PL227657B1 - Sposób pomiaru parametrów sygnału analogowego oraz urządzenie do pomiaru parametrów sygnału analogowego - Google Patents

Sposób pomiaru parametrów sygnału analogowego oraz urządzenie do pomiaru parametrów sygnału analogowego Download PDF

Info

Publication number
PL227657B1
PL227657B1 PL405182A PL40518213A PL227657B1 PL 227657 B1 PL227657 B1 PL 227657B1 PL 405182 A PL405182 A PL 405182A PL 40518213 A PL40518213 A PL 40518213A PL 227657 B1 PL227657 B1 PL 227657B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
signal
thresholds
analog signal
time
delay
Prior art date
Application number
PL405182A
Other languages
English (en)
Other versions
PL405182A1 (pl
Inventor
Marek Pałka
Paweł MOSKAL
Paweł Moskal
Original Assignee
Univ Jagiellonski
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ Jagiellonski filed Critical Univ Jagiellonski
Priority to PL405182A priority Critical patent/PL227657B1/pl
Priority to US14/915,268 priority patent/US9804206B2/en
Priority to PCT/EP2014/068367 priority patent/WO2015028600A1/en
Publication of PL405182A1 publication Critical patent/PL405182A1/pl
Publication of PL227657B1 publication Critical patent/PL227657B1/pl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01RMEASURING ELECTRIC VARIABLES; MEASURING MAGNETIC VARIABLES
    • G01R19/00Arrangements for measuring currents or voltages or for indicating presence or sign thereof
    • G01R19/175Indicating the instants of passage of current or voltage through a given value, e.g. passage through zero
    • GPHYSICS
    • G04HOROLOGY
    • G04FTIME-INTERVAL MEASURING
    • G04F10/00Apparatus for measuring unknown time intervals by electric means
    • G04F10/005Time-to-digital converters [TDC]
    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01TMEASUREMENT OF NUCLEAR OR X-RADIATION
    • G01T1/00Measuring X-radiation, gamma radiation, corpuscular radiation, or cosmic radiation
    • G01T1/29Measurement performed on radiation beams, e.g. position or section of the beam; Measurement of spatial distribution of radiation
    • G01T1/2914Measurement of spatial distribution of radiation
    • G01T1/2985In depth localisation, e.g. using positron emitters; Tomographic imaging (longitudinal and transverse section imaging; apparatus for radiation diagnosis sequentially in different planes, steroscopic radiation diagnosis)
    • GPHYSICS
    • G06COMPUTING; CALCULATING OR COUNTING
    • G06FELECTRIC DIGITAL DATA PROCESSING
    • G06F1/00Details not covered by groups G06F3/00 - G06F13/00 and G06F21/00
    • GPHYSICS
    • G06COMPUTING; CALCULATING OR COUNTING
    • G06FELECTRIC DIGITAL DATA PROCESSING
    • G06F2101/00Indexing scheme relating to the type of digital function generated
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01LSEMICONDUCTOR DEVICES NOT COVERED BY CLASS H10
    • H01L21/00Processes or apparatus adapted for the manufacture or treatment of semiconductor or solid state devices or of parts thereof

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • High Energy & Nuclear Physics (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Spectroscopy & Molecular Physics (AREA)
  • Nuclear Medicine (AREA)
  • Measurement Of Current Or Voltage (AREA)
  • Analogue/Digital Conversion (AREA)
  • Measurement Of Radiation (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób pomiaru parametrów sygnału analogowego oraz urządzenie do pomiarów parametrów sygnału analogowego. Wynalazek ma zastosowanie zwłaszcza do pomiaru sygnałów elektrycznych z konwerterów w tomografach typu TOF-PET, gdzie jest wymagana wysoka dokładność pomiaru czasu.
Obrazy wnętrza organizmów można uzyskiwać wykorzystując różnego rodzaju techniki tom ograficzne, w których dokonuje się rejestracji i pomiaru promieniowania z tkanek organizmu oraz przetwarza się uzyskane dane na obraz.
Jedną z technik tomograficznych jest pozytonowa tomografia emisyjna (ang. Positron Emission Tomography, PET), która polega na określeniu przestrzennego rozkładu wybranej substancji w ciele, oraz umożliwia odnotowanie zmian stężenia tej substancji w czasie, co pozwala ustalić szybkość m etabolizmu poszczególnych komórek tkankowych.
Wybraną substancję stanowi radiofarmaceutyk, który podaje się pacjentowi na krótko przed wykonaniem obrazowania PET. Radiofarmaceutyk, nazywany także znacznikiem izotopowym, jest substancją chemiczną, w której przynajmniej jeden atom zastąpiono izotopem promieniotwórczym, przykładowo C, O, N, F, który dobiera się tak, aby uległ rozpadowi promieniotwórczemu z wyemitowaniem pozytonu (antyelektronu). Pozyton zostaje wyemitowany z jądra atomowego i przenika do przestrzeni tkankowej pacjenta, gdzie ulega anihilacji z elektronem - obecnym w organizmie pacjenta.
Zjawisko anihilacji pozytonu i elektronu - będące podstawą obrazowania w technice PET, polega na zamianie masy tych cząstek w energię, która zostaje wyemitowana w postaci fotonów anihilacyjnych, każdy o energii równej 511 keV. W wyniku pojedynczego zjawiska anihilacji powstają najczęściej dwa fotony, które zgodnie z zasadą zachowania pędu rozbiegają się w przeciwnych kierunkach pod kątem 180° w układzie spoczynkowym pozytonu i elektronu, przy czym tor ruchu fotonów tworzący linię prostą określa się jako tzw. linię odpowiedzi (z ang. Line of Response - LOR). Strumień powstających w opisanym procesie fotonów nosi nazwę promieniowania gamma, a każdy foton określa się mianem kwantu gamma - dla podkreślenia jądrowego pochodzenia tego promieniowania. Powstałe kwanty gamma mają zdolność przenikania przez materię - w tym tkanki organizmów żywych - co pozwala na ich detekcję w pewnej odległości od pacjenta. Proces anihilacji pozytonu i elektronu n astępuje zazwyczaj w odległości kilku milimetrów od miejsca rozpadu znacznika promieniotwórczego. Ten fakt stanowi naturalne ograniczenie ostrości obrazu w technice PET do kilku milimetrów.
W skład tomografu PET wchodzą urządzenia detekcyjne, wykrywające promieniowanie gamma oraz elektronika i oprogramowanie umożliwiające określenie miejsca anihilacji-pozytonu w ciele na podstawie miejsca i czasu detekcji danej pary kwantów gamma. Detektory promieniowania ułożone są zwykle w warstwy tworzące pierścień wokół pacjenta i składają się zasadniczo z materiału scyntylacyjnego nieorganicznego. Kwant gamma wpada do scyntylatora, który pochłania jego energię, a następnie wypromieniowuje ją w postaci światła (strumienia fotonów). Mechanizm pochłaniania energii promieniowania gamma przez scyntylator może zachodzić zasadniczo na dwa sposoby: poprzez efekt Comptona lub w wyniku zjawiska fotoelektrycznego, przy czym w stosowanych w technice PET tomografach, w celach obliczeniowych bierze się pod uwagę tylko efekt fotoelektryczny. Stąd przyjmuje się, że liczba fotonów wytworzonych w materiale scyntylatora jest proporcjonalna do energii kwantu gamma zdeponowanej w tym scyntylatorze.
Gdy dwa anihilacyjne kwanty gamma zostaną zarejestrowane przez parę detektorów w odstępie czasu nie większym niż kilka nanosekund czyli w tzw. koincydencji, można zlokalizować punkt anihilacji - który będzie znajdować się na linii odpowiedzi LOR - czyli na linii łączącej środki detektorów lub pomiędzy punktami w scyntylatorach paskowych, w których kwanty gamma zdeponowały energię. Współrzędne miejsca anihilacji uzyskuje się na podstawie różnicy czasów pomiędzy dotarciem kwantów gamma do detektorów leżących na dwóch końcach linii LOR. W literaturze technikę tę nazywa się metodą czasu przelotu TOF (z ang. Time of Flight), a tomografy PET wykorzystujące pomiar czasu nazywane są odpowiednio TOF-PET. Do zastosowania tej techniki wymagane są czasowe zdolności rozdzielcze scyntylatora rzędu kilkuset pikosekund.
Impulsy świetlne ze scyntylatora mogą być zamieniane na impulsy elektryczne z wykorzystaniem fotopowielaczy lub fotodiod. Sygnały elektryczne z konwerterów niosą informacje o miejscu i czasie zarejestrowania kwantów anihilacyjnych oraz energii przez nie zdeponowanej.
Podstawowymi elementami układu przetwarzającego sygnały w detektorach promieniowania są dyskryminatory stało-poziomowe (ang. Leading Edge Discriminator) i dyskryminatory stało-frakcyjne
PL 227 657 B1 (ang. Constant Fraction Discriminator), które w połączeniu z konwerterami cyfrowymi TDC (ang. Timeto-Digital Converter) umożliwiają pomiar czasu, w którym sygnały elektryczne z tych detektorów przekraczają zadane napięcie odniesienie lub zadaną frakcję amplitudy sygnału. Dyskryminatory takie zbudowane są na bazie standardowych elementów elektronicznych i składają się między innymi ze źródła prądowego, przedwzmacniacza prądowego, komparatora, układu kształtowania, kondensatorów, oporników, diod, tranzystorów i linii transmisyjnych. Jeśli sygnał z detektora jest większy niż n apięcie progowe ustawione na dyskryminatorze, to na wyjściu dyskryminatora pojawia się sygnał logiczny niosący informacje o czasie zarejestrowania kwantu gamma. Ładunek mierzony jest natomiast za pomocą konwerterów ADC (ang. Analog-to-Digital Converter).
Rozdzielczości czasowe w przypadku dyskryminatorów stało-poziomowych i stało-frakcyjnych są ograniczone zależnością odpowiedzi tych dyskryminatorów od kształtu sygnałów, a w przypadku dyskryminatorów stało-poziomowych - także od amplitudy sygnałów wejściowych. Czas wyznaczany przy użyciu dyskryminatorów stało-poziomowych, ze względu na tzw. efekt chodzenia (ang. Time Walk) zmienia się wraz z amplitudą sygnału. Efekt ten może być do pewnego stopnia korygowany, jeśli jednocześnie mierzony jest ładunek lub amplituda sygnału. Natomiast w przypadku dyskryminatorów stało- frakcyjnych czas, w którym sygnał przekracza ustaloną frakcję amplitudy, zasadniczo nie zależy od amplitudy, ale zmienia się w zależności od kształtu sygnału (czyli rozkładu liczby fotonów w funkcji czasu). Wariacje kształtów i amplitud sygnałów są tym większe im większy jest scyntylator.
Sygnały logiczne z dyskryminatorów są przetwarzane przez system wyzwalania, w którym podlegają one ciągowi operacji logicznych. Wynikiem tych operacji jest sygnał logiczny niosący informacje o tym, czy zarejestrowane zdarzenie powinno podlegać dalszej obróbce elektronicznej. Ciągi operacji logicznych dobierane są w zależności od rodzaju detektorów, konfiguracji modułów oraz częstości rejestrowanych zdarzeń i ich głównym celem jest odrzucenie sygnałów nieprzydatnych przy rekonstrukcji obrazu, a tym samym zminimalizowanie czasu martwego systemu akwizycji, a także czasu koniecznego do obróbki danych i rekonstrukcji obrazu.
W publikacjach zgłoszeń patentowych WO2011/008119 oraz WO2011008118 opisano różne aspekty związane z tomografami PET, które mogą mieć istotne znaczenie dla zrozumienia niniejszego opisu, a w szczególności sposób wyznaczania miejsca jonizacji na podstawie rozkładu czasu lub amplitud sygnałów mierzonych w różnych miejscach wokół scyntylatora. Rozwiązania opisane w powyższych publikacjach patentowych bazują na pomiarze czasu dotarcia impulsów świetlnych do brzegów detektora.
Celowym byłoby opracowanie sposobu badania parametrów sygnału analogowego oraz urządzenia do badania parametrów sygnału analogowego, który pozwala na osiągnięcie wysokiej dokładności pomiaru czasu nadejścia impulsów elektrycznych, korzystnie z dokładnością kilkudziesięciu pikosekund, niezależnie od ich kształtu i amplitudy, który jednocześnie charakteryzowałby się znacząco mniejszym poborem mocy niż znane w stanie techniki dyskryminatory oraz łączyłby w sobie rolę dyskryminatora analogowego i przetwornika cyfrowego. Ponadto, jako dyskryminator łączyłby w sobie rolę dyskryminatora stało-poziomowego i stało-frakcyjnego.
Przedmiotem wynalazku jest sposób pomiaru parametrów sygnału analogowego, w którym to sposobie określa się parametry czasowe przejścia sygnału analogowego (S) przez progi o uprzednio określonym poziomie napięć (VA, VB, VC, VD). Sposób charakteryzuje się tym, że powiela się sygnał analogowy (S) na sygnały pośrednie (SA, SB, SC, SD) w liczbie odpowiadającej liczbie przyjętych uprzednio progów (VA, VB, VC, VD). Zapewnia się układ FPGA wyposażony w bufory różnicowe, których wyjścia przyłączone są do ciągów elementów opóźniających, w liczbie równej liczbie progów (VA, VB, VC, VD). Na wejścia każdego z buforów różnicowych podaje się po jednym sygnale pośrednim (SA, SB, SC, SD) oraz napięcie odniesienia odpowiadające określonemu progowi (VA, VB, VC, VD). Za pomocą przyporządkowanych odrębnie do każdego z ciągów generatorów wektorów, podłączonych do wspólnego sygnału zegarowego (CLK), odczytuje się we wspólnym dla wszystkich generatorów momencie bieżącą wartość sygnału wyjściowego każdego elementu opóźniającego w danym ciągu i podaje się tą wartość w postaci wektora wyjściowego ciągu (WA, WB, WC, WD), po czym określa się parametry czasowe przejścia sygnału analogowego (S) przez progi o uprzednio określonych poziomach (VA, VB, VC, VD) na podstawie wartości wektorów wyjściowych ciągów (WA, WB, WC, WD) i wartości opóźnienia wprowadzanego przez elementy opóźniające.
Przedmiotem wynalazku jest również układ do pomiaru parametrów sygnału analogowego, do określania parametrów czasowych przejścia sygnału analogowego (S) przez progi o uprzednio określonych poziomach napięć (VA, VB, VC, VD). Układ zawiera rozgałęźnik (5) przystosowany do powiela4
PL 227 657 B1 nia sygnału analogowego (S) na sygnały pośrednie (SA, SB, SC, SD) w liczbie odpowiadającej liczbie przyjętych uprzednio progów (VA, VB, VC, VD). Układ zawiera ponadto układ FPGA wyposażony w bufory różnicowe, których wyjścia przyłączone są do ciągów elementów opóźniających, w liczbie ró wnej liczbie progów (VA, VB, VC, VD), przy czym do wejścia każdego z buforów różnicowych jest przyłączony odrębny sygnał pośredni (SA, SB, SC, SD) oraz napięcie odniesienia odpowiadające określonemu progowi (VA, VB, VC, VD). Do każdego z ciągów przyłączone są generatory wektorów podłączone do wspólnego sygnału zegarowego (CLK), przystosowane do odczytywania we wspólnym dla wszystkich generatorów momencie bieżącej wartości sygnału wyjściowego każdego elementu opóźniającego w danym ciągu i podawania tej wartości w postaci wektora wyjściowego ciągu (WA, WB, WC, WD).
Układ dyskryminatora wieloprogowego według wynalazku umożliwia precyzyjny pomiar czasu, osiągając wydajność rzędu ~10 ps rozdzielczości czasowej. Układ ten charakteryzuje się użyciem do tego celu układu FPGA zawierającego bufory LVDS (lub inne bufory różnicowe). Jego dodatkową cechą jest łatwość skalowalności liczby użytych kanałów dyskryminatorów i pomiaru czasu.
Przedmiot wynalazku został przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym:
Fig. 1 przedstawia schemat układu według wynalazku;
Fig. 2 przedstawia schemat generowania wektora wyjściowego;
Fig. 3 przedstawia schemat złożenia parametrów czasowych z sygnałów pośrednich.
Rozwiązanie według wynalazku zostało oparte o układ FPGA, z uwagi na to, że typowe układy FPGA są standardowo wyposażone w wejścia różnicowe (takie jak bufor LVDS - ang. Low Voltage Differential Signal) i mają możliwość przeprogramowywania połączeń logicznych wewnątrz układu. Wykorzystana została również obecność łańcucha przeniesienia, który umożliwia szybką komunikację pomiędzy sąsiadującymi komórkami logiki (elementami łańcucha).
Układ według wynalazku, przedstawiony na Fig. 1, jest przeznaczony do pomiaru parametrów sygnału analogowego, do określania parametrów czasowych przejścia sygnału analogowego S przez progi o uprzednio określonym poziomie napięć. W przedstawionym przykładzie wykonania układ przystosowany jest do pomiaru czasu przejścia sygnału S przez progi czterech napięć - VA, VB, VC, VD.
Mierzony sygnał analogowy S jest rozgałęziany w rozgałęźniku 5 na sygnały pośrednie SA, SB, SC, SD w liczbie odpowiadającej liczbie przyjętych progów napięć.
Sygnały pośrednie SA, SB, SC, SD podaje się do układu FPGA 10 na wejścia buforów różnicowych, przykładowo buforów LVDS 11A, 11B, 11C, 11D. Na drugie z wejść każdego bufora podaje się napięcie odniesienia VA, VB, VC, VD. Wyjścia buforów przyłączone są do ciągów 20A, 20B, 20C, 20D elementów opóźniających 21,22, 23. Liczba elementów opóźniających uzależniona jest od konfiguracji danego systemu, korzystnie jest nie mniejsza niż iloraz średniego czasu trwania mierzonego impulsu i opóźnienia wprowadzanego przez pojedynczy element opóźniający. Jako ciągi elementów opóźniających można wykorzystać łańcuchy przeniesienia używane standardowo w układzie FPGA jako części sumatora, gdzie każdy element tego łańcucha w tej konfiguracji pełni rolę linii opóźniającej.
Do każdego z ciągów 20A, 20B, 20C, 20D przyłączone są generatory wektorów 31A, 31B, 31C, 31D podłączone do wspólnego sygnału zegarowego CLK. Generatory te są przystosowane do odcz ytywania, we wspólnym dla wszystkich generatorów momencie, bieżącej wartości sygnału wyjściowego każdego elementu opóźniającego 21, 22, 23 w danym ciągu 20A, 20B, 20C, 20D, jak zilustrowano to przykładowo na Fig. 2. Moment odczytu może być wyznaczony określonym zboczem sygnału zegarowego. W przykładzie zilustrowanym na Fig. 2, sygnał wyjściowy SD2 elementu opóźniającego 22 jest opóźniony o wartość opóźnienia dla tego elementu względem sygnału wyjściowego SD1, z kolei sygnał wyjściowy SD3 elementu opóźniającego 23 jest opóźniony względem SD3 o wielokrotność opóźnienia zależną od ilości elementów opóźniających pomiędzy elementami 22 a 23. Przy odczycie na narastającym zboczu sygnału zegarowego CLK, wartości sygnałów SD1 i SD2 wynoszą „1”, a wartość sygnału SD3 wynosi „0”.
Wartości odczytane na wyjściach poszczególnych elementów opóźniających 21, 22, 23 są podawane na wyjściu generatora jako wektor wyjściowy ciągu WA, WB, WC, WD - w przykładzie przedstawionym na Fig. 2 wektor wyjściowy ciągu miałby wartość 11...0, gdzie „...” określa wartości odczytane z elementów opóźniających pomiędzy elementem 22 a 23.
Znając moment wystąpienia zbocza narastającego zegara i opóźnienie wprowadzane przez poszczególne elementy opóźniające, można obliczyć moment wystąpienia zmiany danego sygnału pośredniego z dokładnością do wartości opóźnienia wprowadzane go przez pojedynczy element opóźniający.
PL 227 657 B1
Przykładowo, jeśli ciąg elementów opóźniających składa się z dziesięciu elementów, to wartość wektora ciągu W=1111000000 wskazuje na to, że przejście sygnału pośredniego z wartości 0 na 1 nastąpiło w chwili równej chwili pomiaru - 4*opóźnienie pojedynczego elementu. Podobnie, wartość wektora ciągu W=0001111111 wskazuje na to, że przejście sygnału pośredniego z wartości 1 na 0 nastąpiło w chwili równej chwili pomiaru - 3*opóźnienie pojedynczego elementu. Wartość opóźnienia pojedynczego elementu jest zwykle znacznie mniejsza od częstotliwości pracy zegara. Przykładowo, w układzie FPGA model Lattice ECMP3 firmy Lattice wartość opóźnienia wprowadzanego przez pojedyncze elementy łańcucha przeniesienia, niezależnie od częstotliwości pracy układu FPGA, może wynosić ~10 ps.
Układ według wynalazku pozwala więc na pomiar parametrów czasowych każdego z sygnałów pośrednich z dokładnością do wartości opóźnienia pojedynczego elementu. Dzięki temu, że poszczególne generatory są przyłączone do wspólnego zegara, pomiar parametrów czasowych sygnałów pośrednich jest ze sobą idealnie zsynchronizowany. Możliwe jest więc precyzyjne określenie przebiegu czasowego całego sygnału S z rozdzielczością zależną od ilości przyjętych progów i od wartości opóźnienia pojedynczego elementu opóźnienia. Przykład złożenia informacji z poszczególnych progów został przedstawiony na Fig. 3.
W zależności od przyjętych wartości progów napięć i ich liczby można projektować dyskryminatory stało-poziomowe lub stało-frakcyjne.
Zastosowanie układu według wynalazku umożliwia więc bardzo dokładne określenie przebiegów czasowych impulsów z konwerterów w tomografach typu TOF-PET.

Claims (2)

1. Sposób pomiaru parametrów sygnału analogowego, w którym to sposobie określa się parametry czasowe przejścia sygnału analogowego (S) przez progi o uprzednio określonym poziomie napięć (VA, VB, VC, VD), znamienny tym, że
- powiela się sygnał analogowy (S) na sygnały pośrednie (SA, SB, SC, SD) w liczbie odpowiadającej liczbie przyjętych uprzednio progów (VA, VB, VC, VD),
- zapewnia się układ FPGA (10) wyposażony w bufory różnicowe (11A, 11B, 11C, 11D), których wyjścia przyłączone są do ciągów (20A, 20B, 20C, 20D) elementów opóźniających (21,22, 23), w liczbie równej liczbie progów (VA, VB, VC, VD),
- na wejścia każdego z buforów różnicowych (11A, 11B, 11C, 11D) podaje się po jednym sygnale pośrednim (SA, SB, SC, SD) oraz napięcie odniesienia odpowiadające określonemu progowi (VA, VB, VC, VD),
- za pomocą przyporządkowanych odrębnie do każdego z ciągów (20A, 20B, 20C, 20D) generatorów wektorów (31A, 31B, 31C, 31D), podłączonych do wspólnego sygnału zegarowego (CLK), odczytuje się we wspólnym dla wszystkich generatorów momencie bieżącą wartość sygnału wyjściowego każdego elementu opóźniającego (21, 22, 23) w danym ciągu (20A, 20B, 20C, 20D) i podaje się tą wartość w postaci wektora wyjści owego ciągu (WA, WB, WC, WD),
- po czym określa się parametry czasowe przejścia sygnału analogowego (S) przez progi o uprzednio określonych poziomach (VA, VB, VC, VD) na podstawie wartości wektorów wyjściowych ciągów (WA, WB, WC, WD) i wartości opóźnienia wprowadzanego przez elementy opóźniające (21, 22, 23).
2. Układ do pomiaru parametrów sygnału analogowego, do określania parametrów czasowych przejścia sygnału analogowego (S) przez progi o uprzednio określonych poziomach napięć (VA, VB, VC, VD), znamienny tym, że zawiera:
- rozgałęźnik (5) przystosowany do powielania sygnału analogowego (S) na sygnały p ośrednie (SA, SB, SC, SD) w liczbie odpowiadającej liczbie przyjętych uprzednio progów (VA, VB, VC, VD),
- układ FPGA (10) wyposażony w bufory różnicowe (11A, 11B, 11C, 11D), których wyjścia przyłączone są do ciągów (20A, 20B, 20C, 20D) elementów opóźniających (21, 22, 23), w liczbie równej liczbie progów (VA, VB, VC, VD),
PL 227 657 Β1
- przy czym do wejścia każdego z buforów różnicowych (11 A, 11B, 11C, 11D) jest przyłączony odrębny sygnał pośredni (SA, SB, Sc, SD) oraz napięcie odniesienia odpowiadające określonemu progowi (VA, VB, Vc, VD),
- do każdego z ciągów (20A, 20B, 20C, 20D) przyłączone są generatory wektorów (31 A, 31B, 31C, 31D) podłączone do wspólnego sygnału zegarowego (CLK), przystosowane do odczytywania we wspólnym dla wszystkich generatorów momencie bieżącej wartości sygnału wyjściowego każdego elementu opóźniającego (21, 22, 23) w danym ciągu (20A, 20B, 20C, 20D) i podawania tej wartości w postaci wektora wyjściowego ciągu (WA, WB, Wc, Wd).
PL405182A 2013-08-30 2013-08-30 Sposób pomiaru parametrów sygnału analogowego oraz urządzenie do pomiaru parametrów sygnału analogowego PL227657B1 (pl)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL405182A PL227657B1 (pl) 2013-08-30 2013-08-30 Sposób pomiaru parametrów sygnału analogowego oraz urządzenie do pomiaru parametrów sygnału analogowego
US14/915,268 US9804206B2 (en) 2013-08-30 2014-08-29 Method and a device for measuring parameters of an analog signal
PCT/EP2014/068367 WO2015028600A1 (en) 2013-08-30 2014-08-29 A method and a device for measuring parameters of an analog signal

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL405182A PL227657B1 (pl) 2013-08-30 2013-08-30 Sposób pomiaru parametrów sygnału analogowego oraz urządzenie do pomiaru parametrów sygnału analogowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL405182A1 PL405182A1 (pl) 2015-03-02
PL227657B1 true PL227657B1 (pl) 2018-01-31

Family

ID=51753184

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL405182A PL227657B1 (pl) 2013-08-30 2013-08-30 Sposób pomiaru parametrów sygnału analogowego oraz urządzenie do pomiaru parametrów sygnału analogowego

Country Status (3)

Country Link
US (1) US9804206B2 (pl)
PL (1) PL227657B1 (pl)
WO (1) WO2015028600A1 (pl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US10545240B2 (en) 2017-03-28 2020-01-28 Luminar Technologies, Inc. LIDAR transmitter and detector system using pulse encoding to reduce range ambiguity
US10007001B1 (en) 2017-03-28 2018-06-26 Luminar Technologies, Inc. Active short-wave infrared four-dimensional camera
CN107608904A (zh) * 2017-08-14 2018-01-19 北京航空航天大学 基于fpga的光纤光栅传感器实时波长数据存储的方法
CN112764342B (zh) * 2019-11-01 2022-02-18 北京一径科技有限公司 一种时间测量装置和方法
DE102021211092A1 (de) 2021-10-01 2023-04-06 Forschungszentrum Jülich GmbH Vorrichtung und Verfahren zur Ermittlung von Abtastpunkten eines Signalpulses

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4916329A (en) * 1987-10-05 1990-04-10 Square D Company Uninterruptible power supply
US6091671A (en) * 1999-07-14 2000-07-18 Guide Technology, Inc. Time interval analyzer having interpolator with constant current capacitor control
US7656339B2 (en) 2008-06-06 2010-02-02 Lsi Corporation Systems and methods for analog to digital conversion
US8324756B2 (en) * 2008-10-06 2012-12-04 Texas Instruments Incorporated Automatic on-chip detection of power supply configuration-modes for integrated chips
PL218733B1 (pl) 2009-07-16 2015-01-30 Univ Jagielloński Urządzenie matrycowe i sposób wyznaczania miejsca i czasu reakcji kwantów gamma
PL388555A1 (pl) 2009-07-16 2011-01-17 Uniwersytet Jagielloński Urządzenie paskowe i sposób do wyznaczania miejsca i czasu reakcji kwantów gamma oraz zastosowanie urządzenie do wyznaczania miejsca i czasu reakcji kwantów gamma w emisyjnej tomografii pozytonowej
US8265902B1 (en) * 2009-08-20 2012-09-11 Xilinx, Inc. Circuit for measuring a time interval using a high-speed serial receiver
FR2951036A1 (fr) * 2009-10-01 2011-04-08 Commissariat Energie Atomique Dispositif de traitement d'un signal delivre par un detecteur de rayonnement
US8198597B2 (en) * 2010-10-29 2012-06-12 Kabushiki Kaisha Toshiba Apparatus for fine-delay adjustments of analog signals in positron emitter tomography sensors
US8866654B2 (en) * 2011-04-21 2014-10-21 Kabushiki Kaisha Toshiba Apparatus for analog-to-digital conversion with a high effective-sample-rate on the leading edge of a signal pulse
US8614571B2 (en) * 2011-11-18 2013-12-24 Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., Ltd. Apparatus and method for on-chip sampling of dynamic IR voltage drop
US8669794B2 (en) * 2012-02-21 2014-03-11 Qualcomm Incorporated Circuit for detecting a voltage change using a time-to-digital converter
CN102843139B (zh) * 2012-09-20 2015-10-28 苏州瑞派宁科技有限公司 一种闪烁脉冲数字化的方法及装置

Also Published As

Publication number Publication date
WO2015028600A1 (en) 2015-03-05
US9804206B2 (en) 2017-10-31
US20160209449A1 (en) 2016-07-21
PL405182A1 (pl) 2015-03-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Moskal et al. Novel detector systems for the positron emission tomography
PL227657B1 (pl) Sposób pomiaru parametrów sygnału analogowego oraz urządzenie do pomiaru parametrów sygnału analogowego
US11726215B2 (en) Total time-over-threshold (TTOT) processing for a photon-counting x-ray detector
Sharma et al. Reconstruction of hit time and hit position of annihilation quanta in the J-PET detector using the Mahalanobis distance
Kuramoto et al. Development of TOF-PET using Compton scattering by plastic scintillators
Czerwiński et al. Commissioning of the J-PET detector for studies of decays of positronium atoms
CN108535758A (zh) 一种可测量β能谱和定向剂量当量率的叠层闪烁探测器
Stringhini et al. Development and evaluation of a practical method to measure the Depth of Interaction function for a single side readout PET detector
US10007011B2 (en) System for acquisition of tomographic measurement data
US10042058B2 (en) Detecting device for determining a position of reaction of gamma quanta and a method for determining a position of reaction of a gamma quanta in positron emission tomography
CN108181331A (zh) 一种信号探测电路及探测器
US9804279B2 (en) Method for determining parameters of a reaction of a gamma quantum within a scintillator of a PET scanner
PL228119B1 (pl) Sposób wyznaczania parametrów reakcji kwantów gamma w detektorach scyntylacyjnych i układ do wyznaczania parametrów reakcji kwantów gamma w detektorach scyntylacyjnych tomografów PET
Kamińska et al. Searches for discrete symmetries violation in-positronium decay using the J-PET detector
CN116009050A (zh) 闪烁脉冲的处理方法、装置、设备及存储介质
Zhang et al. Feasibility study of using two 3-D position sensitive CZT detectors for small animal PET
Stringhini et al. Development of a high resolution module for PET scanners
Ritzert Development and test of a high performance multi channel readout system on a chip with application in PET/MR
Lee et al. Investigation of solid-state photomultipliers for positron emission tomography scanners
Ariño-Estrada et al. Characterization of a module with pixelated CdTe detectors for possible PET, PEM and compton camera applications
Park et al. Improvement of noise equivalent count rate using Compton kinematics in a Compton PET
Xie et al. A new approach for pulse processing in PET
Tian et al. Development of a 3-D Position Sensitive Neutron Detector Based on Organic Scintillators with Double Side SiPM Readout
Shao et al. Energy and timing measurement of a PET detector with time-based readout electronics
Townsend FPGA-based data acquisition system for SiPM detectors