PL229081B1 - Sito do materiałów trudno przesiewalnych - Google Patents

Sito do materiałów trudno przesiewalnych

Info

Publication number
PL229081B1
PL229081B1 PL402726A PL40272613A PL229081B1 PL 229081 B1 PL229081 B1 PL 229081B1 PL 402726 A PL402726 A PL 402726A PL 40272613 A PL40272613 A PL 40272613A PL 229081 B1 PL229081 B1 PL 229081B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
screen
sieve
corals
rods
beads
Prior art date
Application number
PL402726A
Other languages
English (en)
Other versions
PL402726A1 (pl
Inventor
Tomasz Gawenda
Original Assignee
Akademia Gorniczo Hutnicza Im Stanislawa Staszica W Krakowie
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akademia Gorniczo Hutnicza Im Stanislawa Staszica W Krakowie filed Critical Akademia Gorniczo Hutnicza Im Stanislawa Staszica W Krakowie
Priority to PL402726A priority Critical patent/PL229081B1/pl
Publication of PL402726A1 publication Critical patent/PL402726A1/pl
Publication of PL229081B1 publication Critical patent/PL229081B1/pl

Links

Landscapes

  • Combined Means For Separation Of Solids (AREA)

Abstract

Wynalazek rozwiazuje problem separacji ziaren materialów trudno przesiewalnych. Sito ma elementy o ksztalcie dowolnych figur geometrycznych tzw. korali (1), korzystnie o przekroju poprzecznym kolowym, posiadajacych w osi symetrii otwory i osadzonych na pretach metalowych lub ciegnach (2), które zamocowane sa do ramy (3) w równoleglych rzedach w sposób cykliczny, a powstaly zespól rzedów ciegien lub pretów wraz z koralami oraz otworów pomiedzy nimi, tworzy poklad sitowy.

Description

Przedmiotem wynalazku jest sito do materiałów trudno przesiewalnych, znajdujące zastosowanie w górnictwie, przeróbce surowców mineralnych, a także w innych branżach przemysłowych, do przesiewania materiałów sypkich, zwłaszcza wilgotnych, abrazywnych, zanieczyszczonych materiałami ilastymi i włóknistymi, a także odpadów komunalnych i płodów rolnych.
Znane są sita strunowe wykonane z drutu falistego, umocowanego w ramie sita, które podczas przesiewania wykonują drgania sprężyste oraz samoczynnie się oczyszczają.
Znane są również przesiewacze rolkowe, posiadające zainstalowane w rzeszocie rolki metalowe z osadzonymi na nich zębami o różnym kształcie. Rolki są usytuowane równolegle do siebie i prostopadle do kierunku ruchu nadawy i napędzane są za pomocą przekładni od silnika elektrycznego.
Stosowane są także sita płaskie z tworzyw sztucznych (polimerowe, gumowe), mające postać elastycznych płyt perforowanych, nie zbrojonych lub zbrojonych metalowymi belkami, drutami i/lub linami.
Z polskiego zgłoszenia P-317451 znany jest pokład przesiewacza drgającego, utworzonego z sit strunowych, który ma końce strun hakowato zagięte i nanizane na pręt, utwierdzony w ramie sita. Końce strun są umieszczone w otworach w montażowej belce, która wraz z dociskową belką jest przykręcona śrubami do poprzecznej belki ramy sita. Do stężnika jest przymocowana metalowo-gumowa sprężyna, z którą jest sprzężona dźwignia, zakończona bijakiem.
Polski opis patentowy PL 212 843 przedstawia sito polimerowe, wykonane z perforowanej płyty zbrojonej wytworzonej z lanego poliuretanu, które jest usztywnione przy pomocy prętów zbrojeniowych, usytuowanych korzystnie w dolnej części sita, w kanałach i zalane są mieszanką poliuretanową.
Znane jest płytowe sito elastyczne przedstawione w polskim opisie patentowym 75041, w którym płytę tworzą elastyczne człony połączone między sobą przegubowo poprzecznie lub podłużnie od osi sita. Pod sitem tym na elastycznych cięgnach zawieszone są obciążniki np. w postaci kul. Sworzeń przegubu stanowi element sprężysty w postaci np. linki z drutów stalowych, sznura gumowego, linki konopnej lub z tworzyw sztucznych.
Z opisu patentowego PL 146 111 znane jest sito polimerowe w postaci perforowanej elastomerowej płyty zbrojonej. Sito ma w spodniej części płyty elastomerowej pomiędzy poszczególnymi rzędami otworów lub grupami otworów oraz na obrzeżach płyty kanały, w których umieszczone są sprężyste pręty w postaci wiązek ciągłych włókien szklanych połączonych sprężystym polimerem.
Kanały mają kształt odpowiadający kształtowi prętów i są otwarte od spodniej strony płyty, a pręty zbrojeniowe są korzystnie pokryte warstwą elastomeru na ich otwartych powierzchniach. Segmenty płyt są tak dobrane, że umożliwiają zestawienie z nich pokładu sita przy zachowaniu dotychczasowego mechanicznego sposobu mocowania segmentów sita do rzeszota przesiewacza.
Z opisu patentowego PL 198 615 znane jest sito tarczowe przeznaczone, zwłaszcza do odsiewania materiału o bardzo dużym uziarnieniu, takiego jak gruz budowlany, odpady z gospodarstwa domowego, odpady drzewne lub tym podobne. Sito tarczowe złożone jest z wielu wałków sitowych ze znajdującymi się na nich tarczami sitowymi, przy czym tarcze są ukształtowane tak, że ich odkształcone płaszczyzny tworzą ciągłe lub nieciągłe konfiguracje powierzchniowe, a współpracujące ze sobą tarcze sitowe sąsiednich wałków sitowych tworzą przestrzenne kieszenie, przez które jest odsiewany materiał przechodzący przez sito.
Z opisu wzoru użytkowego 65560 znane jest sito metalowe, którego istotą jest to, że siatka posiada trwałe umocowanie do ramki, umiejscowione wzdłuż wewnętrznej krawędzi ramki. Korzystnie siatka wykonana jest z drutu o splocie charakteryzującym się wielkością przeplotu osnowy i wątku, przy czym ramka posiada otwory zaczepowe, na każdym dłuższym boku od strony zewnętrznej ramki.
Istotę wynalazku stanowi sito, składające się z elementów o kształcie dowolnych figur geometrycznych tzw. korali, korzystnie o przekroju poprzecznym kołowym, posiadających w osi symetrii otwory i osadzonych na prętach metalowych lub cięgnach, które zamocowane są do ramy w równoległych rzędach w sposób cykliczny. Powstały zespół rzędów cięgien lub prętów wraz z koralami oraz otworów pomiędzy nimi, tworzy pokład sitowy.
Korale w otworach mogą mieć osadzone tulejki wykonane z innego tworzywa o zwiększonej trwałości i wytrzymałości na ścieranie.
Korale, jako figury geometryczne proste lub złożone, wykonane są z różnych materiałów takich jak metale, tworzywa sztuczne, polimery lub z gumy, w związku z tym wykazują różny stopień odbojności, co wpływa korzystnie na proces przesiewania nadawy. Pręty, na które nakłada się korale, wykonane
PL 229 081 B1 są z metalu, natomiast cięgna są metalowe lub z tworzyw sztucznych, korzystnie poliuretanowych wzmocnionych włóknem szklanym, węglowym lub metalowym.
Rozwiązanie według wynalazku umożliwia budowanie sit o różnych rozmiarach, kształtach i konfiguracjach oczek, dopasowanych do przesiewanych materiałów ziarnistych, a także pozwala dzielenie sit na poszczególne pola za pomocą sztywnych przegród w celu zwiększenia wytrzymałości i stabilności sita. Wynalazek umożliwia również budowanie dowolnych segmentów (tzw. klastrów - modułów) łączonych ze sobą i ramą sita, co pozwala na wymianę jedynie zużytych segmentów, a nie całego sita. Istnieje również możliwość wymiany korali w całym sicie lub w klastrze.
Taka konstrukcja pozwala na zwiększenie wydajności oraz skuteczności procesu przesiewania poprzez:
- lepszy transport materiału, który umożliwiony jest poprzez łatwiejszy kontakt ziaren drobnych z powierzchnią sita, ze względu na przestrzenne rozmieszczenie korali, które umożliwiają rozklasyfikowanie ziaren materiału. Ziarna drobne szybciej przedostają się do otworów przez luki pomiędzy ziarnami większymi przemieszczającymi się na większych koralach, gdyż ziarna grube nie blokują transportu ziarnom drobnym,
- samooczyszczanie się pokładu sitowego na skutek ruchu drgającego i obrotowego korali,
- łatwiejsze mieszanie się strugi materiału, co spowodowane jest ruchem falowym cięgien, na których osadzone są korale, oraz ruch drgająco-obrotowy samych korali,
- większą prędkość transportową materiału, co spowodowane jest mniejszym tarciem po powierzchni obracających się korali.
Sito według wynalazku wykazuje dłuższą żywotność ze względu mniejszą ścieralność korali, związaną z mniejszą powierzchnią styku ziaren z powierzchnią sita. Zwiększona trwałość sita wynika także ze zwiększonej powierzchni właściwej korali, które obracają się wokół własnej osi.
Moduły sita wg wynalazku uwidocznione są w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia kształt pojedynczych elementów (korali) w przekroju poprzecznym i wzdłużnym, fig. 2 złożony koral w przekroju poprzecznym i wzdłużnym, fig. 3 - fragment sita z elementami o różnych kształtach zarówno pojedynczymi (część lewa rysunku) jak i złożonymi (część prawa rysunku), fig. 4 przedstawia fragmenty sit o różnych kształtach elementów-korali w przekroju poprzecznym, fig. 5 ilustruje możliwość tworzenia segmentów z różnych klastrów - modułów, natomiast fig. 6 przedstawia schemat kontaktu ziaren z koralami i przedostawania się ziaren przez otwory sita.
Fragment sita (fig. 3) ma korale (1), o różnych kształtach w poszczególnych modułach, nałożone na cięgna (2), które osadzone są w ramie sita (3). Pomiędzy koralami uwidocznione są otwory (4), a mostek (5) wzmacnia sito.
W warunkach eksploatacji sito wraz z rzeszotem przesiewacza, do którego jest przymocowane w znany sposób, wykonują ruch o zadanej, określonej trajektorii, amplitudzie i częstości drgań uzyskany poprzez powszechnie znany napęd rzeszota. Wówczas korale wykonują ruchy drgające i obrotowe wokół własnej osi, co wpływa korzystnie na technologiczny proces przesiewania.

Claims (2)

1. Sito do materiałów trudno przesiewanych, składające się z ram modułowych, do których mocowane są elementy sitowe, znamienne tym, że ma elementy o kształcie dowolnych figur geometrycznych - korali, korzystnie o przekroju poprzecznym kołowym, posiadających w osi symetrii otwory i osadzonych na prętach metalowych lub cięgnach, które zamocowane są do ramy w równoległych rzędach w sposób cykliczny, a powstały zespół rzędów cięgien lub prętów wraz z koralami oraz otworów pomiędzy nimi, tworzy pokład sitowy.
2. Sito według zastrz.1, znamienne tym, że korale w otworach mają osadzone tulejki wykonane z innego tworzywa o zwiększonej trwałości i wytrzymałości na ścieranie.
PL402726A 2013-02-11 2013-02-11 Sito do materiałów trudno przesiewalnych PL229081B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL402726A PL229081B1 (pl) 2013-02-11 2013-02-11 Sito do materiałów trudno przesiewalnych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL402726A PL229081B1 (pl) 2013-02-11 2013-02-11 Sito do materiałów trudno przesiewalnych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL402726A1 PL402726A1 (pl) 2013-11-12
PL229081B1 true PL229081B1 (pl) 2018-06-29

Family

ID=49552102

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL402726A PL229081B1 (pl) 2013-02-11 2013-02-11 Sito do materiałów trudno przesiewalnych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL229081B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL402726A1 (pl) 2013-11-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2766874C2 (ru) Полиуретановое вибрационное сито
US9908150B2 (en) Polyurethane screen
US9010539B2 (en) Polyurethane vibratory screen
US20150190847A1 (en) Polyurethane vibratory screen
CA1078334A (en) Screen body with wire supported complementary segments
KR102098368B1 (ko) 폴리우레탄 진동 스크린
AU2020227061B2 (en) Polyurethane screen
PL229081B1 (pl) Sito do materiałów trudno przesiewalnych
CN110694897A (zh) 一种高弹性防堵塞聚氨酯筛板及其制作方法和筛分机
KR101661521B1 (ko) 개선된 선별영역을 가지는 스크린 패널
GB2515489A (en) Vibrating screen and support beam therefor
JP2004041986A (ja) 篩網及び篩機
IE20150194A1 (en) Screen assembly
AU2015200737B2 (en) Polyurethane vibratory screen
CN213001189U (zh) 弹性弛张聚氨酯筛板
PL242606B1 (pl) Sito szczelinowe
CS236215B1 (cs) Třídicí síto
PL65560Y1 (pl) Sito metalowe w ramce z poliuretanu
CS231424B1 (cs) Třídicí síto z plastů
PL63771Y1 (pl) Sito szczelinowe PL PL
UA54780U (en) vibration screen
EA042522B1 (ru) Полиуретановое вибрационное сито
PL52224B1 (pl)