PL233811B1 - Urzadzenie do wieloskalowego topienia lewitacyjnego - Google Patents

Urzadzenie do wieloskalowego topienia lewitacyjnego Download PDF

Info

Publication number
PL233811B1
PL233811B1 PL423811A PL42381117A PL233811B1 PL 233811 B1 PL233811 B1 PL 233811B1 PL 423811 A PL423811 A PL 423811A PL 42381117 A PL42381117 A PL 42381117A PL 233811 B1 PL233811 B1 PL 233811B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
coil
charge
metal
levitation melting
scale
Prior art date
Application number
PL423811A
Other languages
English (en)
Other versions
PL423811A1 (pl
Inventor
Slawomir Golak
Roman Przylucki
Piotr Cieplinski
Original Assignee
Politechnika Slaska Im Wincent
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Slaska Im Wincent filed Critical Politechnika Slaska Im Wincent
Priority to PL423811A priority Critical patent/PL233811B1/pl
Publication of PL423811A1 publication Critical patent/PL423811A1/pl
Publication of PL233811B1 publication Critical patent/PL233811B1/pl

Links

Landscapes

  • General Induction Heating (AREA)
  • Crucibles And Fluidized-Bed Furnaces (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do wieloskalowego topienia lewitacyjnego zwłaszcza wsadów metalowych o masie powyżej 0,5 kg, mające zastosowanie w topieniu metali reaktywnych i trudnotopliwych.
Topienie lewitacyjne z punktu widzenia czystości materiału jest najlepszą metodą topienia metali. Mimo że istnieją już techniczne sposoby topienia lewitacyjnego, jednak do chwili obecnej brak jest doniesień na temat urządzeń pozwalających na topienie wsadów o masie powyżej 0,5 kg, co znacząco ogranicza zakres praktycznych zastosowań tej technologii.
Proces topienia lewitacyjnego opiera się o działanie na wsad siły elektromagnetycznej Lorentza, która powstaje w wyniku interakcji zmiennego pola elektromagnetycznego wytworzonego przez cewkę otaczającą wsad z wyidukowanymi przez nią we wsadzie prądami wirowymi.
Dotychczas opracowane rozwiązania wykorzystują głównie pionowy układ cewki, która generuje zorientowane w pionie pole magnetyczne. Niedogodnością powyższego rozwiązania jest zanikanie pola magnetycznego w pobliżu osi układu. Powoduje to brak działania sił podpierających od dołu wsadu w tym obszarze. W przypadku małych wsadów wyciek ciekłego metalu w tej strefie jest powstrzymywany siłami napięcia powierzchniowego ciekłego metali. Po przekroczeniu granicznej wielkości wsadu siły napięcia powierzchniowego metalu nie są w stanie zrównoważyć ciśnienia hydrostatycznego i następuje wypłynięcie metalu z układu. Zjawisko to ogranicza możliwość stosowania dotychczasowych urządzeń tylko do topienia małych, najczęściej nieprzydatnych technologicznie wsadów.
Dotychczas opracowano kilka rozwiązań układów topienia lewitacyjnego.
Z amerykańskiego opisu patentowego US2686864 znane są różne warianty geometrii zorientowanej pionowo cewki. W innym amerykańskim patencie US5889813A znany jest układ topienia lewitacyjnego z pionową cewką i zimnym tyglem. W przytoczonych rozwiązaniach stosowano cewki w orientacji pionowej, co stanowiło problem obecności martwej strefy pola elektromagnetycznego w pobliżu osi i wycieku w tym obszarze metalu w przypadku dużych wsadów, w których ciśnienie hydrostatyczne ciekłego metalu nie może być już zniwelowane przez jego napięcie powierzchniowe.
Rozwiązanie powyższego problemu zostało zaproponowane w amerykańskim patencie US5003551A, który opiera się na wykorzystaniu klasycznej pionowej cewki uzupełnionej rdzeniem w kształcie litery C z nawiniętą drugą cewką. Rdzeń jest położony prostopadle do pionowej osi cewki i wytwarza poziome pole magnetyczne, które ma na celu zapobieżenie wyciekowi metalu z układu dzięki likwidacji martwej strefy działania sił elektromagnetycznych istniejącej w osi pierwszej cewki. Niedogodnością rozwiązania jest duża odległość między wsadem a cewką generującą pole o poziomej orientacji, przez co siła tego pola jest osłabiona i nie jest ono w stanie zniwelować działania ciśnienia hydrostatycznego w ciekłym metalu dla większych wsadów.
W pracy [Spitans, S., Baake, E., Nacke, B., & Jakovics, A. (2015). New technology for large scale electromagnetic levitation melting of metals. Magnetohydrodynamics, 51(1)] zaproponowano rozwiązanie wykorzystujące pole magnetyczne o poziomej orientacji. Konstrukcja urządzenia przedstawiona w tej publikacji składa się z dwóch prostopadłych do siebie par cewek nawiniętych na ferrytowych rdzeniach, co zapobiega wypłynięciu metalu w dół. W celu niwelacji obecnych w tym układzie martwych stref na bokach wsadu zastosowano dwuczęstotliwościowe zasilanie cewek. Niedogodnością rozwiązania jest skomplikowany układ zasilania oraz problemy z utrzymaniem stabilności ciekłego wsadu.
Celem wynalazku jest umożliwienie topienia wsadów metalowych o dużej masie, w których wyciek metalu powodowany obecnością martwej strefy pola elektromagnetycznego z uwagi na wysokie wartości ciśnienia hydrostatycznego nie może być powstrzymany przez siły napięcia powierzchniowego ciekłego metalu.
Urządzenie do wieloskalowego topienia lewitacyjnego według wynalazku charakteryzuje się tym, że zbudowane jest z poziomej cewki z dodatkowymi zwojami osadzonymi na obu jej końcach i uniesionymi do góry w celu zapobieżeniu wyciekowi ciekłego metalu, przy czym cewka owinięta jest wokół wsadu usytuowanego w dolnej jej części.
Przedmiot wynalazku przedstawiono w przykładach wykonania na rysunkach, gdzie fig. 1 przedstawia przekrój wzdłużny cewki urządzenia do topienia lewitacyjnego, fig. 2 przedstawia kształt pojedynczego zwoju dla wariantu podstawowego, fig. 3 przedstawia trapezowy kształt pojedynczego zwoju dla modyfikacji układu podstawowego, zaś fig. 4 - modyfikację urządzenia wykorzystującą zimny tygiel.
PL 233 811 B1
Urządzenie według wynalazku składa się z poziomej cewki 1 owiniętej wokół topionego, podłużnego wsadu 2. Cewka 1 wytwarzająca poziome pole magnetyczne jest zasilana źródłem prądu zmiennego 3 o częstotliwości i natężeniu zależnych od wielkości i materiału wsadowego. Wsad 2 umieszczony jest asymetrycznie względem osi cewki 1, bliżej jej dołu. Powoduje to powstanie większych wartości sił elektromagnetycznych (czarne strzałki na rysunku) działającej na dolną powierzchnię wsadu 2 w stosunku do sił działających na jego górną powierzchnię. Wypadkowa tych sił skierowana ku górze powoduje zniesienie działania siły grawitacji i lewitację wsadu 2. Jednocześnie siły działające z boku wsadu 2, prostopadle do jego osi (czarne strzałki na fig. 2 i 3) zapobiegają jego rozlewaniu na boki.
Zastosowanie standardowej, cylindrycznej cewki powodowałoby powstanie martwej strefy pola na końcach podłużnego wsadu 2 i wyciek ciekłego metalu w kierunkach równoległych do osi tej cewki 1. Uniesienie końcowych zwojów 4 cewki 1 powoduje zagięcie w tym obszarze pola indukcji magnetycznej i powstanie sił elektromagnetycznych działających na końce wsadu 2 w kierunku równoległym do jego osi. Siły te zapobiegają wyciekowi ciekłego metalu.
W wyjściowym wariancie zaproponowano zastosowanie cewki 1 o cylindrycznych zwojach fig. 2. W rozwiązaniu tym pionowe niezrównoważenie sił unoszące wsad 2 powstaje w wyniku przybliżenia wsadu 2 do dolnej powierzchni cewki 1. Na fig. 3 zaproponowano modyfikację, polegającą na zastosowaniu cewki 1 ze zwojami 4 o niesymetrycznym, trapezowym kształcie. Dzięki oddaleniu tą drogą od wsadu 2 górnej powierzchni cewki 1 i przybliżeniu dolnej, uzyskujemy większe pionowe niezrównoważenie sił i możliwość uniesienia wsadów o większej masie.
Na fig. 4 przedstawiono modyfikację urządzenia, w którym pole elektromagnetyczne wytwarzane przez cewkę 1 może być przekazywane do wsadu 2 za pośrednictwem zimnego tygla 5 o kształcie odwzorowującym wewnętrzny kształt cewki (w przekroju wzdłużnym i poprzecznym). Nacięcia 6 w ścianie tygla 5 umożliwiają transfer indukowanych przez cewkę 1 na zewnętrznej powierzchni tygla 5 prądów wirowych na jego powierzchnię wewnętrzną. Prądy wirowe na wewnętrznej powierzchni tygla 5 generują pole magnetyczne oddziaływujące na wsad 2. Rozwiązanie to zapewnia ochronę cewki 1 przed zwarciem w wyniku kontaktu z ciekłym metalem oraz koncentrację pola magnetycznego w przestrzeni roboczej urządzenia.
Zaletą rozwiązania według wynalazku jest brak obecności w układzie martwych stref, w których ciśnienie hydrostatyczne ciekłego metalu nie byłoby niwelowane przez działanie sil elektromagnetycznych i w których następowałby wyciek metalu w przypadku wsadów o dużych masach.
Zastrzeżenia patentowe

Claims (3)

1. Urządzenie do wieloskalowego topienia lewitacyjnego zwłaszcza wsadów metalowych o masie powyżej 0,5 kg, znamienne tym, że zbudowane jest z poziomej cewki (1) z dodatkowymi zwojami (4) osadzonymi na obu jej końcach i uniesionymi do góry w celu zapobieżenia wyciekowi ciekłego metalu, przy czym cewka (1) owinięta jest wokół wsadu (2) usytuowanego w dolnej jej części.
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zwoje (4) mają kształt cylindryczny lub są niesymetryczne i mają kształt zaokrąglonego trapezu o mniejszym promieniu dolnym i większym promieniu górnym w celu zwiększenia unoszącego wsad (2) pionowego niezrównoważenia sił elektromagnetycznych.
3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że pomiędzy cewką (1) i zwojami (4) osadzony jest zimny tygiel (5) z nacięciami (6) w ścianie, które umożliwiają przepływ indukowanych przez cewkę (1) na zewnętrznej powierzchni tygla (5) prądów wirowych na jego powierzchnię wewnętrzną, a tym samym transfer pola elektromagnetycznego.
PL423811A 2017-12-11 2017-12-11 Urzadzenie do wieloskalowego topienia lewitacyjnego PL233811B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423811A PL233811B1 (pl) 2017-12-11 2017-12-11 Urzadzenie do wieloskalowego topienia lewitacyjnego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL423811A PL233811B1 (pl) 2017-12-11 2017-12-11 Urzadzenie do wieloskalowego topienia lewitacyjnego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL423811A1 PL423811A1 (pl) 2019-06-17
PL233811B1 true PL233811B1 (pl) 2019-11-29

Family

ID=66809676

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL423811A PL233811B1 (pl) 2017-12-11 2017-12-11 Urzadzenie do wieloskalowego topienia lewitacyjnego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL233811B1 (pl)

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2686864A (en) * 1951-01-17 1954-08-17 Westinghouse Electric Corp Magnetic levitation and heating of conductive materials
US5003551A (en) * 1990-05-22 1991-03-26 Inductotherm Corp. Induction melting of metals without a crucible
US5889813A (en) * 1995-08-25 1999-03-30 Fuji Electric Co., Ltd Levitation melting furnace
KR101143067B1 (ko) * 2004-08-23 2012-05-08 타타 스틸 네덜란드 테크날러지 베.뷔. 전도성 재료의 공중부양 방법 및 장치
RU2522666C2 (ru) * 2012-06-27 2014-07-20 Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Юго-Западный государственный университет" (ЮЗГУ) Устройство для левитации некоторого количества материала

Also Published As

Publication number Publication date
PL423811A1 (pl) 2019-06-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101983921B1 (ko) 진동 흡수기들을 위한 마그네틱 댐퍼
Okress et al. Electromagnetic levitation of solid and molten metals
JPH0115345B2 (pl)
KR20040015249A (ko) 바닥에 유도 코일을 구비한 노
PL233811B1 (pl) Urzadzenie do wieloskalowego topienia lewitacyjnego
US20090107991A1 (en) Electric induction heating and melting of an electrically conductive material in a containement vessel
Spitans et al. Large scale electromagnetic levitation melting of metals
Vives et al. Fluid flow phenomena in a single phase coreless induction furnace
RU2543022C1 (ru) Печь-миксер
RU2091192C1 (ru) Устройство и способ для предотвращения выделения расплавленного металла через вертикальный зазор между двумя горизонтально расположенными элементами
SE8801983L (sv) Foerfarande foer elektromagnetisk omroerning av metallsmaeltor
Schippereit et al. Cold-crucible induction melting of reactive metals
ES2800305T3 (es) Procedimiento de fusión en suspensión con un elemento anular
ES2803427T3 (es) Procedimiento de fusión por levitación con unidades de inducción móviles
TWI736936B (zh) 產生鑄件之方法及用於懸浮熔融導電材料之裝置
PL236656B1 (pl) Piec indukcyjny do topienia lewitacyjnego, zwłaszcza wsadów metalowych o masie powyżej 0,5 kg
Grants et al. Application of magnetically driven tornado-like vortex for stirring floating particles into liquid metal
RU194044U1 (ru) Подвесной электромагнитный железоотделитель
Zimmels et al. Principles of high-gradient magnetogravimetric separation
Bayazitoglu et al. Field gradient analysis of a conical helix (for EM levitation melting)
Clemente et al. Minima of dissipated power in magnetic levitation
Siraev et al. MHD STIRRING OF LIQUID METAL IN CRUCIBLES WITH CIRCULAR AND SQUARE CROSS SECTIONS UNDER ROTATING MAGNETIC FIELD.
Baake et al. Research activities at the institute of electrotechnology in the field of metallurgical melting processes
JP2008188632A (ja) 溶解炉、連続鋳造装置、および連続鋳造装置における鋳造方法
Peşteanu et al. New method and devices for electromagnetic drip-and leakage-free levitation melting