PL228941B1 - Element sprzęgający belkę narzędzia uprawowego końcowego z ramą główną agregatu uprawowego - Google Patents

Element sprzęgający belkę narzędzia uprawowego końcowego z ramą główną agregatu uprawowego

Info

Publication number
PL228941B1
PL228941B1 PL416181A PL41618116A PL228941B1 PL 228941 B1 PL228941 B1 PL 228941B1 PL 416181 A PL416181 A PL 416181A PL 41618116 A PL41618116 A PL 41618116A PL 228941 B1 PL228941 B1 PL 228941B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
plate
clamps
coupling element
element according
longitudinal beam
Prior art date
Application number
PL416181A
Other languages
English (en)
Other versions
PL416181A1 (pl
Inventor
Marcin Dziekan
Original Assignee
Dziekan Marcin Przed Handlowe Rolmapol
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dziekan Marcin Przed Handlowe Rolmapol filed Critical Dziekan Marcin Przed Handlowe Rolmapol
Priority to PL416181A priority Critical patent/PL228941B1/pl
Publication of PL416181A1 publication Critical patent/PL416181A1/pl
Publication of PL228941B1 publication Critical patent/PL228941B1/pl

Links

Landscapes

  • Soil Working Implements (AREA)

Description

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (12)OPIS PATENTOWY (i9)PL (n)228941 (13) B1 (51) Int.CI.
(21) Numer zgłoszenia: 416181 A01B 49/Q2 (200601)
A01B 59/06 (2006.01) A01B 49/00 (2006.01) (22) Data zgłoszenia: 18.02.2016
Element sprzęgający belkę narzędzia uprawowego końcowego z ramą główną agregatu uprawowego
(73) Uprawniony z patentu:
(43) Zgłoszenie ogłoszono: DZIEKAN MARCIN PRZEDSIĘBIORSTWO HANDLOWE ROLMAPOL, Zielonki, PL
28.08.2017 BUP 18/17 (72) Twórca(y) wynalazku:
MARCIN DZIEKAN, Zielonki, PL
(45) O udzieleniu patentu ogłoszono:
30.05.2018 WUP 05/18 (74) Pełnomocnik:
rzecz, pat. Grażyna Basa
'st σ>
co
CM
CM
Ω.
PL 228 941 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest element sprzęgający belkę narzędzia uprawowego końcowego z ramą główną agregatu uprawowego.
W znanych rozwiązaniach agregatów uprawowych podwieszanie końcowych narzędzi uprawowych realizowane jest najczęściej poprzez układy przegubowe wyposażone najczęściej w dodatkowy amortyzator sprężynowy.
Przykładowo z opisu wzoru użytkowego PL 58715 znany jest agregat do uprawy gleby z ramą uniwersalną, która przystosowana jest do podczepienia wału strunowego lub brony, przy czym z wałem strunowym rama połączona jest poprzez układ przegubowy nierównoległy wyposażony w amortyzator sprężynowy.
Z europejskiego opisu patentowego EP 1763982 znane jest urządzenie do uprawy roli z przegubowym elementem sprzęgającym ramę narzędzia uprawowego z ramą nośną, który to element składa się z dwóch par sworzni usytuowanych w jednej płaszczyźnie oraz z pionowej nadbudowy, która połączona jest z zespołem dźwigni.
Z kolei z opisu wzoru użytkowego PL 65633 znany jest łącznik przegubowy do agregatu uprawowego, składający się z dwóch belek poziomych, usytuowanych jedna nad drugą równolegle do kierunku jazdy, z których każda osadzona jest na dwóch równoległych do siebie sworzniach, rozmieszczonych wzdłuż osi belek w płaszczyźnie poziomej, przy czym końcówki sworzni zamocowane są parami w pionowych wspornikach tak, że końcówki sworzni obu belek od strony ramy zawieszenia zamocowane są we wspornikach przymocowanych trwale do ramy zawieszenia, zaś końcówki sworzni obu belek od strony ramy narzędzia uprawowego zamocowane są we wspornikach przymocowanych trwale do ramy narzędzia uprawowego.
We wszystkich przedstawionych rozwiązaniach wsporniki układu przegubowego zamocowane są trwale do ramy agregatu oraz do ramy końcowego narzędzia uprawowego, co powoduje, że element sprzęgający belkę narzędzia uprawowego końcowego z ramą główną agregatu uprawowego nie jest rozwiązaniem uniwersalnym, ale powiązanym z jedną określoną maszyną.
Celem wynalazku jest opracowanie elementu sprzęgającego uniwersalnego, który można zastosować w różnych agregatach uprawowych i połączyć z różnymi końcowymi narzędziami uprawowymi, które będą mogły być podłączone w wybranym miejscu na końcowej belce poprzecznej ramy nośnej agregatu.
Element sprzęgający belkę narzędzia uprawowego końcowego z ramą główną agregatu uprawowego zawierający belkę wzdłużną o przekroju prostokątnym, płytowy wspornik przegubowy oraz amortyzator sprężynowy, według wynalazku charakteryzuje się tym, że stanowi odrębny element nie związany trwale z agregatem, którego belka wzdłużna z jednej strony połączona jest trwale od spodu z płytą przyłączeniową usytuowana w płaszczyźnie poziomej, do której rozłącznie po obu stronach belki zamocowane są obejmy mocujące, zaś z drugiej strony belka wzdłużna połączona jest przegubowo z płytowym wspornikiem, z którym trwale połączona jest druga płyta przyłączeniowa usytuowana w płaszczyźnie pionowej, do której po obu stronach płytowego wspornika zamocowane są rozłącznie obejmy mocujące, przy czym amortyzator sprężynowy zamocowany jest w końcowej części elementu pomiędzy belką wzdłużną a płytowym wspornikiem przegubowym. Korzystnie płytowy wspornik przegubowy zawiera dwie symetryczne, kształtowe płyty pionowe, które w górnej części połączone są trwale belką poprzeczną, zaś w dolnej części mają ukształtowane pionowe wycięcia, do których przylega środkowa powierzchnia płyty przyłączeniowej trwale połączonej ze wspornikiem, przy czym w dolnej części każdej z kształtowych płyt pionowych usytuowany jest otwór pod sworzeń łączący. Korzystnie płyta przyłączeniowa przymocowana trwale do płytowego wspornika ma kształt dwuteowy, zaś na obu wystających poza wspornik powierzchniach usytuowane są szeregowo jeden pod drugim otwory pod obejmy mocujące. Korzystnie wystające po obu stronach wspornika powierzchnie płyty łączeniowej zachodzą na powierzchnie boczne odpowiednich płyt pionowych wspornika. Korzystnie obejmy mocujące wykonane są z pręta i ceowo ukształtowane. Korzystnie końcówki obejm są nagwintowane i zabezpieczone przed wysunięciem nakrętkami. Korzystnie płyta przyłączeniowa przymocowana do belki wzdłużnej ma kształt zbliżony do prostokąta, w którym wzdłuż obu boków równoległych do wzdłużnej osi belki usytuowane są szeregowo otwory pod obejmy mocujące.
Rozwiązanie według wynalazku jest bardzo proste w wykonaniu i montażu, a jednocześnie jest uniwersalne i może być montowane w dowolnym miejscu na końcowej ramie nośnej agregatu. Zmiana
PL 228 941 B1 narzędzia końcowego wykonywana jest w bardzo krótkim czasie i nie zależy od szerokości narzędzia.
Element sprzęgający może być montowany na agregatach różnych producentów.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania pokazany jest na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia element sprzęgający w widoku perspektywicznym, w ujęciu z prawej strony, fig. 2 przedstawia ten sam element w widoku perspektywicznym z lewej strony w rozłożeniu, fig. 3 przedstawia element sprzęgający w widoku z przodu od strony mocowania do belki nośnej agregatu, zaś fig. 4 przedstawia fragment agregatu uprawowego z zamontowanym elementem sprzęgającym.
Element sprzęgający belkę końcowego narzędzia uprawowego z ramą główną agregatu uprawowego w przykładzie wykonania stanowi odrębny element agregatu uprawowego i składa się ze wzdłużnej belki 1, płytowego wspornika przegubowego 2 i amortyzatora sprężynowego 3. Belka wzdłużna 1 w przekroju poprzecznym ma kształt prostokąta. Belka wzdłużna 1 od strony narzędzia uprawowego połączona jest trwale z płytą przyłączeniową 4 o kształcie zbliżonym do prostokąta. Płyta przyłączeniowa 4 usytuowana jest od spodu belki wzdłużnej 1 i przylega do niej w płaszczyźnie poziomej w ten sposób, że tworzy kołnierz okalający belkę z trzech stron. Po obu stronach belki wzdłużnej 1 płyta przyłączeniowa 4 wyposażona jest w szeregowo rozmieszczone otwory 5 pod obejmy mocujące 6. Obejmy mocujące 6 wykonane są z pręta wygiętego na kształt ceowy, przy czym końcówki obejm są nagwintowane i zabezpieczone przed wysunięciem nakrętkami 7. Rozstawienie otworów 5 jest większe od szerokości belki poprzecznej 8 narzędzia uprawowego, zaś zagłębienie obejmy mocującej 6 jest większe od grubości belki poprzecznej 8 narzędzia uprawowego. Od strony ramy nośnej 9 agregatu uprawowego belka wzdłużna 1 połączona jest przegubowo z płytowym wspornikiem 2. Płytowy wspornik przegubowy 2 zawiera dwie symetryczne, kształtowe płyty pionowe 10, które w górnej części połączone są trwale belką poprzeczną 11, zaś w dolnej części mają ukształtowane pionowe wycięcia, do których przylega środkowa płaszczyzna płyty przyłączeniowej 12 trwale połączonej ze wspornikiem 2, przy czym w dolnej części każdej z kształtowych płyt pionowych 10 usytuowany jest otwór 13 pod sworzeń łączący 14. Płyta przyłączeniowa 12 ma kształt dwuteowy, zaś na obu wystających poza wspornik powierzchniach usytuowane są szeregowo jeden pod drugim otwory 15 pod obejmy mocujące 16. Obejmy mocujące 16 wykonane są z pręta ceowo ukształtowanego, przy czym końcówki obejm są nagwintowane i zabezpieczone przed wysunięciem nakrętkami 17. Rozstawienie otworów 15 jest większe od grubości belki ramy nośnej 9, zaś zagłębienie obejmy mocującej 16 jest większe od szerokości belki ramy nośnej 9. Wystające po obu stronach wspornika powierzchnie płyty przyłączeniowej 12 zachodzą na powierzchnie boczne odpowiednich płyt pionowych 10 wspornika 2. Amortyzator sprężynowy 3 zamocowany jest w końcowej części elementu sprzęgającego pomiędzy belką wzdłużną 1, a belką poprzeczną 11 płytowego wspornika przegubowego 2.
Montaż elementu sprzęgającego polega na dosunięciu płyty przyłączeniowej wspornika 2 do belki ramy nośnej 9 agregatu, a następnie włożenie obejm mocujących 16 w otwory 15 i zablokowanie ich nakrętkami 17. Z drugiej strony belkę narzędzia uprawowego 8 dosuwa się do płyty przyłączeniowej 4, a następnie wkłada się obejmy 6 w otwory 5 i blokuje się je nakrętkami 7. Wymiana narzędzia następuje poprzez odkręcenie obejm 6 i podłączenie kolejnego narzędzia w taki sam sposób jak poprzednio. Ewentualna zmiana rozstawu może być wykonana na belce ramy nośnej 9 poprzez poluzowanie obejm 16 i ponowne ich przykręcenie w nowej pozycji lub poprzez zdjęcie całego elementu łączącego i zamontowanie go w innym miejscu na belce ramy nośnej 9.

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Element sprzęgający belkę narzędzia uprawowego końcowego z ramą główną agregatu uprawowego zawierający belkę wzdłużną o przekroju prostokątnym, płytowy wspornik przegubowy oraz amortyzator sprężynowy, znamienny tym, że stanowi odrębny element nie związany trwale z agregatem, którego belka wzdłużna (1) z jednej strony połączona jest trwale od spodu z płytą przyłączeniową (4) usytuowaną w płaszczyźnie poziomej, do której rozłącznie po obu stronach belki wzdłużnej (1) zamocowane są obejmy mocujące (6), zaś z drugiej strony belka wzdłużna (1) połączona jest przegubowo z płytowym wspornikiem (2), z którym trwale połączona jest druga płyta przyłączeniowa (12) usytuowana w płaszczyźnie pionowej, do której po obu stronach płytowego wspornika (2) zamocowane są rozłącznie obejmy mocujące (16), przy czym amortyzator sprężynowy (3) zamocowany jest w końcowej części elementu pomiędzy belką wzdłużną (1) a płytowym wspornikiem przegubowym (2).
    PL 228 941 B1
  2. 2. Element sprzęgający według zastrz. 1, znamienny tym, że płytowy wspornik przegubowy (2) zawiera dwie symetryczne, kształtowe płyty pionowe (10), które w górnej części połączone są trwale belką poprzeczną (11), zaś w dolnej części mają ukształtowane pionowe wycięcia, do których przylega środkowa część powierzchni płyty przyłączeniowej (12) trwale połączonej ze wspornikiem (2), przy czym w dolnej części każdej z kształtowych płyt pionowych (10) usytuowany jest otwór (13) pod sworzeń łączący (14).
  3. 3. Element sprzęgający według zastrz. 1 lub 2, znamienny tym, że płyta przyłączeniowa (12) przymocowana trwale do płytowego wspornika (2) ma kształt dwuteowy, zaś na obu wystających poza wspornik (2) powierzchniach usytuowane są szeregowo jeden pod drugim otwory (15) pod obejmy mocujące (16).
  4. 4. Element sprzęgający według zastrz. 3, znamienny tym, że wystające po obu stronach wspornika powierzchnie płyty łączeniowej (12) zachodzą na powierzchnie boczne odpowiednich płyt pionowych (10) wspornika (2).
  5. 5. Element sprzęgający według zastrz. 1, znamienny tym, że obejmy mocujące (6) i (16) wykonane są z pręta i ceowo ukształtowane.
  6. 6. Element sprzęgający według zastrz. 1, znamienny tym, że końcówki obejm (6) są nagwintowane i zabezpieczone przed wysunięciem nakrętkami (7).
  7. 7. Element sprzęgający według zastrz. 1, znamienny tym, że końcówki obejm (16) są nagwintowane i zabezpieczone przed wysunięciem nakrętkami (17).
  8. 8. Element sprzęgający według zastrz. 1, znamienny tym, że płyta przyłączeniowa (4) przymocowana trwale do belki wzdłużnej (1) ma kształt zbliżony do prostokąta, w którym wzdłuż obu boków równoległych do wzdłużnej osi belki (1) usytuowane są szeregowo otwory (5) pod obejmy mocujące (6).
PL416181A 2016-02-18 2016-02-18 Element sprzęgający belkę narzędzia uprawowego końcowego z ramą główną agregatu uprawowego PL228941B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL416181A PL228941B1 (pl) 2016-02-18 2016-02-18 Element sprzęgający belkę narzędzia uprawowego końcowego z ramą główną agregatu uprawowego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL416181A PL228941B1 (pl) 2016-02-18 2016-02-18 Element sprzęgający belkę narzędzia uprawowego końcowego z ramą główną agregatu uprawowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL416181A1 PL416181A1 (pl) 2017-08-28
PL228941B1 true PL228941B1 (pl) 2018-05-30

Family

ID=59684524

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL416181A PL228941B1 (pl) 2016-02-18 2016-02-18 Element sprzęgający belkę narzędzia uprawowego końcowego z ramą główną agregatu uprawowego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL228941B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL416181A1 (pl) 2017-08-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20150034343A1 (en) Agricultural implement tool support system
US20120312569A1 (en) Tillage Implement
PL228941B1 (pl) Element sprzęgający belkę narzędzia uprawowego końcowego z ramą główną agregatu uprawowego
US9516801B2 (en) Tillage implement with stop for resilient mounting
US2708333A (en) Banking disc harrow
SE1050273A1 (sv) Radenhet med förspänningsanordning
US4487268A (en) Lifting attachments for cultivators
PL67443Y1 (pl) Pług wieloskibowy z zabezpieczeniem resorowym korpusu pługa
RU2796690C1 (ru) Комбинированный почвообрабатывающий агрегат
US20080190630A1 (en) Joint Device at an Agricultural Machine
PL65633Y1 (pl) Przegubowy łącznik do agregatu uprawowego
PL222836B1 (pl) Zespół elementów roboczych agregatu uprawowego
PL68209Y1 (pl) Agregat uprawowy
CN213548293U (zh) 一种麦类作物种植开沟器
AU2014100705A4 (en) Improvements to agricultural implements
EP1763982A1 (de) Landwirtschaftliches Bodenbearbeitungsgerät
PL228881B1 (pl) Rama agregatu uprawowego oraz zastosowanie takiej ramy w agregatach uprawowych
PL234699B1 (pl) Mechanizm zawieszenia narzędzia wyrównującego glebę
KR101228839B1 (ko) 착탈식 트랙터용 파종 골 형성장치
DE202006005511U1 (de) Universal-Anbaukoppelrahmen (Uni-Koppelrahmen) für die Koppelung von Solo-Bodenbearbeitungsgeräten mit anderen zu Gerätekombinationen
RU2017132367A (ru) Система хранения
PL66532Y1 (pl) Brona talerzowa zawieszana, korzystnie dwuwalcowa
PL187773B1 (pl) Agregat do uprawy roli
SK1852023U1 (sk) Rýchloupínací systém prídavných zariadení pre lesné kolesové ťahače
EP2749862A1 (de) Testvorrichtung für an Dreipunkt-Kraftheber anzuhängende, achslose Anbaugeräte