PL233212B1 - Sposób sztaplowania lameli drewnianych, zwłaszcza przy suszeniu drewna do wytwarzania desek podłogowych - Google Patents

Sposób sztaplowania lameli drewnianych, zwłaszcza przy suszeniu drewna do wytwarzania desek podłogowych

Info

Publication number
PL233212B1
PL233212B1 PL422385A PL42238517A PL233212B1 PL 233212 B1 PL233212 B1 PL 233212B1 PL 422385 A PL422385 A PL 422385A PL 42238517 A PL42238517 A PL 42238517A PL 233212 B1 PL233212 B1 PL 233212B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
drying
wood
production
lamellas
wooden
Prior art date
Application number
PL422385A
Other languages
English (en)
Other versions
PL422385A1 (pl
Inventor
Marek Grabiec
Original Assignee
Podlogi Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Podlogi Spólka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Podlogi Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia, Podlogi Spólka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Podlogi Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL422385A priority Critical patent/PL233212B1/pl
Publication of PL422385A1 publication Critical patent/PL422385A1/pl
Publication of PL233212B1 publication Critical patent/PL233212B1/pl

Links

Landscapes

  • Chemical And Physical Treatments For Wood And The Like (AREA)
  • Drying Of Solid Materials (AREA)

Description

Opis wynalazku
Wynalazek dotyczy sposobu sztaplowania lameli drewnianych, zwłaszcza przy suszeniu drewna gatunku drzew liściastych do wytwarzania warstwowych desek podłogowych.
Powszechnie znany sposób sztaplowania desek drewnianych przy suszeniu drewna o wilgotności 30-90% do wytwarzania warstwowych desek podłogowych obejmuje umieszczenie surowca w postaci lameli o grubości 30 mm i szerokości 150-400 mm ułożonych na przekładkach stanowiących listwy o przekroju 25 x 25 mm (lub zbliżonych) w komorach do suszenia, gdzie zazwyczaj jednorazowo wkłada się ok. 25-100 m3 drewna. Medium grzewcze w postaci ciepłego powietrza w połączeniu z odpowiednią wilgotnością powietrza uzyskiwaną poprzez dozowanie wody z dysz ciśnieniowych sterowane jest mikroprocesorem z odpowiednim programem. Zużycie wody jest niewielkie natomiast zużycie energii elektrycznej jest duże z tego względu, że proces suszenia dla desek o grubości 30 mm wynosi - w zależności od pory roku - nawet 50-60 dni. Podstawowym problemem tej technologii jest długotrwałość procesu oraz związane z tym wysokie koszty zarówno związane z koniecznością zapewnienia odpowiedniej infrastruktury do suszenia w postaci komór oraz z późniejszą ich eksploatacją (duża energochłonność). Dodatkowym problemem jest to, że deski - zwłaszcza dębowe - w czasie tak długiego procesu suszenia ulegają wielu deformacjom kształtu, co wynika z grubości drewna i tym samym dużych naprężeń podczas kurczenia drewna przy suszeniu, w szczególności w klasie drewna rustykalnej (dużo sęków, rdzeń i inne) służącego do produkcji najwyższej jakości podłóg drewnianych. W efekcie uzyskuje się drewno o wilgotności końcowej na poziomie wilgotności przyszłej podłogi czyli 7% ± 1%. Po wysuszeniu z desek przygotowane są półfabrykaty - lamele, które stanowią przyszłą zewnętrzną warstwę użytkową podłogi o gr. 3-6 mm.
Znany jest także sposób sztaplowania lameli ciętych „na mokro” o grubości 5-8 mm uzyskanych z desek drewnianych o wilgotności 30-90%. W tym wypadku, po cięciu mokre lamele układa się tak jak deski na drewnianych przekładkach, przy czym przekładki są mniejszym przekroju ok. 10 x 10 mm i o różnym kształcie. Następnie pakiety lameli umieszcza się w komorach suszarnianych, przy czym z uwagi na mniejszą grubość lameli od desek, czas suszenia ulega skróceniu do 7-10 dni, a tym samym wzrasta niemal dwukrotnie efektywność procesu suszenia w porównaniu do suszenia grubszych desek drewnianych. Niestety sposób suszenia cieńszego drewna na przekładkach powoduje również deformowanie drewna nie tyle na jego przekroju, co miejscowo w obrębie występowania sęków co powoduje duże straty drewna i w konsekwencji gorszą wydajność materiałową.
Dodatkowo z amerykańskiego zgłoszenia patentowego nr US2003037458 AA znane jest sposób suszenia drewna charakteryzujący się tym, że w etapie podwyższania ciśnienia doprowadza się co najmniej jedną szczelną komorę do określonego ciśnienia, poprzez wtryśnięcie albo wytworzenie nasyconej pary wodnej, i utrzymuje się to ciśnienie przez określony czas oraz jednocześnie zapewnia się wymuszony obieg powietrza i nasyconej pary wodnej w obrębie komory, w etapie nagrzewania podgrzewa się rdzeń drewna i środkową część przedmiotów drewnianych przeznaczonych do suszenia poprzez emisję mikrofal, a w etapie odprowadzania odprowadza się ciekłe produkty wypacania wydzielane przez drewno i zbiera się je, gdy spłyną na dno komory.
Z kolei inne amerykański patent nr US6640462B ujawnia sposób suszenia drewna w komorze suszenia, który obejmuje etapy ogrzewania komory suszenia układem grzewczym do temperatury od 80 do 100°C, poddając drewno do odsysania podciśnienia, łącząc wnętrze suszącej komory z komorą próżniową opróżnianą przez pompę obrotową, aż ciśnienie wewnątrz komory spadnie do 1 do 10 mmHg, odłączając od komory próżniowej komorę suszącą, łącząc komorę suszącą z atmosferą. Gdy wnętrze komory suszenia jest połączone z komorą próżniową, wilgotność drewna jest znacznie obniżona. Następnie, gdy jest odłączony od komory próżniowej i połączony z atmosferą, temperatura komory suszenia wzrasta. Tymczasem system ogrzewania pracuje w trakcie całego procesu. Powyższe etapy stanowią jeden cykl, który jest powtarzany kolejno, aż wilgoć drewna spadnie do pożądanego poziomu. Korzystnie połączenie między komorą suszącą a komorą próżniową wykonuje się w ciągu 0,1 do 0,5 sekundy.
Odcięcie ciśnienia odbywa się w próżni przez 0,5 do 5,0 sekundy, aż do uzyskania równowagi wilgoci.
Celem wynalazku było opracowanie bardziej efektywnego sposobu sztaplowania lameli drewnianych, zwłaszcza przy suszeniu drewna do wytwarzania desek podłogowych.
Szczególnie istotne było opracowanie sposobu, który byłby odpowiedni w procesie przetwarzania drewna dębowego klasy rustykalnej.
PL 233 212 B1
Podczas prowadzonych badań nad nowymi sposobami, nieoczekiwanie uzyskano bardzo dobrą efektywność suszenia przy zastosowaniu zamiast przekładek drewnianych aluminiowej siatki ciętociągnionej.
Przedmiotem wynalazku jest zatem sposób sztaplowania lameli drewnianych, zwłaszcza przy suszeniu drewna gatunku drzew liściastych do wytwarzania warstwowych desek podłogowych, w którym lamele drewniane umieszcza się warstwowo na elementach oddzielających charakteryzujący się tym, że element oddzielający lamele drewniane stanowi profil aluminiowy, korzystnie wykonany z siatki cięto-ciągnionej.
Korzystnie, gdy wymiar profilu aluminiowego wynosi 1,2 m x 2,5 m.
Równie korzystnie, gdy profil stalowy wykonany jest z blachy o grubości 12-15 mm.
Korzystnie, gdy oczka siatki cięto-ciągnionej mają przekrój podłużny w postaci sześciokątów. Szczególnie korzystnie, gdy boki sześciokątów są względem siebie równoległe, a jedna para boków jest wydłużona, przy czym długość tej pary boków wynosi nie więcej niż 15 mm, a odległość między równoległymi bokami wynosi nie więcej niż 10 mm.
Równie korzystnie, gdy grubość lameli drewnianych wynosi od 5 do 8 mm.
Dzięki zastosowaniu sposobu sztaplowania lameli drewnianych sposobem według wynalazku, uzyskano efekt w postaci zmniejszenia deformacji lameli podczas leżakowania oraz w przypadku wykorzystywania sposobu przy suszeniu - znaczne skrócenie jego czasu (z ok. 50 dni w obecnym stanie techniki do ok. 10 dni wg wynalazku).
Przedmiot wynalazku przedstawiony jest w przykładach wykonania nieograniczających jego zakresu oraz na rysunku, na którym:
fig. 1 ilustruje element oddzielający w postaci profilu stalowego wykonany z siatki cięto-ciągnionej;
fig. 2 ilustruje wymiary oczek profilu stalowego wykonany z siatki cięto-ciągnionej;
fig. 3 ilustruje sztaple wykonaną sposobem według wynalazku - lamele umieszczone są pomiędzy profilami aluminiowymi.
W przykładzie wykonania wykorzystano surowiec do produkcji lameli drewnianych w postaci elementów dębowych mokrych o wilgotności 30% oraz 90%, o wymiarach: grubość 30±5 mm, szerokościach 150-400 mm i długościach 1,0-3,0 m. Pakiety mają szerokość od 1,0-1,2 m, wysokość ok. 1,2 m i długość zależną od długości desek. Mokry surowiec wyrównano z jednej powierzchni deski na strugarko-wyrówniarce przed wprowadzeniem jej do maszyny rozcinającej te same mokre elementy dębowe na lamelki o gr. 6-7 mm (4 sztuki z jednej deski o grubości 30 mm). Proces ten przebiegał na uniwersalnej pile taśmowej cienkotnącej wyposażonej w wysoko precyzyjne ostrze, które tnie mokre drewno dębowe z dużą dokładnością ± 0,15 mm i z dużą prędkością.
Tak uzyskane lamele drewniane umieszczono na elementach oddzielających stanowiących profil aluminiowy wykonany z siatki cięto-ciągnionej zilustrowanej na fig. 1 o wymiarach 1,2 m x 2,5 m i grubości 13 mm. Oczka siatki cięto-ciągnionej miały przekrój podłużny w postaci sześciokątów o bokach w kształcie zbliżonym do plastra miodu, przy czym pary naprzeciwległych boków były względem siebie wydłużone. Kształt oczek siatki przedstawiono na fig. 2. Długość pary wydłużonych boków wynosiła ok. 15 mm, a odległość między równoległymi wydłużonymi bokami wynosiła ok. 10 mm.
Zakładając, że grubość siatki aluminiowej wynosiła 13 mm, a grubości lameli 6 mm, to daje warstwę o grubości 19 mm. Ciężar aluminiowej siatki wynoszący ok. 12 kg przy wadze mokrej lameli dębowej ok. 3 kg powoduje, że drewno jest mocno obciążone, co przy połączeniu z drobną perforacją siatki (dużo punktów styku z suszonym drewnem) daje pożądany efekt prostolinijności drewna po suszeniu. Podczas prowadzonych testów nie zaobserwowano żadnych deformacji po suszeniu drewna klasy rustykalnej i tym samym wydajność materiałowa wzrosła do 120 m2 podłogi z 1 m3 deski. Na fig. 3 uwidoczniono ułożony pakiet na siatce aluminiowej ułożony sposobem według wynalazku.
Sam proces suszenia wskutek dużej ilości oczek w siatce aluminiowej i jej prześwitu pozwala na dokładną cyrkulację powietrza w suszonym drewnie, co było zawsze problemem przy stosowaniu przekładek z drewna ponieważ przy ich ręcznym czasochłonnym układaniu (700 sztuk na jeden pakiet) dochodziło do częstych przesunięć i tym samym zakłócania przepływu powietrza podczas procesu suszenia (w późniejszym etapie nierównomierny rozkład wilgotności na powierzchni lameli skutkujący deformacją podłogi).
Tak ułożone lamele suszono do osiągnięcia wilgotności końcowej na poziomie wilgotności przyszłej podłogi czyli 7%±1%. Następnie wysuszone lamele szlifowano i formatowano. Szlifowanie odby
PL 233 212 B1 wa się na jednej dwuagregatowej szlifierce szerokotaśmowej - jeden agregat składający się z kilku wałów szlifuje górę lameli, drugi jej spodnią część podczas jednej operacji. Następnie lamela jest formatowana na długości (nadaje jej się żądaną szerokość) na formatyzerce a następnie na optymalizerce nadawana jest finalna długość lameli. Po tych operacjach lamela jest gotowa do sklejenia z płytą listewkową w warstwową deskę podłogową.

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób sztaplowania lameli drewnianych, zwłaszcza przy suszeniu drewna gatunku drzew liściastych do wytwarzania warstwowych desek podłogowych, w którym lamele drewniane umieszcza się warstwowo na elementach oddzielających, znamienny tym, że element oddzielający lamele drewniane stanowi profil aluminiowy, korzystnie wykonany z siatki cięto-ciągnionej.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wymiar profilu aluminiowego wynosi 1,2 m x 2,5 m.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1-2, znamienny tym, że profil aluminiowy wykonany jest z blachy o grubości 12-15 mm.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że oczka siatki cięto-ciągnionej mają przekrój podłużny w postaci sześciokątów.
  5. 5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że boki sześciokątów są względem siebie równoległe, a jedna para boków jest wydłużona, przy czym długość tej pary boków wynosi nie więcej niż 15 mm, a odległość między równoległymi bokami wynosi nie więcej niż 10 mm.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że grubość lameli drewnianych wynosi od 5 do 8 mm.
PL422385A 2017-07-31 2017-07-31 Sposób sztaplowania lameli drewnianych, zwłaszcza przy suszeniu drewna do wytwarzania desek podłogowych PL233212B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422385A PL233212B1 (pl) 2017-07-31 2017-07-31 Sposób sztaplowania lameli drewnianych, zwłaszcza przy suszeniu drewna do wytwarzania desek podłogowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL422385A PL233212B1 (pl) 2017-07-31 2017-07-31 Sposób sztaplowania lameli drewnianych, zwłaszcza przy suszeniu drewna do wytwarzania desek podłogowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL422385A1 PL422385A1 (pl) 2019-02-11
PL233212B1 true PL233212B1 (pl) 2019-09-30

Family

ID=65270269

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL422385A PL233212B1 (pl) 2017-07-31 2017-07-31 Sposób sztaplowania lameli drewnianych, zwłaszcza przy suszeniu drewna do wytwarzania desek podłogowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL233212B1 (pl)

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH03166905A (ja) * 1989-11-27 1991-07-18 Matsushita Electric Works Ltd 樹脂含浸木質系材料の製造方法
SE504621C2 (sv) * 1994-06-29 1997-03-17 Sture Sandgren Regel av trä, för byggnation, baselement, av trä, för lastpall och förfarande för tillverkning av ämne av trä, avsett att användas som regel för byggnation eller baselement för lastpall
JPH11223459A (ja) * 1998-02-04 1999-08-17 Yamamoto Tekkosho:Kk 木板の多段乾燥装置
RU2157490C1 (ru) * 1999-04-21 2000-10-10 Одельский Александр Борисович Установка для сушки древесины
JP2002008641A (ja) * 2000-06-26 2002-01-11 Toshiba Battery Co Ltd アルカリ電池
CN105110023B (zh) * 2015-08-31 2017-05-24 北华大学 一种实木板材干燥时的堆垛方法

Also Published As

Publication number Publication date
PL422385A1 (pl) 2019-02-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2344309B1 (en) Manufactured wood product and methods for producing the same
US20100178451A1 (en) Method for producing bamboo boards and products
CN103072160A (zh) 原态整竹精细化疏解重组层积材及生产工艺方法
CN109159224A (zh) 一种展平竹集成材的高效制造方法
CN105110023B (zh) 一种实木板材干燥时的堆垛方法
CA2926659C (en) Improved separator for lumber stacking
CN107498652A (zh) 高强竹纤维帘‑osb集装箱底板及其制造方法
PL233212B1 (pl) Sposób sztaplowania lameli drewnianych, zwłaszcza przy suszeniu drewna do wytwarzania desek podłogowych
KR102279229B1 (ko) 샌드위치 패널 자동 제조장치
KR20160070222A (ko) 목재의 수지 주입성 개선을 위한 처리방법
CN108214750A (zh) 层叠型任意长重组竹型材及其制造方法
JP2011245741A (ja) 杉中目材集成材の製造方法
CN104847080A (zh) 一种低温热处理三层实木复合地板的方法
CN102515711B (zh) 多次干燥码烧制砖工艺
FI128762B (fi) Menetelmä puuainesta olevan tuotteen tuottamiseksi kuumapuristuksen avulla ja menetelmän käyttö
US20160290717A1 (en) Stickers for drying and/or curing materials
CN111037674A (zh) 一种大幅面高强耐候竹木复合材及其制造方法
CN108582306A (zh) 以木材薄单板为原料的重组木方料生产方法
US20220299266A1 (en) Extruded aluminum sticker for spacing wood
RU2438082C2 (ru) Способ и устройство для контактной сушки лущеного или резаного древесного шпона
CN112959447A (zh) 一种密实化竹板材的生产方法
FI127449B (fi) Menetelmä ja laite puuviilunipun esikuivaamiseksi puristamalla
JP6530865B2 (ja) 集成材の製造方法
US20100163176A1 (en) Method and device for producing a floor made of end-grain wood blocks
JP2010012740A (ja) 平角材の製造方法