PL231148B1 - Urządzenie do wyznaczania wilgotności metodą grawimetryczną z automatycznie otwieraną komorą suszenia - Google Patents

Urządzenie do wyznaczania wilgotności metodą grawimetryczną z automatycznie otwieraną komorą suszenia

Info

Publication number
PL231148B1
PL231148B1 PL418045A PL41804516A PL231148B1 PL 231148 B1 PL231148 B1 PL 231148B1 PL 418045 A PL418045 A PL 418045A PL 41804516 A PL41804516 A PL 41804516A PL 231148 B1 PL231148 B1 PL 231148B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
drying chamber
automatically opening
chamber
moisture determination
gravimetric moisture
Prior art date
Application number
PL418045A
Other languages
English (en)
Other versions
PL418045A1 (pl
Inventor
Paweł Nakoneczny
Original Assignee
Lewandowski Witold Radwag Wagi Elektroniczne
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lewandowski Witold Radwag Wagi Elektroniczne filed Critical Lewandowski Witold Radwag Wagi Elektroniczne
Priority to PL418045A priority Critical patent/PL231148B1/pl
Publication of PL418045A1 publication Critical patent/PL418045A1/pl
Publication of PL231148B1 publication Critical patent/PL231148B1/pl

Links

Landscapes

  • Drying Of Solid Materials (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do grawimetrycznego wyznaczania wilgotności z automatycznie otwieraną komorą suszenia stosowane w laboratoriach analitycznych w celu badania wilgotności różnych substancji chemicznych.
Grawimetryczne wyznaczanie wilgotności próbki odbywa się poprzez dwukrotne ważenie próbki, przed i po suszeniu. Proces taki może odbywać się przy pomocy pieca i dokładnej wagi, na której ważone są próbki. Jednak od dawna stosuje się także zintegrowane urządzenia do grawimetrycznego wyznaczania wilgotności nazywane wagosuszarkami. Urządzenie takie umożliwia ważenie próbki zarówno przed, po suszeniu jak i w trakcie całego procesu dając możliwość zebrania dodatkowych informacji o procesie suszenia wykorzystywanych do dalszej analizy, czy też sterowania samym procesem suszenia.
W zależności od badanej próbki można ustalić odpowiednią temperaturę i czas suszenia, a w szczególnych przypadkach krzywą suszenia, czyli charakterystykę zmian temperatury w komorze suszenia w czasie. Zakończenie procesu suszenia może odbyć się ręcznie, automatycznie po zadanym czasie lub, w bardziej zaawansowanych urządzeniach, poprzez analizę spadków masy w kolejnych interwałach czasowych procesu suszenia. Procedura suszenia może uznać próbkę za wysuszoną, jeżeli spadek masy próbki w kolejnym interwale czasowym jest mniejszy niż zadany.
Cały proces suszenia odbywa się w komorze suszenia, czyli pewnej przestrzeni zamkniętej lub zamykanej w ramach obudowy urządzenia, która przeważnie zawiera część stałą usytuowaną nad wagą, umieszczoną w obudowie wagi lub na obudowie wagi, w której umieszczana jest szalka wagi, na której umieszcza się podstawkę z próbką do suszenia, oraz ruchomą pokrywę górną, zdejmowaną, uchylaną lub odsuwaną, wyposażoną w element emitujący ciepło. Pokrywa na czas procesu suszenia jest zamykana, tworząc wraz z dolną, stałą częścią komory suszenia, zamkniętą przestrzeń wewnątrz i umożliwiając sterowanie temperaturą wewnątrz. Wewnątrz komory suszenia umieszcza się też przeważnie element emitujący ciepło i termometr lub czujnik temperatury, z możliwością przekazania informacji o temperaturze w procesie suszenie w czasie rzeczywistym do układu elektronicznego sterującego temperaturą wewnątrz komory suszenia.
Do ogrzewania komory suszenia są używane różne źródła ciepła zasilane elektrycznie takie jak promienniki podczerwieni, grzałki rezystancyjne, lampy halogenowe, kwarcowe, czy też źródła mikrofal.
Komora wagowa wyposażona jest w termometr, który umożliwia śledzenie temperatury wewnątrz komory w czasie rzeczywistym i sterowanie źródłem ciepła, tak aby zmiany temperatury były zgodne z wybraną charakterystyką suszenia.
Przykładem takiego urządzenia jest przyrząd firmy Mettler Toledo ujawniony w patencie US6920781 zawierający wagę wewnątrz obudowy nadbudowaną komorą suszenia z szalką umieszczoną pod źródłem ciepła. Pomiar wilgotności odbywa się przy pomocy pomiaru utraty masy podczas procesu suszenia próbki umieszczonej na szalce wagi. Źródło ciepła jest umieszczone w komorze suszenia nad szalką, w jej górnej, otwieranej części. Górna część komory w postaci pokrywy jest uchylana ręcznie, wahliwie, korzystnie na połączeniu zawiasowym w tylnej części komory, za pomocą którego dolna stacjonarna i górna ruchoma część komory są ze sobą połączone.
Innym rozwiązaniem jest umożliwienie automatycznego dostępu do suszonej próbki. Patent US5485684 firmy Mettler Toledo ujawnia urządzenie do grawimetrycznego pomiaru wilgotności posiadające szalkę umieszczoną w szufladzie, która może być ręcznie lub automatycznie wsuwana lub wysuwana z komory suszenia.
Dalej idącym rozwiązaniem automatycznym jest patent US2013081452 ujawniający urządzenie do grawimetrycznego wyznaczania wilgotności próbki zawierające wagę. Obudowa posiada część stałą i ruchomą, z tym że ruchoma część zajmuje pozycję pomiarową lub pozycje załadowczą. W pozycji załadowczej obie części obudowy są od siebie oddzielone. Zmiana pozycji części ruchomej (górnej pokrywy) odbywa się przy pomocy urządzenia do zmiany pozycji, które przemieszcza tę część w kierunku pionowym i poziomym separując ją od części stacjonarnej komory. To oznacza, że jest to przemieszczenie równoległe w kierunku od użytkownika.
Ponieważ urządzenia tego typu stają się dość powszechne w laboratoriach analitycznych, przez konstruktorów ciągle zwiększany jest ich komfort obsługi. Urządzenia do grawimetrycznego wyznaczania wilgotności przedstawione w stanie techniki mają, albo utrudniony dostęp do komory w przypadku zastosowania szuflady, co utrudnia czyszczenie, albo są skomplikowane konstrukcyjnie znacząco
PL 231 148 B1 odbiegając od formy podstawowej urządzenia obsługiwanego manualnie przedstawionej powyżej w patencie US6920781. Dlatego ujawniony wynalazek j est rozwiązaniem kompromisowym między tymi rozwiązaniami i bazując na budowie typowego urządzenia z ręczną uchylną komorą i posiada urządzenie do jej automatycznego uchylania na połączeniu wahliwym, korzystnie zawiasowym.
Urządzenie do wyznaczania wilgotności metodą grawimetryczną według wynalazku zawiera obudowę i umieszczoną w dolnej jej części wagą. Waga posiada szalkę, nad którą umieszczana jest podstawka o znanej masie z naniesioną próbką do badania. Szalka wagi jest otoczona komorą suszenia zawiera część stałą komory związaną z obudową wagi i z część ruchomą komory, przytwierdzoną do części stałej na jednej z jej krawędzi za pomocą połączenia wahliwego, korzystnie przy pomocy zawiasu. Część ruchoma komory umożliwia dostęp do komory suszenia poprzez jej uchylenie, które może odbyć się ręcznie lub automatycznie. Aby załączyć uchylanie automatyczne górnej części komory suszenia niezbędne jest ustawienie układu sprzęgająco-rozprzęgającego, który może być ustawiany ręcznie z poziomu obsługi programu wagowego. Układ sprzęgająco-rozprzęgający ma za zadanie sprzęgać lub odprzęgać przekazywanie napędu z układu napędowego na oś łączącą dolną stałą i górną ruchomą część komory suszenia, na której zrealizowano wahliwe połączenie między komorami.
Próbka jest podawana na szalkę ręcznie po ręcznym lub automatycznym uchyleniu górnej części komory suszenia. Po umieszczeniu próbki na szalce komora jest ręcznie lub automatycznie zamykana. Sterowanie otwieraniem i zamykaniem górnej części komory wagi może odbywać się poprzez działanie operatora z poziomu programu wagowego, z poziomu klawiszy wagi umieszczonej na obudowie lub wyświetlonych na wyświetlaczu z panelem dotykowym lub za pomocą oddziaływania operatora na czujnik, korzystnie na czujnik zbliżeniowy.
W górnej części komory suszenia znajduje się element emitujący ciepło oraz termometr, usytuowane tak, aby po zamknięciu górnej części komory suszenia oba elementy znalazły się nad szalką wagi z próbką przeznaczoną do suszenia. Element emitujący ciepło jest dodatkowo osłonięty przegrodą, korzystnie w postaci szkła ochronnego, ochraniając użytkownika przed jego dotknięciem, kiedy komora suszenia jest otwarta. Kiedy komora suszenia jest zamknięta przegroda znajduje się między elementem emitującym ciepło a badaną próbką umieszczoną na szalce wagi. Przegroda posiada otwory umożliwiające cyrkulację ogrzewanego powietrza między elementem emitującym ciepło, a całą przestrzenią komory suszenia.
Komora suszenia wyposażona jest w zabezpieczenie powodujące, że jej otwarcie podczas suszenia odłącza zasilanie elementu emitującego ciepło. W korzystnej wersji w górnej ruchomej części komory suszenia znajduje się magnes, którego pole w pozycji zamkniętej jest wykrywane przez wyłącznik magnetyczny związany z układem sterowania elementem emitującym ciepło powodując jego reakcję w postaci odcięcia zasilania elementu emitującego ciepło. Elementem wykrywającym pole magnetyczne, czyli zamkniecie komory suszenia jest w korzystnej wersji kontaktron, którego styki są rozłączone przy braku pola magnetycznego magnesu trwałego w okolicy kontaktronu, czyli przy otwieraniu komory suszenia, odcinając możliwość zasilania elementu emitującego ciepło.
Automatyczne otwieranie komory suszenia z ruchoma częścią komory łączoną wahliwie na jednej z krawędzi komory ze stałą częścią komory suszenia jest związane z przemieszczaniem tej ruchomej części komory po okręgu wokół osi znajdującej się na krawędzi tej komory. Oznacza to konieczność przeniesienia napędu z układu napędowego na tę oś. W korzystnej wersji na osi umieszcza się koło zębate pokrywy, którego zadaniem jest przeniesienie napędu na oś.
Układ napędowy umieszczony w korzystnej wersji urządzenia z tyłu w stałej części komory suszenia zawiera co najmniej jeden silnik elektryczny połączony na stałe z wałem napędowym. Silnik elektryczny jest wyposażony w sprzęgacz kształtowy zamocowany na jego osi. Na wale znajduje się koło zębate napędu pozycjonowane tak, aby współpracowało z kołem zębatym komory tworząc przekładnię zębatą. Koło zębate napędu jest zamocowane na wale w taki sposób, że może być po nim przesuwane, a obracający się wał nie przenosi napędu na to koło. Jego pozycja na wale jest określana z jednej strony wspomnianym sprzęgaczem kształtowym, a z drugiej strony tuleją pozycjonującą. Między tuleją pozycjonującą a kołem zębatym napędu znajduje się pierwsza sprężyna śrubowa walcowa naciskowa, a między kołem zębatym napędu a sprzęgaczem kształtowym druga sprężyna śrubowa walcowa naciskowa, z tym, że pierwsza sprężyna posiada większą siłę sprężystości od drugiej, aby kontrolować przesuw koła zębatego napędu po wale. Szerokość koła zębatego pokrywy jest większa od szerokości koła zębatego napędu co zapewnia, że maksymalne przesunięcie na wale koła zębatego napędu związane ze sprzęganiem lub rozprzęganiem powoduje, że oba koła zębate pozostają ze sobą sprzężone.
PL 231 148 B1
Możliwe jest zastosowanie drugiego silnika elektrycznego współpracującego. Taki silnik w korzystnej wersji może współpracować z głównym silnikiem poprzez wał, który wspólnie napędzają i są rozmieszczone na obu jego końcach.
Dodatkowo urządzenie będące przedmiotem wynalazku jest wyposażone w układ sprzęgająco-rozprzęgający, który może być załączany lub rozłączany ręcznie lub automatycznie z poziomu wagi poprzez decyzję operatora. Zadaniem tego układu jest połączenie lub rozłączenie układu napędowego służącego do otwierania komory suszenia i mechanizmu otwierania komory suszenia tak, aby operator mógł otwierać komorę ręcznie lub automatycznie. Układ jest sprzęgany lub rozprzęgany poprzez obrót krzywki umieszczanej na osi obracanej pokrętłem dostępnym dla operatora. Krzywka naciska na podłużny element pozycjonujący zawieszony na osi elementu pozycjonującego po jednej stronie osi powodując, że podłużny element pozycjonujący po drugiej stronie osi naciska na tuleję pozycjonującą, która poprzez pierwszą sprężynę śrubową walcową oddziałuje na koło zębate napędu przesuwając go w kierunku silnika elektrycznego, którego oś wyposażona jest w sprzęgacz kształtowy, którego boczny kształt pasuje do bocznego kształtu koła zębatego napędu. Kiedy druga sprężyna śrubowa naciskowa zostaje ściśnięta, oba kształty boczne są do siebie dociśnięte i może nastąpić przekazanie napędu. Rozprzęgnięcie następuje po zmianie pozycji krzywki i zwolnieniu nacisku podłużny element pozycjonujący zostaje odepchnięty przez pierwszą sprężynę śrubową walcową za pośrednictwem tulei pozycjonującej. Przez to druga słabsza sprężyna śrubowa walcowa zyskuje przewagę i może odepchnąć koło zębate napędu od sprzęgacza kształtowego i tym samym rozprzęgli układ napędowy.
Fig. 1 przedstawia widok aksonometryczny urządzenia do grawimetrycznego wyznaczania wilgotności z zamkniętą komorą suszenia.
Fig. 2 przedstawia widok aksonometryczny urządzenia do grawimetrycznego wyznaczania wilgotności z otwartą komorą suszenia.
Fig. 3 przedstawia przekrój komory suszenia ukazujący układ napędowy
Fig. 4 przedstawia przekrój układu napędowego
Fig. 5 przedstawia przekrój z boku komory suszenia
Spis elementów
1. Obudowa wagi
2. Komora suszenia
3. Stała część komory suszenia
4. Szalka wagi
5. Ruchoma część komory suszenia
6. Element emitujący ciepło
7. Czujnik temperatury
8. Przesłona
9. Wyłącznik magnetyczny
10. Oś komory
11. Koło zębate pokrywy
12. Silnik elektryczny
13. Wał napędowy
14. Sprzęgacz kształtowy
15. Koło zębate napędu
16. Tuleja pozycjonująca
17. Pierwsza sprężyna śrubowa walcowa naciskowa
18. Druga sprężyna śrubowa walcowa naciskowa
19. Podłużny element pozycjonujący
20. Oś (podłużnego elementu pozycjonującego)
21. Krzywka
22. Zewnętrzne pokrętło nastawne
Urządzenie do grawimetrycznego wyznaczania wilgotności z automatycznie otwieraną komorą suszenia zawiera obudowę wagi 1 zawierającej wagę elektroniczną z mikroprocesorem, nad którą nadbudowana jest komora suszenia 2, zbudowana z części stałej komory suszenia 3, umieszczonej w obudowie wagi lub na obudowie wagi 1, w której to komorze suszenia 2 umieszczana jest szalka wagi 4,
PL 231 148 B1 na której umieszcza się podstawkę z badaną próbką, oraz z ruchomej części komory suszenia 5 w postaci pokrywy uchylanej ręcznie lub automatycznie, przymocowanej wahliwie do stałej części komory suszenia 3, korzystnie na połączeniu zawiasowym usytuowanym w tylnej części komory suszenia 2, wyposażonej w element emitujący ciepło 6 oraz czujnik temperatury 7, które w pozycji zamkniętej komory znajdują się bezpośrednio nad próbką oraz są usytuowane za korzystnie przezroczystą przesłoną 8 uniemożliwiająca przypadkowy dostęp operatora po otwarciu komory. Urządzenie to posiada mechanizm do automatycznego otwierania i zamykania komory suszenia 2 poruszający ruchomą częścią górną komory suszenia 5 mocowaną uchylnie na połączeniu wahliwym, korzystnie zawiasowym, w taki sposób, że każdy punkt ruchomej części górnej komory suszenia wykonuje ruch po okręgu podczas otwierania lub zamykania komory suszenia 2.
Czujnik temperatury 7 jest podłączony do układu elektronicznego wagi, aby temperatura była mierzona w czasie rzeczywistym podczas całego procesu suszenia, co umożliwia sterowanie procesem suszenia w funkcji temperatury oraz analizę zmian masy próbki w funkcji czasu z uwzględnieniem temperatury.
Element emitujący ciepło 6 jest zasilany z układu elektronicznego wagi poprzez wyłącznik magnetyczny znajdujący się w polu oddziaływania pola magnetycznego magnesu trwałego, umieszczonego w obrębie ruchomej części komory suszenia 5, w taki sposób, że jego pole magnetyczne tylko w pozycji zamkniętej komory jest wykrywane przez wyłącznik magnetyczny 9, korzystnie kontaktron, w taki sposób, że jego pole magnetyczne tylko w pozycji zamkniętej komory jest wykrywane przez układ elektroniczny związany ze sterowaniem elementem emitującym ciepło powodując zamknięcie obwodu zasilania elementu emitującego ciepło 6. Wyłącznik magnetyczny 9 wykrywający pole magnetyczne przy zamkniętej komorze suszenia jest w korzystnej wersji kontaktronem, którego styki są rozłączone przy braku pola magnetycznego magnesu trwałego w okolicy kontaktronu, czyli przy otwartej komorze suszenia, powodując odcięcie zasilania od elementu emitującego ciepło 6.
Ruchoma części komory suszenia 5 łączona jest wahliwie na jednej z krawędzi komory ze stałą częścią komory suszenia wzdłuż osi komory 10 znajdującej się na krawędzi tej komory. W prezentowanym przykładowym rozwiązaniu na osi komory 10 umieszczone jest koło zębate 11, połączone na sztywno z ruchomą częścią komory suszenia 5.
Układ napędowy zawiera co najmniej jeden silnik elektryczny 12 połączony na stałe z wałem napędowym 13. W prezentowanym przykładzie implementacji wynalazku pokazano dwa silniki umieszczone współosiowo po obu stronach wału napędowego 13, z tym, że drugi silnik, jako opcjonalny nie został oznaczony na rysunku. Silnik elektryczny jest wyposażony w sprzęgacz kształtowy 14 zamocowany na jego osi i związany z wałem napędowym 13, na którym znajduje się koło zębate napędu 15, dopasowane kształtem bocznym do sprzęgacza kształtowego 14, sprzęgnięte z kołem zębatym pokrywy 11 tworząc przekładnię zębatą. Koło zębate napędu 15 jest zamocowane na wale napędowym 13 przesuwnie w taki sposób, że może być przesuwane wzdłuż jego osi, a obracający się wał napędowy 13 nie przenosi bezpośrednio napędu na to koło zębate 15. Szerokość koła zębatego pokrywy 11 jest tak dobrana, że przesuwane koło zębate napędu 15 zapewnia, że każde jego przesunięcie na wale napędowym 13 związane ze sprzęganiem lub rozprzęganiem powoduje, że oba koła zębate pozostają ze sobą sprzężone dla każdej możliwej pozycji względem siebie. Pozycja koła zębatego napędu 15 na wale napędowym 13 jest ustalana z jednej strony przez tuleję pozycjonującą 16, a z drugiej strony przez sprzęgacz kształtowy 14.
Urządzenie będące przedmiotem wynalazku jest wyposażone w układ sprzęgająco-rozprzęgający, zadaniem którego jest połączenie lub rozłączenie układu napędowego służącego do otwierania komory suszenia i mechanizmu otwierania komory suszenia. Układ ten oparty jest o układ dwóch sprężyn. Między tuleją pozycjonującą 16 a kołem zębatym napędu 15 na wale napędowym 13 znajduje się pierwsza sprężyna śrubowa walcowa naciskowa 17, a między kołem zębatym napędu 15 a sprzęgaczem kształtowym 14 znajduje się druga sprężyna śrubowa walcowa naciskowa 18, z tym, że pierwsza sprężyna posiada większą siłę sprężystości od drugiej, aby kontrolować przesuw koła zębatego napędu 15 po wale napędowym 13.
Pozycję tulei pozycjonującej 16 na wale napędowym 13 określa podłużny element pozycjonujący 19 zamocowany wahliwie na osi 20 tak, że jedna część, po jednej stronie osi 20 opiera się o tuleję pozycjonującą 16, a druga część, po drugiej stronie osi 20, opiera się o krzywkę 21, której pozycję określa operator poprzez zewnętrzne pokrętło nastawne 22 sprzężone z osią krzywki 21.

Claims (13)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do grawimetrycznego wyznaczania wilgotności z automatycznie otwieraną komorą suszenia zawiera obudowę wagi (1) zawierającą wagę elektroniczną z mikroprocesorem, nad którą nadbudowana jest komora suszenia (2), złożona z części stałej komory suszenia (3), umieszczonej w obudowie wagi lub na obudowie wagi (1), w której to komorze suszenia (2) umieszczana jest szalka wagi (4), oraz z ruchomej części komory suszenia (5) w postaci pokrywy uchylanej ręcznie lub automatycznie, przymocowanej wahliwie do stałej części komory suszenia (3), korzystnie na połączeniu zawiasowym usytuowanym w tylnej części komory suszenia (2), wyposażonej w element emitujący ciepło (6) oraz czujnik temperatury (7), które w pozycji zamkniętej komory znajdują się bezpośrednio nad próbką oraz są usytuowane za korzystnie przezroczystą przesłoną (8) zamocowaną w ruchomej części komory suszenia (5) i uniemożliwiającą przypadkowy dostęp operatora w pozycji otwartej komory, znamienne tym, że posiada mechanizm do automatycznego otwierania i zamykania komory suszenia poruszający ruchomą częścią górną komory suszenia (5) mocowaną uchylnie na połączeniu wahliwym, korzystnie zawiasowym w taki sposób, że każdy punkt ruchomej części górnej komory suszenia wykonuje ruch po okręgu podczas otwierania lub zamykania komory suszenia (2).
  2. 2. Urządzenie do grawimetrycznego wyznaczania wilgotności z automatycznie otwieraną komorą suszenia według zastrz. 2, znamienne tym, że element emitujący ciepło (6) jest zasilany z układu elektronicznego wagi poprzez wyłącznik magnetyczny znajdujący się w polu oddziaływania pola magnetycznego magnesu trwałego, umieszczonego w obrębie ruchomej części komory suszenia (5), w taki sposób, że jego pole magnetyczne tylko w pozycji zamkniętej komory jest wykrywane przez wyłącznik magnetyczny (9).
  3. 3. Urządzenie do grawimetrycznego wyznaczania wilgotności z automatycznie otwieraną komorą suszenia według zastrz. 3, znamienne tym, że wyłącznikiem magnetycznym (9) wykrywającym pole magnetyczne przy zamkniętej komorze suszenia jest w korzystnej wersji kontaktronem, którego styki są rozłączone przy braku pola magnetycznego magnesu trwałego w okolicy kontaktronu, czyli przy otwartej komorze suszenia.
  4. 4. Urządzenie do grawimetrycznego wyznaczania wilgotności z automatycznie otwieraną komorą suszenia według zastrz. 4, znamienne tym, że element wykrywającym pole magnetyczne, czyli zamkniecie komory suszenia jest w korzystnej wersji kontaktronem, którego styki są rozłączone przy braku pola magnetycznego magnesu trwałego w okolicy kontaktronu, czyli przy otwartej komorze suszenia (2), odcinając zasilanie do elementu emitującego ciepło (6).
  5. 5. Urządzenie do grawimetrycznego wyznaczania wilgotności z automatycznie otwieraną komorą suszenia według zastrz. 1, znamienne tym, że ruchoma częścią komory suszenia (5) łączona jest wahliwie na jednej z krawędzi komory ze stałą częścią komory suszenia wzdłuż osi komory (10) znajdującej się na krawędzi tej komory.
  6. 6. Urządzenie do grawimetrycznego wyznaczania wilgotności z automatycznie otwieraną komorą suszenia według zastrz. 6, znamienne tym, że na osi komory (10) umieszczone jest koło zębate (11) połączone na sztywno z ruchomą częścią komory suszenia (5).
  7. 7. Urządzenie do grawimetrycznego wyznaczania wilgotności z automatycznie otwieraną komorą suszenia według zastrz. 1, znamienne tym, że zawiera układ napędowy składający się z co najmniej jednego silnika elektrycznego (12) połączonego na stałe z wałem napędowym (13) wyposażonego w sprzęgacz kształtowy (14) zamocowany na jego osi i związany z wałem napędowym (13), na którym znajduje się koło zębate napędu (15) dopasowane kształtem bocznym do sprzęgacza kształtowego (14).
  8. 8. Urządzenie do grawimetrycznego wyznaczania wilgotności z automatycznie otwieraną komorą suszenia według zastrz. 8, znamienne tym, że koło zębate napędu (15) jest sprzęgnięte z kołem zębatym pokrywy (11) tworząc przekładnię zębatą.
  9. 9. Urządzenie do grawimetrycznego wyznaczania wilgotności z automatycznie otwieraną komorą suszenia według zastrz. 8, znamienne tym, że koło zębate napędu (15) jest zamocowane na wale napędowym (13) przesuwnie w taki sposób, że może być przesuwane wzdłuż jego osi.
    PL 231 148 B1
  10. 10. Urządzenie do grawimetrycznego wyznaczania wilgotności z automatycznie otwieraną komorą suszenia według zastrz. 10, znamienne tym, że szerokość koła zębatego pokrywy (11) jest tak dobrana, że przesuwane koło zębate napędu (15) zapewnia, że każde je go przesunięcie na wale napędowym (13) związane ze sprzęganiem lub rozprzęganiem powoduje, że oba koła zębate pozostają ze sobą sprzężone dla każdej możliwej pozycji względem siebie.
  11. 11. Urządzenie do grawimetrycznego wyznaczania wilgotności z automatycznie otwieraną komorą suszenia według zastrz. 10, znamienne tym, że pozycja koła zębatego napędu (15) na wale napędowym (13) jest ustalana z jednej strony przez tuleję pozycjonującą (16), a z drugiej strony przez sprzęgacz kształtowy (14).
  12. 12. Urządzenie do grawimetrycznego wyznaczania wilgotności z automatycznie otwieraną komorą suszenia według zastrz. 8, znamienne tym, że między tuleją pozycjonującą (16) a kołem zębatym napędu (15) na wale napędowym (13) znajduje się pierwsza sprężyna śrubowa walcowa naciskowa (17), a między kołem zębatym napędu (15) a sprzęgaczem kształtowym (14) znajduje się druga sprężyna śrubowa walcowa naciskowa (18), z tym, że pierwsza sprężyna posiada większą siłę sprężystości od drugiej.
  13. 13. Urządzenie do grawimetrycznego wyznaczania wilgotności z automatycznie otwieraną komorą suszenia według zastrz. 13, znamienne tym, że pozycję tulei pozycjonującej (16) na wale napędowym (13) określa podłużny element pozycjonujący (19) zamocowany wahliwie na osi (20) tak, że jedna część, po jednej stronie osi (20) opiera się o tuleję pozycjonującą (16), a druga część, po drugiej stronie osi (20), opiera się o krzywkę (21), której pozycję określa operator poprzez zewnętrzne pokrętło nastawne (22) sprzężone z osią krzywki (21).
PL418045A 2016-07-21 2016-07-21 Urządzenie do wyznaczania wilgotności metodą grawimetryczną z automatycznie otwieraną komorą suszenia PL231148B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL418045A PL231148B1 (pl) 2016-07-21 2016-07-21 Urządzenie do wyznaczania wilgotności metodą grawimetryczną z automatycznie otwieraną komorą suszenia

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL418045A PL231148B1 (pl) 2016-07-21 2016-07-21 Urządzenie do wyznaczania wilgotności metodą grawimetryczną z automatycznie otwieraną komorą suszenia

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL418045A1 PL418045A1 (pl) 2018-01-29
PL231148B1 true PL231148B1 (pl) 2019-01-31

Family

ID=61006910

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL418045A PL231148B1 (pl) 2016-07-21 2016-07-21 Urządzenie do wyznaczania wilgotności metodą grawimetryczną z automatycznie otwieraną komorą suszenia

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL231148B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL418045A1 (pl) 2018-01-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7617717B2 (en) Measuring instrument for gravimetric moisture determination
JP2511621Y2 (ja) 精密はかりをそなえた乾燥機
CN103033436B (zh) 用于重量法测定含水量的测量仪器
CN103969147A (zh) 一种全自动石油灰分测定仪
CA2940723A1 (en) Moisture and volatiles analyzer
JP6114523B2 (ja) 含水量の重量測定のための測定機器
PL231148B1 (pl) Urządzenie do wyznaczania wilgotności metodą grawimetryczną z automatycznie otwieraną komorą suszenia
US6234065B1 (en) Structure of a baking oven
CN109211375A (zh) 单位面积叶片重量测量装置及测量方法
CN105067829A (zh) 用于煤及矿石的水分全自动测定装置
US2667064A (en) Moisture tester
CN110715877A (zh) 一种石膏相组成分析设备及应用该设备测石膏三相的方法
JPH027155B2 (pl)
JP2017181520A (ja) 含水量の重量測定のための測定機器
CN214201058U (zh) 一种快速测定卤素水分仪
US9347865B2 (en) Instrument for gravimetric moisture determination with electrical contact
CN102645097B (zh) 一种带炉门的立式加热炉
CN206853755U (zh) 一种用于医疗检测的试管架组件
JP2729697B2 (ja) 恒温槽付タックメーター
US2866334A (en) Apparatus for testing doughs
CN221505437U (zh) 一种电热鼓风干燥箱
CN211374408U (zh) 一种石膏相组成分析设备
RU2187097C1 (ru) Установка для автоматизированного определения температуры вспышки нефтепродуктов
CN114020081B (zh) 一种智能温湿度探测装置及其控制系统
KR102434856B1 (ko) 식재료 분석장치