PL229584B1 - Separator niejednorodnych mieszanin ciekłych - Google Patents

Separator niejednorodnych mieszanin ciekłych

Info

Publication number
PL229584B1
PL229584B1 PL402183A PL40218312A PL229584B1 PL 229584 B1 PL229584 B1 PL 229584B1 PL 402183 A PL402183 A PL 402183A PL 40218312 A PL40218312 A PL 40218312A PL 229584 B1 PL229584 B1 PL 229584B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
separator
cylindrical
stub
oil
cover
Prior art date
Application number
PL402183A
Other languages
English (en)
Other versions
PL402183A1 (pl
Inventor
Aleksander Pabiś
Original Assignee
Politechnika Krakowska Im Tadeusza Kosciuszki
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Krakowska Im Tadeusza Kosciuszki filed Critical Politechnika Krakowska Im Tadeusza Kosciuszki
Priority to PL402183A priority Critical patent/PL229584B1/pl
Publication of PL402183A1 publication Critical patent/PL402183A1/pl
Publication of PL229584B1 publication Critical patent/PL229584B1/pl

Links

Landscapes

  • Cyclones (AREA)
  • Lubrication Details And Ventilation Of Internal Combustion Engines (AREA)

Abstract

Separator niejednorodnych mieszanin ciekłych zawierający zewnętrzny cylinder stanowiący korpus obudowy, króciec wlotowy oraz króćce wylotowe wody, kanał wlotowy, pokrywę, głowicę oraz komorę przelewową, a także ujęcie oleju oraz króciec wyprowadzający olej, charakteryzujący się tym, że wewnątrz cylindrycznego korpusu (1) wbudowane są co najmniej dwie przegrody kształtu cylindrycznego, środkowa (2) i wewnętrzna (3), które wewnątrz separatora tworzą trzy strefy przepływu o przeciwnych kierunkach przepływu. Głowica (6) separatora od góry posiada komorę przelewową (7) ze stycznie do niej wyprowadzonym króćcem (8) oraz króciec wlotowy (5) ze spiralnie wprowadzonym kanałem wlotowym (9). Natomiast pokrywa (10) zamykająca długość separatora i jednocześnie ograniczająca od dołu wszystkie trzy strefy przepływu posiada na wewnętrznej powierzchni pierścieniowe wyoblenia (11) i (12) oraz cylindryczną przegrodę (13). Z kolei wewnętrzna przegroda cylindryczna (3) jest w dolnym końcu dośrodkowo zaokrąglona półtorusem (20), z którego z krawędzi mniejszej średnicy wyprowadzony jest krótki cylinder (21). Ponadto w górnej części wewnętrzna przegroda cylindryczna (3) posiada dyszę pierścieniową (22) z otworem (23), wewnątrz którego umieszczony jest stożek (24) osadzony na przesuwnej rurze olejowej (25) przechodzącej przez zespół elementów dławika (26) posadowionego na pokrywie (27) komory przelewowej (7).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do rozdzielania niejednorodnych mieszanin wodno-olejowych.
Do rozdzielania ciekłych układów wielofazowych w zależności od ich trwałości i wielkości średnicy kropel fazy rozproszonej oraz różnicy gęstości pomiędzy fazą ciągłą i fazą rozproszoną, wykorzystywane są zarówno środki chemiczne, jak i różnego typu urządzenia wykorzystujące między innymi siły: grawitacji i odśrodkową. Duże krople fazy rozproszonej np. oleju w wodzie (O-W) powyżej 150-200 pm są stosunkowo łatwe do usunięcia w urządzeniach sedymentacyjnych pracujących okresowo lub ciągle.
Natomiast do wydzielania z wody mniejszych kropel oleju poniżej 70-100 pm, stosuje się urządzenia działające na zasadzie siły odśrodkowej (wykorzystania sił bezwładnościowych) w tym wirówki i hydrocyklony. Wiadomym jest, że dolna granica wielkości kropel oleju możliwa do usunięcia z wody dla wirówek najczęściej zawiera się w przedziale d rmin = 0,5 - 3 pm, natomiast dla hydrocyklonów w przedziale d rmin = 5 - 20 pm. Naturalnym dążeniem w procesie oddzielania oleju z wody jest, aby z jednej strony otrzymywać jak najczystszą wodę, to jest o minimalnej zawartości oleju, a z drugiej strony otrzymywać jak najczystszy olej, to jest o minimalnej zawartości wody i przez to, aby całkowita sprawność rozdziału osiągała jak najwyższą wartość.
Wysoką sprawność rozdziału, bliską jedności, można uzyskać stosując np. wirówki.
W hydrocyklonach natomiast, zwłaszcza w układzie jednostopniowym, wartość całkowitej sprawności rozdziału oleju od wody jest znacząco mniejsza od jedności. Zależy ona od konstrukcji hydrocyklonu i właściwości fizycznych oleju rozproszonego w wodzie oraz od zawartości wody w oddzielonym oleju.
Znany jest, z opisu patentowego PL191701 hydrocyklon charakteryzujący się tym, że między częścią cylindryczno-stożkową i cylindryczną znajduje się pierścieniowa szczelina, usytuowana we wnętrzu współosiowo osadzonego zbiornika, przy czym element cylindryczny jest przesuwnie osadzony w zbiorniku. Natomiast w dolnej części zbiornika zamontowany jest stycznie do jego pobocznicy wylotowy króciec.
Ponadto znany jest, z opisu patentowego PL165763 hydrocyklon charakteryzujący się tym, że dolotowy króciec nadawy jest wprowadzany stycznie promieniowo pod kątem rozwartym do wnętrza głowicy górnej, której komora wewnętrzna jest ukształtowana w postaci półkuli o promieniu stanowiącym połowę średnicy nominalnej hydrocyklonu mającej w osi usytuowany wylew frakcji hydrofobowej separowanej mieszaniny. Nadciśnieniowa komora powietrzna zaopatrzona w króćce gazu ma wewnętrzną przenikalną dla gazu ściankę podzieloną na płaszczyźnie poziomej na szereg sekcji. Komora jest zaopatrzona w cylindryczny kanał zbiorczy frakcji hydrofilowej zakończony króćcem spustowym oraz ma cylindryczny występ kołowy zaopatrzony w osadzony na nim grzybek przepuszczalny gazu technologicznego, doprowadzonego do jego spodniej części doprowadzającym przewodem.
Z kolei z opisu patentowego PL165796 znany jest hydrocyklonowy separator flotacyjny charakteryzujący się tym, że jest zaopatrzony w cylindryczny króciec zasilający nadawy, wprowadzony do cylindrycznej komory górnej, zamkniętej od góry dnem, w kształcie wypukłej dennicy, w której najwyższym punkcie, w obrębie utworzonej tam poduszki powietrznej jest usytuowany wodo- i gazoszczelny przepust. W przepuście jest osadzony przesuwnie wylewowy króciec drobnoziarnistej frakcji, zakończony na zewnątrz ssącym syfonem mającym elastyczny łącznik. Króciec jest zakończony od wewnątrz ostrokątnym stożkiem separacyjnym mającym zewnętrzną krawędź wlotową usytuowaną w obrębie prowadzącego ażurowego pierścienia nieruchomego utwierdzonego do ścianki komory górnej. Komora jest dołączona do cylindrycznej górnej komory powietrznej mającej dwa króćce zasilające doprowadzenia sprężonego powietrza technologicznego. Komora ma połączenie za pośrednictwem rurowego przyłącza komory wyrównawczej i rurowego przyłącza górnego z cylindryczną komorą powietrzną. We wnętrzu komory są osadzone współśrodkowe pierścienie separacyjne umocowane osiowo-przesuwnie na długość skoku, którego wielkość jest funkcją liniową średnicy nominalnej separatora.
Znane są ze stanu techniki hydrocyklony do rozdzielania mieszanin dwóch cieczy wzajemnie nierozpuszczalnych, z których większość, oprócz różnic rozwiązania sposobu doprowadzenia zawiesiny olejowo-wodnej i odprowadzania produktów rozdziału, charakteryzuje się wysmukłą budową. Najczęściej stosunek długości L w części roboczej do średnicy D stanowiącej wielkość nominalną hydrocyklonu, zawiera się w przedziale 20-25. Wiadomo jest, że tak ustalony stosunek długości do średnicy hydrocyklonu uwarunkowany jest koniecznością zapewnienia wysokiej sprawności rozdziału
PL 229 584 B1 faz. Dlatego stosowane obecnie hydrocyklony do rozdziału dwu- lub trójfazowych mieszanin ciekłych wymagają dużej powierzchni i przestrzeni do ich zabudowy, a ich duża długość (wysokość) sprawiają trudności w montażu i obsłudze w trakcie eksploatacji. Są też niewygodne w transporcie, a w szczególności gdy zachodzi konieczność ich przemieszczania, co ma często miejsce w naftowym przemyśle wydobywczym, czyli w wiertnictwie.
Celem niniejszego wynalazku jest opracowanie takiej konstrukcji separatora przeznaczonego do rozdziału wzajemnie nierozpuszczalnych mieszanin niejednorodnych składających się z dwóch faz ciekłych, który posiadałby wysoką sprawnością rozdziału poszczególnych faz mieszaniny wielofazowej.
Oprócz tego dodatkowym celem separatora według wynalazku jest również stworzenia urządzenia o niskim stosunku długości do średnicy, przy zachowaniu wysokiego poziomu sprawności rozdziału faz. Pozwoli to na zmniejszenie zapotrzebowania powierzchni lub przestrzeni do jego zabudowy oraz obniżenie kosztów inwestycyjno-eksploatacyjnych i ułatwienia w transporcie i obsłudze pojedynczego separatora lub agregatu zespolonego z kilku do kilkudziesięciu pojedynczych separatorów.
Separator niejednorodnych mieszanin ciekłych według wynalazku zawierający zewnętrzny cylinder stanowiący korpus obudowy, króciec wlotowy oraz króćce wylotowe wody, kanał wlotowy, pokrywę, głowicę oraz komorę przelewową, a także ujęcie oleju oraz króciec wyprowadzający olej charakteryzuje się tym, że wewnątrz cylindrycznego korpusu wbudowane są dwie przegrody kształtu cylindrycznego, środkowa i wewnętrzna, które wewnątrz separatora tworzą trzy strefy o przeciwnych kierunkach przepływu. Głowica separatora niejednorodnych mieszanin ciekłych od góry ma komorę przelewową ze stycznie z niej wyprowadzonym króćcem wody oraz króciec wlotowy ze spiralnie wprowadzonym kanałem wlotowym. Natomiast pokrywa zamykająca separator i jednocześnie ograniczająca od dołu wszystkie trzy strefy przepływu posiada na wewnętrznej powierzchni pierścieniowe wyoblenia oraz cylindryczną przegrodę rozdzielającą schodzący w drugiej, środkowej, strefie przepływu strumień medium doprowadzonego króćcem na dwa strumienie: wznoszące w pierwszej, wewnętrznej, strefie przepływu i w trzeciej, zewnętrznej, strefie przepływu. Wewnętrzna przegroda cylindryczna jest w dolnym końcu dośrodkowo zaokrąglona półtorusem, z którego z krawędzi o mniejszej średnicy wyprowadzony jest krótki cylinder zwężający strumień przepływającego medium ze środkowej do wewnętrznej strefy przepływu. W górnej części wewnętrzna przegroda cylindryczna posiada dyszę pierścieniową z otworem, wewnątrz którego umieszczony jest stożek osadzony na przesuwnej rurze olejowej, przechodzącej przez zespół elementów dławika, posadowionego na pokrywie komory przelewowej. Dysza regulowana pozwoli na regulacje wydatku tej części wody, która dostaje się do wewnętrznej strefy w zależności od tego z jakiej wielkości kroplami oleju mamy do czynienia. W górnej części korpusu cylindrycznego wyprowadzony jest stycznie króciec wodny zewnętrznej strefy przepływu oraz ujęcie oleju od zewnątrz ograniczone osłoną cylindryczną, z którego olej wyprowadzany jest króćcem, stycznie z górnego obwodu osłony cylindrycznej.
Korzystnie jest, gdy poprzeczne przekroje strefy drugiej i trzeciej mają taką sama powierzchnię, co pozwala na zapewnienie jednakowego natężenia przepływu mieszaniny.
Ponadto korzystnie, gdy szerokość kanału wlotowego maleje w kierunku promienia obudowy, a wzrasta w kierunku jego osi, co wzmacnia siłę odśrodkową przepływającej mieszaniny zwiększając jednocześnie sprawność urządzenia.
Przedmiot wynalazku uwidoczniono w przykładzie wykonania na rysunku, który przedstawia separator niejednorodnych mieszanin ciekłych w przekroju wzdłużnym.
Separator niejednorodnych mieszanin ciekłych w przykładzie wykonania składa się z cylindrycznego korpusu 1, wewnątrz którego wbudowane są dwie przegrody kształtu cylindrycznego, środkowa 2 i wewnętrzna 3, które wewnątrz separatora tworzą trzy strefy przepływu I, II, III o przeciwnych kierunkach przepływu. W strefach wewnętrznej I i zewnętrznej III kierunek przepływu następuje w górę, zaś w strefie środkowej II w dół. Głowica 6 separatora od góry ma komorę przelewową 7 ze stycznie z niej wyprowadzonym króćcem wody 8 oraz króciec wlotowy 5 ze spiralnie wprowadzonym kanałem wlotowym 9. Wnętrze separatora rozgraniczone dwoma cylindrycznymi przegrodami pierwszą 2 i drugą 3, podzielone jest na trzy strefy przepływu (wewnętrzną I, środkową II, zewnętrzną III), natomiast zewnętrzny cylinder 1 stanowi korpus obudowy, który ma pokrywę 10, zamykającą długość separatora i jednocześnie ograniczającą od dołu wszystkie trzy strefy przepływu. Wewnętrzna powierzchnia pokrywy 10 posiada pierścieniowe wyoblenia 11 i 12 oraz cylindryczną przegrodę 13 rozdzielającą schodzący w drugiej, środkowej, strefie przepływu strumień 14 medium doprowadzonego króćcem 5 na dwa strumienie - wewnętrzny 15 wznoszący w wewnętrznej strefie przepływu i zewnętrzny 16 wznoszący w zewnętrznej strefie przepływu. W górnej części korpusu cylindrycznego 1
PL 229 584 B1 wyprowadzony jest stycznie króciec wodny 4 zewnętrznej III strefy przepływu oraz ujęcie oleju 17 od zewnątrz ograniczone osłoną cylindryczną 18, z którego olej wyprowadzany jest króćcem 19, stycznie z górnego obwodu osłony cylindrycznej 18.
Wewnętrzna przegroda cylindryczna 3 jest w dolnym końcu dośrodkowo zaokrąglona półtorusem 20, z którego z krawędzi mniejszej średnicy wyprowadzony jest krótki cylinder 21 zwężający strumień przepływającego medium z II do I strefy przepływu. W górnej części wewnętrzna przegroda cylindryczna 3 posiada dyszę pierścieniową 22 z otworem 23, wewnątrz którego umieszczony jest stożek 24 osadzony na przesuwnej rurze olejowej 25 przechodzącej przez zespół elementów dławika 26 posadowionego na pokrywie 27 komory przelewowej 7

Claims (3)

1. Separator niejednorodnych mieszanin ciekłych zawierający zewnętrzny cylinder stanowiący korpus obudowy, króciec wlotowy oraz króćce wylotowe wody, kanał wlotowy, pokrywę, głowicę oraz komorę przelewową, a także ujęcie oleju oraz króciec wyprowadzający olej, znamienny tym, że wewnątrz cylindrycznego korpusu (1) wbudowane są co najmniej dwie przegrody kształtu cylindrycznego, środkowa (2) i wewnętrzna (3), które wewnątrz separatora tworzą trzy strefy przepływu (I, II, III) o przeciwnych kierunkach przepływu, zaś głowica (6) separatora ma od góry komorę przelewową (7) ze stycznie z niej wyprowadzonym króćcem wody (8) oraz króciec wlotowy (5) ze spiralnie wprowadzonym kanałem wlotowym (9), natomiast pokrywa (10) zamykająca długość separatora i jednocześnie ograniczająca od dołu wszystkie trzy strefy przepływu (I, II, III) ma na wewnętrznej powierzchni pierścieniowe wyoblenia (11) i (12) oraz usytuowaną pomiędzy nimi cylindryczną przegrodę (13), przy czym wewnętrzna przegroda cylindryczna (3) jest w dolnym końcu dośrodkowo zaokrąglona półtorusem (20), z którego z krawędzi mniejszej średnicy wyprowadzony jest krótki cylinder (21), a ponadto w górnej części wewnętrzna przegroda cylindryczna (3) ma dyszę pierścieniową (22) z otworem (23), wewnątrz którego umieszczony jest stożek (24) osadzony na przesuwnej rurze olejowej (25) przechodzącej przez zespół elementów dławika (26) posadowionego na pokrywie (27) komory przelewowej (7), ponadto w górnej części korpusu cylindrycznego (I) wyprowadzony jest stycznie króciec wodny (4) zewnętrznej (III) strefy przepływu oraz ujęcie oleju (17) od zewnątrz ograniczone osłoną cylindryczną (18), z którego olej wyprowadzany jest króćcem (19), stycznie z górnego obwodu osłony cylindrycznej (18).
2. Separator według zastrz. 1, znamienny tym, że poprzeczne przekroje strefy wewnętrznej (II) i zewnętrznej (III) mają taką sama powierzchnię.
3. Separator według zastrz. 1, znamienny tym, że szerokość kanału wlotowego (9) maleje w kierunku promienia korpusu (1), a wzrasta w kierunku jego osi.
PL402183A 2012-12-21 2012-12-21 Separator niejednorodnych mieszanin ciekłych PL229584B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL402183A PL229584B1 (pl) 2012-12-21 2012-12-21 Separator niejednorodnych mieszanin ciekłych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL402183A PL229584B1 (pl) 2012-12-21 2012-12-21 Separator niejednorodnych mieszanin ciekłych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL402183A1 PL402183A1 (pl) 2014-06-23
PL229584B1 true PL229584B1 (pl) 2018-08-31

Family

ID=50943793

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL402183A PL229584B1 (pl) 2012-12-21 2012-12-21 Separator niejednorodnych mieszanin ciekłych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL229584B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL402183A1 (pl) 2014-06-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN101330953B (zh) 用于分离井产流体的分离罐及分离方法
US4778494A (en) Cyclone inlet flow diverter for separator vessels
EP2442881B1 (en) A separator tank for separating oil and gas from water
CA1212648A (en) Cyclone separator with down going axial discharge for light components
BR112018069358B1 (pt) Aparelho para separação de hidrocarbonetos a partir de água
CN101330955A (zh) 用于分离包括水、油以及气体的流体的分离罐、该分离罐的应用以及用于分离包括水、油以及气体的流体的方法
CN104822461B (zh) 将液流旋流分离成气相和液相的设备以及配有该设备的容器
US5073266A (en) Apparatus for separating commingling heavier and lighter immiscible
WO2011022791A1 (pt) Hidrociclone para separação de fluidos
US20190224593A1 (en) Separation vessel with enhanced particulate removal
US9174223B2 (en) Compact separation apparatus
CN105688449A (zh) 一种内锥式变截面螺旋油水分离器
US8955691B2 (en) Spiral ramp hydrocyclone
US9248456B2 (en) Centrifugal separator with extended post
EP3375525B1 (en) Multistage compact flotation unit
CN101670197A (zh) 一种气油水分离系统
CA3122549A1 (en) Device and method for fluid purification
PL229584B1 (pl) Separator niejednorodnych mieszanin ciekłych
US20210154601A1 (en) Sand separator with gas vent
CN108283841A (zh) 一种螺旋气液分离装置
RU2288359C1 (ru) Фильтр-сепаратор для очистки и предварительной осушки газа метана
PL231743B1 (pl) Separator niejednorodnych mieszanin ciekłych
CN208212733U (zh) 一种螺旋气液分离装置
RU183954U1 (ru) Гидроциклон с двойным входом
CN101670196B (zh) 一种双筒旋流式气油水分离器