PL226478B1 - Zespół do mocowania płytowych elementów elewacji - Google Patents

Zespół do mocowania płytowych elementów elewacji

Info

Publication number
PL226478B1
PL226478B1 PL395336A PL39533611A PL226478B1 PL 226478 B1 PL226478 B1 PL 226478B1 PL 395336 A PL395336 A PL 395336A PL 39533611 A PL39533611 A PL 39533611A PL 226478 B1 PL226478 B1 PL 226478B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
fastening plate
shaped
unit
stabilizing
rail
Prior art date
Application number
PL395336A
Other languages
English (en)
Other versions
PL395336A1 (pl
Inventor
Jarosław Gruszecki
Aleksander Byrdy
Original Assignee
Jarosław Gruszecki
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jarosław Gruszecki filed Critical Jarosław Gruszecki
Priority to PL395336A priority Critical patent/PL226478B1/pl
Publication of PL395336A1 publication Critical patent/PL395336A1/pl
Publication of PL226478B1 publication Critical patent/PL226478B1/pl

Links

Landscapes

  • Die Bonding (AREA)
  • Led Device Packages (AREA)
  • Piezo-Electric Or Mechanical Vibrators, Or Delay Or Filter Circuits (AREA)
  • Finishing Walls (AREA)

Abstract

Zespół do mocowania płytowych elementów elewacji, składający się z zamocowanych rozłącznie do ścian budynku oraz naprzemiennie płyt elewacyjnych, wsporników i szyn nośnych, wyposażonych w gniazda regulacyjne, charakteryzuje się tym, że pionowe nośne szyny systemowe (1) zamocowane są z jednej strony do płyty elewacyjnej (2) za pomocą uchwytów stabilizujących (3) i kotew mocujących (4), osadzonych w stożkowych gniazdach, natomiast z drugiej strony zamocowane są do ściany nośnej (5) poprzez łączniki kątowe (6), korzystnie przedłużane podparciem stabilizującym (7), przy czym łączniki kątowe (6) są mocowane do ściany nośnej (5) za pomocą śrub, korzystnie samogwintujących (8).

Description

Przedmiotem wynalazku jest zespół do mocowania płytowych elementów elewacji, przeznaczony do mocowania kamiennych płyt elewacyjnych do zewnętrznych ścian wentylowanych budynku, zwłaszcza do mocowania kamienia naturalnego, ceramiki, płyt cementowych, płyt konglomeratowych itp.
Znany jest polskiego opisu zgłoszeniowego P-355055 element mocujący do podwieszania z odstępem płyt elewacyjnych na ścianie, zawierający dwa, umieszczone w odstępie względem siebie, zespoły mocujące do mocowania dwóch, umieszczonych jedna nad drugą, płyt elewacyjnych na elemencie mocującym i co najmniej jeden zespól mocujący do mocowania elementu mocującego na ścianie.
Z polskiego opisu patentowego nr 193826 znany jest zestaw do mocowania płyt okładzinowych, mający co najmniej jeden wspornik mocowany do wewnętrznej powierzchni płyty okładzinowej oraz co najmniej jeden łącznik posiadający człon sprzęgający i posiadający człon mocujący do okładanej powierzchni, charakteryzującym się tym, że człon sprzęgający każdego łącznika ma postać odcinka kształtownika o przekroju w kształcie litery V, natomiast sprzęgany z nim człon wspornika ma parę skierowanych do wewnątrz, wzajemnie rozbieżnych wybrań, przy czym człon sprzęgający łącznika i człon wspornika poprzez swą parę wybrań, są suwliwie sprzęgalne ze sobą.
Natomiast z opisu patentu niemieckiego nr DE 32 09 746 znane są zespoły do mocowania paneli, zwłaszcza płyt wentylowanych ścian budynków składające się podwójnych zaczepów zamocowanych do ściany nośnej oraz wsporników zawieszenia połączonych rowkowanymi powierzchniami, wyposażonych w otwory regulacyjne. Zespoły mocowane są w narożnikach płyty elewacyjnej.
Z francuskiego opisu patentowego nr 2540160 znany jest zestaw do mocowania prefabrykowanych płyt elewacyjnych na budynkach, zwłaszcza wielokondygnacyjnych. Prostokątne panele wyposażone są w co najmniej dwa gniazda z gwintem wewnętrznym w górnej i w dolnej części oraz elementy mocujące składające się z centralnej części wklęsłej do mocowania w ścianie budynku, dolnej części do mocowania do gniazda w górnej części panelu i górnej części do mocowania do gniazda w dolnej części panelu.
Z polskiego opisu zgłoszeniowego nr P-384884 znany jest zestaw do mocowania płytowych elementów elewacji, w którym wspornik nośny ma postać prostopadłościennej płytki z co najmniej jednym owalnym otworem gniazdem od strony gładkiej powierzchni, wewnątrz którego umieszczona jest co najmniej jedna nakrętka łącząca łącznik zawieszkowy, który ma co najmniej jeden owalny otwór przy czym łącznik zawieszkowy wyposażony jest w wycięcie mające od strony rowkowanej powierzchni gniazdo, wewnątrz którego umieszczany jest kołnierz tulejki zawieszkowej zamocowanej do podłoża.
Z kolei z hiszpańskiego zgłoszenia wzoru użytkowego nr ES1064372U znany jest zespół do mocowania płytowych elementów elewacji, posiadający pionowe nośne szyny zamocowane są do ściany budynku poprzez łączniki kątowe, które są mocowane do ściany za pomocą śrub.
Zespół do mocowania płytowych elementów elewacji, składający się z zamocowanych rozłącznie do ścian budynku oraz naprzemiennie płyt elewacyjnych, wsporników i szyn nośnych, wyposażonych w gniazda regulacyjne, przy czym pionowe nośne szyny systemowe zamocowane są z jednej strony do ściany nośnej poprzez łączniki kątowe, korzystnie przedłużane podparciem stabilizującym, przy czym łączniki kątowe są mocowane do ściany nośnej za pomocą śrub, korzystnie samogwintujących. W pierwszym wariancie realizacji wynalazku, pionowe nośne szyny systemowe zamocowane są z drugiej strony do płyty elewacyjnej za pomocą uchwytów stabilizujących i kotew mocujących, osadzonych w stożkowych gniazdach.
Korzystnie, uchwyt stabilizujący ma postać kątownika z zaokrąglonymi narożami i szczelinami montażowymi lub postać kątownika z uchwytem montażowym w kształcie litery T i szczelinami montażowymi.
Korzystnie, uchwyty stabilizujące są zamocowane do szyny systemowej pionowej i/lub poziomej poprzez śruby kształtowe, których prostokątny łeb jest zablokowany w trapezowym wyjęciu nośnej szyny systemowej.
Korzystnie, kotew mocująca zawiera tulejkę rozporową umieszczoną na gwintowanym rdzeniu śrubowym, zakończoną listkami rozprężnymi, przy czym od strony gwintu metrycznego rdzeń śrubowy ma kształtowe ścięcie pod klucz.
Korzystnie, śruby samogwintujące mają na odcinku od 40% do 60% długości gwint przerywany. Pionowa szyna systemowa i pozioma szyna systemowa mają otwarte trapezowe wycięcia usytuowane
PL 226 478 B1 na co najmniej dwóch powierzchniach bocznych szyny, natomiast na kolejnej powierzchni bocznej szyny jest usytuowane trapezowe wycięcie zamknięte. Pomiędzy łącznikiem kątowym a ścianą nośną jest umieszczona podkładka termoizolacyjna.
W drugim wariancie realizacji wynalazku, zespół do mocowania płytowych elementów elewacji, składa się z zamocowanych rozłącznie do ścian budynku oraz naprzemiennie płyt elewacyjnych, wsporników i szyn nośnych, wyposażonych w gniazda regulacyjne, przy czym pionowe nośne szyny systemowe zamocowane są z jednej strony do ściany nośnej poprzez łączniki kątowe, korzystnie przedłużane podparciem stabilizującym, przy czym łączniki kątowe są mocowane do ściany nośnej za pomocą śrub, korzystnie samogwintujących. Zgodnie z tym drugim wariantem wykonania, z drugiej strony do pionowych szyn systemowych za pomocą uchwytów stabilizujących i kotew mocujących są zamocowane poziome nośne szyny systemowe, do których za pomocą kątowników mocujących i kotew mocujących osadzonych w stożkowych gniazdach, są zamocowane płyty elewacyjne.
Korzystnie, uchwyt stabilizujący ma postać kątownika z zaokrąglonymi narożami i szczelinami montażowymi lub postać kątownika z uchwytem montażowym w kształcie litery T i szczelinami montażowymi lub ma postać kątownika ze szczelinami montażowymi.
Korzystnie, uchwyty stabilizujące są zamocowane do szyny systemowej pionowej i/lub poziomej poprzez śruby kształtowe, których prostokątny łeb jest zablokowany w trapezowym wyjęciu szyny systemowej.
Korzystnie, kotew mocująca zawiera tulejkę rozporową umieszczoną na gwintowanym rdzeniu śrubowym, zakończoną listkami rozprężnymi, przy czym od strony gwintu metrycznego rdzeń śrubowy ma kształtowe ścięcie pod klucz.
Korzystnie, śruby samogwintujące mają na odcinku od 40% do 60% długości gwint przerywany. Pionowa szyna systemowa i pozioma szyna systemowa ma otwarte trapezowe wycięcia usytuowane na co najmniej dwóch powierzchniach bocznych szyny, natomiast na kolejnej powierzchni bocznej szyny jest usytuowane trapezowe wycięcie zamknięte. Pomiędzy łącznikiem kątowym a ścianą nośną jest umieszczona podkładka termoizolacyjna.
Zespół do mocowania płytowych elementów elewacji, według wynalazku, umożliwia bardzo precyzyjny, łatwy oraz szybki montaż i demontaż elementów bez uszkodzenia elementów kamiennych, a także umożliwia korektę pozycji w przypadku błędów wykonania otworów pod śruby. Zastosowanie zespołu eliminuje czasochłonny montaż na kotwach wymagający stosowania zapraw, gdyż kilkukrotnie przyspiesza instalację elementów elewacyjnych, umożliwia wyregulowanie w trzech płaszczyznach położenia płyty po jej zawieszeniu i wykorzystuje typowe narzędzia oraz zmniejszone otwory pod mocowania. Zespół w całości oparty jest na elementach skręcanych bez wykorzystania klejów cementowych czy żywic, co daje całkowitą niezależność od warunków pogodowych oraz umożliwia montaż w niskich temperaturach, jak również obniża czas montażu, a także umożliwia obniżenie grubości mocowanego materiału oraz mocowanie kamienia naturalnego, ceramiki, płyt cementowych, płyt konglomeratowych itp. Zastosowanie profili umożliwia łatwiejsze mocowanie elementów oraz szeroką regulację położenia a także mocowanie praktycznie w każdym miejscu na długości profilu poprzez włożenie śruby i przekręcenie jej o 90°. Poza tym stosowanie połączeń suwliwych umożliwia swobodną pracę płyty pod wpływem rozszerzalności temperaturowej.
Wynalazek został uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia zespół w przekroju od góry w I wariancie wykonania, fig. 2 - szczegół A z fig. 1, fig. 3 - zespół w przekroju od góry w II wariancie wykonania, fig. 4 - szczegół B z fig. 2, fig. 5 - widok od wewnętrznej strony płyty elewacyjnej w I wariancie wykonania, fig. 6 - widok od wewnętrznej strony płyty elewacyjnej w II wariancie wykonania, fig. 7, 8 i 9 - rodzaje uchwytów stabilizujących, fig. 10 - widok od góry profilu szyny systemowej, fig. 11 - kotew mocującą, fig. 12 - kotew mocującą w elemencie elewacyjnym, fig. 13 - śrubę kształtową, fig. 14 - śrubę kształtową umieszczoną w szynie systemowej, fig. 15 - śrubę samogwintującą.
Pionowe nośne szyny systemowe 1 zamocowane są z jednej strony do płyty elewacyjnej 2 za pomocą uchwytów stabilizujących 3 i kotew mocujących 4, osadzonych w stożkowych gniazdach 4', natomiast z drugiej strony zamocowane są do ściany nośnej 5 poprzez łączniki kątowe 6, korzystnie przedłużane podparciem stabilizującym 7, przy czym łączniki kątowe 6 są mocowane do ściany nośnej 5 za pomocą śrub samogwintujących 8.
Do pionowych szyn systemowych 1 są zamocowane poziome nośne szyny systemowe 1”, do których za pomocą kątowników mocujących 9 są zamocowane płyty elewacyjne 2. Uchwyt stabilizujący 3 ma postać kątownika z zaokrąglonymi narożami i szczelinami montażowymi 31.
PL 226 478 B1
Uchwyt stabilizujący 3 ma postać kątownika z uchwytem montażowym 32 w kształcie litery T i szczelinami montażowymi 31.
Uchwyt stabilizujący 3 ma postać kątownika ze szczelinami montażowymi 31. Uchwyty stabilizujące 3 są zamocowane do szyny systemowej pionowej 1 i/lub poziomej 1” poprzez śruby kształtowe 10, których prostokątny łeb 11 jest zablokowany w trapezowym wyjęciu 111 szyny systemowej 1.
Kotew mocująca 4 zawiera tulejkę rozporową 12 umieszczoną na gwintowanym rdzeniu śrubowym 13, zakończoną listkami rozprężnymi 14, przy czym od strony gwintu metrycznego rdzeń śrubowy 13 ma kształtowe ścięcie 15 pod klucz.
Śruby samogwintujące 8 mają na odcinku od 40% do 60% długości gwint przerywany 81. Pionowa szyna systemowa 1 i pozioma szyna systemowa 1” ma otwarte trapezowe wycięcia 111 usytuowane na co najmniej dwóch powierzchniach bocznych szyny, natomiast na kolejnej powierzchni bocznej szyny 1 jest usytuowane trapezowe wycięcie zamknięte 112. Pomiędzy łącznikiem kątowym 6 a ścianą nośną 5 jest umieszczona podkładka termoizolacyjna 16.

Claims (17)

1. Zespół do mocowania płytowych elementów elewacji, składający się z zamocowanych rozłącznie do ścian budynku oraz naprzemiennie płyt elewacyjnych, wsporników i szyn nośnych, wyposażonych w gniazda regulacyjne, przy czym pionowe nośne szyny systemowe zamocowane są z jednej strony do ściany nośnej poprzez łączniki kątowe, korzystnie przedłużane podparciem stabilizującym, przy czym łączniki kątowe są mocowane do ściany nośnej za pomocą śrub, korzystnie samogwintujących, znamienny tym, że pionowe nośne szyny systemowe (1) zamocowane są z drugiej strony do płyty elewacyjnej (2) za pomocą uchwytów stabilizujących (3) i kotew mocujących (4), osadzonych w stożkowych gniazdach (4').
2. Zespół do mocowania płytowych elementów elewacji, według zastrz. 1, znamienny tym, że uchwyt stabilizujący (3) ma postać kątownika z zaokrąglonymi narożami i szczelinami montażowymi (31).
3. Zespół do mocowania płytowych elementów elewacji, według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że uchwyt stabilizujący (3) ma postać kątownika z uchwytem montażowym (32) w kształcie litery T i szczelinami montażowymi (31).
4. Zespół do mocowania płytowych elementów elewacji, według zastrz. 1, znamienny tym, że uchwyty stabilizujące (3) są zamocowane do szyny systemowej pionowej (1) i/lub poziomej (1”) poprzez śruby kształtowe (10), których prostokątny łeb (11) jest zablokowany w trapezowym wyjęciu (111) szyny systemowej (1).
5. Zespół do mocowania płytowych elementów elewacji, według zastrz. 1, znamienny tym, że kotew mocująca (4) zawiera tulejkę rozporową (12) umieszczoną na gwintowanym rdzeniu śrubowym (13), zakończoną listkami rozprężnymi (14), przy czym od strony gwintu metrycznego rdzeń śrubowy (13) ma kształtowe ścięcie (15) pod klucz.
6. Zespół do mocowania płytowych elementów elewacji, według zastrz. 1, znamienny tym, że śruby samogwintujące (8) mają na odcinku od 40% do 60% długości gwint przerywany (81).
7. Zespół do mocowania płytowych elementów elewacji, według zastrz. 1, znamienny tym, że pionowa szyna systemowa (1) i pozioma szyna systemowa (1”) ma otwarte trapezowe wycięcia (111) usytuowane na co najmniej dwóch powierzchniach bocznych szyny, natomiast na kolejnej powierzchni bocznej szyny (1) jest usytuowane trapezowe wycięcie zamknięte (112).
8. Zespół do mocowania płytowych elementów elewacji, według zastrz. 1, znamienny tym, że pomiędzy łącznikiem kątowym (6) a ścianą nośną (5) jest umieszczona podkładka termoizolacyjna (16).
9. Zespół do mocowania płytowych elementów elewacji, składający się z zamocowanych rozłącznie do ścian budynku oraz naprzemiennie płyt elewacyjnych, wsporników i szyn nośnych, wyposażonych w gniazda regulacyjne, przy czym pionowe nośne szyny systemowe zamocowane są z jednej strony do ściany nośnej poprzez łączniki kątowe, korzystnie przedłużane podparciem stabilizującym, przy czym łączniki kątowe są mocowane do ściany nośnej za pomocą śrub, korzystnie samogwintujących, znamienny tym, że z drugiej strony do pionowych szyn systemowych (1) za pomocą uchwytów stabilizujących (3) i kotew mocujących (4) są zamocowane poziome nośne szyny systemowe (1”), do których za pomocą kąPL 226 478 B1 towników mocujących (9) i kotew mocujących (4) osadzonych w stożkowych gniazdach (4'), są zamocowane płyty elewacyjne (2).
10. Zespół do mocowania płytowych elementów elewacji, według zastrz. 9, znamienny tym, że uchwyt stabilizujący (3) ma postać kątownika z zaokrąglonymi narożami i szczelinami montażowymi (31).
11. Zespół do mocowania płytowych elementów elewacji, według zastrz. 9, znamienny tym, że uchwyt stabilizujący (3) ma postać kątownika z uchwytem montażowym (32) w kształcie litery T i szczelinami montażowymi (31).
12. Zespół do mocowania płytowych elementów elewacji, według zastrz. 9, znamienny tym, że uchwyt stabilizujący (3) ma postać kątownika ze szczelinami montażowymi (31).
13. Zespół do mocowania płytowych elementów elewacji, według zastrz. 9, znamienny tym, że uchwyty stabilizujące (3) są zamocowane do szyny systemowej pionowej (1) i/lub poziomej (1”) poprzez śruby kształtowe (10), których prostokątny łeb (11) jest zablokowany w trapezowym wyjęciu (111) szyny systemowej (1).
14. Zespół do mocowania płytowych elementów elewacji, według zastrz. 9, znamienny tym, że kotew mocująca (4) zawiera tulejkę rozporową (12) umieszczoną na gwintowanym rdzeniu śrubowym (13), zakończoną listkami rozprężnymi (14), przy czym od strony gwintu metrycznego rdzeń śrubowy (13) ma kształtowe ścięcie (15) pod klucz.
15. Zespół do mocowania płytowych elementów elewacji, według zastrz. 9, znamienny tym, że śruby samogwintujące (8) mają na odcinku od 40% do 60% długości gwint przerywany (81).
16. Zespół do mocowania płytowych elementów elewacji, według zastrz. 9, znamienny tym, że pionowa szyna systemowa (1) i pozioma szyna systemowa (1”) ma otwarte trapezowe wycięcia (111) usytuowane na co najmniej dwóch powierzchniach bocznych szyny, natomiast na kolejnej powierzchni bocznej szyny (1) jest usytuowane trapezowe wycięcie zamknięte (112).
17. Zespół do mocowania płytowych elementów elewacji, według zastrz. 9, znamienny tym, że pomiędzy łącznikiem kątowym (6) a ścianą nośną (5) jest umieszczona podkładka termoizo-
PL395336A 2011-06-20 2011-06-20 Zespół do mocowania płytowych elementów elewacji PL226478B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL395336A PL226478B1 (pl) 2011-06-20 2011-06-20 Zespół do mocowania płytowych elementów elewacji

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL395336A PL226478B1 (pl) 2011-06-20 2011-06-20 Zespół do mocowania płytowych elementów elewacji

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL395336A1 PL395336A1 (pl) 2013-01-07
PL226478B1 true PL226478B1 (pl) 2017-07-31

Family

ID=47624589

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL395336A PL226478B1 (pl) 2011-06-20 2011-06-20 Zespół do mocowania płytowych elementów elewacji

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL226478B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL425139A1 (pl) * 2018-04-05 2019-10-07 Bracketsystem Polska Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Zespół elementów do mocowania podkonstrukcji prętowej

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL232498B1 (pl) 2016-06-10 2019-06-28 Wido Profil Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Bezkotwowy zespół do mocowania płytowych elementów okładzinowych i sposób jego mocowania

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL425139A1 (pl) * 2018-04-05 2019-10-07 Bracketsystem Polska Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Zespół elementów do mocowania podkonstrukcji prętowej

Also Published As

Publication number Publication date
PL395336A1 (pl) 2013-01-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8365481B2 (en) Anchorage system of ventilated facades
KR100730774B1 (ko) 건축천장 이동식 행거구조
US20150240477A1 (en) Apparatus for securing insulation panels to a supporting structure and ceiling support assembly incorporating the same
KR20150003622A (ko) 석재 오픈 조인트용 연결철물 및 이를 이용한 석재의 고정구조
KR100571480B1 (ko) 가변형 수전 브라켓트
PL226478B1 (pl) Zespół do mocowania płytowych elementów elewacji
EP3033461B1 (en) Primary and intermediate horizontal leveler
KR20060066705A (ko) 건축 외장재용 고정구
CN113137003B (zh) 一种吊顶结构及其施工方法
US20150121774A1 (en) Arrangement for attaching panels to support structures, a construction support structure and fastening means, and their use in modular building elements
CN104612358B (zh) 一种墙面装饰建材的悬挂方法
KR200382026Y1 (ko) 수전이음쇠의 고정장치
CA2880301C (en) Selectively adjustable architectural wall
PL232777B1 (pl) Zespół do mocowania płyt elewacyjnych
CN218323242U (zh) 装配式外墙保温装饰装置及其连接机构
RU111869U1 (ru) Устройство фиксации навесной фасадной конструкции
KR200417183Y1 (ko) 천장패널의 고정장치
KR101662780B1 (ko) 건축물의 외장패널 고정장치
CN218758481U (zh) 一种找平装置
KR20130126211A (ko) 건축물의 외장패널 고정장치
RU2516306C2 (ru) Фиксатор планки
RU111870U1 (ru) Устройство фиксации навесной фасадной конструкции
KR101179571B1 (ko) 건축용 창호 결속 장치
KR101486849B1 (ko) 건축물 벽면장식용 석재 시공방법 및 브라켓트 구조
RU2796878C1 (ru) Навесной фасад