PL234621B1 - Sposób otrzymywania termoplastycznych kompozytów wzmacnianych celulozowymi włóknami krótkimi - Google Patents

Sposób otrzymywania termoplastycznych kompozytów wzmacnianych celulozowymi włóknami krótkimi Download PDF

Info

Publication number
PL234621B1
PL234621B1 PL413335A PL41333515A PL234621B1 PL 234621 B1 PL234621 B1 PL 234621B1 PL 413335 A PL413335 A PL 413335A PL 41333515 A PL41333515 A PL 41333515A PL 234621 B1 PL234621 B1 PL 234621B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
matrix
polymer
compatibilizer
composite
fibers
Prior art date
Application number
PL413335A
Other languages
English (en)
Other versions
PL413335A1 (pl
Inventor
Piotr Franciszczak
Andrzej Błędzki
Agnieszka Meljon
Agata Szmergalska
Original Assignee
Univ West Pomeranian Szczecin Tech
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ West Pomeranian Szczecin Tech filed Critical Univ West Pomeranian Szczecin Tech
Priority to PL413335A priority Critical patent/PL234621B1/pl
Publication of PL413335A1 publication Critical patent/PL413335A1/pl
Publication of PL234621B1 publication Critical patent/PL234621B1/pl

Links

Landscapes

  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Injection Moulding Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Processes Of Treating Macromolecular Substances (AREA)
  • Reinforced Plastic Materials (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania termoplastycznych kompozytów wzmacnianych celulozowymi włóknami krótkimi do przetwórstwa wtryskowego.
Z publikacji Jaszkiewicz A., Błędzki A. K., Meljon. Dynamic Mechanical Thermal Analysis of Biocomposites Based on PLA and PHBV-A Comparative Study to PP Counterparts. Journal of Applied Polymer Science 2013; 130(5):3175—3183; Graupner N., Fischer H., Ziegmann G, Mussig J. Improvement and analysis of fibre/matrix adhesion of regenerated cellulose fibre reinforced PP-, MAPP- and PLA-composites by the use of Eucalyptus globulus lignin. Composites Part B 2014;66:117-125 oraz Khan M. A., Ganster J., Fink H.-P. Hybrid composites of jute and man-made cellulose fibers with polypropylene by injection moulding, Composites Part A 2009;40(6-7):846-851 znane są kompozyty polimerowe wzmacniane włóknami regenerowanej celulozy na osnowie polipropylenu (PP), w których kompatybilizatorem jest polipropylen szczepiony bezwodnikiem kwasu m aleinowego (MAH-g-PP) Z publikacji Ganster J., Fink H.-P., Pinnow M. High-tenacity man-made cellulose fibre reinforced thermoplastics - Injection moulding compounds with polypropylene and alternative matrices. Composites Part A 2006;37(10):1796-1804 oraz Pollanen M., Suvanto M., Pakkanen T. T. Cellulose reinforced high density polyethylene composites - Morphology, mechanical and thermal expansion properties. Composites Science and Technology 2013;76:21-28 znane są kompozyty polimerowe na osnowie polietylenu i polistyrenu (PE i PS) z analogicznymi kompatybilizatorami w postaci wosków o reaktywności bezwodnika maleinowego. Znane są także, między innymi z publikacji Błędzki A. K., Jaszkiewicz A., Scherzer D. Mechanical properties of PLA composites with man-made cellulose and abaca fibres. Composites Part A 2009;40(4):404-412 kompozyty wzmocnione włóknami celulozy na osnowie PLA z niemodyfikowaną interfazą.
Sposób otrzymywania termoplastycznych kompozytów wzmacnianych celulozowymi włóknami krótkimi, według wynalazku polegający na mieszaniu osnowy polimerowej i włókien krótkich celulozy i kompatybilizatora charakteryzuje się tym, że w dwóch granulatach kompozytowych A i B modyfikuje się interfazę osnowa polimerowa-włókna celulozowe przy pomocy kompatybilizatora lub antykompatybilizatora. Granulat kompozytowy A i B otrzymuje się poprzez mieszanie w stanie stopionym osnowy polimerowej z włóknami celulozowymi w stosunku od 70:30% wagowych do 50:50% Wagowych. Udział w granulacie A kompatybilizatora, którym jest wosk polimerowy mieszalny z polimerem osnowy wynosi 0.5-3% wagowych w stosunku do polimeru osnowy, zaś w granulacie B udział antykompatybilizatora, którym jest wosk polimerowy niemieszalny z polimerem osnowy wynosi 0.25-3% wagowych w stosunku do polimeru osnowy. Następnie granulaty A i B miesza się w stanie stopionym stosunku od 1:1 do 3:1 w czasie dalszego przetwórstwa wtryskowego lub ekstruzji, otrzymując kompozyt o zróżnicowanej interfazie włókno-osnowa. Jako osnowę polimerową stosuje się polipropylen, polietylen, poli(tereftalan etylenu), poli(tereftalan butylenu), polilaktyd, poliamid lub polioksymetylen. Jako kompatybilizator lub antykompatybilizator stosuje się polimerowy wosk polipropylenowy, polietylenowy, kopolimer etylenowy, kopolimer styrenowo-akrylowy. Osnowa polimerowa i włókna w granulacie kompozytowym A i B są takie same.
Wosk polimerowy dobiera się dla poszczególnego granulatu kompozytowego w zależności od osnowy polimerowej tak, aby w granulacie A był kompatybilizatorem, to znaczy był mieszalny z osnową, a w granulacie B antykompatybilizatorem, to znaczy był niemieszalny z osnową.
Włóknami celulozowymi mogą być na przykład włókna technicznej celulozy firmy Cordenka, otrzymywane w procesie Rayon-Viscose.
Granulaty kompozytowe A i B miesza się ze sobą przed dozowaniem do leja zasypowego wtryskarki. Zaleca się stosowanie przeciwciśnienia rzędu 50-100 barów celem zapewnienia dobrego wymieszania ze sobą składników A i B w stanie stopionym. W celu zapewnienia lepszej dystrybucji kompatybilizowanych i antykompatybilizowanych włókien w kompozycie wskazane jest użycie dodatkowo mieszalnika statycznego przeznaczonego do przetwórstwa wtryskowego. Kompozyt o selektywnie modyfikowanych dwóch interfazach powstaje na drugim etapie przetwórstwa na przykład przetwórstwa wtryskowego.
Kompozyty otrzymane według wynalazku mają wysokie parametry wytrzymałościowe (max. spadek ~10%) oraz udarnościowe (wzrost do ~30-50%) w stosunku do analogicznego kompozytu z w pełni skompatybilizowanymi włóknami. W otrzymanym według wynalazku materiale kompozytowym o zróżnicowanej interfazie, włókna kompatybilizowane odpowiedzialne są za przenoszenie obciążeń, natomiast włókna antykompatybilizowane zapewniają pochłanianie energii udarowej w cza
PL 234 621 B1 sie pękania poprzez wyciąganie antykompatybilizowanych włókien z osnowy. Sposób zapewnia selektywną modyfikację włókien, dzięki której na etapie przetwórstwa wtryskowego kompatybilizatory nie modyfikują właściwości powierzchniowych włókien antykompatybilizowanych oraz antykompatyblizatory nie modyfikują właściwości powierzchniowych włókien kompatybilizowanych. Ze względu na występujący pozytywny efekt hybrydowy, w którym włókna antykompatybilizowane o słabej interfazie włókno- osnowa pomagają w przenoszeniu naprężeń z osnowy na włókna kompatybilizowane, wytrzymałość kompozytu o zróżnicowanej interfazie nie odbiega znacząco od tego samego kompozytu wzmacnianego wyłącznie kompatybilizowanymi włóknami. Sposób według wynalazku jest prosty w użyciu na konwencjonalnych maszynach przetwórczych i nie odbiega od stosowanych klasycznie metod przetwórstwa PP wzmacnianego włóknami szklanymi lub mączką drzewną (WPC),
Sposób według wynalazku przedstawiono w przykładach wykonania.
P r z y k ł a d 1
Otrzymano kompozyt na bazie osnowy polipropylenowej PP. W celu otrzymania granulatu kompozytowego A zmieszano w stanie stopionym osnowę polipropylenową z technicznymi włóknami celulozowymi krótkimi w stosunku 60/40% wag. Udział kompatybilizatora: wosk polipropylenowy szczepiony bezwodnikiem kwasu maleinowego (MAH-g-PP) wynosił 0.5% wagowych w osnowie. W celu otrzymania granulatu kompozytowego B zmieszano w stanie stopionym osnowę polipropylenową z technicznymi włóknami celulozowymi krótkimi w stosunku 60/40% wag. Udział antykompatybilizatora: wosk polietylenowy szczepiony bezwodnikiem kwasu maleinowego (MAH-g-PE) wynosił 0.25% wagowych.
Następnie granulat kompozytowy A i B wymieszano ze sobą w stosunku 1:1 przed dozowaniem do leja zasypowego wtryskarki. Po przetwórstwie wtryskowym uzyskuno kompozyt o właściwościach:
- wytrzymałość na zginanie (EN ISO 178): 113MPa odchylenie standardowe 1.8 dla 10-ciu pomiarów,
- udarność z karbem metoda lzoda (EN ISO 180/A): 20 kJ./m2 odchylenie standardowe 0.82 dla 10-ciu pomiarów.
P r z y k ł a d 2
Otrzymano kompozyt na bazie osnowy polilaktydu PLA. W celu otrzymania granulatu kompozytowego A zmieszano w stanie stopionym osnowy polilaktydu z technicznymi włóknami celulozowymi krótkimi w stosunku 60/40% wag. Udział kompatybilizatora: polilaklyd szczepione bezwodnikiem kwasu maleinowego (MAN-g-PLA) wynosił 0.5% wagowych w osnowie. W celu otrzymania granulatu kompozytowego B zmieszano w stanie stopionym osnowę polilaktulu z technicznymi włóknami celulozowymi krótkimi w stosunku 60/40% wag. Udział anykompatybilizatora: polipropylen szczepiony bezwodnikiem kwasu maleinowego (MAH-g-PP) wynosi 0.25% wagowych.
Następnie granulat kompozytowy A i B wymieszano ze sobą w stosunku 1:1 przed dozowaniem do leja zasypowego wtryskarki, Po przetwórstwie wtryskowym uzyskano kompozyt o właściwościach:
- wytrzymałości na zginanie (EN ISO 178): 129MPa odchylenie standardowe 1.9 dla 10-ciu pomiarów,
- udarność z karbem metody Izoda (EN ISO 18(1 A): 10kJ/m2 odchylenie standardowe 0.40 dla 10-ciu pomiarów.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób otrzymywania termoplastycznych kompozytów wzmacnianych włóknami krótkimi polegający na mieszaniu osnowy polimerowej i włókien krótkich celulozy i kompatybilizatora znamienny tym, że w dwóch granulatach kompozytowych A i B modyfikuje się interfazę osnowa potimerowa-wlókna celulozowe przy pomocy kompatybilizatora lub antykompatybilizatora, przy czym granulat kompozytowy A i B otrzymuje sic poprzez mieszanie w stanie stopionym osnowy polimerowej z włóknami celulozowymi w stosunku od 70:30% wagowych do 50:50% wagowych, przy udziale, w granulacie A kompatybilizatora, którym jest wosk polimerowy mieszalny z polimerem osnowy w ilości 0,5-3% wagowych w stosunku do polimeru osnowy, zaś w granulacie B przy udziale antykompatybilizatora, którym jest wosk polimerowy niemieszalny z polimerem osnowy w ilości 0,25-3% wagowych w stosunku do polimeru osnowy, następnie granulaty A i B miesza się w stanie stopionymi stosunku od 1:1 do 3:1
    4 PL 234 621 B1 w czasie dalszego przetwórstwa wtryskowego lub ekstruzji, otrzymując kompozyt o zróżnicowanej interfazie włókno-osnowa.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym. że jako osnowę polimerową stosuje się polipropylen, polietylen, poli(tereftalan etylenu), poli(tereftlalan butylenu), polilaktyd, poliamid lub polioksymetylen.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako kompatybilizator lub antykompatybilizator stosuje się polimerowy wosk polipropylenowy, polietylenowy, kopolimer etylenowy, kopolimer styrenowo-akrylowy.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że osnowa polimerowa i włókna w granulacie kompozytowym A i B są takie same.
PL413335A 2015-08-03 2015-08-03 Sposób otrzymywania termoplastycznych kompozytów wzmacnianych celulozowymi włóknami krótkimi PL234621B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL413335A PL234621B1 (pl) 2015-08-03 2015-08-03 Sposób otrzymywania termoplastycznych kompozytów wzmacnianych celulozowymi włóknami krótkimi

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL413335A PL234621B1 (pl) 2015-08-03 2015-08-03 Sposób otrzymywania termoplastycznych kompozytów wzmacnianych celulozowymi włóknami krótkimi

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL413335A1 PL413335A1 (pl) 2017-02-13
PL234621B1 true PL234621B1 (pl) 2020-03-31

Family

ID=57965303

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL413335A PL234621B1 (pl) 2015-08-03 2015-08-03 Sposób otrzymywania termoplastycznych kompozytów wzmacnianych celulozowymi włóknami krótkimi

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL234621B1 (pl)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP4276142A1 (en) 2022-05-09 2023-11-15 Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Lukasiewicza Method for multiple processing of biodegradable thermoplastic composite products
EP4393998A1 (en) 2023-01-02 2024-07-03 Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Lukasiewicza A biodegradable thermoplastic composite and a method for producing the biodegradable thermoplastic composite

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP4276142A1 (en) 2022-05-09 2023-11-15 Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Lukasiewicza Method for multiple processing of biodegradable thermoplastic composite products
EP4393998A1 (en) 2023-01-02 2024-07-03 Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Lukasiewicza A biodegradable thermoplastic composite and a method for producing the biodegradable thermoplastic composite

Also Published As

Publication number Publication date
PL413335A1 (pl) 2017-02-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Tarrés et al. Bio-polyethylene reinforced with thermomechanical pulp fibers: Mechanical and micromechanical characterization and its application in 3D-printing by fused deposition modelling
Mitchell et al. Recycling disposable cups into paper plastic composites
Karger‐Kocsis et al. Skin‐core morphology and failure of injection‐molded specimens of impact‐modified polypropylene blends
CN101490164B (zh) 热塑性制品和使用改进的母料制造该制品的方法
Doumbia et al. Flax/polypropylene composites for lightened structures: Multiscale analysis of process and fibre parameters
Choudhry et al. Mechanical behaviour of polypropylene and human hair fibres and polypropylene reinforced polymeric composites
US5567364A (en) Amalgamation of polymer materials
Horta et al. Study of wood-plastic composites with reused high density polyethylene and wood sawdust
Hidalgo-Salazar et al. Influence of Incorporation of Natural Fibers on the Physical, Mechanical, and Thermal Properties of Composites LDPE‐Al Reinforced with Fique Fibers
Rabbi et al. Injection-molded natural fiber-reinforced polymer composites–a review
Arribasplata-Seguin et al. Rotational molding parameters of wood-plastic composite materials made of recycled high density polyethylene and wood particles
CN109563350A (zh) 柔性纤维的真空辅助共挤出和所生产的可模制热塑性复合材料
WO2016157151A1 (en) Composite material comprising at least one thermoplastic resin and granular shive from hemp and / or flax
Lisperguer et al. Thermal and mechanical properties of wood flour–polystyrene blends from postconsumer plastic waste
CN104479273B (zh) 吹塑用热塑性树脂组合物及其制备方法
CN106147009A (zh) 一种由再生聚丙烯制备的填充母粒及其制备方法
Tang et al. Rheological behavior and mechanical properties of ultra-high-filled wood fiber/polypropylene composites using waste wood sawdust and recycled polypropylene as raw materials
PL234621B1 (pl) Sposób otrzymywania termoplastycznych kompozytów wzmacnianych celulozowymi włóknami krótkimi
Xie et al. Influence of particle concentration and type on flow, thermal, and mechanical properties of wood-polypropylene composites
Arzondo et al. Injection molding of long sisal fiber–reinforced polypropylene: Effects of compatibilizer concentration and viscosity on fiber adhesion and thermal degradation
Nakao et al. Mechanical properties of injection molded products fabricated by direct fiber feeding injection molding
Pregi et al. Modeling the mechanical properties of polypropylene/lignin/flax hybrid composites
US20130052448A1 (en) Process for the Production of Fiber Reinforced Thermoplastic Composites
Badri et al. Mechanical properties of poyurethane composites from oil palm resources
PT104704A (pt) Compósitos à base de cortiça reforçados com fibras