PL226738B1 - Reflektor - Google Patents

Reflektor

Info

Publication number
PL226738B1
PL226738B1 PL410308A PL41030814A PL226738B1 PL 226738 B1 PL226738 B1 PL 226738B1 PL 410308 A PL410308 A PL 410308A PL 41030814 A PL41030814 A PL 41030814A PL 226738 B1 PL226738 B1 PL 226738B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
reflector
attached
frame
wings
pyramid
Prior art date
Application number
PL410308A
Other languages
English (en)
Other versions
PL410308A1 (pl
Inventor
Paweł Żurawek
Original Assignee
Paweł Żurawek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Paweł Żurawek filed Critical Paweł Żurawek
Priority to PL410308A priority Critical patent/PL226738B1/pl
Publication of PL410308A1 publication Critical patent/PL410308A1/pl
Publication of PL226738B1 publication Critical patent/PL226738B1/pl

Links

Landscapes

  • Securing Globes, Refractors, Reflectors Or The Like (AREA)
  • Cultivation Of Plants (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest reflektor lamp do kierowania promieni, stosowany zwłaszcza w uprawie roślin.
Z europejskiego opisu patentowego EP0S70154B1 znany jest reflektor, który posiada odbłyśnik składający się z połączonych dwóch prostokątnych elementów z materiału odbijającego światło. Elementy te po połączeniu tworzą ze sobą kąt wklęsły. Następnie za pomocą linki lub łańcucha spinane oraz naciągane są do siebie dwa naprzeciwległe brzegi odbłyśnika, w taki sposób, że połączone elementy wyginają się w podwójny łuk. Regulując długość linki zmieniany jest kąt połączonych elementów oraz kształt łuków. Do tak powstałego odbłyśnika mocowany jest uchwyt gniazda źródła światła.
Ponadto znany jest z polskiego wzoru użytkowego W. 121731 odbłyśnik zawierający elementy boczne o przekroju poprzecznym w kształcie krzywizny będącej fragmentem elipsy, charakteryzujący się tym, że elementy boczne są ze sobą połączone elementem środkowym o przekroju poprzecznym w kształcie litery V, przy czym wklęsła strona krzywizny każdego elementu bocznego, stanowiąca powierzchnie odblaskową znajduje się po tej samej stronie odbłyśnika co wierzchołek kąta wklęsłego utworzonego przez boki elementu środkowego.
Istotą reflektora posiadającego oprawę źródła światła oraz wypukłe skrzydła jest to, że składa się z dwóch skrzydeł reflektora w kształcie trapezów z powierzchnią wklęsłą w kierunku oświetlenia, które krótszą podstawą połączone są za pomocą zawiasów z dłuższym bokiem elementu centralnego płaskiego, który jest dolną podstawą ramy i w części centralnej posiada otwór w kształcie rombu, zaś skrzydła reflektora połączone są ze sobą poprzez otwory za pomocą prętów i nakrętek do śrub prowadzących, połączonych jednym końcem do obu stron ramy za pomocą wypustów, zaś na drugim końcu każdej ze śrub prowadzących znajduje się zaczep oczkowy, przy czym do elementu centralnego płaskiego w jego części centralnej za pomocą podkładki dystansowej zamocowany jest element w kształcie ostrosłupa, tworząc szczelinę, natomiast do krótszego boku ramy przymocowany jest jednym bokiem element w kształcie kątownika, do którego drugiego boku przymocowany jest ruchomo pierwszy bok elementu mocującego prowadzącego, zaś do drugiego boku elementu prowadzącego przymocowana jest oprawka źródła światła skierowana w stronę wierzchołka ostrosłupa. Do górnej podstawy ramy zamocowany jest kołnierz dystansowy z otworem wentylacyjnym.
Korzystnym skutkiem wynalazku jest to, że równomiernie dystrybuuje światło oraz umożliwia swobodny przepływ powietrza. Reflektor posiada prostą i łatwą w rozłożeniu i złożeniu konstrukcję. Reflektor umożliwia dostosowanie szerokości strumienia światła, a tym samym wymiary naświetlanej powierzchni w zależności do fazy cyklu życia roślin w jakiej się znajdują. Korzystnie kształt skrzydeł nie zmienia się wraz ze zmianą rozpiętości skrzydeł. Korzystnie reflektor umożliwia umiejscowienie lampy w jego centralnej części co poprawia równomierność oświetlenia. Korzystnie szerokość skrzydeł reflektora zwiększa się wraz ze wzrostem odległości od miejsca ich mocowania. Korzystnie reflektor posiada możliwość zdemontowania podstawy górnej ramki wraz z kołnierzem i otworem wentylacyjnym.
Wynalazek został przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia reflektor w widoku perspektywicznym, fig. 2 - reflektor w widoku od dołu, fig. 3 - reflektor w widoku z przodu, fig. 4 - reflektor w widoku z góry a fig. 5 - przekrój A-A reflektora.
Reflektor według wynalazku składa się z dwóch skrzydeł 20 reflektora w kształcie trapezów z powierzchnią wklęsłą w kierunku oświetlenia, które krótszą podstawą połączone są za pomocą zawiasów 19 z dłuższym bokiem elementu 1 centralnego płaskiego, który jest dolną podstawą ramy 13 i w części centralnej posiada otwór 15 w kształcie rombu. Skrzydła 20 reflektora połączone są ze sobą poprzez otwory 7 za pomocą prętów 8 i nakrętek 9 do śrub 11 prowadzących, połączonych jednym końcem do obu stron ramy 13 za pomocą wypustów 12. Na drugim końcu każdej ze śrub 11 prowadzących znajduje się zaczep 10 oczkowy. Do elementu 1 centralnego płaskiego w jego części centralnej za pomocą podkładki 3 dystansowej zamocowany jest element 4 w kształcie ostrosłupa, tworząc szczelinę 2. Do krótszego boku ramy 13 przymocowany jest jednym bokiem element 18 w kształcie kątownika, do którego drugiego boku przymocowany jest ruchomo pierwszy bok elementu 17 mocującego prowadzącego. Do drugiego boku elementu 17 mocującego prowadzącego przymocowana jest oprawka 16 źródła światła skierowana w stronę wierzchołka 14 ostrosłupa. Do górnej podstawy ramy 13 zamocowany jest kołnierz 5 dystansowy z otworem 6 wentylacyjnym.
Każdy element odbłyśnika odbija światło w innym kierunku. Skrzydła 20 reflektora odbija światło bezpośrednio od lampy w kierunku boków powierzchni uprawowej. Element 1 centralny płaski charakPL 226 738 B1 teryzuje się małym kątem odbicia światła i kieruje je bezpośrednio pod lampę. Element 4 w kształcie ostrosłupa kieruje światło w kierunku rogów skrzydeł 20 reflektora przy ich dłuższej podstawie. Następnie światło kierowane jest do rogów powierzchni uprawowej. Poprzez przesuwanie elementu 17 mocującego ruchomego względem elementu 18 mocującego możliwa jest zmiana pozycji lampy wzdłuż jej osi. Czynność ta umożliwi ustalenie pozycji jarznika bezpośrednio pod wierzchołkiem 14. Dzięki temu każda z czterech ścian elementu 4 w kształcie ostrosłupa odbija taką samą ilość światła. Kręcąc zaczepem 10 oczkowym, do którego dołączona jest śruba 11 prowadząca można zmienić położenie nakrętki 9. Czynność ta powoduje zmniejszenie lub zwiększenie odległości pomiędzy nakrętką 9 a wypustem 12 co powoduje opuszczenie lub uniesienie skrzydeł 20 reflektora. W ten sposób zachowana jest wysoka równomierność oświetlenia całej powierzchni, a jest to bardzo ważne przy uprawie roślin. Od ilości otrzymanego światła zależy wzrost rośliny i jej kondycja zdrowotna, jakość oraz ilość plonów. W uprawie roślin z wykorzystaniem sztucznego źródła światła duży nacisk kładziony jest na efektywne wykorzystanie powierzchni uprawowej oraz ekonomiczność zastosowanego oświetlenia. W celu zwiększenia natężenia w miejscach mniej naświetlonych należało jak dotąd zastosować dodatkowe źródło światła lub zwiększyć moc już użytego. Powodowało to z kolei wzrost natężenia światła w miejscu, w którym wcześniej była jego odpowiednia ilość co może powodować niekorzystne skutki w postaci przypalonych roślin. Zastosowanie odbłyśnika, reflektora wynalazku sprawia, że nie jest konieczne zwiększanie mocy lampy aby lepiej doświetlić uprawę, co przekłada się na zwiększenie ekonomiczności uprawy, ponieważ lampa o większej mocy pobiera odpowiednio więcej energii elektrycznej.
Zastosowanie ruchomych skrzydeł 20 reflektora umożliwia zmianę powierzchni naświetlania. Jest to szczególnie przydatne w początkowym etapie życia roślin. Rośliny, których kiełkowanie odbywa się w mniejszych doniczkach zajmują mniej miejsca. Możliwe jest ułożenie doniczek bliżej siebie, a tym samym zmniejszenie powierzchni uprawowej. Na tym etapie kiedy rośliny potrzebują mniej światła możliwe jest opuszczenie skrzydeł 20 reflektora oraz zmniejszenie mocy lampy co zwiększa ekonomiczność uprawy. Wraz ze wzrostem roślin, a tym samym zwiększaniem powierzchni uprawowej możliwe jest unoszenie skrzydeł 20 reflektora.
Poprzez umieszczenie elementu 4 w kształcie ostrosłupa poniżej otworu 15 za pomocą podkładki 3 dystansowej tworzona jest szczelina 2, przez którą powietrze nagrzane od lampy może swobodnie przelecieć, a następnie poprzez otwór 6 wentylacyjnego wydostać się ponad reflektor. Zaleganie gorącego powietrza pod reflektorem może mieć niekorzystny wpływ na rośliny. Dzięki dołączeniu przewodu wentylacyjnego do kołnierza 5 możliwy jest wymuszony odciąg gorącego powietrza przy pomocy wentylatora. Zarówno wymuszony jak i swobodny przepływ powietrza przez szczelinę 2 i otwór 15 zmniejszają temperaturę pod reflektorem.
Wykaz oznaczeń
1. element centralny,
2. szczelina,
3. podpora dystansowa,
4. element w kształcie ostrosłupa,
5. kołnierz dystansowy,
6. otwór wentylacyjny,
7. otwór,
8. pręt,
9. nakrętka,
10. zaczep oczkowy,
11. śruby prowadzące,
12. wypusty,
13. rama,
14. wierzchołek ostrosłupa,
15. otwór w kształcie rombu,
16. oprawka żarówki,
17. element mocujący,
18. element w kształcie kątownika,
19. zawiasy,
20. skrzydło reflektora.

Claims (2)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Reflektor posiadający oprawkę źródła światła oraz wypukłe skrzydła reflektora, znamienny tym, że składa się z dwóch skrzydeł (20) reflektora w kształcie trapezów z powierzchnią wklęsłą w kierunku oświetlenia, które krótszą podstawą połączone są za pomocą zawiasów (19) z dłuższym bokiem elementu (1) centralnego płaskiego, który jest dolną podstawą ramy (13) i w części centralnej posiada otwór (15) w kształcie rombu, zaś skrzydła (20) reflektora połączone są ze sobą poprzez otwory (7) za pomocą prętów (8) i nakrętek (9) do śrub (11) prowadzących, połączonych jednym końcem do obu stron ramy (13) za pomocą wypustów (12), zaś na drugim końcu każdej ze śrub (11) prowadzących znajduje się zaczep (10) oczkowy, przy czym do elementu (1) centralnego płaskiego w jego części centralnej za pomocą podkładki (3) dystansowej zamocowany jest element (4) w kształcie ostrosłupa, tworząc szczelinę (2), natomiast do krótszego boku ramy (13) przymocowany jest jednym bokiem element (18) w kształcie kątownika, do którego drugiego boku przymocowany jest ruchomo pierwszy bok elementu (17) mocującego prowadzącego, zaś do drugiego boku elementu (17) prowadzącego przymocowana jest oprawka (16) źródła światła skierowana w stronę wierzchołka (14) ostrosłupa.
  2. 2. Reflektor według zastrz. 1, znamienny tym, że do górnej podstawy ramy (13) zamocowany jest kołnierz (5) dystansowy z otworem (6) wentylacyjnym.
PL410308A 2014-11-28 2014-11-28 Reflektor PL226738B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL410308A PL226738B1 (pl) 2014-11-28 2014-11-28 Reflektor

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL410308A PL226738B1 (pl) 2014-11-28 2014-11-28 Reflektor

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL410308A1 PL410308A1 (pl) 2016-06-06
PL226738B1 true PL226738B1 (pl) 2017-09-29

Family

ID=56086924

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL410308A PL226738B1 (pl) 2014-11-28 2014-11-28 Reflektor

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL226738B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL410308A1 (pl) 2016-06-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5095348B2 (ja) 植物栽培の照明装置
US20170311554A1 (en) Lighting device, assembly and method for growing horticulture indoors
JP5641472B2 (ja) 害虫誘引照明方法及び害虫誘引照明システム
EP2656728A1 (en) A tilting horticultural light and method of plant cultivation
JP5689708B2 (ja) 照明装置
CN201218473Y (zh) 大功率led照明灯
CN102997128A (zh) 用于温室的发光二极管(led)照明器具和包含led照明器具的温室
CN204084026U (zh) 一种光线角度自动调节的植物生长灯灯罩
JP2009011232A (ja) 植物栽培の照明装置
US20170167671A1 (en) Floor Lamp With Integrated Plant Growth System
PL226738B1 (pl) Reflektor
DE202009017520U1 (de) LED-Leuchtvorrichtung mit einstellbarem Leuchtwinkel
CN208124019U (zh) 一种多功能吸顶灯
US9933141B2 (en) Luminaire and luminaire components
JP2012110265A (ja) 害虫防除システム
RU2629755C1 (ru) Устройство для межрядкового досвечивания тепличных растений
WO2013085403A1 (en) Segment of an aquarium cover with a heating and lighting device
RU2699013C2 (ru) Светодиодный светильник и способ освещения сельскохозяйственной культуры
CN115380187A (zh) 用于优化室内农场中的光分布的可调灯罩式反射器
CN108019697B (zh) 一种卷体太阳能路灯板
AU2015311607B2 (en) Luminaire and luminaire components
KR200473448Y1 (ko) 원예용 조명등
CN219288224U (zh) 一种展开式结构的植物生长灯
CN215636868U (zh) 一种城市夜景用led景观灯
KR200473449Y1 (ko) 원예용 조명등