dla ludzkiego stawu kolanowego
PL228030B1 (pl) Mechatroniczny układ adaptacji trajektorii, zwłaszcza protezy kolana ludzkiego
Rovetta et al. Biorobotic design criteria for innovative limb prosthesis
Rodriguez-Martinez et al. Proposal by simple design of the lower limb exoskeleton of continuous use, provided of own mobility and body load support. Case: application due to an illness
PL229343B1 (pl) Mechatroniczny układ nadążnej modyfikacji trajektorii, zwłaszcza ortezy kolana
WO1993022991A1 (en) Mechanical articulated joint with variably positionable axis of articulation
PL228031B1 (pl) Mechanizm z dostosowaniem trajektorii w czasie rzeczywistym, zwłaszcza ortezy kolana ludzkiego