PL232250B1 - Urządzenie do dystrybucji wody pitnej w procesie jej sprzedaży - Google Patents

Urządzenie do dystrybucji wody pitnej w procesie jej sprzedaży

Info

Publication number
PL232250B1
PL232250B1 PL421184A PL42118417A PL232250B1 PL 232250 B1 PL232250 B1 PL 232250B1 PL 421184 A PL421184 A PL 421184A PL 42118417 A PL42118417 A PL 42118417A PL 232250 B1 PL232250 B1 PL 232250B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
valve
filter
water
housing
tank
Prior art date
Application number
PL421184A
Other languages
English (en)
Other versions
PL421184A1 (pl
Inventor
Andrzej Prus
Original Assignee
Andrzej Prus
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Andrzej Prus filed Critical Andrzej Prus
Priority to PL421184A priority Critical patent/PL232250B1/pl
Publication of PL421184A1 publication Critical patent/PL421184A1/pl
Publication of PL232250B1 publication Critical patent/PL232250B1/pl

Links

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do dystrybucji wody pitnej w procesie jej sprzedaży.
Z opisu wynalazku do patentu polskiego numer PL 208 568 B1 znany jest saturator przeznaczony do nasycania wody dwutlenkiem węgla oraz do dozowania wody nasyconej dwutlenkiem węgla. Saturator według wynalazku PL 208 568 B1 ma prostopadłościenną obudowę z kołami i z uchwytem, wewnątrz której znajduje się pojemnik na wodę połączony z jednej strony z przewodem doprowadzającym wodę, a z drugiej strony z przewodami wylewowymi oraz ma przezroczyste pojemniki. Do górnej powierzchni prostopadłościennej obudowy jest zamocowany jedno lub kilkuczęściowy, zagięty pod kątem prostym wysięgnik rurowy, wewnątrz którego są umieszczone przewody wylewowe, a ich końce są wyprowadzone na zewnątrz poziomej części wysięgnika rurowego, z jednej strony. Wewnątrz schładzającego pojemnika na wodę jest umieszczony karbonizator, na przewodzie zaś doprowadzającym wodę, przed pojemnikiem na wodę, są zamocowane szeregowo co najmniej trzy filt ry wody. Na poziomym odcinku jedno lub kilkuczęściowego, zagiętego pod kątem prostym wysięgnika rurowego są usytuowane więcej niż dwa przezroczyste pojemniki o kształcie ściętych ostrosłupów, z których każdy ma zamocowany na jednej ściance, w pobliżu dna, kurek, przy czym kurki te są rozmieszczone po stronie końców przewodów wylewowych poziomego odcinka jedno lub kilkuczęściowego, zagiętego pod kątem prostym wysięgnika rurowego. Do górnej powierzchni prostopadłościennej obudowy, w pobliżu bocznych krawędzi, są osadzone w tulejach pionowe wsporniki, do których u góry jest zamocowane dwuspadowe, składane zadaszenie. Z połączonych szeregowo filtrów, co najmniej pierwszy jest filtrem zawierającym włókninę, pozostałe zaś są filtrami węglowymi. Jako włókninę stosuje się korzystnie włókninę polipropylenową.
Znane są saturatory uliczne do nasycania wody dwutlenkiem węgla oraz do dozowania do szklanek wody nasyconej dwutlenkiem węgla, które zawierają cylindryczny zbiornik umieszczony w prostopadłościennej obudowie tak, że oś zbiornika jest usytuowana równolegle do spodu prostopadłościennej obudowy, przy czym cylindryczny zbiornik jest zaopatrzony w ręczne mieszadło służące do mieszania wody z dwutlenkiem węgla i jest połączony rozłącznie z butlą z dwutlenkiem węgla oraz zawiera przewód doprowadzający świeżą wodę i przewód odprowadzający wodę nasyconą dwutlenkiem węgla, zakończony kurkiem. Ponadto, saturator zawiera jeden lub dwa przezroczyste cylindry, usytuowane nad zakończeniem przewodu odprowadzającego wodę nasyconą dwutlenkiem węgla, służące do napełniania ich sokami owocowymi o różnych smakach i dozowania soków do szklanek przed napełnieniem szklanki wodą nasyconą dwutlenkiem węgla. Prostopadłościenna obudowa saturatora jest wyposażona w dwa koła oraz w uchwyt umożliwiające przemieszczanie saturatora.
Z opisu wynalazku do patentu polskiego numer PL 189 001 znane jest urządzenie rozlewające, które zawiera urządzenie rozlewające i pojemnik do płynów, zwłaszcza piwa lub napojów bezalkoholowych, wyposażone w elementy rozlewające płyny i komorę ciśnieniową, w której w czasie eksploatacji pojemnik rozciąga się przynajmniej częściowo. Elementy ciśnieniowe są wprowadzane dla dostarczania czynnika, przenoszącego ciśnienie do komory ciśnieniowej dla wypychania, poprzez elementy rozlewające, płynu z pojemnika bez kontaktu czynnika, przenoszącego ciśnienie z płynem, przy czym przestrzeń ciśnieniowa w czasie używania jest co najmniej częściowo określona i oddzielona od otoczenia przez część zamykającą pojemnik, znajdującą się w pewnej odległości od otworu wylewowego pojemnika, a otwór wylewowy pojemnika jest umieszczony na zewnątrz komory ciśnieniowej.
Znany jest także zespół dozownika napojów, pojemnik na napoje oraz przewód dozujący napój opisany w polskim opisie do patentu numer PL 358 921. Zespół dozownika zawiera urządzenie dozujące wyposażone w głowicę dozującą mieszczącą przewód dozujący i pojemnik zawierający napój, zwłaszcza napój gazowany, połączony podczas użycia z przewodem dozującym, który ma element łączący na końcu wylotowym służący do łączenia z głowicą dozującą. Zespół dozownika napoju charakteryzuje się tym, że element łączący zawiera zawór odcinający, który może być zamknięty, gdy koniec wylotowy przewodu dozującego jest umieszczony w głowicy dozującej i odpowiednio, gdy koniec wylotowy przewodu dozującego jest usytuowany w głowicy dozującej. Ponadto, zespół dozownika w innym wykonaniu zawiera komorę chłodzącą lub chłodziarkę z pojemnikiem zawierającym gazowany napój, przy czym pojemnik ten jest połączony ze sprężarką lub nabojem z dwutlenkiem węgla.
Znany jest z europejskiego zgłoszenia wynalazku numer EP0377195 zespół do magazynowania i rozlewania piwa i innych napojów gazowanych, który zawiera zbiornik ciśnieniowy i pojemnik, który może być umieszczony w nim i który może znajdować się pod ciśnieniem poprzez podawanie pod ciśnieniem czynnika przenoszącego ciśnienie, takiego jak powietrze lub woda. Za pomocą zamykającego
PL 232 250 B1 połączenia śrubowego pojemnik jest dołączony do przewodu rozlewającego, umieszczonego w pokrywie zbiornika ciśnieniowego. Zbiornik ciśnieniowy zawiera cześć dolną w kształcie skrzyni i wspomnianą pokrywę, która jest zdejmowana z części dolnej. Gdy ten zespół jest używany, to pojemnik jest przykręcony do zdejmowanej pokrywy, a następnie wsunięty do części dolnej, po czym pokrywa jest przymocowana do części dolnej. W wyniku czego wokół całego pojemnika jest utworzona komora ciśnieniowa. Przewód rozlewający jest wyposażony w kran, za pomocą którego przewód może być otwierany i zamykany. Gdy kran jest otwarty, to napój może być przez kanał rozlewający, wypychany do otoczenia poprzez ściskanie pojemnika. Ten znany zespół rzeczywiście umożliwia rozlewanie napoju ze ściskanego zbiornika.
Celem wynalazku jest rozwiązanie umożliwiające sprzedaż wody również w ilościach większych niż kubek, które pozwala zastąpić tradycyjną sprzedaż wody przy jednoczesnym nawet kilkukrotnym obniżeniu ceny za litr wody, przy zachowaniu najwyższych paramentów jakościowych wody.
Istota urządzenia do dystrybucji wody pitnej w procesie jej sprzedaży, które według wynalazku zawiera obudowę i zamontowany w jej wnętrzu układ uzdatniania i dystrybucji, ponadto obudowa na powierzchni zewnętrznej ściany czołowej posiada wylewkę wody i otwór wrzutnika monet, natomiast od wewnątrz obudowy wylewka i wrzutnik monet mają połączenia z układem uzdatniania i dystrybucji wody, który ma część hydrauliczną i część sterującą, przy czym część hydrauliczną stanowi połączenie przewodami hydraulicznymi króćca wejściowego połączonego poprzez zawór odcinający ze zbiornikiem, zaworami, pompą, czujnikiem poziomu wody i filtrami wody, z których co najmniej jeden jest filtrem mechanicznym a drugi filtrem węglowym, natomiast część sterująca zawiera co najmniej połączone elektrycznie elektrozawór, miernik ciśnienia i procesor, charakteryzuje się tym, że w części hydraulicznej, od strony zasilania, za zaworem odcinającym, ma połączenie z przepływomierzem pierwszym i dalej z filtrami mechanicznym i filtrem węglowym, a wyjście z filtrów ma połączenie poprzez miernik ciśnienia z pompą pierwszą, której wyjście jest połączone z wejściem na filtr odwróconej osmozy. Filtr odwróconej osmozy na wyjściu ma połączenie poprzez zawór pierwszy ze zbiornikiem głównym wyposażonym w czujnik poziomu wody pierwszy i poprzez zawór drugi z okalającym ścianę boczną zbiornika głównego zbiornikiem zewnętrznym, wyposażonym w czujnik poziomu wody drugi, a w części dolnej w podzespół napowietrzający i zawór spustowy. Niezależnie od tego zbiornik główny w części górnej ma połączenie ze zbiornikiem zewnętrznym. Zbiornik główny jest połączony z wejściem pompy drugiej, filtrem UV i połączonymi za nimi szeregowo przepływomierzem drugim i mineralizatorem i dalej z wylewką wody. Część sterująca zawiera połączenia elektryczne procesora z przepływomierzem pierwszym, miernikiem ciśnienia, pompą pierwszą, zaworem pierwszym, czujnikiem poziomu wody pierwszym, zaworem drugim, czujnikiem poziomu wody drugim, podzespołem napowietrzającym, pompą drugą, filtrem UV, przepływomierzem drugim i wrzutnikiem monet. Według innej, korzystnej cechy wynalazku filtr odwróconej osmozy ma na wyjściu połączenie z dodatkowym miernikiem ciśnienia i zaworem płuczącym, przy czym wylot z dodatkowego miernika ciśnienia jest połączony z wylotem zaworu płuczącego. Dodatkowy miernik ciśnienia jest połączony elektrycznie z procesorem. Według kolejnej, korzystnej cechy wynalazku część górna zbiornika głównego ma połączenie z przewodem, na którym jest zamontowany zawór czwarty z odcinkiem przewodu łączącego filtr UV z przepływomierzem drugim, poza tym zawór czwarty jest połączony elektrycznie z procesorem. Według następnej, korzystnej cechy wynalazku z części górnej zbiornika głównego wychodzi przewód łączący zbiornik główny z wyjściem pompy drugiej, a na przewodzie tym jest zamontowany filtr UV i zawór piąty. Na odcinku przewodu łączącego przyłącze od filtra UV i zaworu piątego z przepływomierzem drugim jest zamontowany zawór szósty. Na przewodzie między mineralizatorem i wylewką wody jest zamontowany zawór dozujący. Zawór piąty, zawór szósty i zawór dozujący mają połączenia elektryczne z procesorem. Według kolejnej, korzystnej cechy wynalazku z płaszczyzny części powierzchni zewnętrznej ściany czołowej obudowy wychodzi na zewnątrz ścianka wypukła stanowiąca fragment pobocznicy walca, przy czym przezroczysta część górna ścianki wypukłej usytuowana jest na wysokości zbiornika zewnętrznego. W płaszczyźnie części powierzchni zewnętrznej ściany czołowej obudowy są zamontowane wylewka wody, wrzutnik monet, panel dotykowy oraz podpora pojemników. Według następnej, korzystnej cechy wynalazku fragment przezroczystej ścianki zbiornika zewnętrznego wychodzi z płaszczyzny części powierzchni zewnętrznej ściany czołowej obudowy. Według innej, korzystnej cechy wynalazku w płaszczyźnie części powierzchni zewnętrznej ściany czołowej obudowy są zamontowane czytnik kart płatniczych i czytnik banknotów.
Korzystnym skutkiem stosowania wynalazku jest konstrukcja pozwalająca na sprzedaż wody mineralnej również w butelkach przy jednoczesnym nawet kilkukrotnym obniżeniu ceny za litr wody, przy
PL 232 250 B1 zachowaniu najwyższych paramentów jakościowych wody. Przeznaczeniem urządzenia jest samoobsługowa detaliczna sprzedaż wody mineralnej w ilościach mogących zastąpić tradycyjną sprzedaż wody mineralnej w butelkach plastikowych. Użyteczność urządzenia, czyli możliwość sprzedaży dużej ilości wody mineralnej w samoobsługowych urządzeniach w atrakcyjnych cenach wynika z zestawienia w jednej kompaktowej obudowie kilku niezależnych rozwiązań, które jedynie zestawione razem umożliwiają osiągnięcie założonej użyteczności.
Przedmiot wynalazku zostanie bliżej wyjaśniony na podstawie jego przykładowych realizacji, zilustrowanych rysunkiem, na którym fig. 1 jest widokiem urządzenia z przodu, fig. 2 widokiem urządzenia z tyłu, a fig. 3 jest schematem montażowym urządzenia według przykładu pierwszego, natomiast fig. 4 schematem montażowym urządzenia według przykładu drugiego.
P r z y k ł a d 1
Urządzenie do dystrybucji wody pitnej w procesie jej sprzedaży, według pierwszego przykładu realizacji wynalazku, zawiera obudowę 1 i zamontowany w jej wnętrzu układ uzdatniania i dystrybucji. Od wewnątrz obudowy 1 wylewka 2 i wrzutnik monet 3 mają połączenia z układem uzdatniania i dystrybucji wody, który ma część hydrauliczną i część sterującą. Część hydrauliczną stanowi połączenie od strony zasilania przewodami hydraulicznymi króćca wejściowego 4 z zaworem odcinającym 5, przepływomierzem pierwszym 6 i dalej z filtrami mechanicznym 7 i filtrem węglowym 8. Wyjście z filtrów ma połączenie poprzez miernik ciśnienia 9 z pompą pierwszą 10, której wyjście jest połączone z wejściem na filtr odwróconej osmozy 11. Filtr odwróconej osmozy 11 na wyjściu ma połączenie poprzez zawór pierwszy 13 ze zbiornikiem głównym 14 wyposażonym w czujnik poziomu wody pierwszy 15 i poprzez zawór drugi 16 z okalającym ścianę boczną zbiornika głównego 14 zbiornikiem zewnętrznym 17 wyposażonym w czujnik poziomu wody drugi 18, a w części dolnej w podzespół napowietrzający 19 i zawór spustowy 20. Zbiornik główny 14 w części górnej ma połączenie ze zbiornikiem zewnętrznym 17, ponadto zbiornik główny 14 jest połączony z wejściem pompy drugiej 21, filtrem UV 22 i połączonymi za nimi szeregowo przepływomierzem drugim 23 i mineralizatorem 24 i dalej z wylewką wody 25. Część sterująca zawiera połączenia elektryczne procesora 26 z przepływomierzem pierwszym 6, miernikiem ciśnienia 9, pompę pierwszą 10, zawór pierwszy 13, czujnik poziomu wody pierwszy 15, zaworem drugim 16, czujnikiem poziomu wody drugim 18, podzespołem napowietrzającym 19, pompą drugą 21, filtrem UV 22, przepływomierzem drugim 23, wrzutnikiem monet 3. Filtr odwróconej osmozy 11 ma na wyjściu połączenie z dodatkowym miernikiem ciśnienia 27 i zaworem płuczącym 28, przy czym wylot z dodatkowego miernika ciśnienia 27 jest połączony z wylotem zaworu płuczącego 28, poza tym dodatkowy miernik ciśnienia 27 jest połączony elektrycznie z procesorem 26. Część górna zbiornika głównego 14 ma połączenie z przewodem, na którym jest zamontowany zawór czwarty 29 z odcinkiem przewodu łączącego filtr UV 22 z przepływomierzem drugim 23, poza tym zawór czwarty 29 jest połączony elektrycznie z procesorem 26. Z płaszczyzny części powierzchni zewnętrznej ściany czołowej obudowy 1 wychodzi na zewnątrz ścianka wypukła 30 stanowiąca fragment pobocznicy walca, przy czym przezroczysta część górna ścianki wypukłej 30 usytuowana jest na wysokości zbiornika zewnętrznego 17. W płaszczyźnie części powierzchni zewnętrznej ściany czołowej obudowy 1 są zamontowane wylewka wody 25, wrzutnik monet 3, panel dotykowy 31 oraz podpora pojemników 32. Fragment przezroczystej ścianki zbiornika zewnętrznego 17 wychodzi z płaszczyzny części powierzchni zewnętrznej ściany czołowej obudowy 1. W płaszczyźnie części powierzchni zewnętrznej ściany czołowej obudowy 1 są zamontowane czytnik kart płatniczych 33 i czytnik banknotów 34.
P r z y k ł a d 2
Urządzenie do dystrybucji wody pitnej w procesie jej sprzedaży, według drugiego przykładu realizacji wynalazku, zawiera obudowę 1 i zamontowany w jej wnętrzu układ uzdatniania i dystrybucji. Od wewnątrz obudowy 1 wylewka 2 i wrzutnik monet 3 mają połączenia z układem uzdatniania i dystrybucji wody, który ma część hydrauliczną i część sterującą. Część hydrauliczną stanowi połączenie od strony zasilania przewodami hydraulicznymi króćca wejściowego 4 z zaworem odcinającym 5, przepływomierzem pierwszym 6 i dalej z filtrami mechanicznym 7 i filtrem węglowym 8. Wyjście z filtrów ma połączenie poprzez miernik ciśnienia 9 z pompą pierwszą 10, której wyjście jest połączone z wejściem na filtr odwróconej osmozy 11. Filtr odwróconej osmozy 11 na wyjściu ma połączenie poprzez zawór pierwszy 13 ze zbiornikiem głównym 14 wyposażonym w czujnik poziomu wody pierwszy 15 i poprzez zawór drugi 16 z okalającym ścianę boczną zbiornika głównego 14 zbiornikiem zewnętrznym 17 wyposażonym w czujnik poziomu wody drugi 18, a w części dolnej w podzespół napowietrzający 19 i zawór spustowy 20. Zbiornik główny 14 w części górnej ma połączenie ze zbiornikiem zewnętrznym 17, ponadto zbiornik główny 14 jest połączony z wejściem pompy drugiej 21, filtrem UV 22 i połączonymi za nimi
PL 232 250 B1 szeregowo przepływomierzem drugim 23 i mineralizatorem 24 i dalej z wylewką wody 25. Część sterująca zawiera połączenia elektryczne procesora 26 z przepływomierzem pierwszym 6, miernikiem ciśnienia 9, pompą pierwszą 10, zaworem pierwszym 13, czujnikiem poziomu wody pierwszym 15, zaworem drugim 16, czujnikiem poziomu wody drugim 18, podzespołem napowietrzającym 19, pompą drugą 21, filtrem UV 22, przepływomierzem drugim 23, wrzutnikiem monet 3. Filtr odwróconej osmozy 11 ma na wyjściu połączenie z dodatkowym miernikiem ciśnienia 27 i zaworem płuczącym 28, przy czym wylot z dodatkowego miernika ciśnienia 27 jest połączony z wylotem zaworu płuczącego 28, poza tym dodatkowy miernik ciśnienia 27 jest połączony elektrycznie z procesorem 26. Z części górnej zbiornika głównego 14 wychodzi przewód łączący zbiornik główny 14 z wyjściem pompy drugiej 21, a na przewodzie tym jest zamontowany filtr UV 22 i zawór piąty 35, poza tym na odcinku przewodu łączącego przyłącze od filtra UV 22 i zaworu piątego 35 z przepływomierzem drugim 23 jest zamontowany zawór szósty 36. Na przewodzie między mineralizatorem 24 i wylewką wody 25 jest zamontowany zawór dozujący 37 dwutlenek węgla. Zawór piąty 35, zawór szósty 36 i zawór dozujący 37 mają połączenia elektryczne z procesorem 26. Z płaszczyzny części powierzchni zewnętrznej ściany czołowej obudowy 1 wychodzi na zewnątrz ścianka wypukła 30 stanowiąca fragment pobocznicy walca, przy czym przezroczysta część górna ścianki wypukłej 30 usytuowana jest na wysokości zbiornika zewnętrznego 17. W płaszczyźnie części powierzchni zewnętrznej ściany czołowej obudowy 1 są zamontowane wylewka wody 25, wrzutnik monet 3, panel dotykowy 31 oraz podpora pojemników 32. Fragment przezroczystej ścianki zbiornika zewnętrznego 17 wychodzi z płaszczyzny części powierzchni zewnętrznej ściany czołowej obudowy 1. W płaszczyźnie części powierzchni zewnętrznej ściany czołowej obudowy 1 są zamontowane czytnik kart płatniczych 33 i czytnik banknotów 34. Urządzenie pobiera wodę wodociągową, która po wstępnej filtracji trafia do systemu filtracyjnego odwróconej osmozy 11. Po przefiltrowaniu trafia do zbiornika zewnętrznego 17, który pełni również rolę dekoracyjną. W zbiorniku zewnętrznym 17 woda podlega ciągłej cyrkulacji i filtracji poprzez filtr UV 22, który zapobiega rozwojowi ewentualnych bakterii lub drobnoustrojów. Ze zbiornika zewnętrznego 17, woda jest kierowana do mineralizatora 24, gdzie jest nasycana minerałami. Następnie może być pobierana przez klientów jako pełnowartościowa woda mineralna. Filtr odwróconej osmozy 11 pozwala na oczyszczenie wody wodociągowej w stopniu prawie 100% pozbawiając ją zanieczyszczeń zarówno fizycznych jak i biologicznych. Zbiornik zewnętrzny 17 wykonany ze szkła akrylowego, dwupłaszczowy pełni dwojaką rolę. Zmagazynowana w wewnętrznym płaszczu oczyszczona filtrem odwróconej osmozy 11 woda stanowi zapas wody do sprzedaży detalicznej. W przypadku zmniejszenia zapasu wody w zbiorniku zewnętrznym 17, uruchamia się system filtra odwróconej osmozy 11, który uzupełnia w zbiorniku zewnętrznym 17 zapas oczyszczonej wody, co pozwala na płynną sprzedaż wody. Dodatkowo, zbiornik zewnętrzny 17 jest wyeksponowany na obudowie 1 urządzenia. Woda w nim jest oświetlona, może być też napowietrzana drobnymi bąbelkami powietrza w zbiorniku zewnętrznym 17, co skutkuje tym, że urządzenie ma atrakcyjny wygląd. Umieszczenie w obudowie butli z CO2 podłączonej do wypływu wody z zaworu dozującego 37 CO2 - co pozwala na sprzedaż wody zarówno niegazowanej jak i gazowanej. Płatność za wodę może odbywać się zarówno gotówkowo (czytnik monet lub/i banknotów), jak również bezgotówkowo wykorzystując zbliżeniowy czytnik kart płatniczych 33 lub za pomocą telefonów komórkowych.
Zastrzeżenia patentowe

Claims (7)

1. Urządzenie do dystrybucji wody pitnej w procesie jej sprzedaży zawierające obudowę i zamontowany w jej wnętrzu układ uzdatniania i dystrybucji, ponadto obudowa na powierzchni zewnętrznej ściany czołowej posiada wylewkę wody i otwór wrzutnika monet, natomiast od wewnątrz obudowy wylewka i wrzutnik monet mają połączenia z układem uzdatniania i dystrybucji wody, który ma część hydrauliczną i część sterującą, przy czym część hydrauliczną stanowi połączenie przewodami hydraulicznymi króćca wejściowego, połączonego poprzez zawór odcinający ze zbiornikiem, zaworami, pompą, czujnikiem poziomu wody i filtrami wody, z których co najmniej jeden jest filtrem mechanicznym a drugi filtrem węglowym, natomiast część sterująca zawiera co najmniej połączone elektrycznie elektrozawór, miernik ciśnienia i procesor, znamienne tym, że w części hydraulicznej, od strony zasilania, za zaworem odcinającym (5), ma połączenie z przepływomierzem pierwszym (6) i dalej z filtrami mechanicznym (7) i filtrem węglowym (8), a wyjście z filtrów ma połączenie poprzez miernik ciśnienia (9) z pompą pierwszą (10), której wyjście jest połączone z wejściem na filtr odwróconej
PL 232 250 B1 osmozy (11), ponadto filtr odwróconej osmozy (11) na wyjściu ma połączenie poprzez zawór pierwszy (13) ze zbiornikiem głównym (14) wyposażonym w czujnik poziomu wody pierwszy (15) i poprzez zawór drugi (16) z okalającym ścianę boczną zbiornika głównego (14) zbiornikiem zewnętrznym (17) wyposażonym w czujnik poziomu wody drugi (18), a w części dolnej w podzespół napowietrzający (19) i zawór spustowy (20), przy czym niezależnie od tego zbiornik główny (14) w części górnej ma połączenie ze zbiornikiem zewnętrznym (17), ponadto zbiornik główny (14) jest połączony z wejściem pompy drugiej (21), filtrem UV (22) i połączonymi za nimi szeregowo przepływomierzem drugim (23) i mineralizatorem (24) i dalej z wylewką wody (25), poza tym część sterująca zawiera połączenia elektryczne procesora (26) z przepływomierzem pierwszym (6), miernikiem ciśnienia (9), pompą pierwszą (10), zaworem pierwszym (13) czujnikiem poziomu wody pierwszym (15), zaworem drugim (16), czujnikiem poziomu wody drugim (18), podzespołem napowietrzającym (19), pompą drugą (21), filtrem UV (22), przepływomierzem drugim (23) i wrzutnikiem monet (3).
2. Urządzenie do dystrybucji wody pitnej w procesie jej sprzedaży, według zastrz. 1, znamienne tym, że filtr odwróconej osmozy (11) ma na wyjściu połączenie z dodatkowym miernikiem ciśnienia (27) i zaworem płuczącym (28), przy czym wylot z dodatkowego miernika ciśnienia (27) jest połączony z wylotem zaworu płuczącego (28), poza tym dodatkowy miernik ciśnienia (27) jest połączony elektrycznie z procesorem (26).
3. Urządzenie do dystrybucji wody pitnej w procesie jej sprzedaży, według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że część górna zbiornika głównego (14) ma połączenie z przewodem, na którym jest zamontowany zawór czwarty (29) z odcinkiem przewodu łączącego filtr UV (22) z przepływomierzem drugim (23), poza tym zawór czwarty (29) jest połączony elektrycznie z procesorem (26).
4. Urządzenie do dystrybucji wody pitnej w procesie jej sprzedaży, według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że z części górnej zbiornika głównego (14) wychodzi przewód łączący zbiornik główny (14) z wyjściem pompy drugiej (21), a na przewodzie tym jest zamontowany filtr UV (22) i zawór piąty (35), poza tym na odcinku przewodu łączącego przyłącze od filtra UV (22) i zaworu piątego (35) z przepływomierzem drugim (23) jest zamontowany zawór szósty (36), ponadto na przewodzie między mineralizatorem (24) i wylewką wody (25) jest zamontowany zawór dozujący (37), poza tym zawór piąty (35), zawór szósty (36) i zawór dozujący (37) mają połączenia elektryczne z procesorem (26).
5. Urządzenie do dystrybucji wody pitnej w procesie jej sprzedaży, według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że z płaszczyzny części powierzchni zewnętrznej ściany czołowej obudowy (1) wychodzi na zewnątrz ścianka wypukła (30) stanowiąca fragment pobocznicy walca, przy czym przezroczysta część górna ścianki wypukłej (30) usytuowana jest na wysokości zbiornika zewnętrznego (17), ponadto w płaszczyźnie części powierzchni zewnętrznej ściany czołowej obudowy (1) są zamontowane wylewka wody (25), wrzutnik monet (3), panel dotykowy (31) oraz podpora pojemników (32).
6. Urządzenie do dystrybucji wody pitnej w procesie jej sprzedaży, według zastrz. 5, znamienne tym, że fragment przezroczystej ścianki zbiornika zewnętrznego (17) wychodzi z płaszczyzny części powierzchni zewnętrznej ściany czołowej obudowy (1).
7. Urządzenie do dystrybucji wody pitnej w procesie jej sprzedaży, według zastrz. 5, znamienne tym, że w płaszczyźnie części powierzchni zewnętrznej ściany czołowej obudowy (1) są zamontowane czytnik kart płatniczych (33) i czytnik banknotów (34).
PL421184A 2017-04-04 2017-04-04 Urządzenie do dystrybucji wody pitnej w procesie jej sprzedaży PL232250B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL421184A PL232250B1 (pl) 2017-04-04 2017-04-04 Urządzenie do dystrybucji wody pitnej w procesie jej sprzedaży

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL421184A PL232250B1 (pl) 2017-04-04 2017-04-04 Urządzenie do dystrybucji wody pitnej w procesie jej sprzedaży

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL421184A1 PL421184A1 (pl) 2018-10-08
PL232250B1 true PL232250B1 (pl) 2019-05-31

Family

ID=63688090

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL421184A PL232250B1 (pl) 2017-04-04 2017-04-04 Urządzenie do dystrybucji wody pitnej w procesie jej sprzedaży

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL232250B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL421184A1 (pl) 2018-10-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11897748B2 (en) Chilled N2 infused beverage dispensing system to prepare and dispense a chilled N2 infused beverage
NL1028455C2 (nl) Menginrichting.
US8442674B2 (en) Container-less custom beverage vending invention
KR102092378B1 (ko) 질소 발생기 및 질소 발생기 사용 방법
US7681605B2 (en) Vending machine for dispensing potable liquid
CN111801283A (zh) 饮料分配器系统和方法
DK3197822T3 (en) PROCEDURE FOR DRAINING A BEVERAGE WITH VARIABLE PRESSURE
US20110210068A1 (en) Water Dispensing Methods and Systems
CA3069297C (en) Dispense tap with integral infusion
US6915924B1 (en) Bottled water source to soft drink dispenser machine
AU2002351452B2 (en) Apparatus for offering and dispensing mineral water suitable for consumption
US6641723B2 (en) Oxygenated water dispensing system and method
PL232250B1 (pl) Urządzenie do dystrybucji wody pitnej w procesie jej sprzedaży
EP1767489A3 (en) IBeverage dispenser with purging means
CN205050255U (zh) 洗涤剂自动售卖机
US11952259B2 (en) Beverage dispensing system
RU2785066C1 (ru) Программно-аппаратный комплекс для дистанционной и порционной выдачи вина
US710963A (en) Distributing and dispensing device.
WO2023175601A1 (en) Carbonation machine with integrated water treatment and detachable water reservoir
US20210085124A1 (en) Coffee machine, in particular filter coffee machine
RU55353U1 (ru) Устройство для розлива напитков
JPH01321596A (ja) 浄水又はミネラルウオーターの自動販売装置
PL208568B1 (pl) Saturator
KR20040066965A (ko) 음료공급장치
CA2014986A1 (en) Method and apparatus for dispensing treated water