PL237342B1 - Układ regulacji napięcia transformatora - Google Patents

Układ regulacji napięcia transformatora Download PDF

Info

Publication number
PL237342B1
PL237342B1 PL426589A PL42658918A PL237342B1 PL 237342 B1 PL237342 B1 PL 237342B1 PL 426589 A PL426589 A PL 426589A PL 42658918 A PL42658918 A PL 42658918A PL 237342 B1 PL237342 B1 PL 237342B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
transformer
primary
winding
secondary winding
inverter
Prior art date
Application number
PL426589A
Other languages
English (en)
Other versions
PL426589A1 (pl
Inventor
Jakub Bernatt
Stanisław Gawron
Tadeusz Glinka
Daniel Pawłowski
Waldemar Olech
Tomasz Mnich
Janusz Sobota
Marcin Morawiec
Marcin Porada
Original Assignee
Instytut Napedow I Masz Elektrycznych Komel
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Instytut Napedow I Masz Elektrycznych Komel filed Critical Instytut Napedow I Masz Elektrycznych Komel
Priority to PL426589A priority Critical patent/PL237342B1/pl
Publication of PL426589A1 publication Critical patent/PL426589A1/pl
Publication of PL237342B1 publication Critical patent/PL237342B1/pl

Links

Landscapes

  • Control Of Electrical Variables (AREA)
  • Control Of Eletrric Generators (AREA)
  • Details Of Television Scanning (AREA)

Abstract

Układ regulacji napięcia trójfazowego transformatora podstawowego (1) pod obciążeniem składa się z transformatora regulacyjnego (2) i falownika AC/DC/AC (4). Uzwojenie wtórne transformatora regulacyjnego (2) jest włączone w szereg z uzwojeniem pierwotnym transformatora podstawowego (1). Uzwojenie pierwotne transformatora regulacyjnego (2) jest zasilane z falownika (4), który jest przyłączony do uzwojenia wtórnego transformatora podstawowego (1), bądź też falownik (4) jest przyłączony do uzwojenia wtórnego transformatora dodatkowego, którego uzwojenie pierwotne jest dołączone do uzwojenia wtórnego transformatora podstawowego (1). W transformatorze podstawowym (1) z uzwojeniem pierwotnym połączonym w trójkąt, uzwojenie wtórne transformatora regulacyjnego (2) jest włączone w obwód trójkąta uzwojenia pierwotnego transformatora podstawowego (1). W transformatorze podstawowym (1) z uzwojeniem pierwotnym połączonym w gwiazdę uzwojenie wtórne transformatora regulacyjnego (2) korzystnie jest połączone z uzwojeniem pierwotnym transformatora podstawowego (1) od strony gwiazdy, przy czym punkt połączenia uzwojeń w gwiazdę jest wykonany na uzwojeniu wtórnym transformatora regulacyjnego (2).

Description

Przedmiotem wynalazku jest układ regulacji napięcia transformatora energetycznego pod obciążeniem.
Zadaniem układu regulacji w transformatorach energetycznych pod obciążeniem jest zapewnienie odbiorcom energii elektrycznej napięcia o stałej wartości skutecznej. Przy zmianie prądu obciążenia, spadki napięcia w sieci elektroenergetycznej i na transformatorze zmieniają się. Dlatego transformatory energetyczne, w szczególności transformatory rozdzielcze, wyposaża się w układy regulacji napięcia. Standardowy zakres regulacji napięcia wynosi ±5%, czasem zamawiający transformator życzy sobie powiększony zakres regulacji napięcia np. ±10%. Znane są rozwiązania układów regulacji napięcia transformatorów pod obciążeniem. Transformatory na jednym z uzwojeń, najczęściej na uzwojeniu górnego napięcia, mają dodatkowe uzwojenie regulacyjne z kilkoma wyprowadzeniami, które są połączone z przełącznikami zaczepów. Przełącznik zaczepów ma złożoną budowę, gdyż przełączenie z jednej końcówki wyprowadzenia na drugą końcówkę musi się odbywać bez łukowo. Przełączniki zaczepów są umieszczone w kadzi olejowej transformatora lecz w oddzielnej celce i podobnie jak transformator znajdują się w oleju. Przełączniki zaczepów są opisane w literaturze między innymi w książce Kelasz J.: „Transformatory. Układy nastawiania przekładni” WNT 1968. Firmy produkujące przełączniki zaczepów opracowują także Dokumentacje techniczno-ruchowe, które są znane. Przełączanie zaczepów dokonuje układ napędowy złożony z silnika elektrycznego i przekładni mechanicznej. Przełączniki zaczepów są urządzeniami drogimi i najbardziej zawodnymi elementami w transformatorach, wymagają okresowej diagnostyki, a diagnostyka musi być prowadzona przy wyłączonym transformatorze. Zawodność przełączników zaczepów jest związana ze stykami ruchomymi, które przegrzewają się oraz z układem mechanicznym przełącznika zaczepów, który zużywa się.
Fabryka T ransformatorów w Żychlinie realizuje projekt finansowany przez NCBiR i w ramach tego projektu pracuje nad energoelektronicznym układem regulacji napięcia. Układ ten bazuje na uzwojeniu regulacyjnym transformatora umieszczonym na tej samej kolumnie rdzenia co uzwojenie podstawowe. Uzwojenie regulacyjne zasila falownik. Wyjście falownika jest połączone w szereg z uzwojeniem podstawowym. Napięcie na wyjściu falownika jest regulowane od zera do wartości napięcia uzwojenia zasilającego. Napięcie uzwojenia podstawowego transformatora i napięcie falownika dodają się i w ten sposób jest regulowane (stabilizowane) napięcie transformatora.
Firma Schneider Electic, fabryka MEFTA w Mikołowie, wykonała transformator o mocy 400 kVA w którym regulacja napięcia jest zrealizowana przy pomocy transformatora dodatkowego (regulacyjnego). Transformator dodatkowy i transformator regulacyjny są umieszczone we wspólnej kadzi olejowej. Uzwojenie pierwotne transformatora regulacyjnego ma zaczepy regulacyjne i jest zasilane napięciem wtórnym transformatora podstawowego. Uzwojenie wtórne transformatora regulacyjnego jest włączone w szereg z uzwojeniem pierwotnym transformatora podstawowego. Regulacja napięcia odbywa się poprzez przełączanie zaczepów stycznikami umieszczonymi na zewnątrz kadzi transformatora.
Wymienione prace są innowacyjne, lecz czy rozwiązania te zastąpią stosowane powszechnie przełączniki zaczepów, na tym etapie prac nie jest wiadome.
Według wynalazku układ regulacji napięcia trójfazowego transformatora podstawowego pod obciążeniem składa się z transformatora regulacyjnego i falownika AC/DC/AC. Uzwojenie wtórne transformatora regulacyjnego jest włączone w szereg z uzwojeniem pierwotnym transformatora podstawowego. Uzwojenie pierwotne transformatora regulacyjnego jest zasilane z falownika AC/DC/AC, który jest przyłączony do uzwojenia wtórnego transformatora podstawowego, bądź też falownik jest przyłączony do uzwojenia wtórnego transformatora dodatkowego, którego uzwojenie pierwotne jest dołączone do uzwojenia wtórnego transformatora podstawowego. W transformatorze podstawowym z uzwojeniem pierwotnym połączonym w trójkąt, uzwojenie wtórne transformatora regulacyjnego jest włączone w obwód trójkąta uzwojenia pierwotnego transformatora podstawowego. W transformatorze podstawowym z uzwojeniem pierwotnym połączonym w gwiazdę uzwojenie wtórne transformatora regulacyjnego korzystnie jest połączone z uzwojeniem pierwotnym transformatora podstawowego od strony gwiazdy, przy czym punkt połączenia uzwojeń w gwiazdę jest wykonany na uzwojeniu wtórnym transformatora regulacyjnego.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładzie rozwiązania na rysunku, na którym przedstawiono: fig. 1 schemat układu połączenia uzwojeń transformatora regulacyjnego z uzwojeniem pierwotnym transformatora podstawowego połączonym w gwiazdę i z falownikiem oraz połączenie falownika z uzwojeniem wtórnym transformatora podstawowego, fig. 2 schemat połączenia falownika AC/DC/AC sterowanego z układu mikroprocesorowego μP, fig. 3 schemat układu połączenia uzwojeń transformatora
PL 237 342 B1 regulacyjnego z uzwojeniem pierwotnym transformatora podstawowego połączonym w trójkąt i z falownikiem oraz połączenie falownika z uzwojeniem wtórnym transformatora podstawowego, fig. 4 falownik zasilający transformator regulacyjny jest połączony z uzwojeniem wtórnym transformatora dodatkowego, którego uzwojenie pierwotne jest połączone z uzwojeniem wtórnym transformatora podstawowego.
Układ regulacji napięcia trójfazowego transformatora podstawowego 1 pod obciążeniem składa się z transformatora regulacyjnego 2 i falownika 4. Falownik 4 jest typu AC/DC/AC i składa się z trzech podzespołów, jak na rysunku fig. 2. Podzespół prostujący AC/DC 4.1 jest mostkiem trójfazowym złożonym z prostowników sterowanych T1* T6. Podzespół stałoprądowy DC 4.2 zawiera filtr pojemnościowy C. Korzystnie jest aby w zespole DC 4.2 był układ-V7-RDC przeznaczony do rozpraszania energii. Podzespół DC/AC 4.3 modulacji szerokości impulsów jest mostkiem trójfazowym złożonym z tranzystorów V1* V6. Falownik jest sterowany z układu mikroprocesorowego gP 4.4. Podzespół prostujący AC/DC 4.1 falownika 4 jest zasilany napięciem międzyprzewodowym z uzwojenia wtórnego transformatora podstawowego 1. W transformatorach 1, w których napięcie znamionowe uzwojenia wtórnego jest mniejsze od 1000 V, falownik 4 jest połączony wprost do uzwojenia wtórnego jak na rysunkach fig. 1 i fig. 3. W transformatorach 1 w których napięcie znamionowe uzwojenia wtórnego jest większe od 1000 V, jest stosowany transformator dodatkowy 3. Uzwojenie pierwotne transformatora dodatkowego 3 jest połączone z uzwojeniem wtórnym transformatora podstawowego 1, a uzwojenie wtórne transformatora dodatkowego 3 jest nisko napięciowe i jest połączone z wejściem zasilającym falownika 4, jak na rysunku fig. 4. Wyjście falownika 4, czyli podzespół DC/AC 4.3 jest połączony z uzwojeniem pierwotnym transformatora regulacyjnego 2. Uzwojenie wtórne transformatora regulacyjnego 2 jest włączone w szereg z uzwojeniem pierwotnym transformatora podstawowego 1, to znaczy:
- w transformatorze podstawowym 1 z uzwojeniem pierwotnym połączonym w trójkąt, uzwojenie wtórne transformatora regulacyjnego 2 jest włączone w obwód trójkąta uzwojenia pierwotnego transformatora podstawowego 1, jak na rysunku fig. 3,
- a w transformatorze podstawowym 1 z uzwojeniem pierwotnym połączonym w gwiazdę uzwojenie wtórne transformatora regulacyjnego 2 korzystnie jest połączone z uzwojeniem pierwotnym transformatora podstawowego 1 od strony gwiazdy, przy czym punkt połączenia uzwojeń w gwiazdę 2N jest wykonany na uzwojeniu wtórnym transformatora regulacyjnego 2, jak na rysunku fig. 1.
Połączenie punktu 2N gwiazdy na uzwojeniu transformatora regulacyjnego 2, jak na rysunku fig. 1, umożliwia wykonanie izolacji uzwojenia wtórnego transformatora regulacyjnego 2 na odpowiednio niższe napięcie. Ponadto korzystnie jest aby jedno z uzwojeń transformatora regulacyjnego 2 i transformatora dodatkowego 4 było połączone w trójkąt.
Zakres regulacji napięcia np. ±5% determinuje moc znamionową transformatorów regulacyjnego 2 i dodatkowego 3 oraz moc falownika 4, które powinny wynosić także 5% mocy znamionowej transformatora podstawowego 1. Układ według wynalazku umożliwia ciągłą regulację napięcia i nie ma żadnych styków ruchomych. Układ regulacji napięcia, według wynalazku, można aplikować do każdego transformatora, nie ma żadnych ograniczeń co do mocy i napięć transformatorów. Transformator regulacyjny 2 i transformator dodatkowy 3 są umieszczone we wspólnej kadzi olejowej z transformatorem podstawowym 1. Falownik 4 jest umieszczony w oddzielnej szafce umieszczonej przy kadzi transformatora podstawowego 1. Korzystne jest połączenie w trójkąt jednego z uzwojeń transformatorów: 1, 2 i 3, gdyż umożliwia kompensację harmonicznych o częstotliwości 3 nf w napięciu, prądzie i strumieniu magnetycznym, gdzie n jest liczbą naturalną, a f częstotliwością napięcia sieci zasilającej.

Claims (3)

1. Układ regulacji napięcia trójfazowego transformatora podstawowego pod obciążeniem składa się z transformatora regulacyjnego i falownika AC/DC/AC, znamienny tym, że uzwojenie wtórne transformatora regulacyjnego (2) jest włączone w szereg z uzwojeniem pierwotnym transformatora podstawowego (1), a uzwojenie pierwotne transformatora regulacyjnego (2) jest zasilane z falownika AC/DC/AC (4), który jest przyłączony do uzwojenia wtórnego transformatora podstawowego (1), bądź też falownik (4) jest przyłączony do uzwojenia wtórnego transformatora dodatkowego (3), którego uzwojenie pierwotne jest dołączone do uzwojenia wtórnego transformatora podstawowego (1).
PL 237 342 Β1
2. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że w transformatorze podstawowym (1) z uzwojeniem pierwotnym połączonym w trójkąt, uzwojenie wtórne transformatora regulacyjnego (2) jest włączone w obwód trójkąta uzwojenia pierwotnego transformatora podstawowego (1).
3. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że w transformatorze podstawowym (1) z uzwojeniem pierwotnym połączonym w gwiazdę uzwojenie wtórne transformatora regulacyjnego (2) korzystnie jest połączone z uzwojeniem pierwotnym transformatora podstawowego (1) od strony gwiazdy, przy czym punkt połączenia uzwojeń w gwiazdę jest wykonany na uzwojeniu wtórnym transformatora regulacyjnego (2).
PL426589A 2018-08-07 2018-08-07 Układ regulacji napięcia transformatora PL237342B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL426589A PL237342B1 (pl) 2018-08-07 2018-08-07 Układ regulacji napięcia transformatora

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL426589A PL237342B1 (pl) 2018-08-07 2018-08-07 Układ regulacji napięcia transformatora

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL426589A1 PL426589A1 (pl) 2019-03-11
PL237342B1 true PL237342B1 (pl) 2021-04-06

Family

ID=65629637

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL426589A PL237342B1 (pl) 2018-08-07 2018-08-07 Układ regulacji napięcia transformatora

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL237342B1 (pl)

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BRPI0601093A (pt) * 2006-02-17 2007-11-06 Eduardo Pedrosa Santos sistema para regulação de tensão, controle, proteção e monitoração de estado de comutadores sob carga de transformadores de potência, reguladores de tensão, bancos de capacitores e congêneres
ES2705325T3 (es) * 2013-08-27 2019-03-22 Reinhausen Maschf Scheubeck Cambiador de tomas en carga, transformador con tomas para la regulación de tensión y procedimiento para la realización de una conmutación en el transformador con tomas
CN103616634A (zh) * 2013-11-30 2014-03-05 国家电网公司 变压器有载分接开关触头寿命在线监测方法及其装置
CN104113317B (zh) * 2014-06-12 2017-02-15 山东大学 一种旁路辅助的有载分接开关及其方法
DE102014118715B3 (de) * 2014-12-16 2016-06-02 Maschinenfabrik Reinhausen Gmbh Verfahren zum Reinigen eines Laststufenschalters und Laststufenschalter

Also Published As

Publication number Publication date
PL426589A1 (pl) 2019-03-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10014791B2 (en) Distribution transformer
Karimov et al. Analysis of voltage stabilizers and non-contact relays in power supply systems
CA2608741A1 (en) Multi-level active filter
JP2014115770A (ja) 自動電圧調整装置
Klavsuts et al. New method for regulating voltage an ac current
Strzelecki et al. Distribution transformer with multi-zone voltage regulation for smart grid system application
AU2014252950B2 (en) Transformer provided with means for adjusting the in-load transformation ratio
KR100797054B1 (ko) 자동 전압조정 변압 회로
KR100501486B1 (ko) 순시 탭 전환 방식의 자동 전압 조절기
KR101522134B1 (ko) 전력 변환 장치
PL237342B1 (pl) Układ regulacji napięcia transformatora
KR102379453B1 (ko) 지능형 전력 변환 장치 및 방법
Dehnavi et al. Load sharing among converters in an autonomous microgrid in presence of wind and PV sources
PL237341B1 (pl) Układ regulacji napięcia transformatora
CA1175479A (en) Multi-voltage transformer input circuits with primary reactor voltage control
JP3533982B2 (ja) 電力変換装置
López et al. Analysis of fast onload multitap-changing clamped-hard-switching AC stabilizers
JP5693897B2 (ja) 交流電圧調整装置
RU2582581C2 (ru) Улучшенное высокоэффективное энергосберегающее устройство, подключаемое между источником электроэнергии и тяговой и/или осветительной нагрузкой
RU2245600C1 (ru) Устройство для ступенчатого регулирования переменного напряжения
RU2531389C1 (ru) Устройство регулирования напряжения сети
Al Dubaikel et al. Comparison between transformer-based Vs. transformer-less UPS systems
RU2282913C2 (ru) Способ управления мощностью реактора с подмагничиванием
CN109245126B (zh) 一种三相交流自动调压装置及调控方法
Rankis et al. Investigation of dirrect AC-AC BUCK converter with series injection transformer