PL231734B1 - Pielnik rzędowy - Google Patents

Pielnik rzędowy

Info

Publication number
PL231734B1
PL231734B1 PL419022A PL41902216A PL231734B1 PL 231734 B1 PL231734 B1 PL 231734B1 PL 419022 A PL419022 A PL 419022A PL 41902216 A PL41902216 A PL 41902216A PL 231734 B1 PL231734 B1 PL 231734B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
arms
vertical
articulated
quadrilateral
actuator
Prior art date
Application number
PL419022A
Other languages
English (en)
Other versions
PL419022A1 (pl
Inventor
Krzysztof Kulpa
Leszek Mieszkalski
Aleksander Lisowski
Original Assignee
Szkola Glowna Gospodarstwa Wiejskiego W Warszawie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Szkola Glowna Gospodarstwa Wiejskiego W Warszawie filed Critical Szkola Glowna Gospodarstwa Wiejskiego W Warszawie
Priority to PL419022A priority Critical patent/PL231734B1/pl
Publication of PL419022A1 publication Critical patent/PL419022A1/pl
Publication of PL231734B1 publication Critical patent/PL231734B1/pl

Links

Landscapes

  • Soil Working Implements (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest pielnik rzędowy, przeznaczony do pielęgnacji upraw wzdłuż rzędów roślin.
Pielniki stosuje się do prac pielęgnacyjnych, które są wykonywane po przeprowadzeniu uprawy podstawowej i zasilaniu lub zasadzeniu roślin uprawnych. Pielenie międzyrzędzi ma na celu niszczenie chwastów i usuwanie zaskorupienia roli oraz jej przewietrzenie. Zabiegi wykonuje się między rzędami roślin uprawnych, tak aby ich nie uszkodzić, zachowując odpowiednie odległości osi rzędu roślin od krawędzi części maszyny lub narzędzia, które mogłyby uszkodzić nadziemne lub podziemne części roślin.
Do pielęgnacji upraw międzyrzędowych stosuje się pielniki zawieszane na trójpunktowym układzie zawieszenia, przyczepiane, a także transportowane na kołach. Najczęściej składają się one z ramy sztywnej bądź składanej, na której zamocowane są sekcje robocze z narzędziami pielącymi. Mogą być to zęby sprężyste lub stałe zakończone redlicami, a także zgrzebła, koła gwieździste, czy wałki strunowe. Pielniki opcjonalnie wyposażane są w podsiewacz nawozów lub dozownik środków ochrony roślin. Narzędzia sekcji roboczych połączone są w płaszczyźnie pionowej z ramą za pomocą czworoboku przegubowego, co umożliwia im równoległe przemieszczanie się w płaszczyźnie pionowej. Dzięki temu narzędzie działa na glebę pod jednakowym kątem skrawania w przypadku wystąpienia nierówności terenu.
Taka konstrukcja pielnika sprawdza się dobrze w przypadku, gdy prace pielęgnacyjne prowadzi się w równoległych międzyrzędziach. W sytuacji, gdy rzędy pielęgnowanych roślin nie są równoległe, nie ma możliwości korekcji położenia narzędzia pielącego odpowiednio do krzywizny rzędu.
Problem ten został rozwiązany dzięki pielnikowi według wynalazku.
Pielnik rzędowy posiada sekcje robocze z narzędziami pielącymi, połączonymi w płaszczyźnie pionowej z ramą za pomocą czworobocznego elementu przegubowego, przy czym każda sekcja robocza jest połączona z jednym czworobocznym elementem przegubowym. Pielnik według wynalazku charakteryzuje się tym, że czworoboczny element przegubowy składa się z dwóch czworoboków przegubowych równoległych względem siebie w płaszczyźnie pionowej. Pierwszy czworobok przegubowy składa się z dwóch ramion poziomych, połączonych obrotowo z dwoma ramionami pionowymi, do których również obrotowo, w płaszczyźnie pionowej, przymocowany jest pierwszy siłownik. Drugi czworobok przegubowy składa się z dwóch ramion poziomych połączonych obrotowo z dwoma ramionami pionowymi. Naprzeciwległe ramiona pionowe czworoboków przegubowych są połączone obrotowo poziomymi segmentami łączącymi. Przedni segment łączący jest przystosowany do mocowania do ramy pielnika, natomiast do tylnego segmentu jest zamocowany zespół wspornika pionowego wraz z ramieniem koła kopiującego i kołem kopiującym, a także wysięgnik wzdłużny z uchwytem do mocowania narzędzia pielącego. Górne ramiona poziome czworoboków przegubowych są połączone z drugim siłownikiem, połączonym z zestawem sterującym wysuwem siłownika.
Korzystnie zestaw sterujący wysuwem drugiego siłownika składa się z detektora wysyłającego dane o położeniu roślin w rzędzie do sterownika. Ruch tłoka siłownika jest korzystnie realizowany za pomocą elektrozaworu.
Dwa połączone ze sobą czworoboki przegubowe tworzą przestrzenny mechanizm umożliwiający przemieszczanie narzędzi pielących w płaszczyznach pionowej i poziomej. Przestrzenny czworobok przegubowy posiada dwa siłowniki hydrauliczne. Pierwszy z nich odpowiada za ustawianie sekcji roboczej pielnika w pozycji roboczej bądź transportowej, powodując zmianę położenia ramion czworoboku przegubowego w płaszczyźnie pionowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest wyłączenie poszczególnych sekcji i uzyskanie szybkiej zmiany szerokości roboczej, na przykład w celu wykonania ostatniego przejazdu niepełną szerokością roboczą. Drugi siłownik hydrauliczny jest odpowiedzialny za zmianę położenia ramion czworoboku przegubowego w płaszczyźnie poziomej. Przestrzenny czworobok przegubowy umożliwia jednakową pracę narzędzi roboczych na zadanej głębokości przy nierównościach terenu oraz w połączeniu z systemami wizyjnymi sterującymi korekcją ustawienia elementów pielących w płaszczyźnie poziomej wzdłuż krzywoliniowej linii rzędów roślin. Przestrzenny czworobok przegubowy z sekcją pielącą pracuje niezależnie od położenia ramy, eliminując potrzebę tworzenia skomplikowanego mechanizmu przesuwu poprzecznego ramy podatnego na duże obciążenia. Takie rozwiązanie znacznie upraszcza konstrukcję składanych pielników o dużej szerokości roboczej, umożliwiając prowadzenie narzędzia wzdłuż rzędów roślin z możliwością korekcji ustawienia wzdłuż krzywoliniowego rzędu roślin w płaszczyźnie poziomej. Dzięki niezależnej pracy poszczególnych sekcji pielących możliwe jest zastosowanie pielnika o szerokości różnej niż narzędzie, którym wykonany był zabieg siewu bądź sadzenia.
PL 231 734 B1
Przedmiot wynalazku został przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, przedstawiającym schematyczny widok pielnika.
Pielnik według wynalazku posiada przestrzenny czworobok przegubowy sterujący sekcją roboczą pielnika składający się z połączonych obrotowo ramion czworoboków przegubowych. Pierwszy czworobok przegubowy składa się ramion poziomych 1 i 2, połączonych obrotowo z ramionami pionowymi 3 oraz 4, do których również obrotowo, w płaszczyźnie pionowej przymocowany jest siłownik 5. Drugi czworobok przegubowy składa się z ramion poziomych 6 i 7 połączonych obrotowo z ramionami pionowymi 8 i 9. Ramiona 3 i 8 czworoboków przegubowych są połączone obrotowo segmentem łączącym 10, a ramiona 4 i 9 są połączone obrotowo z segmentem 11. Przedni segment 10 przymocowywany jest do ramy pielnika, natomiast do tylnego segmentu 11 jest zamocowany zespół wspornika pionowego 13 wraz z ramieniem koła kopiującego 14 i kołem kopiującym 15, a także wysięgnik wzdłużny z uchwytem do mocowania narzędzia pielącego 16. Do wysięgnika wzdłużnego dołączona jest belka poprzeczna 17, służąca do montażu narzędzi pielących, na przykład zębów sprężystych 18 zakończonych gęsiostopkami 19. Górne ramiona poziome 1 oraz 7 połączone są z siłownikiem hydraulicznym 12 przegubami kulistymi. Wysuwem siłownika 12 steruje elektrozawór 20, sterowany przez sterownik 21 otrzymujący dane z czujnika położenia roślin w rzędach 22. Zmiana położenia tłoka siłownika 12 umożliwia przemieszczenie w płaszczyźnie poziomej części roboczej składającej się z wspornika pionowego 13 wraz z zespołem koła kopiującego 14 i kołem kopiującym 15, wysięgnika wzdłużnego z uchwytem do mocowania narzędzia 16 oraz belką poprzeczną 17 z przymocowanymi zębami 18 zakończonymi gęsiostopkami 19. W oparciu o sygnał sterownika 21 mającego dane z detektora 22 o położeniu roślin w rzędzie możliwe jest sterowanie wysuwem tłoka 12 przez elektrozawór 20, prowadząc część roboczą wzdłuż krzywoliniowych rzędów roślin. Przemieszczenie tłoka siłownika 5 pozwala na podniesienie części roboczej i przestawienie jej w pozycję transportową. Zmiana pozycji ramienia zespołu koła kopiującego 14 pozwala na regulację głębokości roboczej narzędzia.
Zastrzeżenia patentowe

Claims (2)

1. Pielnik rzędowy posiadający sekcje robocze z narzędziami pielącymi, połączonymi w płaszczyźnie pionowej z ramą za pomocą czworobocznego elementu przegubowego, w którym każda sekcja robocza jest połączona z jednym czworobocznym elementem przegubowym, znamienny tym, że czworoboczny element przegubowy składa się z dwóch czworoboków przegubowych równoległych względem siebie w płaszczyźnie pionowej, przy czym pierwszy czworobok przegubowy składa się ramion poziomych (1) i (2), połączonych obrotowo z ramionami pionowymi (3) i (4), do których również obrotowo, w płaszczyźnie pionowej przymocowany jest pierwszy siłownik (5), zaś drugi czworobok przegubowy składa się z ramion poziomych (6) i (7) połączonych obrotowo z ramionami pionowymi (8) i (9), a naprzeciwległe ramiona pionowe (3) i (8) oraz (4) i (9) czworoboków przegubowych są połączone obrotowo poziomymi segmentami łączącymi (10) i (11), zaś górne ramiona poziome (1) i (7) czworoboków przegubowych są połączone z drugim siłownikiem (12) połączonym z zestawem sterującym wysuwem siłownika (12), a przedni segment łączący (10) jest przystosowany do połączenia z ramą pielnika, natomiast do tylnego segmentu (11) jest zamocowany zespół wspornika pionowego (13) wraz z ramieniem koła kopiującego (14) i kołem kopiującym (15), a także wysięgnik wzdłużny (16) z uchwytem do mocowania narzędzia pielącego.
2. Pielnik według zastrz. 1, znamienny tym, że zestaw sterujący drugim siłownikiem (12) składa się z detektora (22) przesyłającego dane do sterownika (21).
PL419022A 2016-10-06 2016-10-06 Pielnik rzędowy PL231734B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL419022A PL231734B1 (pl) 2016-10-06 2016-10-06 Pielnik rzędowy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL419022A PL231734B1 (pl) 2016-10-06 2016-10-06 Pielnik rzędowy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL419022A1 PL419022A1 (pl) 2018-04-09
PL231734B1 true PL231734B1 (pl) 2019-03-29

Family

ID=61809974

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL419022A PL231734B1 (pl) 2016-10-06 2016-10-06 Pielnik rzędowy

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL231734B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL443761A1 (pl) * 2023-02-13 2023-11-13 Agrobots Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Urządzenie do usuwania chwastów i sposób usuwania chwastów

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL443761A1 (pl) * 2023-02-13 2023-11-13 Agrobots Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Urządzenie do usuwania chwastów i sposób usuwania chwastów
PL245676B1 (pl) * 2023-02-13 2024-09-16 Agrobots Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Urządzenie do usuwania chwastów i sposób usuwania chwastów

Also Published As

Publication number Publication date
PL419022A1 (pl) 2018-04-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11140804B2 (en) Angle adjustable coulter wheel assembly
US20090236108A1 (en) Agricultural Machine
US11219153B2 (en) System and method for monitoring shank float
US11439053B2 (en) Agricultural implements for cultivating agricultural work areas
DK2524583T3 (en) Semi-mounted plow with wheels and adjustable working width
PL231734B1 (pl) Pielnik rzędowy
ES2941814T3 (es) Dispositivo de rastra para la labranza con dientes de rastra regulables de forma síncrona
US20140338935A1 (en) Tillage tool with auto-reset linkage and method of use
US3490542A (en) Power lift for tool bar cultivator
PL226226B1 (pl) Mechanizm prowadzaco-kopiujacy sekcji roboczej pielnika
PL242821B1 (pl) Mechanizm sekcji roboczej pielnika rzędowego
US653095A (en) Cultivator.
PL244767B1 (pl) Zespół aktywnego pielnika do usuwania chwastów w rzędzie roślin uprawy szerokorzędowej, w szczególności kukurydzy
PL238708B1 (pl) Sekcja pielnika do pracy w międzyrzędziach z krzywoliniowymi rzędami roślin
RU2779178C1 (ru) Борона пружинная
PL245201B1 (pl) Urządzenie do precyzyjnego usuwania chwastów, zwłaszcza w uprawach szeroko-rzędowych
US412638A (en) Agricultural machine
US245456A (en) Cultivator
PL226227B1 (pl) Rama pielnika rzedowego
CZ305865B6 (cs) Protierozní kultivační zařízení
US1977422A (en) Cultivator beam structure
EP3123847B1 (en) Tilting blade of row weeder
JP2003333903A (ja) 農作業機における作物条追従方法及び装置
RU2410856C1 (ru) Универсальный прицепной культиватор
US355338A (en) Attachment for sulky-plows