PL235357B1 - Sposób kompleksowego przetwarzania odpadów w tym odpadów niebezpiecznych z wytworzeniem produktów użytecznych, oraz układ instalacji do stosowania tego sposobu - Google Patents

Sposób kompleksowego przetwarzania odpadów w tym odpadów niebezpiecznych z wytworzeniem produktów użytecznych, oraz układ instalacji do stosowania tego sposobu Download PDF

Info

Publication number
PL235357B1
PL235357B1 PL398983A PL39898312A PL235357B1 PL 235357 B1 PL235357 B1 PL 235357B1 PL 398983 A PL398983 A PL 398983A PL 39898312 A PL39898312 A PL 39898312A PL 235357 B1 PL235357 B1 PL 235357B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
waste
alternative fuel
belt
installation
steam
Prior art date
Application number
PL398983A
Other languages
English (en)
Other versions
PL398983A1 (pl
Inventor
Józef Mokrzycki
Original Assignee
Mo Bruk Spolka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mo Bruk Spolka Akcyjna filed Critical Mo Bruk Spolka Akcyjna
Priority to PL398983A priority Critical patent/PL235357B1/pl
Publication of PL398983A1 publication Critical patent/PL398983A1/pl
Publication of PL235357B1 publication Critical patent/PL235357B1/pl

Links

Landscapes

  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Solid Fuels And Fuel-Associated Substances (AREA)

Abstract

Sposób przetwarzania odpadów poprzez wykorzystanie ich do wytwarzania paliwa alternatywnego (1) na potrzeby przemysłu cementowego i energetycznego wraz z wykorzystaniem ciepła pozyskiwanego w procesie termicznego przekształcania odpadów (2) w tym odpadów niebezpiecznych, w którym odpady poddaje się segregacji pod kątem doboru optymalnych składników dla procesów stosowanych przy ich przetwarzaniu, gdzie strumień odpadów do wytwarzania paliwa alternatywnego (1) poddaje się separacji magnetycznej (6) i powietrznej, wydziela się z tego strumienia odpadów elementy mineralne i ferromagnetyki oraz kształtuje ostateczną postać paliwa, przy czym odpady wstępnie przetworzone poddaje się obróbce poprawiającej ich właściwości energetyczne tym samym zwiększając ich wartość energetyczną, jak również układ instalacji do kompleksowego przetwarzania odpadów w tym odpadów niebezpiecznych pozwalający na realizację sposobu przetwarzania odpadów poprzez wykorzystanie ich do wytwarzania paliwa alternatywnego.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób kompleksowego przetwarzania odpadów w tym odpadów niebezpiecznych z wytworzeniem produktów użytecznych, stałego paliwa alternatywnego, oraz układ instalacji do kompleksowego przetwarzania odpadów. Stałe paliwo alternatywne może być wykorzystywane przez przemysł cementowy i energetyczny. Układ instalacji do pr zetwarzania odpadów z wytworzeniem produktów użytecznych pozwala nie tylko wytwarzać pełnowartościowy produkt stałe paliwo alternatywne o dużej wartości energetycznej, ale pozwala również odzyskiwać energię zgromadzoną w odpadach, w tym w odpadach niebezpiecznych i wykorzystywać ją do wytwarzania paliwa alternatywnego.
Postęp cywilizacyjny jest nierozłącznie związany z coraz większymi ilościami wytwarzanych odpadów. Kwestia odpadów stała się globalnym problemem. Opracowuje się nowe technologie utylizacji odpadów i metody zastosowania ich w przemyśle. Jedną z takich możliwości jest wykorzystanie palnych frakcji odpadów w charakterze źródła energii.
W krajach UE istnieje zakaz składowania odpadów wcześniej nieprzetworzonych. Spalanie odpadów jest jednym ze sposobów ich utylizacji. Przepisy o zakazie składowania odpadów nieprzetworzonych mają na celu zmniejszyć ilość odpadów wywożonych na składowiska i ograniczyć je tylko do odpadów obojętnych dla środowiska czyli niepalnych i charakteryzujących się odpowiednim poziomem spopielenia.
Termiczny rozkład odpadów w tym odpadów niebezpiecznych jest jednym ze znanych sposobów ich niszczenia. Niszczenie odpadów niebezpiecznych w nowocz esnych spalarniach odbywa się w trzech etapach. Pierwszy etap polega albo na pirolizie odpadów bez dostępu powietrza lub z małym dostępem powietrza albo na spalaniu odpadów z częściowym odgazowaniem przy dużym dostępie powietrza. W wyniku tych procesów powstają gazy popirolityczne lub pospaleniowe zawierające związki organiczne i nieorganiczne, które w drugim etapie dopala się w powietrzu lub w tlenie. Dopalanie może również odbywać się w obecności katalizatorów. W trzecim etapie dopalone gazy oczyszcza się.
Termiczny rozkład odpadów w tym odpadów niebezpiecznych można również prowadzić w piecu obrotowym, którego konstrukcja zbliżona jest do konstrukcji pieca cementowego do wypalania klinkieru, również parametry procesu termicznego rozkładu odpadów są zbliżone do warunków panujących w piecu cementowym, co pozwala zapewnić optymalne warunki degradacji związków niebezpiecznych.
Wadą termicznego procesu utylizacji odpadów jest to, że niemożliwym jest odzyskanie niektórych składników odpadów, które po odpowiedniej obróbce można by wykorzystać w bardziej ekonomiczny sposób.
Innym sposobem utylizacji odpadów o odpowiedniej wartości energetycznej jest produkcja paliwa alternatywnego. Sposób ten pozwala zagospodarować znaczną część strumienia odpadów, które kierowane są na składowiska. Wzrastające ceny energii pochodzącej ze spalania paliw konwencjonalnych oraz wyczerpywanie się ich zasobów, wymuszają poszukiwanie niekonwencjonalnych źródeł energii nie wpływających negatywnie na środowisko. Paliwa alternatywne specjalnie produkowane z różnego typu odpadów stanowią duży potencjał energetyczny mogący w znacznym stopniu zastąpić paliwa konwencjonalne.
Paliwa alternatywne to paliwa zastępcze w stosunku do paliw konwencjonalnych ciekłych - benzyny, oleju, gazowych - gaz ziemny i stałych paliw - węgla. Mogą być wytworzone z odpadów stałych i ciekłych, komunalnych i przemysłowych i mogą być stosowane w zakładach przemysłowych, oraz energetycznych jako zamiennik paliw konwencjonalnych.
Proces produkcji paliw alternatywnych polega na wstępnym doborze określonych odpadów o postaci stałej, innych niż niebezpieczne, typu tworzywa sztuczne, guma, różnego rodzaju opakowania, tekstylia, włókniny, drewno, czyli odpadów posiadających odpowiednią wartość energetyczną oraz określone parametry fizykochemiczne. Odpady są poddawane obróbce mechanicznej polegającej na rozdrabnianiu, separacji zanieczyszczeń, mieszaniu i homogenizacji. Gotowy produkt jest magazynowany, kontrolowany i przygotowywany do wywozu, jako pełnowartościowe paliwo zastępcze o parametrach zgodnych z wymaganiami odbiorców.
Proces wytwarzania paliw alternatywnych jest procesem energochłonnym. Wykorzystywanie energii w zakładach utylizacji odpadów tylko w formie skoncentrowanej, pochodzącej z sieci energetyki przemysłowej ma wpływ na cenę produktu końcowego. Jednocześnie odpady kierowane do proce
PL 235 357 B1 su wytwarzania paliwa alternatywnego charakteryzują się różnym poziomem wilgotności w zależności od pory roku, warunków zbierania i magazynowania odpadów. Parametr ten ma wpływ na wartość opałową wytworzonego paliwa.
Z polskiego opisu patentowego PL220800 znany jest sposób i instalacja do ciągłego wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej poprzez utylizację odpadów organicznych i/lub biomasy. Sposób ciągłego wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej poprzez utylizację odpadów organicznych i/lub biomasy polega na tym, że odpady mokre suszy się w zespole suszarni gazami otrzymanymi w reaktorze pirolitycznym dla obniżenia zawartości wody, a następnie odpady rozdrabnia się i miele w układzie rozdrabniania odpadów, a rozdrobnione i wymieszane odpady poddaje się pirolizie w mikrofalowym reaktorze pirolitycznym. Otrzymane w procesie gazy pirolityczne ochładza się w zespole wymienników ciepła odzyskując energię cieplną, oczyszcza i wykorzystuje do produkcji energii elektrycznej. Z tego samego opisu patentowego znana jest także instalacja do ciągłego wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej poprzez utylizację odpadów organicznych i/lub biomasy, która zawiera połączone ze sobą zbiorniki odpadów, układy do rozdrabniania i separacji odpadów, suszarnię, reaktor pirolityczny, zespół wymienników ciepła, generator energii elektrycznej oraz urządzenia do oczyszczania i odpylania gazów.
Ze zgłoszenia opisu patentowego KR20040099909 znany jest sposób i układ do przetwarzania odpadów między innymi komunalnych, organicznych, budowlanych z wytworzeniem paliwa polegający na ich rozdrobnieniu, sortowaniu, suszeniu, pirolizie oraz wytwarzaniu z nich energii. Opis KR20040099909 ujawnia system utylizacji odpadów, który obejmuje następujące procesy: (a) proces pomiaru mierzącego wagę odpadów komunalnych, odpadów budowlanych, odpadów organicznych i odpadów domowych; (B) proces suszenia, w którym usuwa się wilgoć zawartą w odpadach domowych i odpadach organicznych do określonej z góry wilgotności przy użyciu środka suszącego; (C) proces sortowania, w którym oddziela się materiały niepożądane i użyteczne materiały od odpadów budowlanych, odpadów domowych, wysuszonych odpadów domowych i wysuszonych odpadów organicznych w celu ostatecznego wyodrębnienia materiałów łatwopalnych; (D) proces homogenizacji, w którym ponownie miesza się, ponownie rozdrabnia, ponownie wysusza każdy strumień odpadów w celu ostatecznego wytworzenia paliwa; (E) proces spalania, w którym termicznie rozkłada się zhomogenizowane odpady w celu wytworzenia źródła ciepła, w celu wytwarzania energii i ogrzewania lokalnego; oraz (f) proces oczyszczania ścieków, w którym recyklinguje się cegły wytworzone z procesu spalania jako materiały budowlane.
Oba przedstawione powyżej rozwiązania dotyczą sposobu utylizacji odpadów zorientowaneg o na wytwarzania energii elektrycznej.
Znany jest z polskiego opisu patentowego PL197735 sposób wykorzystania entalpii spalania biomasy szczególnie słomy i odpadów drzewnych, w którym biomasę poddaje się procesowi spalania w piecu zintegrowanym z generatorem pary, a uzyskaną energię cieplną przekazuje się za pośrednictwem wody i pary, poprzez wymiennik ciepła, do co najmniej jednego odbiornika ciepła, przy czym część energii cieplnej uzyskanej w procesie spalania biomasy synergicznie przetwarza się na energ ię mechaniczną, a następnie elektryczną, kierując przegrzaną parę z generatora pary do wymiennika ciepła poprzez turbinę parową. Instalacja do wykorzystywania entalpii spalania biomasy pozwala zawsze uzyskać energię elektryczną.
Biomasa jako odnawialne źródło energii zapewnia ciągłość i stabilność wytwarzanej energii. Wynalazek polega na odzyskaniu energii zużytej przez rośliny w procesie fotosyntezy. Zdaniem autorów, rozwiązanie zapewnia zachowanie równowagi cieplnej w atmosferze jednak nie rozwiązuje problemu odzysku energii zgromadzonej w odpadach przemysłowych i z gospodarstw domowych, które dodatkowo mają negatywny wpływ na środowisko naturalne człowieka.
Z polskiego opisu patentowego PL203694 znany jest sposób przygotowania paliwa zastępczego na bazie odpadów polegający na tym, że odpady różnorodnego pochodzenia zestala się mieszając z dobranym materiałem sorpcyjnym zachowując przy tym odrębne pochodzenie odpadów i uzyskanych komponentów, następnie komponenty te poddaje się analizie fizykochemicznej w zakresie składu chemicznego i wartości opałowej, a uzyskane wyniki poddaje się obróbce komputerowej, z kolei w oparciu o uzyskane parametry pobiera się poszczególne komponenty w proporcjach zapewniających mieszance wyjściowej stały poziom wartości opałowej i utrzymanie dopuszczalnych limitów substancji niebezpiecznych.
Przedmiotem wynalazku jest kompleksowy sposób przetwarzania odpadów z wytworzeniem produktów użytecznych, stałego paliwa alternatywnego, które może być wykorzystywane przez przemysł cementowy i energetyczny oraz układ instalacji do stosowania tego sposobu pozwalający uzy
PL 235 357 B1 skać użyteczny produkt - stałe paliwo alternatywne oraz efektywnie odzyskać energię zgromadzoną w odpadach i w sposób efektywny a jednocześnie konkurencyjny zamienić ją na energię elektryczną oraz cieplną, która wykorzystywana jest w procesie wytwarzania paliwa alternatywnego, a tym samym unieszkodliwić odpady, w tym odpady niebezpieczne, bez szkody, a raczej z korzyścią dla środowiska naturalnego.
Sposób kompleksowego przetwarzania odpadów w tym odpadów niebezpiecznych z wytworzeniem produktów użytecznych - stałego paliwa alternatywnego i energii, w którym odpady poddaje się przetwarzaniu w układzie instalacji składającym się z trzech zintegrowanych instalacji technologicznych, gdzie w instalacji do wytwarzania paliwa alternatywnego odpady poddawane są segregacji, procesowi wstępnego rozdrabniania, z równoczesną separacją zanieczyszczeń ferromagnetycznych i mineralnych, a następnie rozdrabnianiu końcowemu w którym kształtuje się ostateczną postać paliwa alternatywnego, w instalacji do poprawy parametrów energetycznych paliwa alternatywnego następuje modyfikowanie własności energetycznych paliwa alternatywnego poprzez suszenie, przy czym instalacja do poprawy parametrów energetycznych paliwa alternatywnego zawiera instalacje do odpylania i oczyszczania powietrza wykorzystywanego w procesie poprawy parametrów energetycznych paliwa alternatywnego, a w instalacji do termicznego przekształcania odpadów, odpady w tym odpady niebezpieczne, poddawane są procesowi termicznego przekształcania z wytworzeniem pary i energii charakteryzuje się tym, że odpady poddaje się segregacji pod kątem doboru optymalnych składników dla procesów stosowanych przy ich przetwarzaniu, a następnie strumień odpadów do wytwarzania paliwa alternatywnego poddaje się rozdrabnianiu wraz z separacją magnetyczną i powietrzną, wydziela się z tego strumienia odpadów elementy mineralne i ferromagnetyki oraz kształtuje ostateczną postać paliwa i tak wstępnie przetworzone odpady, stanowiące paliwo alternatywne, poddaje się obróbce poprawiającej ich właściwości energetyczne poprzez przedmuchiwanie ciepłym powietrzem w suszarni taśmowo-tunelowej, korzystnie w układzie co najmniej dwóch suszarni taśmowo-tunelowych, przy czym powietrze przepływające przez suszarnię podgrzewane jest parą wytworzoną w instalacji do termicznego przekształcania odpadów, temperatura powietrza ogrzanego parą jest wyższa niż 100°C. Prędkość przepływu powietrza uniemożliwia zdmuchiwanie paliwa alternatywnego z taśmy, na której jest przemieszczane. Korzystnie, paliwo alternatywne przedmuchiwane jest powietrzem o temperaturze 105°C przez okres od 15 do 30 minut, końcowa zawartość wilgoci w paliwie nie przekracza 15%, przy czym parametry procesu eliminują zagrożenie wybuchu paliwa alternatywnego, a powietrze wykorzystywane do poprawy właściwości energetycznych paliwa alternatywnego jest oczyszczane zarówno przed wprowadzeniem do suszarni taśmowo-tunelowej jak i na wylocie.
Strumień odpadów kierowanych do instalacji do termicznego przekształcania odpadów również segreguje się pod kątem doboru optymalnych składników dla wykorzystywanego procesu, a następnie strumień ten kierowany jest do spalania w piecu do termicznego przekształcania odpadów, który stanowi piec obrotowy przeciwprądowy z odzyskiem energii, przy czym odzyskana energia jest wykorzystywana do poprawy parametrów energetycznych paliwa alternatywnego.
Korzystnie temperatura paliwa alternatywnego w procesie poprawiającym jego właściwości energetyczne nie wzrasta powyżej 55°C.
Korzystnie suszarnię taśmowo-tunelową lub układ suszarni tunelowo-taśmowych wykorzystuje się jako przenośnik transportujący paliwo alternatywne z instalacji do produkcji paliwa alternatywnego do magazynu paliwa alternatywnego.
Korzystnie powietrze wykorzystywane do poprawy właściwości energetycznych paliwa alternatywnego oczyszczane jest w układzie składającym się filtrów siatkowych cyklonu i płuczki wodnej, gdzie najpierw przechodzi przez cyklon i filtr siatkowy, gdzie usuwane są cząstki stałe, a następnie na wyjściu zużyte powietrze przechodzi przez cyklon i płuczkę wodną gdzie jest oczyszczane.
Korzystnie energia odzyskiwana jest w postaci pary, która zasila instalację do poprawy parametrów energetycznych paliwa alternatywnego jako czynnik grzewczy powietrza służącego do suszenia paliwa alternatywnego.
Układ instalacji do kompleksowego przetwarzania odpadów w tym odpadów niebezpiecznych z wytworzeniem produktów użytecznych - stałego paliwa alternatywnego i energii, który stanowią trzy zintegrowane instalacje technologiczne, instalacja do wytwarzania paliwa alternatywnego, instalacja do poprawy - modyfikowania parametrów energetycznych paliwa alternatywnego wraz z instalacją odpylania i instalacją oczyszczania powietrza, oraz instalacja do termicznego przekształcania odpadów w tym odpadów niebezpiecznych charakteryzuje się tym, że instalacja do wytwarzania paliwa alternatywnego składa się z magazynu odpadów połączonego poprzez taśmociąg załadowczy i prze
PL 235 357 B1 nośnik taśmowy lub układ przenośników taśmowych z układem rozdrabniania surowca I i II stopnia, których elementami są separator zanieczyszczeń ferromagnetycznych i separator zanieczyszczeń mineralnych, instalacja do poprawy - modyfikowania parametrów energetycznych paliwa alternatywnego w skład której wchodzą suszarnia taśmowo-tunelowa lub układ co najmniej dwóch suszarni taśmowo-tunelowych wraz z układem nagrzewania powietrza i komorą chłodzenia paliwa alternatywnego oraz instalacją odpylania powietrza i instalacją oczyszczania powietrza, instalacja do termicznego przekształcania odpadów, gdzie utylizacji mogą być poddawane odpady zawierające średnio 3% chloru, składa się z magazynu odpadów, który poprzez układ załadunku odpadów połączony jest z piecem do termicznego przekształcania odpadów, komorą dopalania i układem oczyszczania gazów spalinowych oraz wyposażona jest w wymiennik ciepła - kocioł parowy do wytwarzania pary, turbinę parową i generator do wytwarzania energii elektrycznej oraz kondensator pary, w którym to układzie wytworzona para zasila instalację do poprawy parametrów energetycznych paliwa alternatywnego jako czynnik grzewczy powietrza służącego do suszenia paliwa alternatywnego, a sprzężona jest z instalacją do wytwarzania paliwa alternatywnego przenośnikiem taśmowym rewersyjnym i z instalacją do termicznego przekształcania odpadów poprzez kocioł parowy, turbinę parową i rurociąg przesyłu pary służącej do podgrzewania powietrza w suszarni taśmowo-tunelowej lub układzie suszarni taśmowo-tunelowych, natomiast energia elektryczna wytworzona przez turbinę parową i generator zasila cały układ.
Korzystnie kocioł parowy wytwarzający parę połączony jest, z turbiną parową, która połączona jest z generatorem wytwarzającym energię elektryczną na potrzeby układu.
Korzystnie kocioł parowy posiada połączenie - rurociąg pary - z suszarnią taśmowo-tunelową lub układem suszarni tunelowo-taśmowych, a także suszarnią taśmowo - tunelową lub układem suszarni taśmowo-tunelowych posiada połączenie zwrotne pary poprzez kondensator pary, z kotłem parowym.
Korzystnie suszarnia taśmowo-tunelowa lub układ suszarni taśmowo-tunelowych posiada układ zasilania podgrzanym powietrzem i/lub parą z instalacji do termicznego przekształcania odpadów.
Korzystnie suszarnia taśmowo-tunelowa lub układ suszarni taśmowo-tunelowych jest jednocześnie przenośnikiem transportującym paliwo alternatywne z instalacji do produkcji paliwa alternatywnego do magazynu paliwa alternatywnego.
Korzystnie instalację do termicznego przekształcania odpadów stanowi piec obrotowy przeciwprądowy, z komorą dopalania i wielostopniowym układem oczyszczania gazów spalinowych, oraz układem odzysku ciepła, który stanowi wymiennik ciepła - kocioł parowy, turbina parowa oraz generator do produkcji energii elektrycznej.
Korzystnie suszarnia taśmowo-tunelowa lub układ suszarni taśmowo-tunelowych jest odbiornikiem ciepła z instalacji do termicznego przekształcania odpadów. Korzystnie instalacja do termicznego przekształcania odpadów połączona jest poprzez kocioł parowy i turbinę parową z co najmniej jedną suszarnią taśmowo-tunelową i/lub z układem suszarni taśmowo-tunelowych.
Odpady z magazynu surowca do wytwarzania paliwa alternatywnego wstępnie przetworzone poddaje się obróbce poprawiającej ich właściwości energetyczne z wykorzystaniem energii odzyskanej z odpadów przekształcanych poprzez termiczną utylizację.
Układ instalacji do przetwarzania odpadów stanowią instalacja do wytwarzania paliwa alternatywnego, instalacja do poprawy parametrów paliwa alternatywnego tj. suszarnia lub układ suszarni do podsuszania paliwa alternatywnego z komorą chłodzenia i instalacja do termicznego przekształcania odpadów w tym odpadów niebezpiecznych. Instalacja do wytwarzania paliwa alternatywnego składa się z układu rozdrabniaczy I stopnia, separatora zanieczyszczeń ferromagnetycznych, pneumatycznego układu oczyszczania odpadów z zanieczyszczeń mineralnych - separatora zanieczyszczeń mineralnych, rozdrabniaczy końcowych - układu rozdrabniania II stopnia pozwalających uzyskać produkt o żądanej przez odbiorców wartości. W suszarni taśmowo-tunelowej lub układzie suszarni taśmowo-tunelowych do suszenia stałego paliwa alternatywnego następuje poprawa parametrów energetycznych wytwarzanego produktu poprzez redukcję wilgotności stałego paliwa alternatywnego. Układ suszarni stanowią co najmniej dwie suszarnie taśmowo-tunelowe pozwalające równocześnie transportować gotowy produkt do magazynu paliwa alternatywnego , których długość została tak dobrana by poprzez przedmuchiwanie strumieniem gorącego powietrza spowodować redukcję wilgoci do wartości nie wyższej niż 15%. Instalacja do termicznego przekształcania odpadów stanowi piec obrotowy przeciwprądowy wraz z komorą dopalania, wielostopniowym systemem oczyszczania gazów spalinowych i układem odzysku ciepła oraz produkcji energii elektrycznej tj. wymiennikiem
PL 235 357 B1 ciepła - kotłem parowym, turbiną parową i generatorem. Instalacja do termicznego przekształcania odpadów zapewnia wystarczającą ilość energii do dosuszenia paliwa alternatywnego jak również pozwala produkować energię elektryczną na potrzeby instalacji wytwarzania paliwa alternatywnego i suszarni taśmowo-tunelowej lub na potrzeby odbiorców zewnętrznych.
Sposób przetwarzania odpadów, według wynalazku, charakteryzuje się tym, że otrzymane paliwo alternatywne ma wysoką wartość opałową przy stosunkowo niskich kosztach wytwarzania, chociaż stosowany proces jest procesem energochłonnym.
Znane i stosowane są rozwiązania suszenia paliw alternatywnych, ale zdarza się, że instalacje te ulegają uszkodzeniom na skutek wybuchów pyłu i/lub pożarów suszonego materiału. W rozwiązaniu według wynalazku, by zminimalizować prawdopodobieństwo wybuchu i/lub pożaru suszonego paliwa, zastosowano suszarnię taśmowo-tunelową.
W procesie suszenia zastosowano niską temperaturę powietrza ogrzanego do temperatury od 100 do 110°C, przez co suszony materiał - paliwo alternatywne nagrzewa się tylko do temperatury rzędu 50°C, dzięki czemu minimalizowane jest ryzyko niekontrolowanego wybuchu i/lub pożaru suszonego materiału, a co za tym idzie w dużym stopniu zagwarantowane jest bezpieczeństwo prowadzonego procesu. Z uwagi na zastosowaną niską temperaturę suszenia zminimalizowane jest prawdopodobieństwo emisji związków odorowych co powoduje, że w układzie według wynalazku możliwym jest zastosowanie prostego systemu oczyszczana powietrza wykorzystywanego do suszenia.
W suszarni taśmowo-tunelowej występuje duża powierzchnia suszenia i małe szybkości przepływu czynnika suszącego, eliminuje to możliwość porywania z taśmy materiałów twardych mogących stwarzać zagrożenie pożarowe czy wybuchowe podczas ich przepływu przez instalację oczyszczania powietrza. Z uwagi na gabaryty suszarni taśmowo-tunelowej w układzie utylizacji odpadów, według wynalazku, połączono funkcję suszenia i transportu materiału z linii produkcyjnej paliwa alternatywnego do magazynu paliwa alternatywnego, co zapewnia oszczędność energii.
Paliwa alternatywne wykorzystywane są w przemyśle cementowym i energetycznym. Jako składniki paliwa alternatywnego nie mogą być stosowane odpady o dużej zawartości chloru.
Sposób według wynalazku pozwala efektywnie wykorzystać różne strumienie odpadów w jednym procesie technologicznym uzyskując zaskakujący efekt synergii. Ujawniony układ utylizacji odpadów pozwała wykorzystać odpady, które nie mogą być przetworzone na paliwo alternatywne, w tym odpadów niebezpiecznych o dużej wartości opałowej. Ujawniony układ pozwala zagospodarować odpady niebezpieczne bez niebezpieczeństwa zagrożenia dla środowiska lub dla życia osób i zwierząt. Jednocześnie ujawniony układ instalacji do kompleksowego przetwarzania odpadów pozwala w optymalny sposób odzyskać energię zgromadzoną w odpadach przeznaczonych do utylizacji.
Zaletą sposobu według wynalazku jest to, że instalacja do termicznego przekształcania odpadów pozwala utylizować odpady o średniej zawartości chloru do 3%. Jest to niezwykle istotne przy spalaniu odpadów innych niż komunalne ponieważ to one często zawierają znaczne ilości chloru. Jednocześnie wytworzona w instalacji do termicznego przekształcania odpadów energia cieplna jest wykorzystywana do podniesienia kaloryczności produktu głównego jakim jest paliwo alternatywne.
Uzyskany z instalacji do termicznego przekształcania odpadów popiół może być wykorzystany do wytwarzania sztucznego kruszywa, które znajduje zastosowanie przy budowie dróg, parkingów, rekultywacji składowisk i terenów zdegradowanych.
Przedmiot wynalazku został ujawniony w przykładzie wykonania, gdzie fig. 1 przedstawia schemat ideowy układu instalacji do przetwarzania odpadów z wytworzeniem produktów użytecznych - wysokokalorycznego paliwa alternatywnego i energii.
P r z y k ł a d
Układ instalacji do przetwarzania odpadów zasilany jest dwoma strumieniami odpadów magazynowanych w odrębnych magazynach 1 i 2.
Pierwszy strumień to segregowane odpady, których skład pozwala na przetworzenie ich na paliwo alternatywne dla przemysłu cementowego gromadzony w magazynie 1, drugi strumień odpadów to odpady o dużej wartości opałowej zawierające również odpady niebezpieczne na potrzeby instalacji do termicznego przekształcania odpadów magazynowany w magazynie 2. W magazynie 2 mogą być również gromadzone odpady zawierające średnio do 3% chloru.
Układ instalacji do przetwarzania odpadów stanowią trzy zintegrowane ciągi technologiczne wzajemnie ze sobą powiązane. Pierwszy ciąg to instalacja do wytwarzania paliwa alternatywnego, drugi to instalacja do poprawy - modyfikacji parametrów energetycznych paliwa alternatywnego, zaś trzeci ciąg to instalacja do termicznego przekształcania odpadów w tym odpadów niebezpiecznych.
PL 235 357 B1
Do produkcji paliwa alternatywnego wykorzystywane są odpady segregowane z odpadów komunalnych oraz odpady przemysłowe.
Kompozycja odpadów do produkcji paliwa alternatywnego, na którą składają się papier, tworzywa sztuczne, drewno, tekstylia, guma, w ilości około 20 Mg/h poddawana jest taśmociągiem załadowczym 3 do układu rozdrabniania surowca I stopnia 4 działającego na zasadzie jedno wałowego rotora frezującego z nożami tnącymi, którego zadaniem jest wstępne rozdrobnienie zadanej kompozycji odpadów do wielkości rzędu 60:250 mm. Rotor rozdrabniacza ma średnicę 720 mm i napędzany jest dwoma silnikami. Rozdrabniacz ustawiony jest na specjalnych stopach antywibracyjnych - pakiety gumowe, służących absorpcji wibracji z śrubami regulującymi, które umożliwiają ustawienie maszyny bez specjalnych fundamentów. Rozdrabniacz wyposażony jest w hydrauliczny system dociskowy materiału z zabezpieczeniem przeciążeniowym oraz prosty, masywny i przez to bezobsługowy system napędowy - silnik elektryczny wspomagany poprzez koło zamachowe napędza rotor, ze sprzęgłem bezpieczeństwa na każdy napęd.
Wstępnie rozdrobniona kompozycja odpadów kierowana jest za pomocą przenośnika taśmowego 5 lub układu przenośników taśmowych 5 do układu rozdrabniania II stopnia 8. Na przenośniku taśmowym 5 zamontowane są urządzenia do separ acji metali ferromagnetycznych - separator zanieczyszczeń ferromagnetycznych 6 oraz separator zanieczyszczeń mineralnych 7. Separator zanieczyszczeń ferromagnetycznych 6 usytuowany nad przenośnikiem taśmowym 5 lub układem przenośników taśmowych 5 odseparowuje zanieczyszczenia żelazne pomiędzy układami rozdrabniania I i II stopnia. Również po układzie rozdrabniania II stopnia 8 usuwane są zanieczyszczenia ferromagnetyczne przy wykorzystaniu separatora zanieczyszczeń ferromagnetycznych - 10. Wydzielone odpady metalowe, stanowiące dodatkowy produkt utylizacji odpadów, przenośnikiem kierowane są do kontenera, w którym gromadzony jest złom. Między układami rozdrabniania I i II stopnia znajduje się również separator zanieczyszczeń mineralnych 7, który stanowi bębnowy separator powietrzny. Zadaniem tego urządzenia jest oddzielenie ze strumienia surowca frakcji ciężkiej o wysokiej gęstości i tym samym ochrona układu rozdrabniania II stopnia 8 przed uszkodzeniami wywołanymi przez twarde ciała obce.
Układ rozdrabniania II stopnia 8 to urządzenia do rozdrabniania końcowego surowca stanowiącego paliwo alternatywne po separacji magnetycznej i powietrznej. Układ rozdrabniania II stopnia 8 to jednowałowe granulatory z płynną regulacją obrotów wyposażone w sita, nadające się do granulacji najróżniejszych materiałów takich jak tworzywa sztuczne, tekstylia, papier, odpady przemysłowe, sortowane odpady z gospodarstw domowych. Rotor z nożami rozdrabniacza ma średnicę 740 mm i napędzany jest dwoma silnikami o mocy 160 kW.
Po uzyskaniu żądanej przez odbiorców wielkości cząstek strumień odpadów stanowiących surowiec na paliwo alternatywne po II stopniu rozdrabniania kierowany jest transporterem podającym - przenośnikiem taśmowym - rewersyjnym 11 poprzez separator zanieczyszczeń ferromagnetycznych 10 do suszarni taśmowo-tunelowej 12 lub układu suszarni taśmowo-tunelowych 12. Suszenie paliwa alternatywnego odbywa się w sposób ciągły w suszarni taśmowo-tunelowej 12 lub w układzie suszarni tunelowo-taśmowych 12, który stanowi układ dwóch suszarni taśmowo-tunelowych połączonych w układ równoległy o wydajności 20 t/h każda. Takie rozwiązanie zapewnia odpowiednią wydajność procesu i ciągłość suszenia w przypadku awarii jednej suszarni. Przenośnik taśmowy rewersyjny 11 równomiernie rozprowadza suszony materiał na taśmach suszarni 12. Paliwo alternatywne suszone jest ciepłym powietrzem o temperaturze około 105°C, które przepływa przez suszony materiał podgrzewając go do temperatury około 50°C. Czas suszenia paliwa na taśmie czyli czas transportu paliwa przez suszarnię 12 jest dobierany w zależności od wilgotności strumienia odpadów kierowanych do suszarni taśmowo-tunelowej 12 i wynosi od 15 do 30 minut. Dodatkowo prędkość przepływu powietrza suszącego przez suszarnię 12 dobierana jest tak by uniemożliwić zdmuchiwanie paliwa alternatywnego z taśmy, na której jest przemieszczane. Następnie strumień odpadów, który będzie stanowił paliwo alternatywne trafia do komory chłodzenia 13 w celu obniżenia temperatury i odprowadzenia wilgoci. Paliwo alternatywne osuszane jest do wilgotności nie przekraczającej 15%, przy czym zawartość wilgoci w paliwie jest kontrolowana w całym procesie suszenia. Wysuszone paliwo trafia na przenośnik taśmowy z rozrzutnikiem 14, którym jest transportowane do magazynu paliwa alternatywnego 15.
Zimne powietrze wykorzystywane do suszenia paliwa alternatywnego pobierane jest z atmosfery i przepływa przez komorę chłodzenia 13 suszarni 12 paliwa alternatywnego. Chłodzi paliwo i pozbawia je resztek nadmiernej wilgoci. Zanieczyszczone powietrze jest oczyszczane w insta
PL 235 357 B1 lacji odpylania powietrza 9, gdzie przepływa przez cyklon w którym usuwane są cząstki stałe, które zawracane są do ciągu technologicznego suszenia paliwa. Za cyklonem znajduje się filtr siatko wy i filtr siatkowo tkaninowy. Taki układ odpylania powietrza zapewnia usunięcie resztek cząstek stałych, które mogłyby spowodować uszkodzenie innych urządzeń. Oczyszczone powietrze poprzez wentylator promieniowo-nadmuchowy kierowane jest do układu nagrzewania powietrza 12a w suszarni taśmowo-tunelowej 12, w której ogrzewane jest do temperatury nie niższej niż 100°C, korzystnie 105°C. Tak przygotowane powietrze trafia do komory suszenia w suszarni taśmowotunelowej 12, gdzie przepływa przez paliwo alternatywne osuszając je i absorbując wilgoć. Po procesie suszenia zużyte powietrze ponownie poddawane jest procesowi oczyszczania w instalacji oczyszczania powietrza 24, która składa się z cyklonu i płuczki wodnej. Cząstki paliwa alternatywnego wydzielone w tym układzie kierowane są do magazynu paliwa alternatywnego 15, a powietrze poprzez płuczkę wodną wyprowadzane jest do atmosfery. Jako alternatywę rozwiązania stosuje się układ płuczek wodnych z wykorzystaniem roztworów ekologicznych i biodegradowalnych związków zmniejszających napięcie powierzchniowe i eliminujących ewentualną uciążliwość z powodu odorów.
Ciepło do ogrzewania suszarni 12 uzyskiwane jest z równolegle działającej instalacji do termicznego przekształcania odpadów, w tym również odpadów niebezpiecznych. Do unieszkodliwiania trafiają odpady palne obejmujące w praktyce wszystkie grupy katalogu odpadów posiadające potencjał energetyczny. Surowce dla instalacji termicznego przekształcania odpadów magazynowane są w magazynie 2. Zastosowano technologię spalania odpadów w piecu d o termicznej utylizacji odpadów 17, który stanowi piec obrotowy przeciwprądowy z odzyskiem energii w wymienniku ciepła - kotle parowym 19 i turbinie parowej 20. Odzyskana energia jest wykorzystywana do suszenia paliwa alternatywnego oraz przekształcania na energię elektryczną. Piec do termicznej utylizacji odpadów 17 zbudowany jest jako pochyły, wolno obracający się cylinder wyłożony materiałem ogniotrwałym, w którym odbywa się spalanie i ciągłe mieszanie warstwy odpadów z magazynu 2. Piec wyposażony jest w układ załadunku odpadów 16, który wprowadza do komory spalania ściśle określone porcje odpadów. Układ ten jest w pełni z automaty zowany. Odpady spalane są najpierw w części statycznej pieca, do której są wprowadzane przez system załadowczy. Prawidłowy załadunek odpadów gwarantuje zachowanie właściwych poziomów emisji z instalacji. Każdy załadunek możliwy jest tylko w granicach ustalonych limitowanych wartości procesu, takich jak temperatura oraz podciśnienie, które kolejno determinują ilość powietrza wykorzystywanego do spalania.
Odpady stałe podawane są do spalania jeżeli temperatura na początku komory spalania wynosi pomiędzy 1100-1150°C. Odpady kierowane do instalacji termicznej utylizacji muszą mieć wartość kaloryczną na poziomie co najmniej 12:14 MJ/kg, aby proces spalania zachodził autonomicznie, oraz aby utrzymać temperaturę w komorze dopalania 18 wynoszącą nie mniej niż 1100°C. Jeżeli wartość kaloryczna odpadów jest za niska, lub w czasie rozruchu instalacji, używany jest palnik główny opalany olejem opałowym, który podtrzymuje temperaturę w komorze pieca. Proces termicznej utylizacji odpadów nie może się rozpocząć, jeżeli temperatura na początku komory spalania nie osiągnie 1100°C. Odpady spalane są najpierw w części statycznej a łatwopalne związki lotne wykorzystywane są do podtrzymywania temperatury wynoszącej nie mniej niż 1100°C. Tlen potrzebny do procesu dopływa przez otwory znajdujące się pomiędzy częścią statyczną oraz częścią obrotową pieca do termicznej utylizacji odpadów 17. Prędkość obrotowa komory pieca zależy między innymi od stopnia napowietrzenia utylizowanego materiału. Piec obraca się z prędkością wynoszącą 0,3 obr./min. Zaprzestanie obracania komory pieca spowoduje, że nie cały wsad ulegnie napowietrzeniu, a w konsekwencji nie ulegnie spaleniu.
Zwiększenie prędkości obrotowej komory pieca spowoduje, że spalony wsad przykryje części nie spalone, co także obniży wydajność procesu. W momencie kiedy wsad będzie spalany oraz nastąpi wzrost temperatury, rozpoczyna się nowy cykl załadunku odpadów. Wykorzystanie przeciwprądowego spalania odpadów w piecu termicznej utylizacji odpadów 17 sprawia, że odpady zawsze są przesuwane do strefy bogatszej w tlen, co zapewnia pełne ich spalanie oraz powstanie zimnego popiołu. Inną bardzo istotną zaletą niniejszego rozwiązania jest przepływ łatwopalnych substancji lotnych do komory dopalania, co sprawia, że nie ma konieczności wykorzystania paliwa konwencjonalnego w normalnych warunkach pracy (jeżeli wartość kaloryczna odpadów wynosi co najmniej 14 MJ/kg). W piecu termicznej utylizacji odpadów 17 zawsze utrzymywane jest podciśnienie, więc jego część tylna zasysa powietrze atmosferyczne.
PL 235 357 B1
Gazy spalinowe w piecu termicznej utylizacji odpadów 17 płyną w przeciwną stronę niż odpady. Wsad przesuwa się dzięki obrotowym ruchom pieca oraz sile grawitacji, od części najwyżej położonej do najniżej położonej. Powietrze podawane do spalania ma temperaturę otoczenia oraz zawiera maksymalny poziom tlenu (21%) i wpływa do pieca od strony tylnej przez otwory znajdujące się pomiędzy częścią statyczną a obrotową pieca. Powietrze, przesuwając się do przodu, zostaje podgrzane oraz stopniowo traci tlen na rzecz spalania odpadów - staje się gazem spalinowym - dlatego na początku pieca gazy spalinowe zawierają niewielką ilość tlenu (6%) i charakteryzują się wysoką temperaturą (1000°C).
Wprowadzane odpady są zimne i wchodząc do komory spalania, zderzają się z przednią stroną pieca, gdzie poziom tlenu jest niski, a temperatura wysoka. Powoduje to odparowanie lotnych związków organicznych. Część przednia pieca jest jednocześnie częścią początkową komory dopalania, która automatycznie zostaje podgrzana przez wysokokaloryczny gaz wylatujący z komory spalania. W tym samym punkcie w komorze dopalania 18. która jest integralną częścią procesu spalania i jest połączona z piecem termicznej utylizacji odpadów 17, ale stanowi oddzielny element wprowadzane jest powietrze wtórne, warunkujące całkowite spalenie odpadów w stanie gazowym - dopalanie. Powoduje to samoistne podwyższenie temperatury gazów spalinowych z 1000°C do 1200°C bez konieczności dodawania paliwa z zewnątrz. Pozostałości po spaleniu - popiół są chłodzone przez powietrze pierwotne oraz powietrze bogate w tlen, co zapewnia całkowite spalenie części organicznych.
Odbiór ciepła z procesu termicznego przekształcania odpadów następuje w wymienniku ciepła - kotle parowym 19. Głównym jego zadaniem jest schładzanie gazów spalinowych z temperatury 900°C do temperatury 250°C z jednoczesnym wytwarzaniem pary. Kocioł parowy 19 współpracuje z turbiną parową 20 i generatorem 21 o mocy 1500 kW. Turbina 20 wraz z generatorem 21 przekształca energię pary w energię elektryczną. Wytworzona energia elektryczna wykorzystywana jest do zasilania urządzeń elektrycznych instalacji do termicznego przekształcania odpadów i suszarni tunelowo-taśmowej 12. Możliwym jest również przesyłanie nadmiaru energii elektrycznej do sieci energetycznych. Para po przejściu przez turbinę parową 20 przesyłana jest rurociągiem pary do układu nagrzewania powietrza 12a w suszarni taśmowo-tunelowej 12, gdzie wykorzystywana jest jako medium grzewcze dla powietrza służącego następnie do suszenia paliwa alternatywnego. Powietrze po osuszeniu paliwa kierowane jest do instalacji oczyszczania powietrza 24, po czym odprowadzane zostaje do atmosfery. Nadmiar pary niewykorzystany w suszarni 12 wraca do kotła parowego 19 poprzez kondensator pary 22 jako kondensat.
Gazy spalinowe powstające w instalacji do termicznego przekształcania odpadów są neutralizowane i oczyszczane w instalacji do oczyszczania gazów spalinowych 23 tak, że instalacja nie stanowi zagrożenia dla środowiska jak również dla życia osób i zwierząt.
W układzie instalacji do przetwarzania odpadów przewidziany został alternatywny obieg pary, który będzie wykorzystywany w przypadku powstania nadwyżki pary na przykład wtedy, gdy będzie pracował tylko jeden ciąg suszenia. Wówczas para z turbiny parowej 20 będzie przekazywana do kondensatora pary 22 i w postaci wody zostanie zawrócona do kotła parowego 19.
Układ instalacji do kompleksowej utylizacji odpadów jest układem zamkniętym i całkowicie obojętnym dla środowiska.
Z dolnej części pieca termicznej utylizacji odpadów 17 odprowadzane są popioły, stanowiące około 10% ilości spalanych odpadów.
Zastosowane w układzie instalacji palniki na olej opałowy traktowane są jako palniki wspomagające do zapewnienia optymalnych parametrów procesu termicznego przekształcania odpadów.

Claims (24)

1. Sposób kompleksowego przetwarzania odpadów w tym odpadów niebezpiecznych z wytworzeniem produktów użytecznych - stałego paliwa alternatywnego, i energii, w którym odpady poddaje się przetwarzaniu w układzie instalacji składającym się z trzech zintegrowanych instalacji technologicznych, gdzie w instalacji do wytwarzania paliwa alternatywnego odpady poddawane są segregacji, procesowi wstępnego rozdrabniania, z równoczesną separacją zanieczyszczeń ferromagnetycznych i mineralnych, a następnie rozdrabnianiu końcowemu w którym kształtuje się ostateczną postać paliwa alternatywnego, w instalacji do poprawy parametrów energetycznych paliwa alternatywnego następuje modyfikowanie własności ener
PL 235 357 B1 getycznych paliwa alternatywnego poprzez suszenie, przy czym instalacja do poprawy parametrów energetycznych paliwa alternatywnego zawiera instalacje do odpylania i oczyszczania powietrza wykorzystywanego w procesie poprawy parametrów energetycznych paliwa alternatywnego, a w instalacji do termicznego przekształcania odpadów odpady, w tym odpady niebezpieczne, poddawane są procesowi termicznego przekształcania z wytworzeniem pary i energii, znamienny tym, że odpady poddaje się segregacji pod kątem doboru optymalnych składników dla procesów stosowanych przy ich przetwarzaniu, a następnie strumień odpadów do wytwarzania paliwa alternatywnego poddaje się rozdrabnianiu (4, 8) wraz z separacją magnetyczną (6, 10) i powietrzną (7), wydziela się z tego strumienia odpadów elementy mineralne (7) i ferromagnetyki (6, 10) oraz kształtuje ostateczną postać paliwa i tak wstępnie przetworzone odpady, stanowiące paliwo alternatywne, poddaje się obróbce poprawiającej ich właściwości energetyczne poprzez przedmuchiwanie ciepłym powietrzem w suszarni taśmowo-tunelowej (12), korzystnie w układzie co najmniej dwóch suszarni taśmowo-tunelowych (12), przy czym powietrze przepływające przez suszarnię podgrzewane jest parą wytworzoną w instalacji do termicznego przekształcania odpadów, temperatura powietrza ogrzanego parą jest wyższa niż 100°C, korzystnie, paliwo alternatywne przedmuchiwane jest powietrzem o temperaturze 105°C przez okres od 15 do 30 minut, końcowa zawartość wilgoci w paliwie nie przekracza 15%, przy czym powietrze wykorzystywane do poprawy właściwości energetycznych paliwa alternatywnego jest oczyszczane (9) zarówno przed wprowadzeniem do suszarni taśmowo-tunelowej (12) jak i na wylocie z suszarni (24), strumień odpadów kierowanych do instalacji do termicznego przekształcania odpadów ró wnież segreguje się pod kątem doboru optymalnych składników dla wykorzystywanego procesu, a następnie strumień ten kierowany jest do spalania w piecu do termicznego przekształcania odpadów (17), Który stanowi piec obrotowy przeciwprądowy z odzyskiem energii (19, 20, 21, 22), przy czym odzyskana energia jest wykorzystywana do poprawy parametrów energetycznych paliwa alternatywnego.
2. Sposób kompleksowego przetwarzania odpadów według zastrz. 1, znamienny tym, że temperatura paliwa alternatywnego w procesie poprawiającym jego właściwości energetyczne nie wzrasta powyżej 55°C.
3. Sposób kompleksowego przetwarzania odpadów według zastrz. 1, znamienny tym, że suszarnię taśmowo-tunelową (12) lub układ suszarni tunelowo-taśmowych (12) wykorzystuje się jako przenośnik transportujący paliwo alternatywne z instalacji do produkcji paliwa alternatywnego do magazynu paliwa alternatywnego (15).
4. Sposób kompleksowego przetwarzania odpadów według zastrz. 1, znamienny tym, że powietrze wykorzystywane do poprawy właściwości energetycznych paliwa alternatywnego oczyszczane jest w układzie składającym się z filtrów siatkowych, cyklonu i płuczki wodnej, gdzie najpierw w cyklonie i filtrze siatkowym usuwane są cząstki stałe, a następnie zużyte powietrze oczyszczane jest na cyklonie i płuczce wodnej.
5. Sposób kompleksowego przetwarzania odpadów według zastrz. 1, znamienny tym, że energia odzyskiwana jest w postaci pary, która zasila instalację do poprawy parametrów energetycznych paliwa alternatywnego jako czynnik grzewczy powietrza służącego do suszenia paliwa alternatywnego.
6. Układ instalacji do kompleksowego przetwarzania odpadów w tym odpadów niebezpiecznych z wytworzeniem produktów użytecznych - stałego paliwa alternatywnego i energii, który stanowią trzy zintegrowane instalacje technologiczne, instalacja do wytwarzania paliwa alternatywnego, instalacja do poprawy, modyfikowania parametrów energetycznych paliwa alternatywnego wraz z instalacją odpylania i instalacją oczyszczania powietrza oraz instalacja do termicznego przekształcania odpadów w tym odpadów niebezpiecznych, znamienny tym, że instalacja do wytwarzania paliwa alternatywnego składa się z magazynu odpadów (1) połączonego poprzez taśmociąg załadowczy (3) i przenośnik taśmowy (5) lub układ przenośników taśmowych (5) z układem rozdrabniania surowca I stopnia (4) i II stopnia (8), których elementami są separator zanieczyszczeń ferromagnetycznych (6 i 10) i separator zanieczyszczeń mineralnych (7), instalacja do poprawy parametrów energetycznych paliwa alternatywnego w skład której wchodzą suszarnia taśmowo-tunelowa (12) lub układ co najmniej dwóch suszarni taśmowo-tunelowych (12) wraz z układem nagrzewania powietrza (12a) i komorą chłodzenia (13) paliwa alternatywnego oraz instalacją odpylania powie
PL 235 357 B1 trza (9) i instalacją oczyszczania powietrza (24), instalacja do termicznego przekształcania odpadów, składa się z magazynu odpadów (2), który poprzez układ załadunku odpadów (16) połączony jest z piecem termicznego przekształcania odpadów (17), komorą dopalania (18) i układem oczyszczania gazów spalinowych (23) oraz wyposażona jest w wymiennik ciepła - kocioł parowy (19) do wytwarzania pary, turbinę parową (20) i generator (21) do wytwarzania energii elektrycznej oraz kondensator pary (22), a sprzężona jest z instalacją do wytwarzania paliwa alternatywnego przenośnikiem taśmowym rewersyjnym (11) i z instalacją do termicznego przekształcania odpadów poprzez kocioł parowy (19), turbinę parową (20) i rurociąg przesyłu pary służącej do podgrzewania powietrza w suszarni taśmowo-tunelowej (12) lub układzie suszarni taśmowo-tunelowych (12), natomiast energia elektryczna wytworzona przez turbinę parową (20) i generator (21) zasila cały układ.
7. Układ instalacji do kompleksowego przetwarzania odpadów według zastrz. 4, znamienny tym, że kocioł parowy (19) wytwarzający parę połączony jest z turbiną parową (20), która połączona jest z generatorem (21) wytwarzającym energię elektryczną na potrzeby układu.
8. Układ instalacji do kompleksowego przetwarzania odpadów według zastrz.4, znamienny tym, że kocioł parowy (19) posiada połączenie - rurociąg pary - z suszarnią taśmowo-tunelową (12) lub układem suszarni tunelowo-taśmowych (12), a także suszarnia tunelowo-taśmowa (12) lub układ suszarni tunelowo-taśmowych (12) posiada połączenie zwrotne pary poprzez kondensator pary (22), z kotłem parowym (19).
9. Układ instalacji do kompleksowego przetwarzania odpadów według zastrz. 4, znamienny tym, że suszarnia taśmowo-tunelowa (12) lub układ suszarni tunelowo-taśmowych (12) posiada układ zasilania podgrzanym powietrzem i/lub parą z instalacji do termicznego przekształcania odpadów.
10. Układ instalacji do kompleksowego przetwarzania odpadów według zastrz. 4, znamienny tym, że suszarnia taśmowo-tunelowa (12) lub układ suszarni tunelowo-taśmowych (12) jest jednocześnie przenośnikiem transportującym paliwo alternatywne z instalacji do produkcji paliwa alternatywnego do magazynu paliwa alternatywnego (15).
11. Układ instalacji do kompleksowego przetwarzania odpadów według zastrz. 4 znamienny tym, że instalację do termicznego przekształcania odpadów (17) stanowi piec obrotowy przeciwprądowy z komorą dopalania (18) i wielostopniowym układem oczyszczania gazów spalinowych (23) oraz układem odzysku ciepła, który stanowi wymiennik ciepła - kocioł parowy (19), turbina parowa (20) oraz generator (21) do produkcji energii elektrycznej.
12. Układ instalacji do kompleksowego przetwarzania odpadów według zastrz. 4 znamienny tym, że suszarnia taśmowo-tunelowa (12) lub układ suszarni tunelowo-taśmowych (12) jest odbiornikiem ciepła z instalacji termicznego przekształcania odpadów.
13. Układ instalacji do kompleksowego przetwarzania odpadów według zastrz.4 znamienny tym, że instalacja do termicznego przekształcania odpadów połączona jest poprzez kocioł parowy (19) i turbinę parową (20) z co najmniej jedną suszarnią taśmowo-tunelową (12) i/lub z układem suszarni taśmowo-tunelowych (12).
Oznaczenia na schemacie ideowym
1. magazyn odpadów do wytwarzania paliwa alternatywnego
2. magazyn odpadów do termicznego przekształcania
3. taśmociąg załadowczy
4. układ rozdrabniania I stopnia
5. przenośnik taśmowy lub układ przenośników taśmowych
6. separator zanieczyszczeń ferromagnetycznych
7. separator zanieczyszczeń mineralnych
8. układ rozdrabniania II stopnia
9. instalacja do odpylania powietrza
10. separator zanieczyszczeń ferromagnetycznych
11. przenośnik taśmowy rewersyjny
12. suszarnia taśmowo-tunelowa lub układ suszarni taśmowo-tunelowych
12a. układ nagrzewania powietrza w suszarni taśmowo-tunelowej
13. komora chłodzenia
PL 235 357 B1
14. przenośnik taśmowy z rozrzutnikiem
15. magazyn paliwa alternatywnego
16. układ załadunku odpadów
17. piec do termicznej utylizacji odpadów
18. komora dopalania
19. wymiennik ciepła - kocioł parowy
20. turbina parowa
21. generator
22. kondensator pary
23. instalacja do oczyszczania gazów spalinowych
24. instalacja do oczyszczania powietrza
PL398983A 2012-04-26 2012-04-26 Sposób kompleksowego przetwarzania odpadów w tym odpadów niebezpiecznych z wytworzeniem produktów użytecznych, oraz układ instalacji do stosowania tego sposobu PL235357B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL398983A PL235357B1 (pl) 2012-04-26 2012-04-26 Sposób kompleksowego przetwarzania odpadów w tym odpadów niebezpiecznych z wytworzeniem produktów użytecznych, oraz układ instalacji do stosowania tego sposobu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL398983A PL235357B1 (pl) 2012-04-26 2012-04-26 Sposób kompleksowego przetwarzania odpadów w tym odpadów niebezpiecznych z wytworzeniem produktów użytecznych, oraz układ instalacji do stosowania tego sposobu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL398983A1 PL398983A1 (pl) 2013-10-28
PL235357B1 true PL235357B1 (pl) 2020-06-29

Family

ID=49449326

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL398983A PL235357B1 (pl) 2012-04-26 2012-04-26 Sposób kompleksowego przetwarzania odpadów w tym odpadów niebezpiecznych z wytworzeniem produktów użytecznych, oraz układ instalacji do stosowania tego sposobu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL235357B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL398983A1 (pl) 2013-10-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7611576B2 (en) Method and plant for processing waste
CN104056842B (zh) 生活垃圾处理系统
KR101200479B1 (ko) 폐기물 처리시스템
KR100445534B1 (ko) 폐기물을 분말형 연료로 제조하는 방법
JP2006205027A (ja) 含水有機汚泥等の減容・減量装置及びその方法
KR20020080541A (ko) 폐기물 고형 연료를 제조하는 방법
US5154128A (en) Process for salvaging waste and device for preparing said waste
JP4953373B2 (ja) 廃棄物処理発電炉
CA2463980C (en) Process and apparatus for disposing of municipal solid waste
KR100775568B1 (ko) 슬러지의 건조 장치 및 셀 제조 방법
JP5156253B2 (ja) アスコン工場における産廃焼却施設の設置による省エネ方法
PL235357B1 (pl) Sposób kompleksowego przetwarzania odpadów w tym odpadów niebezpiecznych z wytworzeniem produktów użytecznych, oraz układ instalacji do stosowania tego sposobu
KR20000003303A (ko) 하수 슬러지 처리방법
JPH08332469A (ja) サーマルサイクル・環境保全型複合システムによる小型都市ごみ処理設備
CN110864308B (zh) 精对苯二甲酸残渣无害化回收焚烧处理方法
US11965651B2 (en) Process for producing biomass by treatment of organic waste with two-step drying
KR200199645Y1 (ko) 쓰레기 소각로 폐열을 이용한 음식쓰레기의 건조화 및 소각처분장치
JP4918185B1 (ja) ハイブリッド式焼却炉システム
RU2788409C1 (ru) Установка для утилизации отходов
KR100287411B1 (ko) 냉동 분쇄기를 이용한 분말식 소각 설비 및 소각 방법
KR20160109274A (ko) 폐기물 재활용 발전장치
KR20030012929A (ko) 생활·산업폐기물로 가연성 연료(was) 생산과 소각연소발전·열 활용시스템 장치의 설비 및 그 시설 설치활용방법
CN217109537U (zh) 一种适用于高灰分燃料煤气化发电的固废循环系统
US20230122230A1 (en) Integrated plant for refuse incineration and for producing rock wool, and method for operating the plant
JP2003042420A (ja) 廃棄物処理方法及び処理設備