PL233436B1 - Dom odwrócony dachem w dół - Google Patents

Dom odwrócony dachem w dół

Info

Publication number
PL233436B1
PL233436B1 PL41754316A PL41754316A PL233436B1 PL 233436 B1 PL233436 B1 PL 233436B1 PL 41754316 A PL41754316 A PL 41754316A PL 41754316 A PL41754316 A PL 41754316A PL 233436 B1 PL233436 B1 PL 233436B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
house
attic
chassis
walls
roof
Prior art date
Application number
PL41754316A
Other languages
English (en)
Other versions
PL417543A1 (pl
Inventor
Marek Stasiak
Original Assignee
Marek Stasiak
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Marek Stasiak filed Critical Marek Stasiak
Priority to PL41754316A priority Critical patent/PL233436B1/pl
Publication of PL417543A1 publication Critical patent/PL417543A1/pl
Publication of PL233436B1 publication Critical patent/PL233436B1/pl

Links

Landscapes

  • Tents Or Canopies (AREA)
  • Handcart (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest dom odwrócony dachem w dół, zabudowany na podwoziu pojazdu kołowego, wykorzystywany jako atrakcja turystyczna. Konstrukcja i wyposażenie domu stwarzają warunki do chwilowego zaburzenia zmysłu równowagi u osób zwiedzających jego wnętrze.
Z opisu wynalazku PL 215362 B1 znany jest dom odwrócony podmurówką do góry i wierzchołkiem dachu do dołu, umieszczony na podwoziu przyczepy transportowej, usytuowanej na platformie montażowej, posadowionej na podłożu. Platforma montażowa posiada stopy wzdłużne, stopy poprzeczne i segment środkowy, usytuowany pomiędzy tymi stopami. Na segmencie środkowym, złączonym jedną stroną zawiasowo ze stopą wzdłużną jest umieszczona przyczepa transportowa połączona rozłącznie z tym segmentem.
Platforma montażowa jest wyposażona w dźwigniki, służące do podnoszenia segmentu środkowego, umieszczone na stopie wzdłużnej oraz w podnośniki usytuowane na segmencie środkowym, służące do podnoszenia jednego końca przyczepy.
Przyczepa transportowa ma rozchylane burty, które pełnią rolę połaci dachowych domu. Przyczepa posiada trapezowe wsporniki, będące odpowiednikami krokwi dachowych, przymocowane na dole do podwozia. Do boków tych wsporników są przytwierdzone burty pr zyczepy. Na górnych powierzchniach tych burt jest posadowiona płyta stropowa domu, a na niej są umieszczone kontenery, zestawione w bryłę parteru domu, która na górze posiada obrzeża imitujące podmurówkę.
Montaż domu rozpoczyna się od posadowienia platformy montażowej na podłożu, wtoczenia przyczepy transportowej na segment środkowy platformy i przymocowania przyczepy do tego segmentu. Potem jeden koniec przyczepy unosi się podnośnikami do góry na zadaną wysokość, a za pomocą elementów dźwigowych przechyla się na bok segment środkowy wraz z przyczepą, obracając go wokół osi połączenia zawiasowego i blokuje się go w takim położeniu. W tak usytuowanej przyczepie montuje się dom. Najpierw rozchyla się burty przyczepy, wstawia się na podwozie wsporniki, które mocuje się do podwozia i do burt, tworząc poddasze domu, po czym na podporach stropu wsporników ustawia się kontenery tworzące bryłę parteru domu.
Znany jest także, z opisu wynalazku PL 221231 B1, pawilon rozrywkowy mobilny, wykonany w postaci domu z podłogą na górze i sufitem na dole, zabudowany na kołowej przyczepie transportowej.
Także w tym rozwiązaniu przyczepa transportowa posiada skrzynię ładunkową z rozchylanymi burtami, które pełnią rolę połaci dachowych domu, a na górnych krawędziach burt jest umieszczona podstawowa bryła domu.
Przyczepa transportowa jest wyposażona w dwa mechanizmy: jeden mechanizm stanowi zespół do unoszenia końca przyczepy, a drugi do bocznego przechyłu domu. Rama podwozia przyczepy jest dodatkowo wyposażona w belki poprzeczne, przytwierdzone do podłużnic ramy. Do belek poprzecznych są przyłączone stopy tylne usytuowane przy końcu przyczepy oraz jest przymocowany zespół unoszący zaopatrzony w ramiona podporowe i stopy przednie, usytuowany w przedniej części przyczepy. Jeden wzdłużny brzeg skrzyni ładunkowej jest skojarzony obrotowo z ramą podwozia przyczepy za pomocą połączenia zawiasowego, a pomiędzy przeciwnym brzegiem tej skrzyni i belkami poprzecznymi są umieszczone siłowniki przechyłu bocznego skrzyni ładunkowej. Stopy tylne są połączone z poprzeczną belką tylną za pomocą zawiasów o pionowych osiach obrotu.
Ramiona podporowe zespołu unoszącego koniec przyczepy są skojarzone ze środkową belką poprzeczną obrotowo względem poziomych osi usytuowanych poprzecznie do podłużnic ramy. Zespół unoszący posiada także siłowniki ustawcze połączone przegubowo z jednej strony z ramionami podporowymi, a z drugiej strony z przednią belką poprzeczną. Ramiona podporowe są zaopatrzone w stopy przednie, połączone obrotowo z podstawami tych ramion.
Zespół unoszący posiada także siłowniki ustawcze połączone przegubowo z jednej strony z ramionami podporowymi, a z drugiej strony z przednią belką poprzeczną. Ramiona podporowe zespołu unoszącego są skojarzone ze środkową belką poprzeczną obrotowo względem poziomych osi usytuowanych poprzecznie do podłużnic ramy. Ramiona podporowe są zaopatrzone w stopy przednie, połączone obrotowo z podstawami tych ramion.
W miejscu postoju pawilonu przystosowanego do zwiedzania przyczepa transportowa jest ustawiona nieruchomo na podłożu. Burty skrzyni ładunkowej są rozchylone i zaopatrzone na górze w parter domu, a cały pawilon jest usytuowany ukośnie względem poziomu. To ukośne położenie pawilonu jest wypadkową przechyłu wzdłużnego przyczepy wywołanego podniesieniem jej jed nego
PL 233 436 B1 końca za pomocą siłowników ustawczych zespołu unoszącego oraz przechyleniem bocznym skrzyni ładunkowej, spowodowanym obrotem tej skrzyni na zawiasach za pomocą siłowników przechyłu.
Montaż pawilonu rozrywkowego polega na wprowadzeniu przyczepy transportowej na wybrane miejsce podłoża, rozchyleniu burt skrzyni ładunkowej i umieszczeniu na niej elementów domu. Następnie uwalnia się blokadę stóp tylnych, obraca się każdą stopę do położenia roboczego i ustala się je w tym położeniu. Przód przyczepy transportowej podnosi się za pomocą zespołu unoszącego, przy czym najpierw odblokowuje się stopy przednie, rozkłada się je do położenia roboczego i blokuje w tym położeniu za pomocą wsporników. Skrzynię ładunkową obraca się wokół zawias za pomocą siłowników, wywołując przez to boczny przechył tej skrzyni wraz z domem.
Możliwa jest również inna kolejność montażu, kiedy najpierw ustala się ukośne usytuowanie podwozia i skrzyni ładunkowej, a następnie montuje się na skrzyni dom wraz z wyposażeniem.
We wnętrzu parteru umieszcza się znane rekwizyty w postaci mieszkańców, zwierząt domowych i wyposażenia domu. Rekwizyty te, umieszczone na podłodze znajdującej się u góry bądź na meblu usytuowanym na tej podłodze i zwisające w dół, są całkowitym zaskoczeniem dla osób zwiedzających pawilon, z trudem stąpających po pochyłym podłożu, które w istocie jest sufitem parteru. Takie usytuowanie i wyposażenie pawilonu sprawia, że jawi się on jako tajemniczy, bajkowy obiekt, w którym człowiek, z trudnością znajdując miejsce dla siebie, doskonale bawi się i przeżywa wrażenie odmienności lub wręcz niesamowitości otoczenia, zarówno podczas pobytu w pawilonie, jak i przez pewien czas po wyjściu z pawilonu na zewnątrz.
Zadaniem wynalazku jest modyfikacja konstrukcji nośnej domu na przyczepie transportowej, w celu ułatwienia transportu wszystkich zespołów i części składowych oraz usprawnienia montażu całości w miejscu ekspozycji domu.
Zgodnie z wynalazkiem dom odwrócony dachem w dół, zabudowany na podwoziu wyposażonym w koła jezdne, stopy podporowe i mechanizm podnoszenia, mający użytkowe poddasze posadowione grzbietem dachu na podwoziu oraz parter umieszczony na tym poddaszu, charakteryzuje się tym, że na podwoziu przyczepy jest zabudowany nierozłącznie sztywny trzon poddasza, złożony ze ścian poprzecznych, usytuowanych szeregowo na ramie podwozia, wzdłuż osi podłużnej podwozia i połączonych na górze belkami podporowymi, a na tym trzonie jest umieszczony parter obwiedziony wieloczłonowym łańcuchem pojedynczych ścianek, połączonych rozłącznie pomiędzy sobą oraz z członami poddasza. Ściany trzonu są posadowione na trójkątnych wspornikach przytwierdzonych poprzecznie do podłużnic ramy, a górne ramiona tych wsporników są usytuowane ukośnie względem poziomu pod ostrym kątem przechyłu.
Korzystnie ściany parteru i poddasza mają postaci kratownic spawanych z prętów o zamkniętych profilach prostokątnych oraz kwadratowych.
Taka konstrukcja szkieletu domu, zawierająca sztywny trzon poddasza połączony nierozłącznie z podwoziem przyczepy oraz luźne części składowe, stosunkowo małe i lekkie, przeznaczone do dalszej zabudowy, ułatwia transport do miejsc przeznaczenia i usprawnia montaż domu na miejscu ekspozycji.
Przykład wykonania wynalazku jest pokazany na rysunku, na którym Fig. 1 przedstawia dom w widoku z tyłu, Fig. 2 - dom z boku w widoku A, Fig. 3 - schemat montażowy poddasza, Fig. 4 - widok z góry na trzon poddasza, Fig. 5 - widok z góry na zmontowane poddasze, zaś Fig. 6 przedstawia w zmniejszeniu schematyczny układ ścian parteru w widoku z góry.
Dom ma postać parterowego budynku mieszkalnego, w którym parter 1 znajduje się na górze, zaś usytuowane na dole poddasze 2 jest posadowione na podwoziu 3 przyczepy transportowej.
Do ramy 4 podwozia 2 są przy spawane trójkątne wsporniki 5, stanowiące podstawę dla nośnego trzonu 6, zawierającego poprzeczne ściany 7, usytuowane szeregowo wzdłuż podwozia 2 i połączone na górze belkami podporowymi 8.
Ściana poprzeczna 7 trzonu 6 jest zbudowana ze środkowego, prostokątnego płata 9, wyposażonego w otwór 10 oraz trapezowych płyt bocznych 11a i 11b. Otwór 10 w zewnętrznej ściance 7, zwykle w ściance tylnej, jest przeznaczony na drzwi wejściowe. W ścianach środkowych 7 otwór 10 jest niezabudowany i stanowi przejście pomiędzy pomieszczeniami poddasza, zaś w ściance końcowej jest on przeznaczony na okno. Ściany 7 są płaskimi ustrojami kratowymi.
Trzon jest na dole zakończony płytą podłogową, a na górze płaską kratownicą stropu 12, która stanowi podstawę nośną dla podłogi środkowej części pomieszczeń zlokalizowanych na parterze 1.
Kratownica 12 jest wykonana z podłużnic 13, przyspawanych do ścian 7 i z poprzeczek 14 przyspawanych do belek podporowych 8 i do podłużnic 13.
PL 233 436 B1
Taki trzon 6, zawierający ściany poprzeczne 7 połączone na górze belkami podporowymi 8 i kratowym stropem 12, posadowiony na trójkątnych wspornikach 5, w całości wykonany za pomocą spawania, stanowi stabilną kratownicę przestrzenną o wysokiej wytrzymałości mechanicznej, odporną na odkształcenia zarówno podczas transportu, jak i w czasie eksploatacji domu.
Górne ramiona wsporników 5, są usytuowane pod kątem a do poziomu, wskutek czego cały dom, wraz z trzonem 6 poddasza 2 spoczywającym na tych ramionach, jest przechylony na bok o ten sam kąt przechyłu a = 7°: 11°.
W dolnej części domu, stanowiącej użytkowe poddasze 2, do ścian poprzecznych 7 są mocowane rozłącznie trapezowe skrzydła 15a i 15b, będące kratownicami płaskimi. Zewnętrzne krawędzie skrzydeł 15a i 15b wyznaczają płaszczyznę powierzchni poddasza 2.
W płaszczyznach połaci dachowych poddasza 2 przestrzenie pomiędzy skrzydłami 15a i 15b są wypełnione segmentami 16 i 17, wykonanymi jako kratownice płaskie, przymocowanymi rozłącznie do zewnętrznych prętów skrzydeł 15a i 15b. Środkowy segment 16 ma szerokość mniejszą od szerokości segmentów skrajnych 17. Do tego segmentu 16, tak z lewej jak i z prawej strony poddasza 2, jest przymocowany daszek 18 wykusza, usytuowanego w parterowej części domu.
Górną powierzchnię zmontowanego poddasza 2, pokazanego w widoku z góry na Fig. 5, wyznacza kratownica stropu 12 leżąca na ścianach 7 trzonu 6 i trwale z tym trzonem złączona oraz dwa boczne pasy 19 płyt kratowych 20 i 21, umieszczone na skrzydłach 15a i 15b, a także dwie płyty podwykuszowe 22. Płyty 20 i 21 są połączone rozłącznie z kratownicą stropu 12 i ze skrzydłami 15a, 15b. W jednej ze skrajnych płyt 20 znajduje się szyb 23 przeznaczony na schody. Płyty podwykuszowe 22 są przymocowane rozłącznie do środkowych płyt 21. Na kratownicy 12 oraz na płytach 20, 21 i 22 jest ułożony drewniany strop, nie pokazany na rysunku, który stanowi podłogę dla osób przebywających wewnątrz parteru 1.
Zewnętrzne ściany parteru 1, posadowionego na poddaszu 2, są wykonane z wieloczłonowego łańcucha pojedynczych kratownic jednakowej wysokości, otaczających prostokątne wnętrze parteru 1 i boczne wykusze 24, jak pokazano na Fig. 6, połączonych rozłącznie pomiędzy sobą oraz z członami poddasza 2. Przednią i tylną ścianę parteru tworzą płaskie ścianki czołowe 25, połączone z jednej strony ze sobą, a z drugiej strony z narożnymi ściankami 26, wykonanymi w kształcie litery L. Wykusz 24 jest obudowany środkową płaską ścianką boczną 27 oraz narożnikowymi ściankami 28, wykonanymi w kształcie litery Z.
Pręty wszystkich kratownic tworzących szkieletową konstrukcję domu są wykonane z zamkniętych kształtowników o zamkniętych przekrojach: prostokątnych i kwadratowych. Ściany domu są po obu stronach pokryte płaskimi elementami wykończeniowymi, których nie pokazano na rysunku.
Rama 4 podwozia 3 posiada mechanizm podnoszenia 29, służący do uniesienia przodu domu na wymaganą wysokość tak aby ustawić podwozie 3 pod kątem podniesienia β do poziomu. Rama 4 ma także regulowane stopy podporowe tylne 30 i przednie 31, służące do stabilnego utrzymywania domu posadowionego na podłożu. Taki wymagany kąt podniesienia β wymusza ukośne usytuowanie ścian przednich, tylnych i wewnętrznych o taki sam kąt β dla domu na przyczepie stojącej na kołach poziomo, jak pokazano na Fig. 2, w tym celu aby w domu przygotowanym do zwiedzania ściany te były usytuowane pionowo.
Wykaz oznaczeń na rysunku
- parter
- poddasze
- podwozie
- rama podwozia
- wspornik trójkątny
- trzon nośny domu
- poprzeczna ściana trzonu
- belka podporowa
- środkowy płat ściany
- otwór w płacie ściany
11a, 11b - boczne płyty trapezowe
- kratownica stropu
- podłużnica
- poprzeczka
PL 233 436 B1
15a, 15b - skrzydła ścianki
- segment środkowy połaci dachowej
- segment skrajny połaci dachowej
- daszek
- boczny pas płyt kratowych
- płyta skrajna
- płyta środkowa
- płyta podwykuszowa
- szyb
- wykusz
- czołowa ścianka płaska parteru
- narożna ścianka L parteru
- boczna ścianka płaska wykusza
- narożnikowa ścianka wykusza
- mechanizm podnoszenia
- stopa podporowa tylna
- stopa podporowa przednia a - kąt przechyłu β - kąt podniesienia

Claims (2)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Dom odwrócony dachem w dół, zabudowany na podwoziu wyposażonym w koła jezdne, stopy podporowe i mechanizm podnoszenia, mający użytkowe poddasze posadowione grzbietem dachu na podwoziu oraz parter umieszczony na tym poddaszu, znamienny tym, że na podwoziu (3) jest zabudowany nierozłącznie sztywny trzon (6) poddasza (2), złożony ze ścian poprzecznych (7) usytuowanych szeregowo na ramie (4) podwozia (3), wzdłuż jego osi podłużnej i połączonych na górze belkami podporowymi (8), a na tym trzonie (6) jest umieszczony parter (1) obwiedziony wieloczłonowym łańcuchem pojedynczych ścianek (25:28), połączonych rozłącznie pomiędzy sobą oraz z członami poddasza (2), przy czym ściany (7) trzonu (6) są posadowione na trójkątnych wspornikach (5) przytwierdzonych poprzecznie do podłużnic ramy (4), a górne ramiona tych wsporników (5) są usytuowane ukośnie względem poziomu pod ostrym kątem przechyłu (a).
  2. 2. Dom według zastrz. 1, znamienny tym, że ściany parteru (1) i poddasza (2) mają postaci kratownic spawanych z prętów o zamkniętych profilach prostokątnych i kwadratowych.
PL41754316A 2016-06-13 2016-06-13 Dom odwrócony dachem w dół PL233436B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL41754316A PL233436B1 (pl) 2016-06-13 2016-06-13 Dom odwrócony dachem w dół

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL41754316A PL233436B1 (pl) 2016-06-13 2016-06-13 Dom odwrócony dachem w dół

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL417543A1 PL417543A1 (pl) 2017-12-18
PL233436B1 true PL233436B1 (pl) 2019-10-31

Family

ID=60655727

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL41754316A PL233436B1 (pl) 2016-06-13 2016-06-13 Dom odwrócony dachem w dół

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL233436B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU212006U1 (ru) * 2022-04-26 2022-07-01 Общество с ограниченной ответственностью "КУЛЬТ-СТРОЙ" Аттракцион "перевернутый дом"

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU212006U1 (ru) * 2022-04-26 2022-07-01 Общество с ограниченной ответственностью "КУЛЬТ-СТРОЙ" Аттракцион "перевернутый дом"

Also Published As

Publication number Publication date
PL417543A1 (pl) 2017-12-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4779514A (en) Portable building
US9016001B2 (en) Erectable housing structure with a shipping container configuration
US4630627A (en) Collapsible frame structure
CA2849567C (en) Portable building
JP2005536666A (ja) 移動式伸張可能構造体の組立体支持システム
US3525186A (en) Multi-story trailer building with lifting means
EP0711374B1 (en) A collapsible building
US3410036A (en) Multipurpose roof structures
WO2017145137A1 (en) Building structure and method
KR101329367B1 (ko) 이동식 기능성 임시주택
EP1975329B1 (en) Foldable habitation
US20060191211A1 (en) Two-story transportable building system
CS458590A3 (en) Loading platform and a protective roof for an erection site
AU2008101275A4 (en) Collapsible / demountable building
US2755517A (en) Mobile building structure
US20130071225A1 (en) Assembly system for modular building units
US3924366A (en) Easily erected roof structure for modular buildings
US4255911A (en) Helicopter enclosure
PL233436B1 (pl) Dom odwrócony dachem w dół
US3774956A (en) Parallel attachable, two story expandable, trailable building structures
WO2011150488A1 (en) Mobile stage
US20230082695A1 (en) A portable building structure
JPH11343729A (ja) スライド上昇型吊り足場
CA2583625C (en) Foldable habitation
JP3237421U (ja) 軽トラックに積載可能な小屋設備