PL228412B1 - Sposób i układ sterowania odczuwalna jakoscia powietrza w pomieszczeniach - Google Patents

Sposób i układ sterowania odczuwalna jakoscia powietrza w pomieszczeniach

Info

Publication number
PL228412B1
PL228412B1 PL416171A PL41617116A PL228412B1 PL 228412 B1 PL228412 B1 PL 228412B1 PL 416171 A PL416171 A PL 416171A PL 41617116 A PL41617116 A PL 41617116A PL 228412 B1 PL228412 B1 PL 228412B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
concentration
air
room
range
quality
Prior art date
Application number
PL416171A
Other languages
English (en)
Other versions
PL416171A1 (pl
Inventor
Bernard Połednik
Łukasz Guz
Rudolf Burek
Original Assignee
Lubelska Polt
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lubelska Polt filed Critical Lubelska Polt
Priority to PL416171A priority Critical patent/PL228412B1/pl
Publication of PL416171A1 publication Critical patent/PL416171A1/pl
Publication of PL228412B1 publication Critical patent/PL228412B1/pl

Links

Landscapes

  • Ventilation (AREA)
  • Air Conditioning Control Device (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób i układ sterowania odczuwalną jakością powietrza w pomieszczeniach, zwłaszcza przeznaczonych do stałego przebywania ludzi.
Dotychczas znane są sposoby i układy sterowania odczuwalną jakością powietrza w pomieszczeniach, które polegają na tym, że mierzy się parametry termiczne lub stężenia zanieczyszczeń obecnych w powietrzu wewnętrznym. Otrzymane wyniki porównuje się z ich dopuszczalnymi wartościami granicznymi i na tej podstawie doprowadza się odpowiednią ilość świeżego powietrza zewnętrznego do pomieszczenia.
W opisie zgłoszenia patentowego US 5394934 przedstawiony jest sposób sterowania jakością powietrza wewnętrznego polegający na dostarczaniu świeżego powietrza do wyodrębnionych stref budynku w zależności od wartości stężenia co najmniej dwóch zanieczyszczeń mających wpływ na jakość powietrza w rozpatrywanych strefach budynku.
W opisie patentowym US 6711470 przedstawiony jest sposób oraz urządzenie do monitorowania i regulacji stężenia zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach, które polegają na tym, że za pomocą zestawu czujników mierzy się stężenie reprezentatywnych zanieczyszczeń w powietrzu wewnętrznym lub dodatkowo w powietrzu zewnętrznym i recyrkulacyjnym. Gdy stężenia poszczególnych zanieczyszczeń w powietrzu wewnętrznym przekraczają dopuszczalne poziomy wówczas do pomieszczenia doprowadzana jest zwiększona ilość świeżego powietrza. W przedstawionym rozwiązaniu jakość powietrza wewnętrznego jest niewłaściwie określana. Brane są pod uwagę tylko stężenia zanieczyszczeń w powietrzu wewnętrznym. Nie uwzględniane są decydujące o jakości tego powietrza interakcje pomiędzy fizycznymi, chemicznymi i biologicznymi zanieczyszczeniami obecnymi w pomieszczeniu.
W opisie zgłoszenia patentowego US 20150202565 przedstawiony jest system oczyszczania powietrza w pomieszczeniach, którego zadaniem jest eliminowanie między innymi zapachowych związków chemicznych mających istotny wpływ na odczuwalną jakość powietrza wewnętrznego. Opisany system wyposażony jest w czujniki toksycznych i zapachowych związków chemicznych oraz absorber tych związków, a także aktywny rejestrator danych i urządzenie sterujące. Użytkownicy pomieszczenia przez Internet mogą być powiadamiani o aktualnym poziomie zanieczyszczeń, w tym stężeniu odorantów w powietrzu wewnętrznym o przekroczeniach dopuszczalnych poziomów. Mogą oni używając mobilnych urządzeń komunikacji np. smartfonów przesyłać sygnały do urządzenia sterującego oczyszczaniem powietrza w pomieszczeniu.
Celem wynalazku jest efektywne sterowanie odczuwalną jakością powietrza w pomieszczeniach, zwłaszcza w wentylowanych mechanicznie lub klimatyzowanych pomieszczeniach.
Istotą sposobu sterowania odczuwalną jakością powietrza w pomieszczeniach według wynalazku jest to, że za pomocą zestawu czujników do pomiaru temperatury, wilgotności i prędkości przepływu powietrza, stężenia organicznych związków, stężenia aerozoli i bioaerozoli oraz stężenia CO2 umieszczonych wewnątrz pomieszczenia mierzy się parametry termiczne powietrza - temperaturę w zakresie od 0 do 40°C, wilgotność względną w zakresie od 10 do 90% i prędkość przepływu powietrza w zakresie od 0 do 0,5 m/s oraz mierzy się stężenie organicznych związków w zakresie od 0 do 500 pg/m3, a także mierzy się stężenie aerozoli i bioaerozoli w zakresie od 0 do 2000 pg/m3 oraz stężenie CO2 w zakresie od 350 do 5000 ppm. Uzyskane wyniki pomiarów przelicza się w module przeliczającym i określa się odczuwalną jakość powietrza w pomieszczeniu w decypolach. W module sterującym porównuje się otrzymaną odczuwalną jakość powietrza w pomieszczeniu z wartością zadaną i generuje się sygnał sterujący, który wysyła się do urządzenia nastawiającego ilość oraz parametry termiczne powietrza wentylacyjnego doprowadzanego do pomieszczenia. Korzystnie, uzyskane wyniki pomiarów przelicza się w module przeliczającym za pomocą programu komputerowego.
Istotą układu sterowania odczuwalną jakością powietrza w pomieszczeniach według wynalazku zawierającego zestaw czujników do pomiaru temperatury, wilgotności i prędkości przepływu powietrza, stężenia organicznych związków, stężenia aerozoli i bioaerozoli oraz stężenia CO2, a także moduł przeliczający, moduł sterujący i urządzenie nastawiające jest to, że wewnątrz pomieszczenia znajduje się zestaw czujników do pomiaru temperatury, wilgotności i prędkości przepływu powietrza, stężenia organicznych związków, stężenia aerozoli i bioaerozoli oraz stężenia CO2. Czujniki te połączone są z modułem przeliczającym, połączonym z modułem sterującym, zaś moduł sterujący połączony jest z urządzeniem nastawiającym ilość oraz parametry termiczne powietrza wentylacyjnego doprowadzanego do pomieszczenia.
PL 228 412 B1
Rozwiązanie według wynalazku jest szczególnie korzystne w obiektach użyteczności publicznej i w pomieszczeniach dydaktycznych, w których jakość powietrza wewnętrznego ma wpływ na samopoczucie, zdrowie i wydajność pracy relatywnie dużej liczby użytkowników.
Wynalazek został przedstawiony w przykładzie wykonania na schematycznym rysunku.
Wewnątrz pomieszczenia 1 znajduje się zestaw czujników 2 do pomiaru temperatury, wilgotności i prędkości przepływu powietrza, stężenia organicznych związków, stężenia aerozoli i bioaerozoli oraz stężenia CO2, które połączone są z modułem 3 przeliczającym, połączonym z modułem 4 sterującym, zaś moduł 4 sterujący połączony jest z urządzeniem 5 nastawiającym ilość oraz parametry termiczne powietrza wentylacyjnego doprowadzanego do pomieszczenia 1.
P r z y k ł a d 1
W wentylowanej mechanicznie auli o kubaturze 1200 m3, którą wentylowano z wydajnością 3600 m3/h i wewnątrz której przebywało pięćdziesięciu użytkowników, za pomocą zestawu czujników 2 do pomiaru temperatury, wilgotności i prędkości przepływu powietrza, stężenia organicznych związków, stężenia aerozoli i bioaerozoli oraz stężenia CO2 zmierzono temperaturę wynoszącą 26°C, wilgotność względną 50%, prędkość przepływu powietrza 0,05 m/s, stężenie organicznych związków 150 pg/m3, stężenie aerozoli i bioaerozoli 200 pg/m3 oraz stężenie CO2 wynoszące 1000 ppm. Uzyskane wyniki przeliczono w module 3 przeliczającym za pomocą programu komputerowego i określono aktualną odczuwalną jakość powietrza w auli wynoszącą pięć decypoli. W module 4 sterującym porównano otrzymaną odczuwalną jakość powietrza z graniczną wartością zadaną równą trzy decypole i wygenerowano sygnał do urządzenia 5 nastawiającego ilość oraz parametry termiczne powietrza wentylacyjnego doprowadzanego do auli, które składało się z wentylatora z regulowaną prędkością obrotową, nagrzewnicy i nawilżacza powietrza. Automatycznie zwiększono strumień powietrza wentylacyjnego do 5000 m3/h oraz zmniejszono jego temperaturę o 2°C i wilgotność względną o 10%. W auli uzyskano akceptowalną jakość powietrza.
P r z y k ł a d 2
W wentylowanej mechanicznie auli o kubaturze 1200 m3, którą wentylowano z wydajnością 7000 m3/h i wewnątrz której przebywało stu użytkowników, za pomocą zestawu czujników 2 do pomiaru temperatury, wilgotności i prędkości przepływu powietrza, stężenia organicznych związków, stężenia aerozoli i bioaerozoli oraz stężenia CO2 zmierzono temperaturę wynoszącą 18°C, wilgotność względną 40%, prędkość przepływu powietrza 0,2 m/s, stężenie organicznych związków 40 pg/m3, stężenie aerozoli i bioaerozoli 80 pg/m3 oraz stężenie CO2 wynoszące 600 ppm. Uzyskane wyniki przeliczono w module 3 przeliczającym za pomocą programu komputerowego i określono aktualną odczuwalną jakość powietrza w auli wynoszącą jeden decypol. W module 4 sterującym porównano otrzymaną odczuwalną jakość powietrza z graniczną wartością zadaną równą trzy decypole i wygenerowano sygnał do urządzenia nastawiającego ilość oraz parametry termiczne powietrza wentylacyjnego doprowadzanego do auli, które składało się z wentylatora z regulowaną prędkością obrotową, nagrzewnicy i nawilżacza powietrza. Automatycznie zmniejszono strumień powietrza wentylacyjnego do 5600 m3/h oraz zwiększono jego temperaturę o 2°C i wilgotność względną o 10%. W auli zachowano akceptowalną jakość powietrza.
Wykaz oznaczeń
- pomieszczenie,
- zestaw czujników do pomiaru temperatury, wilgotności i prędkości przepływu powietrza, stężenia organicznych związków, stężenia aerozoli i bioaerozoli oraz stężenia CO2.
- moduł przeliczający.
- moduł sterujący.
- urządzenie nastawiające ilość oraz parametry termiczne powietrza wentylacyjnego.

Claims (3)

1. Sposób sterowania odczuwalną jakością powietrza w pomieszczeniach, znamienny tym, że za pomocą zestawu czujników (2) do pomiaru temperatury, wilgotności i prędkości przepływu powietrza, stężenia organicznych związków, stężenia aerozoli i bioaerozoli oraz stężenia CO2 umieszczonych wewnątrz pomieszczenia (1) mierzy się parametry termiczne powietrza - temperaturę w zakresie od 0 do 40°C, wilgotność względną w zakresie od 10 do 90% i prędkość
PL228 412 Β1 przepływu powietrza w zakresie od 0 do 0,5 m/s oraz mierzy się stężenie organicznych związków w zakresie od 0 do 500 μg/m3, a także mierzy się stężenie aerozoli i bioaerozoli w zakresie od 0 do 2000 μg/m3 oraz stężenie CO2 w zakresie od 350 do 5000 ppm, a następnie uzyskane wyniki pomiarów przelicza się w module (3) przeliczającym i określa się odczuwalną jakość powietrza w pomieszczeniu (1) w decypolach, po czym w module (4) sterującym porównuje się otrzymaną odczuwalną jakość powietrza w pomieszczeniu (1) zwartością zadaną i generuje się sygnał sterujący, który wysyła się do urządzenia (5) nastawiającego ilość oraz parametry termiczne powietrza wentylacyjnego doprowadzanego do pomieszczenia (1).
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że uzyskane wyniki pomiarów przelicza się w module (3) przeliczającym za pomocą programu komputerowego.
3. Układ sterowania odczuwalną jakością powietrza w pomieszczeniach zawierający zestaw czujników do pomiaru temperatury, wilgotności i prędkości przepływu powietrza, stężenia organicznych związków, stężenia aerozoli i bioaerozoli oraz stężenia CO2, a także moduł przeliczający, moduł sterujący i urządzenie nastawiające, znamienny tym, że wewnątrz pomieszczenia (1) znajduje się zestaw czujników (2) do pomiaru temperatury, wilgotności i prędkości przepływu powietrza, stężenia organicznych związków, stężenia aerozoli i bioaerozoli oraz stężenia CO2, które połączone są z modułem (3) przeliczającym, połączonym z modułem (4) sterującym, zaś moduł (4) sterujący połączony jest z urządzeniem (5) nastawiającym ilość oraz parametry termiczne powietrza wentylacyjnego doprowadzanego do pomieszczenia (1).
PL416171A 2016-02-18 2016-02-18 Sposób i układ sterowania odczuwalna jakoscia powietrza w pomieszczeniach PL228412B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL416171A PL228412B1 (pl) 2016-02-18 2016-02-18 Sposób i układ sterowania odczuwalna jakoscia powietrza w pomieszczeniach

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL416171A PL228412B1 (pl) 2016-02-18 2016-02-18 Sposób i układ sterowania odczuwalna jakoscia powietrza w pomieszczeniach

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL416171A1 PL416171A1 (pl) 2017-08-28
PL228412B1 true PL228412B1 (pl) 2018-03-30

Family

ID=59684482

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL416171A PL228412B1 (pl) 2016-02-18 2016-02-18 Sposób i układ sterowania odczuwalna jakoscia powietrza w pomieszczeniach

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL228412B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL416171A1 (pl) 2017-08-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN101208563B (zh) 具有公共传感器以提供用于监控和建筑物控制的混合空气质量参数信息的多点空气采样系统
RU2017125832A (ru) Устройство и способ управления качеством воздуха в помещении
Sun et al. Indoor air pollution and human perception in public buildings in Tianjin, China
RU2017121225A (ru) Система и способ управления внутренней вентиляцией
CN105222289A (zh) 一种空调设备及其过滤网清洗自动提醒方法
Kim et al. Wireless monitoring of indoor air quality by a sensor network
ATE407334T1 (de) Bedarfsgesteuertes lüftungssystem mit zentraler luftqualitätsmessung und verfahren dafür
Hult et al. Formaldehyde transfer in residential energy recovery ventilators
KR20160076782A (ko) 사물인터넷 기반의 실내 환경 개선용 단말장치
PL228412B1 (pl) Sposób i układ sterowania odczuwalna jakoscia powietrza w pomieszczeniach
PL228414B1 (pl) Sposób i układ do poprawy odczuwalnej jakosci powietrza w pomieszczeniach
Szczepanik-Ścisło et al. Indoor air quality modelling and measurements of a studio apartment with a mechanical exhaust system
KR20130115724A (ko) 바닥 마감재료의 환경성능 평가장치
US20230003410A1 (en) Method of measuring the health of a house
Raczkowski et al. Assessment of perceived air quality for selected flat in the residential building
Cho et al. Analysis of Indoor Air Quality in vulnerable facilities according to building characteristics
Sheng et al. Analysis of comfortable environment in the classroom with humidification and ventilation in winter
Harun et al. A case study on indoor comfort of lecture rooms in university buildings
Bhatia HVAC–Guide to Demand Control Ventilation
PL425387A1 (pl) Układ i sposób oczyszczania i nawilżania powietrza
PL229090B1 (pl) Sposób poprawy jakości powietrza wewnętrznego
Maragkidou Exposure to coarse particles and floor dust biological and chemical contamination inside Jordanian indoor environments
Taemthong et al. Improving indoor air quality in university buildings in Thailand
Volkov Studying the issue of combating the decline in cognitive functions by controlling the parameters of the microclimate
Isaksson et al. Feed-forward Control of Indoor Climate in Office Buildings. A measurement study to indicate internal heat and emissions generated by hymans.