PL235899B1 - Wieczko puszki napojowej - Google Patents

Wieczko puszki napojowej Download PDF

Info

Publication number
PL235899B1
PL235899B1 PL423801A PL42380117A PL235899B1 PL 235899 B1 PL235899 B1 PL 235899B1 PL 423801 A PL423801 A PL 423801A PL 42380117 A PL42380117 A PL 42380117A PL 235899 B1 PL235899 B1 PL 235899B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
lid
cut
panel
rivet
key
Prior art date
Application number
PL423801A
Other languages
English (en)
Other versions
PL423801A1 (pl
Inventor
Tomasz LATOS
Tomasz Latos
Original Assignee
Can Pack Spolka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Can Pack Spolka Akcyjna filed Critical Can Pack Spolka Akcyjna
Priority to PL423801A priority Critical patent/PL235899B1/pl
Publication of PL423801A1 publication Critical patent/PL423801A1/pl
Publication of PL235899B1 publication Critical patent/PL235899B1/pl

Links

Landscapes

  • Containers Opened By Tearing Frangible Portions (AREA)
  • Rigid Containers With Two Or More Constituent Elements (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest wieczko puszki napojowej z tworzywa metalicznego, które tworzą panel centralny otoczony kołnierzem, służącym do łączenia wieczka z szyjką puszki, oraz kluczyk przymocowany nitem do tego panelu centralnego.
Obecnie jednym z najpopularniejszych pojemników na napoje są puszki wykonane z tworzyw metalicznych (najczęściej aluminium, ale również i stali), tworzyw sztucznych bądź kartonu, zamykane wieczkiem. Takie wieczko jest otwierane poprzez pociągnięcie do góry kluczyka, który otwiera zawiasowo oddzierany panel utworzony przez nacięcie wykonane w wieczku puszki.
Z opisu patentowego EP2969796B1 znana jest puszka na napoje posiadająca asymetryczny otwór wyposażony w parę płatków, które mają zarys nerkowy asymetrycznie zmienny. Wieczko puszki zawiera peryferyjne zakrzywienie tworzące wraz z kryzą puszki podwójną spoinę, ściankę ciągnąca się od zakrzywienia do wnętrza, okrągły panel centralny umieszczony promieniowo wewnątrz wspomnianej ścianki, nit usytuowany w pewnej odległości od środka panelu centralnego, główną linię środkową zdefiniowaną przez środek nitu oraz punkt P na granicy panelu centralnego najbliższej środka nitu oraz normalną linię środkową biegnącą przez środek nitu i prostopadłą do głównej linii środkowej. Puszka ta nadaje się do napojów gazowanych, a tym samym posiada ciśnienie znamionowe wyższe niż 413,685 kPa, zazwyczaj zaś dochodzące do 586,054 kPa lub nawet 620,528 kPa.
Dwuczęściowe puszki na napoje, najczęściej z tworzyw metalicznych, są produkowane zazwyczaj w procesach ciągnienia i prasowania z aluminium, ale można również zastosować inne tworzywa metaliczne takie jak stal. Aluminium posiada dobrą ciągliwość i można mu w łatwy sposób nadać cylindryczny kształt w drodze ciągnienia oraz zapewnić cienkie ściany przez prasowanie. Podstawa takiej puszki ma kształt kopuły skierowanej do jej wnętrza i jest otoczona obwodowym kołnierzem stanowiącym pierścień odstawczy, dzięki któremu puszka może stać na płaskiej powierzchni.
Wieczko puszki napojowej z tworzywa metalicznego, składające się z panelu centralnego otoczonego kołnierzem łączącym wieczko z szyjką puszki i wyposażonego w kluczyk zamocowany nitem do powierzchni tego panelu, przy czym w panelu centralnym znajdują się dwa nacięcia - nacięcie mniejszego otworu i nacięcie większego otworu, nit usytuowany jest w jego środku, a kluczyk jest zamocowany rotacyjnie z możliwością obrotu w poziomie o 180°, charakteryzuje się tym, że nacięcie większego otworu obejmuje krawędź panelu centralnego łączącą go z kołnierzem, po czym biegnie linią krzywą w poprzek panelu na jego części przeciwnej względem nitu do części z nacięciem otworu mniejszego.
Korzystnie, długość nacięcia mniejszego otworu wynosi 30-100 mm, i ogranicza część wieczka o powierzchni wynoszącej 10-40% powierzchni panelu centralnego.
Korzystnie, długość nacięcia większego otworu wynosi 140-220 mm, i ogranicza część wieczka o powierzchni wynoszącej 70-99% powierzchni panelu centralnego.
Korzystnie, linia krzywa nacięcia większego otworu ma przynajmniej w jednym miejscu zarys paraboli, której wierzchołek jest skierowany ku krawędzi panelu centralnego.
Korzystnie, odległość punktu ataku noska kluczyka od miejsca jego zamocowania nitem wynosi 4-20 mm.
Pod pojęciem „puszka napojowa” należy rozumieć również pojemniki na napoje zbliżone kształtem do puszki napojowej, ale wykonane z tworzyw sztucznych lub z kartonu. Pod pojęciem „linii krzywej” należy rozumieć każdą linię o zarysie zbliżonym do sinusoidy, paraboli, okręgu, półokręgu lub fali, natomiast pod pojęciem „punktu ataku noska kluczyka” należy rozumieć miejsce, w którym nosek kluczyka, po uniesieniu kluczyka ku górze, naciska na wieczko powodując wyrwanie mniejszego otworu, przy czym linia nacięcia mniejszego otworu może mieć kształt zbliżony do paraboli, okręgu bądź owalu.
Wieczko według wynalazku może być stosowane do wszystkich rodzajów puszek aluminiowych i stalowych oraz pojemników z tworzyw sztucznych i z kartonu. Wieczko może być osadzane na puszkach, których średnica szyjki zawiera się w granicach 40-90 mm. Wieczko można otwierać kluczykiem w standardowy sposób tj. wyrwanie naciętego fragmentu wieczka poprzez uniesienie uchwytu kluczyka ku górze, co powoduje nacisk noska kluczyka na wieczko, i wyrwanie mniejszego otworu z wepchnięciem tegoż fragmentu wieczka do wnętrza puszki, lub też, po odpowiednim obróceniu kluczyka, w nowy sposób tj. wyrwanie większego otworu naciętego na całości, lub większości, płaskiej powierzchni wieczka, i usunięcie ograniczonej tymże nacięciem powierzchni panelu centralnego poprzez pociągnięcie uchwytu kluczyka do góry, przez co uzyskuje się pełne otwarcie puszki. Wynalazek to rozwiązanie,
PL 235 899 B1 które pozwala wielowariantowy sposób otwarcia puszki. To klient decyduje czy pije płyn z puszki mniejszym otworem, czy też używa pełnego otwarcia puszki, przy czym możliwe jest otwarcie puszki najpierw poprzez wyrwanie mniejszego otworu, a następnie poprzez wyrwanie otworu większego.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunkach, gdzie fig. 1 przedstawia wieczko, fig. 2-5 przedstawiają nacięcia na wieczku, fig. 6 przedstawia wieczko otwarte poprzez wyrwanie mniejszego otworu, fig. 7 przedstawia pełne otwarcie puszki po wyrwanie większego panelu, zaś fig. 8 przedstawia wieczko z obróconym kluczykiem.
P r z y k ł a d
Wieczko puszki napojowej składa się z panelu centralnego 1, który otoczony jest kołnierzem łączącym wieczko z szyjką puszki. Do powierzchni panelu 1 zamocowany jest nitem 3 kluczyk 2, przy czym panel 1 zawiera dwa nacięcia - nacięcie mniejszego otworu 4 i nacięcie większego otworu 5. Nit 3 usytuowany jest w środku panelu 1, natomiast kluczyk 2 jest zamocowany rotacyjnie z możliwością obrotu w poziomie o 180°. Nacięcie większego otworu 5 obejmuje krawędź panelu centralnego 1 łączącą go z kołnierzem, po czym biegnie linią krzywą w poprzek panelu 1 na tej jego części, która jest usytuowana przeciwnie względem nitu 3 do części z nacięciem otworu mniejszego 4. Długość nacięcia mniejszego otworu 4 wynosi 48 mm, długość nacięcia większego otworu 5 wynosi 182 mm, natomiast odległość pomiędzy punktem ataku noska kluczyka 2 a miejscem jego zamocowania nitem 3 wynosi 8 mm. Kształt i głębokość nacięć 4 oraz 5 może być różny, jednakże zawsze stanowią one ograniczenie, odpowiednio, mniejszego i większego otworu. Otwór mniejszy 6 powstaje po wyrwaniu części panelu 1, stanowiącej 10-40% jego powierzchni, ograniczonej nacięciem mniejszego otworu 4, natomiast otwór 7 powstaje po wyrwaniu części panelu 1, stanowiącej 70-100% jego powierzchni, ograniczonej nacięciem większego otworu 5.
Wieczko może zostać otwarte albo poprzez wyrwanie otworu mniejszego 6 (sposób tradycyjny), albo wyrwanie otworu większego 7 z praktycznie pełnym otwarciem puszki. Przy tradycyjnym otwieraniu puszki kluczyk 2 usytuowany jest tak jak na fig. 1, i poprzez podniesienie jego dłuższej, względem nitu 3, części na zasadzie dźwigni krótsza jego część powoduje naderwanie, a następnie wyrwanie części panelu centralnego 1, ograniczonej linią nadcięcia 4, i powstanie otworu mniejszego 6, przy czym po wepchnięciu tak wyrwanego fragmentu panelu 1 do wnętrza puszki kluczyk 2 cofa się do pozycji poziomej. Przy pełnym otwarciu puszki kluczyk 2 obraca się na nicie 3 o 180° względem położenia początkowego z fig. 1, podnosi jego dłuższą, względem tegoż nitu 3, część na zasadzie dźwigni przez co krótsza część kluczyka powoduje przerwanie linii nacięcia 5 we fragmencie biegnącym w poprzek panelu centralnego 1 i wepchnięcie jego środkowej części do wnętrza puszki. Następnie pociągając kluczyk 2 do góry przerywa się pozostałą część linii nacięcia 5 biegnącą wzdłuż krawędzi panelu 1 łączącej go z kołnierzem, całkowicie odrywając tą część panelu 1 wieczka.

Claims (5)

1. Wieczko puszki napojowej z tworzywa metalicznego, składające się z panelu centralnego (1) otoczonego kołnierzem łączącym wieczko z szyjką puszki i wyposażonego w kluczyk (2) zamocowany nitem (3) do powierzchni tego panelu (1), przy czym w panelu centralnym (1) znajdują się dwa nacięcia - nacięcie mniejszego otworu (4) i nacięcie większego otworu (5), nit (3) usytuowany jest w jego środku, a kluczyk (2) jest zamocowany rotacyjnie z możliwością obrotu w poziomie o 180°, znamienne tym, że nacięcie większego otworu (5) obejmuje krawędź panelu centralnego (1) łączącą go z kołnierzem, po czym biegnie linią krzywą w poprzek panelu (1) na jego części przeciwnej względem nitu (3) do części z nacięciem otworu mniejszego (4).
2. Wieczko według zastrz. 1, znamienne tym, że długość nacięcia mniejszego otworu (4) wynosi 30-100 mm, i ogranicza część wieczka o powierzchni wynoszącej 10-40% powierzchni panelu centralnego (1).
3. Wieczko według zastrz. 1, znamienne tym, że długość nacięcia większego otworu (5) wynosi 140-220 mm, i ogranicza część wieczka o powierzchni wynoszącej 70-99% powierzchni panelu centralnego (1).
4. Wieczko według zastrz. 1 albo 3, znamienne tym, że linia krzywa nacięcia większego otworu (5) ma przynajmniej w jednym miejscu zarys paraboli, której wierzchołek jest skierowany ku krawędzi panelu centralnego (1).
5. Wieczko według zastrz. 1, znamienne tym, że odległość punktu ataku noska kluczyka (2) od miejsca jego zamocowania nitem (3) wynosi 4-20 mm.
PL423801A 2017-12-08 2017-12-08 Wieczko puszki napojowej PL235899B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423801A PL235899B1 (pl) 2017-12-08 2017-12-08 Wieczko puszki napojowej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423801A PL235899B1 (pl) 2017-12-08 2017-12-08 Wieczko puszki napojowej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL423801A1 PL423801A1 (pl) 2019-06-17
PL235899B1 true PL235899B1 (pl) 2020-11-02

Family

ID=66809712

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL423801A PL235899B1 (pl) 2017-12-08 2017-12-08 Wieczko puszki napojowej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL235899B1 (pl)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3606075A (en) * 1970-01-05 1971-09-20 Aluminum Co Of America Container opening device
DE10039318A1 (de) * 2000-08-11 2002-02-21 Alfred Rudig Getränkebehälter
US20130037542A1 (en) * 2011-08-09 2013-02-14 Drt Mfg. Co. Can end
CA2905459A1 (en) * 2013-03-14 2014-09-25 Crown Packaging Technology, Inc. Beverage can end having an asymmetrical opening

Also Published As

Publication number Publication date
PL423801A1 (pl) 2019-06-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10556718B2 (en) End closure with a ring pull actuated secondary vent
US9181007B2 (en) Beverage can end with vent port
EP2195247B1 (en) Can end with countersink
US10486852B2 (en) Can end produced from downgauged blank
JP6215946B2 (ja) 回転タブ
US9950832B2 (en) Beverage can end frangible score geometry
EP2081709B1 (en) Easy open can end with high pressure venting
US9714115B2 (en) Vented container end closure
WO2008063962A1 (en) Can end with incising and method for producing same
CN108430878B (zh) 具有通气特征的罐端部
US20080257900A1 (en) Can End With Negatively Angled Wall
CN107207120B (zh) 用于容器的封闭件以及设置有所述封闭件的容器
US8047754B2 (en) Tooling for making easy open can end
PL235899B1 (pl) Wieczko puszki napojowej
US20150183547A1 (en) Shotgun accessible beer can
US3478917A (en) Reinforced bead for a tab opening can
JP2010070225A (ja) 開口容易缶蓋
US20240327064A1 (en) End cap with score line for controlled flap opening, and method and tooling therefor
US20080069667A1 (en) Tool for making easy open can end with high pressure venting
US20080069666A1 (en) Method of making an easy open can end with high pressure venting
WO2021009671A1 (en) Can for beverages and related opening method
JPH09254976A (ja) イージーオープン缶蓋