PL235563B1 - Sposób biodegradacji zanieczyszczeń ropopochodnych z gleby wspomagany surfaktantami naturalnymi - Google Patents
Sposób biodegradacji zanieczyszczeń ropopochodnych z gleby wspomagany surfaktantami naturalnymi Download PDFInfo
- Publication number
- PL235563B1 PL235563B1 PL424321A PL42432118A PL235563B1 PL 235563 B1 PL235563 B1 PL 235563B1 PL 424321 A PL424321 A PL 424321A PL 42432118 A PL42432118 A PL 42432118A PL 235563 B1 PL235563 B1 PL 235563B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- soil
- biodegradation
- extract
- petroleum
- hydrocarbons
- Prior art date
Links
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B09—DISPOSAL OF SOLID WASTE; RECLAMATION OF CONTAMINATED SOIL
- B09C—RECLAMATION OF CONTAMINATED SOIL
- B09C1/00—Reclamation of contaminated soil
- B09C1/08—Reclamation of contaminated soil chemically
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B09—DISPOSAL OF SOLID WASTE; RECLAMATION OF CONTAMINATED SOIL
- B09C—RECLAMATION OF CONTAMINATED SOIL
- B09C1/00—Reclamation of contaminated soil
- B09C1/10—Reclamation of contaminated soil microbiologically, biologically or by using enzymes
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B09—DISPOSAL OF SOLID WASTE; RECLAMATION OF CONTAMINATED SOIL
- B09C—RECLAMATION OF CONTAMINATED SOIL
- B09C1/00—Reclamation of contaminated soil
- B09C1/10—Reclamation of contaminated soil microbiologically, biologically or by using enzymes
- B09C1/105—Reclamation of contaminated soil microbiologically, biologically or by using enzymes using fungi or plants
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B09—DISPOSAL OF SOLID WASTE; RECLAMATION OF CONTAMINATED SOIL
- B09C—RECLAMATION OF CONTAMINATED SOIL
- B09C2101/00—In situ
Landscapes
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Mycology (AREA)
- Environmental & Geological Engineering (AREA)
- Soil Sciences (AREA)
- Biomedical Technology (AREA)
- Microbiology (AREA)
- Molecular Biology (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Biotechnology (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Botany (AREA)
- Processing Of Solid Wastes (AREA)
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób usuwania z gleby zanieczyszczeń o charakterze substancji ropopochodnych.
Z polskiego patentu nr 209361 znany jest sposób fitoremediacji gleby z produktów ropopochodnych metodą „in situ” wspomaganej biopreparatem bakteryjnym. Jako preparat bakteryjny stosuje się autochtoniczne bakterie pobrane z próbek gruntu przeznaczonego do oczyszczania. Z próbek izoluje się bakterie dominujące, o największej zdolności do rozkładu węglowodorów, namnaża się je na podłożu i wprowadza do gruntu przeznaczonego do oczyszczania przez zraszanie. Po wprowadzeniu grunt obsiewa się rekultywowany teren roślinami.
Z patentu polskiego nr 207237 znany jest sposób mikrobiologicznego oczyszczania gruntów z węglowodorów, przeznaczony do remediacji gruntów metodą in situ i ex situ. Remediację prowadzi się w zamkniętym obiegu wodnym w sposób ciągły. Grunt nawilża się do poziomu 50% pojemności wodnej wodą lub odciekami zawierającymi autochtoniczne mikroorganizmy zdolne do rozkładu węglowodorów. Odcieki wprowadza się do bioreaktora i dodaje szczepionkę z namnażania organizmów autochtonicznych. Wyhodowany zaszczep wprowadza się do bioreaktora na początku procesu oczyszczania, a kolejne partie odcieków z remediowanego gruntu są głównym źródłem węgla organicznego, stanowiącego substrat pokarmowy dla kolejnych partii zawiesiny bakteryjnej zawracanej do remediacji gruntu. W procesie namnażania mikroorganizmów zapewnia im się odpowiednią dawkę pożywki w postaci związków azotu i fosforu. Proces namnażania prowadzi się w bioreaktorze w warunkach tlenowych.
W polskim patencie nr 205003 ujawniono sposób oczyszczania gleby gdzie w pierwszym etapie glebę natlenia się mechanicznie i wykonuje się rów odprowadzający odciek zawierający zanieczyszczenia ropopochodne. Gdy w odcieku nie będzie się już pojawiały zanieczyszczenia ropopochodne glebę natlenia się mechanicznie i dodaje nawozów tak by stosunek azotu do fosforu wynosił 10:1 po czym proces bioremediacji prowadzi się od 1 do 2 lat do zahamowania procesów rozkładu. Następnie do tak oczyszczonej gleby dodaje się biopreparat sporządzony z wcześniej wyizolowanych i namnożonych autochtonicznych mikroorganizmów. Glebę natlenia się mechanicznie i zrasza wodą oraz prowadzi proces bioaugmentacji od 3 miesięcy do 1 roku.
Biodegradację węglowodorów można przyspieszyć poprzez wprowadzenie do układu związków powierzchniowo czynnych, które mogą znacznie zwiększyć biodostępność hydrofobowych źródeł węgla dla mikroorganizmów. Substancje powierzchniowo czynne powodują emulgowanie zanieczyszczeń organicznych. Do tego celu stosowane są surfaktanty syntetyczne oraz ich biologiczne odpowiedniki, które są produkowane przez szereg bakterii. W swoich badaniach A. Franzetti, P. Di Gennaro, G. Bestetti, M. Lasagni, D. Pitea, E. Collina (Selection of surfactants for enhancing diesel hydrocarbons-contaminated media bioremediation, Journal of Hazardous Materials, 2008, 15, 1309-1316) pokazali, że dodanie związków powierzchniowo czynnych może przyczyniać się do wzrostu biodegradacji ropopochodnych przez pobudzenie rodzimych mikroorganizmów do degradacji węglowodorów. Naturalne związki powierzchniowo czynne poza tym, że same nie powodują zanieczyszczenia środowiska to jeszcze zwiększają rozpuszczalność węglowodorów polepszając ich biodostępność dla mikroorganizmów. W wielu innych doniesieniach literaturowych można znaleźć informacje o pozytywnym wpływie biosurfaktantów na szybkość biodegradacji węglowodorów: A. Abalos, M. Vinas, J. Sabate, M.A. Manresa, A. M. Solanas, Enhanced biodegradation of Casablanca crude oil by a microbial consortium in presence of a rhamnolipid produced by Pseudomonas aeruginosa AT10, Biodegradation, 2004, 15, 4, 249-260; Xiao-Xia Lu, Xu Zhang, Guang-He Li, and Wei-Hua Zhang, Production of biosurfactant and its role in the biodegradation of oil hydrocarbons, Journal of Environmental Science and Health PART A-Toxic/Hazardous Substances & Environmental Engineering, 2003, 38, 3, 483-492.
Wprowadzanie związków powierzchniowo czynnych może mieć czasami ujemny wpływ poprzez nadmierne zwiększenie mobilności zanieczyszczenia na danym obszarze. Nadmierna ilość surfaktantu może spowodować wymywanie związków ropopochodnych z miejsca zanieczyszczonego i jego przedostawanie się do innych środowisk. Stąd niezmiernie ważne jest silne pobudzenie flory bakteryjnej do wzrostu poprzez połączenie związków powierzchniowo czynnych oraz innych substancji silnie stymulujących wzrost mikroorganizmów. Zjawisko to opisali M. Nikolopoulou, N. Kalogerakis, Enhanced bioremediation of crude oil utilizing lipophilic fertilizers combined with biosurfactants and molasses, Marine Pollution Bulletin, 2008, 56, 11, 1855-1861.
PL 235 563 B1
Z polskich opisów wynalazków 212221,212222 i 212223 znane są także sposoby usuwania zanieczyszczeń substancjami ropopochodnymi z gleby poprzez pobudzenie do biodegradacji zanieczyszczeń autochtonicznych mikroorganizmów, występujących w zanieczyszczonej glebie, w wyniku działania ekstraktów z soi, lucerny lub ekstraktu z mydlnicy lekarskiej.
Nieoczekiwanie okazało się, że ekstrakt z buraka cukrowego (Beta vulgaris ssp. vulgaris convar. crassa) zawierający saponiny, znacznie przyspiesza wzrost biologicznego rozkładu oleju napędowego względem układu bez dodatku tego ekstraktu.
Istotą wynalazku jest sposób usuwania zanieczyszczeń substancjami ropopochodnymi, który polega na tym, że do zanieczyszczonego układu wprowadza się ekstrakt z buraka cukrowego zawierający saponiny triterpenoidowe w ilości nie mniejszej niż 2,5 ml ekstraktu na kg gleby zanieczyszczonej węglowodorami. Korzystnie, ekstrakt wprowadza się do gleby w postaci wodnego roztworu o stężeniu od 1 do 10%, korzystnie 5%. Ekstrakt z buraka, poprzez zawartość saponin, znaczne obniża napięcie powierzchniowe przez co hydrofobowe substancje organiczne ulegają emulgacji i są bardziej dostępne dla mikroorganizmów degradujących.
Ekstrakt uzyskuje się poprzez zalanie rozdrobnionego materiału roślinnego wodą o odczynie lekko alkalicznym w proporcjach 2:1 i gotowanie przez 1 h. Po schłodzeniu uzyskany wywar oddziela się od pozostałości materiału roślinnego poprzez wirowanie (1500 x g). W oparciu o metodę HPLC-MS stwierdzono zawartość saponin w ekstrakcie z buraka na poziomie 10 mg/ml. Zidentyfikowano 9 saponin triterpenoidowych zwanych betavulgarozydami I-X.
Korzystne jest, gdy do zanieczyszczonego układu wprowadza się szczepionkę bakteryjną w ilości co najmniej 105 komórek na 1 g suchej masy gruntu. Szczepionkę może stanowić wyspecjalizowane w degradacji węglowodorów, glebowe konsorcjum bakteryjne złożone np. ze szczepów: Achromobacter sp. i/albo Alcaligenes sp. i/albo Citrobacter sp. i/albo Comamonadaceae sp. i/albo Pseudomonas sp. i/albo Sphingobacterium sp. i/albo Bacillus sp. Mikroorganizmy przyczyniają się do realizacji skutecznego i wydajnego procesu usuwania zanieczyszczeń. W praktyce można wykorzystywać wyizolowane i namnożone mikroorganizmy autochtoniczne z zanieczyszczonego gruntu lub w przypadku ich braku do układu wprowadza się bakterie o znanej aktywności biodegradacyjnej.
Opis doświadczenia przedstawiającego istotę wynalazku.
Biodegradację prowadzono w dwóch układach bez i z dodatkiem wodnego roztworu ekstraktu z buraka cukrowego. Biodegradację prowadzono z zastosowaniem konsorcjum mikroorganizmów o zdefiniowanych właściwościach biodegradacyjnych w stosunku do węglowodorów, zawierające bakterie z rodzaju: Achromobacter sp., Alcaligenes sp., Citrobacter sp., Comamonadaceae, Sphingobacterium sp., Pseudomonas sp., Bacillus sp. Identyfikację konsorcjum bakteryjnego przeprowadzono w oparciu analizę o regionu IV bakteryjnego 16S RNA. Po zamplifikowaniu, produkty PCR oczyszczano a następnie w reakcji reamplifikacji konstruowano biblioteki z wykorzystaniem starterów fuzyjnych dla systemu Illumina. Sekwencjonowanie przeprowadzono z wykorzystaniem sekwenatora Illumina MiSeq (Illumina, USA) używając sparowanych końców (2x250) MiSeq Reagent Kits v2 (Illumina, USA). Dane z sekwencjonowania zostały przetworzone z wykorzystaniem CLC Genomic Workbench 8.5 i CLC Microbial Genomics Module 1.2. (Qiagen, USA). Odczyty porównano z bazą danych SILVA v119. Charakterystyczne sekwencje dla mikroorganizmów konsorcjum przedstawiono w tab. 1.
PL 235 563 Β1
Tab. 1
Identyfikowany mikroorganizm | Sekwencja nukleotydowa |
Sphingobacteriu m sp. | GTGTGCCAGCAGCCGCGGTAAGACGAACCGTCCAAACGTTATTCGGTATCAC TGGGCTTAAAGCGTGCGTAGGCGGCCTGGAAGGTGAGATGTGAAAGCCCAC GGCTCAACCGTGGAATTGCGTTTCAAACCGCCAGGCTTGAGGAAGACAGGG GTGTAGGGAACTTATGGTGGAGCGGTGAAATGCGTTGATATCATAGGGAACA CCGGTGGCGAAGGCGCAACACTGGGTCTTTTCTGACGCTGAGGCACGAAAGC TAGGGTAGCGAACGGGATTAGATACCCCGGTAG |
Bacillus sp. | GTGCCAGCAGCCGCGGTAATACGAAGGGTGCAAGCGTTACTCGGAATTACTG GGCGTAAAGCGTGCGTAGGTGGTTCGTTAAGTCTGATGTGAAAGCCCCGGGC TCAACCrGGGAATTGCATTGGATACTGGCGGGCTAGAGTACGGTAGAGGGTG GCGGAATTCCTGGTGTAGCAGTGAAATGCGTAGAGATCAGGAGGAACATCC GTGGCGAAGGCGGCCACCTGGACCAGTACTGACACTGAGGCACGAAAGCGT GGGGAGCAAACAGGATTAGATACCCTGGTAGTC |
Achromobacter sp. | GTGCCAGCAGCCGCGGTAATACGGAGGGTGCGAGCGTTGTTCGGAATTATTG GGCGTAAAGCGCGCGTAGGCGGCICITI .AAGlClCTrGGTGAAAGGCCGGGG CTCAACCCTGAGCATGCCGGGGATACTGGGGAGCTGGAGACAGGCAGAGGC CAGCGGAATTCCGGGTGTAGCGGTGGAATGCGTAGAGATCCGGAAGAACAC CGGAGGCGAAGGCGGCTGGCTGGGCCTGATCTGACGCTGAGGTGCGAAAGC GTGGGGAGCGAACAAGATTAGATACCCTGGTAGT |
Alcaligenes sp. | GTGCCAGCAGCCGCGGTAATACGTAGGTGGCGAGCGTTGTCCGGATTTACTG GGCGTAAAGCGCGCGCAGGCGGGCTGGTCAGTCCGGGGTGAAATCTCACGG CTCAACCGTGAGCGGTCCCCGGATACTGCCAGTCTTGAGGTGTCTAGAGGAG AGCGGAATTCCCGGTGTAGTGGTGGAATGCGTAGATATCGGGAAGAACACC AGTGGCGAAAGCGGCTCTCTGGGGACCACCTGACGCTGAGGCGCGAAAGCG TGGGGAGCGAACCGGATTAGATACCCGGGTAGTC |
Citrobactcr sp. | GTGCCAGCAGCCGCGGTAAlACAGAGAGTGCGAGCGTrAATCGGAATJ'ACTG GGCGTAAAGCGCACGTAGGTGGATATTTAAGTCAGATGTGAAAGCCCCGGG CTTAACCTGGGAATTGCATTTGATACTGGATGTCTTGAATATAGTAGAGGGA GGTGGAATTTCCGGTGTAGCGGTGAAATGCGTAGATATCGGAAGGAACATCA GTGGCGAAAGCGGCCTCCTGGACTAATATTGACACTTAGGTGCGAAAGCGTG GGGAGCAAACAGGATTAGATACCCTGGTAGTC |
Comamonadacea e sp. | GTGCCAGCAGCCGCGGTAATACGAACTGTGCAAACGTTATTCGGAATCACTG GGCTTAAAGGGTGCGTAGGCGGCTGTCTAAGCAGGGTGTGAAAGCCCCCGG CTCAACCGGGGAATTGCGTTCTGAACTGGACGGCTGGAGTGGGATAGAGGTG TGCGGAAGrrCCGGTGGAGCGGlGAAATGTGTlGATATCGGAAGGAACGCCG GTGGCGAAAGCGGCACACTGGGTCTCAACTGACGCTGAGGCACGAAAGCCA GGGGAGCGAACGGGATTAGATACCCCGGTAGTC |
Pseudomonas sp. | GTGCCAGCAGCCGCGGTAATACGTAGGGTGCGAGCGTTAATCGGAATTACTG GGCGTAAAGCGTGCGCAGGCGGTTTCGTAAGACAGACGTGAAATCCCCGGG CTCAACCTGGGAACTGCGTTTGTGACTGCGAGGCTAGAGTTTGGCAGAGGGG GGTGGAATTCCACGTGTAGCAGTGAAATGCGTAGAGATGTGGAGGAACACC GATGGCGAAGGCAGCCCCCTGGGCCAATACTGACGCTCATGCACGAAAGCG TGGGGAGCAAACAGGATTAGATACCCTGGTAGTC |
Procesowi biodegradacji poddawany był olej napędowy. Glebę skażano do 2% olejem napędowym po czym zraszano medium zawierającym związki azotu i fosforu oraz mikroelementy w stosunku N:P 10:1. Następnie glebę zraszano 50 ml/kg wodnego roztworu (5%) ekstraktu z buraka cukrowego oraz wprowadzano do układu zawiesinę mikroorganizmów w ilości co najmniej 105 komórek na 1 g suchej masy gleby. Całość pozostawiono na 90 dni. Po tym czasie sprawdzono stopień biodegradacji oleju napędowego w układzie bez dodatku ekstraktu z buraka cukrowego w stosunku do układu z ekstraktem. Stopień degradacji oleju napędowego analizowano metodą wagową poprzez ekstrakcje eterem dietylowym. Uzyskano 63% wzrost stopnia biodegradacji oleju w układach z ekstraktem z buraka cukrowego.
Claims (3)
- Zastrzeżenia patentowe1. Sposób usuwania ze środowiska zanieczyszczeń substancjami ropopochodnymi z użyciem substancji powierzchniowo czynnych, znamienny tym, że do zanieczyszczonego układu wprowadza ekstrakt z buraka cukrowego zawierający saponiny triterpenoidowe, przy czym ekstrakt wprowadza się w ilości nie mniejszej niż 2,5 ml ekstraktu/kg gleby zanieczyszczonej węglowodorami.
- 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że ekstrakt wprowadza się do gleby w postaci wodnego roztworu o stężeniu od 1 do 10%, korzystnie 5%.
- 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że do układu wprowadza się bakteryjne konsorcjum glebowe zawierające bakterie Achromobacter sp. i/albo Alcaligenes sp. i/albo Citrobacter sp. i/albo Comamonadaceae sp. i/albo Pseudomonas sp. i/albo Sphingobacterium sp. i/albo Bacillus sp. w ilości co najmniej 105 komórek na 1 g suchej masy skażonego gruntu.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL424321A PL235563B1 (pl) | 2018-01-19 | 2018-01-19 | Sposób biodegradacji zanieczyszczeń ropopochodnych z gleby wspomagany surfaktantami naturalnymi |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL424321A PL235563B1 (pl) | 2018-01-19 | 2018-01-19 | Sposób biodegradacji zanieczyszczeń ropopochodnych z gleby wspomagany surfaktantami naturalnymi |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL424321A1 PL424321A1 (pl) | 2019-07-29 |
PL235563B1 true PL235563B1 (pl) | 2020-09-07 |
Family
ID=67384386
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL424321A PL235563B1 (pl) | 2018-01-19 | 2018-01-19 | Sposób biodegradacji zanieczyszczeń ropopochodnych z gleby wspomagany surfaktantami naturalnymi |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL235563B1 (pl) |
Family Cites Families (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
FR2079506A5 (pl) * | 1970-02-03 | 1971-11-12 | Salomone Georges | |
CN105347974A (zh) * | 2015-12-14 | 2016-02-24 | 黑龙江省达丰科技开发有限责任公司 | 一种土壤活化修复肥及其制备方法 |
-
2018
- 2018-01-19 PL PL424321A patent/PL235563B1/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL424321A1 (pl) | 2019-07-29 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
Moubasher et al. | Phytoremediation of soils polluted with crude petroleum oil using Bassia scoparia and its associated rhizosphere microorganisms | |
Cohen | Bioremediation of oil by marine microbial mats | |
Łebkowska et al. | Bioremediation of soil polluted with fuels by sequential multiple injection of native microorganisms: Field-scale processes in Poland | |
US9034633B2 (en) | Method for bioremediation of highly aromatic hydrocarbon wastes | |
Kuyukina et al. | Bioremediation of crude oil-contaminated soil using slurry-phase biological treatment and land farming techniques | |
CN103013859B (zh) | 一种菲污染土壤降解菌及其在菲污染土壤修复中的应用 | |
Konur | Bioremediation of Petroleum Hydrocarbons in Contaminated Soils: A Review of the Research | |
EP2051784B1 (en) | Method for bio-assisted treatment of hydrocarbon contaminated soil | |
Ogbonna | Application of biological methods in the remediation of oil polluted environment in Nigeria | |
Heydarnezhad et al. | Optimizing toluene degradation by bacterial strain isolated from oil-polluted soils. | |
Inobeme et al. | Ecorestoration of soil treated with biosurfactant during greenhouse and field trials | |
Kumar et al. | Studies on hydrocarbon degradation by the bacterial isolate Stenotrophomonas rhizophila (PM-1) from oil spilled regions of Western Ghats of Karnataka | |
Ali et al. | Autochthonous bioaugmentation with environmental samples rich in hydrocarbonoclastic bacteria for bench-scale bioremediation of oily seawater and desert soil | |
Okparanma et al. | Phytoremediation of Petroleum Hydrocarbon-Contaminated Soil using Costus afer Plant | |
Ewida | Biodegradation of alachlor and endosulfan using environmental bacterial strains | |
Kansour et al. | Bioremediation of two oil-contaminated Kuwaiti hyper-saline soils by cross bioaugmentation and the role of indigenous halophilic/halotolerant hydrocarbonoclastic bacteria | |
PL235563B1 (pl) | Sposób biodegradacji zanieczyszczeń ropopochodnych z gleby wspomagany surfaktantami naturalnymi | |
Mahmoud | Advancement in bioremediation process: a mini | |
Adejube et al. | Bioremediating activity of sunflower (Helianthus Annuus L.) on contaminated soil from challawa industrial area, Kano-State Nigeria | |
Jabbar et al. | Bioremediation of soil contaminated with diesel using biopile system | |
DEVI | Study on the effects of soil pH and addition of NPK fertilizer on degradation of petroleum hydrocarbon present in oil contaminated soil | |
PL235562B1 (pl) | Sposób usuwania zanieczyszczeń ropopochodnych z gleby na drodze biodegradacji przy użyciu kwasów humusowych i hydrolizatu drożdżowego | |
Douglas et al. | Bioremediation of crude oil polluted terrestrial soil using Aspergillus clavatus and Pichia spp | |
RU2402495C2 (ru) | Способ переработки кислого гудрона (варианты) | |
Goncharova et al. | Screening and characterization of emulsifying hydrocarbon-degrading bacteria from coastal waters of the Caspian sea |