PL233199B1 - Pochodne 1-(piperazyn-1-ylo)-9,10-antrachinonu funkcjonalizowane wybranymi aminokwasami - Google Patents

Pochodne 1-(piperazyn-1-ylo)-9,10-antrachinonu funkcjonalizowane wybranymi aminokwasami

Info

Publication number
PL233199B1
PL233199B1 PL411140A PL41114015A PL233199B1 PL 233199 B1 PL233199 B1 PL 233199B1 PL 411140 A PL411140 A PL 411140A PL 41114015 A PL41114015 A PL 41114015A PL 233199 B1 PL233199 B1 PL 233199B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
anthraquinone
piperazin
compound
obtaining
compounds
Prior art date
Application number
PL411140A
Other languages
English (en)
Other versions
PL411140A1 (pl
Inventor
Elżbieta Magdalena Czaczyk
Paweł Lucjan Niedziałkowski
Tadeusz OSSOWSKI
Tadeusz Ossowski
Joanna Wietrzyk
Original Assignee
Univ Gdanski
Uniwersytet Gdanski
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ Gdanski, Uniwersytet Gdanski filed Critical Univ Gdanski
Priority to PL411140A priority Critical patent/PL233199B1/pl
Publication of PL411140A1 publication Critical patent/PL411140A1/pl
Publication of PL233199B1 publication Critical patent/PL233199B1/pl

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

Opis wynalazku
Wynalazek dotyczy nowych pochodnych 1-(piperazyn-1-ylo)-9,10-antrachinonu sfunkcjonalizowanych wybranymi aminokwasami.
Wynalazek rozwiązuje zagadnienie opracowania nowych środków o potencjale aktywności przeciwnowotworowej, opartych na bazie 9,10-antrachinonu.
Choroby nowotworowe stały się główną przyczyną umieralności, szczególnie w XXI wieku głównie dlatego, że są one bardzo trudne do zdiagnozowania i wyleczenia. Związki posiadające w swej strukturze szkielet 9,10-antrachinonu zaliczane są do najliczniejszej grupy antybiotyków nazywanych antracyklinami, bądź antybiotykami antrachinonowymi. Wśród stosowanych pochodnych antrachinonów można wyróżnić antracykliny (doksorubicyna, daunorubicyna, idarubicyna, epirubicyna, aklarubicyna, mitoksantron i ich syntetyczne pochodne). Leki te stosowane są głównie w terapii w leczeniu ostrych białaczek, chłoniaków i różnych guzów litych, w tym raka piersi, płuc, tarczycy, jajnika oraz raka tkanek miękkich (Zajca A., Gorczyca M. Chemia leków. PZWL, Warszawa., 1999.).
Antybiotyki antracyklinowe są najliczniejszą grupą antybiotyków cytostatycznych hamujących podział komórek stosowanych najczęściej w terapii przeciwnowotworowej. Zaproponowano kilka różnych mechanizmów wyjaśniających biologiczne działanie tych antybiotyków. Pierwszy z nich oparty jest na interkalacji, czyli wtłaczaniu chemioterapeutyku pomiędzy dwie sąsiadujące ze sobą pary zasad w DNA. Interkalacja w helisę DNA może spowodować jej wydłużenie lub pęknięcie oraz zmianę właściwości biochemicznych, co w konsekwencji prowadzi do zahamowania zdolności do replikacji i transkrypcji (F. Gieseler, H. Biersack, T. Brieden, J. Manderscheid, V. Nubler, Annals of Hematology, 1994, 69, 13-17).
Cytostatyki oparte na strukturze 9,10-antrachinonu są inhibitorami topoizomeraz, enzymów biorącymi udział w procesie replikacji DNA. Hamowanie aktywności enzymów potrzebnych do replikacji DNA przez ich inhibitory prowadzi do stabilizacji kompleksu trójskładnikowego DNA-enzym-inhibitor. W procesie mitozy kompleks ten powoduje trwałe przerwanie nici prowadzące do apoptozy komórki (Y-H. Hsiang, L. Liu, Cancer Res. 1988, 48, 1722-1726).
Dodatkowo związki te związanie z błoną komórkową mogą mieć istotny wpływ na płynność błon komórkowych, transport jonów, a także zakłócają równowagę procesów biochemicznych w komórce. Właściwości redoks antybiotyków antracyklinowych mogą doprowadzić do wytworzenia wolnych rodników lub rodników hydroksylowych, które powodują uszkodzenie DNA, co w konsekwencji prowadzi do zablokowania procesu transkrypcji (Frederick C. A., Williams L. D., Ughetto G., Marel 1990, G. A., Boom
J. H., Rich A., Wang A. H. Biochemistry, 1990, 29, 2538-2549).
Bardzo istotne jest prowadzenie prac badawczych nad nowymi pochodnymi antybiotyków antracyklinowych, w celu opracowania serii nowych związków chemicznych charakteryzujących się wysoką aktywnością przeciwnowotworową przy jednocześnie niskiej toksyczności. Ważne jest również ograniczenie kardiotoksyczności nowych potencjalnych leków. Jednym ze sposobów ograniczenia kardiotoksyczności jest synteza nowych pochodnych opartych na szkielecie 9,10-antrachinonu modyfikowanych aminokwasami lub peptydami. Wprowadzenie do badanych molekuł aminokwasów może dodatkowo zwiększyć ich aktywność. (Gatto B., Zagotto G, Sissi C., Cera C., Uriarte E., Palu G., Capranico G., Palumbo M., Journal of Medicinal Chemistry, 1996, 39, 3114-3122).
Badania literaturowe wyraźnie sugerują, iż cząsteczki zawierające aminokwasy bądź peptydy są biologicznie aktywne i mogą być stosowane, jako chemioterapeutyki. Za pośrednictwem aminokwasów lub peptydów można swobodnie wpływać na aktywność całej molekuły w wyniku wprowadzenia do układu dodatkowego ładunku, układu heterocyklicznego lub aktywnego fragmentu peptydowego wykazującego aktywność przeciwnowotworową (Varvaresou A., Iakovou K., Gikas E., Fichtner I., Fiebig H.H., Kelland L.R., Double J.A., Bibby M.C., Hendriks H.R., Anticancer Research, 2004, 24, 907-920).
Ponadto dołączenie peptydu do antracyklin ułatwia wychwytywanie proleku przez komórki nowotworowe, co więcej takie koniugaty mogą być inhibitorami topoizomerazy I i topoizomerazy II. Topoizomerazy są więc ważnym celem komórkowym w projektowaniu nowych, skutecznych leków przeciwnowotworowych.
Znane i opisane rozwiązania środków o aktywności przeciwnowotworowej i sposobów ich otrzymywania wykazują następujące wady. Wadą antybiotyków antracyklinowych jest ich kardiotoksyczność oraz rozwój oporności w komórkach nowotworowych występująca obok innych działań niepożądanych. Zaburzenia w krążeniu przypisuje się produktom powstającym podczas biotransformacji antracyklin, szczególnie przy redukcji ugrupowań chinonowych do hydrochinonowych. Powstające rodniki tlenowe
PL233 199 Β1 oraz rodniki hydroksylowe powodują tworzenie struktur nadtlenkowych w lipidach, a ich stopniowy rozkład prowadzi do związków działających uszkadzająco na mięsień sercowy.
Dlatego też, oczywistą potrzebą współczesnej medycyny jest poszukiwanie nowych związków, potencjalnych chemoterapeutyków przeciwnowotworowych.
Wynalazek rozwiązuje zagadnienie opracowania nowych środków o aktywności przeciwnowotworowej opartych na bazie 1-(piperazyn-1-ylo)-9,10-antrachinonu oraz sposobu ich otrzymywania. W wynalazku oparto się na otrzymaniu aminokwasowych pochodnych 1-(piperazyn-1-ylo)-9,10-antrachinonu podstawionego w pozycji 4-pierścienia piperazynowego wybranymi aminokwasami.
Związki te mają wzór ogólny:
O-s. ^.R
I
gdzie R oznacza:
dla związku (1) 1-(4-L-asparaginylopiperazyn-1-ylo)-9,10-antrachinonu:
R= L-asparagina, dla związku (2) 1-(4-L-glutaminylopiperazyn-1-ylo)-9,10-antrachinonu: R= L-glutamina, dla związku (3) 1-(4-L-piroglutaminylopiperazyn-1-ylo)-9,10-antrachinonu: R= L-piroglutamina, dla związku (4) 1-(4-L-serynylopiperazyn-1-ylo)-9,10-antrachinonu: R= L-seryna.
Związki według wynalazku przedstawiono szczegółowo poniżej:
1-(4-L-asparaginylopiperazyn-1-ylo)-9,10-antrachinon o wzorze:
1-(4-L-glutaminylopiperazyn-1-ylo)-9,10-antrachinon o wzorze:
PL233 199 Β1
-(4-L-piroglutaminylopiperazyn-1 -ylo)-9,10-antrachinon o wzorze:
1-(4-L-serynylopiperazyn-1-ylo)-9,10-antrachinon o wzorze:
Sposób otrzymywania 1-(4-L-asparginylopiperazyn-1-ylo)-9,10-antrachinonu polega na tym, że przeprowadza się reakcję w dichlorometanie w czasie 24 godzin, stosując etapy postępowania w kolejności, w etapie pierwszym rozpuszcza się w dichlorometanie (DCM) i ochładza do 0°C w odrębnym naczyniu technologicznym 1-(piperazyn-1-ylo)-9,10-antrachinon, rozpuszcza w drugim naczyniu technologicznym w dichlorometanie (DCM) Na-(9-fluorenylometoksykarbonylo)-NY-trytylo-L-asparaginę (Fmoc-Asn(Trt)-OH), dodaje się środek sprzęgający w postaci Ν,Ν'-dicykloheksylokarbodiimidu (DIC), a następnie umieszcza się naczynie technologiczne na około 20 minut w temperaturze około -10°C, po których upływie miesza się zawartość obu naczyń technologicznych w mieszadle najkorzystniej magnetycznym przez około 24 godziny, kontrolując przebieg reakcji na płytkach cienkowarstwowej chromatografii cieczowej (ang. Thin Layer Chromatography) TLC przy zastosowaniu układu rozwijającego DCM:MeOH w stosunku objętościowym 5:1, po czym po upływie około 24 h odsącza powstałe produkty stałe i odparowuje się rozpuszczalnik organiczny na wyparce zwłaszcza próżniowej, a następnie przeprowadza się „zdejmowanie” grup ochronnych znajdujących się zarówno w łańcuchu głównym jak i bocznym L-aminokwasu, stosując odpowiednią znaną kolejność oraz odpowiednie znane procedury preparatywne ich usuwania, przy czym w przypadku zastosowania do syntezy chronionej L-asparaginy (Fmoc-Asn(Trt)-OH), grupa a aminowa w łańcuchu głównym chroniona jest przez ugrupowanie -Fmoc - grupa 9-fluorenylometoksykarbonylowa, natomiast grupa amidowa w łańcuchu bocznym -Trt (grupa trytylowa), po czym w pierwszej kolejności usuwa się osłonę -Trt, a otrzymany wcześniej osad rozpuszcza się w małej ilości DCM - dichlorometanu i dodaje się TFA - kwas trifluorooctowy w celu zdjęcia osłony -Trt, reakcję prowadzi się przez czas około 1 h, po czym odparowuje się rozpuszczalnik organiczny na wyparce zwłaszcza próżniowej, powstały osad przemywa się eterem dietylowym i rozpuszcza się go w małej ilości DCM i dodaje 10 ml piperydyny w celu zdjęcia osłony -Fmoc, prowadząc tę reakcję przez około 1 h, po upływie której odparowuje się rozpuszczalnik na wyparce zwłaszcza próżniowej i oczyszcza się powstały produkt stosując zwłaszcza wysokosprawną chromatografię cieczową w układzie faz odwróconych w skali preparatywnej (RP-HPLC), przy użyciu kolumny preparatywnej korzystnie Macherey Nagel z wypełnieniem Nucleosil 100-7 C18, z eluentem ACN - acetonitryl i H2O w liniowym gradiencie acetonitrylu 40-100-40%, w czasie 0-30-35 min, przy zastosowaniu przepływu około 10 ml/min i detekcji UV przy długość fali około 254 nm.
PL 233 199 B1
Sposób otrzymywania 1-(4-L-glutaminylopiperazyn-1-ylo)-9,10-antrachinonu polega na tym, że postępuje się jak opisano wyżej, ale jako substraty używa się 1-(piperazyn-1-ylo)-9,10-antrachinon i Fmoc-Gln(T rt)-OH a-(9-fluorenylometoksykarbonylo)-N5-trytylo-L-glutaminę.
Sposób otrzymywania kwasu 1-(4-L-piroglutaminylopiperazyn-1-ylo)-9,10-antrachinonowego polega na tym, że postępuje się jak opisano wyżej, ale jako substraty używa się 1-(piperazyn-1-ylo)-9,10-antrachinon i Fmoc-Gln(Trt)-OH a-(9-fluorenylometoksykarbonylo)-N5-trytylo-L-glutaminę.
Sposób otrzymywania 1-(4-L-serynylopiperazyn-1-ylo)-9,10-antrachinonu polega na tym, że postępuje się jak opisano wyżej, ale w celu usunięcia osłony -tBu - grupa tert-butylowa otrzymany w wyniku reakcji osad rozpuszcza się w małej ilości DCM (dichlorometanu) i dodaje się doń TFA - kwasu trifluorooctowego, reakcję prowadzi się przez około 1 h, po czym odparowuje rozpuszczalnik organiczny na wyparce najkorzystniej próżniowej, a otrzymaną suchą pozostałość rozpuszcza się w DCM i przemywa pentanem w celu wytrącenia osadu, a następnie tak wytrącony osad rozpuszcza się w małej ilości DCM i dodaje piperydynę w celu zdjęcia osłony -Fmoc - grupa 9-fluorenylometoksy-karbonylowa, przy czym do oczyszczania finalnej mieszaniny otrzymanej w wyniku reakcji stosuje się liniowy gradient acetonitrylu w przedziałach około 30-45-51-56-70% w czasie odpowiednio około 0-15-20-25-30 min.
Wszystkie nowe związki chemiczne według wynalazku scharakteryzowano technikami spektroskopowymi i masowymi.
Poniżej przedstawiono analizy masowe MALDI, IR oraz HPLC. Dla wszystkich związków wykonano analizy wykorzystując zestaw analityczny HPLC firmy Schimadzu, używając kolumny (firmy Phenomenex Luna C8(2), 150 x 3 mm, o średnicy ziaren sorbentu 5 μm i wielkości porów 100 A), w linowym gradiencie rozpuszczalników 0-100% A (A = H2O + 0,1% TFA, B = ACN + 0,1% TFA), w czasie 15 minut, przy zastosowaniu przepływu 1 ml/min i długości fali 254 nm.
Związek (1) 1-(4-L-asparaginylopiperazyn-1-ylo)-9,10-antrachinon MALDI - TOF MS: m/z 407,2 [M+H]+, (MW = 406,44).
IR (KBr) (cm-1): 3427, 2926, 1668, 1581,1447, 1446, 1429, 1385, 1319, 1269, 1236, 1202, 1132, 1030, 1001, 894, 834, 800, 736, 710, 663, 606, 561.
RP-HPLC: Rt=8.545, gradient 0-100% (A-B) w 15 min.
Związek (2) 1-(4-L-glutaminylopiperazyn-1-ylo)-9,10-antrachinon
MALDI - TOF MS: m/z 422,8 [M+2H]+, (MW = 420,27).
IR (KBr) (cm-1): 3206, 3049, 2924, 2852, 1665, 1581,1446, 1320, 1270, 1203, 1134, 1032, 1003, 907, 839, 801, 723, 711, 664.
RP-HPLC: Rt=8.583, gradient 0-100% (A-B) w 15 min.
Związek (3) 1-(4-L-piroglutaminylopiperazyn-1-ylo)-9,10-antrachinona
MALDI - TOF MS: m/z 404,2 [M+H]+, (MW = 403,44).
IR (KBr) (cm-1): 3417, 2923, 2853, 1701,1650, 1579, 1468, 1443, 1427, 1380, 1315, 1266, 1230, 1200, 1151, 1079, 1029, 1001,902, 833, 801,758, 736, 710, 662, 602.
RP-HPLC: Rt=9.583 gradient 0-100% (A-B) w 15 min.
Związek (4) 1-(4-L-serynylopiperazyn-1-ylo)-9,10-antrachinon
MALDI - TOF MS: m/z 381,3 [M+2H]+, (MW = 379,42).
IR (KBr) (cm-1): 3860, 3849, 3342, 2968, 2932, 1666, 1580, 1519, 1468, 1447, 1429, 1384, 1319, 1269, 1236, 1202, 1130, 1048, 1028, 1001,934, 900, 834, 799, 736, 709, 662.
RP-HPLC: Rt=8.608, gradient 0-100% (A-B) w 15 min.
Wykazano, że związki chemiczne według wynalazku mają potencjał w kierunku aktywności cytostatyczną wobec linii komórek nowotworowych zwłaszcza: ludzkiego czerniaka Hs-294T, mysiego czerniaka B16, ludzkiego gruczolakoraka jelita grubego LoVo, ludzkiego gruczolakoraka jelita grubego opornego na doksorubicynę LoVo/DX.
Wszystkie pochodne 9,10-antrachinonu według wynalazku zostały przebadane pod kątem aktywności cytostatycznej również wobec komórek prawidłowych morfologicznie, gdzie do badań zostały użyte komórki prawidłowe mysich fibroblastów BALB/3T3.
Aktywność cytotoksyczną testowanych związków wobec komórek linii B16, Hs 294T, LoVo, LoVo/DX oraz Balb/3T3, do oceny aktywności cytostatycznej testowanych związków, użyto testu SRB mierzącego zahamowanie proliferacji komórek docelowych w 96-godzinnej hodowli in vitro [Skehan et al., J. Natl. Cancer Inst., 82:1107-1112, 1990]. W każdym doświadczeniu próbki zawierające określone stężenia preparatu nanoszono w trzech powtórzeniach. Doświadczenia powtarzano co najmniej trzy razy. Dla każdego z badanych związków zostało wyznaczone stężenie związku powodujące zahamowanie proliferacji komórek w 50% (IC50).
PL233 199 Β1
Z przeprowadzonych badań wynika, że testowana seria związków wykazuje wysoką aktywność antyproliferacyjną, żaden z testowanych związków nie wykazuje lekooporności. Ponadto związki wykazują stosunkowo niską toksyczność wobec komórek prawidłowych mysich fibroblastów BALB/3T3, a jednocześnie dość silne działają w stosunku do badanych linii komórkowych.

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    1. Pochodna 1-(piperazyn-1-ylo)-9,10-antrachinonu funkcjonalizowana wybraną pochodną aminokwasu o wzorze ogólnym:
    XC
    O gdzie R oznacza:
    dla związku (1) 1-(4-L-asparaginylopiperazyn-1-ylo)-9,10-antrachinonu:
    R= L-asparagina, dla związku (2) 1-(4-L-glutaminylopiperazyn-1-ylo)-9,10-antrachinonu:
    R= L-glutamina, dla związku (3) 1-(4-L-piroglutaminylopiperazyn-1-ylo)-9,10-antrachinonu:
    R= L-piroglutamina, dla związku (4) 1-(4-L-serynylopiperazyn-1-ylo)-9,10-antrachinonu: R= L-seryna.
PL411140A 2015-02-02 2015-02-02 Pochodne 1-(piperazyn-1-ylo)-9,10-antrachinonu funkcjonalizowane wybranymi aminokwasami PL233199B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL411140A PL233199B1 (pl) 2015-02-02 2015-02-02 Pochodne 1-(piperazyn-1-ylo)-9,10-antrachinonu funkcjonalizowane wybranymi aminokwasami

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL411140A PL233199B1 (pl) 2015-02-02 2015-02-02 Pochodne 1-(piperazyn-1-ylo)-9,10-antrachinonu funkcjonalizowane wybranymi aminokwasami

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL411140A1 PL411140A1 (pl) 2016-08-16
PL233199B1 true PL233199B1 (pl) 2019-09-30

Family

ID=56617356

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL411140A PL233199B1 (pl) 2015-02-02 2015-02-02 Pochodne 1-(piperazyn-1-ylo)-9,10-antrachinonu funkcjonalizowane wybranymi aminokwasami

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL233199B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL411140A1 (pl) 2016-08-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Chhikara et al. Fatty acyl amide derivatives of doxorubicin: Synthesis and in vitro anticancer activities
Sestito et al. Design and synthesis of H2S-donor hybrids: a new treatment for Alzheimer's disease?
Matthew et al. Gatorbulin-1, a distinct cyclodepsipeptide chemotype, targets a seventh tubulin pharmacological site
Drag-Zalesinska et al. Esters of betulin and betulinic acid with amino acids have improved water solubility and are selectively cytotoxic toward cancer cells
Zhao et al. Synthesis and cytotoxic activities of β-carboline amino acid ester conjugates
Qin et al. Conjugation of platinum (IV) complexes with chlorambucil to overcome cisplatin resistance via a “joint action” mode toward DNA
Hu et al. Antiproliferative hydrogen sulfide releasing evodiamine derivatives and their apoptosis inducing properties
KR102412203B1 (ko) 백금 내성을 극복하는데 이용하기 위한 텍사피린-pt(iv) 접합체 및 조성물
Devi et al. Cellular uptake, cytotoxicity, apoptosis and DNA-binding investigations of Ru (II) complexes
Prasad et al. Nitric oxide releasing acridone carboxamide derivatives as reverters of doxorubicin resistance in MCF7/Dx cancer cells
Compain et al. A β-glucuronidase-responsive albumin-binding prodrug for potential selective kinase inhibitor-based cancer chemotherapy
CN114106010A (zh) 一种蛋白降解靶向嵌合体的制备方法和应用
Xu et al. Hydrogen sulfide releasing enmein-type diterpenoid derivatives as apoptosis inducers through mitochondria-related pathways
Hsin et al. Synthesis, DNA binding, and cytotoxicity of 1, 4-bis (2-amino-ethylamino) anthraquinone–amino acid conjugates
Wieczorek et al. Synthesis and evaluation of biological properties of ferrocenyl–podophyllotoxin conjugates
Bjelaković et al. Design, synthesis, and characterization of fullerene–peptide–steroid covalent hybrids
Hattori et al. Solution-phase synthesis and biological evaluation of triostin A and its analogues
Ge et al. New cinnamic acid-pregenolone hybrids as potential antiproliferative agents: Design, synthesis and biological evaluation
Li et al. A Pt (IV)-based mononitro-naphthalimide conjugate with minimized side-effects targeting DNA damage response via a dual-DNA-damage approach to overcome cisplatin resistance
Juang et al. Synthesis, distribution analysis and mechanism studies of N-acyl glucosamine-bearing oleanolic saponins
Gonzalez-Sabin et al. Exploring novel opportunities for aureolic acids as anticancer drugs
WO2024066548A1 (zh) 含有光亲和基团双吖丙啶的β-榄香烯衍生物及其制备方法和作为光亲和分子探针的应用
PL233199B1 (pl) Pochodne 1-(piperazyn-1-ylo)-9,10-antrachinonu funkcjonalizowane wybranymi aminokwasami
Fu et al. Identification of nitric oxide-releasing derivatives of oleanolic acid as potential anti-colon cancer agents
PL233143B1 (pl) Pochodna 1-(piperazyn-1-ylo)-9,10-antrachinonu funkcjonalizowana aminokwasem