PL229547B1 - Linia technologiczna do wytwarzania biopaliw i biokomponentów paliw oraz sposób wytwarzania biopaliw i biokomponentów paliw - Google Patents

Linia technologiczna do wytwarzania biopaliw i biokomponentów paliw oraz sposób wytwarzania biopaliw i biokomponentów paliw

Info

Publication number
PL229547B1
PL229547B1 PL412988A PL41298815A PL229547B1 PL 229547 B1 PL229547 B1 PL 229547B1 PL 412988 A PL412988 A PL 412988A PL 41298815 A PL41298815 A PL 41298815A PL 229547 B1 PL229547 B1 PL 229547B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
alcohol
output
biocomponents
mixture
mpa
Prior art date
Application number
PL412988A
Other languages
English (en)
Other versions
PL412988A1 (pl
Inventor
Lech HYS
Lech Hys
Sławomir KOWNACKI
Sławomir Kownacki
Original Assignee
Lech Hys
Kownacki Slawomir
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lech Hys, Kownacki Slawomir filed Critical Lech Hys
Priority to PL412988A priority Critical patent/PL229547B1/pl
Publication of PL412988A1 publication Critical patent/PL412988A1/pl
Publication of PL229547B1 publication Critical patent/PL229547B1/pl

Links

Landscapes

  • Liquid Carbonaceous Fuels (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Fats And Perfumes (AREA)

Abstract

Zgłoszenie rozwiązuje zagadnienie opracowania linii technologicznej i sposobu otrzymywania finalnego produktu bez odpadów i bez konieczności używania katalizatorów. Linia technologiczna do wytwarzania biopaliw i biokomponentów paliw, charakteryzuje się tym, że ma zbiornik surowca (1) połączony z hydrodynamicznym kawitatorem (3) oraz zbiornik alkoholu (4) połączony z tym kawitatorem, którego wyjście połączone jest ze zbiornikiem buforowym (6) emulsji, gdzie na wyjściu jest pompa wysokociśnieniowa (7) tłocząca do reaktora rurowego (8). Wyjście tego reaktora połączone jest z chłodnicą rurową (10), na której wyjściu jest zawór rozprężny (12), separator kolumnowy (13) połączony z kondensatorem (14), a w dolnej części ma zbiorniki produktów (15 i 16), zaś w górnej części wyjście kondensatora (14) połączone jest ze zbiornikiem alkoholu (4). Sposób, charakteryzuje się tym, że surowiec w proporcji 0,25 - 2,0 obj. wprowadza się do hydrodynamicznego pola kawitacyjnego i prowadzi proces kawitacji, aż do chwili utworzenia stabilnej emulsji, następnie zdyspergowaną mieszaninę przetłacza się pod ciśnieniem 20 MPa - 45 MPa, w czasie 120 s - 3600 s oraz w temperaturze 200°C - 450°C przez reaktor usytuowany w polu promieniowania podczerwonego, po czym przereagowana mieszanina wprowadzana jest do strefy intensywnego chłodzenia i chłodzona do osiągnięcia temperatury 20°C - 150°C.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest linia technologiczna do wytwarzania biopaliw i biokomponentów paliw oraz sposób wytwarzania biopaliw i biokomponentów paliw.
W początku XXI wieku nastąpił rozwój technologii i techniki wytwarzania estrów metylowych kwasów tłuszczowych (biodiesla) w oparciu o bezkatalityczną metodę estryfikacji i transestryfikacji prowadzoną w warunkach superkrytycznych alkoholu.
W opisie wynalazku Nr US 8507702 ujawniono zastosowanie bezkatalitycznej metody superkrytycznej w połączeniu z metodą katalityczną opartą na wykorzystaniu nanocząsteczkowych katalizatorów heterogenicznych.
W opisie patentowym Nr US7524982 przedstawiono bezkatalityczny ciągły sposób produkcji biodiesla, polegający na mieszaniu oleju i alkoholu, pompowaniu mieszaniny do reaktora, jej przepływie przez reaktor z regulowanym wydatkiem przy ciśnieniu 2 MPa-40 MPa i, temperaturze 150°C -450°C, następnie chłodzeniu mieszaniny i separacji faz.
W opisie patentowym EP 1944285 ujawniono metodę i urządzenie do wytwarzania estrów metylowych kwasów tłuszczowych prowadzonego pod ciśnieniem powyżej 0,5 MPa i w temperaturze większej od 240°C z zawrotem alkoholu do procesu. Proces charakteryzuje się wielostopniowym rozprężeniem wytworzonej mieszaniny produktu, glicerolu i metanolu, po czym metanol z I i/lub II stopnia rozprężenia zawracany jest na wyjście do reaktora. Urządzenie składa się z reaktora, rozprężacza wielostopniowego i separatora.
W opisie wynalazku Nr US 2006/0288636 ujawniono sposób bezkatalitycznego wytworzenia biopaliwa bez wydzielania produktów ubocznych. Proces prowadzony jest w temperaturze 370°C - 500°C przy ciśnieniu 20 MPa - 60 MPa i w czasie od 4 do 12 minut. Wytworzony produkt, oprócz kompozycji estrów metylowych kwasów tłuszczowych, zawiera mono i dwuglicerydy.
W opisie wynalazku Nr US 2011/0271585 ujawniono metodę produkcji biodiesla w warunkach superkrytycznych alkoholu oraz wykorzystanie pola elektrostatycznego do intensyfikacji sedymentacji glicerolu oraz wydzielania wody z produktu.
W opisie wynalazku Nr WO 2015/049537 przedstawiono instalację i metodę produkcji estrów kwasów tłuszczowych, używanych jako paliwo. Sposób polega na przeprowadzeniu reakcji alkoholizy w reaktorze ogrzewanym olejem termicznym lub elektrycznie elementami grzejnymi owiniętymi wokół rury reaktora. Ponadto zawrócono ciepło stosując w instalacji wymienniki ciepła zainstalowane w układzie szeregowym. Emulsja alkoholowo olejowa jest wytwarzana w dynamicznym mieszalniku, a surowce dostarczono do mieszalnika przy użyciu dwóch pomp.
Nieoczekiwanie okazało się, że prowadzenie procesu dyspergowania w polu kawitacyjnym wywołuje inicjację alkoholizy oraz prowadzenie procesu alkoholizy w polu promieniowania podczerwonego pozwala na uzyskanie optymalnego profilu temperatur w reaktorze korzystnego dla uzyskania finalnego produktu o żądanej jakości.
Istotą linii technologicznej do wytwarzania biopaliw i biokomponentów paliw według wynalazku jest, to że zbiornik surowca zawierający trójglicerydy lub/i wolne kwasy tłuszczowe połączony jest z hydrodynamicznym kawitatorem poprzez pompę o zmiennym wydatku, a zbiornik alkoholu połączony jest z hydrodynamicznym kawitatorem poprzez zawór, gdzie wyjście hydrodynamicznego kawitatora połączone jest ze zbiornikiem buforowym emulsji, na wyjściu którego umieszczona jest pompa wysokociśnieniowa tłocząca mieszaninę reakcyjną do reaktora rurowego wyposażonego w zespół promienników podczerwieni ogrzewanych korzystnie elektrycznie, natomiast wyjście reaktora rurowego połączone jest z termosyfonową chłodnicą rurową zanurzoną w czynniku pośredniczącym w wymianie ciepła, zaś na wyjściu chłodnicy rurowej znajduje się zawór rozprężny, którego wyjście połączone jest z separatorem kolumnowym połączonym w górnej części z kondensatorem korzystnie bezprzeponowym, natomiast w dolnej części ze zbiornikami produktów, zaś w górnej części wyjście kondensatora połączone jest ze zbiornikiem alkoholu.
Istotą sposobu wytwarzania biopaliw i biokomponentów paliw według wynalazku, jest to, że surowiec zawierający trójglicerydy lub/i wolne kwasy tłuszczowe oraz alkohol w proporcji 0,25-2,0 obj. wprowadza się do hydrodynamicznego pola kawitacyjnego i prowadzi proces kawitacji aż do chwili utworzenia stabilnej wciągu 2 minut emulsji, następnie zdyspergowaną mieszaninę przetłacza się pod ciśnieniem 20 MPa - 45 MPa, korzystnie 35 MPa, w czasie 120 s - 3600 s, korzystnie 540 s oraz w temperaturze 200°C - 450°C, korzystnie 350°C, przez reaktor usytuowany w polu promieniowania
PL 229 547 Β1 podczerwonego, po czym przereagowana mieszanina wprowadzana jest do strefy intensywnego chłodzenia i chłodzona aż do osiągnięcia temperatury 20°C - 150°C, korzystnie 100°C, a następnie mieszaninę rozpręża się, po czym fazy ciekłe produktów reakcji i gazową alkoholu separuje się, gdzie fazę gazową skrapla się, kondensat zawraca do procesu, zaś fazy ciekłe produktów separuje się i kieruje do zbiorników magazynowych.
Zaletą linii technologicznej do wytwarzania biopaliw i biokomponentów paliw jest wyrafinowane zestawienie urządzeń i aparatury pozwalające otrzymać czysty produkt bez odpadów.
Zaletą sposobu jest prowadzenie procesu bez katalizatorów, otrzymywanie czystego produktu, który nie posiada odpadów i nie wymaga oczyszczania. Zastosowanie w sposobie, według wynalazku, intensywnego schłodzenia mieszaniny z wykorzystaniem odparowującego czynnika pośredniczącego w odbiorze ciepła powoduje zahamowanie odwracalności reakcji alkoholizy tzw. „zamrożenie reakcji”.
Linia technologiczna do wytwarzania biopaliw i biokomponentów paliw uwidoczniona jest schematycznie na rysunku.
Linia technologiczna do wytwarzania biopaliw i biokomponentów paliw posiada zbiornik surowca 1 zawierający trójglicerydy lub/i wolne kwasy tłuszczowe, który połączony jest z hydrodynamicznym kawitatorem 3 poprzez pompę o zmiennym wydatku 2. Z hydrodynamicznym kawitatorem 3 połączony jest także zbiornik alkoholu 4 poprzez zawór 5. Wyjście hydrodynamicznego kawitatora 3 połączone jest ze zbiornikiem buforowym 6 emulsji, na wyjściu którego umieszczona jest pompa wysokociśnieniowa 7 tłocząca mieszaninę reakcyjną do reaktora rurowego 8 wyposażonego w zespół promienników podczerwieni 9 ogrzewanych korzystnie elektrycznie. Wyjście reaktora rurowego 8 połączone jest z termosyfonową chłodnicą rurową 10 zanurzoną w czynniku 11 pośredniczącym w wymianie ciepła, zaś na wyjściu chłodnicy rurowej 10 znajduje się zawór rozprężny 12, którego wyjście połączone jest z separatorem kolumnowym 13 połączonym w górnej części z kondensatorem 14 korzystnie bezprzeponowym, natomiast w dolnej części ze zbiornikami produktów 15 i 16, zaś w górnej części wyjście kondensatora 14 połączone jest ze zbiornikiem alkoholu 4.
Sposób wytwarzania biopaliw i biokomponentów paliw według wynalazku przedstawiony jest w poniższym przykładzie.
Przykład:
Surowiec w ilości 100 I oleju rzepakowego, zawierający trójglicerydy oraz alkohol metylowy w ilości 100 I wstępnie podgrzano do temperatury 65°C i wprowadzono do hydrodynamicznego pola kawitacyjnego. Proces kawitacji prowadzono aż do chwili utworzenia stabilnej, w ciągu 2 minut, emulsji, następnie zdyspergowaną mieszaninę przetoczono pod ciśnieniem 30 MPa, w czasie 600 s oraz w temperaturze 300°C, przez reaktor usytuowany w polu promieniowania podczerwonego, po czym przereagowana mieszanina wprowadzona została do strefy intensywnego chłodzenia i chłodzona wodą demineralizowaną wzbogaconą inhibitorem korozji, aż do osiągnięcia temperatury 90°C. Następnie mieszaninę rozprężono, po czym fazy ciekłe produktów reakcji i gazową alkoholu separowano, gdzie fazę gazową skroplono, kondensat zawrócono do procesu, zaś fazy ciekłe produktów separowano i skierowano do zbiorników magazynowych. W wyniku prowadzonego procesu otrzymano 85 I biokomponentu oraz 12 I glicerolu, a nadmiar metanolu skierowano do zbiornika metanolu.

Claims (2)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Linia technologiczna do wytwarzania biopaliw i biokomponentów paliw, posiadająca zbiorniki, pompę wirową i pompę wysokociśnieniową, reaktor rurowy, chłodnicę rurową, zawór rozprężny, separatory i skraplacze, znamienna tym, że zbiornik surowca (1.) zawierający trójglicerydy lub/i wolne kwasy tłuszczowe połączony jest z hydrodynamicznym kawitatorem (3) poprzez pompę o zmiennym wydatku (2), a zbiornik alkoholu (4) połączony jest z hydrodynamicznym kawitatorem (3) poprzez zawór (5), gdzie wyjście hydrodynamicznego kawitatora (3) połączone jest ze zbiornikiem buforowym (6) emulsji, na wyjściu którego umieszczona jest pompa wysokociśnieniowa (7) tłocząca mieszaninę reakcyjną do reaktora rurowego (8) wyposażonego w zespół promienników podczerwieni (9) ogrzewanych korzystnie elektrycznie, natomiast wyjście reaktora rurowego (8) połączone jest z termosyfonową chłodnicą rurową (10) zanurzoną w czynniku (11) pośredniczącym w wymianie ciepła, zaś na wyjściu chłodnicy rurowej (10) znajduje się zawór rozprężny (12), którego wyjście połączone jest z separatorem
    PL 229 547 Β1 kolumnowym (13) połączonym w górnej części z kondensatorem (14), korzystnie bezprzeponowym, natomiast w dolnej części ze zbiornikami produktów (15) i (16), zaś wyjście kondensatora (14) połączone jest ze zbiornikiem alkoholu (4).
  2. 2. Sposób wytwarzania biopaliw i biokomponentów paliw, polegający na tłoczeniu oleju i wolnych kwasów tłuszczowych, wytworzeniu mieszaniny, tłoczeniu wysokociśnieniowym, prowadzeniu reakcji bezkatalitycznej alkoholizy, chłodzeniu, rozprężeniu, separacji faz i skropleniu par alkoholu, znamienny tym, że surowiec zawierający trójglicerydy lub/i wolne kwasy tłuszczowe oraz alkohol w proporcji 0,25-2,0 obj. wprowadza się do hydrodynamicznego pola kawitacyjnego i prowadzi proces kawitacji aż do chwili utworzenia stabilnej w ciągu 2 minut emulsji, następnie zdyspergowaną mieszaninę przetłacza się pod ciśnieniem 20 MPa - 45 MPa, korzystnie 35 MPa, w czasie 120 s - 3600 s, korzystnie 540 s oraz w temperaturze 200°C - 450°C, korzystnie 350°C, przez reaktor usytuowany w polu promieniowania podczerwonego, po czym przereagowana mieszanina wprowadzana jest do strefy intensywnego chłodzenia i chłodzona do osiągnięcia temperatury 20°C - 150°C, korzystnie 100°C, a następnie mieszaninę rozpręża się, po czym fazy ciekłe produktów reakcji i gazową, alkoholu separuje się, gdzie fazę gazową skrapla się, kondensat zawraca do procesu, zaś fazy ciekłe produktów separuje się i kieruje do zbiorników magazynowych.
PL412988A 2015-07-02 2015-07-02 Linia technologiczna do wytwarzania biopaliw i biokomponentów paliw oraz sposób wytwarzania biopaliw i biokomponentów paliw PL229547B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL412988A PL229547B1 (pl) 2015-07-02 2015-07-02 Linia technologiczna do wytwarzania biopaliw i biokomponentów paliw oraz sposób wytwarzania biopaliw i biokomponentów paliw

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL412988A PL229547B1 (pl) 2015-07-02 2015-07-02 Linia technologiczna do wytwarzania biopaliw i biokomponentów paliw oraz sposób wytwarzania biopaliw i biokomponentów paliw

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL412988A1 PL412988A1 (pl) 2017-01-16
PL229547B1 true PL229547B1 (pl) 2018-07-31

Family

ID=57756395

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL412988A PL229547B1 (pl) 2015-07-02 2015-07-02 Linia technologiczna do wytwarzania biopaliw i biokomponentów paliw oraz sposób wytwarzania biopaliw i biokomponentów paliw

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL229547B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL412988A1 (pl) 2017-01-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11951451B2 (en) Method of manufacturing bio-diesel and reactor
US7935840B2 (en) Method for continuous production of biodiesel fuel
US7524982B2 (en) Process for the production of biodiesel in continuous mode without catalysts
EP3234084B1 (en) Systems and methods for the non-catalytic production of biodiesel from oils
US10836695B2 (en) Process for recovery of glycerol from biodiesel production streams
US9120739B2 (en) Method and apparatus for esterifying fatty acid
WO2013085031A1 (ja) 脂肪酸モノグリセライド含有混合物の製造方法
KR101670936B1 (ko) 고산가의 동식물유지를 활용한 바이오연료 제조방법
Yamsub et al. Pork lard conversion to biodiesel using a microchannel reactor
CN102358866A (zh) 酸催化反应精馏合成生物柴油的方法
PL229547B1 (pl) Linia technologiczna do wytwarzania biopaliw i biokomponentów paliw oraz sposób wytwarzania biopaliw i biokomponentów paliw
JP4907872B2 (ja) 脂肪酸エステルの製造方法および製造装置
RU2408666C2 (ru) Способ непрерывного получения биодизельного топлива и устройство для его осуществления
US20120288906A1 (en) Process For Obtaining Fatty Acid Lower Alkyl Esters From Unrefined Fats And Oils
WO2008150152A1 (en) A continuous waterless biodiesel unit attached to a vegetable oil refinery.
JP5376110B2 (ja) 高純度カルボン酸アルコールエステル精製方法及びその装置
TW200925263A (en) Reverse flow esterification reactor for producing biodiesel and method thereof
PL229306B1 (pl) Sposób i układ do ciągłej transestryfikacji olejów roślinnych