PL229242B1 - Wkładka bębenkowa z blokadą magnetyczną - Google Patents

Wkładka bębenkowa z blokadą magnetyczną

Info

Publication number
PL229242B1
PL229242B1 PL414305A PL41430515A PL229242B1 PL 229242 B1 PL229242 B1 PL 229242B1 PL 414305 A PL414305 A PL 414305A PL 41430515 A PL41430515 A PL 41430515A PL 229242 B1 PL229242 B1 PL 229242B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
key
cylinder
valve
pin
magnetic
Prior art date
Application number
PL414305A
Other languages
English (en)
Other versions
PL414305A1 (pl
Inventor
Krzysztof Misiak
Jerzy Sikora
Andrzej Wosk
Mariusz Mikołajewski
Original Assignee
Lob Spolka Akcyjna
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lob Spolka Akcyjna filed Critical Lob Spolka Akcyjna
Priority to PL414305A priority Critical patent/PL229242B1/pl
Publication of PL414305A1 publication Critical patent/PL414305A1/pl
Publication of PL229242B1 publication Critical patent/PL229242B1/pl

Links

Landscapes

  • Multiple-Way Valves (AREA)
  • Preventing Unauthorised Actuation Of Valves (AREA)

Abstract

Wkładka bębenkowa z blokadą magnetyczną składająca się z korpusu, osadzonego obrotowo w korpusie bębenka z kanałem profilowym dla klucza, zespołu blokującego o działaniu mechanicznym, usytuowanego w płaszczyźnie wzdłużnej wkładki bębenkowej, złożonego z zestawów zastawkowych zawierających kołeczki i sprężynki, zespołu blokującego o działaniu magnetycznym, usytuowanego w płaszczyźnie prostopadłej do płaszczyzny wzdłużnej, złożonego z zestawów zastawkowych i z klucza z magnesami stałymi charakteryzuje się tym, że zestaw zastawkowy stanowią dwa magnesy kołeczkowe (6, 7), umiejscowione naprzeciwko siebie w otworkach cylindrycznych (5) bębenka (2) i dwie kulki (9), umiejscowione w gniazdach (8) korpusu (1), przy czym osie symetrii są nachylone pod kątem do osi symetrii otworków cylindrycznych (5).

Description

Przedmiotem wynalazku jest wkładka bębenkowa z blokadą magnetyczną. Wkładki tego rodzaju są stosowane do zamków drzwiowych, okiennych i innych zamknięć.
Powszechnie stosowane wkładki bębenkowe składają się z korpusu, umieszczonego w nim bębenka z profilowym otworem dla klucza, klucza oraz zestawu zastawek blokujących o działaniu mechanicznym umieszczonych w płaszczyźnie wzdłużnej przechodzącej przez oś symetrii wkładki bębenkowej.
Znane są również wkładki bębenkowe o działaniu mechanicznym i magnetycznym. Konstrukcja takiej wkładki jest przedstawiona w opisie patentowym PL 216405. W płaszczyźnie wzdłużnej korpusu i bębenka są rozmieszczone zastawki blokujące dociskane sprężynkami zwojowymi jak również zastawki magnetyczne przemieszczane oddziaływaniem pola magnetycznego.
Jeszcze inne rozwiązanie jest przedstawione w opisie patentowym EP 2886754. W płaszczyźnie wzdłużnej wkładki bębenkowej jest usytuowany zestaw zastawek o działaniu mechanicznym a w płaszczyźnie prostopadłej do płaszczyzny wzdłużnej zestaw zastawek o działaniu magnetycznym.
Zastawki o działaniu mechanicznym są przemieszczane ząbkami klucza i sprężynkami a o działaniu magnetycznym magnesami stałymi umiejscowionymi na kluczu. Zastawka blokująca jest umieszczona w otworze bębenka i jest wyposażona w magnes współdziałający z magnesem klucza i sprężynką odpychającą. Pod naciskiem sprężynki zastawka blokuje obrót bębenka względem korpusu. Po włożeniu klucza magnes klucza przyciąga magnes zastawki a wraz z nim zastawkę. Następuje odblokowanie wkładki bębenkowej i bębenek może swobodnie obracać się w korpusie.
W innej odmianie tego wynalazku zastawka blokująca jest umieszczona w gnieździe korpusu. Pod wpływem działania sprężynki dociskającej zastawka blokująca zostaje wysunięta z gniazda i układ bębenek - korpus zastaje zablokowany. Odblokowanie następuje po włożeniu klucza. Pola magnetyczne wytwarzane przez magnes klucza i magnes zastawki odpychają się. Siła magnetyczna jest większa od siły sprężynki dociskowej i zastawka blokująca zostaje wysunięta z pozycji blokowania.
Dążeniem projektantów było uproszczenie konstrukcji przez wyeliminowanie sprężynek oraz zwiększenie niezawodności działania.
Wkładka bębenkowa według wynalazku składająca się z korpusu, osadzonego obrotowo w korpusie bębenka z kanałem profilowym dla klucza, zespołu blokującego o działaniu mechanicznym usytuowanego w pionowej płaszczyźnie wzdłużnej wkładki bębenkowej złożonego z zestawów zastawkowych zawierających kołeczki i sprężynki, zespołu blokującego o działaniu magnetycznym usytuowanego w płaszczyźnie wzdłużnej prostopadłej do wspomnianej pionowej płaszczyzny wzdłużnej złożonego z zestawów zastawkowych i z klucza z magnesami stałymi charakteryzuje się tym, że w zespole blokującym o działaniu magnetycznym zestaw zastawkowy stanowią dwa magnesy kołeczkowe umiejscowione naprzeciwko siebie w otworkach cylindrycznych bębenka i dwie kulki umiejscowione w gniazdach korpusu przy czym osie symetrii gniazd są nachylone pod kątem do osi symetrii otworków cylindrycznych.
Korzystne jest gdy zespół blokujący o działaniu magnetycznym składa się z co najmniej dwóch zestawów zastawkowych.
Korzystne jest gdy w jednym zestawie zastawkowym występują po jednej stronie klucza magnes kołeczkowy o biegunie N a po drugiej magnes kołeczkowy o biegunie S, zaś między nimi magnes stały klucza o biegunach N-S a w drugim zestawie zastawkowym występują po jednej stronie klucza magnes kołeczkowy o biegunie S a po drugiej magnes kołeczkowy o biegunie N, zaś między nimi magnes stały klucza S-N.
Wkładka bębenkowa według wynalazku w stosunku do dotychczas stosowanych rozwiązań ma szereg zalet. Wyposażenie wkładki o konstrukcji tradycyjnej w dodatkowy mechanizm blokujący o działaniu magnetycznym znacznie zwiększa stopień utrudnienia otwarcia przez osoby nieuprawnione. Praktycznie otwarcie wkładki bez użycia właściwego klucza staje się niemożliwe. Powstaje również możliwość zwiększenia liczby odmian kombinacji klucza.
Odmienne usytuowanie magnesów kołeczkowych i magnesów trwałych na kluczu w jednym i drugim zestawie zastawkowym uniemożliwia dorobienie klucza przez osoby nieuprawnione.
Wyeliminowanie sprężynek dociskających zastawki blokujące czyni konstrukcję prostszą w wykonawstwie i trwalszą gdyż nie występują pęknięcia podczas długotrwałej eksploatacji.
Funkcję sprężynek zastępują kulki usytuowane w gniazdach nachylonych pod kątem do otworków cylindrycznych. Pod wpływem własnego ciężaru i na skutek pochylonych powierzchni gniazd kulki samoistnie przemieszczają się.
PL 229 242 B1
Zastosowanie magnesów w postaci kołków upraszcza wykonanie otworów w bębenku.
Przedmiot wynalazku został uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia przekrój wkładki bębenkowej zablokowanej w pozycji wyjętego klucza, fig. 2 - przekrój wkładki bębenkowej odblokowanej w pozycji wprowadzonego klucza, fig. 3 - przekrój wkładki bębenkowej odblokowanej w pozycji wprowadzonego klucza i częściowo obróconego bębenka, a fig. 4 - klucz z magnesami stałymi.
Wkładka bębenkowa jest zbudowana z korpusu 1 i umieszczonego w otworze korpusu 1 bębenka 2 z kanałem profilowym 3, klucza 4 oraz zestawów zastawkowych o działaniu mechanicznym usytuowanych w płaszczyźnie wzdłużnej i zestawu zastawek o działaniu magnetycznym usytuowanych w płaszczyźnie prostopadłej do płaszczyzny wzdłużnej wkładki bębenkowej.
Bębenek 2 jest wyposażony w dwa otworki cylindryczne 5 i umieszczone w nich magnesy kołeczkowe 6, 7. Od strony klucza 4 magnesy kołeczkowe 6, 7 posiadają różnoimienne bieguny N-S. W obszarze otworków cylindrycznych 5 w korpusie 1 są usytuowane gniazda 8 i umieszczone w nich kulki 9. Osie symetrii gniazd 8 są nachylone pod kątem do osi symetrii otworków cylindrycznych 5. Gniazda 8 są zaślepione płytkami 10 zabezpieczającymi kulki 9 przed wypadaniem.
Klucz 4 jest zaopatrzony w magnesy stałe 11, 12 o biegunach N-S i S-N usytuowane naprzeciwko magnesów kołeczkowych 6, 7 w ten sposób, że po wprowadzeniu klucza 4 w kanał profilowy 3 biegun N magnesu stałego 11 jest umiejscowiony po stronie bieguna N magnesu kołeczkowego 6 a biegun S po stronie bieguna S magnesu kołeczkowego 7.
Po wprowadzeniu klucza 4 powstałe pola magnetyczne odpychają się i magnesy kołeczkowe 6, 7 zostają przesunięte do pozycji krańcowej.
Na fig. 1 pokazano wkładkę bębenkową w pozycji zablokowanej. Po wyjęciu klucza 4 pola magnetyczne N-S przyciągają do siebie magnesy kołeczkowe 6, 7. W powstałą wolną przestrzeń w otworkach cylindrycznych 5 wpadają kulki 9. Kulki 9 zajmą położenie na linii styku otworków c ylindrycznych 5 i gniazd 8 uniemożliwiając obrót bębenka 2 względem korpusu 1. W ten sposób następuje zablokowanie wkładki bębenkowej.
Odblokowanie odbywa się po wprowadzeniu klucza 4 w kanał profilowy 3. Wytworzone pola magnetyczne wzajemnie się odpychają i przemieszczają magnesy kołeczkowe 6, 7 a wraz z nimi kulki 9 do położenia krańcowego. Gdy kulki 9 schowają się w gniazdach 8 bębenek 2 zostaje zwolniony i może swobodnie obracać się.
W przykładzie wykonania wynalazku pokazano przekrój wkładki bębenkowej przez jeden zestaw zastawkowy. W praktyce są wykonywane wkładki bębenkowe z dwoma lub więcej zabezpieczeniami o działaniu magnetycznym.

Claims (4)

1. Wkładka bębenkowa z blokadą magnetyczną składająca się z korpusu, osadzonego obrotowo w korpusie bębenka z kanałem profilowym dla klucza, zespołu blokującego o działaniu mechanicznym usytuowanego w pionowej płaszczyźnie wzdłużnej wkładki bębenkowej złożonego z zestawów zastawkowych zawierających kołeczki i sprężynki, zespołu blokującego o działaniu magnetycznym usytuowanego w płaszczyźnie wzdłużnej prostopadłej do wspomnianej pionowej płaszczyzny wzdłużnej złożonego z zestawów zastawkowych i z klucza z magnesami stałymi, znamienna tym, że w zespole blokującym o działaniu magnetycznym zestaw zastawkowy stanowią dwa magnesy kołeczkowe (6), (7) umiejscowione naprzeciwko siebie w otworkach cylindrycznych (5) bębenka (2) i dwie kulki (9) umiejscowione w gniazdach (8) korpusu (1) przy czym osie symetrii gniazd (8) są nachylone pod kątem do osi symetrii otworków cylindrycznych (5).
2. Wkładka bębenkowa według zastrz. 1, znamienna tym, że zespół blokujący o działaniu magnetycznym składa się z co najmniej dwóch zestawów zastawkowych.
3. Wkładka bębenkowa według zastrz. 2, znamienna tym, że w jednym zestawie zastawkowym występują po jednej stronie klucza (4) magnes kołeczkowy (6) o biegunie N a po drugiej magnes kołeczkowy (7) o biegunie S, zaś między nimi magnes stały (11) klucza (4) o biegunach N-S, a w drugim zestawie zastawkowym występują po jednej stronie klucza (4) magnes kołeczkowy (7) o biegunie S a po drugiej magnes kołeczkowy (6) o biegunie N, zaś między nimi magnes stały (12) klucza
(4) S-N.
PL414305A 2015-10-07 2015-10-07 Wkładka bębenkowa z blokadą magnetyczną PL229242B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL414305A PL229242B1 (pl) 2015-10-07 2015-10-07 Wkładka bębenkowa z blokadą magnetyczną

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL414305A PL229242B1 (pl) 2015-10-07 2015-10-07 Wkładka bębenkowa z blokadą magnetyczną

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL414305A1 PL414305A1 (pl) 2016-09-12
PL229242B1 true PL229242B1 (pl) 2018-06-29

Family

ID=56855180

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL414305A PL229242B1 (pl) 2015-10-07 2015-10-07 Wkładka bębenkowa z blokadą magnetyczną

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL229242B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL414305A1 (pl) 2016-09-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE602004006387T2 (de) Elektronischer schliessmechanismus und diesen enthaltendes schloss
US3512382A (en) Hybrid lock
EP1331328A2 (en) Lock cylinder assembly
CN106567626B (zh) 挂锁
US8336348B2 (en) Key operated pin tumbler locks and methodology
DE4126160A1 (de) Schliesszylinder, insbesondere fuer einsteckschloesser
US9540847B2 (en) Magnetically enhanced key and lock system
US20100050715A1 (en) Magnetic coded lock mechanism
PT88317B (pt) Sistema de fecho constituido por fechadura e varias chaves
US3570287A (en) Magnetic lock with rotatable latching element
PL142151B1 (en) Lock operated by means of a magnetic key
EP3418476B1 (de) Schliesszylinder mit einem zum schliessen berechtigten schlüssel
US8028554B2 (en) Electronic cylinder lock apparatus and methods
PL229242B1 (pl) Wkładka bębenkowa z blokadą magnetyczną
US4290285A (en) Cylindrical lock with a magnetic body
ES2609635T3 (es) Dispositivo de seguridad para una cerradura de cilindro
RU2629860C1 (ru) Накладка защитная для сувальдного замка
DE102006024063B4 (de) Schloss mit einem durch einen elektrischmechanisch betätigten Sperrstift verriegelbaren Schließzylinder
ES2916599T3 (es) Dispositivo de cerradura con dispositivo de protección contra manipulaciones y llave
US20130283867A1 (en) Locking/unlocking system for superimposable elements
US20110185775A1 (en) Padlocks with anti-rapping security features
RU2342510C1 (ru) Цилиндровый механизм замка с ключом
US11982103B2 (en) Multiple bearing locking mechanism module
RU2253725C2 (ru) Спаренный механизм секрета со свободными блокирующими элементами
RU2142544C1 (ru) Дверной замок