PL232050B1 - Wkręt o ujemnym kącie pochylenia gwintu - Google Patents

Wkręt o ujemnym kącie pochylenia gwintu

Info

Publication number
PL232050B1
PL232050B1 PL415695A PL41569515A PL232050B1 PL 232050 B1 PL232050 B1 PL 232050B1 PL 415695 A PL415695 A PL 415695A PL 41569515 A PL41569515 A PL 41569515A PL 232050 B1 PL232050 B1 PL 232050B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
thread
ratio
radius
screw
edge
Prior art date
Application number
PL415695A
Other languages
English (en)
Other versions
PL415695A1 (pl
Inventor
Klaudiusz SOBIESKI
Klaudiusz Sobieski
Original Assignee
Prestige Ks Spólka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Klaudiusz Sobieski
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Prestige Ks Spólka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia, Klaudiusz Sobieski filed Critical Prestige Ks Spólka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL415695A priority Critical patent/PL232050B1/pl
Publication of PL415695A1 publication Critical patent/PL415695A1/pl
Publication of PL232050B1 publication Critical patent/PL232050B1/pl

Links

Landscapes

  • Moulds For Moulding Plastics Or The Like (AREA)
  • Adornments (AREA)
  • Clamps And Clips (AREA)
  • Absorbent Articles And Supports Therefor (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest wkręt mocujący o ujemnym kącie pochylenia gwintu przeznaczony głównie do mocowania blach.
Znana jest z opisu patentowego EP PS 476 831 śruba z niesymetrycznie ukształtowanym gwintem. Śruba ma gwint samo nacinający służący do wkręcania w tworzywo sztuczne. Według autorów, zwoje gwintu w przekroju osiowym po jednej stronie ukształtowane są prostoliniowo, a po drugiej stronie tukiem wchodzą w podstawę gwintu. W wyniku czego w obszarze łuku, kąt zbocza gwintu w sposób ciągły wzrasta. W rezultacie na skutek tego ma ulec poprawie wypieranie tworzywa sztucznego tak, że powiększy się siła wyciągająca.
Znany jest z opisu patentowego PL 174043 wkręt łączeniowy przeznaczony głównie dla stali. Wkręt łączeniowy ma część wiertłową o średnicy wynoszącej od 1,05 do 1,08 średnicy i dno gwintu części gwintowej. Część wiertłowa wkrętu jest stożkowa i zbieżna w kierunku początku, przy czym stosunek średnicy na początku do średnicy od strony części gwintowej wynosi od 0,95 do 0,98. Następnie część gwintowa, od strony części wiertłowej na długości wynoszącej od 1,5 do 3 skoków gwintu jest stożkowa. Główka kluczowa wkrętu od strony części gwintowej ma kołnierzową podkładkę.
Znana jest z opisu patentowego PL 192007 śruba, której gwint ukształtowany jest podobnie do ostrza noża o kącie wierzchołkowym zarysu gwintu około 30°, posiada na powierzchni nośnej zwojów gwintu załamanie. Kąt pomiędzy załamaniem a podstawą gwintu stanowi około 1/3 kąta wierzchołkowego zarysu gwintu.
Znana jest z opisu patentowego DE 2754870 śruba mająca przewężenie w podstawie gwintu, które tworzy przestrzeń umożliwiającą wpłynięcie wypartego przez zwoje gwintu tworzywa.
Znana jest z opisu patentowego DE 3926000 śruba do ruchowych połączeń gwintowych. Śruba ma kąt zarysu gwintu, który wynosi około 40°, przy czym stosunek średnicy zewnętrznej śruby do średnicy rdzenia wynosi około 1,2, zaś stosunek średnicy zewnętrznej śruby do odstępu osiowego sąsiednich zębów wynosi około 2,9.
Znana jest z opisu patentowego EP 589399 śruba charakteryzująca się tym, że kąt zarysu gwintu wynosi poniżej 48°, korzystnie około 30°, zaś rdzeń pomiędzy zwojami gwintu ukształtowany jest skośnie ku dołowi, tworząc przestrzeń na wypychane zwojami gwintu tworzywo sztuczne.
Znana jest z opisu patentowego PL 192171 śruba z samo wygniatającym gwintem. Śruba ma ciągły gwint i zwoje gwintu o stałej wysokości, a rdzeń pomiędzy sąsiadującymi zębami gwintu ukształtowany jest jednakowo. Odznacza się tym, że stosunek średnicy śruby do średnicy rdzenia zawiera się od 1,25-1,46, natomiast stosunek skoku gwintu do wysokości zwojów gwintu mieści się w zakresie 2,35 do 2,7. Kąt wierzchołkowy zwojów gwintu wynosi około 30°, przy czym w opisie wskazane jest, aby śruba o kącie wierzchołkowym zwoju gwintu równym 25° przeznaczona była do miękkich tworzyw sztucznych. Według autorów taka konstrukcja śruby, a w szczególności niewielka wysokość zębów gwintu, powinna zapewnić zmianę struktury tworzywa w stosunkowo niewielkiej przestrzeni, a stosunkowo mały skok powinien zapewnić, by siła wyrywania śruby była stosunkowo wysoka.
Znany jest opisu patentowego PL 219607 wkręt mocujący o trójkątnym zarysie gwintu i kącie wierzchołkowym od 17-23°, zaś stosunek średnicy zewnętrznej wkrętu do średnicy rdzenia mieści się w przedziale 1,47-1,61. Dodatkowo stosunek skoku gwintu do wysokości zwojów gwintu mieści się w zakresie 2,0-2,34.
Istotą wynalazku jest wkręt mocujący o ujemnym kącie pochylenia gwintu przeznaczony głównie do mocowania blach charakteryzujący się tym, że stosunek średnicy zewnętrznej do skoku gwintu wynosi od 1,8 do 2,5, zaś stosunek średnicy zewnętrznej do średnicy rdzenia wynosi od 1,4 do 1,7 i ma łukowy zarys gwintu w części górnej oraz łukowy zarys gwintu w części dolnej.
Korzystnie stosunek średnicy zewnętrznej do zarysu gwintu w części górnej wynosi od 3,3 do 4,2, przy czym łukowy zarys gwintu w części górnej ma promieniowe zatoczenie tworząc wnękę gwintu.
Korzystnie wielkość punktu obrotu promienia od górnej krawędzi gwintu w stosunku do promienia w części górnej wynosi od 1 do 1,2.
Korzystnie stosunek średnicy zewnętrznej do łukowego zarys gwintu w części dolnej wynosi od 2,6 do 3,2.
Korzystnie wielkość punktu obrotu promienia od dolnej krawędzi gwintu w stosunku do promienia w części dolnej wynosi od 0,8 do 1,0.
PL 232 050 B1
Korzystnie stosunek średnicy zewnętrznej do szerokości spłaszczonej górnej krawędzi zarysu gwintu wynosi od 28 do 40, zaś spłaszczona górna krawędzi pochylona jest ku dołowi o kąt a od 8 do 12°.
Korzystnie stosunek średnicy zewnętrznej do wysokości zewnętrznej krawędzi zarysu gwintu wynosi od 56 do 100.
Korzystnie stosunek długości promienia w części górnej zarysu gwintu do odległości stanowiącej punkt zaczepienia promienia do krawędzi średnicy rdzenia wynosi od 1,5 do 1,9.
Korzystnie stosunek długości promienia w części dolnej zarysu gwintu do odległości stanowiącej punkt zaczepienia promienia do krawędzi średnicy rdzenia wynosi od 1,0 do 1,2.
Korzystnie stosunek długości promienia w części górnej zarysu gwintu do długości promieniowego zatoczenie wynosi od 16 do 45.
Wynalazek pozwala na trwałe połączenie ze sobą blach. Zarys gwintu ma kształt, który pozwoli łatwiej wkręcać się w otwór, a przy tym wnęka z drugiej strony zarysu gwintu spowoduje zakleszczanie blachy a to z kolei wpłynie na zwiększenie siły wyrywania wkrętu z połączenia.
Przedmiotem wynalazku uwidoczniono na rysunku gdzie Fig. 1 przedstawia półprzekrój wzdłużny wkrętu, Fig. 2 przedstawia szczegół zarysu gwintu w przekroju.
Przykład wykonania I
W przykładzie wykonania wkręt mocujący o ujemnym kącie pochylenia gwintu przeznaczony jest głównie do mocowania blach. Stosunek średnicy zewnętrznej dz do skoku gwintu p1 wynosi 1,8, zaś stosunek średnicy zewnętrznej dz do średnicy rdzenia dr wynosi 1,4 i ma łukowy zarys gwintu RX w części górnej oraz łukowy zarys gwintu RY w części dolnej.
Przykład wykonania II
W przykładzie wykonania wkręt mocujący o ujemnym kącie pochylenia gwintu przeznaczony jest głównie do mocowania blach. Stosunek średnicy zewnętrznej dz do skoku gwintu p1 wynosi 2,5, zaś stosunek średnicy zewnętrznej dz do średnicy rdzenia dr wynosi 1,7 i ma łukowy zarys gwintu RX w części górnej oraz łukowy zarys gwintu RY w części dolnej.
Przykład wykonania III
W przykładzie wykonania wkręt mocujący o ujemnym kącie pochylenia gwintu przeznaczony jest głównie do mocowania blach. Stosunek średnicy zewnętrznej dz do skoku gwintu p1 wynosi 1,8, zaś stosunek średnicy zewnętrznej dz do średnicy rdzenia dr wynosi 1,4 i ma łukowy zarys gwintu RX w części górnej oraz łukowy zarys gwintu RY w części dolnej. Stosunek średnicy zewnętrznej dz do zarysu gwintu RX w części górnej wynosi 3,3, przy czym łukowy zarys gwintu RX w części górnej ma promieniowe zatoczenie RZ tworząc wnękę gwintu 1. Wielkość X1 punktu obrotu promienia od górnej krawędzi gwintu w stosunku do promienia RX w części górnej wynosi 1. Stosunek średnicy zewnętrznej dz do łukowego zarys gwintu RY w części dolnej wynosi 2,6. Wielkość X2 punktu obrotu promienia od dolnej krawędzi gwintu w stosunku do promienia RY w części dolnej wynosi 0,8. Stosunek średnicy zewnętrznej dz do szerokości spłaszczonej górnej krawędzi S zarysu gwintu wynosi 28, zaś spłaszczona górna krawędzi S pochylona jest ku dołowi o kąt a 8°. Stosunek średnicy zewnętrznej dz do wysokości T zewnętrznej krawędzi zarysu gwintu wynosi 56. Stosunek długości promienia RX w części górnej zarysu gwintu do odległości W2 stanowiącej punkt zaczepienia promienia RX do krawędzi średnicy rdzenia dr wynosi 1,5. Stosunek długości promienia RY w części dolnej zarysu gwintu do odległości W1 stanowiącej punkt zaczepienia promienia RY do krawędzi średnicy rdzenia dr wynosi 1,0. Stosunek długości promienia RX w części górnej zarysu gwintu do długości promieniowego zatoczenie RZ wynosi 16.
Przykład wykonania IV
W przykładzie wykonania wkręt mocujący o ujemnym kącie pochylenia gwintu przeznaczony jest głównie do mocowania blach. Stosunek średnicy zewnętrznej dz do skoku gwintu p1 wynosi 2,5, zaś stosunek średnicy zewnętrznej dz do średnicy rdzenia dr wynosi 1,7 i ma łukowy zarys gwintu RX w części górnej oraz łukowy zarys gwintu RY w części dolnej. Stosunek średnicy zewnętrznej dz do zarysu gwintu RX w części górnej wynosi 4,2, przy czym łukowy zarys gwintu RX w części górnej ma promieniowe zatoczenie RZ tworząc wnękę gwintu 1. Wielkość X1 punktu obrotu promienia od górnej krawędzi gwintu w stosunku do promienia RX w części górnej wynosi 1,2. Stosunek średnicy zewnętrznej dz do łukowego zarys gwintu RY w części dolnej wynosi 3,2. Wielkość X2 punktu obrotu promienia od dolnej krawędzi gwintu w stosunku do promienia RY w części dolnej wynosi 1,0. Stosunek średnicy zewnętrznej dz do szerokości spłaszczonej górnej krawędzi S zarysu gwintu wynosi 40, zaś spłaszczona górna krawędzi S pochylona jest ku dołowi o kąt a 12°. Stosunek średnicy zewnętrznej dz do wysokości T
PL 232 050 B1 zewnętrznej krawędzi zarysu gwintu wynosi 100. Stosunek długości promienia RX w części górnej zarysu gwintu do odległości W2 stanowiącej punkt zaczepienia promienia RX do krawędzi średnicy rdzenia dr wynosi 1,9. Stosunek długości promienia RY w części dolnej zarysu gwintu do odległości W1 stanowiącej punkt zaczepienia promienia RY do krawędzi średnicy rdzenia dr wynosi 1,2. Stosunek długości promienia RX w części górnej zarysu gwintu do długości promieniowego zatoczenie RZ wynosi 45.

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Wkręt mocujący o ujemnym kącie pochylenia gwintu przeznaczony głównie do mocowania blach znamienny tym, że stosunek średnicy zewnętrznej (dz) do skoku gwintu (p1) wynosi od 1,8 do 2,5, zaś stosunek średnicy zewnętrznej (dz) do średnicy rdzenia (dr) wynosi od 1,4 do 1,7 i ma łukowy zarys gwintu (RX) w części górnej oraz łukowy zarys gwintu (RY) w części dolnej.
  2. 2. Wkręt według zastrz. 1, znamienny tym, że stosunek średnicy zewnętrznej (dz) do zarysu gwintu (RX) w części górnej wynosi od 3,3 do 4,2, przy czym łukowy zarys gwintu (RX) w części górnej ma promieniowe zatoczenie (RZ) tworząc wnękę gwintu (1).
  3. 3. Wkręt według zastrz. 1, znamienny tym, że wielkość (X1) punktu obrotu promienia od górnej krawędzi gwintu w stosunku do promienia (RX) w części górnej wynosi od 1 do 1,2.
  4. 4. Wkręt według zastrz. 1, znamienny tym, że stosunek średnicy zewnętrznej (dz) do łukowego zarys gwintu (RY) w części dolnej wynosi od 2,6 do 3,2.
  5. 5. Wkręt według zastrz. 1, znamienny tym, że wielkość (X2) punktu obrotu promienia od dolnej krawędzi gwintu w stosunku do promienia (RY) w części dolnej wynosi od 0,8 do 1,0.
  6. 6. Wkręt według zastrz. 1, znamienny tym, że stosunek średnicy zewnętrznej (dz) do szerokości spłaszczonej górnej krawędzi (S) zarysu gwintu wynosi od 28 do 40, zaś spłaszczona górna krawędzi (S) pochylona jest ku dołowi o kąt a od 8 do 12°.
  7. 7. Wkręt według zastrz. 1, znamienny tym, że stosunek średnicy zewnętrznej (dz) do wysokości (T) zewnętrznej krawędzi zarysu gwintu wynosi od 56 do 100.
  8. 8. Wkręt według zastrz. 1, znamienny tym, że stosunek długości promienia (RX) w części górnej zarysu gwintu do odległości (W2) stanowiącej punkt zaczepienia promienia (RX) do krawędzi średnicy rdzenia (dr) wynosi od 1,5 do 1,9.
  9. 9. Wkręt według zastrz. 1, znamienny tym, że stosunek długości promienia (RY) w części dolnej zarysu gwintu do odległości (W1) stanowiącej punkt zaczepienia promienia (RY) do krawędzi średnicy rdzenia (dr) wynosi od 1,0 do 1,2.
  10. 10. Wkręt, według zastrz. 1, znamienny tym, że stosunek długości promienia (RX) w części górnej zarysu gwintu do długości promieniowego zatoczenie (RZ) wynosi od 16 do 45.
PL415695A 2015-12-31 2015-12-31 Wkręt o ujemnym kącie pochylenia gwintu PL232050B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL415695A PL232050B1 (pl) 2015-12-31 2015-12-31 Wkręt o ujemnym kącie pochylenia gwintu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL415695A PL232050B1 (pl) 2015-12-31 2015-12-31 Wkręt o ujemnym kącie pochylenia gwintu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL415695A1 PL415695A1 (pl) 2017-07-03
PL232050B1 true PL232050B1 (pl) 2019-05-31

Family

ID=59201266

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL415695A PL232050B1 (pl) 2015-12-31 2015-12-31 Wkręt o ujemnym kącie pochylenia gwintu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL232050B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL415695A1 (pl) 2017-07-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN100482957C (zh) 形成螺纹的螺丝紧固件
EP1281874B1 (en) Threaded fastener
TWI614417B (zh) 具有切削凸牙的螺絲
TWI548818B (zh) 螺絲元件
CN100482958C (zh) 形成螺纹的螺丝
CZ293306B6 (cs) Šroub se samořezným závitem
US10954987B2 (en) Plug screw
ES2813931T3 (es) Tornillo con discontinuidad en la sección de rosca intermedia
CA2979899C (en) Screw fasteners for fibrous materials
TW201943969A (zh) 用於混凝土以及耐颶風應用的螺釘式固定件
KR20110131210A (ko) 셀프 탭핑 스레드 형성 스크류 및 대응하는 스레드 롤 다이
TWI622710B (zh) 薄鐵板用的螺絲
US11703074B2 (en) Thread-forming or self-tapping screw, in particular for use in light metal
US8449237B2 (en) Knurled pin fastener and method of forming a knurled pin fastener
DK2665941T3 (en) Screw
PL232050B1 (pl) Wkręt o ujemnym kącie pochylenia gwintu
TW201525309A (zh) 混凝土螺絲
CN110300858B (zh) 螺钉
PL230480B1 (pl) Wkręt samonawiercający o ujemnym kącie pochylenia gwintu
US11156248B2 (en) Thread-forming screw
EP3617533B1 (de) Schraube und deren verwendung
EP3387272B1 (en) Improved wood screw
TWI567304B (zh) 具導引螺牙之螺絲構造
DK3029340T3 (en) Threaded
ES2947526T3 (es) Tornillo para cortar una rosca