PL229054B1 - Sposób regeneracji kondensatu parowego w systemie turbin parowych bądź gazowo‑parowych oraz układ do realizacji tego sposobu - Google Patents

Sposób regeneracji kondensatu parowego w systemie turbin parowych bądź gazowo‑parowych oraz układ do realizacji tego sposobu

Info

Publication number
PL229054B1
PL229054B1 PL408197A PL40819714A PL229054B1 PL 229054 B1 PL229054 B1 PL 229054B1 PL 408197 A PL408197 A PL 408197A PL 40819714 A PL40819714 A PL 40819714A PL 229054 B1 PL229054 B1 PL 229054B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
steam
stream
condensate
turbine
heat pump
Prior art date
Application number
PL408197A
Other languages
English (en)
Other versions
PL408197A1 (pl
Inventor
Marcin Malicki
Aleksander Widuch
Original Assignee
Malevera Ltd
Marcin Malicki
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Malevera Ltd, Marcin Malicki filed Critical Malevera Ltd
Priority to PL408197A priority Critical patent/PL229054B1/pl
Publication of PL408197A1 publication Critical patent/PL408197A1/pl
Publication of PL229054B1 publication Critical patent/PL229054B1/pl

Links

Landscapes

  • Engine Equipment That Uses Special Cycles (AREA)

Abstract

Wynalazek dotyczy sposobu regeneracji kondensatu parowego w systemie turbin parowych, zawierającym układ produkcji pary, wysokoprężny stopień (WP) turbiny, średnioprężny stopień (SP) turbiny i niskoprężny (NP) stopień turbiny oraz kondensator, zlokalizowane kolejno zgodnie z kierunkiem przepływu pary, oraz zaopatrzonym w absorpcyjną pompę ciepła (APC) i co najmniej jeden zestaw wymienników ciepła i pomp kondensatu. Sposób polega na tym, że strumień (4) pary, po przejściu przez niskoprężny stopień (NP) turbiny, kieruje się do kondensatora, z którego po odebraniu ciepła utajonego strumień (6) kondensatu doprowadza się do absorpcyjnej pompy ciepła (APC), a następnie jako strumień (8) wstępnie podgrzanego kondensatu, poprzez co najmniej jeden zestaw wymienników ciepła i pomp kondensatu, zawraca się do kotła, przy czym źródłem ciepła niskoparametrowego dla absorpcyjnej pompy ciepła (APC) jest strumień (5) wody chłodzącej, ogrzanej w kondensatorze, a źródłem ciepła wysokoparametrowego absorpcyjnej pompy ciepła (APC) jest strumień (3) pary napędowej z turbiny. Wynalazek dotyczy również układu do realizacji tego sposobu.

Description

Wynalazek dotyczy sposobu regeneracji kondensatu parowego w systemie turbin parowych bądź gazowo-parowych oraz układu do realizacji tego sposobu.
W stanie techniki znanych jest wiele różnorodnych rozwiązań mających na celu zwiększenie sprawności energetycznej systemów turbin parowych.
Przykładowo w polskim opisie patentowym PL 211778 B1 ujawniono sposób odzysku ciepła przegrzewu w obiegach turboparowych, w którym parę z upustów turbiny kieruje się najpierw do przegrzewacza wewnętrznego, w którym oddaje ciepło parze płynącej do części przepływowej turbiny, a grzejącą parę z upustów turbiny, po ochłodzeniu w wewnętrznym przegrzewaczu, kieruje się do wymienników regeneracyjnych podgrzewających wodę zasilającą płynącą do kotła. W opisanym układzie odzysku ciepła przegrzewu w obiegach turboparowych wymiennik w postaci przegrzewacza wewnętrznego jest usytuowany pomiędzy upustami z turbin i wymiennikami regeneracyjnymi.
Z kolei w polskim opisie patentowym PL 210040 B1 opisano sposób podgrzewania wody zasilającej kocioł parowy, doprowadzanej do dwustopniowego podgrzewacza wody zasilającej, omywanego przez strumień spalin wylotowych kotła, a następnie wyprowadzanej rurami odprowadzającymi do walczaka, gdzie jeden stopień podgrzewacza stanowi zestaw rur wieszakowych, a drugi stopień podgrzewacza stanowi wężownica w formie pęczka rur wężownicowych, wyposażonych na odcinkach prostek w żebra, gdzie oba stopnie podgrzewacza są wyposażone w dolną i górną komorę zbiorczą oraz są ze sobą połączone rurami komunikacyjnymi. W sposobie tym dla zwiększenia efektywności odbioru ciepła ze spalin wylotowych z kotła wodę zasilającą kieruje się kolejno przez górną komorę zbiorczą rur wieszakowych, zestaw rur wieszakowych, dolną komorę zbiorczą rur wieszakowych, rury komunikacyjne, dolną komorę zbiorczą wężownicy, wężownicę, górną komorę zbiorczą wężownicy, rury odprowadzające do walczaka.
Ponadto, z chińskiego opisu wzoru użytkowego CN202914146 (U) znany jest układ zawierający kocioł, turbinę parową, generator energii elektrycznej, kondensator, absorpcyjną pompę ciepła i wieżę chłodniczą. W rozwiązaniu tym temperatura skraplania w kondensatorze zostaje obniżona w celu zwiększenia poziomu próżni, a przez to - sprawności elektrycznej. Układ ten umożliwia zastosowania wodnych układów chłodzenia zamiast powietrznych, które choć korzystne w warunkach ograniczonego dostępu do wody, są mniej korzystne w aspekcie sprawności produkcji energii elektrycznej. W rozwiązaniu z CN202914146 (U) wykorzystuje się ciepło w postaci wody do przesyłania go na duże odległości np. w ramach tzw. miejskiej sieci ciepłowniczej.
Z kolei w chińskim opisie zgłoszenia patentowego CN 102997224A ujawniono elektrociepłownię wykorzystującą system odzysku ciepła kondensatu, w którym absorpcyjna pompa ciepła jest wykorzystywana do termicznej regeneracji kondensatu przed zawróceniem go do kotła. W układzie tym wykorzystuje się jako źródło ciepła wysokoparametrowego dla absorpcyjnej pompy ciepła tzw. parę „świeżą” o wysokim ciśnieniu. Ciepłem odzyskiwanym jest ciepło kondensacji w układzie przeponowym w postaci podgrzanej wody ze wspólnego odstojnika dla wież. Energia użyteczna w postaci podgrzanego kondensatu trafia przez układ regeneracji tlenowej do kotła.
Absorpcyjna pompa ciepła to urządzenie odzyskujące ciepło o parametrze nieużytecznym w postaci ciepłej wody dzięki energii napędowej, jaką jest para. Produktem jest ciepło średnio parametrowe. W obecnie stosowanych układach urządzenia czynnikiem roboczym jest najczęściej wodny roztwór bromku litu.
Do prawidłowego działania absorpcyjnej pompy ciepła należy dostarczyć przede wszystkim ciepło w dwóch postaciach - pary dla generatora i ciepła niskotemperaturowego dla parowacza. Należy także zapewnić zasilanie elektryczne systemu automatyki i pomp obiegowych o mocy około 0,1% mocy cieplnej urządzenia.
Zastosowanie absorpcyjnych pomp ciepła w systemach turbin parowych było znane. Niemniej, w stanie techniki istnieje ciągłe zapotrzebowanie na zwiększanie sprawności energetycznej całego systemu, w szczególności poprzez ograniczenie zużycia pary na cele technologiczne oraz minimalizacji strat energii podczas poszczególnych operacji.
Nieoczekiwanie stwierdzono, że zastosowanie absorpcyjnej pompy ciepła jako „zerowego” stopnia regeneracji kondensatu, który następnie poprzez co najmniej jeden dalszy konwencjonalny stopień regeneracji (w szczególności w postaci zestawu wymienników ciepła i pomp kondensatu) jest zawracany do układu produkcji pary świeżej umożliwia wykorzystanie tzw. energii nieużytecznej, traconej
PL 229 054 B1 w systemach chłodzenia (np. oleju, kondensatora) oraz - jako energii napędowej - pary z układu wytwarzania ciepła (np. upusty, zasilanie wymienników regeneracyjnych).
Przedmiotem wynalazku jest sposób regeneracji kondensatu parowego w systemie turbin parowych zawierającym układ produkcji pary, wysokoprężny stopień turbiny, średnioprężny stopień turbiny i niskoprężny stopień turbiny oraz kondensator zlokalizowane kolejno, zgodnie z kierunkiem przepływu pary, oraz zaopatrzony w absorpcyjną pompę ciepła i co najmniej jeden zestaw wymienników ciepła i pomp kondensatu. W sposobie według wynalazku strumień pary po przejściu przez niskoprężny stopień turbiny kieruje się do kondensatora, z którego po odzyskaniu ciepła utajonego i skropleniu strumień kondensatu doprowadza się do absorpcyjnej pompy ciepła, a następnie jako wstępnie podgrzany strumień kondensatu, poprzez co najmniej jeden zestaw wymienników ciepła i pomp kondensatu zawraca się do kotła. Strumień wody chłodzącej, która odebrała ciepło utajone pary doprowadza się do absorpcyjnej pompy ciepła jako źródło ciepła niskoparametrowego, a po oddaniu przez nią ciepła w absorpcyjnej pompie ciepła zawraca do kondensatora jako strumień wody chłodzącej. Z kolei strumień pary napędowej z turbiny doprowadza się jako źródło ciepła wysokoparametrowego do absorpcyjnej pompy ciepła, gdzie po oddaniu ciepła jawnego i utajonego i przekształceniu w kondensat miesza się go ze strumieniem wstępnie podgrzanego kondensatu.
W jednym z korzystnych wariantów realizacji sposobu według wynalazku parę napędową pobiera się z przelotni pomiędzy średnioprężnym stopniem turbiny i niskoprężnym stopniem turbiny. W innym korzystnym wariancie realizacji sposobu według wynalazku absorpcyjna pompa ciepła jest urządzeniem jednostopniowym i jednoefektowym tj. wyposażonym w jeden generator par czynnika i jeden parownik. W kolejnym korzystnym wariancie realizacji sposobu według wynalazku w kondensatorze wytwarza się strumień kondensatu przez odbiór ciepła utajonego ze strumienia pary bez obniżania jej temperatury. W dalszym korzystnym wariancie realizacji sposobu według wynalazku absorpcyjna pompa ciepła ma strukturę modułową.
Przedmiotem wynalazku jest również układ regeneracji kondensatu parowego w systemie turbin parowych zawierającym układ produkcji pary, wysokoprężny stopień turbiny, średnioprężny stopień turbiny i niskoprężny stopień turbiny oraz kondensator zlokalizowane kolejno, zgodnie z kierunkiem przepływu pary, oraz zaopatrzony w absorpcyjną pompę ciepła i co najmniej jeden zestaw wymienników ciepła i pomp kondensatu. Układ według wynalazku charakteryzuje się tym, że absorpcyjna pompa ciepła umieszczona bezpośrednio za kondensatorem jest zaopatrzona w:
co najmniej jeden przewód doprowadzający z kondensatora strumień ogrzanej wody chłodzącej jako źródło ciepła niskoparametrowego;
co najmniej jeden przewód doprowadzający z turbiny strumień pary napędowej jako źródło ciepła wysokoparametrowego;
co najmniej jeden przewód doprowadzający z kondensatora strumień kondensatu;
co najmniej jeden przewód odprowadzający strumień wody chłodzącej z powrotem do kondensatora;
co najmniej jeden przewód odprowadzający strumień wstępnie ogrzanego kondensatu do co najmniej jednego zestawu wymienników ciepła i pomp kondensatu.
W korzystnym wariancie realizacji układu według wynalazku co najmniej jeden przewód doprowadzający strumień pary napędowej łączy przelotnię pomiędzy średnioprężnym stopniem turbiny i niskoprężnym stopniem turbiny z absorpcyjną pompą ciepła.
W innym korzystnym wariancie realizacji układu według wynalazku absorpcyjna pompa ciepła jest urządzeniem jednostopniowym i jednoefektowym. W kolejnym wariancie realizacji układu według wynalazku absorpcyjna pompa ciepła ma strukturę modułową.
Zastosowanie technologii według wynalazku prowadzi bezpośrednio do ograniczenia zużycia pary na cele technologiczne (regeneracja) oraz odzyskania energii w postaci nieużytecznej (woda chłodząca) przez co znacząco wzrasta sprawność całego układu (układ staje się bardziej efektywny energetycznie). Ponieważ specyfika działania absorpcyjnej pompy ciepła polega na odzyskaniu ciepła niskoparametrowego, które w układach elektrociepłowniczych jest ciepłem nieużytecznym, główną korzyścią z zastosowania absorpcyjnych pomp ciepła w sposób zgodny z wynalazkiem jest znaczące zwiększenie sprawności wytwarzania energii w systemie dzięki odzyskaniu ciepła, które uległoby rozproszeniu w atmosferze, oraz wykorzystanie go do regeneracji kondensatu (podgrzania wstępnego przed powrotem do układu produkcji pary), a co za tym idzie mniejsze zużycie pary na cele regeneracyjne w stosunku do systemu konwencjonalnego. Opisana cecha prowadzi bezpośrednio do zwiększenia produkcji energii elektrycznej, oszczędności zużycia paliw i ograniczenia emisji.
PL 229 054 B1
Rozwiązanie według wynalazku nie zmienia poziomu próżni w kondensatorze zarówno w rozwiązaniach pośrednich - czyli z wykorzystaniem wody chłodzącej będącej nośnikiem ciepła utajonego, jak i bezpośrednich - bez czynnika pośredniego, a ponadto - co ma szczególnie istotne znaczenie - wykorzystuje ciepło do poprawy sprawności układu dzięki regeneracji (podgrzewaniu) kondensatu z kondensatora przed zawróceniem do układu produkcji pary, czyli ogranicza zużycie energii w postaci pary na potrzeby własne (nie wymaga zewnętrznego odbioru ciepła np. przez miejską sieć ciepłowniczą).
W sposobie i układzie według wynalazku wykorzystywane jest ciepło bezpośrednio z kondensatora chłodzonego wieżą (bez odstojników), zaś podgrzany kondensat kierowany jest do konwencjonalnego systemu regeneracji, co ogranicza pracę wykonywaną przez ten system, zmniejszając zużycie paliwa.
Technologia według wynalazku umożliwia podniesienie sprawności energetycznej systemu turbin parowych o około 4-5%.
Kolejną zaletą zastrzeganego rozwiązania jest możliwość wykorzystania go jako uzupełnienia i odciążenia istniejących układów regeneracji kondensatu. Układ według wynalazku w postaci modułowej i kompaktowej może być włączony w istniejący system i działać równolegle z istniejącymi układami regeneracji kondensatu na podstawie algorytmu pracy całego bloku kierującego się np. maksymalizacja korzyści energetycznych dla odbiorcy.
Wariant realizacji układu według wynalazku z absorpcyjną pompą ciepła o strukturze modułowej umożliwia maksymalizację temperatury wylotowej kondensatu.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania jest uwidoczniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat układu według wynalazku, a fig. 2 przedstawia schemat absorpcyjnej pompy ciepła.
Jak pokazano na Fig. 1 w układzie regeneracji kondensatu parowego według wynalazku strumień 1 tzw. pary świeżej z kotła jest kierowany do wysokoprężnego stopnia WP turbiny, skąd jako strumień 2 pary jest następnie dostarczany do średnioprężnego stopnia SP turbiny, a dalej - jako strumień 3 pary - do niskoprężnego stopnia NP turbiny. Po wyjściu z niskoprężnego stopnia NP turbiny strumień 4 pary „przepracowanej” przewodem jest kierowany do kondensatora, gdzie następuje odbiór ciepła utajonego i skroplenie pary. Utworzony w ten sposób strumień 6 kondensatu doprowadzany jest odpowiednim przewodem do absorpcyjnej pompy ciepła APC. W absorpcyjnej pompie ciepła następuje ogrzanie kondensatu w wyniku szeregu procesów opisanych bardziej szczegółowo w odniesieniu do Fig. 2 poniżej. Następnie, z absorpcyjnej pompy ciepła APC strumień 8 wstępnie ogrzanego kondensatu odprowadzany jest przewodem do co najmniej jednego zestawu wymienników ciepła i pomp kondensatu (nie przedstawionego na rysunku). Takie zestawy stanowią konwencjonalne stopnie regeneracji kondensatu. Po przejściu przez te dalsze, konwencjonalne stopnie regeneracji kondensatu zregenerowany kondensat jest zawracany do układu produkcji pary.
Drugi zamknięty obieg łączy kondensator i absorpcyjną pompę ciepła. Strumień 5 ogrzanej wody chłodzącej z kondensatora jest doprowadzany przewodem do absorpcyjnej pompy ciepła APC jako źródło ciepła niskoparametrowego. W parowniku absorpcyjnej pompy ciepła APC strumień 5 ogrzanej wody chłodzącej oddaje ciepło i następnie jako strumień 7 wody chłodzącej zostaje zawrócony do kondensatora, w którym ponownie ulega ogrzaniu w wyniku odbioru ciepła od strumienia 4 pary skraplanego do postaci kondensatu.
Strumień 3 pary napędowej pobrany z przelotni pomiędzy średnioprężnym stopniem SP turbiny i niskoprężnym stopniem NP turbiny przewodem doprowadza się do absorpcyjnej pompy ciepła APC jako źródło ciepła wysokoparametrowego, gdzie w generatorze pary absorpcyjnej pompy ciepła APC (co bardziej szczegółowo omówiono poniżej w odniesieniu do Fig. 2) oddaje ciepło utajone ulegając skropleniu, oraz oddaje ciepło jawne w wyniku schłodzenia. Uzyskany kondensat miesza się z ogrzanym kondensatem głównego obiegu i jako pojedynczy strumień 8 wstępnie ogrzanego kondensatu kieruje się przewodem do co najmniej jednego zestawu wymienników ciepła i pomp kondensatu.
Na Fig. 2 zilustrowano absorpcyjną pompę ciepła APC. Zasada działania obiegu jest następująca: w generatorze pary 10 kosztem dostarczonego ciepła wysokoparametrowego w postaci strumienia 3 pary napędowej, następuje odparowanie pary wodnej ze stężonego roztworu wodnego bromku litu przy ciśnieniu niższym od atmosferycznego. Odparowana para wodna przechodzi do skraplacza 11 i zostaje skondensowana oddając ciepło w wymienniku przeponowym. Uzyskana w ten sposób woda stanowiąca czynnik roboczy podawana jest poprzez układ dławiący do parownika 13, gdzie odparowując w niskiej temperaturze na wymienniku przeponowym w warunkach wysokiej próżni odbiera ciepło nieużyteczne z dolnego źródła (tj. źródła ciepła niskoparametrowego) w postaci strumienia 5 ogrzanej wody chłodzącej doprowadzonego do absorpcyjnej pompy ciepła APC z kondensatora. Podczas odbioru 10 ciepła
PL 229 054 B1 woda paruje. Powstała w parowniku 13 para wodna jest następnie pochłaniana w absorberze 12 przez higroskopijny, stężony roztwór bromku litu, z którego wcześniej w generatorze pary 10 odparowała woda, utrzymując w ten sposób wysoką próżnię w urządzeniu, a więc i niską temperaturę w parowniku 13.
Proces absorpcji jest silnie egzotermiczny, dlatego też wymagany jest odbiór znaczącej ilości ciepła przez wymiennik przeponowy. Stężony roztwór pochłaniając parę rozcieńcza się, a następnie przetłaczany jest przez pompę 17 roztworu z powrotem do generatora pary 10, gdzie woda z roztworu zostaje odparowana, stężony roztwór zostaje przepompowany do absorbera 12 i cykl powtarza się.
Po oddaniu ciepła nieużytecznego w parowniku 13 strumień 7 wody chłodzącej jest zawracany do kondensatora. Z kolei strumień 8a kondensatu wytworzonego w generatorze pary 10 w wyniku odbioru ciepła ze strumienia 3 pary napędowej zostaje zmieszany ze strumieniem 8 wstępnie ogrzanego kondensatu (połączenie niepokazane na rysunku) i dalej już jako pojedynczy strumień 8 wstępnie ogrzanego kondensatu poprzez co najmniej jeden zestaw wymienników ciepła i pomp kondensatu zawraca się do kotła.
Przykładowo, temperatura strumienia 6 kondensatu może wynosić około 40°C, temperatura strumienia 8 wstępnie ogrzanego kondensatu może wynosić około 80°C, temperatura strumienia 5 ogrzanej wody chłodzącej może wynosić około 30°C, temperatura strumienia 7 wody chłodzącej może wynosić około 25°C, natomiast temperatura strumienia 3 pary napędowej może wynosić około 120°C-185°C.
W związku z tym, że absorpcyjna pompa ciepła ma funkcję produkcji wody gorącej o temperaturze około 70°C-95°C, przy jednoczesnym odzyskaniu ciepła z wody o niskim parametrze o temperaturze ok. 30°C, używając jako energii strumienia pary napędowej, a ilość ciepła o temperaturze 70°C95°C jest równa sumie dostarczonej energii w postaci wysokoparametrowej (np. strumień 3 pary napędowej) oraz niskoparametrowej (np. strumień 5 ogrzanej wody chłodzącej), oraz że w układach turbiny parowej czynnik roboczy, jakim jest para, ulega kondensacji, a jego skropliny mają ok. 20-70°C (w zależności od systemu) i muszą zostać podgrzane parą z upustów turbiny przed zawróceniem do układu produkcji pary, absorpcyjną pompę ciepła można wykorzystać jako systemu „zerowej” regeneracji kondensatu. Dokładna wartość temperatury, do jakiej może zostać ogrzany wstępnie kondensat w absorpcyjnej pompie ciepła APC zależy w szczególności od temperatury dolnego źródła, tj. źródła ciepła niskoparametrowego i dostępnego parametru pary zasilającej.
Instalacja absorpcyjnej pompy ciepła na fig. 2 obejmuje również oddzielacz 14 oleju, pompę próżniową 15, automatyczny układ 16 utrzymania próżni, pompę 18 czynnika chłodniczego, zawór obejściowy 19, zawór próbkowania 20.
Oznaczenia na rysunkach:
strumień pary „świeżej” strumień pary po wysokoprężnym stopniu turbiny strumień pary po średnioprężnym stopniu turbiny strumień pary „przepracowanej” po niskoprężnym stopniu turbiny strumień ogrzanej wody chłodzącej strumień kondensatu strumień wody chłodzącej strumień wstępnie ogrzanego kondensatu
8a strumień kondensatu
WP stopień wysokoprężny turbiny
SP stopień średnioprężny turbiny
NP stopień niskoprężny turbiny
APC absorpcyjna pompa ciepła generator pary skraplacz absorber parownik oddzielacz oleju pompa próżniowa automatyczny układ utrzymania próżni pompa roztworu pompa czynnika chłodniczego zawór obejściowy zawór próbkowania

Claims (9)

1. Sposób regeneracji kondensatu parowego w systemie turbin parowych bądź gazowo-parowych zawierającym układ produkcji pary, wysokoprężny stopień (WP) turbiny, średnioprężny stopień (SP) turbiny i niskoprężny (NP) stopień turbiny oraz kondensator zlokalizowane kolejno, zgodnie z kierunkiem przepływu pary, oraz zaopatrzony w absorpcyjną pompę ciepła (APC) i co najmniej jeden zestaw wymienników ciepła i pomp kondensatu, znamienny tym, że strumień (4) pary po przejściu przez niskoprężny stopień (NP) turbiny kieruje się do kondensatora, z którego po odebraniu ciepła utajonego strumień (6) kondensatu doprowadza się do absorpcyjnej pompy ciepła (APC), a następnie jako strumień (8) wstępnie podgrzanego kondensatu, poprzez co najmniej jeden zestaw wymienników ciepła i pomp kondensatu zawraca się do kotła, przy czym strumień (5) wody chłodzącej ogrzanej w kondensatorze doprowadza się do absorpcyjnej pompy ciepła (APC) jako źródło ciepła niskoparametrowego, a po oddaniu przez nią ciepła w absorpcyjnej pompie ciepła (APC) zawraca do kondensatora jako strumień (7) wody chłodzącej, zaś strumień (3) pary napędowej z turbiny doprowadza się jako źródło ciepła wysokoparametrowego do absorpcyjnej pompy ciepła (APC), gdzie po oddaniu ciepła i przekształceniu w kondensat miesza się go ze strumieniem (8) wstępnie podgrzanego kondensatu.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że parę napędową (3) pobiera się z przelotni pomiędzy średnioprężnym stopniem (SP) turbiny i niskoprężnym stopniem (NP) turbiny.
3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że absorpcyjna pompa ciepła (APC) jest urządzeniem jednostopniowym i jednoefektowym.
4. Sposób według jednego z zastrz. od 1 do 3, znamienny tym, że w kondensatorze wytwarza się strumień (6) kondensatu przez odbiór ciepła utajonego ze strumienia (4) pary bez obniżania jej temperatury.
5. Sposób według jednego z zastrz. od 1 do 4, znamienny tym, że absorpcyjna pompa ciepła (APC) ma strukturę modułową.
6. Układ regeneracji kondensatu parowego w systemie turbin parowych zawierającym układ produkcji pary, wysokoprężny stopień (WP) turbiny, średnioprężny stopień (SP) turbiny i niskoprężny (NP) stopień turbiny oraz kondensator zlokalizowane kolejno, zgodnie z kierunkiem przepływu pary, oraz zaopatrzony w absorpcyjną pompę ciepła (APC) i co najmniej jeden zestaw wymienników ciepła i pomp kondensatu, znamienny tym, że absorpcyjna pompa ciepła umieszczona bezpośrednio za kondensatorem jest zaopatrzona w:
co najmniej jeden przewód doprowadzający z kondensatora strumień (5) ogrzanej wody chłodzącej jako źródło ciepła niskoparametrowego;
co najmniej jeden przewód doprowadzający z turbiny strumień (3) pary napędowej jako źródło ciepła wysokoparametrowego;
co najmniej jeden przewód doprowadzający z kondensatora strumień (6) kondensatu; co najmniej jeden przewód odprowadzający strumień (7) wody chłodzącej z powrotem do kondensatora;
co najmniej jeden przewód odprowadzający strumień (8) wstępnie podgrzanego kondensatu do co najmniej jednego zestawu wymienników ciepła i pomp kondensatu.
7. Układ według zastrz. 6, znamienny tym, że co najmniej jeden przewód doprowadzający strumień (3) pary napędowej łączy przelotnię pomiędzy średnioprężnym stopniem (SP) turbiny i niskoprężnym stopniem (NP) turbiny z absorpcyjną pompą ciepła (APC).
8. Układ według zastrz. 6 albo 7, znamienny tym, że absorpcyjna pompa ciepła (APC) jest urządzeniem jednostopniowym i jednoefektowym.
9. Układ według jednego z zastrz. od 6 do 8, znamienny tym, że absorpcyjna pompa ciepła (APC) ma strukturę modułową.
PL408197A 2014-05-12 2014-05-12 Sposób regeneracji kondensatu parowego w systemie turbin parowych bądź gazowo‑parowych oraz układ do realizacji tego sposobu PL229054B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL408197A PL229054B1 (pl) 2014-05-12 2014-05-12 Sposób regeneracji kondensatu parowego w systemie turbin parowych bądź gazowo‑parowych oraz układ do realizacji tego sposobu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL408197A PL229054B1 (pl) 2014-05-12 2014-05-12 Sposób regeneracji kondensatu parowego w systemie turbin parowych bądź gazowo‑parowych oraz układ do realizacji tego sposobu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL408197A1 PL408197A1 (pl) 2015-11-23
PL229054B1 true PL229054B1 (pl) 2018-06-29

Family

ID=54543791

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL408197A PL229054B1 (pl) 2014-05-12 2014-05-12 Sposób regeneracji kondensatu parowego w systemie turbin parowych bądź gazowo‑parowych oraz układ do realizacji tego sposobu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL229054B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL408197A1 (pl) 2015-11-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11821637B2 (en) Energy-saving system using electric heat pump to deeply recover flue gas waste heat from heat power plant for district heating
CN107014218B (zh) 基于焦化厂余热余能集成利用的热力发电系统
CN201560812U (zh) 热电联产低温热能回收装置
CN101832158A (zh) 水蒸汽-有机朗肯复叠式动力循环发电系统及方法
CN101696643A (zh) 热电联产低温热能回收装置及其回收方法
CN102022144A (zh) 一种具有乏汽回收功能的火力发电系统
CN110593977B (zh) 一种双工质朗肯循环余热发电方法、系统及发电机
CN111075521B (zh) 一种带回热循环的高低压双工质orc发电系统
CN102954616A (zh) 一种乏汽直接吸收式溴化锂热泵系统
CN101806445B (zh) 槽式太阳能多级热利用装置
CN111271898B (zh) 一种基于地热能的冷热电联供系统及其工作方法
CN113153462A (zh) 超临界二氧化碳循环冷端余热辅助加热凝结水系统及方法
CN201680347U (zh) 槽式太阳能多级热利用装置
CN101806448A (zh) 第二类吸收式热泵在电厂回热循环系统中的应用
CN110617464B (zh) 一种热泵和有机朗肯循环联合的余热回收系统
CN103089442B (zh) 布列顿-蒸汽朗肯-有机朗肯联合循环发电装置
CN102182527A (zh) 高效回收电站汽轮机排汽余热热电联供供热系统
CN101788141B (zh) 一种吸收式回热器在电厂回热循环系统中的应用
CN104987280B (zh) 一种碳捕集和余热发电耦合的煤气化制甲醇系统及方法
CN114592933B (zh) 一种利用中压缸排汽蓄热的组合熔盐储能调峰系统及方法
CN110541737A (zh) 一种利用lng冷能的中低温余热发电系统及其工作方法
CN207620863U (zh) 一种有机朗肯循环发电装置
CN116006283A (zh) 一种低品位热能综合利用系统
CN205316748U (zh) 一种复合热泵水热联产装置
CN211316127U (zh) 一种热泵和有机朗肯循环联合的余热回收系统