PL236250B1 - Wóz asenizacyjny do podpowierzchniowego dawkowania nawozów płynnych - Google Patents

Wóz asenizacyjny do podpowierzchniowego dawkowania nawozów płynnych Download PDF

Info

Publication number
PL236250B1
PL236250B1 PL427368A PL42736818A PL236250B1 PL 236250 B1 PL236250 B1 PL 236250B1 PL 427368 A PL427368 A PL 427368A PL 42736818 A PL42736818 A PL 42736818A PL 236250 B1 PL236250 B1 PL 236250B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
tank
outlet
cart according
attachment
frame
Prior art date
Application number
PL427368A
Other languages
English (en)
Other versions
PL427368A1 (pl
Inventor
Witold Niemiec
Tomasz Trzepieciński
Original Assignee
Politechnika Rzeszowska Im Ignacego Lukasiewicza
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Rzeszowska Im Ignacego Lukasiewicza filed Critical Politechnika Rzeszowska Im Ignacego Lukasiewicza
Priority to PL427368A priority Critical patent/PL236250B1/pl
Publication of PL427368A1 publication Critical patent/PL427368A1/pl
Publication of PL236250B1 publication Critical patent/PL236250B1/pl

Links

Landscapes

  • Catching Or Destruction (AREA)
  • Fertilizing (AREA)

Abstract

Przedmiotem zgłoszenia jest asenizacyjny zawierający osadzony na podwoziu zbiornik na płynny nawóz, zamontowany na wylocie zbiornika rozdrabniacz oraz zamontowaną na podwoziu i połączoną z wylotem tego zbiornika przystawkę do dawkowania nawozu, charakteryzuje się tym, że jego przystawka (3) ma rurową ramę (3') połączoną przewodem (7) z wylotem zbiornika (1). Rama (3') ma co najmniej jedną rurę aplikacyjną (3") zwróconą w ułożeniu roboczym przystawki (3) do dołu oraz zakończoną redlicą (11) mającą co najmniej jeden otwór wylotowy, przy czym redlica (11) jest poniżej kół podwozia. Ponadto wóz ma zasobnik (15) na substancje dodatkowe połączony rurką z wylotem zbiornika.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest wóz asenizacyjny do podpowierzchniowego dawkowania nawozów płynnych mający zastosowanie w rolnictwie.
Wykorzystanie sztucznych nawozów mineralnych głównie w postaci granulatu, prowadzi do niekorzystnych zmian w jakości zasobów gleb i użytków zielonych wykorzystywanych rolniczo. Dążenie do sztucznego sterowania wielkością i jakością pionowanych roślin doprowadziło do znacznego zmniejszenia zawartości materii organicznej w glebach. Tradycyjne nawozy naturalne poprawiają nie tylko właściwości gleby, ale są również próchnicotwórcze i wpływają korzystnie na plonowanie roślin. Gnojowica i gnojówka są zasobne w naturalne składniki pokarmowe i niezbędne w prawidłowej strukturze gleb mikroorganizmy.
Od wielu lat w Europie środkowo-wschodniej stosuje się powierzchniowe dawkowanie ciekłych nawozów organicznych jak przykładowo gnojowica, gnojówka oraz stałych takich jak w szczególności obornik, nawozy mineralne, odpowiednio za pomocą wozów asenizacyjnych oraz rozrzutników obornika. W przypadku dawkowania nawozów ciekłych, istnieje wiele ograniczeń prawnych związanych z powierzchniowym dawkowaniem tych nawozów oraz ochroną i pielęgnacją upraw. Pomimo licznych uwarunkowań nakazujących niezwłoczne przykrycie nawozu warstwą gleby, powierzchniowe dawkowanie nawozów poprzez ich rozlewanie nadal jest powszechną praktyką. W konsekwencji może to doprowadzić do niekontrolowanego skażenia środowiska. Ze względu na znaczną utratę lotnych składników pokarmowych zawartych w nawozie, nawożenie powierzchniowe jest najmniej efektywną metodą zasilania gleby w substancje gwarantujące roślinom odpowiedni wzrost.
Oferowane na rynku wozy asenizacyjne dostosowane są do współpracy z deszczo wnicami oraz urządzeniami do doglebowego i naglebowego nawożenia gnojowicą pól uprawnych. Do niedawna do rozlewania gnojowicy z zastosowaniem wozu asenizacyjnego stosowano płytki rozbryzgowe, które obecnie zastępowane są stożkami rozlewowymi, montowanymi zawiasowo, zapewniające rozlewanie gnojowicy jak najbliżej powierzchni pola.
Zastosowanie wozów asenizacyjnych z rampami wyposażonymi w węże wleczone umożliwia nawożenie bezpośrednio w okolicy korzeni roślin, przy zmniejszeniu strat amoniaku i emisji odorów. W nawożeniu użytków zielonych za pomocą gnojowicy efektywnym rozwiązaniem jest zastosowanie wozów z rozlewaczami pasmowymi z redlicami, które służą do rozchylania źdźbeł trawy. Płynny nawóz dawkowany jest w wąskie rowki na powierzchni gleby o głębokości około 30 mm, w rozstawie 0,2-0,3 m. Na glebach uprawnych stosuje się rozwiązania umożliwiające całkowite przykrycie dozowanej gnojowicy glebą. Płytkie aplikowanie nawozu, na głębokości około 50-100 mm z jednoczesnym zasypywaniem, obniża emisje amoniaku w stosunku do dawkowania za pomocą aplikatorów tarczowych. Aplikacja głęboka, na głębokości około 150 mm odbywa się za pomocą znanych rozwiązań bron talerzowych lub kultywatorów. Rozwiązania te do dawkowania nawozu wykorzystują dodatkowe przewody dozujące umieszczone tuż za narzędziem wykonującym rowek w glebie.
Z polskiego opisu patentowego PL 214031 B1 znane jest urządzenie do doglebowego dawkowania sypkich nawozów mineralnych i organicznych przeznaczone do współpracy z rozrzutnikami obornika lub innymi maszynami służącymi do transportu i dawkowania nawozów, głównie w formie stałej. Urządzenie do doglebowego dawkowania sypkich nawozów organicznych i mineralnych posiada zamocowane do ramy pionowe belki z krojami, za którymi są usytuowane obsypniki. Z belkami sprzężone są cylindryczne obudowy z usytuowanymi wewnątrz podajnikami ślimakowymi. Ograniczeniem urządzenia jest brak możliwości aplikacji nawozów płynnych, ze względu na dostosowanie średnicy kanałów dozujących do nawozu w postaci stałej. Na podstawie koncepcji z powyższego opisu patentowego opracowano przystawkę znaną z publikacji opisu ochronnego PL68444 Y1, która jest mocowana do typowego rozrzutnika obornika. Głównym przeznaczeniem takiego zestawu jest dawkowanie osadu ściekowego i innych nawozów w postaci sypkiej na odpowiednią głębokość z niezwłocznym ich przykryciem glebą.
Do nawożenia pól oraz łąk nawozami płynnymi stosowane jest urządzenie ujawnione w publikacji zgłoszenia polskiego wzoru użytkowego nr PL 39050 U1, które posiada kroje w postaci pionowych belek zakończonych ostrzami, które wykonują w nawożonej strefie rowki. Z zespołem krojów sprzężony jest układ przewodów dozujących nawóz w postaci płynnej, spływający ze zbiornika na podwoziu kołowym, grawitacyjnie lub pod ciśnieniem. Powstałe rowki po wprowadzeniu nawozu, w przypadku nawożenia łąk są likwidowane za pomocą rolek dociskowych usytuowanych za wymienionymi krojami. W przypadku gleb rowki są likwidowane za pomocą obsypników również usytuowanych za krojami.
PL 236 250 B1
Z amerykańskiego opisu zgłoszeniowego US 5271567 A znany jest wóz asenizacyjny, zawierający głowicę rozdzielacza wyposażoną w rozdrabniacz. Do głowicy podłączone są przewodami elementy do dawkowania nawozu zakończone rynnami zsypowymi.
W znanych rozwiązaniach brak jest możliwości regulowanego dodawania do płynnego nawozu organicznego substancji wzbogacających podczas nawożenia. Ponadto znane ze stanu techniki rozwiązania często charakteryzują się skomplikowaną budową lub brakiem możliwości bezpośredniego dawkowania nawozu pod powierzchnię gleby.
Wóz asenizacyjny do podpowierzchniowego dawkowania nawozów płynnych, zawierający osadzony na podwoziu zbiornik na płynny nawóz, zamontowany na wylocie zbiornika rozdrabniacz oraz zamontowaną na podwoziu i połączoną wylotem tego zbiornika przystawkę do dawkowania nawozu, według wynalazku charakteryzuje się tym, że jego przystawka ma rurową ramę połączoną przewodem z wylotem zbiornika, przy czym rama ma co najmniej jedną rurę aplikacyjną zwróconą, w ułożeniu roboczym przystawki, do dołu oraz zakończoną redlicą mającą co najmniej jeden otwór wylotowy, przy czym redlica jest poniżej kół podwozia, zaś wewnątrz jego zbiornika zamontowany jest wał mieszalnika, który na swojej długości ma rozmieszczone niesymetryczne występy.
Korzystnie wóz ma zasobnik na substancje dodatkowe połączony rurką z wylotem zbiornika, zaś w miejscu połączenia rurki z zasobnikiem jest zamontowany zawór.
Dalsze korzyści uzyskuje się, jeżeli wóz zawiera silnik hydrauliczny zasilany olejem za pośrednictwem przewodów hydraulicznych, przy czym na wylocie zbiornika jest zamontowany rozdrabniacz napędzany przez układ przekładni zębatej z tego silnika hydraulicznego, a ponadto rozdrabniacz ma komorę rozdrabniającą za pośrednictwem, której rurka zasobnika jest połączona z wylotem zbiornika.
Następne korzyści uzyskiwane są, jeśli wał mieszalnika ma wystający poza zbiornik wałek zewnętrzny.
Dalsze korzyści uzyskuje się jeżeli podwozie ma zamontowane dwa siłowniki hydrauliczne połączone przegubowo z ramą przystawki, przy czym przystawka ma rolki kopiujące zamocowane na jej ramie pomiędzy rurami aplikacyjnymi a połączeniem ramy z podwoziem.
Kolejne korzyści są uzyskiwane, jeżeli redlica wozu ma kształt litery V i ma wierzchołek prowadzący zwrócony ku roboczemu kierunkowi jazdy, a po stronie przeciwnej w stosunku do wierzchołka prowadzącego, na swoich ramionach, redlica ma dwa symetryczne, względem kierunku roboczego jazdy, otwory wylotowe.
Następne korzyści uzyskiwane są, jeśli rama przystawki wozu ma pięć rur aplikacyjnych.
Zastosowanie wozu asenizacyjnego według wynalazku zapewnia ograniczenie emisji amoniaku, będącego wynikiem mikrobiologicznego rozkładu zawartych w nawozie organicznym związków azotu. Dzięki zastosowaniu wozu nawóz jest dostarczany pod powierzchnie gleby na odpowiednią głębokość, co ułatwia przyswajanie składników pokarmowych przez rośliny. Nie do pominięcia jest fakt realizacji w jednym zabiegu transportu nawozu, jego wprowadzenia na odpowiednią głębokość i przykrycia odpowiednią warstwą gleby. Dodatkowo wóz umożliwia dodanie do dawkowanego nawozu płynnych substancji wspomagających uprawę roślin dzięki zasobnikowi połączonemu rurką z komorą rozdrabniającą. Rozwiązanie ma prostą budowę dzięki czemu jest łatwe we wdrożeniu do produkcji.
Wóz spełnia wymagania przepisów transportu drogowego oraz wymogi prawne w zakresie nawożenia gleb.
Wóz asenizacyjny do podpowierzchniowego dawkowania nawozów płynnych według wynalazku został pokazany na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia wóz w widoku z boku z wyrwaniem do wnętrza zbiornika, fig. 2 - w widoku z tyłu, fig. 3 - redlicę wozu w widoku z przodu, fig. 4 - tą samą redlicę w widoku z góry, fig. 5 - fragment wozu zaznaczony literą B na fig. 2 w widoku z tyłu w powiększeniu.
Wóz asenizacyjny według wynalazku zawierający zbiornik 1 na ciecz zamontowany na podwoziu 2. W tylnej części wozu jest zamontowana przegubowo przystawka 3 do podpowierzchniowego dawkowania nawozów płynnych. Zbiornik 1 jest połączony z przystawką 3 za pośrednictwem, zamontowanego na jego wylocie, rozdrabniacza 4 napędzanego poprzez układ przekładni zębatych 5 z silnika hydraulicznego 6. Rozdrabniacz 4 jest połączony z przystawką 3 za pomocą przewodu 7. W zbiorniku 1 znajduje się wał 8 mieszalnika, który na swojej długości ma rozmieszczone niesymetryczne występy 9, których zadaniem jest równomierne wymieszanie w objętości nawozu substancji stałej zbierającej się na dnie zbiornika 1. Wał 8 napędzany jest poprzez wałek zewnętrzny 10 przyjęcia mocy połączony z wałkiem odbioru mocy ciągnika rolniczego. Przystawka 3 zbudowana jest z rur tworzących jej ramę 3’, która zawiera piec skierowanych ku dołowi rur aplikacyjnych 3’’ zakończonych redlicami 11. Rury ramy 3’ pełnią funkcje transportera nawozu płynnego. Redlice 11 są V-kształtne i mają wierzchołek prowadzący
PL 236 250 B1 zwrócony ku roboczemu kierunkowi jazdy, a po stronie przeciwnej w stosunku do wierzchołka prowadzącego, na swoich ramionach każda redlica 11 ma dwa symetrycznie rozmieszczone otwory 12, którymi ciecz doprowadzana jest do gruntu.
Rozdrabniacz 4 ma od strony jego połączenia z elastycznym przewodem 7 komorę rozdrabniająca 13 zawierającą króciec 14, do którego podłączony jest za pomocą elastycznej rurki 15 zasobnik 16 na środki ochrony roślin lub inne substancje wspomagające wzrost roślin. W miejscu podłączenia rurki 15 do zasobnika 16 zamontowany jest zawór 17 do regulacji ilości wspomnianej substancji wprowadzanej do gleby, którą wypełniony jest zasobnik 16. Króciec 14 służy również do doprowadzenia cieczy czyszczącej kanały wewnątrz rur przystawki 3. W podwoziu 2 zamontowane są dwa siłowniki hydrauliczne 18 połączone z przystawką 3, służące do jej unoszenia i opuszczania. Przystawka 3 ma zamocowane rolki kopiujące 19.
Silnik hydrauliczny 6 napędzający rozdrabniacz 4 zasilany jest, za pośrednictwem przewodów hydraulicznych 20, olejem z układu hydraulicznego ciągnika rolniczego napędzającego wóz asenizacyjny według wynalazku.

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Wóz asenizacyjny do podpowierzchniowego dawkowania nawozów płynnych, zawierający osadzony na podwoziu zbiornik na płynny nawóz, zamontowany na wylocie zbiornika rozdrabniacz oraz zamontowaną na podwoziu i połączoną z wylotem tego zbiornika przystawkę do dawkowania nawozu, znamienny tym, że jego przystawka (3) ma rurową ramę (3’) połączoną przewodem (7) z wylotem zbiornika (1), przy czym rama (3’) ma co najmniej jedną rurę aplikacyjną (3”) zwróconą, w ułożeniu roboczym przystawki (3), do dołu oraz zakończoną redlicą (11) mającą co najmniej jeden otwór (12) wylotowy, przy czym redlica (11) jest poniżej kół podwozia (2), zaś wewnątrz jego zbiornika (1) zamontowany jest wał (8) mieszalnika, który na swojej długości ma rozmieszczone niesymetryczne występy (9).
  2. 2. Wóz według zastrz. 1, znamienny tym, że ma zasobnik (16) na substancje dodatkowe połączony rurką (15) z wylotem zbiornika (1).
  3. 3. Wóz według zastrz. 2, znamienny tym, że w miejscu połączenia rurki (15) z zasobnikiem (16) jest zamontowany zawór (17).
  4. 4. Wóz według zastrz. od 1 do 3, znamienny tym, że zawiera silnik hydrauliczny (6) zasilany olejem za pośrednictwem przewodów hydraulicznych (20), przy czym na wylocie zbiornika (1) jest zamontowany rozdrabniacz (4) napędzany przez układ przekładni zębatej z tego silnika hydraulicznego (20).
  5. 5. Wóz według zastrz. 4, znamienny tym, że jego rozdrabniacz (4) ma komorę rozdrabniającą (13) za pośrednictwem, której rurka (15) zasobnika (10) jest połączona z wylotem zbiornika (1).
  6. 6. Wóz według zastrz. 5, znamienny tym, że jego wał (8) mieszalnika ma wystający poza zbiornik (1) wałek zewnętrzny (10).
  7. 7. Wóz według zastrz. od 1 do 6, znamienny tym, że jego podwozie (2) ma zamontowane dwa siłowniki hydrauliczne (18) połączone przegubowo z ramą (3’) przystawki (3).
  8. 8. Wóz według zastrz. od 1 do 7, znamienny tym, że jego przystawka (3) ma rolki kopiujące (19) zamocowana na jej ramie (3’) pomiędzy rurami aplikacyjnymi (3’’) a połączeniem ramy (3’) z podwoziem (2).
  9. 9. Wóz według zastrz. od 1 do 8, znamienny tym, że jego redlica (11) ma kształt litery V i ma wierzchołek prowadzący zwrócony ku roboczemu kierunkowi jazdy, a po stronie przeciwnej w stosunku do wierzchołka prowadzącego, na swoich ramionach, redlica (11) ma dwa symetryczne, względem kierunku roboczego jazdy, otwory (12) wylotowe.
  10. 10. Wóz według zastrz. od 1 do 9, znamienny tym, że rama (3’) jego przystawki (3) ma pięć rur aplikacyjnych (3’’).
PL427368A 2018-10-10 2018-10-10 Wóz asenizacyjny do podpowierzchniowego dawkowania nawozów płynnych PL236250B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL427368A PL236250B1 (pl) 2018-10-10 2018-10-10 Wóz asenizacyjny do podpowierzchniowego dawkowania nawozów płynnych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL427368A PL236250B1 (pl) 2018-10-10 2018-10-10 Wóz asenizacyjny do podpowierzchniowego dawkowania nawozów płynnych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL427368A1 PL427368A1 (pl) 2020-04-20
PL236250B1 true PL236250B1 (pl) 2020-12-28

Family

ID=70281498

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL427368A PL236250B1 (pl) 2018-10-10 2018-10-10 Wóz asenizacyjny do podpowierzchniowego dawkowania nawozów płynnych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL236250B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL427368A1 (pl) 2020-04-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN114009166B (zh) 一种农业机械种植用施肥装置及其使用方法
CN103444317B (zh) 一种用于免耕播种的杂粮播种机
CN205357012U (zh) 一种带状旋耕宽幅精量小麦播种机
RU178506U1 (ru) Культиватор-инжектор ротационный
DE102011054862A1 (de) Bodenbearbeitungsgerät und Verfahren zur Einbringung von wasserspeicherndem Material und/oder Düngemittel und/oder Saatgut in den Erdboden
US20230172097A1 (en) Method and apparatus for use in establishing or re-establishing plant life in a land area
CN203423944U (zh) 免耕半精量播种机
CN102742389A (zh) 一种多功能马铃薯播种机
CN105165155A (zh) 一种撒肥旋耕播种喷药复式作业机
CN204616348U (zh) 一种施肥车
CN102763509A (zh) 小硬实种子无级精量条播机
CN206380296U (zh) 一种果园化肥精播机
PL236250B1 (pl) Wóz asenizacyjny do podpowierzchniowego dawkowania nawozów płynnych
RU2265982C2 (ru) Сеялка
McCabe et al. Biosolids-derived organomineral fertilizers from anaerobic digestion digestate: opportunities for Australia
CN109937649B (zh) 蔬菜种子播种用洒种装置
CN202818937U (zh) 开沟、播种、施肥一体机
RU2614371C1 (ru) Мелиоративный удобритель-почвоуглубитель
RU2527293C1 (ru) Орудие для мелиоративной обработки почвы
CN203072341U (zh) 一种牵引式谷物种肥分施播种机
CN102577680A (zh) 全能小麦撒播机
JP7840583B2 (ja) タンク積載式液肥施用装置
RU171055U1 (ru) Комбинированный посевной агрегат
JP3593561B2 (ja) 浅層型スラリーインジェクタで用いるスラリータンカ用施肥播種装置
AU2022279522B2 (en) Method and apparatus for use in establishing or re-establishing plant life in a land area