PL235188B1 - Układ urządzeń do odzysku ciepła ze ścieków odpadowych, zwłaszcza komunalnych, zawierających odpady stałe i płynne - Google Patents

Układ urządzeń do odzysku ciepła ze ścieków odpadowych, zwłaszcza komunalnych, zawierających odpady stałe i płynne Download PDF

Info

Publication number
PL235188B1
PL235188B1 PL417929A PL41792916A PL235188B1 PL 235188 B1 PL235188 B1 PL 235188B1 PL 417929 A PL417929 A PL 417929A PL 41792916 A PL41792916 A PL 41792916A PL 235188 B1 PL235188 B1 PL 235188B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
sewage
heat
collector
arrangement according
coil
Prior art date
Application number
PL417929A
Other languages
English (en)
Other versions
PL417929A1 (pl
Inventor
Nina Czerwińska
Original Assignee
Czerwinska Nina Agencja Nowa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Czerwinska Nina Agencja Nowa filed Critical Czerwinska Nina Agencja Nowa
Priority to PL417929A priority Critical patent/PL235188B1/pl
Publication of PL417929A1 publication Critical patent/PL417929A1/pl
Publication of PL235188B1 publication Critical patent/PL235188B1/pl

Links

Landscapes

  • Heat-Pump Type And Storage Water Heaters (AREA)
  • Heat-Exchange Devices With Radiators And Conduit Assemblies (AREA)
  • Heat Treatment Of Water, Waste Water Or Sewage (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest układ urządzeń do odzysku ciepła ze ścieków odpadowych, zwłaszcza komunalnych, zawierających odpady stałe i płynne.
Jak się szacuje, zapotrzebowanie ludzkości na energię, w tym energię cieplną, wzrasta czterokrotnie co 80 lat, więc odzysk ciepła odpadowego stał się koniecznością z przyczyn ekonomicznych i ochrony środowiska naturalnego. Wytworzenie dostatecznej ilości energii, w tym energii cieplnej, należy do najbardziej istotnych problemów naszych czasów.
Ogromnym, dotychczas w niewielkim stopniu wykorzystywanym rezerwuarem energii cieplnej jest ciepło odpadowe, w tym ze ścieków komunalnych, którego odzysk z zastosowaniem technik termodynamicznych z udziałem pomp ciepła jest bardzo tani i efektywny. W literaturze przedmiotu przyjmuje się, że zapotrzebowanie na wodę pitną na jednego mieszkańca miasta wynosi na dobę około 35 litrów. Natomiast średnia temperatura ścieków komunalnych, zawierających odpady stałe i płynne, w zależności od pory roku i obiektu waha się od 10°C do 25°C. Powstaje więc ogromna ilość energii cieplnej zakumulowanej w ściekach komunalnych. Energię tę można w łatwy i tani sposób odzyskać w instalacjach cieplnych, a nawet zwielokrotnić stosując nowoczesne pompy ciepła, których sprawność energetyczna jest bardzo wysoka i wynosi η = 3 - 4.
Znany jest z opisu patentowego PL Nr 196 376 układ urządzeń do odzysku ciepła z odchodów zwierząt inwentarskich, stanowiący jeden zwój, do którego przytwierdzone są końcami rurkowe ciepłowody tworzące z wężownicą rozgałęzienia, przy czym ciepłowody mają zaślepione końce i są wypełnione medium.
Dotychczas nieznany jest układ urządzeń do odzysku ciepła ze ścieków komunalnych zawierających odpady stałe i płynne. Natomiast znany z patentu układ urządzeń przeznaczony jest dla niewielkiej masy odpadów zwierząt inwentarskich.
Celem wynalazku jest efektywny odzysk ciepła ze ścieków odpadowych, zwłaszcza komunalnych, zawierających odpady stałe i płynne, a zagadnieniem technicznym wymagającym rozwiązania dla osiągnięcia tego celu jest opracowanie prostego w wykonaniu i eksploatacji układu urządzeń.
Przedmiotem wynalazku jest układ urządzeń, złożony co najmniej z kolektora, pompy obiegowej, pompy ciepła, wymiennika ciepła, odznaczający się tym, że kolektor stanowi studnię, w której cembrowinach osadzona jest wężownica, która wypełniona jest wodą zawierającą inhibitor korozji, wprawianą w obieg pompą obiegową. Wężownica połączona jest z pierwszym wymiennikiem ciepła sprzężonym z pompą ciepła, a następnie z drugim wymiennikiem ciepła. Kolektor wyposażony jest w wewnętrzny króciec, w postaci rury ściekowej, której ujście usytuowane jest w pobliżu jego dna. Cembrowiny kolektora zaopatrzone są w rozprężne uchwyty, w których mocowana jest wężownica, wykonana korzystnie z miedzi albo stali nierdzewnej. Umieszczony wewnątrz kolektora króciec, w jego górnej części zaopatrzony jest w zawór wlotowy, poprzez który ścieki komunalne wprowadzane są do kolektora. W wyniku sedymentacji, ścieki pozbawione odpadów stałych okresowo poprzez zawór wylotowy kierowane są bezpośrednio do kanalizacji ściekowej. Celem odzyskania ciepła biologicznego z odpadów stałych i uniemożliwienia ich zestalania się, ścieki komunalne napowietrza się przez odrębny napowietrzający układ złożony ze sprężarki i zbiornika ciśnieniowego oraz rury napowietrzającej, zakończonej spiralą usytuowaną na dnie kolektora zaopatrzoną w otwory napowietrzające.
Istotnymi zaletami rozwiązania według wynalazku, dzięki zastosowaniu kolektora w postaci studni i umieszczeniu wewnątrz jej króćca w postaci rury, podającego ścieki komunalne zawierające odpady stałe i płynne, którego ujście usytuowane jest w pobliżu dna kolektora, jest znaczne wyeliminowanie wahań temperatury osadzonych w nim ścieków komunalnych. Ponadto w przypadku napowietrzenia ścieków komunalnych, uzyskuje się dodatkowe podwyższenie ich temperatury wskutek powstałego ciepła biologicznego.
Kolektor według wynalazku, dzięki podawaniu do niego ścieków komunalnych od dołu, spełnia również rolę odstojnika ścieków, gdyż górna ich warstwa pozbawiona jest odpadów stałych i może być zrzucana bezpośrednio do kanalizacji ściekowej. Zaletą układu urządzeń według wynalazku jest również to, że kolektor osadzony w ziemi jest oszczędny i estetyczny w zabudowie.
Układ urządzeń według wynalazku został zilustrowany w jego przykładowym wykonaniu na rysunku przedstawiającym jego schemat blokowy, nie ograniczając jego zakresu ochrony.
Jak uwidoczniono na schemacie, układ urządzeń złożony jest z kolektora 1, stanowiącego studnię, w której cembrowinach 2 osadzona jest wężownica 3.
PL 235 188 B1
Kolektor 1 wyposażony jest w wewnętrzny króciec 4, stanowiący rurę ściekową, której ujście usytuowane jest w pobliżu jego dna.
Króciec 4 z jednej strony połączony jest poprzez zawór wlotowy 5 z rurą ściekową 6, a z drugiej poprzez pompę ściekową 7 z kanalizacją ściekową. Do kanalizacji ściekowej podawane są również odpady płynne poprzez zawór wylotowy 8.
Cembrowiny 2 kolektora i zaopatrzone są w rozprężne uchwyty 9, w których mocowana jest wężownica 3 połączona pompą obiegową 10 z pierwszym wymiennikiem ciepła 11.
Pierwszy wymiennik ciepła 11 sprzężony jest z pompą ciepła 12 połączoną z drugim wymiennikiem ciepła 13, zasilającym instalacje C O. i C.W.O.
Układ urządzeń według wynalazku wyposażony jest również w układ napowietrzania ścieków komunalnych, złożony ze sprężarki 14 i zbiornika ciśnieniowego 15, który połączony jest z rurą napowietrzającą 16, zakończoną spiralą 17 usytuowaną na dnie kolektora 1.
Spirala 17 jest zaopatrzona w napowietrzające otwory 18.
Zasada działania układu urządzeń według wynalazku polega na tym, że pompa ciepła 12 pobiera energię cieplną ze sprzężonego z nią pierwszego wymiennika ciepła 11, zasilanego czynnikiem chłodzącym krążącym w obiegu zamkniętym w wężownicy 3, wymuszonym pompą obiegową 10.
Czynnik chłodzący krążący w wężownicy 3 pobiera ciepło z odpadów komunalnych zawartych w kolektorze 1 wraz z dodatkowym ciepłem pochodzącym z biologicznego rozkładu napowietrzonych odpadów stałych przez układ napowietrzania oraz z ciepła ziemi. Pompa ciepła 12 zasila drugi wymiennik ciepła 13, zasilający instalacje C O. i C.W.O.
Układ urządzeń według wynalazku ma szerokie zastosowanie do odzysku ciepła ze ścieków komunalnych zrzucanych do kanalizacji przez budynki jedno- i wielorodzinne, zespoły zabudów szkół, uniwersytetów, szpitali i innych budynków działalności publicznej.

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Układ urządzeń do odzysku ciepła ze ścieków odpadowych, zwłaszcza komunalnych, zawierających odpady stałe i płynne, złożony co najmniej z kolektora, pompy obiegowej, pompy ciepła, wymiennika ciepła, znamienny tym, że kolektor (1) stanowi studnię, w której cembrowinach (2) osadzona jest wężownica (3) wypełniona wodą zawierającą inhibitor korozji, wprawiana w obieg pompą obiegową (10) i połączona z pierwszym wymiennikiem ciepła (11) sprzężonym z pompą ciepła (12), a następnie z drugim wymiennikiem ciepła (13), przy czym kolektor (1) wyposażony jest w wewnętrzny króciec (4) w postaci rury ściekowej, której ujście usytuowane jest w pobliżu jego dna.
  2. 2. Układ urządzeń według zastrz. 1, znamienny tym, że cembrowiny (2) kolektora (1) zaopatrzone są w rozprężne uchwyty (9), w których mocowana jest wężownica (3).
  3. 3. Układ urządzeń według zastrz. 1, znamienny tym, że wężownica (3) wykonana jest korzystnie z miedzi albo stali nierdzewnej.
  4. 4. Układ urządzeń według zastrz. 1, znamienny tym, że w pompie ciepła (12) jako czynnik chłodzący stosuje się czynnik bezchlorkowy.
  5. 5. Układ urządzeń według zastrz. 1, znamienny tym, że króciec (4) w jego górnej części zaopatrzony jest w zawór wlotowy (5).
  6. 6. Układ urządzeń według zastrz. 1, znamienny tym, że jest korzystnie wyposażony w odrębny napowietrzający układ, złożony ze sprężarki (14), zbiornika ciśnieniowego (15) oraz rury napowietrzającej (16) zakończonej spiralą (17) zaopatrzoną w napowietrzające otwory (18).
PL417929A 2016-07-12 2016-07-12 Układ urządzeń do odzysku ciepła ze ścieków odpadowych, zwłaszcza komunalnych, zawierających odpady stałe i płynne PL235188B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL417929A PL235188B1 (pl) 2016-07-12 2016-07-12 Układ urządzeń do odzysku ciepła ze ścieków odpadowych, zwłaszcza komunalnych, zawierających odpady stałe i płynne

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL417929A PL235188B1 (pl) 2016-07-12 2016-07-12 Układ urządzeń do odzysku ciepła ze ścieków odpadowych, zwłaszcza komunalnych, zawierających odpady stałe i płynne

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL417929A1 PL417929A1 (pl) 2018-01-15
PL235188B1 true PL235188B1 (pl) 2020-06-01

Family

ID=60937447

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL417929A PL235188B1 (pl) 2016-07-12 2016-07-12 Układ urządzeń do odzysku ciepła ze ścieków odpadowych, zwłaszcza komunalnych, zawierających odpady stałe i płynne

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL235188B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL417929A1 (pl) 2018-01-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2575955C2 (ru) Система рекуперации тепла, способ рекуперации тепла, применение такой системы и такого способа
US4619311A (en) Equal volume, contraflow heat exchanger
US20060242983A1 (en) Geothermal system utilizing supplemental ground heat from drainage fields
EP3532775B1 (en) Recovery system and method for recovery of thermal energy from waste water
RU2004106654A (ru) Тепловая электрическая станция
AU2011326349A1 (en) A process and apparatus for recovering energy from wastewater
CN104534652A (zh) 游泳馆污水废气热能回收循环利用装置及循环利用方法
PL235188B1 (pl) Układ urządzeń do odzysku ciepła ze ścieków odpadowych, zwłaszcza komunalnych, zawierających odpady stałe i płynne
GB2379006A (en) A waste water heat recovery system
GB2440151A (en) An arrangement for recovering heat energy from waste water
WO2018193320A1 (en) Sewage heat recovery unit
EP2463609A2 (en) Modular waste water heat exchanger
DK2339076T3 (en) Wastewater collection Shaft
CA2626031A1 (en) An integrated domestic utility system
CZ2019111A3 (cs) Způsob využití tepelné energie komunálních odpadních vod z obytných domů a kondominií a zařízení k provádění způsobu
KR101406437B1 (ko) 폐열회수기
Vaičiūnas et al. Analysis of drain water heat exchangers system in wellness center
KR20090106825A (ko) 하수 폐열원을 이용한 급탕전용 시스템
CA2550281A1 (en) Method of increasing heat recovered by gfxtm system
CN201897315U (zh) 废水能热量回收装置
CN204421349U (zh) 游泳馆污水、废气热能回收恒温除湿循环利用装置
RU216381U1 (ru) Рекуператор теплоты сточных вод
US20170045237A1 (en) Tank for energy recovery
Lund Geothermal direct-heat utilization
Vaičiūnas et al. Analysis of drain water heat exchangers and their perspectives in Lithuania