PL236240B1 - Obwodowe uszczelnienie kosza katalitycznego w reaktorze utleniania amoniaku zapobiegające bocznikowaniu gazu - Google Patents

Obwodowe uszczelnienie kosza katalitycznego w reaktorze utleniania amoniaku zapobiegające bocznikowaniu gazu Download PDF

Info

Publication number
PL236240B1
PL236240B1 PL426414A PL42641418A PL236240B1 PL 236240 B1 PL236240 B1 PL 236240B1 PL 426414 A PL426414 A PL 426414A PL 42641418 A PL42641418 A PL 42641418A PL 236240 B1 PL236240 B1 PL 236240B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
basket
catalytic
seal
ammonia oxidation
oxidation reactor
Prior art date
Application number
PL426414A
Other languages
English (en)
Other versions
PL426414A1 (pl
Inventor
Marcin Wilk
Jan Nieścioruk
Marek Inger
Monika Ruszak
Original Assignee
Siec Badawcza Lukasiewicz Inst Nowych Syntez Chemicznych
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Siec Badawcza Lukasiewicz Inst Nowych Syntez Chemicznych filed Critical Siec Badawcza Lukasiewicz Inst Nowych Syntez Chemicznych
Priority to PL426414A priority Critical patent/PL236240B1/pl
Publication of PL426414A1 publication Critical patent/PL426414A1/pl
Publication of PL236240B1 publication Critical patent/PL236240B1/pl

Links

Landscapes

  • Devices And Processes Conducted In The Presence Of Fluids And Solid Particles (AREA)
  • Physical Or Chemical Processes And Apparatus (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest obwodowe uszczelnienie kosza katalitycznego w reaktorze utleniania amoniaku, w którym siatki katalityczne zamocowane są od góry połączeniami: śrubowymi, zapobiegające bocznikowaniu gazu. Wynalazek ten może znaleźć swoje zastosowanie w reaktorach utleniania amoniaku w instalacjach kwasu azotowego.
W wyniku utleniania amoniaku w temperaturze 780-940°C jako produkt główny powstaje tlenek azotu(Il) oraz inne produkty uboczne, w tym gaz cieplarniany tlenek azotu(l). Jedną z części składowych reaktora utleniania amoniaku, jest kosz katalityczny, którego funkcją jest zapewnienie równomiernego rozmieszczenia na jego powierzchni katalizatorów utleniania amoniaku i do rozkładu tlenku azotu(l). Na skutek zmiany temperatury metalowe elementy kosza znacząco zmieniają swoje wymiary. Różna rozszerzalność termiczna elementów reaktora, w tym elementów kosza oraz warstwy katalizatora do rozkładu tlenku azotu(I) powoduje powstawanie nierównomierności {zagłębień i grzbietów) na powierzchni pakietu siatek katalitycznych oraz w warstwie katalizatora do rozkładu tlenku azotu(I). Ruchy ściany kosza oraz dna kosza przyczyniają się do powstawania szczelin w dolnej strefie kosza na łączeniu ścian bocznych z dnem kosza i w efekcie obniżenie warstwy katalizatora do rozkładu tlenku azotu(l) w strefie przyściennej oraz występowanie zjawiska kanałowania gazu w reaktorze. Tego typu problemy pojawiają się szczególnie w przypadku koszy o dużej średnicy, sięgającej 6 m oraz podczas częstych włączeń i wyłączeń instalacji. Sztywne połączenie dna kosza katalitycznego z jego ścianą boczną powoduje jego deformację, a w skrajnym przypadku może prowadzić do jego zniszczenia. Dlatego powszechnym rozwiązaniem, jest konstrukcja, w której pomiędzy dnem i ścianą kosza pozostawiona jest szczelina, która zapobiega deformacji elementów kosza na skutek rozszerzalności, termicznej metalu stanowiącego materiał konstrukcyjny. Dla zapewnienia wysokiej efektywności działania katalizatorów umieszczonych w reaktorze utleniania amoniaku konieczne jest zapewnienie szczelności połączeń kosza katalitycznego z konstrukcją reaktora utleniania amoniaku i jednocześnie zapewnienie niezbędnych szczelin dylatacyjnych na łączeniach elementów kosza.
Znane jest z opisu patentowego US9725320B2 (BASF) rozwiązanie polegające na zastosowaniu warstwy izolacji wewnętrznej w strefie przyściennej kosza, która w nieliwskim stopniu ulega odkształceniu, co zabezpiecza przed powstawaniem nieszczelności w obszarze ściany bocznej kosza.
Znany jest z opisu patentowego US2004/0234433A1 (Ratnerprestia) sposób obwodowego uszczelnienia kosza elementami uszczelniającymi posiadającymi 1-50 ścianek o różnych kształtach (prosty, zakrzywiony lub ich kombinacja), których końce stykają się ze ścianą kosza powyżej warstwy katalizatora oraz z dnem kosza, przy czym pomiędzy ścianą kosza i elementem uszczelniającym występuje pusta przestrzeń. Element uszczelniający może być przymocowany trwale do elementów kosza. Rozwiązanie to przystosowane jest do uszczelniania kosza z katalizatorem utleniania amoniaku w kształcie cylindrów lub kulek, a nie jest dostosowane do uszczelnienia kosza z pakietem siatek katalitycznych.
Znany jest z opisu patentowego EP1558523B1 i US20060110302A1 (Yara International) sposób uszczelnienia polegający na umieszczeniu w koszu elementów określonych jako „wave breaker”, które mogą mieć formę gładkiej lub perforowanej płyty, nachylonej pod różnymi kątami, trójkątnych grzbietów lub rusztu ulowego. Elementy te mogą być zamocowane lub przyspawane do bocznej ściany kosza lub na obwodzie jego dolnej konstrukcji nośnej. Pod wpływem wzrostu temperatury, konstrukcja „wave breaker” podąża za przemieszczającą się ścianą kosza lub jego perforowanym dnem, osłaniając poszerzającą się szczelinę obwodową i ograniczając dostęp do niej ceramicznym kształtkom umieszczonym w koszu.
Znana jest z opisów patentowych US2017/0239635A1 i WO2016/028698 (Alloy Engineering Company) podwójna konstrukcja wsporcza, umożliwiająca niezależne podparcie pakietu siatek katalitycznych oraz warstwy katalizatora do rozkładu tlenku azotu(I), przy czym konstrukcja podpierająca warstwę katalizatora rozkładu tlenku azotu(l) jest uszczelniona obwodowo.
Kilka rozwiązań uszczelnienia konstrukcji kosza katalitycznego opatentowała firma thyssenkrupp.
Opisy patentowe US9266081B2, US2012/0034148A1 i US2010/0166631A1 (zgłoszone przez UHDE GmbH) dotyczą konstrukcji reaktora przeznaczonego do prowadzenia reakcji egzotermicznych, w tym utleniania amoniaku z wykorzystaniem katalizatora tlenkowego, zwłaszcza tlenków metali przejściowych (np. tlenku kobaltu) w postaci kształtek, kulek lub „plastra miodu”. Jeden z wariantów dotyczy wymiany wnętrza w konwencjonalnym reaktorze utleniania amoniaku, w tym konstrukcji kosza katalitycznego, umożliwiającego zastąpienie pakietu siatek katalitycznych katalizatorem tlenkowym.
PL 236 240 B1
W rozwiązaniu przedstawionym w opisach patentowych US9242216B2, WO2013/034303A1 oraz US2017/0260051A1 zaproponowano konstrukcję kosza, którego boczne ściany są nachylone pod kątem 5-20° względem bocznej ściany reaktora i nie są mechanicznie połączone z dnem kosza lub dodatkowo dno kosza może mieć przekrój w kształcie litery V, U lub trapezowym. Wg ww. wynalazków w koszu umieszcza się dodatkową konstrukcję w postaci siatki, pokrywającej dno oraz boczne ściany kosza. Ruch siatki podczas pracy ogranicza, co najmniej jeden sworzeń, którego powierzchnia może być wyposażona opcjonalnie w haczyki, uniemożliwiające łatwe rozłączenie go z siatką. Sworzeń, który zamontowano na obwodzie dna kosza w pobliżu szczeliny obwodowej, stanowi również prowadnicę dla elementu uszczelniającego ułożonego na obwodzie dna kosza. Element uszczelniający pierścieniowy może być wykonany z materiału ulegającego odkształceniu w wyniku kontaktu ze ścianą boczną kosza. Element uszczelniający pierścieniowy może być zamontowany na stale do sworznia lub w sposób ruchomy, ewentualnie oba elementy mogą być zamontowane niezależnie. Rozwiązanie to pozwolą maksymalnie ograniczyć wielkość szczeliny obwodowej do 10 mm w koszu utleniacza.
Sposób uszczelnienia warstwy katalizatora, przedstawiony w opisie patentowym US2014/0353918A1 polega na zastosowani u perforowanej konstrukcji nośnej z obręczą oraz uszczelnienia obwodowego w postaci segmentów, głównie arkuszy blachy, umieszczonych pod kątem 2:60° względem ściany kosza. Uszczelnienie obwodowe jest mocowane ruchomo do obręczy za pomocą trzpieni naprowadzających, rozmieszczonych na jej obwodzie. Kąt nachylenia uszczelnienia względem bocznej ściany kosza zmienia się, w zależności od warunków pracy reaktora, np. będzie się zwiększał po uruchomieniu instalacji pod wpływem narostu temperatury, ze względu na szybsze nagrzewanie się ściany bocznej kosza w stosunku do dolnej konstrukcji nośnej.
Znalezienie efektywnego sposobu uszczelnienia kosza katalitycznego, ze względu na ekstremalnie trudne warunki pracy, szczególnie zmiany temperatury podczas włączenia i wyłączenia instalacji jest kluczowe dla prawidłowej pracy reaktora utleniania amoniaku. Niewłaściwe rozwiązanie może spowodować obniżenie sprawności utleniania amoniaku do tlenku azotu(II), wzrost emisji tlenku azotu(l), a w skrajnym przypadku zniszczenie kosza katalitycznego.
Celem wynalazku jest przedstawienie obwodowego uszczelnienia kosza katalitycznego w reaktorze utleniania amoniaku zapobiegającego bocznikowaniu gazu w strefie przyściennej.
Przedmiotem wynalazku jest obwodowe uszczelnienie kosza katalitycznego w reaktorze utleniania amoniaku, składającego się ze ściany bocznej i rusztu stanowiącego dno kosza, w którym to koszu siatki katalityczne zamocowane są od góry połączeniami śrubowymi, a pomiędzy krawędzią rusztu kosza i ścianą kosza znajduje się szczelina obwodowa. Uszczelnienie wg wynalazku charakteryzuje się tym, że jest wykonane z blachy o przekroju w kształcie litery S o grubości 2-3 mm i jest ułożone na całym obwodzie ściany kosza katalitycznego, przy czym dolne obrzeże uszczelnienia spoczywa swobodnie na ruszcie, a górne obrzeże uszczelnienia zamocowane jest obwodowe za pomocą istniejących połączeń śrubowych służących do mocowania siatek katalitycznych.
Korzystnie dolna część uszczelnienia posiada promieniowe nacięcia rozmieszczone w odstępach 0,2-1,0 m.
Wynalazek zapewnia elastyczne połączenie i uszczelnienie szczeliny obwodowej, co skutecznie minimalizuje zjawisko bocznikowania gazu, a w efekcie skutecznie zapobiega powstawaniu lokalnych, przeciążeń pakietów siatek katalitycznych w reaktorze utleniania amoniaku podczas jego normalnej eksploatacji. Nieoczekiwanie okazało się, że zastosowanie konstrukcji wg wynalazku eliminuje problem sztywności konstrukcji wywołującej znaczne naprężenia powodujące trwałą deformację pierwotnego kształtu kosza lub jego pęknięcia, a elastyczne obwodowe uszczelnienie kosza katalitycznego eliminuje problem, bocznikowania gazo w reaktorze utleniania amoniaku również w przypadku, gdy dochodzi do częstych wyłączeń i ponownych uruchomień instalacji.
Wynalazek jest przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunkach, na których Fig. 1 przedstawia przekrój kosza katalitycznego, Fig. 2 - przekrój uszczelnienia, a Fig. 3 widok uszczelnienia z góry.
Przedstawiony na rysunku kosz katalityczny składa się z dwóch rozdzielnych 5 elementów: rusztu 1 i ściany bocznej kosza 2. W połączeniach śrubowych 4 służących do mocowania siatek katalitycznych zamontowano obwodowe uszczelnienie 3 zakrywające szczelinę obwodową 5.

Claims (2)

Zastrzeżenia patentowe
1. Obwodowe uszczelnienie kosza katalitycznego w reaktorze utleniania amoniaku, składającego się ze ściany bocznej i rusztu stanowiącego dno kosza, w którym to koszu siatki katalityczne zamocowane są od góry połączeniami śrubowymi a pomiędzy krawędzią rusztu i ścianą kosza znajduje się szczelina obwodowa, znamienne tym, że uszczelnienie (3) jest wykonane z blachy o przekroju w kształcie litery S o grubości 2-3 mm i jest ułożone na całym obwodzie ściany kosza katalitycznego, przy czym dolne obrzeże uszczelnienia spoczywa swobodnie na ruszcie (1), a górne obrzeże uszczelnienia zamocowane jest obwodowe za pomocą istniejących połączeń śrubowych (4) służących do mocowania siatek katalitycznych.
2. Uszczelnienie według zastrz. 1, znamienne tym, że dolna część uszczelnienia (3) posiada promieniowe nacięcia (6) rozmieszczone w odstępach 0,2-1,0 m.
PL426414A 2018-07-23 2018-07-23 Obwodowe uszczelnienie kosza katalitycznego w reaktorze utleniania amoniaku zapobiegające bocznikowaniu gazu PL236240B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL426414A PL236240B1 (pl) 2018-07-23 2018-07-23 Obwodowe uszczelnienie kosza katalitycznego w reaktorze utleniania amoniaku zapobiegające bocznikowaniu gazu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL426414A PL236240B1 (pl) 2018-07-23 2018-07-23 Obwodowe uszczelnienie kosza katalitycznego w reaktorze utleniania amoniaku zapobiegające bocznikowaniu gazu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL426414A1 PL426414A1 (pl) 2020-01-27
PL236240B1 true PL236240B1 (pl) 2020-12-28

Family

ID=69184915

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL426414A PL236240B1 (pl) 2018-07-23 2018-07-23 Obwodowe uszczelnienie kosza katalitycznego w reaktorze utleniania amoniaku zapobiegające bocznikowaniu gazu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL236240B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU226189U1 (ru) * 2024-04-05 2024-05-23 Открытое акционерное общество "Красноярский завод цветных металлов имени В.Н. Гулидова" (ОАО "Красцветмет") Деталь опорного устройства каталитической системы для контактного аппарата окисления аммиака

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2827693C1 (ru) * 2024-03-21 2024-10-01 Открытое акционерное общество "Красноярский завод цветных металлов имени В.Н. Гулидова", ОАО "Красцветмет" Устройство для размещения каталитической системы в контактном аппарате окисления аммиака, контактный аппарат окисления аммиака и способ установки устройства в аппарате
RU226189U1 (ru) * 2024-04-05 2024-05-23 Открытое акционерное общество "Красноярский завод цветных металлов имени В.Н. Гулидова" (ОАО "Красцветмет") Деталь опорного устройства каталитической системы для контактного аппарата окисления аммиака
RU226559U1 (ru) * 2024-04-05 2024-06-10 Открытое акционерное общество "Красноярский завод цветных металлов имени В.Н. Гулидова" (ОАО "Красцветмет") Корзина для размещения каталитической системы в контактном аппарате окисления аммиака

Also Published As

Publication number Publication date
PL426414A1 (pl) 2020-01-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8398930B2 (en) System for externally holding a catalyst bed in radial-flow reactor
RU2684382C2 (ru) Способ выполнения внутренних стенок каталитических реакторов
CN108290129B (zh) 模块催化剂整料
US10294114B2 (en) Ammonia converter comprising a tubular inner wall
PL236240B1 (pl) Obwodowe uszczelnienie kosza katalitycznego w reaktorze utleniania amoniaku zapobiegające bocznikowaniu gazu
US9242216B2 (en) Apparatus for minimizing bypass in ammonia oxidation burners of industrial plants with burner diameters of 2-7 M in natural- or forced-circulation boilers
PL236238B1 (pl) Uszczelnienie kosza katalitycznego w reaktorze utleniania amoniaku
SU1611208A3 (ru) Катализаторна корзина дл реакторов гетерогенного синтеза
KR101911126B1 (ko) 암모니아 산화 버너의 바이패스를 최소화 하는 장치
RU2006131575A (ru) Металлургическая емкость
RU2399411C2 (ru) Реактор для реакции каталитической конверсии
US10543469B2 (en) Scallop support distributor for radial flow reactor
EP3501633A1 (en) Catalyst support systems for ammonia oxidation burners
RU2827693C1 (ru) Устройство для размещения каталитической системы в контактном аппарате окисления аммиака, контактный аппарат окисления аммиака и способ установки устройства в аппарате
EA032608B1 (ru) Улучшенная конструкция вентиляционной решетки для реактора окисления или аммоксидирования
PL236239B1 (pl) Układ do stabilizacji warstwy katalizatora do rozkładu tlenku azotu(I) N₂O w reaktorze utleniania amoniaku
RU226189U1 (ru) Деталь опорного устройства каталитической системы для контактного аппарата окисления аммиака
CN109328103B (zh) 用于反应器的催化床的壁以及用于实现该壁的方法
EP3160628B1 (en) Reactor comprising outlet collector with inspection port and compression ring
US9376326B2 (en) Method for modifying a hot wall ammonia reactor with vessel having a partial opening