PL235784B1 - Układ monitorowania oraz sygnalizacji zużycia nakrętki - Google Patents

Układ monitorowania oraz sygnalizacji zużycia nakrętki Download PDF

Info

Publication number
PL235784B1
PL235784B1 PL422678A PL42267817A PL235784B1 PL 235784 B1 PL235784 B1 PL 235784B1 PL 422678 A PL422678 A PL 422678A PL 42267817 A PL42267817 A PL 42267817A PL 235784 B1 PL235784 B1 PL 235784B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
nut
portd
waitms
wear
monitoring
Prior art date
Application number
PL422678A
Other languages
English (en)
Other versions
PL422678A1 (pl
Inventor
Bartłomiej Konończuk
Przemysław Nalewajk
Original Assignee
Adampol Spolka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Adampol Spolka Akcyjna filed Critical Adampol Spolka Akcyjna
Priority to PL422678A priority Critical patent/PL235784B1/pl
Publication of PL422678A1 publication Critical patent/PL422678A1/pl
Publication of PL235784B1 publication Critical patent/PL235784B1/pl

Links

Landscapes

  • Selective Calling Equipment (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest układ monitorowania oraz sygnalizacji zużycia nakrętki przeznaczonej do unoszenia pokładów autotransporterów.
Nakrętki tego typu mają szerokie zastosowania w tego typu pojazdach. Składają się z dwóch części, z których jedna pracuje pod obciążeniem, druga zaś przesuwa się swobodnie po gwintowanej śrubie. Zużycie nakrętki powoduje zmniejszenie się szczeliny pomiędzy jej elementami. Tak zbudowane nakrętki unoszą pokłady, na których znajdują się transportowane pojazdy. Ze względu na duże obciążenia konieczna jest ich okresowa wymiana, aby nie nastąpiło zerwanie znajdującego się w nich gwintu i w konsekwencji uszkodzenie przewożonego ładunku. Nakrętkę do wymiany kwalifikuje osiągnięcie minimalnej szczeliny kontrolnej, której wartość graniczna pomiędzy jej elementami wynosi 1,5 mm.
Z opisu patentowego JPS5585012 znane jest zabezpieczenie przed spadkiem podnośnika pionowej maszyny wyciągowej z powodu zużycia wałka gwintowanego poprzez zastosowanie wyłącznika krańcowego sterowanego przez zmianę odstępu między ruchomą nakrętką a podnoszoną w pionie nakrętką zabezpieczającą zaczepioną na wale przy nakrętce zabezpieczającej. Sworzeń wystaje z bocznej powierzchni nakrętki i jest sprzęgnięty z długą szczeliną perforowaną pionowo w ograniczniku obrotu przymocowanym do dolnej powierzchni elementu. Wyłącznik krańcowy zamontowany na drugiej powierzchni końcowej nakrętki, uruchamiany jest, gdy odstęp G staje się krótszy niż z góry określona długość. Uruchomiany jest wyłącznik krańcowy w celu wygenerowania alarmu. Przełącznik zapobiega dalszemu wzrostowi zużycia wału, aby w ten sposób zapobiec spadnięciu windy.
Z opisu wzoru użytkowego CN202296980 znany jest mechanizm zabezpieczający nakrętkę podnoszącą spiralnego podnośnika. Mechanizm ochronny składa się z korpusu skrzynki podnoszącej i śruby pociągowej; nakrętka podnosząca jest umieszczona na śrubie pociągowej; nakrętka podnosząca może napędzać ładunek, wykonując ruchy posuwisto-zwrotne; nakrętka podnosząca jest połączona wypukłymi rowkami nakrętek zabezpieczających poprzez wklęsłe rowki umieszczone na nakrętce podnoszącej; a grubość zęba nakrętek zabezpieczających jest mniejsza niż grubość nakrętki podnoszącej. Zgodnie z mechanizmem ochronnym zabezpieczającym nakrętkę podnoszącą spiralnego podnośnika, można uniknąć zjawiska, że nakrętka podnosząca zsuwa się na śrubę pociągową z powodu nadmiernego zużycia. Można wykryć stopień zużycia nakrętki podnoszącej i w przypadku dużego zużycia, nakrętka podnosząca może zostać wymieniona tak szybko, jak to możliwe by zagwarantować bezpieczeństwo działania urządzenia.
Istota wynalazku polega na tym, że nakrętka została doposażona w układ pomiarowy, który monitoruje oraz informuje o jej zużyciu. Układ został zamontowany w gnieździe wykonanym metodą frezowania a następnie zalewany jest masą która chroni go przed dostaniem się wilgoci. Układ monitorowania oraz sygnalizacji zużycia nakrętki przeznaczonej do unoszenia pokładów autotransporterów posiada trzpień, kontrolujący wartość graniczną szczeliny między częścią nośną nakrętki a nieobciążoną częścią nakrętki, zamontowano do nieobciążonej części nakrętki, który połączony jest ze stycznikiem krańcowym oraz nadajnikiem i układem odbiorczym znajdującym się w kabinie kierowcy.
Układ odbiorczy składa się z odbiorników sparowanych z poszczególnymi nakrętkami, z mikrokontrolera przetwarzającego sygnały oraz wyświetlacza sygnałów świetlnych.
Przedmiot wynalazku pokazano na rysunkach, gdzie fig. 1 przedstawia nakrętkę, na fig. 2 pokazano sposób montażu układu we wyfrezowanym gnieździe, fig. 3 przedstawia schemat blokowy działania urządzenia, zdjęcie poglądowe urządzenia odbiorczego zostało przedstawione na fig. 4, rozmieszczenie nakrętek w autotransporterze przedstawia fig. 5, schemat elektroniczny połączeń i zasilania urządzenia przedstawiono na fig. 6, zaś wyświetlacz przedstawiono na fig. 7.
Sposób montażu układu we wyfrezowanym gnieździe został przedstawiony na fig. 2 gdzie kolejno umiejscowiono: 1 - trzpień uruchamiający stycznik (związany na stałe z nieobciążoną częścią nakrętki), 2 - stycznik krańcowy, 3 - nadajnik, 4 - bateria.
Układ monitorowania oraz sygnalizacji zużycia nakrętki przeznaczonej do unoszenia pokładów autotransporterów składa się z części nośnej 8 nakrętki, wyposażonej w stycznik krańcowy 2 oraz umieszczonej poniżej nieobciążonej części 9 nakrętki z zamontowanym trzpieniem 1, kontrolującym wartość graniczną szczeliny między częścią nośną 8 nakrętki a nieobciążoną częścią 9 nakrętki. Część nośna 8 nakrętki wyposażona jest w baterię oraz nadajnik 3 sygnału alarmowego, odbieranego przez układ odbiorczy 7, znajdujący się w kabinie kierowcy.
Układ elektroniczny zamontowany w nakrętce został podłączony w sposób przedstawiony na fig. 6, na której pokazano umiejscowienie mikrokontrolera 5 i układu odbiorczego 7.
PL 235 784 B1
W wyniku zużycia się gwintu obciążonej części nakrętki jej druga część wywiera nacisk na stycznik krańcowy za pomocą trzpienia. Poprzez zwarcie styków zostaje uruchomiony układ elektroniczny z wbudowanym nadajnikiem radiowym, który wysyła sygnał do odbiornika w kabinie kierowcy. Układ elektroniczny zamontowany w nakrętce pozostaje w trybie uśpienia do momentu załączenia stycznika, oszczędzając tym samym zużycie baterii. Układ nadajnika ma powszechne zastosowanie na rynku między innymi w dzwonkach bezprzewodowych, pilotach zdalnego (radiowego) sterowania. Rozmieszczenie tak skonstruowanych nakrętek w autotransporterze przedstawia fig. 5, gdzie kolejno rozmieszczono pary śrub A, B, C, D na słupach unoszących pokłady górne.
Elektronika nakrętki, w której skład wchodzi stycznik oraz nadajnik jest kompatybilna z odbiornikiem znajdującym się w kabinie kierowcy. Każdy odbiornik współpracuje z nadajnikiem na innej częstotliwości fal radiowych. Oznacza to, że nadajnik z pojedynczej nakrętki tworzy parę z odbiornikiem w kabinie kierowcy. Wiąże się to z tym, że jest tyle samo nadajników w nakrętkach co odbiorników zamontowanych w urządzeniu w kabinie. Rozwiązanie to umożliwia identyfikowanie zużycia pojedynczych nakrętek.
Zdjęcie poglądowe urządzenia odbiorczego zostało przedstawione na fig. 4. Układ odbiorczy znajdujący się w kabinie kierowcy składa się z odbiorników sparowanych z nakrętkami, mikrokontrolera przetwarzającego sygnały oraz zasilacza uniwersalnego 12/24V. Schemat blokowy działania urządzenia przedstawiono na fig. 3. Zastosowanie mikrokontrolera do obsługi odbiorników umożliwiło przekazanie kierowcy informacji o zużyciu nakrętek. W układzie odbiornika zastosowano wyświetlacz lcd (2x16 znaków) fig. 7, na którym wyświetlane są komendy związane z wymianą poszczególnych nakrętek w formie czytelnego komunikatu. Dodatkowo zastosowano sygnały świetlne, które są przyporządkowane do poszczególnych nakrętek. Wyświetlacze sygnałów świetlnych (diody) 6 widoczne są na pokrywie urządzenia fig. 4, które emitują sygnał ciągły do momentu wymiany zużytej nakrętki. Sygnały świetlne działają niezależnie od wyświetlacza lcd, informacja na wyświetlaczu znika i pojawia się okresowo a sygnał świetlny emitowany za pomocą diody lcd zostaje. Urządzenie posiada również funkcje rozbudowy, gdyż zastosowano mikrokontroler z rodziny ATmega, który jest w pełni programowalny. Możliwe jest tym samym dowolne konfigurowanie systemu par nadajnik (nakrętka) - odbiornik. Schemat elektroniczny połączeń i zasilania urządzenia przedstawiono na fig. 6. Rozwiązanie opisane powyżej pozwala na jeszcze szybszą reakcje w naprawie danego pojazdu. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoby obsługujące autotransporter zwolnione są z okresowego sprawdzania stanu zużycia nakrętek. Jednocześnie zminimalizowane zostaje ryzyko uszkodzenia przewożonego ładunku z powodu zbyt późnego wykrycia zużytych nakrętek. Opis zastosowanego mikrokontrolera (specyfikacja portów) wraz z kodem źródłowym, który został do niego wpisany przedstawiono poniżej.
Mikrokontroler ma następujące parametry oraz cechy funkcjonalne:
1. Mały pobór mocy,
2. Zaawansowana architektura RISC charakteryzująca się:
• 130 instrukcjami, z których większość jest wykonana w jednym cyklu maszynowym, • 32 rejestrami 8-bitowymi ogólnego przeznaczenia, • maksymalną wydajnością 16MIPS przy częstotliwości zegara 16MHz,
3. Pamięci:
• 8 kB ulotnej pamięci Flash o trwałości 10 000 zapisów/kasowań, • ma opcjonalne miejsce na Bootlaoder, • 512 B pamięci EEPROM o trwałości 100 000 zapisów/kasowań, • 1 kB pamięci SRAM, • ma programowalne zabezpieczenia pamięci programu przed odczytem.
4. Układy peryferyjne:
• dwa 8-bitowe czasomierze/liczniki z oddzielnymi preskalerami, • jeden 16-bitowy czasomierz/licznik z oddzielnym preskalerem - możliwość pracy w trybach Capture oraz Compare, • zegar czasu rzeczywistego z oddzielnym oscylatorem, • trzy kanały PWM, • 8-kanałowy przetwornik A/C • szeregowy interfejs I2C, • programowany USART do transmisji przez RS232, • szeregowy interfejs Master/Slave SPI, • programowy timer Watchdog z oddzielnym (wbudowanym) oscylatorem, • wbudowany komparator analogowy.
PL 235 784 B1
5. Specjalne wyposażenie mikrokontrolera:
• zerowanie po włączeniu mikrokontrolera oraz programowany układ BOD (Brown Out Detection), • wewnętrzny kalibrowany oscylator RC, • wewnętrzne oraz zewnętrzne źródła sygnałów przerwań, • pięć trybów uśpienia: ADC Nosie Reduction, Power-save, Power-down i Standbay.
6. 23 linie I/0 dowolnego wykorzystania,
7. Zakres napięć zasilających mikrokontroler: 4,5... 5,5 V.
8. Zakres częstotliwości sygnału taktującego mikrokontroler: 0...16 MHz (źródło - www.atmel.com).
Kod źródłowy mikrokontrolera $regfile = m8def.dat $crystal = 1000000
Config Lcd =16 * 2
Config Lcdpin = Pin , Db4 = Portc.3 , Db5 = Portc.2 , Db6 = Portc.1 , Db7 = Portc.0 , E = Portc.4 , Rs = Portc.5
Portb = &B00000000
Config Portd = Output
Portd = &B0000000
Set Portb.0
Set Portb.1
Do
Cls
Lcd ADAMPOL
Lowerline
Lcd SMNL/V 1/12.2015
Waitms 3000
Cls
Portd.4 = 1
Portd.3 = 1
Portd.2 = 1
Portd.1 = 1
Portd.0 = 1
Waitms 30
Portd.4 = 0
Waitms 30
Portd.4 = 1
Waitms 30
Portd.3 = 0
Waitms 30
Portd.3 = 1
Waitms 30
Portd.2 = 0
Waitms 30
Portd.2 = 1
Waitms 30
Portd.1 = 0
Waitms 30
Portd.1 = 1
Waitms 30
Portd.0 = 0
Waitms 30
Portd.0 = 1
Waitms 30
Portd.0 = 0
PL 235 784 B1
Waitms 30
Portd.0 = 1
Waitms 30
Portd.1 = 0
Waitms 30
Portd.1 = 1
Waitms 30
Portd.2 = 0
Waitms 30
Portd.2 = 1
Waitms 30
Portd.3 = 0
Waitms 30
Portd.3 = 1
Waitms 30
Portd.4 = 0
Waitms 30
Portd.4 = 1
Waitms 30
Do
If Pinb.0 = 0 Then
A=2 OR A=3 OR B>10 THEN
Portd.0 = 0
Elseif Pinb1. = 0 Then
Portd.1 = 0
Else
If Pinb.0 = 0 Then
Lowerline
Lcd SPR. NAKR. NR 4
Waitms 20
Cls
Else
If Pinb.1 = 0 Then
Lcd SPR. NAKR. NR 3
Waitms 20
Cls
End If
End If
End If
Loop
Loop

Claims (2)

1. Układ monitorowania oraz sygnalizacji zużycia nakrętki przeznaczonej do unoszenia pokładów autotransporterów, składający się z części nośnej nakrętki, wyposażonej w stycznik krańcowy oraz umieszczonej poniżej nieobciążonej części nakrętki z zamontowanym trzpieniem, kontrolującym wartość graniczną szczeliny między częścią nośną nakrętki a nieobciążoną częścią nakrętki, znamienny tym, że część nośną nakrętki (8) wyposażona jest w baterię (4) oraz nadajnik (3) sygnału alarmowego, odbieranego przez układ odbiorczy (7), znajdujący się w kabinie kierowcy.
2. Układ monitorowania oraz sygnalizacji zużycia nakrętki według zastrz. 1, znamienny tym, że układ odbiorczy (7) składa się z odbiorników sparowanych z poszczególnymi nakrętkami (8) pokładów autotransportowych, z mikrokontrolera (5) przetwarzającego sygnały oraz wyświetlacza sygnałów świetlnych (6).
PL422678A 2017-08-29 2017-08-29 Układ monitorowania oraz sygnalizacji zużycia nakrętki PL235784B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422678A PL235784B1 (pl) 2017-08-29 2017-08-29 Układ monitorowania oraz sygnalizacji zużycia nakrętki

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422678A PL235784B1 (pl) 2017-08-29 2017-08-29 Układ monitorowania oraz sygnalizacji zużycia nakrętki

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL422678A1 PL422678A1 (pl) 2019-03-11
PL235784B1 true PL235784B1 (pl) 2020-10-19

Family

ID=65629566

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL422678A PL235784B1 (pl) 2017-08-29 2017-08-29 Układ monitorowania oraz sygnalizacji zużycia nakrętki

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL235784B1 (pl)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5923457B2 (ja) * 1978-12-21 1984-06-02 株式会社東芝 立形巻線機
JPH09142792A (ja) * 1995-11-16 1997-06-03 Makishinkoo:Kk ねじジャッキにおける雌ねじ摩耗検知装置
KR20080021129A (ko) * 2005-06-10 2008-03-06 비멕카니카 에스.알.엘. 나사산이 형성된 바 및 그것과 연동하는 너트에 의한 수직또는 경사 이동을 위한 기계적 안전 기구
CN202296980U (zh) * 2011-10-28 2012-07-04 力姆泰克(北京)传动设备有限公司 螺旋升降机提升螺母安全保护机构

Also Published As

Publication number Publication date
PL422678A1 (pl) 2019-03-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6573659B2 (en) Solar-powered light assembly with automatic light control
ES2278159T3 (es) Monitorizacion de un parametro con consumo de potencia bajo para un tren de aterrizaje de avion-registrador de datos.
US7884738B2 (en) Emergency traffic light system
JP5849210B2 (ja) 太陽光発電機能付照明装置
WO2013142702A1 (en) Methods and systems for preserving the power source life of a wireless end node prior to deployment in a transport refrigeration system
PL235784B1 (pl) Układ monitorowania oraz sygnalizacji zużycia nakrętki
US20220117061A1 (en) Supplemental exterior lighting system for recreational vehicles
CA2670903A1 (en) Battery low-voltage warning apparatus for auto-darkening filter for welding helmet
US20130069776A1 (en) Battery power regulated gps tracking system for cargo trucks
WO2019024761A1 (zh) 一种舞台灯湿度监控报警系统
CN205582201U (zh) 一种基于ZigBee技术的室内定位看护系统
CN104047469B (zh) 一种多功能围栏立柱
CN203037330U (zh) 一种基于单片机的车辆超载检测装置
US20190092104A1 (en) Motion triggered system power up
KR101359938B1 (ko) 선박의 갑판 상시조명 및 비상조명 시스템
CN209097632U (zh) 一种防打滑皮带感应装置
ES2953432T3 (es) Dispositivo regulador de intensidad luminosa para torres de luz led
ES2963975T3 (es) Equipo de medición de carga y procedimiento de funcionamiento para el mismo
US11761579B2 (en) Load holder with levelling module and measurement module
CN217406769U (zh) 一种港口智能照明自动化节能控制装置
US10482729B2 (en) Safety light for mobile mining equipment
CN210250916U (zh) 一种具有警示功能的防坠绳
US20190236943A1 (en) Emergency traffic signal device
CN203939293U (zh) 一种多功能围栏立柱
JP2013181375A (ja) 自発光式装置