PL234596B1 - E lektryczne złącze obrotowe - Google Patents

E lektryczne złącze obrotowe Download PDF

Info

Publication number
PL234596B1
PL234596B1 PL422864A PL42286417A PL234596B1 PL 234596 B1 PL234596 B1 PL 234596B1 PL 422864 A PL422864 A PL 422864A PL 42286417 A PL42286417 A PL 42286417A PL 234596 B1 PL234596 B1 PL 234596B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
sleeve
contact
subassembly
shaft
connectors
Prior art date
Application number
PL422864A
Other languages
English (en)
Other versions
PL422864A1 (pl
Inventor
Mariusz ZBOIŃSKI
Mariusz Zboiński
Original Assignee
Przemyslowy Inst Automatyki I Pomiarow Piap
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Przemyslowy Inst Automatyki I Pomiarow Piap filed Critical Przemyslowy Inst Automatyki I Pomiarow Piap
Priority to PL422864A priority Critical patent/PL234596B1/pl
Publication of PL422864A1 publication Critical patent/PL422864A1/pl
Publication of PL234596B1 publication Critical patent/PL234596B1/pl

Links

Landscapes

  • Transmission And Conversion Of Sensor Element Output (AREA)
  • Arrangements For Transmission Of Measured Signals (AREA)

Abstract

Elektryczne złącze obrotowe zawierające obracające się elementy, zaopatrzone w podzespoły przewodzące zawierające płytki PCB, w którym podzespół bieżni stanowi wałek, rozłącznie połączony z pierwszą tuleją (17), na którym promieniowo, równoległe do osi wałka utworzone są co najmniej dwa rzędy bieżni z nierozłącznie osadzonych, korzystnie wklejonych, na wałku, poprzedzielanych przekładkami izolującymi, bieżni stykowych, z których każda połączona jest z co najmniej jednym przewodem, zaś na drugim końcu wałka osadzona jest tulejka podporowa, z którą współpracuje podpora osadzona w drugiej tulei (8) podzespołu styków, w którym od strony podzespołu bieżni, na powierzchni drugiej tulei (8) nierozłącznie osadzone, korzystnie wklejone, są pierścienie stykowe ze stykami sprężystymi, które połączone są ze sobą płytkami PCB podzespołu styków, przy czym styki sprężyste przełożone są przekładkami izolującymi, zaś płytki PCB podzespołu styków zaopatrzone są w złącza wyprowadzające sygnały, które to złącza połączone są z odpowiadającymi im złączami zamontowanymi na przyłączeniowej płytce PCB, zaś podzespół bieżni i podzespół styków połączone są ze sobą przez łożysko lub zespół łożyskujący (16) łączący obrotowo pierwszą tuleję (17) i drugą tuleję (8). Korzystnie na przyłączeniowej płytce PCB zamocowany jest czujnik położenia kątowego współpracujący z magnesem zamocowanym na wałku.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest elektryczne złącze obrotowe mające zastosowanie do przekazywania sygnałów elektrycznych - zasilania, sygnałów sterujących, między dwoma urządzeniami, które znajdują się w ruchu obrotowym.
Z polskiego zgłoszenia P.349049 znane jest elektryczne złącze obrotowe zwłaszcza żurawia, zawierające środkowe pierścienie stykowe i zewnętrzne pierścienie stykowe, składające się z warstwy rdzeniowej - dielektrycznej i pokrywających ją warstw z materiału dobrze przewodzącego prąd elektryczny, w którym pierścienie stykowe są rozmieszczone względem siebie naprzemiennie i na zakładkę. W każdej parze zwróconych ku sobie, współpracujących powierzchni pierścieni - środkowego i zewnętrznego, na jednej z powierzchni są uformowane wzniesienia stykowe. Zespół pierścieni stykowych jest obciążony poosiowo dociskiem sprężynowym - sprężynami.
Z dokumentacji ochronnej RWU.056939 znane jest elektryczne złącze obrotowe, które posiada dwie izolacyjne listwy ustawione względem siebie pod kątem około 135°, do których na przemian są przymocowane jednymi końcami elementy odbierające prąd. Każdy element odbierający prąd składa się z dwóch sprężystych i przewodzących prąd okrągłych prętów, których drugie końce są ściągane spiralną sprężynką. Pręty współpracują z odpowiednio do nich wyprofilowaną bieżnią ślizgowego pierścienia.
Są to złącza o dużych rozmiarach, które nie dają możliwości ich zminiaturyzowania w celu zastosowania w urządzeniach o niedużych gabarytach, takich jak np. konstrukcje robotów.
Z polskiej dokumentacji patentowej Pat.223140 znane jest złącze obrotowe czołowo-koncentryczne przeznaczone do zapewnienia ciągłości obwodu elektrycznego między dwoma obracającymi się względem siebie elementami, które ma statyczną obudowę, wewnątrz której jest umieszczony wewnętrzny pierścień ślizgowy i współosiowy z nim zewnętrzny pierścień ślizgowy, z którymi jest połączony jeden z kabli pary kabli wejściowych. Obudowa ma centralny, osiowy otwór, w którym jest osadzone łożysko ślizgowe wałka napędowego zaopatrzonego w kołnierz, na którym jest osadzony rdzeń. Do rdzenia koncentrycznie są zamocowane, korzystnie za pomocą klejenia, zewnętrzny pierścień kontaktowy oraz wewnętrzny pierścień kontaktowy, do których przylutowane są kable wyjściowe.
Z polskiej dokumentacji patentowej Pat.223138 znane jest poprzeczne elektryczne złącze obrotowe, które zawiera obudowę, wewnątrz której umieszczone są obok siebie, oddzielone izolatorami sekcje przewodzące, z których każda składa się z pierścienia zewnętrznego i pierścienia wewnętrznego komutacyjnego, pomiędzy którymi są umieszczone monolityczne, sprężyste szczotki mające kształt odcinka prostego zakończonego odcinkiem w kształcie łuku ślizgającym się po pierścieniu wewnętrznym - komutacyjnym i są na stałe zamocowane w pierścieniu zewnętrznym.
Z polskiej dokumentacji patentowej Pat.224326 znane jest współosiowe złącze obrotowe elektryczno-mechaniczne przeznaczone zwłaszcza do łączenia profili o okrągłych przekrojach poprzecznych, w który złącze elektryczne składa się z płytki PCB, połączonej z czołową stroną jednego profilu, wyposażonej w przewodzącą bieżnię, i płytki PCB, połączonej z czołową stroną drugiego profilu, wyposażonej w sprężyste piny, przy czym przewody elektryczne bieżni, jak i pinów przebiegają wewnątrz łączonych profili.
Elektryczne złącze obrotowe zawierające obracające się elementy, zaopatrzone w podzespoły przewodzące zawierające płytki PCB charakteryzuje się według wynalazku tym, że podzespół bieżni stanowi wałek, rozłącznie połączony z pierwszą tuleją, na którym promieniowo, równoległe do osi wałka utworzone są co najmniej dwa rzędy bieżni z nierozłącznie osadzonych, korzystnie wklejonych, na wałku, poprzedzielanych przekładkami izolującymi, bieżni stykowych. Każda z bieżni stykowych połączona jest z co najmniej jednym przewodem, zaś na drugim końcu wałka osadzona jest tulejka podporowa, z którą współpracuje jako para łożyskująca podpora osadzona w drugiej tulei podzespołu styków. W podzespole styków od strony podzespołu bieżni, na powierzchni drugiej tulei nierozłącznie osadzone, korzystnie wklejone, są pierścienie stykowe ze stykami sprężystymi, które połączone są ze sobą płytkami PCB podzespołu styków. Styki sprężyste przełożone są przekładkami izolującymi, zaś płytki PCB podzespołu styków zaopatrzone są w złącza wyprowadzające sygnały. Złącza te połączone są z odpowiadającymi im złączami zamontowanymi na przyłączeniowej płytce PCB. Podzespół bieżni i podzespół styków połączone są ze sobą przez łożysko lub zespół łożyskujący łączący obrotowo pierwszą tuleję i drugą tuleję.
Korzystnie na przyłączeniowej płytce PCB zamocowany jest czujnik położenia kątowego współpracujący z magnesem zamocowanym na wałku.
PL 234 596 B1
Złącze znajduje zastosowanie w parach obrotowych, gdzie istnieje łożyskowanie możliwe jest umocowanie obu podzespołów w sposób stabilny względem siebie z wykorzystaniem istniejącego łożyskowania pary obrotowej.
Rozwiązanie złącza obrotowego według wynalazku umożliwia jego miniaturyzację, przy zachowaniu parametrów, jak dla złącz o większych rozmiarach. Odpowiednią sztywność, złącze zawdzięcza centrującemu ustawieniu wałka i drugiej tulei. Dzięki odpowiedniemu łożyskowaniu i promieniowemu rozmieszczeniu większej liczby styków, zawsze występuje styk z którymś ze styków - zachowana zostaje ciągłość połączenia, nawet przy wystąpieniu drgań lub bicia. Zastosowanie wielu styków sprężystych powoduje, że pojawia się wzrost pewności połączenia w przypadku bicia promieniowego bieżni i szczotek względem siebie. W porównaniu do tradycyjnych rozwiązań, gdzie styk jest najczęściej jedno lub dwupunktowy i po jednej stronie układu, w tym wypadku styk jest wielopunktowy po obwodzie. Nawet jeżeli jedna strona bieżni oddali się wskutek bicia od styków, to dociśnie mocniej styki po drugiej stronie bieżni.
Złącze znajduje zastosowanie w parach obrotowych o niskich wymiarach, zwłaszcza tam, gdzie średnica otworu pod złącze nie przekracza 30 mm, a wymagane prądy przenoszone przez złącze są powyżej 3 A na jedną linię sygnałową.
Wynalazek jest bliżej objaśniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia podzespół bieżni w widoku perspektywicznym, fig. 2 przedstawia częściowo złącze w półprzekroju, fig. 3 przedstawia złącze w przekroju poprzecznym, fig. 4 częściowo przedstawia złącze w przekroju podłużnym, a fig. 5 przedstawia złącze w przekroju poprzecznym.
W celu podania sygnału pomiarowego do przyłączeniowej płytki PCB 12, wałek 1 jednostronnie zaopatrzony w kołnierz osadzono i przymocowano za pośrednictwem tego kołnierza śrubami 18 do pierwszej tulei 17. Na wałku 1 osadzone są poprzez połączenie nierozłączne - klejenie lub na wcisk, bieżnie stykowe 2 ułożone promieniowo, równolegle do osi wałka 1. W każdej z bieżni zagnieciono mechanicznie od jednego do czterech przewodów 3, które wyciągnięto przez otwory w pozostałych bieżniach 2, przekładkach 4 i wałku 1. Pomiędzy bieżniami 2 osadzono na wałku 1 przekładki izolujące
4. Osadzono czterdzieści bieżni stykowych 2. Na końcu wałka 1 za bieżniami 2 i przekładkami 4 osadzono tulejkę 5 pełniącą również rolę elementu łożyskującego. Łożyskowanie to ma na celu kasowanie bicia promieniowego podzespołu bieżni względem podzespołu styków i służy jako podpora, a nie układ przenoszący obciążenie pomiędzy oboma podzespołami. Z tulejką 5 współpracuje jako para łożyskująca podpora 19 osadzona w tulei 8. W tulei 8 osadzono nierozłącznie - poprzez klejenie lub na wcisk, pierścienie stykowe 6 ze stykami sprężystymi 7 i przekładkami izolującymi 9. Pierścienie stykowe 6 są połączone ze sobą płytkami PCB podzespołu styków 10 zaopatrzonymi w złącza wyprowadzające sygnały 11. Płytki podzespołu styków 10 są połączone z pierścieniami stykowymi 6 za pomocą lutowania. Złącza 11 wyprowadzają sygnały na przyłączeniową płytkę PCB 12 za pomocą odpowiadających im złączy 13 zamontowanych na przyłączeniowej płytce PCB 12. Na przyłączeniowej płytce PCB 12 zamocowany jest czujnik położenia kątowego 14 współpracujący z magnesem 15, który zamocowany jest na wałku 1. Daje on informację o absolutnym i/lub inkrementalnym położeniu obu podzespołów - podzespołu bieżni i podzespołu styków. Podzespół bieżni i podzespół styków połączone są ze sobą przez zespół łożyskujący 16 osadzony w tulejach 8 i 17, łączący je obrotowo. Droga sygnału elektrycznego przez złącze obrotowe wygląda następująco (w obu kierunkach): przewód 3 - bieżnia 2 - styk 7 - pierścień 6 - płytka PCB podzespołu styków 10 - złącze 11 - złącze 13 - przyłączeniowa płytka PCB 12. Racjonalna liczba bieżni stykowych nie przekracza 40.

Claims (2)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Elektryczne złącze obrotowe zawierające obracające się elementy, zaopatrzone w podzespoły przewodzące zawierające płytki PCB, znamienne tym, że podzespół bieżni stanowi wałek (1) , rozłącznie połączony z pierwszą tuleją (17), na którym promieniowo, równoległe do osi wałka (1) utworzone są co najmniej dwa rzędy bieżni z nierozłącznie osadzonych, korzystnie wklejonych, na wałku (1), poprzedzielanych przekładkami izolującymi (4), bieżni stykowych (2) , z których każda połączona jest z co najmniej jednym przewodem (3), zaś na drugim końcu wałka (1) osadzona jest tulejka podporowa (5), z którą współpracuje jako para łożyskująca podpora (19) osadzona w drugiej tulei (8) podzespołu styków, w którym od strony podzespołu
    PL 234 596 Β1 bieżni, na powierzchni drugiej tulei (8) nierozłącznie osadzone, korzystnie wklejone, są pierścienie stykowe (6) ze stykami sprężystymi (7), które połączone są ze sobą płytkami PCB podzespołu styków (10), przy czym styki sprężyste (7) przełożone są przekładkami izolującymi (9), zaś płytki PCB podzespołu styków (10) zaopatrzone są w złącza wyprowadzające sygnały (11), które to złącza połączone są z odpowiadającymi im złączami (13) zamontowanymi na przyłączeniowej płytce PCB (12), zaś podzespół bieżni i podzespół styków połączone są ze sobą przez łożysko lub zespół łożyskujący (16) łączący obrotowo pierwszą tuleję (17) i drugą tuleję (8).
  2. 2. Złącze według zastrz. 1, znamienne tym, że na przyłączeniowej płytce PCB (12) zamocowany jest czujnik położenia kątowego (14) współpracujący z magnesem (15) zamocowanym na wałku (1).
PL422864A 2017-09-15 2017-09-15 E lektryczne złącze obrotowe PL234596B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422864A PL234596B1 (pl) 2017-09-15 2017-09-15 E lektryczne złącze obrotowe

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422864A PL234596B1 (pl) 2017-09-15 2017-09-15 E lektryczne złącze obrotowe

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL422864A1 PL422864A1 (pl) 2019-03-25
PL234596B1 true PL234596B1 (pl) 2020-03-31

Family

ID=65799952

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL422864A PL234596B1 (pl) 2017-09-15 2017-09-15 E lektryczne złącze obrotowe

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL234596B1 (pl)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4870311A (en) * 1988-10-11 1989-09-26 Honeywell Inc. Wireless slip ring assembly
SE9903681L (sv) * 1999-10-13 2001-04-14 Olof Hansson Med Truconex Engi Anordning vid robot
US6299454B1 (en) * 2000-03-23 2001-10-09 Methode Electronics, Inc. Steering column interconnector having conductive elastic rolling contacts
PL224326B1 (pl) * 2013-12-23 2016-12-30 Przemysłowy Inst Automatyki I Pomiarów Piap Współosiowe złącze obrotowe elektryczno-mechaniczne

Also Published As

Publication number Publication date
PL422864A1 (pl) 2019-03-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10153595B2 (en) Plug connector part, shielded plug connector unit and locking sleeve therefor
JP5599907B2 (ja) 大電流コネクタ
US9502796B2 (en) Plug connector for differential data transmission
US8348677B2 (en) Slip-ring unit
CN110148866B (zh) 导电滑环
JP6648619B2 (ja) ブラシレスモータ
JP2703527B2 (ja) ブラシレスロータリコネクタ
JP2012099376A (ja) スリップリング装置
DE69821366D1 (de) Elektrischer steckverbinder für drehstrom
CN101523670A (zh) Xlr-电缆插接连接器
US7719158B2 (en) Slip-ring brush and slip-ring unit equipped with such a slip-ring brush
KR100211274B1 (ko) 볼 접촉식 회전 커넥터
EP3817158A1 (en) Contact module, and female connector and male connector
KR102065017B1 (ko) 회전검출장치 및 중공 액추에이터
JP5874934B2 (ja) 回転電機
PL234596B1 (pl) E lektryczne złącze obrotowe
EP3104463A1 (en) Subsea connector
US20130076176A1 (en) Stator terminal block for a multi-phase electric machine
TWM518835U (zh) 電子連接器結構
US9106025B2 (en) Shielded circular plug connector unit with symmetrically arranged plug contacts
US1731892A (en) Insulated collector
JP5960360B2 (ja) 対称的に装着したプラグコンタクトを有する遮蔽された円形プラグコネクターユニット
TWM598562U (zh) 馬達定子抗干擾結構
PL223140B1 (pl) Złącze obrotowe czołowo-koncentryczne
KR102144522B1 (ko) 체결상태를 확인가능한 케이블 커넥터