PL233388B1 - Fantom do określania przestrzennego rozkładu temperatur wewnątrz organizmu poddawanego nagrzewaniu niejonizującym promieniowaniem elektromagnetycznym, zwłaszcza dla hipertermii - Google Patents

Fantom do określania przestrzennego rozkładu temperatur wewnątrz organizmu poddawanego nagrzewaniu niejonizującym promieniowaniem elektromagnetycznym, zwłaszcza dla hipertermii

Info

Publication number
PL233388B1
PL233388B1 PL42315517A PL42315517A PL233388B1 PL 233388 B1 PL233388 B1 PL 233388B1 PL 42315517 A PL42315517 A PL 42315517A PL 42315517 A PL42315517 A PL 42315517A PL 233388 B1 PL233388 B1 PL 233388B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
phantom
structures
hyperthermia
transparent
water
Prior art date
Application number
PL42315517A
Other languages
English (en)
Other versions
PL423155A1 (pl
Inventor
Marek Kuna-Broniowski
Izabela Kuna-Broniowska
Piotr Makarski
Original Assignee
Univ Przyrodniczy W Lublinie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ Przyrodniczy W Lublinie filed Critical Univ Przyrodniczy W Lublinie
Priority to PL42315517A priority Critical patent/PL233388B1/pl
Publication of PL423155A1 publication Critical patent/PL423155A1/pl
Publication of PL233388B1 publication Critical patent/PL233388B1/pl

Links

Landscapes

  • Thermotherapy And Cooling Therapy Devices (AREA)
  • Radiation-Therapy Devices (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest fantom do określania przestrzennego rozkładu temperatur wewnątrz organizmu poddawanego nagrzewaniu niejonizującym promieniowaniem elektromagnetycznym, zwłaszcza dla hipertermii. Fantom umożliwia kontrolę procesu nagrzewania, towarzyszącego ekspozycji na promieniowanie elektromagnetyczne. Za odwzorowanie rozkładu temperatury odpowiedzialne są substancje termochromowe.
Hipertermia stanowi w onkologii jedną z metod leczenia nowotworów złośliwych. Jest to technika nagrzewania zmian nowotworowych w celu zniszczenia ich komórek albo zahamowania ich wzrostu. W trakcie hipertermii komórki poddaje się oddziaływaniu temperatury mieszczącej się w zakresie od 40 do 43°C.
W hipertermii miejscowej obszar objęty leczeniem ogranicza się bezpośrednio do zmiany nowotworowej. W przypadku leczenia miejscowego, wykorzystuje się aplikatory umieszczane na powierzchni ciała nad guzem. Stosowana energia cieplna pochodzi głównie z urządzeń emitujących fale radiowe i mikrofale oraz ultradźwięki. Głębokość penetracji zwykle nie przekracza 3 cm. Wskazaniami do terapii zewnętrznej są m.in. wznowy powierzchownych nowotworów ściany klatki piersiowej, czerniaki, przerzuty w węzłach chłonnych, powierzchowne nowotwory głowy i szyi. Hipertermii dojamowej używa się w przypadku nowotworów umiejscowionych w naturalnych jamach ciała i w ich pobliżu, np. nowotwory przełyku, odbytnicy, szyjki macicy. Aplikatory umieszczane są wewnątrzjamowo, pozostając w ścisłym kontakcie ze zmianą nowotworową. Na powierzchnie ciał przyczepia się elektrodę w celu uzyskania właściwego rozkładu energii. Metodą pośrednią między hipertermią ogólnoustrojową a regionalną jest tzw. part-body hyperthermia, w której podwyższonej temperaturze poddaje się większy region ciała, np. miednicę, czy całą jamę brzuszną.
Hipertermia regionalna charakteryzuje się podgrzewaniem większych partii ciała, takich jak organy, kończyny czy jamy ciała. Stosuje się wówczas aplikatory zewnętrzne, ułożone w formie pierścienia dookoła pacjenta.
Przeprowadzone badania nad hipertermią dowodzą skuteczności tej metody. Jednak jednym z czynników ograniczających szersze stosowanie hipertermii w terapii stanowi trudność w ocenie rozkładu pola elektromagnetycznego wewnątrz organizmu, co może prowadzić do lokalnych przegrzań, niezwykle groźnych zwłaszcza, że zabiegi odbywają się na granicy temperatur prowadzących do nieodwracalnego zniszczenia komórek.
Jedyną metodą pozwalającą na ocenę zjawisk termicznych w organizmie jest monitoring sesji terapeutycznej, który przeprowadza się przy użyciu tomografu i rezonansu magnetycznego, co pozwala na obserwację zmian perfuzji i temperatury podgrzewanego miejsca. Stosuje się też systemy integrujące ww. urządzenia z zestawem aplikatorów do hipertermii. Metody mają jednak tę niedogodność, że pomijając koszty i stopień skomplikowania takiej aparatury, wszelkie regulacje dokonywane są podczas zabiegu terapeutycznego, bezpośrednio na organizmie pacjenta, co skutkuje zwiększeniem działań ubocznych.
Pole elektromagnetyczne wnikając w organizm człowieka wchodzi w interakcje z substancjami stanowiącymi jego budulec. Wskutek tego następuje rozgrzanie substancji oraz oddziaływanie organizmu na fale elektromagnetyczne poprzez ich pochłanianie, odbijanie, rozpraszanie. Wskutek tych oddziaływań, mimo, że wiązka jest skierowana na określone miejsce, nie gwarantuje to, że wyłącznie w takim miejscu uzyska się pożądany wzrost temperatury. Sytuacja dodatkowo komplikuje się, gdy stosowanych jest więcej aplikatorów i źródeł fali elektromagnetycznej, gdyż powstaje zjawisko interferencji fal. Fale stosowane w hipertermii mieszczą się w zakresie centymetrowym, więc wynikające stąd dystanse i rozmieszczenia węzłów i strzałek fal elektromagnetycznych są porównywalne z rozmiarami zmian chorobowych.
Substancje tworzące organizm żywy dzielą się z punktu widzenia teorii pola elektromagnetycznego na pochłaniające i/lub odbijające fale elektromagnetyczne oraz takie, które są dla promieniowania transparentne. Do pierwszej grupy zaliczają się m.in. woda i tłuszcz oraz częściowo tkanka kostna.
Z opisu patentowego Korei Południowej KR101431522 (B1) znany jest fantom do oceny zmian temperatury, spowodowanych na przykład promieniowaniem z urządzenia medycznego. Fantom ma postać przezroczystego lub półprzezroczystego ciała stałego i wykonany jest z substancji skupiającej wypromieniowaną energię. Substancja ta jest ponadto równomiernie wymieszana z materiałami termochromowymi. Materiał termochromowy stanowi między innymi odwracalny pigment zeolitowy, posiadający właściwości zmiany koloru w zakresie temperatur od 0°C do 80°C. Wymieszanie z substan
PL 233 388 B1 cją termochromową powoduje jednak, że partie fantomu umieszczone głębiej pozostają niewidoczne wskutek zasłonięcia ich przez termochromowe cząstki. Głęboka wizualizacja przestrzenna rozkładu temperatur jest więc utrudniona.
W publikacji zgłoszenia CN103162857 (A) ujawniono wskaźnik temperatury, który zawiera kryształ fotoniczny i zbudowany jest jako blok wykonany z hydrożelu, stanowiącego element termoczuły i monodyspersyjnej koloidalnej emulsji mikrosferycznej. Kryształy fotoniczne wykorzystują m.in. zjawisko załamania światła. Wskutek oddziaływania ich z substancją pochłaniającą promieniowanie zmienia się ich współczynnik załamania światła.
Fantom według niniejszego wynalazku pozwala na zmniejszenie trudności związanych z oceną zjawisk termicznych zachodzących w organizmie w trakcie terapii hipertermicznej.
Istota fantomu do określania przestrzennego rozkładu temperatur wewnątrz organizmu poddawanego nagrzewaniu niejonizującym promieniowaniem elektromagnetycznym, zwłaszcza dla hipertermii zbudowanego ze struktur wodnych zawierających przezroczystą substancję pochłaniającą wodę oraz wyposażonego w indykatory temperatury, polega na tym, że zawiera dodatkowo przeźroczyste struktury olejowe, rozmieszczone w miejscach występowania tanek tłuszczowych w danym obiekcie i odwzorowujące ich zachowanie, a indykatory temperatury stanowią ciekłe kryształy i rozmieszczone są w strukturach wodnych i olejowych punktowo.
Korzystnie, strukturę wodną zawierającą przezroczystą substancję pochłaniającą wodę stanowi hydrożel.
Korzystnie, fantom zawiera dodatkowo struktury kostne symulujące zachowanie tkanki kostnej.
Korzystnie, fantom zawiera dodatkowo struktury olejowe w formie transparentnych woreczków napełnionych transparentnym olejem, ułożone warstwowo na fantomie, odwzorowujące indywidualne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, charakterystyczne dla danego osobnika.
Podstawę fantomu stanowią struktury wodne zawierające przezroczystą substancję pochłaniającą wodę, ponieważ to woda jest składnikiem dominującym w organizmach żywych. Fantom posiadający struktury wodne, korzystnie wykonane z hydrożelu nasączonego wodą, może być wykonany jako monolit z pozostawieniem przestrzeni przygotowanych na umieszczenie w nich struktur olejowych oraz struktur kostnych, w miejscach gdzie naturalnie występują one w organizmie. Ponieważ tłuszcz może występować nie tylko samoistnie ale też w kombinacji z tkankami uwodnionymi, struktury olejowe uzyskuje się poprzez wstrzykiwanie oleju w miejsca, gdzie przewiduje się lokalizację tłuszczu w organizmie. W ten sposób odzwierciedla się zarówno samoistne występowanie tłuszczu, jak również w powiązaniu z tkankami uwodnionymi. Ponadto struktury olejowe mogą mieć postać przeźroczystych woreczków napełnionych olejem, które nakłada się warstwami na fantom, w celu poprawnego odwzorowania zmienności rozmieszczenia i rozmiarów i rozmiarów tkanki tłuszczowej dla indywidualnych przypadków.
Fantom może być również zestawiony z fantomów poszczególnych organów wewnętrznych, utworzonych i wzorcowanych w oddzielnym procesie.
Struktury kostne odwzorowuje się poprzez introdukcję do fantomu elementów z tworzyw sztucznych lub też z naturalnych kości zwierzęcych lub ludzkich.
W tak utworzonym fantomie rozmieszczone są indykatory temperatury wykonane z ciekłych kryształów najczęściej wykorzystujących właściwości termooptyczne chiralnych nematyków (cholesteryków). Skręcenie molekuł, czyli skok śruby zależy od temperatury. Z wartością skoku śruby wiąże się długość fali światła selektywnie odbitego. Cienka warstwa wykonana z ciekłych kryształów oświetlona światłem białym przepuszcza większą część promieniowania, a odbija tylko światło o długości fali odpowiadającej skokowi śruby. Jeśli zatem z tyłu warstwy umieszczone zostanie czarne tło, absorbujące promieniowanie przepuszczone, to na tym tle pojawi się światło o barwie selektywnie odbitej. Zmiana barwy może być znaczna przy niewielkiej zmianie temperatury, od zielonej do czerwonej lub niebieskiej przy ochłodzeniu lub ogrzaniu warstwy o 1 K.
Fantom według niniejszego wynalazku przedstawiony został w przykładowym wykonaniu na rysunku, na którym przedstawiony jest on w widoku z boku.
Przedstawiony na rysunku fantom zestawiony jest z dwóch części, przedniej 1 i tylnej 2, wykonanych jako monolity z transparentnego hydrożelu nasączonego wodą, stanowiących struktury wodne 3. W struktury wodne 3 wstrzyknięty jest przeźroczysty olej stanowiący struktury olejowe 4. Struktury olejowe 4 nastrzyknięte zostały w miejsca naturalnie występującej tkanki tłuszczowej. Dla dopasowania do indywidualnego przypadku tkankę tłuszczową odwzorowano stosując dodatkowo struktury olejowe 4 w postaci przeźroczystych woreczków 4a napełnionych transparentnym olejem, poprzez
PL 233 388 B1 nałożenie ich warstwami na fantom. Fantom posiada ponadto rozmieszczone zgodnie z naturalnym występowaniem struktury kostne 5. W strukturach wodnych 3 i olejowych 4 oraz w woreczkach 4a, z zachowaniem odstępów nie mniejszych niż 3 cm, rozmieszczone są indykatory 6 temperatury. Indykatory 6 temperatury stanowią ciekłe kryształy, umożliwiające wizualizację jej zmian i rozkładu przestrzennego również w głębszych warstwach fantomu. Dzięki zachowanym odstępom pomiędzy indykatorami 6 temperatury eliminuje się zjawisko zasłaniania indykatorów 6 położonych głębiej przez indykatory 6 położone płycej. Na tak utworzony fantom, w celu realizacji wizualizacji temperatury nakierowuje się na badane miejsca urządzenia 7, będące źródłem promieniowania elektromagnetycznego, stosowanego w hipertermii.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Fantom do określania przestrzennego rozkładu temperatur wewnątrz organizmu poddawanego nagrzewaniu niejonizującym promieniowaniem elektromagnetycznym, zwłaszcza dla hipertermii zbudowany ze struktur wodnych zawierających przezroczystą substancję pochłaniającą wodę oraz wyposażony w indykatory temperatury, znamienny tym, że zawiera dodatkowo przeźroczyste struktury olejowe (4), rozmieszczone w miejscach występowania tanek tłuszczowych w danym obiekcie i odwzorowujące ich zachowanie, a indykatory (6) temperatury stanowią ciekłe kryształy i rozmieszczone są w strukturach wodnych (3) i olejowych (4) punktowo.
  2. 2. Fantom według zastrz. 1, znamienny tym, że przezroczystą substancję pochłaniającą wodę stanowi hydrożel.
  3. 3. Fantom według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że zawiera dodatkowo struktury kostne (5) symulujące zachowanie tkanki kostnej.
  4. 4. Fantom według któregokolwiek z poprzednich zastrz., znamienny tym, że zawiera dodatkowo struktury olejowe (4), w formie transparentnych woreczków (4a) napełnionych transparentnym olejem, ułożone warstwowo na fantomie, odwzorowujące indywidualne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej.
PL42315517A 2017-10-13 2017-10-13 Fantom do określania przestrzennego rozkładu temperatur wewnątrz organizmu poddawanego nagrzewaniu niejonizującym promieniowaniem elektromagnetycznym, zwłaszcza dla hipertermii PL233388B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL42315517A PL233388B1 (pl) 2017-10-13 2017-10-13 Fantom do określania przestrzennego rozkładu temperatur wewnątrz organizmu poddawanego nagrzewaniu niejonizującym promieniowaniem elektromagnetycznym, zwłaszcza dla hipertermii

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL42315517A PL233388B1 (pl) 2017-10-13 2017-10-13 Fantom do określania przestrzennego rozkładu temperatur wewnątrz organizmu poddawanego nagrzewaniu niejonizującym promieniowaniem elektromagnetycznym, zwłaszcza dla hipertermii

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL423155A1 PL423155A1 (pl) 2019-04-23
PL233388B1 true PL233388B1 (pl) 2019-10-31

Family

ID=66167862

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL42315517A PL233388B1 (pl) 2017-10-13 2017-10-13 Fantom do określania przestrzennego rozkładu temperatur wewnątrz organizmu poddawanego nagrzewaniu niejonizującym promieniowaniem elektromagnetycznym, zwłaszcza dla hipertermii

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL233388B1 (pl)

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US9377367B2 (en) * 2010-06-03 2016-06-28 Covidien Lp Specific absorption rate measurement and energy-delivery device characterization using thermal phantom and image analysis
US8188435B2 (en) * 2010-06-03 2012-05-29 Tyco Healthcare Group Lp Specific absorption rate measurement and energy-delivery device characterization using thermal phantom and image analysis
US8984969B2 (en) * 2012-01-27 2015-03-24 Medtronic Ablation Frontiers Llc Thermochromic polyacrylamide tissue phantom and its use for evaluation of ablation therapies
CN103162857B (zh) * 2013-02-01 2015-08-19 哈尔滨工业大学 一种光子晶体温度传感器及其制备方法
WO2014181905A1 (ko) * 2013-05-10 2014-11-13 알피니언메디칼시스템 주식회사 재사용이 가능한 팬텀
PL410688A1 (pl) * 2014-12-30 2016-07-04 Stępień Jacek Nexus Ekspertyzy I Badania Kontaktowy układ termooptyczny oraz jego zastosowanie do nieinwazyjnego obrazowania wielkości podskórnego hipertermicznego odczynu indukowanego histaminą w przebiegu skórnej reakcji alergicznej, urządzenie rejestrujące oraz sposób diagnozowania reakcji alergicznej

Also Published As

Publication number Publication date
PL423155A1 (pl) 2019-04-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Müller et al. Laser-induced interstitial thermotherapy
Missios et al. Renaissance of laser interstitial thermal ablation
Saccomandi et al. Theoretical analysis and experimental evaluation of laser-induced interstitial thermotherapy in ex vivo porcine pancreas
Johnson et al. Nonionizing electromagnetic wave effects in biological materials and systems
Iizuka et al. The effects of dynamic optical properties during interstitial laser photocoagulation
BR112019012281A2 (pt) sistema de iluminação a laser, método de tratamento de um tumor de próstata, dispositivo iluminador a laser, e, método de tratamento de um tumor
KR101431522B1 (ko) 재사용이 가능한 팬텀
CA2974846C (en) Anatomical phantom for simulated laser ablation procedures
Sterzer et al. Electronics in medicine: RF therapy for malignancy: Heating of malignant tissues (hyperthermia) by RF radiation presents a new tool in the arsenal of weapons against cancer
Lele et al. Deep local hyperthermia by focused ultrasound
Marmor et al. Treating spontaneous tumors in dogs and cats by ultrasound-induced hyperthermia
Karanasiou et al. Development and laboratory testing of a noninvasive intracranial focused hyperthermia system
Verhey et al. Implementation of a practical model for light and heat distribution using laser-induced thermotherapy near to a large vessel
PL233388B1 (pl) Fantom do określania przestrzennego rozkładu temperatur wewnątrz organizmu poddawanego nagrzewaniu niejonizującym promieniowaniem elektromagnetycznym, zwłaszcza dla hipertermii
Seward et al. Feasibility of targeting canine soft tissue sarcoma with MR-guided high-intensity focused ultrasound
Tunç et al. The bio‐heat transfer equation and its applications in hyperthermia treatments
Zhu et al. Characterization of magnetic resonance-guided high-intensity focused ultrasound (MRgHIFU)-induced large-volume hyperthermia in deep and superficial targets in a porcine model
Crezee et al. Dedicated 70 MHz RF systems for hyperthermia of challenging tumor locations
Lee et al. Experimental phantom test of 925 MHz microwave energy focusing for non-invasive local thermotherapy
Cho et al. Temperature distribution in deep tissue phantom during laser irradiation at 1,064 nm measured by thermocouples and thermal imaging technique
Chen et al. An alternating focused ultrasound system for thermal therapy studies in small animals
Negussie et al. Thermochromic phantoms and paint to characterize and model image-guided thermal ablation and ablation devices: a review
Nolsøe et al. Ultrasound-guided percutaneous Nd: YAG laser diffuser tip hyperthermia of liver metastases
CN104190005B (zh) 一种基于仿生体系的超声聚焦评估系统及方法
Buthelezi Biochemical-physical mechanisms of light-tissue interactions.