PL226871B1 - Pionowa przegroda budowlana oraz sposób wytwarzania pionowej przegrody budowlanej - Google Patents

Pionowa przegroda budowlana oraz sposób wytwarzania pionowej przegrody budowlanej

Info

Publication number
PL226871B1
PL226871B1 PL399202A PL39920212A PL226871B1 PL 226871 B1 PL226871 B1 PL 226871B1 PL 399202 A PL399202 A PL 399202A PL 39920212 A PL39920212 A PL 39920212A PL 226871 B1 PL226871 B1 PL 226871B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
building
profiles
metal profiles
vertical
row
Prior art date
Application number
PL399202A
Other languages
English (en)
Other versions
PL399202A1 (pl
Inventor
Radosław Remigiusz Kowalski
Original Assignee
Lafarge Gips Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lafarge Gips Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością filed Critical Lafarge Gips Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority to PL399202A priority Critical patent/PL226871B1/pl
Publication of PL399202A1 publication Critical patent/PL399202A1/pl
Publication of PL226871B1 publication Critical patent/PL226871B1/pl

Links

Landscapes

  • Building Environments (AREA)

Description

Opis wynalazku
Wynalazek dotyczy pionowej przegrody budowlanej w budynku, mającej sekcję wewnętrzną, w której znajdują się dwa zasadniczo równoległe rzędy zimnogiętych profili metalowych symetrycznie rozstawionych względem międzyrzędowo-wzdłużnej płaszczyzny pionowej, i zawierającej co najmniej jedną płytę budowlaną mocowaną do pierwszego rzędu wymienionych profili metalowych, oraz sposobu zestawiania takiej pionowej przegrody budowlanej.
Cienkościenne płyty budowlane, a zwłaszcza płyty gipsowo-kartonowe są powszechnie stosowane do wykonywania ścian działowych. Ściany działowe mogą pełnić funkcję rozdzielenia pomieszczeń, stanowić barierę ogniochronną lub izolować akustycznie i termicznie. Ściany działowe z podwójnym poszyciem z płyt gipsowo-kartonowych wykonuje się na pojedynczej lub korzystnie na podwójnej konstrukcji z kształtowników zimnogiętych z wypełnieniem przestrzeni pomiędzy płytami okładzinowymi materiałem dźwiękochłonnym.
Opis patentowy PL 198033 ujawnia przegrodę akustyczną wykonaną z dwóch płyt, np. z blachy, wypełnionych warstwami wełny mineralnej, które to płyty są mocowane do słupków, tj. elementów konstrukcyjnych budynku, za pomocą akustycznych przekładek dystansowych. Do pleców płyty są mocowane bezpośrednio, jako zewnętrzne powierzchnie wykończeniowe, płyty gipsowe - na przykład za pomocą połączeń śrubowych. Przegroda wykazuje dobre właściwości tłumienia akustycznego, ale wymaga stosowania dodatkowych prefabrykowanych płyt.
Celem wynalazku jest dostarczenie rozwiązania pionowej przegrody budowlanej w budynku, mającej sekcję wewnętrzną, w której znajdują się dwa zasadniczo równoległe rzędy zimnogiętych profili metalowych symetrycznie rozstawionych względem międzyrzędowo-wzdłużnej płaszczyzny pionowej, i zawierającej co najmniej jedną płytę budowlaną mocowaną do pierwszego rzędu wymienionych profili metalowych, oraz sposobu zestawiania takiej pionowej przegrody budowlanej, które to rozwiązanie zapewnia dobrą stateczność konstrukcji z zachowaniem dobrej izolacyjności akustycznej.
Pionowa przegroda budowlana w budynku, mająca sekcję wewnętrzną, w której znajdują się dwa zasadniczo równoległe rzędy zimnogiętych profili metalowych symetrycznie rozstawionych względem międzyrzędowo-wzdłużnej płaszczyzny pionowej, i zawierająca co najmniej jedną płytę budowlaną mocowaną do pierwszego rzędu wymienionych profili metalowych, przy czym profile pierwszego rzędu są niezależnie mocowane do poziomych elementów konstrukcyjnych budynku za pomocą dodatkowych profili metalowych, a profile drugiego rzędu są niezależnie mocowane do elementów konstrukcyjnych budynku bezpośrednio albo za pomocą dodatkowych profili metalowych, według wynalazku charakteryzuje się tym, że do bezpośrednio sąsiadujących profili metalowych pierwszego i drugiego rzędu jest zamocowana co najmniej jedna kształtka przewiązkowa wykonana jako integralna całość z materiału izolującego wibroakustycznie, przy czym wymieniona kształtka przewiązkowa ma co najmniej jedną płaską powierzchnię i jedną płaską powierzchnią przylega do powierzchni profilu metalowego pierwszego i drugiego rzędu. Korzystnie, kształtka przewiązkowa jest zamocowana na profilu metalowym z użyciem sztywnych elementów złącznych. Ewentualnie, kształtka przewiązkowa jest zamocowana na profilu metalowym z użyciem spoiwa organicznego.
Korzystnie, materiałem izolującym wibroakustycznie jest materiał elastomerowy o gęstości co 3 najmniej 500 kg/m3.
Korzystnie, profile metalowe drugiego rzędu są zamocowane bezpośrednio i niezależnie na pionowo rozmieszczonym elemencie konstrukcyjnym. W szczególności, między profilami metalowymi pierwszego rzędu, w przestrzeni sekcji wewnętrznej przylegającej do płyty budowlanej rozmieszczony jest lekki materiał izolacyjny, taki jak wełna mineralna.
Ewentualnie, profile metalowe drugiego rzędu są niezależnie mocowane na poziomych elementach konstrukcyjnych za pomocą dodatkowych profili metalowych i druga płyta budowlana jest mocowana do drugiego rzędu profili metalowych. W szczególności, między profilami pierwszego i/lub drugiego rzędu, w przestrzeni sekcji wewnętrznej rozmieszczony jest lekki materiał izolacyjny, taki jak wełna mineralna.
Korzystnie, płaska powierzchnia kształtki przewiązkowej przylegająca do powierzchni profilu metalowego pierwszego i drugiego rzędu, odpowiada kształtem figurze mającej parę w przybliżeniu równych przeciwległych boków biegnących wzdłuż krawędzi profili metalowych, przy czym uśredniony wymiar tych boków określa szerokość kształtki przewiązkowej, a odległość między tymi bokami wzdłuż linii prostopadłej do profili metalowych odpowiada zasadniczo wymiarowi liniowemu rozstawienia profili metalowych w rzędach powiększonej o szerokość profili, przy czym wymiar tej odległości określa dłuPL 226 871 B1 gość kształtki przewiązkowej. W szczególności, do bezpośrednio sąsiadujących profili metalowych pierwszego i drugiego rzędu przylegają co najmniej dwie kształtki przewiązkowe rozmieszczone w odstępach co 1-1,5 m, zwłaszcza co w przybliżeniu 1,25 m.
Korzystnie, materiałem elastomerowym stanowiącym materiał izolujący wibroakustycznie, z którego wykonana jest kształtka przewiązkowa, jest materiał wybrany z grupy obejmującej:
- kauczuki wulkanizowane, kauczuki niewulkanizowane, elastomery termo plastyczne,
- zbrojone włóknem polikondensacyjnym, naturalnym lub nieorganicznym kauczuki wulkanizowane, kauczuki niewulkanizowane i elastomery termoplastyczne,
- spienione kauczuki wulkanizowane, kauczuki niewulkanizowane i elastomery termoplastyczne 3 o gęstości co najmniej 500 kg/m3,
- granulaty kauczuków wulkanizowanych, kauczuków niewulkanizowanych, elastomerów termoplastycznych spajane spoiwem organicznym, oraz
- ich kombinacje.
W szczególności, materiałem elastomerowym jest drobnoziarnowy materiał gumowy spajany poliuretanem.
Korzystnie, płytą budowlaną jest płyta drewnopochodna. Ewentualnie, płytą budowlaną jest płyta cementowa. W jeszcze innej realizacji, płytą budowlaną jest płyta mająca rdzeń gipsowy i zewnętrzne poszycie wzmacniające, zwłaszcza płyta gipsowo-kartonowa.
Sposób zestawiania pionowej przegrody budowlanej w budynku, mającej sekcję wewnętrzną, w której znajdują się dwa zasadniczo równoległe rzędy zimnogiętych profili metalowych symetrycznie rozstawionych względem międzyrzędowo-wzdłużnej płaszczyzny pionowej, i zawierającej co najmniej jedną płytę budowlaną mocowaną do pierwszego rzędu wymienionych profili metalowych, przy czym profile pierwszego rzędu są niezależnie mocowane do poziomych elementów konstrukcyjnych budynku za pomocą dodatkowych profili metalowych, a profile drugiego rzędu są niezależnie mocowane do elementów konstrukcyjnych budynku bezpośrednio albo za pomocą dodatkowych profili metalowych, według wynalazku charakteryzuje się tym, że dla zapewnienia zwiększonej stateczności i ulepszonej izolacyjności akustycznej pionowej przegrody budowlanej, stosuje się co najmniej jedną kształtkę przewiązkową wykonaną jako integralna całość z materiału izolującego wibroakustycznie i mającą co najmniej jedną płaską powierzchnię, przykłada się kształtkę przewiązkową płaską powierzch nią do powierzchni bezpośrednio sąsiadujących profili metalowych pierwszego i drugiego rzędu, i mocuje się kształtkę przewiązkową do profilu metalowego pierwszego rzędu i do profilu metalowego drugiego rzędu. Korzystnie, kształtkę przewiązkową mocuje się do profilu metalowego z użyciem sztywnych elementów złącznych. Ewentualnie, kształtkę przewiązkową mocuje się do profilu metalowego z użyciem spoiwa organicznego.
Korzystnie, stosuje się jako materiał izolujący wibroakustycznie materiał elastomerowy o gęsto3 ści co najmniej 500 kg/m3.
Korzystnie, profile metalowe drugiego rzędu mocuje się bezpośrednio i niezależnie do pionowo rozmieszczonego elementu konstrukcyjnego. W szczególności, między profilami metalowymi pierwszego rzędu, w przestrzeni sekcji wewnętrznej przylegającej do płyty budowlanej umieszcza się lekki materiał izolacyjny, taki jak wełna mineralna.
Ewentualnie, profile metalowe drugiego rzędu niezależnie mocuje się do poziomych elementów konstrukcyjnych za pomocą dodatkowych profili metalowych i drugą płytę budowlaną mocuje się do drugiego rzędu profili metalowych. W szczególności, między profilami metalowymi pierwszego i/lub drugiego rzędu, w przestrzeni sekcji wewnętrznej, umieszcza się lekki materiał izolacyjny, taki jak wełna mineralna.
Korzystnie, stosuje się kształtkę przewiązkową, której płaska powierzchnia przeznaczona do przylegania do powierzchni profilu metalowego pierwszego i drugiego rzędu odpowiada kształtem figurze mającej parę w przybliżeniu równych przeciwległych boków biegnących wzdłuż krawędzi profili metalowych, przy czym uśredniony wymiar tych boków określa szerokość kształtki przewiązkowej, a odległość między tymi bokami wzdłuż linii prostopadłej do profili metalowych odpowiada zasadniczo wymiarowi liniowemu rozstawienia profili metalowych w rzędach powiększonej o szerokość profili, przy czym wymiar tej odległości określa długość kształtki przewiązkowej. W szczególności, mocuje się do bezpośrednio sąsiadujących profili metalowych pierwszego i drugiego rzędu co najmniej dwie kształtki przewiązkowe w odstępach co 1-1,5 m, zwłaszcza co w przybliżeniu 1,25 m.
Korzystnie, do wykonania kształtki przewiązkowej stosuje się materiał elastomerowy stanowiący materiał izolujący wibroakustycznie, który to materiał elastomerowy wybiera się z grupy obejmującej:
PL 226 871 B1
- kauczuki wulkanizowane, kauczuki niewulkanizowane, elastomery termoplastyczne,
- zbrojone włóknem polikondensacyjnym, naturalnym lub nieorganicznym kauczuki wulkanizowane, kauczuki niewulkanizowane i elastomery termoplastyczne,
- spienione kauczuki wulkanizowane, kauczuki niewulkanizowane i elastomery termoplastyczne 3 o gęstości co najmniej 500 kg/m3,
- granulaty kauczuków wulkanizowanych, kauczuków niewulkanizowanych, elastomerów termoplastycznych spajane spoiwem organicznym, oraz
- ich kombinacje.
W szczególności, jako materiał elastomerowy stosuje się drobnoziarnowy materiał gumowy spajany poliuretanem.
Korzystnie, jako płytę budowlaną stosuje się płytę drewnopochodną. Ewentualnie, jako płytę budowlaną stosuje się płytę cementową. W jeszcze innej realizacji, jako płytę budowlaną stosuje się płytę mającą rdzeń gipsowy i zewnętrzne poszycie wzmacniające, zwłaszcza płytę gipsowo-kartonową.
Rozwiązanie według wynalazku zapewnia przygotowanie konstrukcji pionowej przegrody budowlanej wykazującej dobrą stateczność konstrukcji z zachowaniem dobrej izolacyjności akustycznej, poprzez zastosowanie szczególnej kształtki przewiązkowej mocowanej do sąsiadujących profili metalowych. Sposób według wynalazku umożliwia stosowanie dotychczasowej technologii zestawiania takich ścian, z tym, że przed położeniem okładzin z płyt budowlanych, takich jak na przykład płyty gipsowo-kartonowe, przewidziane jest mocowanie do profili metalowych co najmniej jednej, zazwyczaj dwóch kształtek przewiązkowych, wykonanych z materiału izolującego wibroakustycznie.
W korzystnym wykonaniu, pionowa przegroda budowlana wykazuje izolacyjność akustyczną właściwą R w zakresie 800-5000 Hz wyższą niż pionowa przegroda budowlana o tożsamej konstrukcji, wykonana z materiałów tożsamych i o tożsamych parametrach, bez zastosowania kształtki przewiązkowej.
W korzystnym wykonaniu, pionowa przegroda budowlana wykazuje izolacyjność akustyczną przy częstotliwościach tercjowych 1,25 kH i 1,6 kHz o co najmniej 3 dB wyższą niż pionowa przegroda budowlana o tożsamej konstrukcji, wykonana z materiałów tożsamych i o tożsamych parametrach, bez zastosowania kształtki przewiązkowej.
Rozwiązanie według wynalazku jest zilustrowane dodatkowo rysunkiem, na którym fig. 1A przedstawia widok pionowej przegrody budowlanej według wynalazku, w praktycznej realizacji ściany działowej, w przekroju poziomym, a fig. 1B przedstawia widok tejże przegrody w przekroju poziomym wzdłuż płaszczyzny A-A, oraz fig. 2A przedstawia widok pionowej przegrody budowlanej według wynalazku, w praktycznej realizacji okładziny ściennej, w przekroju poziomym, a fig. 2B przedstawia widok tejże przegrody w przekroju pionowym, wzdłuż płaszczyzny B-B.
Pionowa przegroda budowlana w budynku według wynalazku ma sekcję wewnętrzną 1, w której znajdują się dwa zasadniczo równoległe rzędy I i II zimnogiętych profili metalowych 2. Rzędy I i II profili metalowych 2 są symetrycznie rozstawione względem międzyrzędowo-wzdłużnej płaszczyzny pionowej. Pionowa przegroda zawiera co najmniej jedną płytę budowlaną 3 mocowaną do pierwszego rzędu I profili metalowych 2. W rozwiązaniu stanowiącym praktyczną realizację ściany działowej, przedstawionym na fig. 1A i 1B, pionowa przegroda budowlana zawiera jedną płytę budowlaną 3 mocowaną do pierwszego rzędu I profili metalowych 2, i drugą płytę budowlaną 3 mocowaną do drugiego rzędu II profili metalowych 2. Profile 2 pierwszego rzędu I są niezależnie mocowane do poziomych elementów konstrukcyjnych 4.1 budynku za pomocą dodatkowych profili metalowych 5, a także profile 2 drugiego rzędu II są niezależnie mocowane do elementów konstrukcyjnych 4.1 budynku za pomocą dodatkowych profili metalowych 5. Między profilami 2 pierwszego I i/lub drugiego II rzędu, w przestrzeni sekcji wewnętrznej 1, rozmieszczony jest lekki materiał izolacyjny 6, zwłaszcza izolujący akustycznie, taki jak wełna mineralna.
W rozwiązaniu stanowiącym praktyczną realizację okładziny ściennej przedstawionym na fig. 2A i 2B, pionowa przegroda budowlana zawiera tylko jedną płytę budowlaną 3 mocowaną do pierwszego rzędu I profili metalowych 2. Profile metalowe 2 pierwszego rzędu I są niezależnie mocowane do poziomych elementów konstrukcyjnych 4.1 budynku za pomocą dodatkowych profili metalowych 5, a profile metalowe 2 drugiego rzędu II są niezależnie mocowane bezpośrednio do pionowych elementów konstrukcyjnych 4.2. Przewidywane jest także rozwiązanie, w którym profile 2 drugiego rzędu II są niezależnie mocowane do poziomych elementów konstrukcyjnych 4.1 budynku za pomocą dodatkowych profili metalowych 5, jeśli mocowane do pionowych elementów konstrukcyjnych 4.2
PL 226 871 B1 byłoby utrudnione lub niekorzystne, na przykład ze względu na kolizyjność z elementami instalacji prowadzonych na pionowych elementach konstrukcyjnych 4.2. W przypadku, gdy profile metalowe 2 drugiego rzędu II są niezależnie mocowane bezpośrednio do pionowych elementów konstrukcyjnych 4.2, zamiast profilu metalowego 2 o długości zbliżonej do wysokości pionowego elementu konstrukcyjnego 4.2, można zastosować odcinek profilu o długości mniejszej od wysokości pionowego elementu konstrukcyjnego 4.2, na przykład taki, jak pokazano na fig. 2B. Między profilami 2 pierwszego rzędu I, w przestrzeni sekcji wewnętrznej 1, rozmieszczony jest lekki materiał izolacyjny 3, zwłaszcza izolujący akustycznie, taki jak wełna mineralna.
Płyta budowlana 2 jest mocowana do zimnogiętych profili metalowych 2 za pomocą metalowych elementów złącznych 8, takich jak blachowkręty.
Izolacja akustyczna (dźwiękoizolacyjność) zapewniana przez pionową przegrodę budowlaną w budynku jest jednym z parametrów określających jakość użytkową budynku. Izolacyjność akustyczna jest to miara określająca jak dobrze dana konstrukcja budowlana chroni/izoluje pomieszczenie od hałasu, którego źródło znajduje się poza przegrodą. W zależności od rodzaju konstrukcji pionowej przegrody budowlanej, wypełnienia materiałem dźwiękochłonnym oraz od grubości, rodzaju i ilości warstw płyt budowlanych, można uzyskać różne wartości izolacyjności akustycznej pionowej przegrody budowlanej. Wpływ na izolacyjność akustyczną ma również szerokość profilu metalowego 2 (która, na przykład, może wynosić 50, 75 lub 100 mm). W zależności od szerokości profilu metalowego 2 uzyskuje się różną sztywność konstrukcji oraz możliwość wypełnienia ścianki działowej materiałem izolacyjnym 6 o różnej grubości.
Przy definiowaniu charakterystyki dźwiękowej przegród budowlanych stosuje się wielkość zwaną wskaźnikiem ważonym izolacyjności akustycznej oznaczanym jako Rw i wyrażanym w decybelach (dB) oraz wskaźniki poprawkowe C i Ctr. Podają one uśrednioną liczbę decybeli tłumionych przez przegrodę w paśmie od 100 do 3150 Hz.
Im wyższy, ustalony w badaniach dla konkretnej konstrukcji pionowej przegrody budowlanej średni ważony współczynnik izolacyjności akustycznej RW(C; Ctr) wyrażony w decybelach (dB), tym przegroda lepiej izoluje od źródeł hałasu zlokalizowanych po przeciwległej stronie przegrody. Z uwagi na fakt, że parametry akustyczne określane są na postawie skali logarytmicznej, przyjmuje się, iż wartość redukcji hałasu o 10 dB oznacza redukcję tego hałasu o około 50%.
Oprócz wymienionych czynników, na izolacyjność akustyczną pionowej przegrody budowlanej ma również wpływ dokładność wykonania przegrody, na przykład dokładność spoinowania płyt, zastosowanie taśmy izolacji akustycznej pod profile obwodowe, szczelność przejść instalacyjnych, zlikwidowanie mostków akustycznych na puszkach elektrycznych, czy izolowanie ciągów instalacyjnych oraz wentylacyjnych.
W przypadku pionowej przegrody budowlanej w budynku, która to przegroda w sekcji wewnętrznej 1 ma dwa zasadniczo równoległe rzędy I i II zimnogiętych profili metalowych 2, rzędy I i II mogą być ze sobą połączone lub niepołączone. Jeśli rzędy I i II nie są połączone ze sobą, to na skutek braku mostków akustycznych uzyskuje się lepsze parametry izolacyjności akustycznej, ale pogorszona jest stateczność przegrody, zwłaszcza w przypadku stosowania profili metalowych 2 o szerokości 50 mm lub mniejszej i znacznych odstępów między I i II rzędem. Dla poprawienia stateczności konstrukcji pionowej przegrody budowlanej w budynku konieczne jest wówczas zastosowanie sztywnych elementów przewiązania sąsiadujących profili metalowych 2 pierwszego 1 i drugiego II rzędu profili. Do tego celu stosuje się formatki wykrojone z cienkościennej płyty budowlanej. Przewiązki takie tworzą jednak mostki akustyczne, co wpływa na pogorszenie parametrów izolacyjności akustycznej pionowej przegrody budowlanej. Przykładowo, dla pionowej przegrody budowlanej oblicowanej płytami gipsowo-kartonowymi NIDA 12,5 mm, obustronnie mocowanymi do pionowych profili metalowych C50 rozmieszczonych co 600 mm w dwóch rzędach oddalonych od siebie o 110 mm, w której sąsiadujące profile metalowe są przewiązane kształtkami z płyty gipsowo-kartonowcj o wymiarach 210x300 mm, średni ważony współczynnik izolacyjności akustycznej RW(C; Ctr) wynosi 50 (-3; -9) dB (jeśli wewnątrz sekcji wewnętrznej znajduje się jedna warstwa wełny mineralnej o grubości 50 mm) albo wynosi 54 (-4; -11) dB (jeśli wewnątrz sekcji wewnętrznej znajdują się dwie warstwy wełny mineralnej o grubości 50 mm).
Nieoczekiwanie, twórca przedmiotowego wynalazku stwierdził, iż zastosowanie szczególnej, zgodnej z wynalazkiem kształtki przewiązkowej 7 do przewiązania rzędu I i II zimnogiętych profili metalowych 2 pionowej przegrody budowlanej, skutkuje nie tylko zwiększeniem stateczności tej pionowej przegrody budowlanej, ale także polepszeniem izolacyjności akustycznej tej przegrody, w porównaniu
PL 226 871 B1 z pionową przegrodą budowlaną o tożsamej konstrukcji, ale nie mającą przedmiotowej kształtki przewiązkowej 7, tj. w porównaniu z pionową przegrodą budowlaną o tożsamej konstrukcji, wykonaną jak w stanie techniki bez zastosowania jakiegokolwiek przewiązania czy mostka akustycznego między sąsiadującymi profilami metalowymi 2 rzędu I i II profili.
W rozwiązaniu według wynalazku, kształtka przewiązkowa 7 jest wykonana jako integralna całość z materiału izolującego wibroakustycznie. Kształtka przewiązkowa 7 ma co najmniej jedną płaską powierzchnię, która to płaska powierzchnia jest przeznaczona do przylegania do powierzchni profilu metalowego pierwszego I i drugiego II rzędu. Korzystnie, kształtka przewiązkowa 7 jest wykonana 3 z materiału elastomerowego o gęstości co najmniej 500 kg/m3.
Kształtka przewiązkowa 7 jest mocowana do zimnogiętego profilu metalowego 2 w odstępach co 0,8-1,6 m, korzystnie 1-1,5 m, bardziej korzystnie co w przybliżeniu 1,25 m. W praktycznej realizacji według wynalazku, para sąsiadujących zimnogiętych profili metalowych 2 jest przewiązana z użyciem co najmniej dwóch kształtek przewiązkowych 7, korzystnie z użyciem dwóch kształtek przewiązkowych 7. Użycie dwóch kształtek przewiązkowych 7 jest wystarczające w przypadku pionowej przegrody budowlanej o typowej wysokości wynoszącej 2,5-3,0 m. Mocowanie do profilu metalowego 2 można wykonać z użyciem sztywnych elementów złącznych, takich jak blachowkręty, śruby, nity, ale także z wykorzystaniem spoiw organicznych, na przykład spoiw chemoutwardzalnych czy termoutwardzalnych.
Płaska powierzchnia kształtki przewiązkowej 7 przylegająca do powierzchni profilu metalowego 2 pierwszego I i drugiego II rzędu odpowiada kształtem figurze mającej parę w przybliżeniu równych przeciwległych boków biegnących wzdłuż krawędzi zimnogiętych profili metalowych 2 (przy czym wymienione przeciwległe boki biegnące wzdłuż krawędzi profili metalowych 2 nie wystają poza zewnętrzny obrys profili), a uśredniony wymiar tych boków określa szerokość kształtki przewiązkowej 7, natomiast odległość między tymi bokami wzdłuż linii prostopadłej do zimnogiętych profili metalowych 2 odpowiada zasadniczo wymiarowi liniowemu rozstawienia profili metalowych 2 w rzędach powiększonej o szerokość profili 2, przy czym wymiar tej odległości określa długość kształtki przewiązkowej. Figurą taką może być czworokąt mający dwa przeciwległe boki w przybliżeniu równe i zasadniczo równoległe, zwłaszcza prostokąt, ale może być także figura mająca dwa w przybliżeniu równe i zasadniczo równoległe przeciwległe boki, której pozostałe boki stanowią odcinki krzywych, na przykład odcinek linii falistej, łuk, czy linia łamana, taka jak linia piłokształtna.
Materiałem izolującym wibroakustycznie, z którego jest wykonana kształtka przewiązkowa 7, korzystnie jest materiał elastomerowy, zwłaszcza materiał elastomerowy o gęstości co najmniej 3
500 kg/m3. W korzystnej realizacji, materiałem elastomerowym jest kauczuk wulkanizowany, ewentualnie drobnoziarnowa postać kauczuku wulkanizowanego, taka jak granulat lub ścier, który jest spajany spoiwem organicznym. W szczególnie korzystnej realizacji wynalazku, materiałem elastomerowym jest granulat lub ścier kauczuku wulkanizowanego spajany spoiwem poliuretanowym.
W innej korzystnej realizacji materiałem elastomerowym jest kauczuk niewulkanizowany, taki jak kauczuk naturalny, albo kauczuk syntetyczny taki jak kauczuk polibutadienowy, poliizoprenowy czy kopolimerowy.
Ewentualnie, materiałem elastomerowym jest elastomer termoplastyczny, korzystnie kopolimer blokowy, taki jak dienowo-styrenowy, olefinowo-styrenowy, poliolefinowy, albo wieloblokowy kopolimer, taki jak kopolimer obejmujący kopolimer uretanowy, eterowy, estrowy, węglanowy lub amidowy, kopolimer dienowo-winylowy, poliuretan, albo plastyfikowany polichlorek winylu.
W jeszcze innej realizacji materiałem elastomerowym jest mieszanina co najmniej jednego rodzaju kauczuku z co najmniej jednym elastomerem termoplastycznym.
Ewentualnie, materiałem elastomerowym jest materiał wymieniony powyżej w postaci spienio3 nej, pod warunkiem, że średnia gęstość spienionego materiału wynosi co najmniej 500 kg/m3, przy czym w obrębie niniejszego opisu i zastrzeżeń patentowych termin materiał spieniony oznacza materiał zawierający w przybliżeniu regularnie rozmieszczone pustki wypełnione powietrzem lub gazem obojętnym.
Ewentualnie, materiał elastomerowy, z którego jest wykonana kształtka przewiązkowa 7, jest zbrojony włóknem wybranym z grupy obejmującej włókna polikondensacyjne, takie jak poliestrowe i/lub poliamidowe, włókna naturalne, takie jak bawełna i juta, włókna nieorganiczne, takie jak włókno szklane i włókno mineralne.
Pionowa przegroda budowlana zaopatrzona w kształtkę przewiązkową 7 według wynalazku, zawiera co najmniej jedną płytę budowlaną 3. Płytą budowlaną 3 korzystnie jest cienkościenna płyta
PL 226 871 B1 budowlana, na przykład taka jak płyta drewnopochodna. Korzystnie, drewnopochodną płytą budowlaną jest płyta wybrana z grupy obejmującej: płytę wiórową, płytę paździerzową, płytę OSB i płytę pilśniową.
Ewentualnie płytą budowlaną 3, jest cienkościenna płyta mająca rdzeń z materiałów mineralnych z zewnętrznym poszyciem wzmacniającym. Materiałem rdzenia jest materiał gipsowy, cementowy i/lub krzemianowy, który to materiał rdzenia ewentualnie jest wzmacniany włóknami. Poszyciem jest poszycie z materiału celulozowego, takiego jak karton, lub poszycie z tworzywa sztucznego ewentualnie wzmacnianego włóknami.
Przykładowymi płytami o rdzeniu gipsowym są płyta gipsowo-kartonowa, płyta gipsowo-wiórowa, płyta gipsowa z włóknami, płyta gipsowo-włóknowa. Przykładowymi płytami o rdzeniu cementowym są płyta cementowa, płyta silikatowo-cementowa. Przykładową płytą o rdzeniu krzemianowym jest płyta krzemianowa.
Przykład wykonania pionowej przegrody budowlanej.
Pionowa przegroda budowlana (ściana typu lekkiego) posiada dwa równoległe rzędy profili metalowych 2 stanowiących konstrukcję nośną. W przykładowym rozwiązaniu pionowa przegroda zawiera dwie płyty budowlane, takie jak płyty gipsowo-kartonowe mocowane do obu rzędów profili metalowych 2. Przykładem takiej przegrody jest ściana działowa Lafarge Nida Gips o podwójnej konstrukcji nośnej, która znajduje zastosowanie tam, gdzie stawiane są wysokie wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej, a także tam, gdzie istnieje potrzeba układania instalacji, np. w łazienkach, kabinach prysznicowych. W tym ostatnim przypadku obydwie warstwy należy wykonać z impregnowanych płyt gipsowo-kartonowych Lafarge Gips NIDA Woda, impregnowanych ogniochronnych NIDA Woda Ogień Plus. Przy wykonywaniu ściany działowej o podwójnej konstrukcji nośnej Lafarge uwzględnia się następujące zasady:
- poszczególne rzędy profili metalowych 2 konstrukcji nośnej rozdziela się za pomocą pasków z samoprzylepnej taśmy uszczelniającej o długości 100 mm rozmieszczonych w odstępach < 500 mm;
- metalowe profile 2 są rozstawione (profile NIDA C) co < 600 mm;
- do dodatkowych profili metalowych 5 NIDA U przykleja się taśmę uszczelniającą.
Montaż pionowej przegrody budowlanej rozpoczyna się do zamocowania dodatkowych profili metalowych 5 do elementów konstrukcyjnych budynku. Do dodatkowego profilu metalowego 5 (profil NIDA U 2x50) przykleja się taśmę uszczelniającą (taśma uszczelniająca NIDA do izolacji akustycznej 50 mm), i po bokach umieszcza się paski taśmy uszczelniającej o długości ok. 100 mm. Profile 5 mocuje się do poziomych elementów konstrukcyjnych 4.1 budynku (niezależnie do podłoża i do stropu) w odstępach < 1000 mm za pomocą kołków rozporowych stalowych NIDA 6/40 mm maksymalnie co 1000 mm. Przykleja się taśmę uszczelniającą do kolejnego profilu NIDA U i mocuje się go. Obydwa rzędy profili metalowych 2 pionowej konstrukcji nośnej (profile NIDA C 2x50) muszą także zostać rozdzielone paskami taśmy uszczelniającej do izolacji akustycznej.
Aby poziome elementy konstrukcyjne budynku 4.2 (podłoże, strop) mogły się swobodnie uginać się, metalowe profile 2 (pionowe) konstrukcji ściany przycina się na wymiar krótszy od wysokości ściany, do długości takiej, aby metalowe profile 2 wchodziły do wnęk dodatkowych profili metalowych 5 (profile NIDA U) na co najmniej 15 mm. Zarazem dodatkowych profili metalowych 5 (profile NIDA U) mocowanych do stropu nie łączy się bezpośrednio z pionowymi profilami metalowymi 2 (NIDA C 2x50).
W celu zwiększenia sztywności konstrukcji pionowej przegrody budowlanej stosuje się kształtkę przewiązkową 7 poprawiającą stateczność konstrukcji. Stosuje się kształtki przewiązkowe 7 wykonane 3 granulatu lub ścieru gumowego spajanego poliuretanem o gęstości co najmniej 500 kg/m3, korzystnie 3 około 800-1100 kg/m3. Kształtka przewiązkowa ma postać płytki prostopadłościennej o grubości 30 mm i szerokości 100 mm, natomiast jej długość jest dobierana w zależności od szerokości profili metalowych 2 i odstępu między rzędami i i II, tak aby długość kształtki przewiązkowej była równa lub nieco mniejsza od wymiaru liniowego rozstawienia profili metalowych w rzędach powiększonej o szerokość profili (aby kształtka przewiązkowa nie stykała się wewnętrzną stroną płyty g ipsowo-kartonowej, gdyż pogarsza to parametry izolacyjności akustycznej wskutek przewodzenia drgań płyt pochodzących od dźwięków powietrznych). Dla profili metalowych 2 o wymiarach 2x50 i wymiaru liniowego rozstawienia profili w rzędach I i II 5 mm, długość kształtki przewiązkowej wynosi co najwyżej 105 mm, korzystnie 95-105 mm, a dla profili metalowych 2 o wymiarach 2x50 i wymiaru liniowego rozstawienia profili w rzędach I i II 50 mm, długość kształtki przewiązkowej wynosi co najwyżej 150 mm, korzystnie 140-150 mm. Kształtkę przewiązkową mocuje się do profilu metalowego 2 za
PL 226 871 B1 pomocą blachowkrętów, stosując 2-3 blachowkręty dla mocowania kształtki do jednego profilu (tj. w sumie 4-6 blachowkrętów dla przymocowania jednej kształtki). W innej przykładowej realizacji kształtkę przewiązkową mocuje się do profilu metalowego 2 specjalnym klejem, na bazie spoiwa organicznego. Kształtką przewiązkową 7 mocuje się z profilu metalowego 2 w odstępach co 0,8-1,6 m, korzystnie 1-1,5 m, bardziej korzystnie co w przybliżeniu 1,25 m. W praktycznym wykonaniu pionowej przegrody budowlanej o typowej wysokości wynoszącej 2,5-3,0 m, para sąsiadujących zimnogiętych profili metalowych 2 jest przewiązana z użyciem dwóch kształtek przewiązkowych 7.
Sekcję wewnętrzną 1 pionowej przegrody budowlanej wypełnia się wełną mineralną (URSA TWP/Silentio), stosując na przykład dwie warstwy o grubości 50 mm. Do okładania konstrukcji stosuje się płytę gipsowo-kartonową NIDA zwykła typ A 2x12,5 mm. Okładanie konstrukcji rozpoczyna się od płyty o pełnej szerokości (1200 mm). Płytę mocuje się za pomocą blachowkrętów NIDA o długości 25 mm w odstępach <750 mm. Ewentualną drugą warstwę płyt układa się z wzajemnym przesunięciem styków i mocuje blachowkrętami NIDA o długości 35 mm w odstępach < 250 mm.
Po przeciwnej stronie konstrukcji przegrody, układanie pierwszej warstwy rozpoczyna się od płyty o połowie szerokości (600 mm).
Płyt gipsowo-kartonowych nie mocuje się do dodatkowych profili metalowych 5 (profili NIDA U).
Ze względów bezpieczeństwa pożarowego oraz izolacyjności akustycznej spoiny, łączenia ścian działowych z graniczącymi elementami budynku wykonuje się jako połączenia szczelnie. Do spoinowania stosuje się, w zależności od typu krawędzi, masy szpachlowe Planfix Fresh bez użycia taśmy zbrojącej lub NIDA Start i NIDA Finisz z użyciem taśmy zbrojącej.
Badanie izolacyjności akustycznej
Badana próbka
Przedmiotem badań była pionowa przegroda budowlana (ściana typu lekkiego) mająca dwa równoległe rzędy profili metalowych 2 stanowiących konstrukcję nośną. Pionowa przegroda budowlana została wykonana w dwóch wersjach: jako ściana w standardowym wykonaniu (według stanu techniki, bez przewiązania sąsiadujących profili metalowych 2) oraz jako ściana różniąca się od standardowego wykonania montażem kształtki przewiązkowej 7 łączącej dwa sąsiadujące profile C 50 (zgodnie z fig. 1A i 1B).
Ściana szkieletowa z podwójnym poszyciem z płyt gipsowo kartonowych została zbudowana na podwójnej konstrukcji z kształtowników zimnogiętych z wypełnieniem przestrzeni pomiędzy okładzinami materiałem dźwiękochłonnym. Odległość między konstrukcjami wynosiła 5 mm. Wymiary ściany: wysokość 3000 mm, szerokość 4000 mm, grubość 155 mm.
Do wykonania ściany zastosowano płyty gipsowo-kartonowe NIDA zwykła typ A (Lafarge Gips Sp. z o.o.), profile stalowe ocynkowane typu NIDA 10 U50, NIDA C50 (Lafarge Gips Sp. z o.o.) oraz wełnę mineralną szklaną URSA TWP Silentio - URSA Polska Sp. z o.o.
Profile U 50x40 mm wykonane z blachy stalowej o grubości nominalnej 0,55 lub 0,6 mm z tolerancją ±0,08 mm mocowano do górnej i dolnej krawędzi otworu badawczego. Profile pionowe C 50x50 mm wsuwano w profile poziome, wykonane z blachy stalowej o grubości nominalnej 0,55 lub 0,6 mm z tolerancją ±0,08 mm.
Zastosowano metodę badawczą według PN-EN 20140-3:1999 (Akustyka. Pomiary izolacyjności akustycznej w budynkach i izolacyjności akustycznej elementów budowlanych. Pomiary laboratoryjne izolacyjności od dźwięków powietrznych elementów budowlanych). Przedmiot badania - izolacyjność akustyczna właściwa od dźwięków powietrznych: wskaźnik izolacyjności akustycznej właściwej według: PN-EN ISO 717-1:1999 (Akustyka. Ocena izolacyjności akustycznej w budynkach i izolacyjności akustycznej elementów budowlanych. Izolacyjność od dźwięków powietrznych)
Okładziny: płyty gipsowo-kartonowe NIDA zwykła typ A gr. 2x12,5 mm o średniej gęstości (we3 dług pomiaru) ok. 684 kg/m3.
Wypełnienie: wełna mineralna szklana URSA TWP Silentio o grubości 2x50 mm, o średniej gę3 stości około 15 kg/m3.
Pierwsza warstwa płyt okładzinowych była mocowana do konstrukcji przy pomocy blachowkrętów 3,5x25 mm NIDA rozmieszczonych co 750 mm. Druga warstwa płyt okładzinowych była mocowana do konstrukcji przy pomocy blachowkrętów 3,5x35 mm NIDA rozmieszczonych co 250 mm. Do szpachlowania użyto masę szpachlową NIDA Start i Nida Finish z taśmą zbrojącą.
Masa jednostkowa próbki ściany w standardowym wykonaniu, jak i próbki ściany różniącej się od 2 standardowego wykonania montażem kształtki przewiązkowej wynosiła m = 48 kg/m2. Pole powierzchni
PL 226 871 B1 2 badanej próbki: 12,00 m2. Badaną próbkę montowano w oknie pomiarowym o wymiarze 4 x 3 m, między komorą pogłosową nadawczą, a komorą pogłosową odbiorczą.
Charakterystyka komór pogłosowych
Komora pogłosowa nadawcza:
objętość: V = 324 m3;
wymiary (długość x szerokość x wysokość): 9,6 x 6,7 x 5,5 m;
2 całkowita powierzchnia (łączna powierzchnia ścian, podłogi i sufitu) St = 291,5 m2.
Komora pogłosowa odbiorcza:
objętość: V = 372 m3;
wymiary (długość x szerokość x wysokość): 9,75 x 7,0 x 5,5 m;
2 całkowita powierzchnia (łączna powierzchnia ścian, podłogi i sufitu) St = 319 m2; wszystkie płaszczyzny ograniczające komorę (ściany, sufit, podłoga) są nierównoległe. Aparatura i wyposażenie pomiarowe mikrofon: mikrofon pojemnościowy typ SV 22, BSWA Technology; przedwzmacniacz: typ SV 12L, nr fabr. 17871, Svantek; statyw obrotowy typ 3923, B&K;
analizator dźwięku: typ SVAN 948, Svantek; kalibrator: typ KA-50, Sonopan;
wzmacniacz wraz z generatorem szumu: wzmacniacz mocy typ RMX3051, QSC Audio;
źródło dźwięku: wszechkierunkowe źródło dźwięku;
dodatkowe: stacja meteo: typ WS-3600, Conrad.
Metody stosowane do okresowych kontroli systemów pomiarowych
Analizator - wzorcowanie w GIG nr 2701.
Kalibrator - wzorcowanie nr 6W2/82/09.
Pomiary poziomów ciśnienia akustycznego uśredniano w przestrzeni (statyw obrotowy o promieniu 1,05 m) i w czasie 1 min. Pomiary przeprowadzono dla pięciu ustawień statywu obrotowego (mikrofon przemieszczał się po okręgu w płaszczyźnie nierównoległej do podłogi pod kątem 14°). Korekcja charakterystyki mikrofonu - pole dyfuzyjne. Analiza - tercjowa: pasmo audio (20-20000 Hz).
T a b e l a 1
Parametry atmosfery w komorach pogłosowych
Komora
Nadawcza Odbiorcza
Temperatura 17,2-17,6ο0 17,3-17,6°C
Wilgotność względna 60-65% 61-66%
Ciśnienie 1020-1028 hPa 1020-1028 hPa
Wyniki pomiaru izolacyjności akustycznej (przy wilgotności powietrza w komorach: 61%, temperaturze powietrza 17,3°C) dla ściany w wykonaniu standardowym przedstawiono w tabeli 2.
T a b e l a 2 (R - izolacyjność akustyczna, f - częstotliwość)
R [dB] 37,2 41,2 45,2 47,7 50,6 53,1 54,8 56,5
f [Hz] 50 63 80 100 125 160 200 250 315 400 500
R[dB] 57,1 59,1 59,4 56,4 56,0 58,8 51,7 48,4 50,1 53,6
f [Hz] 630 800 1000 1250 1600 2000 2500 3150 4000 5000
Rw(C; Ctr)= 56 (-3,-4) dB C100-5000 = -3 dB Ctr, 100-5000 = -4dB
Wyniki pomiaru izolacyjności akustycznej (przy wilgotności powietrza w komorach: 61%, temperaturze powietrza 17,3°C) dla ściany w wykonaniu standardowym, w której do połączenia profili C50 zastosowano kształtkę przewiązkową 7 w postaci prostopadłościanu o wymiarach 100x100x30 mm przedstawiono w tabeli 3. Kształtki przewiązkowe 7 są rozmieszczone w odstępach co 1250 mm.
PL 226 871 B1
Kształtka przewiązkowa 7 jest wykonana ze ścieru gumowego spojonego poliuretanem o gęstości ok. 3
900 kg/m3. Kształtka jest mocowana do profili C50 z użyciem wkrętów do blachodachówki.
T a b e l a 3 (R - izolacyjność akustyczna, f - częstotliwość)
R[dB] 34,9 40,2 42,7 45,8 49,0 51,9 53,5 55,8
f [Hz] 50 63 80 100 125 160 200 250 315 400 500
R[dB] 57,2 59,2 60,5 59,6 60,4 61,7 52 49,9 52,0 56,2
f [Hz] 630 800 1000 1250 1600 2000 2500 3150 4000 5000
Rw(C; Ctr)= 56 (-2,-5) dB C100-5000 =-2 dB Ctr, 100-5000 = -5dB

Claims (23)

Zastrzeżenia patentowe
1. Pionowa przegroda budowlana w budynku, mająca sekcję wewnętrzną, w której znajdują się dwa zasadniczo równoległe rzędy zimnogiętych profili metalowych symetrycznie rozstawionych względem międzyrzędowo-wzdłużnej płaszczyzny pionowej, i zawierająca co najmniej jedną płytę budowlaną mocowaną do pierwszego rzędu wymienionych profili metalowych, przy czym profile pierwszego rzędu są niezależnie mocowane do poziomych elementów konstrukcyjnych budynku za pomocą dodatkowych profili metalowych, a profile drugiego rzędu są niezależnie mocowane do elementów konstrukcyjnych budynku bezpośrednio albo za pomocą dodatkowych profili metalowych, znamienna tym, że do bezpośrednio sąsiadujących profili metalowych (2) pierwszego i drugiego rzędu (I, II) jest zamocowana co najmniej jedna kształtka przewiązkowa (7) wykonana jako integralna całość z materiału izolującego wibroakustycznie, przy czym wymieniona kształtka przewiązkowa (7) ma co najmniej jedną płaską powierzchnię i jedną płaską powierzchnią przylega do powierzchni profilu metalowego (2) pierwszego i drugiego rzędu (I, II).
2. Pionowa przegroda budowlana, według zastrz. 1, znamienna tym, że kształtka przewiązkowa (7) jest zamocowana do profilu metalowego (2) z użyciem sztywnych elementów złącznych.
3. Pionowa przegroda budowlana, według zastrz. 1, znamienna tym, że kształtka przewiązkowa (7) jest zamocowana do profilu metalowego (2) z użyciem spoiwa organicznego.
4. Pionowa przegroda budowlana, według zastrz. 1-3, znamienna tym, że materiałem izolują3 cym wibroakustycznie jest materiał elastomerowy o gęstości co najmniej 500 kg/m3.
5. Pionowa przegroda budowlana, według zastrz. 1-4, znamienna tym, że profile metalowe (2) drugiego rzędu (II) są zamocowane bezpośrednio i niezależnie do pionowo rozmieszczonego elementu konstrukcyjnego (4.2).
6. Pionowa przegroda budowlana, według zastrz. 5, znamienna tym, że między profilami metalowymi (2) pierwszego rzędu (I), w przestrzeni sekcji wewnętrznej (1) przylegającej do płyty budowlanej (3) rozmieszczony jest lekki materiał izolacyjny (6), taki jak wełna mineralna.
7. Pionowa przegroda budowlana według zastrz. 1-4, znamienna tym, że profile metalowe (2) drugiego rzędu (II) są niezależnie zamocowane do poziomych elementów konstrukcyjnych (4.1) za pomocą dodatkowych profili metalowych (5) i druga płyta budowlana (3) jest mocowana do drugiego rzędu (II) profili metalowych (2).
8. Pionowa przegroda budowlana, według zastrz. 7, znamienna tym, że między profilami pierwszego i/lub drugiego rzędu (I, II), w przestrzeni sekcji wewnętrznej (1) rozmieszczony jest lekki materiał izolacyjny (6), taki jak wełna mineralna.
9. Pionowa przegroda budowlana według zastrz. 1-8, znamienna tym, że płaska powierzchnia kształtki przewiązkowej (7) przylegająca do powierzchni profilu metalowego (2) pierwszego i drugiego rzędu (I, II) odpowiada kształtem figurze mającej parę w przybliżeniu równych przeciwległych boków biegnących wzdłuż krawędzi profili metalowych (2), przy czym uśredniony wymiar tych boków określa szerokość kształtki przewiązkowej (7), a odległość między tymi bokami wzdłuż linii prostopadłej do profili metalowych (2) odpowiada zasadniczo wymiaPL 226 871 B1 rowi liniowemu rozstawienia profili metalowych (2) w rzędach (I, II) powiększonej o szerokość profili (2), przy czym wymiar tej odległości określa długość kształtki przewiązkowej (7).
10. Pionowa przegroda budowlana według zastrz. 1-9, znamienna tym, że do bezpośrednio sąsiadujących profili metalowych (2) pierwszego i drugiego rzędu (I, II) przylegają co najmniej dwie kształtki przewiązkowe (7) rozmieszczone w odstępach co 1-1,5 m, zwłaszcza co w przybliżeniu 1,25 m.
11. Pionowa przegroda budowlana według zastrz. 4-10, znamienna tym, że materiałem elastomerowym stanowiącym materiał izolujący wibroakustycznie, z którego wykonana jest kształtka przewiązkowa (7), jest materiał wybrany z grupy obejmującej:
- kauczuki wulkanizowane, kauczuki niewulkanizowane, elastomery termoplastyczne,
- zbrojone włóknem polikondensacyjnym, naturalnym lub nieorganicznym kauczuki wulkanizowane, kauczuki niewulkanizowane i elastomery termoplastyczne,
- spienione kauczuki wulkanizowane, kauczuki niewulkanizowane i elastomery termopla3 styczne o gęstości co najmniej 500 kg/m3,
- granulaty kauczuków wulkanizowanych, kauczuków niewulkanizowanych, elastomerów termoplastycznych spajane spoiwem organicznym, oraz
- ich kombinacje.
12. Pionowa przegroda budowlana według zastrz. 11, znamienna tym, że materiałem elastomerowym jest drobnoziarnowy materiał gumowy spajany poliuretanem.
13. Pionowa przegroda budowlana według zastrz. 1-12, znamienna tym, że płytą budowlaną (3) jest płyta drewnopochodna.
14. Pionowa przegroda budowlana według zastrz. 1-12, znamienna tym, że płytą budowlaną (3) jest płyta cementowa.
15. Pionowa przegroda budowlana według zastrz. 1-12, znamienna tym, że płytą budowlaną (3) jest płyta mająca rdzeń gipsów i zewnętrzne poszycie wzmacniające.
16. Pionowa przegroda budowlana według zastrz. 15, znamienna tym, że płytą budowlaną jest płyta gipsowo-kartonowa.
17. Sposób zestawiania pionowej przegrody budowlanej w budynku, mającej sekcję wewnętrzną, w której znajdują się dwa zasadniczo równoległe rzędy zimnogiętych profili metalowych symetrycznie rozstawionych względem międzyrzędowo-wzdłużnej płaszczyzny pionowej, i zawierającej co najmniej jedną płytę budowlaną mocowaną do pierwszego rzędu wymienionych profili metalowych, przy czym profile pierwszego rzędu są niezależnie mocowane do poziomych elementów konstrukcyjnych budynku za pomocą dodatkowych profili metalowych, a profile drugiego rzędu są niezależnie mocowane do elementów konstrukcyjnych budynku bezpośrednio albo za pomocą dodatkowych profili metalowych, znamienny tym, że dla zapewnienia zwiększonej stateczności i ulepszonej izolacyjności akustycznej pionowej przegrody budowlanej, stosuje się co najmniej jedną kształtkę przewiązkową (7) wykonaną jako integralna całość z materiału izolującego wibroakustycznie i mającą co najmniej jedną płaską powierzchnię, przykłada się kształtkę przewiązkową (7) płaską powierzchnią do powierzchni bezpośrednio sąsiadujących profili metalowych (2) pierwszego i drugiego rzędu (I, II), i mocuje się kształtkę przewiązkową (7) do profilu metalowego (2) pierwszego rzędu (I) i do profilu metalowego (2) drugiego rzędu (II).
18. Sposób zestawiania pionowej przegrody budowlanej według zastrz. 17, znamienny tym, że kształtkę przewiązkową (7) mocuje się do profilu metalowego (2) z użyciem sztywnych elementów złącznych.
19. Sposób zestawiania pionowej przegrody budowlanej według zastrz. 17, znamienny tym, że kształtkę przewiązkową (7) mocuje się do profilu metalowego (2) z użyciem spoiwa organicznego.
20. Sposób zestawiania pionowej przegrody budowlanej, według zastrz. 17-19, znamienny tym, że stosuje się jako materiał izolujący wibroakustycznie materiał elastomerowy o gęsto3 ści co najmniej 500 kg/m3.
21. Sposób zestawiania pionowej przegrody budowlanej, według zastrz. 17-20, znamienny tym, że profile metalowe (2) drugiego rzędu (II) mocuje się bezpośrednio i niezależnie do pionowo rozmieszczonego elementu konstrukcyjnego (4.2).
22. Sposób zestawiania pionowej przegrody budowlanej, według zastrz. 21, znamienny tym, że między profilami metalowymi (2) pierwszego rzędu (I), w przestrzeni sekcji wewnętrznej (1)
PL 226 871 B1 przylegającej do płyty budowlanej (3) umieszcza się lekki materiał izolacyjny (6), taki jak wełna mineralna.
Sposób zestawiania pionowej przegrody budowlanej według zastrz. 17-20, znamienny tym, że profile metalowe (2) drugiego rzędu (II) niezależnie mocuje się do poziomych elementów konstrukcyjnych (4.1) za pomocą dodatkowych profili metalowych (5) i drugą płytę budowlaną (3) mocuje się do drugiego rzędu (II) profili metalowych (2).
Sposób zestawiania pionowej przegrody budowlanej według zastrz.
23, znamienny tym, że między profilami metalowymi (2) pierwszego i/lub drugiego rzędu (I, II), w przestrzeni sekcji wewnętrznej (1) umieszcza się lekki materiał izolacyjny (6), taki jak wełna mineralna.
Sposób zestawiania pionowej przegrody budowlanej według zastrz. 17-24, znamienny tym, że stosuje się kształtkę przewiązkową (7), której płaska powierzchnia przeznaczona do przylegania do powierzchni profilu metalowego (2) pierwszego i drugiego rzędu (I, II) odpowiada kształtem figurze mającej parę w przybliżeniu równych przeciwległych boków biegnących wzdłuż krawędzi profili metalowych (2), przy czym uśredniony wymiar tych boków określa szerokość kształtki przewiązkowej, a odległość między tymi bokami wzdłuż linii prostopadłej do profili metalowych (2) odpowiada zasadniczo wymiarowi liniowemu rozstawienia profili metalowych (2) w rzędach (I, II) powiększonej o szerokość profili (2), przy czym wymiar tej odległości określa długość kształtki przewiązkowej (7).
Sposób zestawiania pionowej przegrody budowlanej według zastrz. 17-25, znamienny tym, że mocuje się do bezpośrednio sąsiadujących profili metalowych (2) pierwszego i drugiego rzędu (I, II) co najmniej dwie kształtki przewiązkowe (7) w odstępach co 1-1,5 m, zwłaszcza co w przybliżeniu 1,25 m.
Sposób zestawiania pionowej przegrody budowlaną według zastrz. 20-26, znamienny tym, że do wykonania kształtki przewiązkowej (7) stosuje się materiał elastomerowy stanowiący materiał izolujący wibroakustycznie, który to materiał elastomerowy wybiera się z grupy obejmującej:
- kauczuki wulkanizowane, kauczuki niewulkanizowane, elastomery termoplastyczne,
- zbrojone włóknem polikondensacyjnym, naturalnym lub nieorganicznym kauczuki wulkanizowane, kauczuki niewulkanizowane i elastomery termoplastyczne,
- spienione kauczuki wulkanizowane, kauczuki niewulkanizowane i elastomery termopla3 styczne o gęstości co najmniej 500 kg/m3,
- granulaty kauczuków wulkanizowanych, kauczuków niewulkanizowanych, elastomerów termoplastycznych spajane spoiwem organicznym, oraz
- ich kombinacje.
Sposób zestawiania pionowej przegrody budowlanej według zastrz. 27, znamienny tym, że jako materiał elastomerowy stosuje się drobnoziarnowy materiał gumowy spajany poliuretanem.
Sposób zestawiania pionowej przegrody budowlanej według zastrz. 17-28, znamienny tym, że jako płytę budowlaną (3) stosuje się płytę drewnopochodną.
Sposób zestawiania pionowej przegrody budowlanej według zastrz. 17-28, znamienny tym, że jako płytę budowlaną (3) stosuje się płytę cementową.
Sposób zestawiania pionowej przegrody budowlanej według zastrz. 17-28, znamienny tym, że jako płytę budowlaną (3) stosuje się płytę mającą rdzeń gipsowy i zewnętrzne poszycie wzmacniające.
Sposób zestawiania pionowej przegrody budowlanej według zastrz. 31, znamienna tym, że jako płytę budowlaną (3) stosuje się płytę gipsowo-kartonową.
PL399202A 2012-05-16 2012-05-16 Pionowa przegroda budowlana oraz sposób wytwarzania pionowej przegrody budowlanej PL226871B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL399202A PL226871B1 (pl) 2012-05-16 2012-05-16 Pionowa przegroda budowlana oraz sposób wytwarzania pionowej przegrody budowlanej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL399202A PL226871B1 (pl) 2012-05-16 2012-05-16 Pionowa przegroda budowlana oraz sposób wytwarzania pionowej przegrody budowlanej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL399202A1 PL399202A1 (pl) 2013-11-25
PL226871B1 true PL226871B1 (pl) 2017-09-29

Family

ID=49626446

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL399202A PL226871B1 (pl) 2012-05-16 2012-05-16 Pionowa przegroda budowlana oraz sposób wytwarzania pionowej przegrody budowlanej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL226871B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL427830A1 (pl) * 2018-11-20 2019-09-23 Mar-Bud Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Budownictwo Spółka Komandytowa Ściana działowa klejona i sposób wykonania ściany działowej klejonej

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL427830A1 (pl) * 2018-11-20 2019-09-23 Mar-Bud Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Budownictwo Spółka Komandytowa Ściana działowa klejona i sposób wykonania ściany działowej klejonej

Also Published As

Publication number Publication date
PL399202A1 (pl) 2013-11-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8572914B2 (en) Interior wall cap for use with an exterior wall of a building structure
JP7246749B2 (ja) 間仕切壁構造及びその施工方法
US20160289961A1 (en) Structural member comprising sound insulating layer
US20070175173A1 (en) Board construction assembly for reducing sound transmission and method
Hongisto et al. Sound insulation of double walls–An experimental parametric study
EP1061190A1 (en) Sound insulating sandwich element
US9567742B2 (en) Acoustic damping building material
US11661739B2 (en) Vibration absorption device and method for acoustic insulation
De Geetere et al. A new building acoustical concept for lightweight timber frame constructions
WO2014091276A1 (en) Acoustic wall panel
Ljunggren et al. Elastic layers to reduce sound transmission in lightweight buildings
PL226871B1 (pl) Pionowa przegroda budowlana oraz sposób wytwarzania pionowej przegrody budowlanej
US20050066618A1 (en) Panel and related wall structure
Ferk et al. Sound. Wood. Austria-selected measurement results of building components for multi-storey timber construction in Austria
AU2020207846B2 (en) Wall structure and method
GB2510475A (en) Wall cap for location between exterior and interior walls of a building, such as in a curtain wall.
RU202308U1 (ru) Бескаркасная панель для бескаркасного звукоизолирующего ограждения
AU753596B2 (en) Acoustic wall
Erdil Assessment of sound transmission characteristics of traditional timber framed dwellings in Ankara, Turkey
KR20010044174A (ko) 차음 성능과 기밀성능이 향상된 경량 벽체 구조
NZ520115A (en) A panel and related wall structure
AU3892501A (en) Accoustic wall
AU9045898A (en) Acoustically resistant wall