PL228841B1 - Urządzenie do oprysków, zwłaszcza herbicydowych w sadach - Google Patents

Urządzenie do oprysków, zwłaszcza herbicydowych w sadach

Info

Publication number
PL228841B1
PL228841B1 PL412602A PL41260215A PL228841B1 PL 228841 B1 PL228841 B1 PL 228841B1 PL 412602 A PL412602 A PL 412602A PL 41260215 A PL41260215 A PL 41260215A PL 228841 B1 PL228841 B1 PL 228841B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
boom
arm
spraying
frame
spray head
Prior art date
Application number
PL412602A
Other languages
English (en)
Other versions
PL412602A1 (pl
Inventor
Wiesław Królik
Original Assignee
Krolik Wieslaw Krolik
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Krolik Wieslaw Krolik filed Critical Krolik Wieslaw Krolik
Priority to PL412602A priority Critical patent/PL228841B1/pl
Publication of PL412602A1 publication Critical patent/PL412602A1/pl
Publication of PL228841B1 publication Critical patent/PL228841B1/pl

Links

Landscapes

  • Catching Or Destruction (AREA)

Description

(21) Numer zgłoszenia: 412602 A01M 21/Q4 (200601)
A01M 7/00 (2006.01)
Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (22) Data zgłoszenia: 05.06.2015 (54)
Urządzenie do oprysków, zwłaszcza herbicydowych w sadach
(73) Uprawniony z patentu:
(43) Zgłoszenie ogłoszono: KRÓLIK WIESŁAW KRÓLIK, Warka, PL
19.12.2016 BUP 26/16 (72) Twórca(y) wynalazku:
WIESŁAW KRÓLIK, Warka, PL
(45) O udzieleniu patentu ogłoszono:
30.05.2018 WUP 05/18 (74) Pełnomocnik:
rzecz, pat. Grażyna Więckowska-Lazanowicz
'st
CM
CM
Ω.
PL 228 841 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do oprysków, zwłaszcza herbicydowych w sadach.
W uprawach sadowniczych jednym z najkorzystniejszych sposobów pielęgnowania gleby jest utrzymywanie ugoru herbicydowego w międzyrzędziach sadu. Ugór taki zapewnia drzewom owocowym najlepsze warunki do wegetacji. Powstawanie ugoru herbicydowego jest efektem systematycznego nanoszenia herbicydów doglebowych i dolistnych. Nanoszenie herbicydów dolistnych stwarza największe trudności, ponieważ herbicydy te niszczą wszystkie rośliny, w tym również drzewa owocowe, które są przedmiotem uprawy.
Znane urządzenia opryskowe mocowane są do ciągnika rolniczego za pomocą ramy wsporczej, na której osadzona jest głowica opryskowa z szeregiem dysz rozpylających zasilanych przewodem elastycznym ze zbiornika umieszczonego na ciągniku. Nanoszenie herbicydów przy pomocy tych urządzeń metodą opryskową może powodować dostawanie się herbicydów na liście drzew owocowych w sadzie. Może również pomiędzy drzewami owocowymi pozostawać pas murawy, gdzie herbicydy nie zostały naniesione, a zbyt wysoki stan trawy i chwastów może być przyczyną zasłaniania dysz opryskowych, co zmniejsza skuteczność oprysków.
Znane jest również z polskiego opisu wzoru użytkowego nr PL 56664 Y urządzenie do oprysków, zawierające ramę wsporczą mocowaną do ciągnika rolniczego, na którym umieszczony jest zbiornik środka opryskowego wraz z instalacją doprowadzającą. Do ramy wsporczej umocowana jest obrotowo głowica opryskowa, posiadająca poziome wsporniki połączone osłoną, w której osadzone są dysze opryskowe, dające płaski strumień. Głowica zaopatrzona jest w końcówkę głowicy umieszczoną w niej sprężyście i przegubowo. Końcówka zaopatrzona jest w dyszę opryskową i może odchylać się względem głowicy po natrafieniu na przykład na pień drzewa. Ramę wsporczą stanowi pozioma belka posiadająca dwa prostopadłe do niej wsporniki, zakończone zderzakami opierającymi się o czoło ciągnika. Rama wsporcza dociągana jest do ciągnika rolniczego gwintowanym trzpieniem z uchem. Belka posiada gniazda rurowe, w których osadzony jest łącznik, w którym umieszczony jest wysięgnik, mogący przemieszczać się wzdłuż łącznika. Takie rozwiązanie umożliwia ustalenie położenia poziomego i pionowego głowicy opryskowej względem ciągnika w zależności od warunków wykonywania zabiegu.
Znane rozwiązanie znacznie usprawnia wykonywanie oprysków herbicydowych na równym podłożu. Jednak w przypadku pofalowania terenu lub występowania innych nierówności albo pochylenia poprzecznego sztywne zawieszenie głowicy opryskowej względem ciągnika powoduje zmianę odległości głowicy od gruntu, co może przyczyniać się do nieprawidłowego wykonywania oprysków.
Znane rozwiązania ręcznie rozkładanych belek herbicydowych w celu dostosowania ich do szerokości międzyrzędzia w sadzie oraz do odpowiednio dostosowanej do rzeźby terenu wysokości głowic herbicydowych nad powierzchnią terenu, wyposażane są w urządzenia hydrauliczne współpracujące z instalacją hydrauliczną ciągnika rolniczego. Taka instalacja hydrauliczna sterowania belki herbicydowej, zwłaszcza do oprysków w sadach wyposażona jest w dwa siłowniki hydrauliczne dla każdej głowicy opryskowej. Jeden siłownik zapewnia odchylenie belki od pionowej pozycji transportowej do poziomej pozycji pracy a drugi siłownik zapewnia wysunięcie wysięgnika z głowicą z gniazd poziomej belki na odległość odpowiednią do szerokości międzyrzędzia sadu. Taka belka do oprysków herbicydowych zawiera również pionowe siłowniki hydrauliczne pozwalające na przemieszczanie w pionie, na prowadnikach połączonych z ramą wsporczą, poziomej belki z wysięgnikami głowic dla ustawienia ich na odpowiedniej, do rzeźby terenu, wysokości.
Z polskiego opisu zgłoszenia wynalazku P. 402994 znane jest urządzenie do oprysków, zwłaszcza herbicydowych w sadach, wyposażone głowicę opryskową z osadzonymi w niej dyszami opryskowymi, mocowaną za pomocą wysięgnika do ramy wsporczej, osadzonej na ciągniku rolniczym. Wysięgnik osadzony jest na ramie wsporczej za pośrednictwem belki głównej, przy czym do ramy wsporczej ramię wysięgnika mocowane jest przesuwnie. Ramię wysięgnika połączone jest z jednym końcem zasadniczo poziomego siłownika hydraulicznego, który mocowany jest drugim końcem do belki głównej ramy wsporczej. Do tej belki głównej zamocowana jest pozioma belka nośna w postaci rury, w której umieszczone jest przesuwnie ramię wysięgnika zakończone trzpieniem, na którym umieszczone jest obrotowo ramię wsporcze głowicy opryskowej. Koniec belki głównej, w której osadzony jest wysięgnik wyposażony jest we wspornik belki, w którym osadzona jest obrotowo rolka. Naprzeciwko rolki ramię wspornika głowicy zaopatrzone jest w kątowy zderzak. Belka główna ramy wsporczej posiada dwa prostopadłe do niej wsporniki poziome zakończone wieszakami a w belce głównej osadzony jest trzpień
PL 228 841 B1 gwintowany zakończony z jednej strony uchem. Pionowe przemieszczanie urządzenia zapewniają pionowe prowadnice, w jakie zaopatrzona jest rama wsporcza oraz siłownik hydrauliczny pionowy.
Celem wynalazku jest opracowanie urządzenia do oprysków, zwłaszcza herbicydowych w sadach, usprawniającego proces nanoszenia herbicydów, mającego uproszczoną konstrukcję z zachowaniem wszystkich funkcji znanych urządzeń tego typu.
Urządzenie do oprysków, zwłaszcza herbicydowych w sadach, według wynalazku, wyposażone jest w głowicę opryskową z osadzonymi w niej dyszami opryskowymi, mocowaną za pomocą wysięgnika do ramy wsporczej. Rama wsporcza osadzona jest na ciągniku rolniczym i zawiera belkę główną i belkę wysięgnika. Do ramy wsporczej mocowane jest, przesuwnie w belce wysięgnika, ramię wysięgnika połączone z zasadniczo poziomym siłownikiem hydraulicznym zamocowanym do belki wysięgnika ramy wsporczej. Urządzenie charakteryzuje się tym, że do belki głównej ramy wsporczej zamocowany jest poprzecznie do niej wspornik poziomy, zaopatrzony w wspornik pionowy, połączone są zastrzałem, a pionowy wysięgnik posiada na swej górnej części ucho mocujące, przy czym belka główna ramy wsporczej posiada dwa wsporniki boczne z poziomymi sworzniami, rozmieszczone po obu stronach poprzecznej osi symetrii belki głównej ramy wsporczej.
Korzystnie jest, kiedy na zewnętrznym końcu ramienia wysięgnika znajduje się trzpień, na którym umieszczone jest obrotowo ramię wsporcze głowicy opryskowej, przy czym koniec belki wysięgnika, w której osadzony jest wysięgnik, wyposażony jest we wspornik belki, w którym osadzona jest obrotowo rolka a naprzeciwko rolki, ramię wsporcze głowicy opryskowej zaopatrzone jest w kątowy zderzak.
Korzystnie jest też, kiedy na zewnętrznym końcu ramienia wysięgnika znajduje się trzpień, na którym umieszczone jest obrotowo ramię wsporcze głowicy opryskowej, przy czym koniec belki głównej, w której osadzony jest wysięgnik, wyposażony jest we wspornik belki, w którym osadzona jest obrotowo rolka a naprzeciwko rolki ramię wsporcze głowicy opryskowej zaopatrzone jest w kształtowy zaczep.
Korzystnie jest również, kiedy poziomy wspornik ramy złożony jest z dwóch elementów poziomych a pionowy wysięgnik ramy, złożony jest z dwóch elementów pionowych.
Korzystnie jest także, kiedy rama wsporcza posiada dwie belki wysięgnika w postaci rury, umieszczone jedna za drugą, w których umieszczone są przesuwnie po przeciwnych stronach dwa wysięgniki.
Jest korzystnie, kiedy siłowniki hydrauliczne zasilane są z instalacji hydraulicznej ciągnika rolniczego.
Jest korzystnie również, kiedy na ramie wsporczej umieszczona jest centralka sterownicza układu hydraulicznego, ze sterownikiem układu regulacji położenia głowic opryskowych.
Przedmiot wynalazku przedstawiony jest w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 pokazuje urządzenie do oprysków w widoku perspektywicznym od tyłu z prawej strony, fig. 2 pokazuje urządzenie do oprysków w widoku z góry, fig. 3 pokazuje urządzenie do oprysków w widoku perspektywicznym z góry a fig. 4 pokazuje szczegóły mocowania głowicy opryskowej do belki wysięgnika.
Jak przedstawiono na rysunku na fig. 1, fig. 2, fig. 3 i fig. 4, w tym przykładzie realizacji wynalazku, urządzenie do oprysków, zwłaszcza herbicydowych w sadach, posiada ramę wsporczą 1 mocowaną do ciągnika rolniczego (niepokazanego). Do ramy wsporczej 1 zamocowana jest na wysięgniku 2 głowica opryskowa 3. Głowica opryskowa 3 wyposażona jest w szereg dysz opryskowych umieszczonych pod osłoną 4 głowicy opryskowej 3 i zasilanych ze zbiornika cieczy opryskowej, umieszczonego na ciągniku rolniczym, z którego ciecz opryskowa jest doprowadzana do dysz opryskowych w głowic y 3 z pomocą przewodów 21 w postaci węża z tworzywa sztucznego, który może być prowadzony w metalowych rurkach.
Do belki głównej 5 ramy wsporczej 1 urządzenia do oprysków zamocowana jest poziomo belka wysięgnika 6. Belka wysięgnika 6 ma postać rury o przekroju prostokątnym. W belce wysięgnika 6 osadzone jest przesuwnie ramię wysięgnika 2, które jest również w postaci rury o przekroju prostokątnym tak, że wymiary wewnętrzne otworu belki wysięgnika 6 w przekroju poprzecznym są nieznacznie większe od wymiarów zewnętrznych wysięgnika 2, co pozwala na przemieszczanie się wysięgnika 2 we wnętrzu belki wysięgnika 6 bez oporów, ale i bez zbędnego luzu.
Jak pokazano na fig. 1, fig. 2, fig. 3 i fig. 4, wysięgnik 2 osadzony jest w belce wysięgnika 6 mocowanej do belki głównej 5 ramy wsporczej 1. Do belki wysięgnika 6 mocowany jest siłownik hydrauliczny poziomy 7. Tłoczysko siłownika hydraulicznego poziomego 7 jest utwierdzone do końca ramienia wysięgnika 2 po stronie głowicy opryskowej 3.
Do belki głównej 5 ramy wsporczej 1 urządzenia do oprysków mocowane są dwie belki wysięgnika 6 tak, że jedna połączona jest z wysięgnikiem 2, wychodzącym na lewą stronę urządzenia a druga
PL 228 841 B1 belka wysięgnika 6 połączona jest z wysięgnikiem 2, wychodzącym na prawą stronę urządzenia. Oczywiste jest, że urządzenie może być zaopatrzone tylko w jedną głowicę opryskową 3, wychodzącą na wysięgniku 2 tylko z jednej, prawej lub lewej, strony urządzenia do oprysków.
Do belki głównej 5 ramy wsporczej 1 zamocowany jest poprzecznie do niej wspornik poziomy 8 i wspornik pionowy 9, których końce połączone są zastrzałem 10. Wspornik pionowy 9 posiada na swej górnej części ucho mocujące 11 a belka główna 5 ramy wsporczej 1 posiada dwa wsporniki boczne 12 z poziomymi sworzniami 13, rozmieszczone po obu stronach poprzecznej osi symetrii belki głównej 5 ramy wsporczej 1. Wsporniki boczne 12 mogą być osadzone na belce głównej 5 ruchomo, z możliwością blokowania w odpowiednim położeniu za pomocą śrub, jak to pokazano w tym przykładzie realizacji.
W tym przykładzie realizacji wynalazku wspornik poziomy 8 ramy 1 złożony jest z dwóch elementów poziomych a wspornik pionowy 9 ramy 1, złożony jest z dwóch elementów pionowych. Zastrzał 10 stanowią dwa profile zamknięte (niepokazane) o przekroju prostokątnym połączone wzmocnieniem w postaci płaskiego arkusza blachy.
Taka konstrukcja urządzenia do oprysków, zwłaszcza w sadach umożliwia mocowanie urządzenia do trzypunktowego układu zawieszenia ciągnika rolniczego (tak zwany TUZ) i to zarówno przedniego, jak i tylnego, oczywiście po dostosowaniu urządzenia. W pokazanym na fig. 1, fig. 2, fig. 3 i fig. 4 przykładzie realizacji pokazano urządzenie mocowane do przedniego trzypunktowego układu zawieszenia ciągnika rolniczego (TUZ). W rozwiązaniu według wynalazku ważne jest to, że urządzenie do oprysków może być zaopatrzone tylko w siłowniki hydrauliczne 7 poziome, pozwalające na wysuwania głowic opryskowych 3 tylko poziomo względem urządzenia, ponieważ pionowe ustawienie głowic opryskowych 3 względem powierzchni gruntu realizuje trzypunktowy układ zawieszenia (TUZ).
W tym przykładzie realizacji, urządzenie do oprysków jest zasilane z instalacji hydraulicznej ciągnika rolniczego, z którym współpracuje, ale oczywiście może mieć ono własną instalację, do której niezbędną energię dostarcza, na przykład, mechaniczna przystawka mocy ciągnika rolniczego.
Na zewnętrznym końcu ramienia wysięgnika 2 znajduje się trzpień 14, na którym umieszczone jest obrotowo ramię wsporcze 15 głowicy opryskowej 3, przy czym koniec belki wysięgnika 6, w której osadzony jest wysięgnik 2, wyposażony jest we wspornik belki 16, w którym osadzona jest obrotowo rolka 17. Naprzeciwko rolki 17 ramię wsporcze 15 głowicy opryskowej 3 zaopatrzone jest w kształtowy uchwyt 19. Kształtowy uchwyt 19 może być w innych przykładach realizacji, zastąpiony w kątowy zderzak, znany z polskiego zgłoszenia wynalazku P.402994. Zadaniem obu tych rozwiązań jest podnoszenie głowicy opryskowej 3 (lub głowic opryskowych 3) na czas transportu urządzenia do oprysków, na przykład do sadu.
Kiedy głowice opryskowe 3 są złożone, ich pozycja jest zasadniczo pionowa i jest to pozycja transportowa, kiedy to wymiary poprzeczne urządzenia do oprysków są najmniejsze. Pionową pozycję głowicy opryskowej 3 wymusza kształtowy zaczep 19 współpracujący z rolką 17. W innych wykonaniach może to być kątowy zderzak (niepokazany).
Instalacja hydrauliczna zaopatrzona jest w centralkę sterowniczą (niepokazaną), której elementy wykonawcze zapewniają dostarczanie oleju hydraulicznego pod ciśnieniem do odpowiednich siłowników, zgodnie z przewidzianym zadaniem. Centralka sterownicza połączona jest ze, sterowanym przez obsługującego, układem regulacji, który jest umieszczony w ciągniku rolniczym w miejscu łatwo dostępnym dla obsługującego i połączony z centralką sterowniczą elastycznie.
W innych przykładach realizacji centralka może być umieszczona w kabinie ciągnika rolniczego.
W momencie, kiedy przystępuje się do prac w sadzie należy odpowiednio ustawić głowice opryskowe w zależności od szerokości międzyrzędzia oraz ukształtowania terenu. Obsługujący urządzenie uruchamia siłowniki hydrauliczne 7, które można uruchomić niezależnie od siebie. Siłownik hydrauliczny 7 powoduje wysuwanie wysięgnika 2 z głowicą opryskową 3 z belki wysięgnika 6 a następnie kształtowy uchwyt 19 odsuwa się od rolki 17, która jest nieruchomo związana z belką wysięgnika 6. Powoduje to odchylanie głowicy opryskowej 3 od pozycji pionowej do pozycji poziomej pod wpływem siły grawitacji z jednoczesnym prowadzeniem i kontrolą wychylania głowicy opryskowej 3 przez kształtowy uchwyt 19. Po osiągnięciu pozycji poziomej, głowica opryskowa 3 jest wysuwana na wysięgniku 2 z belki wysięgnika 6. Kiedy głowica opryskowa 3 ma być złożona, siłownik hydrauliczny 7 ciągnie wysięgnik 2 w kierunku belki wysięgnika 6 aż do momentu, kiedy kształtowy uchwyt 19 oprze się o rolkę 17. W tym momencie następuje podniesienie głowicy opryskowej 3 wymuszone przez mechaniczne oddziaływanie kształtowego uchwytu 19 na ramieniu wsporczym 15 i rolki 17 na wsporniku belki 16.
PL 228 841 B1

Claims (7)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do oprysków, zwłaszcza herbicydowych w sadach wyposażone w głowicę opryskową z osadzonymi w niej dyszami opryskowymi, mocowaną za pomocą wysięgnika do ramy wsporczej, zawierającej belkę główną i belkę wysięgnika, osadzonej na ciągniku rolniczym, przy czym do ramy wsporczej mocowane jest, przesuwnie w belce wysięgnika, ramię wysięgnika połączone z zasadniczo poziomym siłownikiem hydraulicznym zamocowanym do belki wysięgnika ramy wsporczej, znamienne tym, że do belki głównej (5) ramy wsporczej (1) zamocowany jest poprzecznie do niej wspornik poziomy (8), zaopatrzony w wspornik pionowy (9), połączone zastrzałem (10) a wspornik pionowy (9) posiada na swej górnej części ucho mocujące (11), przy czym belka główna (5) ramy wsporczej (1) posiada dwa wsporniki boczne (12) z poziomymi sworzniami (13), rozmieszczone po obu stronach poprzecznej osi symetrii belki głównej (5) ramy wsporczej (1).
  2. 2. Urządzenie, według zastrz. 1, znamienne tym, że na zewnętrznym końcu ramienia wysięgnika (2) znajduje się trzpień (14), na którym umieszczone jest obrotowo ramię wsporcze (15) głowicy opryskowej (3), przy czym koniec belki wysięgnika (6), w której osadzony jest wysięgnik (2), wyposażony jest we wspornik belki (16), w którym osadzona jest obrotowo rolka (17) a naprzeciwko rolki (17) ramię wsporcze (15) głowicy opryskowej (3) zaopatrzone jest w kątowy zderzak.
  3. 3. Urządzenie, według zastrz. 1, znamienne tym, że na zewnętrznym końcu ramienia wysięgnika (2) znajduje się trzpień (14), na którym umieszczone jest obrotowo ramię wsporcze (15) głowicy opryskowej (3), przy czym koniec belki wysięgnika (6), w której osadzony jest wysięgnik (2), wyposażony jest we wspornik belki (16), w którym osadzona jest obrotowo rolka (17) a naprzeciwko rolki (17) ramię wsporcze (15) głowicy opryskowej (3) zaopatrzone jest w kształtowy zaczep (19).
  4. 4. Urządzenie, według zastrz. 1, znamienne tym, że wspornik poziomy (8) ramy (1) złożony jest z dwóch elementów poziomych a wspornik pionowy (9) ramy (1), złożony jest z dwóch elementów pionowych.
  5. 5. Urządzenie, według zastrz. 1, znamienne tym, że rama wsporcza (1) posiada dwie belki wysięgnika (6) w postaci rury, umieszczone jedna za drugą, w których umieszczone są przesuwnie po przeciwnych stronach dwa wysięgniki (2).
  6. 6. Urządzenie, według zastrz. 1, znamienne tym, że siłowniki hydrauliczne (7) zasilane są z instalacji hydraulicznej ciągnika rolniczego.
  7. 7. Urządzenie, według zastrz. 1, znamienne tym, że na ramie wsporczej (1) umieszczona jest centralka sterownicza układu hydraulicznego, ze sterownikiem układu regulacji położenia głowic opryskowych (3).
PL412602A 2015-06-05 2015-06-05 Urządzenie do oprysków, zwłaszcza herbicydowych w sadach PL228841B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL412602A PL228841B1 (pl) 2015-06-05 2015-06-05 Urządzenie do oprysków, zwłaszcza herbicydowych w sadach

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL412602A PL228841B1 (pl) 2015-06-05 2015-06-05 Urządzenie do oprysków, zwłaszcza herbicydowych w sadach

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL412602A1 PL412602A1 (pl) 2016-12-19
PL228841B1 true PL228841B1 (pl) 2018-05-30

Family

ID=57542444

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL412602A PL228841B1 (pl) 2015-06-05 2015-06-05 Urządzenie do oprysków, zwłaszcza herbicydowych w sadach

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL228841B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL412602A1 (pl) 2016-12-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10448571B1 (en) Universal vineyard tillage and spray carrier
US5335856A (en) Air boom sprayer trailer hitch and suspension
US4946102A (en) Spraying apparatus
EP0986954A1 (en) Agriculture/Viticulture sprayer
US4019278A (en) Device for the application of chemicals to field crops and/or other plant concentrations
RU2009103012A (ru) Сельскохозяйственная машина для уборки зеленых кормов
US5326030A (en) Method and apparatus for crop spraying
US3223330A (en) Spray boom leveler apparatus
US5524712A (en) Frame for agricultural cultivator
US5012608A (en) Spray boom
AU2016204514A1 (en) Boom arm system for spraying chemicals on agricultural row crops
DK2524583T3 (en) Semi-mounted plow with wheels and adjustable working width
US5398874A (en) Crop sprayer having crop row and between crop row chemical application
US20210195886A1 (en) Adjustable length parallel linkage for agricultural sprayer boom
PL228841B1 (pl) Urządzenie do oprysków, zwłaszcza herbicydowych w sadach
DE9306732U1 (de) Vorrichtung zur gezielten und wassersparenden Bewässerung von im Abstand angeordneten Bäumen und Pflanzen
US3038665A (en) Tractor attached spray apparatus
KR20110024213A (ko) 농약 살포기
CA2509971C (en) Agricultural, forestry and horticultural machine
PL221816B1 (pl) Urządzenie do oprysków, zwłaszcza herbicydowych w sadach
RU2403987C1 (ru) Опрыскиватель
PL221765B1 (pl) Urządzenie do oprysków, zwłaszcza herbicydowych w sadach z układem zasilania cieczą opryskową
KR101920690B1 (ko) 농작물 유체 공급장치
US3986298A (en) Spray device
PL221766B1 (pl) Podpora montażowa urządzenia do oprysków