PL236087B1 - Sposób i urządzenie do wytwarzania zarodków krystalizacji w ciekłym aluminium i jego stopach - Google Patents

Sposób i urządzenie do wytwarzania zarodków krystalizacji w ciekłym aluminium i jego stopach Download PDF

Info

Publication number
PL236087B1
PL236087B1 PL417808A PL41780816A PL236087B1 PL 236087 B1 PL236087 B1 PL 236087B1 PL 417808 A PL417808 A PL 417808A PL 41780816 A PL41780816 A PL 41780816A PL 236087 B1 PL236087 B1 PL 236087B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
knives
sets
knife
alloys
shafts
Prior art date
Application number
PL417808A
Other languages
English (en)
Other versions
PL417808A1 (pl
Inventor
Janusz Domagała
Jan Usz Domagała
Original Assignee
Frontal Aluminium Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Spolka Komandytowa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Frontal Aluminium Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Spolka Komandytowa filed Critical Frontal Aluminium Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Spolka Komandytowa
Priority to PL417808A priority Critical patent/PL236087B1/pl
Publication of PL417808A1 publication Critical patent/PL417808A1/pl
Publication of PL236087B1 publication Critical patent/PL236087B1/pl

Links

Landscapes

  • Manufacture Of Metal Powder And Suspensions Thereof (AREA)
  • Compounds Of Alkaline-Earth Elements, Aluminum Or Rare-Earth Metals (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób i urządzenie do wytwarzania zarodków krystalizacji w ciekłym aluminium i jego stopach.
Aluminium i jego stopy aluminium są powszechnie wykorzystywane do przeróbki plastycznej na zimno i odlewniczej na gorąco z uwagi na ich dobre właściwości tzn. niską gęstość, dobrą przenikalność ciepła, własności antykorozyjne i dobrą przewodność elektryczną. Wykorzystywanie aluminium i jego stopów w różnych dziedzinach techniki wymaga przystosowania ich parametrów fizykochemicznych do ściśle określonego celu. Dlatego aluminium i jego stopy poddaje się modyfikacji, filtracji i rafinacji w celu uzyskania korzystnej, w tym drobnoziarnistej, struktury odlewu. Dodatkowo, procesy rafinacji i filtracji znacznie ograniczają porowatość gazową oraz ilość wtrąceń niemetalicznych w strukturze odlewów.
Znane rozwiązania prowadzące do zmniejszenia ilości zanieczyszczeń w ciekłej kąpieli metalowej a potem zmniejszenia ziaren w samych odlewach oparte są na procesach mieszania kąpieli w krystalizatorze, w czasie odlewania wlewków metodą półciągłą pionową, poprzez wytwarzanie wirującego pola elektromagnetycznego, lub też na urządzeniach z obrotową głowicą, wciągających ciekłą kąpiel metalową do wnętrza urządzenia i wyrzucających ją przez otwory w obudowie, co powoduje rozdrobnienie cząstek stopu i jego zanieczyszczeń.
W celu uzyskania drobnoziarnistej struktury we wlewku odlewanym metodą półciągłą pionową, np. poprzez kruszenie dendrytów powstających na froncie krzepnięcia, próbowano również stosowania głowic ultradźwiękowych zanurzonych bezpośrednio w jeziorku ciekłego metalu w krystalizatorze.
Każda z w/w metod powoduje w prawdzie zmianę struktury wewnętrznej odlewu w kierunku jego drobnoziarnistości, jednak metody te nie prowadzą do powstania zarodków krystalizacji wielkości nano na skalę przemysłową, co jest warunkiem wytworzenia struktury z dużą ilością zarodków krystalizacji drobniejszych niż TiB2, a w konsekwencji następuje gwałtowny proces krystalizacji prowadzący do rozrostu dendrytów. Wynikiem procesu zarodkowania nano jest możliwość uzyskania wysokich właściwości wytrzymałościowych stopów aluminium.
Należy tu wskazać, iż warunkami powstania stabilnych nanozarodków są:
- zaistnienie trwałych nanozarodków w postaci zawiesiny w określonych warunkach temperaturowych w ciekłej kąpieli dla określonego rodzaju stopu Al,
- trwałość zawiesiny nanozarodków pomimo ich wyższego ciężaru właściwego niż otaczającej kąpieli,
- ograniczenie ilości dużych cząsteczki w ciekłej kąpieli, które stanowią najczęściej tlenki, dodatki stopowe, związki metali, skupiska gazu, jak również skupiska samego aluminium powstałe w wyniku miejscowych przechłodzeń,
- proces podziału (rozbicia) cząstek składających się z wielu zarodków wielkości nano wymaga zachowania następujących warunków energetycznych: Ei+E2+E3+ZEć przed podziałem < E1+E2+E3+ZEd+XEn po podziale gdzie E1+E2+E3 - energia poszczególnych nanozarodków znajdujących się w dużych cząstkach,
- ZEd - suma energii dostarczonej dla łączenia nanozarodków w dużej cząstce,
- ZEn - suma nadmiaru energii dostarczonej w czasie dla poszczególnych nanozarodków,
- składnik ZEn powinien mieć mniejszą wartość niż składnik ZEd.
Takie warunki powstają przy stosowaniu sposobu według wynalazku.
Sposób wytwarzania zarodków krystalizacji w ciekłym aluminium i jego stopach, poprzez mechaniczne rozdrabnianie cząstek mikro i makro na mniejsze, charakteryzuje się tym, że ciekłe aluminium lub jego stop o temperaturze z zakresu 680-750°C podaje się do, włączonego w technologiczny ciąg odlewniczy, zbiornika przepływowego zawierającego co najmniej dwa zestawy z zespołami wirujących noży, przy czym prędkość przepływu strugi metalu zawiera się w zakresie 0,1-20 cm/min, a obroty noży wynoszą od 1000 do 5000 obr/min.
Urządzenie do wytwarzania zarodków krystalizacji w ciekłym aluminium i jego stopach, zawierające zbiornik ciekłej kąpieli metalowej, charakteryzuje się tym, że posiada co najmniej dwa zestawy z zespołami wirujących noży, zamocowanych prostopadle do pionowych wałków połączonych z wałami silników elektrycznych, zaś każdy wałek wraz z silnikiem jest pionowo osadzony w płycie osłonowej zbiornika przepływowego tak, że silnik znajduje się nad górną powierzchnią tej płyty a zespół noży po stronie przeciwnej, przy czym płyta nałożona jest na zbiornik, który zawiera kanał wlotowy i kanał wylotowy.
PL 236 087 B1
Korzystnie, noże osadzone są na wałkach w co najmniej dwóch płaszczyznach poziomych odległych od siebie o wymiar większy od grubości noża, i w ilości co najmniej dwóch noży w jednej płaszczyźnie, a rozstaw wałków jest nie większy niż podwojona długość noża.
Korzystnie, na wewnętrznych ścianach zbiornika przepływowego usytuowane są prostopadle zestawy noży nieruchomych w ilości, w każdym zestawie, o jeden nóż więcej niż ilość poziomych płaszczyzn z nożami.
Sposób oraz urządzenie według wynalazku zostały przedstawione w przykładach realizacji oraz na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie w widoku z góry, fig. 1.1 - urządzenie w przekroju wzdłużnym, fig. 1.2 - urządzenie w przekroju poprzecznym, fig. 2 - dwa zestawy tnące z zespołami wirujących noży w pozycji pracy, zaś fig. 2.1 - te same dwa zestawy w widoku aksonometrycznym od dołu.
P r z y k ł a d 1
Stop aluminium zawierający 9% krzemu o temperaturze 700°C przelewa się strugą płynącą z prędkością 0,17 cm/min do zbiornika przepływowego 4, zawierającego zespoły noży wirujących z prędkością obrotową 2000 obr/min, przy czym zespoły noży usytuowane są bezpośrednio przy kanale wylotowym 6 strugi do formy.
Parametry technologiczne procesu ustawiane są indywidualnie, w zależności od rodzaj wsadu i pojemność zbiornika przepływowego, przy czym sposób według wynalazku pozwala uzyskać zarodki krystalizacji wielkości nano w postaci trwałej zawiesiny (chmury), zaś nadmiar ciepła wytworzonego podczas rozdrabniania cząsteczek gwarantuje stabilizację nanozarodków bez zmiany ich temperatury.
Odlewy wykonane sposobem według wynalazku charakteryzują się jednorodną strukturą wewnętrzną i wysoką wytrzymałością mechaniczną w porównaniu z podobnymi odlewami, zwłaszcza pod względem składu chemicznego, wykonanymi sposobami znanymi ze stanu techniki.
P r z y k ł a d 2
Urządzenie składa się ze zbiornika przepływowego 4 na ciekły metal, włączonego w technologiczny ciąg odlewniczy, wyposażonego w kanał wlotowy 5 i kanał wylotowy 6, w którym to zbiorniku umieszczone są dwa zestawy 1 i 2 z zespołami wirujących noży 1.1 i 2.1, zamocowanych prostopadle do pionowych wałków 1.2 i 2.2 połączonych z wałami silników elektrycznych 1.3 i 2.3, przy czym każdy wałek 1.2 i 2.2 wraz z silnikiem jest pionowo osadzony w płycie osłonowej 3 zbiornika 4 w taki sposób, że każdy z silników znajduje się nad górną powierzchnią tej płyty a zespół noży pod tą płytą. Noże 1.1 i 2.1 osadzone są na wałkach 1.2 i 2.2 w trzech płaszczyznach poziomych, zaś na ścianach wewnętrznych zbiornika 4 usytuowane są prostopadłe zestawy noży nieruchomych 4.1,4.2, 4.3 i 4.4.
Noże wykonane są z żaroodpornej stali pokrytej materiałem ceramicznym, żaroodpornym i odpornym na wymywanie przez gorącą kąpiel. Przekrój poprzeczny noża ma zarys trójkąta równobocznego, którego jeden z wierzchołków stanowi krawędź tnącą.
Podczas pracy urządzenia wirujące noże mają wysoką energię kinetyczną, co powoduje rozdrabnianie dużych cząstek, przy czym efekt rozdrabniania zwiększa się w miejscu przechodzenia nad sobą noży sąsiednich zestawów, które w tym czasie wirują w przeciwnym kierunku. Efektem oddziaływania wirujących noży na ciekły metal jest rozbicie do wielkości nano dużych cząstek wszelkich zanieczyszczeń, dodatków stopowych, skupisk aluminium oraz gazu, i uzyskanie ich trwałej zawiesiny.
Mechaniczne oddziaływanie na ciekły metal w celu ujednorodnienia składu chemicznego, uzyskania możliwie najdrobniejszej i jednorodnej struktury, oraz możliwie najwyższych właściwości wytrzymałościowych, jest zdecydowanie mniej kosztowne a równocześnie bardziej efektywne od działań na te stopy w stanie stałym.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania zarodków krystalizacji w ciekłym aluminium i jego stopach, poprzez mechaniczne rozdrabnianie cząstek mikro i makro na mniejsze, znamienny tym, że ciekłe aluminium lub jego stop o temperaturze z zakresu 680-750°C podaje się do, włączonego w technologiczny ciąg odlewniczy, zbiornika przepływowego (4) zawierającego co najmniej dwa zestawy (1,2) z zespołami wirujących noży (1.1,2.1), przy czym prędkość przepływu strugi metalu zawiera się w zakresie 0,1-20 cm/min, a obroty noży wynoszą od 1000 do 5000 obr/min.
  2. 2. Urządzenie do wytwarzania zarodków krystalizacji w ciekłym aluminium i jego stopach, zawierające zbiornik ciekłej kąpieli metalowej, znamienne tym, że posiada co najmniej dwa zestawy
    PL 236 087 B1 (1,2) z zespołami wirujących noży (1.1,2.1), zamocowanych prostopadle do pionowych wałków (1.2, 2.2) połączonych z wałami silników elektrycznych (1.3, 2.3), zaś każdy wałek (1.2, 2.2) wraz z silnikiem jest pionowo osadzony w płycie osłonowej (3) zbiornika przepływowego (4) tak, że silnik znajduje się nad górną powierzchnią tej płyty a zespół noży po stronie przeciwnej, przy czym płyta (3) nałożona jest na zbiornik (4), który zawiera kanał wlotowy (5) i kanał wylotowy (6).
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że noże (1.1, 2.1) osadzone są na wałkach (1.2, 2.2) w co najmniej dwóch płaszczyznach poziomych odległych od siebie o wymiar większy od grubości noża, i w ilości co najmniej dwóch noży w jednej płaszczyźnie, a rozstaw wałków (1.2, 2.2) jest nie większy niż podwojona długość noża.
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że na wewnętrznych ścianach zbiornika przepływowego (4) usytuowane są prostopadle zestawy noży nieruchomych (4.1, 4.2, 4.3, 4.4) w ilości, w każdym zestawie, o jeden nóż więcej niż ilość poziomych płaszczyzn z nożami (1.1,2.1).
PL417808A 2016-07-01 2016-07-01 Sposób i urządzenie do wytwarzania zarodków krystalizacji w ciekłym aluminium i jego stopach PL236087B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL417808A PL236087B1 (pl) 2016-07-01 2016-07-01 Sposób i urządzenie do wytwarzania zarodków krystalizacji w ciekłym aluminium i jego stopach

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL417808A PL236087B1 (pl) 2016-07-01 2016-07-01 Sposób i urządzenie do wytwarzania zarodków krystalizacji w ciekłym aluminium i jego stopach

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL417808A1 PL417808A1 (pl) 2018-01-03
PL236087B1 true PL236087B1 (pl) 2020-11-30

Family

ID=60787927

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL417808A PL236087B1 (pl) 2016-07-01 2016-07-01 Sposób i urządzenie do wytwarzania zarodków krystalizacji w ciekłym aluminium i jego stopach

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL236087B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL417808A1 (pl) 2018-01-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Nafisi et al. Semi-solid processing of aluminum alloys
JP6529991B2 (ja) 混合エダクタノズル及び流動制御デバイス
US4960163A (en) Fine grain casting by mechanical stirring
JP4521714B2 (ja) ナノ粒子で強化した材料を製造する方法
Li et al. Effect of pulsed magnetic field on the grain refinement and mechanical properties of 6063 aluminum alloy by direct chill casting
CN107073564A (zh) 用于高剪切液体金属处理的装置和方法
Patel et al. Melt conditioned direct chill casting (MC-DC) process for production of high quality Aluminium alloy billets
Nourouzi et al. Microstructure evolution of A356 aluminum alloy produced by cooling slope method
Wang et al. Formation of Si nanoparticle in Al matrix for Al-7wt.% Si alloy during complex shear flow casting
CN110035844A (zh) 连续铸造法
JP2007119855A (ja) アルミニウム合金溶湯の処理方法、処理装置、鍛造用アルミニウム合金鋳塊の鋳造方法、鍛造成型品及びアルミニウム合金鋳塊の鋳造設備
MX2011008947A (es) Produccion de particulas metalicas esfericas.
CN112272593B (zh) 薄板坯铸造中的铸模内流动控制装置及铸模内流动控制方法
PL236087B1 (pl) Sposób i urządzenie do wytwarzania zarodków krystalizacji w ciekłym aluminium i jego stopach
CN112458313A (zh) 多元磁场与熔剂复合高效净化铝合金熔体的方法及铸件
JP2017094391A (ja) アルミニウム合金ビレットの製造方法
JP2011143449A (ja) 連続鋳造用タンディッシュにおける介在物除去方法
US8500925B2 (en) Method to produce monotectic dispersed metallic alloys
Li et al. Effect of TiC on coarsening and macrosegregation of Al–Bi alloys
Qingfeng et al. Effect of casting speed on surface quality of horizontal direct chill casting 7075 aluminum alloy ingot
Hao et al. Improvement of casting speed and billet quality of direct chill cast aluminum wrought alloy with combination of slit mold and electromagnetic coil
Takagi et al. Effects of mechanical stirring and vibration on the microstructure of hypereutectic Al-Si-Cu-Mg alloy billets
Al-Helal et al. Effect of solidification rate on macro-segregation and morphologies of silicon phases in solidification of Al-15Si alloy
Otsuka Molten metal processing
Haga et al. Casting of Aluminum Alloy Rod by a Single Wheel with V-Groove