PL227176B1 - Bagaznik samochodowy na rower - Google Patents

Bagaznik samochodowy na rower

Info

Publication number
PL227176B1
PL227176B1 PL409641A PL40964114A PL227176B1 PL 227176 B1 PL227176 B1 PL 227176B1 PL 409641 A PL409641 A PL 409641A PL 40964114 A PL40964114 A PL 40964114A PL 227176 B1 PL227176 B1 PL 227176B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rack
rail
bar
attached
bicycle
Prior art date
Application number
PL409641A
Other languages
English (en)
Other versions
PL409641A1 (pl
Inventor
Piotr Kordecki
Zdzisław Kordecki
Włodzimierz Janusz Adamiczka
Krzysztof Kalinowicz
Original Assignee
Włodzimierz Janusz Adamiczka
Krzysztof Kalinowicz
Piotr Kordecki
Zdzisław Kordecki
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Włodzimierz Janusz Adamiczka, Krzysztof Kalinowicz, Piotr Kordecki, Zdzisław Kordecki filed Critical Włodzimierz Janusz Adamiczka
Priority to PL409641A priority Critical patent/PL227176B1/pl
Publication of PL409641A1 publication Critical patent/PL409641A1/pl
Publication of PL227176B1 publication Critical patent/PL227176B1/pl

Links

Landscapes

  • Fittings On The Vehicle Exterior For Carrying Loads, And Devices For Holding Or Mounting Articles (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest bagażnik samochodowy na rower, przeznaczony do mocowania na dachu samochodu do belek bazowych dachowego bagażnika samochodowego.
Znany jest ze zgłoszenia polskiego wzoru użytkowego nr W. 100 542 samochodowy bagażnik do przewozu rowerów posiadający układ nośny z podporami dla kół. Z jednej strony belki nośnej tego bagażnika znajduje się obejma kuli haka holowniczego z przyspawanymi dwiema tulejami prowadzącymi, zaś z drugiej strony belki nośnej znajduje się układ nośny, który stanowią dwie belki poprzeczne z wysuwanymi czterema podporami kół połączone łącznikami, na których osadzono uchwyty suportu, przy czym poniżej obejmy znajduje się dwuczęściowy uchwyt haka wraz z zawiasem i prętami ustalającymi. Do belki poprzecznej umocowana jest teleskopowa belka z elementami oświetlenia oraz ramka na umocowanie tablicy rejestracyjnej.
Znany jest ze zgłoszenia polskiego wzoru użytkowego nr W. 106 103 bagażnik samochodowy do przewożenia rowerów, mocowany z tyłu samochodu osobowego do haka holowniczego i nadwozia samochodu za pomocą pasów napinających. Bagażnik samochodowy, którego konstrukcję tworzą odpowiednio wyprofilowane i połączone elementy rurowe, składa się z dwóch równoległych odcinków rur, do których na dole i w połowie ich długości zamocowane są w sposób trwały, a zarazem rozłączony, za pomocą sprzęgieł, śrub i pokręteł odpowiednio wyprofilowane wsporniki i wieszak z elementami ochronnymi, służący do zawieszania na nim rowerów. Położenie wsporników oraz wieszaka względem rur oraz dowolne ich ustawienia umożliwia konstrukcja sprzęgieł.
Znany jest z polskiego wynalazku nr PL 210 103 bagażnik samochodowy, zwłaszcza dla rowerów, który ma wieszak wykonany z okrągłego pręta lub tulei, który wyprofilowany jest w kształcie zbliżonym do litery „C”, przy czym końce krótszych ramion są korzystnie zagięte ukośnie w stosunku do płaszczyzny profilu. Tak ukształtowany wieszak połączony jest w środkowej swej części za pośrednictwem łącznika z kolumną, której przeciwległy koniec osadzony jest w gnieździe zacisku mocującego, przy czym wykonany z jednorodnego materiału i dodatkowo wyposażony w śrubę dociskową zacisk mocujący posiada pierwsze wybranie kołowe, którego oś usytuowana jest prostopadle w stosunku do osi śruby dociskowej oraz drugie wybranie kołowe, które usytuowane jest współosiowo ze śrubą dociskową i ma średnicę mniejszą od średnicy główki haka holowniczego, ponadto komory obu wybrań kołowych połączone są ze sobą za pośrednictwem wybrania prostokątnego.
Ponadto, znanych i powszechnie stosowanych jest wiele typów bagażników samochodowych służących do przewożenia roweru na dachu samochodu. Powszechnie znane konstrukcje tego typu zbudowane są z listwy wyposażonej w umiejscowione po jej naprzeciwległych stronach zapięcia mocujące do listwy koła przewożonego roweru oraz zamocowanego obrotowo do listwy pałąka, na którego wolnym końcu umiejscowiony jest wyposażony w zamknięcie uchwyt mocowany do ramy roweru. Bagażniki tego typu wymagają stosowania dodatkowego samochodowego bagażnika dachowego instalowanego do dachu samochodu. Operacja osadzania oraz zdejmowania roweru z dachu samochodu, konieczna przy korzystaniu z takiego sposobu przewożenia rowerów wymaga od jego użytkownika nakładu sporej, potrzebnej do uniesienia roweru siły, a także zachowania szczególnej ostrożności, aby nie uszkodzić powłoki lakieru samochodowego.
Bagażnik samochodowy na rower wyposażony w przeznaczoną do mocowania do belek bazowych dachowego bagażnika samochodowego listwę, według wynalazku charakteryzuje się tym, iż zbudowany jest z mocowanej do jednej z belek bazowych dachowego bagażnika samochodowego blokady, w której blokowana jest listwa wyposażona w zamocowany do niej łącznik przegubowy zamocowany następnie do profilu suwliwie osadzonego na profilu mocowanym do drugiej z belek bazowych dachowego bagażnika samochodowego, pałąk, o który wspierane jest jedno z kół roweru, a także prowadnicę, w której osadzony jest, wyposażony w zapieraną w listwie blokadę, usytuowany naprzeciwległe pałąka wspierającego pierwsze koło roweru wspierający drugie z kół roweru pałąk i ręczny liniowy napęd zębatkowy, którego zębatka zamocowana jest do listwy, wózek oraz prowadnicę, na której osadzona jest wysuwnie w jednym kierunku z listwy prowadnica liniowa wózka, przy czym profile posiadają zamknięcie blokujące wzajemny ich przesuw względem siebie.
Korzystnie, łącznik przegubowy stanowi zamocowany obrotowo do profilu zawias.
Korzystnie, pałąki odpowiednio do listwy oraz do wózka zamocowane są obrotowo przy czym obrót każdego z nich ograniczony jest odbojem.
Korzystnie, prowadnica liniowa ma postać dwóch profili szynowych złączonych przy końcu uchwytem służącym do wysuwu jej z listwy.
PL 227 176 B1
Korzystnie, blokada listwy ma postać prostokątnej płytki, na której przy dwóch narożach po przekątnej zamocowane są zaczepy.
Korzystnie, blokadę wózka stanowi dźwignia, której zamocowana na osi krzywka zapiera się o dolną płaszczyznę listwy.
Korzystnie, wózek wyposażony jest w poprowadzony wzdłuż swojej długości rowek służący bocznemu wsparciu koła rowerowego.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania został uwidoczniony, w widokach aksonometrycznych, na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia bagażnik w pozycji złożonej, fig. 2 - bagażnik z wózkiem wprowadzonym na prowadnicę liniową, fig. 3 - fragment wózka usytuowany przy przedniej belce bazowej dachowego bagażnika samochodowego, fig. 4 - tylną część bagażnika w widoku od góry, fig. 5 - tylną część bagażnika w widoku od dołu, fig. 6 - blokadę listwy, a fig. 7 - bagażnik w pozycji rozłożonej.
Bagażnik samochodowy na rower w przykładzie wykonania według wynalazku zbudowany jest z listwy 1, do której w jej przedniej części zamocowany jest łącznik przegubowy 2 o pionowej i poziomej osi obrotu, który następnie zamocowany jest do profilu 3 osadzonego suwliwie w zadanym zakresie, na profilu 4 mocowanym do przedniej belki bazowej dachowego bagażnika samochodowego oraz pałąk 5, o który wspierane jest jedno z kół przewożonego roweru.
Korzystnie, łącznik przegubowy 2 stanowi zamocowany obrotowo do profilu 3 zawias. Po obu stronach bocznych listwy 1 utworzony jest podłużny kanał 1a, w który w pozycji złożonej bagażnika wprowadzone są zaczepy 6a blokady 6 blokującej przesuw listwy 1 w pozycji złożonej bagażnika. Blokada 6 ma postać mocowanej do tylnej belki bazowej dachowego bagażnika samochodowego prostokątnej płytki 6b wyposażonej w zamocowane w jej narożach wzdłuż jednej przekątnej dwa zaczepy 6a. Profil 3 osadzony jest suwliwie na profilu 4 poprzez wyposażenie go w ślizgi 3a osadzone w ukształtowanych w profilu 4 prowadnicach 4a.
Profile 3, 4 wyposażone są w zamknięcie 7 blokujące wzajemny ich przesuw względem siebie. Zamknięcie 7 stanowi zamek z kluczykiem. W listwie 1 ukształtowana jest także prowadnica 1b, na której osadzona jest wysuwnie w jednym kierunku z listwy 1 prowadnica liniowa 8 oraz prowadnica 1c, w której osadzony jest wózek 9. Prowadnica liniowa 8 służy do sprowadzania wózka 9 do podłoża na którym stoi samochód. Wózek 9 osadzony jest w prowadnicy 1c poprzez wyposażenie go w zamocowane do niego trwale, umiejscowione w prowadnicy 1c, suwaki 10. Wózek 9 wyposażony jest w zapierający drugie z kół przewożonego roweru pałąk 11, blokadę 12 blokującą pozycję wózka 9 w listwie 1 oraz ręczny liniowy napęd zębatkowy 13, którego zębatka 13a zamocowana jest do listwy 1. Prowadnica liniowa 8 ma postać dwóch profili szynowych złączonych przy końcu uchwytem 14 służącym do jej wysuwu z listwy 1 oraz do wsparcia o podłoże w pozycji rozłożonej bagażnika. W prowadnicy liniowej 8 ukształtowana jest prowadnica 8a, w której umiejscowione są suwaki 15 trwale złączone z wózkiem 9. Blokada 12 ma postać dźwigni której zamocowana na osi krzywka 12a w pozycji blokowania zapiera się o dolną płaszczyznę listwy 1 blokując położenie wózka 9 względem listwy 1. Pałąki 5, 11 odpowiednio do listwy 1 oraz do wózka 9 zamocowane są obrotowo, przy czym obrót każdego z nich ograniczony jest przynależnym każdemu z nich odbojem 16, 17. Wózek 9 jest ukształtowany tak, iż wzdłuż swojej długości ma utworzony podłużny rowek 9a, w którym umiejscawiane są koła roweru.
Zasada działania bagażnika samochodowego na rower polega na tym, iż zwalnia się blokującą przesuw wózka 9 blokadę 12 i z listwy 1 wysuwa się prowadnicę liniową 8. Następnie, po otwarciu zamknięcia 7 wysuwa w kierunku prostopadłym względem samochodu poza jego obrys profil 3. Wysuw profilu 3 powoduje zwolnienie listwy 1 w blokadzie 6, a to umożliwia zdjęcie z belki bazowej bagażnika samochodowego listwy 1 i wsparcie jej uchwytem 14 o podłoże, na którym stoi samochód. Następnie, sprowadza się wózek 9 do wspartego o podłoże końca prowadnicy liniowej 8. W takiej pozycji do wózka 9, a dokładnie do rowka 9a wózka 9 wstawia się rower. Następnie, podciąga się przy użyciu ręcznego liniowego napędu zębatkowego 13 wózek 9 do góry, aż do momentu wprowadzenia przedniego koła roweru do pałąka 5. Następnie, za uchwyt 14 podnosi się listwę 1 i kładzie się ją na prostokątnej płytce 6b blokady 6, przy nasuwaniu profilu 3 na profil 4 zaczepy 6a blokady 6 zaczepiają się w kanałach la listwy 1. Po nasunięciu na siebie profili 3, 4 blokuje się ich wzajemny przesuw zamknięciem 7. Kolejno wsuwa się prowadnicę liniową 8 do listwy 1. Na koniec blokuje się wózek 9 w listwie 1 blokadą 12. Zaparcie krzywką 12a blokady 12 wózka 9 w listwie 1 powoduje jego nieznaczne uniesienie, a to zablokowuje także niekontrolowany wysuw prowadnicy liniowej 8.

Claims (7)

1. Bagażnik samochodowy na rower wyposażony w przeznaczoną do mocowania do belek bazowych dachowego bagażnika samochodowego listwę, znamienny tym, że zbudowany jest z mocowanej do jednej z belek bazowych dachowego bagażnika samochodowego blokady (6), w której blokowana jest listwa (1) wyposażona w zamocowany do niej łącznik przegubowy (2) zamocowany następnie do profilu (3) suwliwie osadzonego na profilu (4) mocowanym do drugiej z belek bazowych dachowego bagażnika samochodowego, pałąk (5), o który wspierane jest jedno z kół roweru, a także prowadnicę (1c), w której osadzony jest, wyposażony w zapieraną w listwie (1) blokadę (12), usytuowany naprzeciwległe pałąka (5) wspierającego pierwsze koło roweru wspierający drugie z kół roweru pałąk (11) i ręczny liniowy napęd zębatkowy, którego zębatka zamocowana jest do listwy (1), wózek (9) oraz prowadnicę (1b), na której osadzona jest wysuwnie w jednym kierunku z listwy (1) prowadnica liniowa (8) wózka (9), przy czym profile (3, 4) posiadają zamknięcie (7) blokujące wzajemny ich przesuw względem siebie.
2. Bagażnik według zastrz. 1, znamienny tym, że łącznik przegubowy (2) stanowi zamocowany obrotowo do profilu (3) zawias.
3. Bagażnik według zastrz. 1, znamienny tym, że pałąki (5, 11) odpowiednio do listwy (1) oraz do wózka (9) zamocowane są obrotowo, przy czym obrót każdego z nich ograniczony jest odbojem (16, 17).
4. Bagażnik według zastrz. 1, znamienny tym, że prowadnica liniowa (8) ma postać dwóch profili szynowych złączonych przy końcu uchwytem (14) służącym do wysuwu jej z listwy (1).
5. Bagażnik według zastrz. 1, znamienny tym, że blokada (6) ma postać prostokątnej płytki (6b), na której przy dwóch narożach po przekątnej zamocowane są zaczepy (6a).
6. Bagażnik według zastrz. 1, znamienny tym, że blokadę (12) stanowi dźwignia, której zamocowana na osi krzywka (12a) zapiera się o dolną płaszczyznę listwy (1).
7. Bagażnik według zastrz. 1, znamienny tym, że wózek (9) wyposażony jest w poprowadzony wzdłuż swojej długości rowek (9a) służący bocznemu wsparciu koła rowerowego.
PL409641A 2014-09-29 2014-09-29 Bagaznik samochodowy na rower PL227176B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL409641A PL227176B1 (pl) 2014-09-29 2014-09-29 Bagaznik samochodowy na rower

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL409641A PL227176B1 (pl) 2014-09-29 2014-09-29 Bagaznik samochodowy na rower

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL409641A1 PL409641A1 (pl) 2016-04-11
PL227176B1 true PL227176B1 (pl) 2017-11-30

Family

ID=55646084

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL409641A PL227176B1 (pl) 2014-09-29 2014-09-29 Bagaznik samochodowy na rower

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL227176B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL409641A1 (pl) 2016-04-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8777288B2 (en) Folding roof rack for vehicle
US8141760B2 (en) Hitch-mounted carrier
US8857880B2 (en) Cargo box extension assembly for vehicle
US10464495B2 (en) Vehicle roof top cargo carrier
US20150258940A1 (en) Folding ladder rack
CA2607008C (en) Clamp-on material carrier for a panel truck
US9371040B2 (en) Pivoting roof rack
US7387482B2 (en) Cargo supporting system and method for pickup truck bed
US10358073B2 (en) Truck loader
US11807192B2 (en) Vehicle accessory mount and retaining system
PL230749B1 (pl) Bagażnik dachowy samochodu
PL227176B1 (pl) Bagaznik samochodowy na rower
US10843635B2 (en) Carrier assembly for transporting hand trucks
EP3575152B1 (en) Load carrier, in particular bicycle carrier
US20050254918A1 (en) Cargo restraining device
KR20090129375A (ko) 차량 물품 캐리어
KR102611101B1 (ko) 자동차 후방 루프 캐리어장치
US20070194068A1 (en) Vehicle mounted ladder rack
ES2791357T3 (es) Dispositivo para transportar una carga en vehículos de motor equipados con soportes de carga ajustables
US20110163140A1 (en) Transport device
US20060261024A1 (en) Boat rack for vehicle
WO2015057085A1 (en) A carrier for mounting to a vehicle
US20200317112A1 (en) Tailgate Protection Device
AU2008101242B4 (en) Vehicle towbar attachment
GB2529230A (en) A carrier system for securing a load to a vehicle