PL232954B1 - Fajerwerki zawierające w swoim składzie związki metali ciężkich, sposób ich otrzymywania, zastosowanie fajerwerków do ograniczenia skażenia środowiska związkami metali ciężkich z fajerwerków oraz zastosowanie dodatków mineralnych w fajerwerkach - Google Patents
Fajerwerki zawierające w swoim składzie związki metali ciężkich, sposób ich otrzymywania, zastosowanie fajerwerków do ograniczenia skażenia środowiska związkami metali ciężkich z fajerwerków oraz zastosowanie dodatków mineralnych w fajerwerkachInfo
- Publication number
- PL232954B1 PL232954B1 PL412967A PL41296715A PL232954B1 PL 232954 B1 PL232954 B1 PL 232954B1 PL 412967 A PL412967 A PL 412967A PL 41296715 A PL41296715 A PL 41296715A PL 232954 B1 PL232954 B1 PL 232954B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- fireworks
- heavy metal
- metal compounds
- water
- zeolite
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C06—EXPLOSIVES; MATCHES
- C06B—EXPLOSIVES OR THERMIC COMPOSITIONS; MANUFACTURE THEREOF; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS EXPLOSIVES
- C06B23/00—Compositions characterised by non-explosive or non-thermic constituents
- C06B23/001—Fillers, gelling and thickening agents (e.g. fibres), absorbents for nitroglycerine
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C06—EXPLOSIVES; MATCHES
- C06C—DETONATING OR PRIMING DEVICES; FUSES; CHEMICAL LIGHTERS; PYROPHORIC COMPOSITIONS
- C06C15/00—Pyrophoric compositions; Flints
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Metallurgy (AREA)
- Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
- Processing Of Solid Wastes (AREA)
Description
Opis wynalazku
Wskazanie dziedziny techniki
Przedmiotem wynalazku są ekologiczne fajerwerki zawierające w swoim składzie związki metali ciężkich, sposób ich otrzymywania, zastosowanie fajerwerków do ograniczenia skażenia środowiska związkami metali ciężkich z fajerwerków oraz zastosowanie dodatków mineralnych w fajerwerkach do obniżenia emisji do środowiska metali ciężkich.
Stan techniki
W stanie techniki znane są fajerwerki od ok. II wieku p.n.e. Z amerykańskiego dokumentu patentowego [US2130068] dowiadujemy się, że zastosowanie soli nieorganicznych zawierających odpowiednie kationy powoduje wytworzenie zabarwionych wybuchów. Tak też, obecność sodu powoduje wytworzenie koloru żółtego, wapń powoduje wytworzenie koloru czerwonego, stront powoduje wytworzenie koloru purpurowego, bar powoduje wytworzenie koloru zielonego, potas powoduje wytworzenie koloru fioletowego, a miedź powoduje wytworzenie koloru niebieskiego lub czerwonego.
Dotychczas wszystkie znane fajerwerki mają taką wadę, że zawierają sole metali ciężkich, niezbędne do wywołania efektów barwnych w płomieniu wybuchu. Popioły powstające po spaleniu fajerwerków, także zawierają znaczne ilości tychże metali, jakkolwiek ich postać chemiczna bywa zmieniona w wyniku eksplozji i ekspozycji na wysoką temperaturę. W związku z tym bezpośrednie otoczenia miejsc, w których organizowane są pokazy sztucznych ogni zostają nieuchronnie skażone związkami metali ciężkich, w szczególności związkami miedzi, baru, strontu. Związki te są częściowo rozpuszczalne w wodzie, przez co mogą dostawać się do zbiorników wodnych, wód gruntowych i powierzchniowych, a także zanieczyszczać wodę pitną, powodując tym niebezpieczne skażenie środowiska. Skażenie metalami ciężkimi jest szczególnie niebezpieczne dla ekosystemu zbiorników wodnych, nad którymi odbywają się pokazy ogni sztucznych.
Celem wynalazku jest zapewnienie udoskonalonych fajerwerków, w których ograniczona została ich szkodliwość dla środowiska poprzez absorpcję jonów metali ciężkich w materiale sorpcyjnym nierozpuszczalnym w wodzie. Stąd nieoczekiwanie okazało się, że sposobem na ograniczenia szkodliwości fajerwerków dla środowiska jest zastosowanie dodatków do masy eksplodującej takich, które wykazują zdolności sorpcyjne wiązania jonów metali ciężkich w materiale sorpcyjnym nierozpuszczalnym w wodzie, szczególnie zastosowanie dodatków do masy eksplodującej takich, które wykazują zdolność do trwałego związania jonów metali ciężkich, szczególnie w postaci zeolitów. Zeolity są znane ze swoich zdolności wiązania jonów metali, jest ich znaczna różnorodność, zarówno w formie materiałów naturalnych pochodzenia mineralnego, jak też ciągle rosnąca liczba zeolitów syntetycznych. Wówczas sole metali i ich produkty po wybuchu fajerwerków stają się znacznie mniej rozpuszczalne w wodzie. Produkty nierozpuszczalne nie są, z zasady, szkodliwe dla ekosfery.
Szczegółowy opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku są fajerwerki zawierające w swoim składzie związki metali ciężkich, które zawierają 80-95% masowych mieszaniny eksplodującej i 5-20% masowych nierozpuszczalnego w wodzie czynnika sorpcyjnego wiążącego szkodliwe związki metali, zwłaszcza metali ciężkich, przy czym nierozpuszczalnym w wodzie czynnikiem sorpcyjnym jest dodatek mineralny typu zeolit, przez co zmniejszana jest rozpuszczalność soli tych metali w wodzie.
Korzystnie w fajerwerkach związkami metali ciężkich są sole miedzi, baru, strontu.
Korzystnie w fajerwerkach zeolitem jest materiał zawierający klinoptilolit, korzystnie powyżej 85% masowo klinoptilolitu.
Korzystne fajerwerki zawierają zeolit w ilości do 15% masowych.
Wynalazek dotyczy również sposobu otrzymywania fajerwerków zawierających w swoim składzie związki metali ciężkich, w którym w procesie wytwarzania fajerwerków do mieszaniny eksplodującej dodaje się dodatek nierozpuszczalnego w wodzie czynnika sorpcyjnego, które to składniki miesza się ze sobą, przy czym nierozpuszczalny czynnik sorpcyjny jest dodatkiem mineralnym typu zeolit, który stosuje się w ilości 5-20% masowych, korzystnie do 15% masowych.
W korzystnym sposobie otrzymywania fajerwerków zawierających w swoim składzie związki metali ciężkich, związkami metali ciężkich są sole miedzi, baru, strontu.
Wynalazek dotyczy również zastosowania fajerwerków według wynalazku do ograniczenia skażenia środowiska związkami metali ciężkich z fajerwerków, w szczególności skażeń związkami miedzi, baru, strontu.
PL 232 954 B1
W korzystnym zastosowaniu fajerwerków wybuchy z fajerwerków prowadzone są nad zbiornikami wodnymi.
Wynalazek dotyczy również zastosowania dodatków mineralnych w fajerwerkach, do obniżenia emisji do środowiska metali ciężkich, w którym dodatkami mineralnymi są zeolity nieorganiczne, a metalami ciężkimi korzystnie są sole miedzi, baru, strontu.
Opisane zostały fajerwerki zawierające w swoim składzie związki metali ciężkich, charakteryzujące się tym, że skład fajerwerków wzbogacono nierozpuszczalnym lub zasadniczo nierozpuszczalnym w wodzie czynnikiem sorpcyjnym wiążącym szkodliwe związki metali, przez co zmniejszana jest rozpuszczalność soli tych metali w wodzie. W przykładzie wykonania związkami metali ciężkich są sole miedzi, baru, strontu, a nierozpuszczalnym lub zasadniczo nierozpuszczalnym w wodzie czynnikiem sorpcyjnym, jest dodatek mineralny typu zeolit.
Korzystnym zeolitem jest materiał zawierający klinoptilolit, korzystnie powyżej 85% masowych klinoptilolitu.
Opisany został również sposób otrzymywania fajerwerków zawierających w swoim składzie związki metali ciężkich, w którym w procesie wytwarzania fajerwerków stosuje się dodatek nierozpuszczalnego w wodzie czynnika sorpcyjnego, korzystnie w postaci zeolitu, a związkami metali ciężkich są sole miedzi, baru, strontu.
Przedstawiono również sposób ograniczenia skażenia środowiska związkami metali ciężkich z fajerwerków, w którym w trakcie wybuchów stosuje się opisane fajerwerki.
W korzystnym przykładzie wykonania sposobu ograniczenia skażenia środowiska, wybuchy fajerwerków prowadzone są nad zbiornikami wodnymi.
Opisano także zastosowanie fajerwerków do ograniczenia skażenia środowiska związkami metali ciężkich z fajerwerków, w szczególności skażeń związkami miedzi, baru, strontu. Korzystniej takie fajerwerki są stosowane, gdy wybuchy fajerwerków prowadzone są nad zbiornikami wodnymi.
Opisano także zastosowanie dodatków mineralnych w materiałach pirotechnicznych, do obniżenia emisji do środowiska metali ciężkich, przy czym dodatkami mineralnymi są zeolity nieorganiczne, a metalami ciężkimi korzystnie są sole miedzi, baru, strontu.
Termin „związki metali ciężkich”, w niniejszym opisie ma oznaczać związki obejmujące jony metali ciężkich, czyli pierwiastków o gęstości większej od 4,5 g/cm3, w szczególności związki miedzi, baru, strontu.
Termin „czynnik sorpcyjny” lub „materiał sorpcyjny” lub „sorbent” w niniejszym opisie oznacza materiał zdolny do trwałego absorbowania jonów metali ciężkich, w szczególności zeolit. Czynnik sorpcyjny stosowany według wynalazku może być zarówno pochodzenia naturalnego jak i syntetyczny.
Termin „zeolit” w niniejszym opisie oznacza minerał lub grupę minerałów glinokrzemianowych. Znanych jest ponad 100 różnych typów zeolitów, przy czym zeolity naturalne to grupa uwodnionych tektoglinokrzemianów, o specyficznej, bardzo zróżnicowanej strukturze zawierającej wolne przestrzenie wypełnione jonami oraz cząsteczkami wody, mającymi dużą swobodę ruchu. W szczególności, korzystnym zeolitem do zastosowania według wynalazku jest materiał zawierający powyżej 85% klinoptilolitu, na przykład oferowany komercyjnie pod nazwą Nawomix 200 μm.
Twórcy wykazali więc, że możliwe jest ograniczenie szkodliwości fajerwerków dla środowiska poprzez absorpcję jonów metali ciężkich w materiale sorpcyjnym nierozpuszczalnym w wodzie lub zasadniczo nierozpuszczalnym w wodzie. Materiał ten dodaje się do mieszaniny eksplodującej. W trakcie wybuchu materiału ogni sztucznych i po jego wygaśnięciu dochodzi do bezpośredniego kontaktu sorbenta z jonami metali ciężkich, skutkującego pochłanianiem ich. Opad do gleby zawiera zatem jony metali ciężkich pochłonięte przez materiał nierozpuszczalny w wodzie. W efekcie uzyskujemy znaczne zmniejszenie zawartości jonów metali ciężkich w wodach gruntowych lub w zbiornikach wodnych na terenach pokazów ogni sztucznych, dzięki czemu szkodliwość fajerwerków dla biosfery zostaje znacznie zmniejszona.
Główną zaletą wynalazku jest możliwość obniżenia zawartości baru, składnika o wysokiej szkodliwości, co jest ważnym osiągnięciem. Także zawartość miedzi i strontu wykazały wyraźne obniżenie rozpuszczalności po dodaniu sorbenta, korzystnie zeolitu do fajerwerków. Wynalazek pozwala znacznie zahamować przedostawanie się metali ciężkich do środowiska naturalnego, zwłaszcza do wód gruntowych oraz zbiorników wody pitnej.
Cytowane w opisie publikacje oraz podane w nich odniesienia są w całości niniejszym włączone jako referencje.
PL 232 954 B1
Dla lepszego zrozumienia wynalazku, został on zilustrowany w nieograniczających przykładach wykonania.
Przykłady
P r z y k ł a d 1
Fajerwerki przygotowywano w następujący sposób: zmieszano sorbent z gotowym wyrobem pirotechnicznym, otrzymany wyrób pirotechniczny umieszczono w tubach przeznaczonych do wystrzelenia, wystrzelono próbkę uzyskując efekt pirotechniczny na niebie.
Skład wyrobu pirotechnicznego użytego do przeprowadzonego badania: użyto gotowe produkty pirotechniczne (SM19-02D, SM19-03D, SM19-06D, SL19-02D, SL19-05D, SL19-07D) wyprodukowane przez firmę Fireworks Europe Innovation Sp. z o.o., pełen skład chemiczny oraz dokładne opisy znajdują się w certyfikacie CE nr 1008-F2-69247833 wydanym przez firmę TUV RHEINLAND INTERCERT KFT.
Badanie wpływu dodatku sorbentu na efektywność pokazu ogni sztucznych
Do przeprowadzonego badania wykorzystano gotowe produkty pirotechniczne, wymienione i przygotowane jak opisano powyżej.
W pierwszej kolejności przeprowadzono badanie wpływu dodatku sorbentu (zeolitu) na efektywność pokazu ogni sztucznych. Badanie to dało odpowiedź na pytanie, w jakich granicach stężeń dodatku sorbentu nie obserwuje się pogorszenia efektów wizualnych fajerwerków (sztucznych ogni). W tym celu przeprowadzono serie próbnych wybuchów fajerwerków, w warunkach analogicznych jak te, w których dokonuje się pokazów fajerwerków, zawierających, odpowiednio: 10%, 20% i 30% wagowych sorbentu Navomix 200. Okazało się, że dodatek w granicach nieprzekraczających 20% wagowych nie wpływa ujemnie na wizualne efekty fajerwerków (sztucznych ogni). W związku z tym dalsze badania wykonywano z użyciem dodatków nieprzekraczających 15% wagowych zeolitu jako sorbentu.
Do testu wykorzystano gotowe fajerwerki (baterie wyrzutni rurowych), producent: Fireworks Europe Innovation Sp. z o.o.
P r z y k ł a d 2
Wyznaczenie zmniejszenia rozpuszczalności w wodzie soli metali ciężkich z fajerwerków po ich absorpcji w materiale sorpcyjnym.
W kolejnym przykładzie przebadano sumaryczny efekt proekologiczny. W badaniu tym otrzymano odpowiedź na pytanie, w jakim stopniu można zmniejszyć rozpuszczalność soli metali ciężkich w wodzie po ich absorpcji w materiale sorpcyjnym.
W badaniu tym jako materiału sorpcyjnego użyto zeolitu dostępnego na rynku pod nazwą Nawomix 200 μm (zawartość klinoptilolitu powyżej 85% masowych). Jest to materiał całkowicie nieszkodliwy dla środowiska, co więcej, jest stosowany w rolnictwie i ogrodnictwie jako cenny dodatek do mieszanin nawozowych oraz do pochłaniania metali ciężkich. Ważną zaletą tego materiału jest także odporność na wysokie temperatury. Przeprowadzono szereg badań w celu stwierdzenia stopnia zmniejszenia rozpuszczalności w wodzie związków metali ciężkich po wprowadzeniu do fajerwerków dodatku zeolitu. Metodyka badań była następująca:
Do testów stosowano następujące wyrzutnie: SM19-02D (efekt: kometa), SM19-03D (efekt: crackling z brokatem czerwonym i zielonym), SM19-06D (efekt: kometa z cracklingiem), które mieszano z czynnikiem sorpcyjnym Nawomix 200 μm w sposób jak opisano w Przykładzie 1.
Dokonywano eksplozji fajerwerków w zamkniętej przestrzeni (beczka stalowa o pojemności 100 litrów), po czym starannie zbierano popioły powstałe w trakcie wybuchu i przekazywano do analizy. Próbki o masie 200 mg mieszano z 10 ml wody destylowanej i pozostawiano na 24 godziny, wstrząsając (od czasu do czasu), po czym zawartości jonów metali ciężkich oznaczano spektrometrycznie, po przefiltrowaniu roztworów.
Używano spektrometru UV/Vis firmy Perkin Elmer, typ Lambda 650. Próbki rozcieńczano, jeżeli wymagały obniżenia stężenia jonów do poziomu właściwego dla analiz tą metodą.
Wyniki prezentowały się w następujący sposób, na przykład dodatek 10% zeolitu do fajerwerku (wyrzutnia wielostrzałowa SM19-06D, kaliber 25 mm, producent: Fireworks Europe Innovation, nr certyfikatu CE: 1008-F2-69247833) SM19-06D spowodował ponad dwukrotne obniżenie zawartości baru i strontu w wodnych ekstraktach. Podobne, korzystne zmiany obserwowano wielokrotnie w innych próbkach. Jednak zastosowana procedura nie jest wolna od błędów przypadkowych i/lub pomiarowych, przede wszystkim z powodu niejednorodności składu poszczególnych fajerwerków. W związku z tym wykonano systematyczne porównania, stosując wymienione wyżej fajerwerki, zawierające,
PL 232 954 Β1 jako dominant nadający barwę, Cu, lub Sr lub Ba, które przygotowano jak opisano w Przykładzie 1 i dokonywano eksplozji jak opisano powyżej. Próby były wykonywane wielokrotnie, by uniknąć przypadkowych wniosków. Próbki popiołów w ilości 200 mg były umieszczane w kolbach miarowych pojemności 10 ml i uzupełniane wodą destylowaną. Od czasu do czasu roztwory wytrząsano. Po dwóch dobach roztwory odsączano i poddawano oznaczeniom spektrometrycznym. Badania wykonywano w temperaturze pokojowej. Wyniki, stanowiące kluczowy eksperyment stwierdzający użyteczność wynalazku, zostały zestawione w tabeli poniżej:
Tabela 1
Zawartości Cu, Ba i Sr wyznaczone spektrofotometrycznie (za pomocą spektrometrii atomowej ASA) (w ppb - ang. part per bilion) po zastosowaniu procedury opisanej powyżej (w nawiasach podano procentowe błędy oznaczeń analitycznych). Współczynniki zubożenia podane w ostatniej kolumnie obliczono jako stosunek zawartości danego pierwiastka głównego (wyróżniono pogrubioną czcionką) w próbce bez dodatku zeolitu do zawartości w próbce z dodatkiem zeolitu.
Oznaczenie próbki - w nawiasie procentowy dodatek zeolitu | Cu [ppb] | Sr [ppb] | Ba [PPb] | Współczynnik zubożenia pierwiastka głównego |
Cu (0%) | 1109(0,4) | 0,16(7) | 0,59 (12) | |
Cu (5%) | 563 (2) | 0,64 (3) | 0,79 (11) | 2 |
Cu (15%) | 621 (2) | 1,02 (3) | 0,22 (5) | 1,8 |
Sr (0%) | 0,26 (6) | 444 (2) | 0,495 (7) | |
Sr (5%) | 0,59 (4) | 131 (2) | 0,42 (3) | 3,4 |
Sr (15%) | 0,96 (7) | 161 (2) | 0,82 (3) | 2,8 |
Ba (0%) | 0,2 (9) | 0,81 (2) | 1468 (3) | - |
Ba (5%) | 0,51 (11) | 1,87 (3) | 158,3 (2) | 9,3 |
Ba (15%) | 0,97 (6) | 2,29 (3) | 109 (2) | 13,5 |
Przykład 3
Badanie skuteczności innych zeolitów
W opisany powyżej sposób przeprowadzono również testy z użyciem zeolitów ZSM-5 (Xian Lvneng Purification Technology) i CBV100 (Zeolyst International, USA) oraz fajerwerków SM19-02 (efekt kometa) [1], SM19-06 (efekt kometa) [2] oraz SM19-06 (efekt crackling) [3], wyprodukowane przez firmę Fireworks Europę lnnovation Sp. z o.o. Testy wykazały ponad dwukrotną redukcję stężenia rozpuszczalnych soli Cu2+ i Sr2+ w [1], Cu2+, Sr2+ i Ba2+ w [2] przy zastosowaniu ZSM-5 oraz półtorakrotną redukcję Sr2+ i Ba2+ w [3] przy zastosowaniu CBV100.
Twórcy wykazali więc, że możliwe jest znaczne ograniczenie szkodliwości fajerwerków dla środowiska poprzez absorpcję jonów metali ciężkich w materiale sorpcyjnym nierozpuszczalnym w wodzie. Materiał ten dodaje się do mieszaniny eksplodującej. W trakcie wybuchu materiału ogni sztucznych i po jego wygaśnięciu dochodzi do bezpośredniego kontaktu sorbenta z jonami metali ciężkich,
PL 232 954 B1 skutkującego pochłanianiem ich. Opad do gleby zawiera zatem jony metali ciężkich pochłonięte przez materiał nierozpuszczalny w wodzie. W efekcie uzyskujemy znaczne zmniejszenie zawartości jonów metali ciężkich w wodach gruntowych lub w zbiornikach wodnych na terenach pokazów ogni sztucznych, dzięki czemu szkodliwość fajerwerków dla biosfery zostaje znacznie zmniejszona.
Jako główną zaletę wynalazku, uznano obniżenie zawartości baru, najbardziej szkodliwego z badanych składników, co jest ważnym osiągnięciem. Także zawartość miedzi i strontu wykazały wyraźne obniżenie rozpuszczalności po dodaniu zeolitu do fajerwerków. Wynalazek pozwala znacznie zahamować przedostawanie się metali ciężkich, szczególnie metali ciężkich i ich soli do środowiska naturalnego, zwłaszcza do wód gruntowych oraz zbiorników wody pitnej.
Claims (9)
- Zastrzeżenia patentowe1. Fajerwerki zawierające w swoim składzie związki metali ciężkich, znamienne tym, że zawierają 80-95% masowych mieszaniny eksplodującej i 5-20% masowych nierozpuszczalnego w wodzie czynnika sorpcyjnego wiążącego szkodliwe związki metali, zwłaszcza metali ciężkich, przy czym nierozpuszczalnym w wodzie czynnikiem sorpcyjnym jest dodatek mineralny typu zeolit, przez co zmniejszana jest rozpuszczalność soli tych metali w wodzie.
- 2. Fajerwerki według zastrz. 1, znamienne tym, że związkami metali ciężkich są sole miedzi, baru, strontu.
- 3. Fajerwerki według zastrz. 1-2, znamienne tym, że zeolitem jest materiał zawierający klinoptilolit, korzystnie powyżej 85% masowo klinoptilolitu.
- 4. Fajerwerki według zastrz. 1-3, znamienne tym, że zawierają zeolit w ilości do 15% masowych.
- 5. Sposób otrzymywania fajerwerków zawierających w swoim składzie związki metali ciężkich, znamienny tym, że w procesie wytwarzania fajerwerków do mieszaniny eksplodującej dodaje się dodatek nierozpuszczalnego w wodzie czynnika sorpcyjnego, które to składniki miesza się ze sobą, przy czym nierozpuszczalny czynnik sorpcyjny jest dodatkiem mineralnym typu zeolit, który stosuje się w ilości 5-20% masowych, korzystnie do 15% masowych.
- 6. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że związkami metali ciężkich są sole miedzi, baru, strontu.
- 7. Zastosowanie fajerwerków określonych w zastrz. 1-4 do ograniczenia skażenia środowiska związkami metali ciężkich z fajerwerków, w szczególności skażeń związkami miedzi, baru, strontu.
- 8. Zastosowanie fajerwerków według zastrz. 7, znamienne tym, że wybuchy z fajerwerków prowadzone są nad zbiornikami wodnymi.
- 9. Zastosowanie dodatków mineralnych w fajerwerkach, do obniżenia emisji do środowiska metali ciężkich, w którym dodatkami mineralnymi są zeolity nieorganiczne, a metalami ciężkimi korzystnie są sole miedzi, baru, strontu.
Priority Applications (3)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL412967A PL232954B1 (pl) | 2015-06-30 | 2015-06-30 | Fajerwerki zawierające w swoim składzie związki metali ciężkich, sposób ich otrzymywania, zastosowanie fajerwerków do ograniczenia skażenia środowiska związkami metali ciężkich z fajerwerków oraz zastosowanie dodatków mineralnych w fajerwerkach |
EP16177027.6A EP3112333B1 (en) | 2015-06-30 | 2016-06-29 | Ecological fireworks, method of preparation thereof and method of reducing environmental contamination with heavy metal compounds from fireworks and use of fireworks and use of mineral additives in pyrotechnic materials |
PL16177027T PL3112333T3 (pl) | 2015-06-30 | 2016-06-29 | Ekologiczne fajerwerki, sposób ich otrzymywania oraz sposób ograniczenia skażenia środowiska związkami metali ciężkich z fajerwerków i zastosowanie fajerwerków oraz zastosowanie dodatków mineralnych w materiałach pirotechnicznych |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL412967A PL232954B1 (pl) | 2015-06-30 | 2015-06-30 | Fajerwerki zawierające w swoim składzie związki metali ciężkich, sposób ich otrzymywania, zastosowanie fajerwerków do ograniczenia skażenia środowiska związkami metali ciężkich z fajerwerków oraz zastosowanie dodatków mineralnych w fajerwerkach |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL412967A1 PL412967A1 (pl) | 2017-01-02 |
PL232954B1 true PL232954B1 (pl) | 2019-08-30 |
Family
ID=56799198
Family Applications (2)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL412967A PL232954B1 (pl) | 2015-06-30 | 2015-06-30 | Fajerwerki zawierające w swoim składzie związki metali ciężkich, sposób ich otrzymywania, zastosowanie fajerwerków do ograniczenia skażenia środowiska związkami metali ciężkich z fajerwerków oraz zastosowanie dodatków mineralnych w fajerwerkach |
PL16177027T PL3112333T3 (pl) | 2015-06-30 | 2016-06-29 | Ekologiczne fajerwerki, sposób ich otrzymywania oraz sposób ograniczenia skażenia środowiska związkami metali ciężkich z fajerwerków i zastosowanie fajerwerków oraz zastosowanie dodatków mineralnych w materiałach pirotechnicznych |
Family Applications After (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL16177027T PL3112333T3 (pl) | 2015-06-30 | 2016-06-29 | Ekologiczne fajerwerki, sposób ich otrzymywania oraz sposób ograniczenia skażenia środowiska związkami metali ciężkich z fajerwerków i zastosowanie fajerwerków oraz zastosowanie dodatków mineralnych w materiałach pirotechnicznych |
Country Status (2)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP3112333B1 (pl) |
PL (2) | PL232954B1 (pl) |
Families Citing this family (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CN109354566A (zh) * | 2018-12-11 | 2019-02-19 | 王贤凤 | 一种烟花爆竹用烟火药 |
Family Cites Families (10)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US2130068A (en) | 1937-05-25 | 1938-09-13 | Cimorosi Alberto | Fireworks |
BE555029A (pl) * | 1954-03-11 | |||
US4184901A (en) * | 1978-08-21 | 1980-01-22 | The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Navy | Simultaneous yellow smoke and yellow flame composition containing bismuth subnitrate |
AT392465B (de) * | 1989-05-31 | 1991-04-10 | Steirische Magnesit Ind Ag | Verfahren zum herstellen von klinkern |
DE4411654C2 (de) * | 1993-10-20 | 1996-04-04 | Temic Bayern Chem Airbag Gmbh | Gaserzeugendes Gemisch |
US6599379B2 (en) * | 2001-04-12 | 2003-07-29 | Dmd Systems, Llc | Low-smoke nitroguanidine and nitrocellulose based pyrotechnic compositions |
RU2248233C1 (ru) * | 2003-09-05 | 2005-03-20 | Закрытое акционерное общество "Техно-ТМ" | Композиция для охлаждения и одновременной фильтрации пожаротушащей газоаэрозольной смеси |
US7645095B2 (en) * | 2004-04-08 | 2010-01-12 | Newearth Pte Ltd. | Method for waste stabilisation and products obtained therefrom |
CN103104920B (zh) * | 2013-02-01 | 2015-12-02 | 东南大学 | 固体废物焚烧过程中重金属及超细颗粒物的捕集方法 |
KR101518316B1 (ko) * | 2013-05-21 | 2015-05-11 | 주식회사 한화 | 인플레이터 고체 배출량이 감소된 가스발생제 조성물 |
-
2015
- 2015-06-30 PL PL412967A patent/PL232954B1/pl unknown
-
2016
- 2016-06-29 EP EP16177027.6A patent/EP3112333B1/en active Active
- 2016-06-29 PL PL16177027T patent/PL3112333T3/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
EP3112333A1 (en) | 2017-01-04 |
PL412967A1 (pl) | 2017-01-02 |
PL3112333T3 (pl) | 2018-04-30 |
EP3112333B1 (en) | 2017-12-13 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
Steinhauser et al. | Heavy metals from pyrotechnics in New Years Eve snow | |
Szerement et al. | Use of zeolite in agriculture and environmental protection. A short review | |
Dontsova et al. | Dissolution of NTO, DNAN and insensitive munitions formulations and their fates in soils | |
PL232954B1 (pl) | Fajerwerki zawierające w swoim składzie związki metali ciężkich, sposób ich otrzymywania, zastosowanie fajerwerków do ograniczenia skażenia środowiska związkami metali ciężkich z fajerwerków oraz zastosowanie dodatków mineralnych w fajerwerkach | |
Lewis et al. | Quantifying the transport of energetic materials in unsaturated sediments from cracked unexploded ordnance | |
Roberts et al. | Sorption of nitroaromatics by ammonium-and organic ammonium-exchanged smectite: Shifts from adsorption/complexation to a partition-dominated process | |
Anyakora et al. | Assessment of polynuclear aromatic hydrocarbon content in four species of fish in the Niger Delta by gas chromatography/mass spectrometry | |
Singh et al. | Use of rice husk ash to lower the sodium adsorption ratio of saline water | |
Jänchen et al. | Natural zeolites in thermal adsorption storage and building materials for solar energy utilization in houses | |
Sundaram | Adsorption behavior of RH‐5992 insecticide onto sandy and clay loam forest soils | |
Vernile et al. | Particulate matter toxicity evaluation using bioindicators and comet assay | |
Junghare et al. | Functional additives: Promising material for reducing emissions in sound emitting pyrotechnic formulations | |
US3240641A (en) | Ammonium nitrate-hydrocarbon oil explosive composition | |
Capasso et al. | Uptake of phenylurea herbicides by humic acid–zeolitic tuff aggregate | |
Vagner et al. | Use of Slanic zeolitic tuff for purification of combustion water in organically bound tritium analysis | |
Tlupov et al. | Use of natural bentonite clays in pond fish farming to create optimal concentrations of ammonium ions | |
Skiba et al. | Polycyclic aromatic hydrocarbons (PAHs) associated with PM10 collected in Wadowice, South Poland | |
RU2144523C1 (ru) | Пиротехнический ударный воспламенительный состав для патронов кольцевого воспламенения | |
Stom et al. | Change in toxicity of model arsenic contaminant in the presence of humates and activated zeolites | |
Zakharova et al. | The study of regularities of sorption of 137Cs and 90Sr radionuclides by soils from various regions | |
Dontsova et al. | Dissolution of NTO, DNAN, and Insensitive Munitions Formulations and Their Fates in Soils: SERDP ER-2220 | |
Itoh et al. | Evaluation of Behavioral Differences between Native Polycyclic Aromatic Hydrocarbons and 13C-Labeled Internal Standards during Clean-up Steps of Analysis | |
Adamu | Analysis of Heavy Metals in Soil from Burnt Computer Business Center | |
Dilber et al. | Evaluation of Diazatetraoxa Cryptand as Extractant for Transition Metals and Pb 2 | |
Singh | Effect of different factors on the adsorption of endosulfan on soils |