PL237762B1 - Narzędzie wgłębne do hydrourabiania i sposób stymulacji wydobycia węglowodorów - Google Patents

Narzędzie wgłębne do hydrourabiania i sposób stymulacji wydobycia węglowodorów Download PDF

Info

Publication number
PL237762B1
PL237762B1 PL424730A PL42473018A PL237762B1 PL 237762 B1 PL237762 B1 PL 237762B1 PL 424730 A PL424730 A PL 424730A PL 42473018 A PL42473018 A PL 42473018A PL 237762 B1 PL237762 B1 PL 237762B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
tool
centralizer
plunge
head
conduit
Prior art date
Application number
PL424730A
Other languages
English (en)
Other versions
PL424730A1 (pl
Inventor
Rafał Wiśniowski
Original Assignee
Eurotech Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Eurotech Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Eurotech Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL424730A priority Critical patent/PL237762B1/pl
Publication of PL424730A1 publication Critical patent/PL424730A1/pl
Publication of PL237762B1 publication Critical patent/PL237762B1/pl

Links

Landscapes

  • Earth Drilling (AREA)
  • Drilling And Exploitation, And Mining Machines And Methods (AREA)

Description

Opis wynalazku
Dziedzina techniki
Przedmiotem wynalazku jest narzędzie wgłębne do hydraulicznego urabiania oraz sposób stymulacji wydobycia węglowodorów. Wynalazek znajduje zastosowanie w górnictwie naftowym do eksploatacji złóż surowców płynnych oraz intensyfikacji wydobycia węglowodorów poprzez udrożnienie otworów wiertniczych za pomocą płynu pod ciśnieniem.
Stan techniki
W stanie techniki znanych jest kilka metod stymulacji odwiertów, mających na celu zwiększenie wydajności odwiertu, który z upływem czasu z różnych przyczyn może zostać uszkodzony lub zakolmatowany, przez co przepływ ropy naftowej lub gazu ziemnego staje się ograniczony lub niemożliwy. Znane metody stymulacji odwiertów zostaną pokrótce opisane niżej.
Szczelinowanie hydrauliczne - proces technologiczny mający na celu zwiększenie wydajności lub przywrócenie wydobycia węglowodorów. Proces ten przeprowadza się poprzez wpompowywanie do odwiertu płynu szczelinującego (mieszaniny wody z dodatkami chemicznymi i podsypką) pod wysokim ciśnieniem w celu wytworzenia, utrzymania lub powiększenia szczelin w skałach. Proces ten wymaga dużych nakładów finansowych ze względu na dużą ilość sprzętu i energii hydraulicznej do wytworzenia szczelin i pęknięć górotworu. Ponadto, wymagane jest kosztowne przygotowanie odwiertu, przygotowanie i użycie dedykowanych płynów do szczelinowania oraz materiałów podsypkowych. Jednym z problemów tej metody jest ryzyko uszkodzenia odwiertu lub zanieczyszczenie słodkowodnych warstw znajdujących się powyżej warstw zbiornikowych.
Perforacja strefy przyodwiertowej - wykonywana zwykle przy pomocy ładunków wybuchowych. Wadą tej metody jest płytkie oddziaływanie na strefę przyodwiertową, często powoduje uszkodzenie przepuszczalności skały, zatykanie porów spowodowane krótkotrwałym wysokoenergetycznym oddziaływaniem na skały zbiornikowe.
Czyszczenie odwiertu (eksploatowanej warstwy zbiornikowej) - wykonywane mechanicznie lub hydraulicznie. Usuwa zanieczyszczenia powierzchniowe, ale nie penetruje, przywraca przepuszczalności skały zbiornikowej.
Poszerzanie odwiertu - wykonanie w istniejącym odwiercie zwiercania skał w celu zwiększenia średnicy odwiertu. Kosztowny proces wymagający użycia urządzenia wiertniczego wraz z całym wyposażeniem stosowanego do standardowego wykonywania odwiertów naftowych. Duże ryzyko uszkodzenia przepuszczalności skał (kolmatacja strefy przyodwiertowej) przy złym doborze płuczki, parametrów wiercenia, itp.
Z brytyjskiego zgłoszenia patentowego nr GB2324818A znane jest narzędzie do oczyszczania odwiertów węglowodorów wyposażone w głowicę za pomocą, której strumień cieczy pod ciśnieniem kierowany jest na wewnętrzną powierzchnię ścianek otworu wiertniczego. Narzędzie posiada orurowanie połączone trwale z tuleją osłonową, która pełni rolę stabilizującą oraz centrującą. Następnie do rury, poniżej dolnej krawędzi osłonowej tulei, obrotowo przymocowana jest głowica z dyszami, którymi wypływa ciecz pod ciśnieniem.
Z chińskich dokumentów nr CN104863532A oraz CN104806182B znane są narzędzia do hydrourabiania wyposażone w centralizatory rozmieszczone na zewnętrznej powierzchni cylindrycznych rur, poniżej których znajduje się obrotowa głowica z dyszami.
Z amerykańskiego zgłoszenia patentowego nr US2012312539A znane jest narzędzie wyposażone w obrotowe złącze, do którego zamocowana jest głowica z wieloma poziomo zorientowanymi dyszami wylotowymi. Poniżej głowicy znajduje się dysk centrujący, który ma za zadanie centrować urządzenie w ciągu rur okładzinowych oraz chronić dysze przed uszkodzeniem.
Z kolei inne publikacje chińskie nr CN206397485U oraz CN204738801U ujawniają zastosowanie teleskopowych dysz.
Istota wynalazku
Celem wynalazku jest zapewnienie narzędzia wgłębnego, które jest proste, skuteczne oraz tanie.
Innym celem wynalazku jest zapewnienie prostego i skutecznego sposobu stymulacji wydobycia węglowodorów.
Powyższe cele spełnia narzędzie wgłębne do hydrourabiania oraz sposób stymulacji wydobycia węglowodorów według wynalazku.
PL 237 762 B1
Zgodnie z pierwszym aspektem przedmiotowego wynalazku, narzędzie wgłębne do hydrourabiania posiada przewód, którym wprowadzane jest do odwiertu oraz za pomocą, którego doprowadzany jest płyn pod ciśnieniem do głowicy, co najmniej jeden centralizator do współosiowania narzędzia w odwiercie, głowicę połączoną z końcem przewodu oraz wyposażoną w co najmniej jedną dyszę wylotową zamocowaną suwliwie w korpusie oraz przystosowaną do kierowania strumienia płynu pod ciśnieniem na wewnętrzną powierzchnię odwiertu. Głowica narzędzia wraz z co najmniej jedną dyszą wylotową usytuowana jest wewnątrz przestrzeni centralizatora, przy czym dysza wylotowa połączona jest swym jednym końcem z centralizatorem.
Korzystnie, głowica wyposażona jest w co najmniej jeden element rurowy usytuowany zasadniczo prostopadle do pionowej osi narzędzia, przy czym we wspomnianym elemencie rurowym suwliwie umieszczony jest ruchomy prowadnik zakończony dyszą wylotową. Element rurowy może mieć postać nypla prowadzącego.
Korzystnie, centralizator jest centralizatorem sprężynowym, składającym się z dwóch pierścieni połączonych wieloma łukowatymi sprężynami. Do centralizatora może być przymocowany obciążnik, który ułatwia zapuszczenie narzędzia w odwiercie.
Korzystnie, głowica osadzona jest obrotowo w przewodzie za pomocą złącza obrotowego.
Sposób stymulacji wydobycia węglowodorów, według wynalazku, polega na tym, że mocuje się na końcu przewodu narzędzie wgłębne opisane powyżej, zapuszcza się przewód do odwiertu oraz podaje się płyn pod ciśnieniem. Następnie przesuwa się narzędzie wgłębne w dół w celu drążenia kanałów w strefie przyodwiertowej aż do osiągnięcia dolnego horyzontu eksploatowanej warstwy zbiornikowej, po czym obraca się narzędzie wgłębne o pewien kąt i rozpoczyna drążenie od dołu do góry, a następnie po osiągnięciu górnego poziomu warstwy złożowej obraca się narzędzie wgłębne o kolejną wartość kąta i powtórnie rozpoczyna drążenie od góry do dołu.
Korzystnie, sposób obejmuje operację zapuszczania narzędzia w dół z równoczesnym obrotem narzędzia wokół osi pionowej lub operację przemieszczania narzędzia w górę odwiertu z równoczesnym obrotem wokół osi pionowej w stronę przeciwną niż obraca się narzędzie w czasie zapuszczania w dół.
Korzystne skutki wynalazku
Główną zaletą wynalazku jest proste, skuteczne i nisko kosztowe rozwiązanie dla zwiększenia wolumenu oraz szybkości wydobycia węglowodorów. Umieszczenie głowicy narzędzia wraz z dyszami wylotowymi w przestrzeni wewnątrz centralizatora oraz jednocześnie suwliwe połączenie dysz wylotowych sprawia, że dysze znajdują się zawsze możliwe blisko ścian odwiertu, ale jednocześnie też dysze są chronione przed przypadkowym uszkodzeniem.
Wynalazek zostanie poniżej przedstawiony w korzystnym przykładzie wykonania, z odniesieniem do załączonego rysunku, na którym:
Fig. 1 - przedstawia narzędzie wgłębne do hydrourabiania umieszczone w strefie przyodwiertowej eksploatowanej warstwy zbiornikowej.
Szczegółowy opis korzystnego przykładu wykonania wynalazku
W jednym z praktycznych przykładów realizacji wynalazku, narzędzie wgłębne do hydrourabiania zostało pokazane na fig. 1. Narzędzie wgłębne znajduje głównie zastosowanie dla odwiertów, w których warstwa roponośna nie jest zarurowana. Narzędzie umożliwia hydrauliczne wycinanie kanałów w strefie przyodwiertowej skały zbiornikowej w celu udrożnienia i zwiększenia wydajności odwiertu. Narzędzie wgłębne do hydrourabiania posiada przewód 1 do wprowadzania narzędzia do odwiertu. Przewodem 1 doprowadzany jest również płyn pod ciśnieniem za pomocą pompy, która może być częścią urządzenia napowierzchniowego (nie pokazano na rysunku). Na końcu przewód 1 połączony jest z głowicą 4 wyposażoną w co najmniej jedną dyszę wylotową 5 zamocowaną suwliwie w korpusie głowicy 4 oraz przystosowaną do kierowania strumienia płynu pod ciśnieniem na wewnętrzną powierzchnię odwiertu. Głowica 4 wraz z co najmniej jedną dyszą wylotową 5 usytuowana jest wewnątrz przestrzeni centralizatora 3, przy czym dysza wylotowa 5 połączona jest swym jednym końcem z centralizatorem 3.
W jednym z praktycznych przykładów realizacji wynalazku dysza wylotowa 5 osadzona jest suwliwie w rurowym elemencie 8, który połączony jest z głowicą 4 i usytuowany jest prostopadle do osi pionowej narzędzia, a więc prostopadle do ścian odwiertu. Element rurowy 8 może wraz z głowicą 5 stanowić monolityczny korpus lub może być osadzony rozłącznie w głowicy 5, tj. może mieć postać złączki rurowej osadzonej na gwincie w otworze głowicy 5. Korzystnie element rurowy 8 ma postać
PL 237 762 B1 nypla prowadzącego, w którym suwliwie umieszczony jest ruchomy prowadnik 6 zakończony dyszą wylotową 5. Takie rozwiązanie umożliwia łatwą wymianę elementów w przypadku uszkodzenia albo zastosowanie elementów o różnych średnicach.
Pomiędzy ruchomym prowadnikiem 6 a elementem ruchomym 8 znajduje się uszczelnienie. Płyn pod ciśnieniem wydostaje się ruchomym prowadnikiem 6 oraz dyszą wylotową 5 na zewnątrz w kierunku ściany odwiertu, ale jednocześnie naciska też na uszczelnienie i dociska dyszę w stronę ściany odwiertu tak, aby dysza wylotowa 5 znalazła się możliwe najbliżej ściany odwiertu.
Z kolei dysza wylotowa 5 połączona jest z centralizatorem 3 w taki sposób, aby strumień płynu mógł być swobodnie kierowany w stronę ściany odwiertu. W tym celu w sprężynach centralizatora 3 może być wykonany otwór, w którym osadzona jest trwale dysza wylotowa 5 lub ruchomy prowadnik 6. Takie połączenie sprawia, że wraz z elastyczną pracą jaką wykonuje centralizator 3 dociskany do ścian odwiertu przemieszcza się również ruchomy prowadnik 6 z dyszą wylotową 3, dzięki czemu dysza wylotowa 5 znajduje się możliwie blisko ścian odwiertu, a w konsekwencji proces wycinania kanałów w strefie przyodwiertowej jest bardziej efektywny.
Centralizator 3 służy do łatwego zapuszczania narzędzia do odwiertu oraz dociskania dysz wylotowych 5 do ściany odwiertu podczas hydrourabiania. Ilość centralizatorów oraz liczba dysz wylotowych jest zależna od warunków otworowych oraz oczekiwanych rezultatów zabiegu. Centralizator 3 jest typu sprężynowego składającego się z dwóch pierścieni połączonych wieloma łukowatymi sprężynami wygiętymi na zewnątrz w kierunku wewnętrznej powierzchni ścian odwiertu. Do centralizatora 3 może być przymocowany u dołu obciążnik 9, który ułatwia zapuszczenie narzędzia w odwiercie.
Ruchomy prowadnik 6 umożliwia dostarczenie płynu z korpusu głowicy 4 do dyszy wylotowej 5 oraz pracę narzędzia w różnych średnicach otworu.
Dysze wylotowe 5 mogą być wymienne lub na stałe zintegrowane z ruchomym prowadnikiem 6. Możliwe jest stosowanie dysz prostych, skośnych (powodujących obrót całego narzędzia w odwiercie) lub obrotowych zależnie od warunków otworowych oraz oczekiwanych efektów zabiegu stymulacji wydobycia węglowodorów.
Głębokość i szerokość nacinanych kanałów zależy od rodzaju dyszy, ciśnienia, przepływu, prędkości posuwu oraz skały zbiornikowej. Uzyskanie różnych efektów daje możliwości przystosowania narzędzia do specyficznych warunków geologicznych i złożowych.
Opis metody
Za pomocą urządzenia napowierzchniowego wpuszcza się do odwiertu sztywny lub elastyczny przewód 1 wysokociśnieniowy przez rurę okładzinową 2 oraz wytwarza się odpowiedni przepływ płynu i ciśnienia przez urządzenie na powierzchniowe (nie pokazano na rysunku). Przed zapuszczeniem przewodu 1 do odwiertu mocuje się narzędzie wgłębne opisane powyżej. Następnie zapuszcza się narzędzie na przewodzie 1 do odwiertu na głębokość, gdzie rozpoczyna się początek warstwy zbiornikowej. Po osiągnięciu wymaganej głębokości tłoczy się pod odpowiednim ciśnieniem płyn dostosowany do warunków złożowych (zapobieganie kolmatacji porów). Następnie przesuwa się narzędzie wgłębne w dół w celu drążenia kanałów w strefie przyodwiertowej 10 aż do osiągnięcia dolnego horyzontu eksploatowanej warstwy zbiornikowej 11. Następnie obraca się narzędzie o pewien kąt i rozpoczyna drążenie od dołu do góry. Po osiągnięciu górnego poziomu warstwy złożowej obraca się narzędzie o kolejną wartość kąta i powtórnie rozpoczyna drążenie od góry do dołu. Proces drążenia góra - dół i dół góra może być powtarzany wielokrotnie.
Ponadto korzystnym jest, gdy głowica 5 będzie obracana również w trakcie posuwu w górę i w dół, najlepiej w przeciwnych kierunkach, wówczas wycinane kanały będą miały kształt spiralny. Użycie wielu dysz wylotowych 5 ustawionych pod kątem umożliwia również wykonywanie kanałów spiralnych. Natomiast dysze obrotowe spowodują zwiększenie szerokości kanałów.
Drążone kanały mogą być wykonywane w różnych kierunkach i na różny sposób.
Wykaz oznaczeń do rysunku:
1. Przewód (rura)
2. Rura okładzinowa
3. Centralizator
4. Głowica
5. Dysza wylotowa
6. Ruchomy prowadnik
7. Uszczelnienia
PL 237 762 B1
8. Element rurowy
9. Obciążnik
10. Strefa przyodwiertowa
11. Warstwa zbiornikowa

Claims (9)

1. Narzędzie wgłębne do hydrourabiania posiadające przewód, którym narzędzie wprowadzane jest do odwiertu oraz za pomocą, którego doprowadzany jest płyn pod ciśnieniem do głowicy, co najmniej jeden centralizator do współosiowania narzędzia w odwiercie, głowicę połączoną z końcem przewodu oraz wyposażoną w co najmniej jedną dyszę wylotową zamocowaną suwliwie w korpusie oraz przystosowaną do kierowania strumienia płynu pod ciśnieniem na wewnętrzną powierzchnię odwiertu, znamienne tym, że głowica (4) narzędzia wraz z co najmniej jedną dyszą wylotową (5) usytuowana jest wewnątrz przestrzeni centralizatora (3), przy czym dysza wylotowa (5) połączona jest swym jednym końcem z centralizatorem (3).
2. Narzędzie wgłębne według zastrz. 1, znamienne tym, że głowica (5) wyposażona jest w co najmniej jeden element rurowy (8) usytuowany zasadniczo prostopadle do pionowej osi narzędzia, przy czym we wspomnianym elemencie rurowym (8) suwliwie umieszczony jest ruchomy prowadnik (6) zakończony dyszą wylotową (5).
3. Narzędzie wgłębne według zastrz. 2, znamienne tym, że element rurowy (8) ma postać nypla prowadzącego.
4. Narzędzie wgłębne według zastrz. 1, znamienne tym, że centralizator (3) jest centralizatorem sprężynowym, składającym się z dwóch pierścieni połączonych wieloma łukowatymi sprężynami.
5. Narzędzie wgłębne według zastrz. 1 albo 4, znamienne tym, że do centralizatora (3) przymocowany jest obciążnik (9).
6. Narzędzie wgłębne według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że głowica (5) osadzona jest obrotowo w przewodzie (1) za pomocą złącza obrotowego.
7. Sposób stymulacji wydobycia węglowodorów, polegający na tym, że mocuje się na końcu przewodu (1) narzędzie wgłębne według któregokolwiek z zastrzeżeń od 1 do 6, zapuszcza się przewód (1) do odwiertu oraz podaje się płyn pod ciśnieniem, znamienny tym, że przesuwa się narzędzie wgłębne w dół w celu drążenia kanałów w strefie przyodwiertowej (10) aż do osiągnięcia dolnego horyzontu eksploatowanej warstwy zbiornikowej (11), po czym obraca się narzędzie wgłębne o pewien kąt i rozpoczyna drążenie od dołu do góry, a następnie po osiągnięciu górnego poziomu warstwy złożowej (11) obraca się narzędzie wgłębne o kolejną wartość kąta i powtórnie rozpoczyna drążenie od góry do dołu.
8. Sposób według zastrz. 7, znamienny tym, że obejmuje operację zapuszczania narzędzia w dół z równoczesnym obrotem narzędzia wokół osi pionowej.
9. Sposób według zastrz. 7 albo 8, znamienny tym, że obejmuje operację przemieszczania narzędzia w górę odwiertu z równoczesnym obrotem wokół osi pionowej w stronę przeciwną niż obraca się narzędzie w czasie zapuszczania w dół.
PL424730A 2018-03-01 2018-03-01 Narzędzie wgłębne do hydrourabiania i sposób stymulacji wydobycia węglowodorów PL237762B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424730A PL237762B1 (pl) 2018-03-01 2018-03-01 Narzędzie wgłębne do hydrourabiania i sposób stymulacji wydobycia węglowodorów

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL424730A PL237762B1 (pl) 2018-03-01 2018-03-01 Narzędzie wgłębne do hydrourabiania i sposób stymulacji wydobycia węglowodorów

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL424730A1 PL424730A1 (pl) 2019-09-09
PL237762B1 true PL237762B1 (pl) 2021-05-31

Family

ID=67844665

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL424730A PL237762B1 (pl) 2018-03-01 2018-03-01 Narzędzie wgłębne do hydrourabiania i sposób stymulacji wydobycia węglowodorów

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL237762B1 (pl)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2651451B1 (fr) * 1989-09-07 1991-10-31 Inst Francais Du Petrole Appareil et installation pour le nettoyage de drains, notamment dans un puits de production petroliere.
CN1975097A (zh) * 2006-12-09 2007-06-06 中国石化股份胜利油田分公司孤岛采油厂 管内水压脉冲冲洗装置
CN202108436U (zh) * 2011-01-14 2012-01-11 西南石油大学 一种洗井用水力自旋转喷头
PL68798Y1 (pl) * 2012-02-29 2016-12-30 Wojskowa Akademia Techniczna Im Jarosława Dąbrowskiego Wieloczłonowe urządzenie penetrujące do wykonywania odwiertów o małej średnicy

Also Published As

Publication number Publication date
PL424730A1 (pl) 2019-09-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8267198B2 (en) Perforating and jet drilling method and apparatus
CA2671096C (en) System and method for longitudinal and lateral jetting in a wellbore
RU2432451C1 (ru) Устройство и способ для перемещения храповым механизмом инструмента обработки пласта для интенсификации притока
US4640362A (en) Well penetration apparatus and method
CA2732675C (en) Downhole hydraulic jetting assembly, and method for stimulating a production wellbore
CA2794324C (en) Horizontal waterjet drilling method
US3361204A (en) Method and apparatus for treating an underground formation
US2745647A (en) Production of underground cavities
US3720264A (en) High pressure jet well cleaning
EA017990B1 (ru) Бурение с использованием хвостовика обсадной трубы с пескозащитным фильтром
US4765173A (en) Well penetration apparatus
US20140352964A1 (en) Systems and Methods for Removing a Section of Casing
CA2859384C (en) Method of fracturing while drilling
US5060725A (en) High pressure well perforation cleaning
US7234538B2 (en) Method for sinking a borehole in the ground and wet boring tool
US7690444B1 (en) Horizontal waterjet drilling method
EP1220972B1 (en) Underbalanced perforation
US20100000738A1 (en) Cleaning apparatus and methods
PL237762B1 (pl) Narzędzie wgłębne do hydrourabiania i sposób stymulacji wydobycia węglowodorów
CN108952665B (zh) 一种半潜式钻井平台或钻井船的水力割缝装置
US20110079397A1 (en) Jet-drilling and completion process
RU2393341C2 (ru) Перфоратор гидромеханический щелевой
US20220178218A1 (en) Apparatus and method for behind casing washout
US20210324695A1 (en) Multi-function mandrel system
RU2562639C1 (ru) Способ вторичного вскрытия продуктивных пластов