PL238301B1 - Sposób stymulacji wzrostu grzybów owadobójczych oraz ich patogeniczności dla szkodników w biologicznej ochronie roślin - Google Patents

Sposób stymulacji wzrostu grzybów owadobójczych oraz ich patogeniczności dla szkodników w biologicznej ochronie roślin Download PDF

Info

Publication number
PL238301B1
PL238301B1 PL422899A PL42289917A PL238301B1 PL 238301 B1 PL238301 B1 PL 238301B1 PL 422899 A PL422899 A PL 422899A PL 42289917 A PL42289917 A PL 42289917A PL 238301 B1 PL238301 B1 PL 238301B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
plasma
water
fungi
insecticidal
minutes
Prior art date
Application number
PL422899A
Other languages
English (en)
Other versions
PL422899A1 (pl
Inventor
Magdalena Jaworska
Piotr Tomasik
Zdzisław Oszczęda
Original Assignee
Oszczeda Zdzislaw Stomadent
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Oszczeda Zdzislaw Stomadent filed Critical Oszczeda Zdzislaw Stomadent
Priority to PL422899A priority Critical patent/PL238301B1/pl
Publication of PL422899A1 publication Critical patent/PL422899A1/pl
Publication of PL238301B1 publication Critical patent/PL238301B1/pl

Links

Landscapes

  • Mushroom Cultivation (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób stymulacji wzrostu grzybów owadobójczych oraz ich patogeniczności dla szkodników w biologicznej ochronie roślin.
Zwalczanie szkodników i chorób roślin wyłącznie preparatami chemicznymi jest od lat 70-tych XX wieku stopniowo zastępowane integrowanymi programami ochrony roślin łączącymi metody agrotechniczne, biologiczne, fizyczne i chemiczne. Stosowanie chemicznych pestycydów spowodowało kumulowanie ich w plonach i potem w żywności, przedostawanie się ich do źródeł wody pitnej oraz powstawanie ras zwalczanych szkodników odpornych na stosowane pestycydy. Te okoliczności zwróciły uwagę zwłaszcza na metody biologiczne. Metody biologiczne polegają na czynnym wykorzystaniu naturalnych wrogów mikroorganizmów chorobotwórczych (wirusów, bakterii, grzybów, nicieni) oraz pasożytniczych i drapieżnych owadów i pajęczaków, a także naturalnych sprzymierzeńców jakimi są owadożerne zwierzęta.
Obok owadobójczych nicieni poczesne miejsce wśród biopestycydów zajmują owadobójcze grzyby działające samodzielnie lub wraz z innymi biopestycydami oraz naturalnymi sprzymierzeńcami jakimi są owadożerne zwierzęta. Najlepiej jest aplikować grzyby do ich naturalnego środowiska jakim jest gleba, gdyż większość szkodników roślin dłużej lub krócej diapauzuje w glebie. W Polsce w warunkach polowych stosowano owadobójcze grzyby do gleby w stosunku do szkodnika sadów, jakimi są larwy owocnicy jabłkowej (Hoplocampate studinea Klg.) przed ich diapauzą, larw już diapauzujących w oprzędach oraz larw spasożytowanych przez gąsieniczniki (Ichneumonida).
Stwierdzono, że larwy owocnicy łatwo ulegają infekcji przed diapauzą, a w czasie diapauzy i po niej są infekowane już tylko w niewielkim stopniu. Larwy owocnicy spasożytowane przez gąsieniczniki niestety ulegają również infekcji, zanim owocnica zdoła wytworzyć oprzęd dla przepoczwarczenia.
Badania poletkowe nad wykorzystaniem grzybów owadobójczych do zwalczania szkodników w uprawach roślin motylkowych wykazały, że zastosowanie grzybów owadobójczych może się przyczynić w istotny sposób do ograniczania uszkodzeń brodawek asymilujących azot przez larwy oprzędzików. Najskuteczniejszy okazał się grzyb Beauveria bassiana, co opisano w pracy „Microbialcontrol of Sitona lineatus in the semi field trials” opublikowanej w 1998 roku w czasopiśmie IOBC/WPRS Bulletin, w tomie 21, zeszycie 4, na stronach 105-108. Entomopatogenne grzyby są bezpieczne dla środowiska, mogą być namnażane na skalę techniczną na owadach laboratoryjnych lub pożywkach sztucznych i prostymi metodami aplikowane przeciw szkodnikom żerującym na korzeniach roślin lub tylko okresowo przebywającym w glebie. Polowa efektywność grzybów owadobójczych może być ograniczana niesprzyjającymi warunkami środowiska takimi jak pH gleby oraz kumulujące się w glebie wskutek antropogenicznych zanieczyszczeń jony metali ciężkich. W zależności od rodzaju jonu i ich stężenia, a także od gatunku a nawet szczepu grzyba, jony metali mogą działać stymulująco lub hamująco na wzrost i rozwój mikroorganizmów. Ogólnie można stwierdzić, ze owadobójcze grzyby wykazują wysoką, ale nie nieograniczoną tolerancję na jony metali ciężkich. Owadobójczy grzyb Metarrhizium anisopliae okazał się całkowicie odporny na działanie jonów metali w stężeniach średnich dla gleb polskich i nawet dziesięciokrotnie wyższych od średnich. Prawdopodobnie synergizm i antagonizm między jonami może zmieniać granice tej tolerancji. Grzyby owadobójcze znajdują w glebach zazwyczaj dogodne warunki dla swej aktywności - grzyb Metarhizium anisopliae wprowadzony do gleby zachowuje zdolności patogenne przez 3 lata.
W związku z powyższym, prowadzone są badania nad możliwością stymulacji patogeniczności grzybów, a tym samym nad poprawą ich funkcjonowania w środowisku.
Z publikacji Magdaleny Jaworskiej pod tytułem, „Magnez w biologicznej ochronie roślin przed szkodnikami” znane są metody stymulacji przyrostu biomasy grzybów z użyciem jonów magnezu.
Efekty badań w zakresie poprawy namnażania i patogeniczności grzybów owadobójczych zostały również opisane w pracy M. Jaworskiej i D. Ropka „Stymulacja chemiczna aktywności owadobójczej grzybów i nicieni aplikowanych łącznie na owady testowe”. W roku 2014 M. Jaworska, J. Domański, P. Tomasik i K. Znój opatentowali w Polsce pod numerem 223 412 od dnia 28.01 2014 sposób stymulacji wzrostu grzybów owadobójczych oraz ich patogeniczności dla owadów w biologicznej ochronie roślin, a następnie w roku 2016 opisali tę metodę w pracy M. Jaworska, J. Domański, P. Tomasik, K. Znój, Stimulation of entomopathogenic fungi with static magnetic field, która ukazała się w czasopiśmie Journal of Plant Diseases and Protection w tomie 12 na stronach 295 do 300. W patencie tym oraz w publikacji autorzy opisali stymulowanie wzrostu oraz owadobójczości entomopatogennych grzybów za pomocą statycznego pola magnetycznego. Opisany sposób jest skuteczny, niemniej posiada ograniczenie
PL 238 301 B1 wynikające z rozmiarów magnesów, a stąd pozyskiwania dużych objętości wody poddawanej działaniu pola magnetycznego lub też poddawania dużych objętości grzybów bezpośredniemu działaniu tego pola.
Znana jest ze zgłoszenia P.403613 lampa plazmowa z zasilaczem zaś patentem Pat.216025 chronione jest urządzenie do obróbki plazmowej wody.
Jak wykazały badania opublikowane w 2016 roku przez T. Białopiotrowicza, W. Ciesielskiego, J. Domańskiego, M. Doskocza, M. Fiedorowicza, K. Grąż, K. Khachatryana, H. Kołoczka, A. Kozaka, Z. Oszczędę i P. Tomasika w pracy pod tytułem Structure and physicochemical properties of water treated with low-temperature low-frequency plasma, która ukazała się w czasopiśmie Current Physical Chemistry w tomie 6 na stronach 312 do 320, woda taka ma strukturę klatratów zbudowanych z 12 i więcej cząsteczek wody, wewnątrz których znajdują się zamknięte cząsteczki reaktywnego tlenu singletowego. Niektóre zmierzone przez autorów tej pracy właściwości fizykochemiczne wskazują na podobieństwo strukturalne wody poddanej działaniu plazmy do wody poddanej działaniu statycznego pola magnetycznego.
W osobnych, dotąd nieopublikowanych badaniach wykazano, że woda poddawana działaniu plazmy jarzeniowej działa stymulująco na wzrost i owadobójczość entomopatogennych grzybów. Zastosowany sposób umożliwia produkcję stymulowanych grzybów stymulacji na skalę przemysłową
Istota rozwiązania polega na tym, że grzyby owadobójcze szczepi się na stosownej pożywce na przykład, glukozowo-ziemniaczanej i przechowuje w temperaturze od 3 do 6 stopni C przez dowolny okres czasu, po czym poddaje się działaniu plazmy generowanej w zakresie 10-2 do 10-4 mbar (ciśnienie w lampie), od 200 do 1200 V (napięcie przyłożone do elektrod, pomiędzy którymi powstaje plazma), od 10 do 500 mA (natężenie prądu przepływające przez elektrody) i od 20 do 1200 GHz (częstotliwości prądu wzbudzenia plazmy) w czasie od 1 sekundy do 5;0 minut (okres kontaktu z działającą plazmą) w temperaturze od 0 do 40 stopni. Parametry dopierane są empirycznie na podstawie badań pilotażowych oraz analizy wody.
Zaletą rozwiązania według wynalazku jest zwiększenie wzrostu liniowego kolonii grzyba nawet o kilkanaście procent w porównaniu z koloniami nie poddanymi działaniu plazmy i co najmniej kilkunastoprocentowe zwiększenie patogeniczności w stosunku do owadów przy równoczesnym przyspieszeniu śmiertelności szkodników o co najmniej 24 godziny.
Przedmiot wynalazku został bliżej przedstawiony przykładami wykonania.
P r z y k ł a d I
W przykładzie wykonania przeprowadza się procedurę stymulacji grzybów owadobójczych Isaria fumosorosea (dawniej Paecliomyces fumosoroseus) na odpowiedniej pożywce na przykład pożywce glukozowo-ziemniaczanej zakupionej w firmie Biocorp z Warszawy. Pożywkę tę przygotowuje się z dodatkiem wody kranowej poddawanej działaniu plazmy w opisanym powyżej urządzeniu przez okres od 1 do 90 min. Stymuluje się grzyby przechowywane w zawiesinie wody destylowanej w lodówce w temperaturze 4 stopni Celsjusza, przy czym czas ich przechowywania nie ma żadnego wpływu na wynik oddziaływania na nie wody poddawanej działaniu plazmy o parametrach temp. 38°C,5x10-3 mbar, 600 V, 50 mA i 280 GHz przez 30 minut w temperaturze pokojowej.
Po wysokotemperaturowej sterylizacji tej pożywki zaszczepia się na niej grzyby owadobójcze, które po okresie 15 minut do 2 godzin gotowe są do zwalczania szkodliwych owadów i ich larw w uprawach szklarniowych, polowych i leśnych.
PL 238 301 Β1
Tabela: Śmiertelność larw Tenebrio molitor powodowana przez grzyby entomopatogenne w różnych ośrodkach wodnych w ciągu 8 dniowych eksperymentówab.
Grzyb Isario fumosoroseus Dzień
3 4 5 6 7 8
Kontrola - woda destylowana Oa 20a 64a 92a 96a lOOa
Kontrola - woda wodociągowa Oa 16a 48a 96a lOOa lOOa
Woda destylowana pod działaniem plazmy 4a 40ab 64a 96a lOOa lOOa
Woda wodociągowa pod działaniem plazmy 8a 64b 96b lOOa lOOa lOOa
a) oznacza pięć powtórzeń z pięcioma larwami w każdym eksperymencie. Przedstawione dane dotyczą śmiertelności 100 larw Tenebrio molitor.
b) środki, po których te same litery w poszczególnych kolumnach nie różnią się istotnie przy p = 0,05.
Przykład II
W przykładzie wykonania przeprowadza się procedurę stymulacji grzybów owadobójczych Beauveria bassiana na odpowiedniej pożywce, na przykład, pożywce glukozowo-ziemniaczanej zakupionej w firmie Biocorporation z Warszawy. Pożywkę tę przygotowuje się z dodatkiem wody destylowanej poddawanej działaniu plazmy w opisanym powyżej urządzeniu przez okres od 1 do 90 min. Stymuluje się grzyby przechowywane w zawiesinie wody destylowanej w lodówce w temperaturze 4 stopni Celsjusza, przy czym czas ich przechowywania nie ma żadnego wpływu na wynik oddziaływania na nie wody poddawanej działaniu plazmy plazmy o parametrach: temperatura 38 stopni Celsjusza, 1x10-3 mbar, 500 V, 55 mA and 380 GHz przez 30 minut w temperaturze pokojowej.
Po wysokotemperaturowej sterylizacji tej pożywki zaszczepia się na niej grzyby owadobójcze, które po okresie 15 minut do 2 godzin gotowe są do zwalczania szkodliwych owadów i ich larw w uprawach szklarniowych, polowych i leśnych.
Tabela: Śmiertelność larw Tenebrio molitor powodowana przez grzyby entomopatogenne w różnych ośrodkach wodnych w ciągu 8 dniowych eksperymentówa b
Woda Grzyb Beauveria bassiana
Dzień
3 4 5 6 7 8
Kontrola - woda destylowana Oa Oa Oa 20a 52a 76a
Kontrola - woda wodociągowa Oa Oa 8 ab 35a 56a 72a
Woda destylowana pod działaniem plazmy Oa 4a 20b 48a 75a 81 ab
Woda wodociągowa pod działaniem plazmy Oa 4a 4ab 51a 84a lOOa
PL 238 301 B1
a) oznacza piec powtórzeń z pięcioma larwami w każdym eksperymencie. Przedstawione dane dotyczą śmiertelności 100 larw Tenebrio molitor.
b) środki, po których te same litery w poszczególnych kolumnach nie różnią się przy p = 0.05.
P r z y k ł a d III
W przykładzie wykonania przeprowadza się procedurę stymulacji grzybów owadobójczych Bauveria lub Isaria fumosoroseus na odpowiedniej pożywce na przykład pożywce glukozowo-ziemniaczanej zakupionej w firmie Biocorp z Warszawy. Pożywkę tę przygotowuje się z dodatkiem wody o składzie płynu fizjologicznego poddawanej działaniu plazmy o parametrach temperatura 38°C, 5x10-3 mbar, 600 V, 50 mA i 280 GHz przez przez okres od 1 do 90 min. Stymuluje się grzyby przechowywane w zawiesinie wody destylowanej w lodówce w temperaturze 4°C przy czym czas ich przechowywania nie mu żadnego wpływu na wynik oddziaływania na nie wody poddawane] działaniu plazmy jarzeniowej.
Po wysokotemperaturowej sterylizacji tej pożywki zaszczepia się na niej grzyby owadobójcze, które po okresie 15 minut do 2 godzin gotowe są do zwalczania szkodliwych owadów i ich larw w uprawach szklarniowych polowych i leśnych.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób stymulacji wzrostu grzybów owadobójczych oraz ich patogeniczności dla szkodników w biologicznej ochronie roślin, znamienny tym, że grzyby owadobójcze zaszczepia się na 15 do 120 minut na pożywce przygotowanej w wodzie poddanej uprzednio działaniu plazmy generowanej w zakresie 10-2 do i 10-4 mbar, od 200 do 1200 V, od 10 do 500 mA i 20 do 1200 GHz częstotliwości w czasie od 1 sekundy do 50 minut w temperaturze od 0 do 40°C przy czym stosuje się wodę destylowana, kranowa albo płyn fizjologiczny tej plazmy przez co najmniej 1 minutę.
  2. 2. Zastosowanie wody poddanej działaniu plazmy o parametrach: w zakresie10-2 do i 10-4 mbar. od 200 do 1200 V, od 10 do 500 mA i 20 do 1200 GHz częstotliwości w czasie od 1 sekundy do 50 minut do przygotowania pożywki stymulującej wzrost grzybów owadobójczych.
  3. 3. Zastosowanie wody według zastrz. 2, do stymulacji wzrostu grzybów.
  4. 4. Zastosowanie wody według zastrz. 2, do stymulacji patogeniczności grzybów.
PL422899A 2017-09-19 2017-09-19 Sposób stymulacji wzrostu grzybów owadobójczych oraz ich patogeniczności dla szkodników w biologicznej ochronie roślin PL238301B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422899A PL238301B1 (pl) 2017-09-19 2017-09-19 Sposób stymulacji wzrostu grzybów owadobójczych oraz ich patogeniczności dla szkodników w biologicznej ochronie roślin

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422899A PL238301B1 (pl) 2017-09-19 2017-09-19 Sposób stymulacji wzrostu grzybów owadobójczych oraz ich patogeniczności dla szkodników w biologicznej ochronie roślin

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL422899A1 PL422899A1 (pl) 2019-03-25
PL238301B1 true PL238301B1 (pl) 2021-08-09

Family

ID=65799879

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL422899A PL238301B1 (pl) 2017-09-19 2017-09-19 Sposób stymulacji wzrostu grzybów owadobójczych oraz ich patogeniczności dla szkodników w biologicznej ochronie roślin

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL238301B1 (pl)

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL216025B1 (pl) * 2009-11-20 2014-02-28 Oszczeda Zdzislaw Stomadent Urządzenie do obróbki plazmowej wody
PL227530B1 (pl) * 2013-04-19 2017-12-29 Oszczęda Zdzisław Stomadent Lampa plazmowa z zasilaczem

Also Published As

Publication number Publication date
PL422899A1 (pl) 2019-03-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Madhavi et al. Compatibility of biocontrol agent Trichoderma viride with various pesticides
Mitsugi et al. Influence of ozone generated by surface barrier discharge on nematode and plant growth
Ujjan et al. Efficiency of Metarhizium spp.(Sorokin) strains and insecticides against cotton mealybug Phenacoccus solenopsis (Tinsley)
RU2249957C1 (ru) Пестицидные и противопаразитные композиции
Kim et al. A novel approach: Beauveria bassiana granules applied to nursery soil for management of rice water weevils in paddy fields
KR102448442B1 (ko) 미츠아리아속에 속하는 균주 및 그 균주를 사용한 미생물 농약
Sufyan et al. Efficacy of Beauveria bassiana for the management of economically important wireworm species (Coleoptera: Elateridae) in organic farming
Maslova et al. The effect of laser irradiation on the activity of the bacteria bacillus subtilis and pseudomonas fluorescens
PL238301B1 (pl) Sposób stymulacji wzrostu grzybów owadobójczych oraz ich patogeniczności dla szkodników w biologicznej ochronie roślin
Ujjan et al. Insecticidal potential of Beauveria bassiana strain PDRL1187 and imidacloprid to mustard aphid (Lipaphis erysimi) under field conditions
Bhattarai et al. Efficacy of entomopathogens for control of blue pumpkin beetle (Aulacophora nigripennis Motschulsky, 1857) in sponge gourd (Luffa cylindrica) under laboratory condition at Paklihawa, Nepal
Kanfra et al. Ozonated water electrolytically generated by diamond-coated electrodes controlled phytonematodes in replanted soil
Gveroska Relationships of Trichoderma spp. quantity in soil to reducing the dampingoff in tobacco seedlings
Okoroafor Microbial Contamination in Plant Tissue Culture and Elimination Strategies
KR101089318B1 (ko) 식물기생선충 방제용 제제 및 그 제조방법
Almuslimawi et al. The Effect of Combined Application of Biocontrol Microorganisms and Arbuscular Mycorrhizal Fungi on Plant Growth and Yield of Tomato (Solanum lycopersicum L.)
PL223412B1 (pl) Sposób stymulacji wzrostu grzybów owadobójczych oraz ich patogeniczności dla owadów w biologicznej ochronie roślin
Merjan et al. Pseudomonas fluorescence Bio-compatibility with chemical fungicide Carboxin 75 and Raxil 2DS to control corn seedling blight causing by Fusarium graminearum, F. moniliforme and F. poliferatum
Raziq et al. The integrated control of Armillaria mellea 2. Field experiments
Orlikowski et al. Effectiveness of electron beam irradiation in the control of some soilborne pathogens
Ghanney Management of fungal plants diseases
Terefe Evaluation of nematicidal action of some bio-agents and botanicals for eco-friendly management of root-knot nematodes, Meloidogyne incognita on tomato
CN102657164A (zh) 桃小食心虫防治方法及专用触杀液和熏蒸液
Tripathi et al. Integrated eco-friendly management of Fusarium corm rot and yellows by sowing hot water, UV-C and/or essential oil treated gladiolus corms in soil solarized and/or essential oil fumigated experimental fields
Dudoiu et al. EXPERIMENTAL BIOLOGICAL PRODUCTS WITH LOW ENVIRONMENTAL HAZARD TOWARDS AQUATIC ORGANISMS USED IN POTATO CROP PROTECTION